Ds strijd 9ii vijf million 50 Vrijdag Juli 1920 De ekonomische toestand van het land. Nog de Gonferencie van Boulogne. Nog de aSiirvanTr Dorten. Koninklijks woorden. De zaak der verdwenen bankbriefjes Een Brltsch Inlijvingsdscrest Ministerie van Landsverdediging DE KAiVSER DE VOLKSSTEM XXVI' JAARGANG NUMMER 167 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 fl l _A_ Gr 1-8 T _A_ -y CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nuffel-De Gknqt Publiciteit bulten het Arrondissement Aatst, zich te wonden tot liet Agonlschap Hava6,8, Martelaarplein, te Brussel; 8, Place de la Bourse, Parijs eu 6, Bream's Buildings Londres E.G.4. 11. Seraphinus 1 Zon op4,32, onder 7,41 Volle Maan den 30 Iedereen klaagt over den huidige» ekonomischon toestand, anders gezegd over 'l duur leven. Het Gouvernement heeft het dan ook noodig geacht eono kommissie in te stellen om den eko nomischon toestand van het land te o bestudeeren De kommissie bestaat uit 70 leden, gekozen ouder do verschillige klassen en standen. We zullen van die kommissie geen kwaad zeggen vooraleer wij ze aan 't werk gezien hobben; niettemin moe ten wij vaststollen dat tot hiertoe van kommissiën weinig uitslag is bekomen. We voorzien dat de werkzaamheden der kommissie zeer lang zullen duren, Voorzeker verscheidene jaren, en dat de afslag z;l gekomen zijn eer de kommissie middelen zal aangeduid hebben om het loven beterkoop te maken. In het vertoog nopens de instelling dier kommissie aan den Koning ge zonden wordt gezegd De redmiddelen welke dezeft toe- stand beheersclien zijn gemakkelijk t) om samen te vatten; zo zijn voort- v brengen en het verbruik beperken We zijn daarmee volkomen 't ak koord. Het tweede middel zich beper ken wordt op zulke groote schaal toegepast dat de handeldrijvende we reld een noodkreet staakt, omdat er weinig gekocht wordt. Het koopen hoeft opgehouden, niet omdat het Gouvernement of iemand anders dat aanraadt, maar omdat de beurzen die moeten koopen, iedig zijn. Wat het eerste middel betreft voortbrengen, 't is het Gouverne ment zelf dat do grootste stokken in de wielen steekt. 't Is inderdaad het Gouvernement dat de werkuren tot 8 beperkt, zelis als werklieden met de bazen t'akkoord zijn om één of twee uren langer te werken. Om in goede voorwaarden te war ton zal die kommissie welbepaalde en taste regels moeten volgen ze zal voorzeker verdeeld worden in een zeker getal onder-kommissiën die zich elk met bijzondero nijverheidstakken zullen hezig houden. We zijn zoo vrij eenige punten aan te duiden welko, naar onze meening, eerst en vooral de aandacht dienen te trekken. Het is onbetwistbaar dat het leven niet gevoelig kan afslaan, zoolang het brood zoo duur blijft. Er dient eerst en vooral onderzocht te worden waarom het brood niet afslaat. Het pond sterling en de dollar zijn sedert drie maand met 25 a 30 17* Vervolg. Legt den veroordeelde de ketenen aan, en brengt hem naar den bagnokerker, werd Mercnrer.t bevolen, de straf is dadelijk inge gaan. Gij zult den veroordeelde eiken mor gen en avond de voorgeschreven portie wa ter en brood in den kerker brengen. Dulex en Mercurent verlieten het ambts huis. Eerst bracht hem de opzichter, die met stomme bevrediging naar den veroordeelde zag, naar den beul van het bagno. Hier wei', den den galeislaaf dikke, zware ketenen aan de handen en voeten gelegd. Met bewonderenswaardige zeltbeheersching verdroeg Dulex deze nieuwe vernedering. Als de zwaarste misdadiger werd hij in de 'ketenen gesloten, die hij met zich moest voortslepen. Dat is weer een van die