08 strijd om vijf mlllioen Belasting op tie Inkomsten. 1)8 Poolscli-RussiSGlie oarlogj Zaterdag Oogst 1920 Aan de Staatsarbeiders. HersteHingscommissie. Esn roasts vrouwec&entle pluaaerl twee kloosters bij Rome "Kerkstraat, 9 en 23, Aalst. Tel. 114 XXVI» JAARGANG NUMMER IS5 3D A. «Gr 53 X_1 A. 33 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Noffel-Dz Gendt Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Iïayas,8, Martelaarplein, te Rrqssel8, Place de la Bourse, Parijs en G, Bream's BieMihgs Loadres E.G. 1. H. Joanna van Ch. f Zon op5,05, onder 7,04 Eerste Kwartier den 21 Nationaal Syndicaat, uw masker af v. Zij, die tegenover al de bewijzen, welke sve aanvoerden, de onzijdigheid van het Nat. *Synd. nog staande houden, zijn onnoozelen i'die het onderscheid niet zien tusschen wit en /zwart. Onloochenbaar vast staat het, dat het Nat. Synd. socialistisch is en dat het zijne leden bedriegt wanneer het zich voor-onzijdig uitgeeft. Dit erkent Massart, sekretans der centrale van opvoeding, onomwonden in het ïïansche tijdschriftFioréal Floréal •is een revue, waarin het Bolsjewisme bewie rookt en voorgestaan wordt. Tusschen de medewerkers treffen we ook aan Bauwens, alg. secret, van hetN. S. met nog andere onzijdige lichtjes. Massart schreef daarIn tegenstelling met Frunkrijkzijnde Syndtkaten in België, niet een deel der socialistische partij, maarzij lijnde partij zelve. Is het geen erge smout peer, welke hij daar aan zijne eigene vrien den geeft*. Medewerking der leiders van het N. S. aan een bolsjewistisch tijdschrift, moet ons niet verwonderen, daar de strekking van hei Nat. Synd. zelf revolutionnair is. We zetten niets vooruit zonder bewijs. Kent iemand een geval waarin het N. S. voor verbetering optrad, zonder dat deze eisch met eene bedreiging gepaard ging. Is het geene revolutionnaire doenwijze te'zeg gen Voiu' dien datum eischen wij dit, of staking Geen betoog van redelijkheid, geen onderzoek naar mogelijkheid; wij eischcn en daarmee uit. De eerste Mei-comedie ligt nog te frisch in ons geheugen om ze hier van naaldeken tot draadje te vertellen. Tot viering van het socialistisch arbcidersfeest, was eene alge- mcene staking van 24 uren beslist. Ook het Nat. Synd. ging er aan meedoen, doch trok zich ten slotte terug, zoogezegd omdat Minis ter Poullet in een gedeeltelijk verlof had toe gestemd, doch in feite omdat het een fiasco te gemoet zag. Opl Mei zelf, zou het Nat. Synd. weer van zich doen spreken. Met miskenning van alle wettig gezag, werden aan machinis ten en stokers bevolen machienen versieren en op klokslag 12 ure, vijf minuten sloppen Verboden was het aan de oversten te gehoor- eamen, die het anders gebieden zoudei\. 'l Was dua de verloochening van hel wettig ge zag, ecu gaan met reuzenstappen naar de anarchie. Op de vergadering der Svnd. Comm. naar verslag in Le Peuple (19-4-18). zegde Renier In ieder geval, het weze wel ver staan, zoo de Regeering het programma niet venoezeniijktdat de algemeens staking, welke toe dan binnen enkele maanden zullen aangaan, van onbepaalden duur zal wezen. Het programma waarvan hier spraak, is bel programma der socialistische partij, vast gesteld op het congres met de Paaschdagen. Zoo dit niet wordt verwezenlijkt, zal het sta king zijn, zegt Renier, en dan geene 24-uren staking, doch eene staking van onbepaalden duur, voortdurende tot bet socialistisch re- volutionnair doel bereikt is. We hebben be grepen Renier. Wat onze woelgeesten niet aandurfden, -betrouwden de Fransche kameraden. Daar kwam eene olgemeene staking, met onbe- tv s baren revolutionnairen inzet. Onze Re nters en Bauwensen, betreurden dat het per soneel in ons land, nog niet rijp was voor zul ke daden, st inden vol bewondering voor de pogingen der Franschen en juichten toe. Spijts de tusschenkomst der roode Interna tionale, werd de omwentelingspoging bij on ze Zuiderburen in de kiem gedood. Eilaas velen hebben het met verlies van hunnen ar beid moeten betalen. 