groothartigen, zeide Mercurent tot den beul en wees op Du lex, toen deze de zware ketenen werden aan gedaan, maar iedereen is in den kerker zoo zacht als oen kind geworden, en deze zal het aok worden. Dulex zag mei verachting naar den gehalen opzichter, die zich over de straf verheugde. Toen hij aan handen cn voelen geketend was bracht Mercurent zijn gevangene over de bagnopiaals opdat hij aan allen tot waarschu wing zon dienen. Bijna bezwijkende onder den last der kete nen, sleepte Dulex zich voort. De anderen veroordeelden es^en nieuws- per cent gezakt; men kan dus in Ame rika graan koopon -aan merkelijk min deren prijs dan in hot voorjaar. Indien het zoo niet is, dat men het zegge en hot verschijnsel uitlegge. Men mag niet vergaten dat er han delaars zijn die beweren, veel beter koop bloem te kunnen invoeren dan de bevoorradingdienst die levert. Dat men onderzoeke of dat waar U, en zoo ja dat men dan zegge waarom men die handelaars belet beterkoope bloem in 't land te brengen, die het brood zou doen afslaan. Do kolen zijn het brood van de nij verheid ze zijn aan de nijverheid en voor den heropbouw van België zoo noodig als het brood aan den mensch Dat de kommissie eens onderzooke, waarbij het komt, dat wij de huiskoleu 160, 180 en 200 fr. moeten betalen, als hel uithalen van 1000 kilos minder kost dan 50 fr. Dat men eens uiteenzette waar het verschil tusschen 50 en 160-180 200 fr. naartoe 'gaat. Suiker is een uitstekend voedings middel, zoo wordt door bevoogde menschen volgehouden, ln het aige- loopen suikerjaar is er veel suiker te veel geweest voor het verbruik van het land en toch betalen wij den sui ker driemaal zoo duur als voor den oorlog. De regeering heeft den prijs der suikerbeeten verleden jaar van 85 tot 115 fr. uerhoogd. Dus 30 fr. De kommissie onderzoeke eens of die verhooging gerechtvaardigd wordt door de hoogere kosten van voort- brengst. Voor den oorlog bereikte de prijs der suikerbeeten zeer zelden 30 fr. per duizend kilos. Do aardappelen waren verleden jaar zeer overvloedig. Mits eene ver standige regeling van den uitvoer zou de prijs boven de 15 fr. niet gestegen zijn. De kommissie onderzoeke hoe het komt dat ze op zeker oogenblik tot 50 en 60 fr. gestaan hebben. Er zijn natuurlijk zeer veel andere belangrijke punten te onderzoeken, maar als de kommissie do vier punten betreffende brood, kolen, suiker en aardappelen zal klaar getrokken heb ben, zal ze goed werk hebben verricht Immers de prijs van al die grond stoffen oefent rechtstreeks den groot sten invloed uit op de voortbrengst van andere eetwaren en nijverheids- voortbrengselen. Ongelukkiglijk, de vakancietijd is juist aangebroken en bot is niet te voorzien dat de kommissie voor Ok tober hare werkzaamheden ernstig zal kunnen beginnen. Intusschentijd zal 't brood nog wat opslaan en de rest even duur blijven. gierig naar hem, aan de ramen van de huigen verschenen de hoofden der beambten, zij volgde den veroordeelde met nieuwsgierige blikken, schatten den last, dien hij dragen moest, en verzekerden elkander datjiij geen maand zou leven. Wederom verstheen voor Dulex boven aan een raam het edele wezen. Zij zag den met ketenen beladen, over de plaats wankelende, Antoinette uitte een kreet van medelijden en bedekte het gezicht met hare handen. Dulex scheen den zachten uitroep te heb ben gehoord, of leidde de geheime macht zijne blikken naar het raam, waarvoor An toinette stond. Het was een weldoende balsem voor zijne ziel dat er in de nabijheid een hart was, waariu de snaar van hét medegevoel trilde. Mercurent