35* Vervolg. - Vertel mij toch hoe het gebeurd is, zeide de commandant, na den geneesheer met een dankende blik beschouwd te hebben. Ik liep op den weg om naar de haven werken te komen, en te zien wat er morgen nedaan moet worden. Toen ik voorbij de Stoomen en het kreupelhout op zij aan de weg was, viel plotseling het schot, vanwaar het kwam heb ik niet gezien, ik voelde slechts op letzelfdeoogenblik een stekende pijn en viel op den grond. Toen ik daarna omkeek zag ik niemand bij mij als den gevangene num. 73. Dus werkelijk was No. 73 alleen bij u zeide de commandant verbaasd. Dadelijk daarop bemerkte^k de aanko mende soldaten vervolgde La Iloche. En had gij ook kort te voren niemand gezien Neen geen mensch. De gevangene No. 73 kwam naar mij toe, ik wenkte hem, dat hij moest gaan zien of hij niet kon ontdekken, wie het schot gedaan had. Dus gelooft gij niet, dat die gevangene op u geschoten heeft Geenszins heeft hij -geschoten, verze kerde de luitenant op overtuigenden toon, geensziens. Juist deze gevangene is naar mijn meening tot zulk een daad niet in staat. Bovendien heeft hij geen reden om mij te haten maar wel om mij te verdedigen, en hij bezit geen wapen voor zulk eene misdaad. De grootste belangstelling, zeide de coru- Het revolutionnair streven van het N. S. blgkt ten slotte onbetwistbaar uit de goedkeu ring van den boycot tegenover Hongarië. Nogmaals wordt het gezag met de voeten ge treden. Boven het hoofd der Regeering heen. wordt gezegd Noch telegram, noch brief, noch wat ook, met bestemming voor Honga- rië, wordt verzonden. Ik hoef dit niet ver der toe te lichten, daar ik over korte dagen nog gelegenheid had er in een bijzonder arti kel op te wijzen. Bij dat socialistisch revolutionnair Syndi caat ongodsdienstig in zijne beginselen, zijn nog Christen arbeiders aangesloten, hoe on gelooflijk het ook moge schijnen die bijge volg dit Syndicaat steunen door hun lidmaat schap en hun geld, en medeplichtig zijn aan al het verderfelijke door dit Syndikaat gesticht die steunen wat door hunne gevoelens en overtuiging, door hun geweten, ten strengste veroordeeld wordt. Vrienden, strijdt toch niet langer meer met u zei ven, weest man Vereenigl u ter verdediging uwer belangen t is plicht, doch vereenigt u in een syndicaat dat uwe beginselen voorstaat. Sluit "aan bij het Christen Syndicaat, dat bovendien heel wat ernstiger en doelmatiger uwe belangen behartigt, wat ik u kortelings in een paar artikels ook volledig en onomstootbaar bewij zen zal. Ten slotte daag ik nogmaals de leiders van het Nat. Synd. uit, om een enkel der aange voerde bewijzen omver te smijten. Ik houd mij ter hunner beschikking. Berner kontrool der Staatsfinanciën. M. Delacroix, meer en meer de openbare uilgaven willende beperken heeft het hoogere kponlroolkommissie gelast hare werking uitte oefenen niet alleen op de loopende uitgaven, maar ook, als voorkommiddel, op de kredie ten aangevraagd door de verschillende depar tementen. Een koninklijk besluit zal weldra verschij nen waarbij het getal der leden der hoogere kontroolkommissie, die het ministerie van financiën vertegenwoordigen van een op twee wordt gebracht. De nieuwe titularis is M. Van de Putte, algemeen bestuurder bij het ministerie van financfën en overste van den dienst der algemeene begrootiug. Het Staatsblad van Donderdag kondigd af. Aan 2, bijvoegsel IV, gedeelte VIII van het vredesverdrag van Saint-Germain, tus schen de geallieerds-verbondene staten en Oostenrijk geteekend, is aangeduid dat de besturen van de geallieerde verbondene staten aan de Herstellingscommissie lijsten zullen moeten opzenden waarop het volgende aan geduid is a) De dieren, machienen, uitrustingen, werktuigmachienen en al den handel betref fende gelijkaardig» artikels, die ontnomen, versleten, of door Oostenrijk vernield geweest zijn, of ter oorzake van rechtstreeksche ge volgen der krijgsverrichtingen vernield ge weest zijn, en die de gouvernementen, om aan noodzakelijke en onmiddelijke behoefte le voldoen, wenschen zien te vervangen door dieren of voorwerpen van den zelfden aarden die zich op den datum der uitvoering van het tegenwoordig traktaak op het Oosten- rijksch gebied bevinden. b) Dc bouwstoffen (steenen, onsmeltbare baksteenen, dakpannen, timmerhout, ruit gla zen, staal, cement, enz.), machienen, verwar mingstoestellen, meubels en al den handel betreffende voorwerpen, welke de gouverne menten wenschen te zien in Oostenrijk voort gebracht en vervaardigd en aan hen geleverd voor de herstelling van de overweldige stre ken. De Belgen, die slachtoffer zouden geweest mandant, welke hij altijd voor u toonde geeft mij ook het bewijs dat hij dit niet ge daan kan hebben. Hoe zou hij aan het pistool hebben kun nen komen vervolgde de luitenant La Roche en liet zich het wapen toonen neen, neen, daar steekt een ander achter. Maar wie kan dat zijn, daar zich nie mand in de nabijheid bevond en daar zich op dit uur geen andere gevangene meer bui ten is, zeide de commandant nadenkend, ik moet bekennen, dat de zaak mij een raadsel is. Voor alle dingen moet vastgesteld worden aan wien het pistool behoort. Korporaal, roep de soldaten binnen, die de gevangene hebben aangehouden. De korporaal gehoorzaamde en dadelijk daarop traden twee soldaten in de kamer van den luitenant. Gij zijt er~bij gekomen, toen op den luitenant geschoten was, zeide de comman dant, wat hebt gij gezien. Slechts den luitenant en den gevangene No. 73, die *ij grepen, toen hij juist naar het kreupelhout wilde loopen, antwoordde een der soldaten. Toen hij juist van het kreupelhout wilde wegloopen, verbeterde de andere. Onzin, bromde La Roche, de gevangene nummer 73, was toen ik mij omdraaide vol strekt niet bij het kreupelhout maar op zij er van. Waar werd het pistool gevonden vroeg de commandant. In hel kreupelhout op den grond, com mandant, antwoorddeSde korporaal. zijn van verliezen of hetzij welke schaden onderstaan hebben door de schuld van Oos tenrijk, of doorrechtstreekscbgevolge militaire operation dezer mogendheid, en die deze schaden begeeren hersteld te zien, worden verzocht, ten laatste den Id Septepber 1920, hunne vragen voor le stellen aan liet Minis terie van Binnenlandsche Zaken, sekretariaat der Belgische afvaardiging bij de Herslel- lingscommissic, 12, Spastraat, te Brussel. De Belgen, die met inzicht van wederop richting der overweldige streken begeeren de, in het lid b van hierboven 2, aangeduide voorwerpen te ontvangen, worden verzocht, ten laatste voor 15 September 1920, hunne vragen voor le stellen aan het Ministerie van BinnenlandscbS* Zaken, sekretariaat van de HersteHingscommissie, 12, Spastraat te Brus sel. Hierboven voorziene vragen moeten de ge wone bijzonderheden aangaande de beoogde artikels inhouden nauwkeurige opgaven (merken, schetsen) den tijd en plaats van leve ring, maarzij zullen noch prijs, noch schat ting door de Berstellingscommissie zullen vastgesteld worden. De kloosterkerk ontheiligd. De paters mishandeld en verjaagd. De Reichspost meld In Albano, 26 km. van Rome, heeft dezer dagen een troep com munistische vrouwen, ze waren ten getallen van eenige honderden, een aanval gedaan op het groote Jezuïeten-klooster. De paters werden jnishandeld en verjaagd en de vrouwelijke communisten namen bezit van hel klooster. Alles werd leeggeplunderd. Boeken en kostbare schilderijen werden geroofd. Op de meest grove wijze werd de kloosterkerk ontheiligd. Militaire hulp, die in allerijl ter plaatse verscheen, werd door het gepeupel uit een gejaagd. Na 6 uur werd hel klooster door de troepen ingenomen en aan de paters terug gegeven. Militaire posten bleven ter bescherming van de kloosterlingen achter. Gelijke toonëelen hebben zich afgespeelt in het Capucienen-klooster in Albano. Dat alles is het gevolg der ophitsende taal van de roode bladen die in alle landen geen gelegenheid laten voorbijgaan om naar al wie katholiek is, tin onder liefst de geestelijkheid met slijk fe werpen. En