dreet hem met ruwe gebaren en woorden verder. Na door het gewicht zijner ketenen geval len te zijn, bereikte hij den in de nabijheid van het bassin liggenden kerker van het bag no. Er lagen verschillende cellen naast elkan der, dat verrieden de veelen lagen smallen ijzeren deuren in den muur. Knarsend gaf de deur toegang tol de cel. Een ondragelijke stank drong uit het bijna geheel dostere gat, dat den ongelukkige nu voor dertig dagen en nachten tot verblijf, plaats zou dienen. De modderstank werd nog vermeerderd door de pestlucht van bedorven visch. De deur was zoo laag, dat Dulex zich moesl bukken om in den kerket te komen. - Volledige overeenstemming. BOULOGNE, 28 Juli. De konferencie te Boulogne is besloten geworden met een volledig akkoord betreffende het antwoord te geven aan Tsitsjerin. Op de vraag van de Sovjets, een Interna tionale Confefeocie bijeen te roepen, zal de Britsche regeerin g aal woorden dat, akkoord met Frankrijk, deze slechts kan toegelaten worden indien het lot van Polen er behandeld wordt. Indien de Sovjets dit voorstel aan nemen, zal de heer Millerand de voorwaarden bekend maken in dewelke Frankijrk bereid is de huidige Russische regeering te erken nen. Er bestaat das n?g hoop dat Polen niet verpletterd wordt in Wonderlijke onderhan delingen met de Bolsjewisten. Frankrijk zal waarschijnlijk, uit achting voor Engeland en uit belangstelling voor Polen, die uitnoodiging aannemen maar die aanvaarding zal nog de beteekenis van een wederaanknooping der staatkundige betrek kingen hebben, noch die van een erkenning van de Sovjets want Millerand zal onmid dellijk na de opening van de Konferencie als voorwaarde stellende erkenning van de ver bintenissen, door vroegere Russische regee ringen aangegaan. De kwestie der deelneming van de aan grenzende Staten en van generaal Wrange! zaleveneensonmiddelijk worden opgeworpen. De kolenkwestie. BOULOCNE, 27 Juli. Ook de kolen- levering door Duitschland werd besproken De Kommissie van Herstel zal voor die kwestie de noodige maatregelen treffen, alsmede voor die der voorschotten te ver- leenen aan Duitschland door de betrokken geallieerden. Schrikkelijk ongeluk te A sper Zekere Raymond Wandcls, landbouuwer, reed naar de weide, om een voer hooi. Wan neer alles opgeladen was, riep Wandels tot den knaap, die op het voer stond opgepast dat de vork niet valtNauwelijks waren de woorden uit zijnen mond' of de vork, met lange, scherpe tanden, kwam naar beneden gegleden en kwam terecht op het hoofd van den ongelukkigen Wandels en doorboorde hemden schedel. Men bracht hem onmiddelijk naar de kliniek van Oudenaarde over Wan dels wiens hersenen geraakt waren, is Dins dag overleden, Hij w$s 35 jaar, gehuwd en laat eene bedroefde weduwe met Gjkinderep achter. Eenige dagen geleden werd de broeder van Wandels vreeselijk door een automobiel ge kwetst. Wandels dreef op de Gentsche baan eenige koeien voort. Eén auto verraste den ongelukkige, die over geheel het liohaam ge kwetst werd. Dr von Simons keurt ze af. Dr Dorten in vrijheid. Dr von Simons, de Duitsche minister van Buitenlaadsche Zaken, heeft Dinsdag in den Reichstag uitleg gegeven over de Gonferencie van Spa. Ten slotte sprak hij ook over de aanhouding van Dr Dorten, die te Wiesbaden in auto werd opgelicht en naar Leipzig werd overgebracht. Hij verklaarde dat deze oplich- ting eene overtreding was van het interna tionaal recht, gepleegd door personen die met overdreven iever handelden en niets weten van de verbintenissen aangegaan door Duitsch land. Het is onaanneembaar, voegde