toch luidt hel, niet volgens hun daden, maar volgens hun woor den, dal de godsdienst bij de rooden een pri vaatzaak is. Bedrijfsbelasting. Het Staatsblad van 19 Augusti kondigt het volgende Koninklijk besluit af Gezien de artikelen 25, 31 en 88, der samengeordende wetten van 29 October 1919 en van 3 Augusti 1920, lol vestiging van cedulaire belastingen op de inkomsten en van eene bijkomende belasting op het globaal inkomen, artikelen luidende als volgt Art. 25. De bedrijfsbelasting treft al de nagemelde inkomsten 1 2. De verscheidene wedden der openbare of private ambtenaren en bedienden, alsmede alle loonen de pensioenen en lijfrenten, met uitzondering van de jaargelden lot onder houd, en van de pensioenen verleend aan de oorlogsinvalieden en oorlogsverminkten. Art. 31. 1. Zijn de belasting verschul digd de natuurlijke personen, of de rechts personen, de maatschappijen, die geen rechts persoonlijkheid bezitten, en de feitelijke ver- eenigingen of gemeenschappen a) Die de bij artikel 25 bedoelde inkomsten Kent gij dit pistool, vroeg de comman dant aan de soldaten. De soldalen beschouwden' het wapen van alle kanten. Neen, was het antwoord van allen wij kennen het niet wij hebben het nog nooit gezien. Bevuild zich in de nabijheid anders geen mensch ging de commandant voort. Neen, geen mensch, de korporaal alleen kwam er bij. Was de gevangene verward of gedroeg hij zich erg opvallend Hij betuigde zijn ontschuld, antwoordde de korporaal, hij kwam mij in het geheel zeer verdacht voor. Waarom korporaal vroeg de comman dant. Omdat hij opgewonden scheen, naar den luitenant wilde en over het pistool vol strekt niet verbaasd was. Zonderling, zeide de commandant tegen La Roche, misschien een daad van vertwijfe ling of oogenblikkelijke geestverwarring. De gevangene nummer 73 houdt zich voor on schuldig veroordeeld en beweert graaf Monl- pellier te zijn, wanhopende gedachten hebben hem misschien overmeesterd. Mijn woord te pand, commandant ver zekerde luitenant La Roche, ik geloof mij eerder in slaat om deze daad te doen, dan de gevangene No. 73, dien in alles zuiver van geweten is. Ook bij mij wil het er niet in. Maar laten wij hem zelf hooien, zeide de com mandant tot den korporaal e i de soldaten. Breng den gevangene JXo. 73 hiec in België genieten, zelfs wanneer zij in het buitenland of in de kolonie verblijven b) Die, als schuluonaars van de inkomsten bedoeld bij nr 2 van .artikel 25, ze in Belgie betalen, zelfs wanneer de rechthebbenden in het buitenland of in de kolonie verblijven. 3. De belastingplichtigen, bedoeld bij lit. b van 1 van dit artikel, zijn gerechtigd om van de belaslingbare inkomsten de belasting af te trekken, waaraan deze onderworpen zijn, en wel zonder verhaal van de rechtheb benden, tot welke nationaliteit deze ook be- hooren. De afgetrokken som mag nochtans niet een vijfde overschrijden van de bezoldigingen of loonen. welk het bedrag daarvan ook zij. Een koninklijk besluit bepaalt de wijze van aftrekking der belasting. Art. 88. De bedrijfsbelasting wordt, van af 1 Juli 1920, afgetrokken van de inkomsten bedoeld bij nr 2 van artikel 25 een konink lijk besluit regelt de invordering van het achterstal over het eerste semester 1920 Op voordracht van Onzen Eersten Minister, Minister van Financiën, Wij hebben besloten en Wij besluiten Art. 1. De bedrijfsbelasting welke verband houdt met de verscheidene wedden der open bare en private ambtenaren en bedienden, alsmede met alle loonen, met de pensioenen en lijfrenten, wordt afgehouden per maand naar dc aanduidingen van een rooster ver meldende, voor elke der wettelijke klassen van gemeenten cn voor de schatplichtigen welke zich in dc meest voorkomende familie- toestanden bevinden, het bedrag van de maan delijks te heffen belasting, na aftrekking van het vrijgestelde minimum. Worden de wedden per 14 dagen, per week of per dag betaald, dan is de belasting die, in beginsel, op het oogenblik van elke betaling moet afgehouden