hij er bij, dat de overheden van het onbezette gebied zich tot daden in het bezette gebied laten be gaan, zonder zich eerts verstaan te hebben, met de bevoegde bezettende overheden. Dr Dorten is in vrijheid gesteld en reeds te Wiesbaden teruggekeerd. Toen Dulex in de cel trad huiverde hij on willekeurig. Aan zulk eene vreeselijkkeid had hij niet gedacht. Zulk een vreeselijk bedacht lijden van menschen, door andere menschen bedacht, had hij niet voor mogelijk gehouden. Hij stond een oogenblik als verlamd en staarde in de bijna dónkere ruimte, die nau welijks vijf voet lang en breed was en zoo laag dat de gevangene niet recht, maar slechts Sebukt konden staan. Vloeren en wanden van ezen kerker bestonden uit latten. Geen dek, geen strooi, geene bank bevond zich in de wreede ve.ipestende ruimte, zij bevatte niets dan eene oude kruik. Een vierkant gat in den muur, dat nauwelijks zoo groot was als eene hand, gaf alleen eenig licht. Wanden en vloer tusschen de latten waren nat, het water drong naar binnen en liep lang de wanden, daardoor ontstond de gru welijke stank van vervuild zeewater. In deze ruimte, op de latten zou de ver oordeelde met ketenen overladen moeten lig gen. Hij kon nooit zijn leden uitrekken, hij vond nooit een plaatsje waar hij rust vinden en gemakkelijk kon liggen. Of hij lag of zat of stond, altijd drukte zijne leden tegen de scherpe kanten van de latten. Gaat binnen, zeide Mercurent niet een helsche lach, het is schoon hier in het gat. Treedt binnen en maakt het u gemakkelijk. Oho, wat is dat vervolgde hij en bukte om een voorwerp op te heffen, dat zijfi t\vee vin gers, waarvan het vleesch geheel is afgeknaagd dat hebben de fcratlen den laatsten bewoner der cel gedaan nadat hij bier gestorven was. toen greep hij den kruik, haalde water en Ziehier eenige zinsneden uit de aanspraak van Zijne Majesteit Zondag laatst op het stad huis van Gent Ik noodig allen uit om eenen luchtkring van vrede en overeenkomst te doen ontstaan. Elkeen heeft het recht zijne idealen te verdedigen maar ook den plicht de denkwijze van anderen te eerbiedigen. Boven alles is de wet, die het uitvloeisel is van den wil der natie, en het welzijn van het Vaderland, dat het opperste goed is voor hetwelk de helden, die we nu vereeren, ge vallen zijn. Die woorden zijn nogal besproken gewor den, en 't schijnt dat ze sommige blauwe duivels onaangenaam hebben aangedaan. Wij hebben in een vorig nummer gemeld, dat eene som van 25.500 fr. in Fransche bankbriefjes door eene Brusselsche bank naar Parijs gezonden, onderweg spoorloos verdween en vervangen werd door stukken van dagbladen. Het parket der Seine heeft thans aan het Brusselsch gerecht den omslag gezonden waarinde bankbriefjes verzonden worden. De vijf zegels in lak bevinden zich nog op den omslag en zijn onbeschadigd, doch bij nader toeziobt heeft men bemerkt, dat deze zegels'de echte zegels, door de bank geplaatst, niet zijn. Het staat dus buiten twijfel, dat de diefte langen tijd moet voorbereid geweest zijn en de dieven enkel op eene gunstige gelegenheid gewacht hebben, om deu slag te wagen. Het onderzoek wordt ieverig voortgezet. LONDEN, 28 Juli. Dezen nacht is er een Raadsordonnancie {decreet) verschenen, waarbij geheel het Proteotoraat van Gost- Afrika, met uitzondering van Zanzibar en van de kuststreken, die deel uilmaken van de Dominions van den Sultan van Zanzibar, onder de benaming Kolonie van Konya aan de kroon wordt gehecht. Het decreet heeft kracht van wet te begin nen van 23 Juli. Een ander decreet zal het Protectoraat uit roepen