worden, gelijk aan de helft, het vierde of het vijf en twintigste der in den rooster vermelde som evenwel slaat het den werkgever vrij de afhouding over de gansche maand, slechts bij de laatste betaling der maand te doen. Wat betreft hetzij de toeslagen voor buiten gewone werken verricht gedurende een tame lijk lang tijdvak, hetzij de kommissie op een geheel van verrichtingen, hetzij eene bijzon dere toelage, pensioenen of rente betaald per trimester, semester of voor gansch het jaar, wordt de bedrijfsbelasting vooiioopig afge houden tot beloop van het bij de wet bepaalde mimtnumpercent. Evénwel wordt gelijkelijk 10 t. h. afge houden van de wedden der beheerders, kommissarissen, vereffenaars of anderen die gelijkaardige ambten waarnemen bij de Bel gische, vreemde of tot de kolonie beboerende vennootschappen op aandeelen, onder voor behoud van degebeurlijke ontlasting voorzien in in fine, van artikel 35 der wet. Art. 2. De bedrijfsbelasting welke verband houdt met de gedurende het eerste semester 1920 betaalde inkomsten, wordt geheven door, van de maand Januari 1921 af, de afhouding te verdubbelen op de wedden, loonen, pensioenen of lijfrenten welke zullen betaald worden tijdens een getal maanden gelijk aan dat gedurende hetwelk de belang hebbende tijdens het eerste semester 1920 werd bezoldigd zonder de toepasselijke afhou ding te hebben ondergaan. De achterstallige belastingen of gedeelten van belastingen die niet zouden geheven kunnen worden, namelijk omdat de belang hebbende op pensioen is gesteld, opgehouden heeft in Belgie te arbeiden of zich voor eigen rekening vestigde, worden rechtstreeks te zijnen laste ingevorderd, overeenkomstig art. 51 der wet. Art. 3. Indien het bedrag van de bedrijfs belasting afgehouden bij de bron overeen komstig artikelen 1 'en 2 van dit besluit. Dc soldalen verlieten juist de kamer toen er iets onverwachts gebeurde, wat de uitvoe ring van het bevel nog vertraagde. Buiten trad den opzichter Mercurent hen te gemoet en wel vergezeld van den zieken oppasser. Mercurent wil den commandant een mededeeling doen, zeide de oppasser tegen den korporaal. De korporaal berichtte dadelijk het verzoek van Mercurent aan den commandant. De commandant beval den oppasser en Mercurent le laten binnentreden. Luitenant La Roche was er verrast over, en aangedaan, daar hij den voormaligen op zichter niet mocht lijden. De opzichter Mercurent heeft een me> dedeeling te doen, commandant. Hij heeft van uit het venster van de ziekenzaal iets gezien, wat naar hij meent van belang is, daar dadelijk daarop een schot viel en luite nant La Roche gewond werd. Nu vertel dadelijk wat hebt gij gezien zeide de commandant. Ik stond toevallig voor het raam van de ziekenzaal toen ik den gevangene 73 voorbij zag gaan. Dadelijk daarna kwam de ontslagen gevangen Lappcllicr op den redoutweg en beide begroetten elkander, ik zag ze van uit het raam. Toen zij de boomen en het kreu pelhout naderden gaf Lappellier aan No. 73, iets, en ik meen in het voorwerp een pistool herkend te hebben. Deze verklaring, gaf aan alle aanwezigen een opheldering van het raadsel. Een pistool? Kondt gij dat zien Vroeg de commandant. minder beloopt dan de werkelijk verschuldigd de som, dan wordt bij het einde van het jaafj een aanvullende belasting gevestigd ten lasta van dengene die de inkomsten heeft ontvangen/* Daarentegen, zoo de afgehouden belasting de werkelijk verschuldigde overtreft, dan) wordt de belasting die te veel werd geïnd' terugbetaald tenware rtj de superlaxe of eentf andere belasting kunne aangerekend worden/ Do Poclsche zegepraal Donderdag avond werd uit Parijs getele&H neerd Uit Warschow wordt gemeld, dat dc Bols-- chewisten Vilna ontruimen. Het hoofdkwar tier der Bolschewisten bevind zich thans te Grodno, op de Russische-Poolsche grens. Ziehier de laatste mededeclingen van den Poolschen legerstaf. Op het Noordei front trachtten vijandelijks afdeelingen dc Weichsel te bereiken. Zij' werden echter door het garnizoen van Wros- lawek met zware verliezen afgeslagen. Daarop begon de vijandelijke artillerie de stad ter bombardeeren. Talrijke openbare gebouwen/ waaronder de Kathedraal, bet bisschoppelijk' paleis enz. leden belangrijke schade. De gelegenheid te baat nemende, dat de garnizoenen in Pomeranie zeer klein zijn, hebben de voorwachten der Bolschewisten Lautenburg, Litzbark, soldat en Moaldowes bereikt. Overal werden zij door de Duitscha bevolking goed onthaald cn deze verstrekt' hen alle inlichtingen nopens onze stellingen. Een tegenaanval wordt ondernomen van uit Modlin, onder de bevelen van generaal' Schorki. De vijand bood hevigen legensia id. Men heeft vastgesteld, dat de infanten* kolommen der Bolschewisten, letterlijk in het vuur gedreven worden door een schrik', bewind der communistische leiders. Ont offensief ontwikkeld zich niettemin gunstig. Op 17e dezer hebben wij Serock bezet. De buit der laatste dagen bedraagt 2000, gevangenen, verscheidene dozijnen machten* geweeren en talrijke munilieparken. De vij and zet zijne aanvallen voort om te trachten Warschow te bereiken doch al deze aanvallen worden in bloed gesmacht. Tijdens de gevechten van 16 dezer, hebben afdeelingen val uil Lithuanie en van Rulbe- nie hebben nabij Radzymin de 185" en 186*^ roode regimenten geheel uitgeroeid en be-, machtigden 7 machiengeweeren, eene groote> hoeveelheid munitie en maakten talrijke ge-, vangenen. Afdeelingen onzer 10* divisie namen vier kanonnen, 8 machiengeweeren en een groot aantal gevangenen. De rechtervleugel onzer verdedigingslcgers7 van Warschow is op 17e Oogst ook vooruiU gerukt. De frontaanval, ondersteund duof tanks, eindigde rond den middag met de bezetting van Dembo-Wolkic. Onze troepeu rukken op naar Novo-Minsk. Op heel het cenlerfront, van aan de Weich sel tot aan de Boug, rukken onze troepen vooruit met ongeëvenaarde dapperheid, den vijand voor zich uit jagende. Deze vlucht in wanorde, allerhande buit achterlatende. De divisie van generaal Konarsewski sloeg de 171. roode brigade en de 8. divisie uileen, bemachtigde 7 kanonnen, verscheidene dozij nen machiengeweeren en een aanzienlijk ge tal wapens. Wij namen hier ook duizend gevangenen. Afdeelingen Pomeranen en inwoners van Tatra hebben op 17. dezer Lukow bezet. De vijand trekt ijlings uit Sidlce en Siechemin terug, een rijken buit achterlatend. Onze vliegers stellen vast, |dat de vijandf overal in groote haast zijne munilieparken, enz. ontruimt. Ik drukte mijn gezicht, zoo verre het kon, tegen de ruiten, antwoordde Mercurent, ik meen mij niet vergist te hebben, com man. dant, het was een pistool. Hij verborg ten minste het voorwerp snel in zijne kleederen, toen scheidden Lappellier en hij. De eerste keerde naar de bagnoplaats terug, de gevan gene 73 richtte zich naar bet kreupelhout en ik zrg nog cuidelijk dat hij zich daar bukte en iets in het mos verborg. Deze verklaring komt mij zeer duidelijk voor, dacht de commandant. Luitenant La Roche die niet kon gelooven, dat Dulex tot een moord in staat was, zweeg en keek somber van zijn bed naar den vroe- geren opzichter Mercurent die weder de spion en aanklager was. Dadelijk daarop zach ik dc luitenant op den wee voorbij gaan, ging Mercurent hape rend voort en het duurde nauwelijks eenige minuten of ik hoorde een schot. Ik was reeds van het raam weggegaan om den oppasser bericht te geven van wat ik gezien had, daar om heb ik van het schot slechts hel geluid' gehoord en niets gezien. Toen ik hoorde, dat luitenant La Roche gewond was. Zeker wa* het uw plicht, zeide de commandant, het on derzoek is reeds in vollen gang en gij komt met uwe gewichtige verklaring op den goe-* den tijd. Als de opzichter Mercurent zich) maar niet door zijn haat tegen den gevangen® No. 73, er toe laat verleiden om onwaarheid, te spreken, seide luitenant La Roche, ik her inner mij, dat Mercurent juist om twee per- tonen, die hij nu aanklaagt, arrest heefV gegfeven. Vervolgt.

De Volksstem | 1920 | | pagina 1