over Konya, dat uit de continentale dominions van den sultan van Zanzibar zal bestaan. Openstaande betrekkingen. Stad Antwerpen. Drie betrekkingen als werkopzichter (conducteur) zijn eerlang te begeven. Aanvangswedde 5875 fr. Ver- eischte voorwaarden in bezit zijn van een diploma van conducteur door een Staats- hoogeschool afgeleverd. De aanvragen mogen het stadsbestuur van Antwerpen toegezonden worden. Twee plaatsen als metser staan open bij het Beheer der Plantsoenen. Loon 13 fr. 63 per dag van 8 uren, plus 30 fr. vergoeding per kind, voor de maanden Juni, Juli, Augus tus en September. Vereischte voorwaarden ambachtsman zijn. De aanvragen terichtentot het gemeentebestuur, 2* bureel, Antwerpen. Drie betrekkingen als hulp-rekenplichtige zijn te begeven in het M. O. T. te Namen. De bedienden ontvangen een maandelijksche wedde van 300 fr., plus een jaarlijksche woonstvergoeding 100 fr. voor ongehuw- den, 300 fr. voor gehuwden. Aanvragen te sturen aan den onder-intendant, beheerder der garnizoensbakkerij te Namen. In deze aanvragen moeten de belanghebbenden de redens aangeven tot staving van hun recht tot opname in eene der lijsten voorzien door art. 2 van het Koninklijk Besluit van 3 Oogst 1919 (Staatsblad van 8n dito). een half brood en sloot de deur van den ker ker, den veroordeelde alleen latende. Dulex huiverde het scheen hem als een zware vreeselijke droomgeecheiden van zijn kind, over wier lot hij niets meer had verno men, veroordeeld tot de wreedste kerkerstraf, stond de ongelukkige in gedachten en droo- men verzonken, over de korte vreugde van zijn kind te hebben gezien. Met welke hoop en vreugde was hij naar zijn vaderland, naar het slot zijner vaderen, naar de plaats, waar hij zijn kind zou weder vinden gegaan. Thans was van alle verwachtingen welker vervulling hem zoo zeker scheen, niet eene niet eene versVezenlijkt, behalve die, dat hij zijn kind had weergezien, maar alleen, om het even spoedig weder te verliezen. Een vreemd geruiscli wekte hem uit zijne mijmeringen. Het scheen hem alsof hij niet alleen in de cel was. Wie echter zocht dit wreede gat op Wie deelde dezen kerker met hem Hij zag dat een geheel leger groote, harige leelijkc waterratten zich met 'woeste begee- righeid op zijn brood had geworpen, en dat zij onder elkander bevochten. Hij zag het woeste vechten van de honge rige dieren die elkander beteu om een deel van het brood machtig te worden, en woe dend op elkander aanvielen. Na enkele rainu- ten waren zij met bunne in stukken gebeten buit verdwenen en hadden weder in de hoe ken van den kelker hunne gaten opgezocht. Dulex had dan geheele nseht niet geslagen en bevond zich des morgens in een toéstani Voordracht. 1 Zaterdag, 31 Juli om 8 1/2 ure, zal dcStaf-j mojoor Michem, inde - Brasserie Flamande» August Ortsstraat. te Brussel, onder begun- siigingder Maatschappij van de Troepskin deren en leerlingen der Pupillenscholen, eene voordracht geven, betrek hebbend op den' oorsprong en de ontwikkeling van onze instel lingen voor lager onderricht bij het leger. Dcodelijk ongeluk te St-Kwontens Lennik. Woensdag morgend had alhier een doode* lijk ongeluk plaats. De 12jarige Adolf Jacobs,, aldaar wonende, leerde er per rijwiel rijden langs de baan, nabij de woning zijner ouders, toen een kamion, zwaar met hooi beladen, kwam aangereden. De kleine kon zijne stuur- tang niet meester blijven, vielen kwam onder de wielen van het zware voertuig terecht, lie arme knaap werd de borst verpletterd ci bleef op den slag dood. Een soldaat-bandiet Zondag avond, toen Mej. Keymculen, bediende in een hotel te Brussel, wonende Koninginnelaan, zich huiswaarts begaf, werd zij. nabij de brug van Laken aangesproken door een soldaat, die ondanks hei protest van het meisje haar lot aan hare woning wilde vergezellen. Nabij hare wojjing baalde de soldaat schielijk een revolver te voorschijn en be dreigde haar met den dood indien zij haar geld niet afgaf. Meer dood dan levend over handigde hel meisje hem al wat zij bezat, een zestigtal frank, waarmede de schurk dc vlucht nam. De policie werd verwittigd en opzoekingen werden gedaan, doch de bandiet werd niet teruggevonden. Dinsdag avond ontmoette de bestolene hem op de Kruidtuinlaan en deed hem door een policieagent aanhouden. Het is een genaamde Van Mserbeeck. In zijn bezit vond men een geladen brow ning. De bandiet is ter beschikking van het krijgsgerecht opgesloten. Zittingen van Woensdag 28 Juli. Morffendzitting, geopend om 10 ure oudei voorziterschap van M. Bnmct. Oe Gonferencie van Spa M. LEMONNIER oordeelt dat Duitsch land slechts in schijn ontwapent en dat het niet loyaal het verdrag zal uitvoeren.Duitsch land geeft enkel toe aan het geweld. Zoodra de maarschalk spreekt geeft Duitschland toe. Spreker geeft verder een breed overzicht over al wat Duitschland had moeten doen en niet gedaan heeft. Ten slotte beknibbelt hij de al te groote vergevingsgezindheid der verbondenen tegenover de Duitsche oorlogst misdadigers. M. RENKIN hekelt op zijne beurt da genomen beslissingen en zegt dat men ons niet den minsten waarborg heeft gegeven. Onze grens blijft open als te voren en zulks blijft een gevaar. Spreker vraagt vorder of' het gouvernement zich reeds met de kwestie heeft bezig gehouden. Voor wat betreft de te betalen schadever goeding denkt spreker, dat Duitschland ons niet meer zal betalen dan 7 miljard, alhoewel de oorlog ons achtien miljard kostte. En toch zal Belgie den weg van eer en rechtvaardigheid niet verlaten. Door allen aan zijn lot overgelaten, zal het zich zelf weer rechthelpen. (Levend, toej.) M. TIBBAUT hoopt dat het gouvernement er de band zal aan houden, dat onze veesta pel volkomen hersteld worde. M. CARTON dr WIART heeft geen vrede van vermoeidheid, waaraan hij niet langer weerstand kon bieden bij zonk daarom op de latten, rammelend vielen de ketenen op den grond. Geen kussen, geen stroo was er, waarop de gevangene zijn hoofd kon leggen. Toch overmande hem de vermoeidheid eir hij sliep spoedig in deze verpeste lucht even vast en rustig als op zijn bed. Deze geduldige brave maar zwaar beproefde inan was door zijn trekkend leven in"Amerika verhard. In het midden van den daaropvolgender? nacht ontwaakte Dulex door eene onverdraag lijke smart, waarvan hij de oorzaak niet begreep. Vanwaar kwam deze pijn In het eerste oogenblik dacht hij niets an ders dan dat zij dooi' het liggen op de latten veroorzaakt werden en dat de zware kettin gen ze nog vermeerderden, maar toen hij zijn lichaam met moeite in eene andere richting trachtten te brengen, kreeg hij de overtuiging dat de afgrijselijkheid van dezen kerker elke beschrijving te boven ging. Toen hij zich omdraaide, drukte hij met zijn heup eon groote rat dood, die met ver schillende anderen aan zijn vleesch en zijn kleed hadden geknaagd. De doodskreet van het dier leerde hem zijn gezelschap kennen. Dulex sprong door onwillekeurigen schrik bevangen op, en het gerammel zijner/ketenen joeg de brutale, roofzieke dieren voor een oogenblik weg, die den nieuwen geVangena als goeden buit beschouwden. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1