De strijd om vijf inülisen De Poalscli-Russischs oorlog. Woensdag Oogst i 920 VOOR POLEN Efiinisierie van Spoorwagen. De geheimzinnige vergiftigingszaak Een Imltengswoae vlschvangst. Ministerie van Landsverdediging De Ridders ran Cliristoffe! Colombus. Lourties en Zola Klongo. XXVI» JAARGANG NUMMSR IB8 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114— DAGBLAD 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nuffsl-De Gendt .Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tol het Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijsen 6, Bream s Buildings Londres E.C i II. Ludovicua I Zon op5,05, onder G,5Ö Volle Maan deti 2j) Bolgië mag niet onverschillig blij ven tegenover het lijden dat tegen woordig op de Poólsche bevolking jdrukt en dat bij den nakenden winter nog zal verergeren. Al de ijselijkheden welke de vijan delijke overrompeling in 1914 aan ons land beeft teweeggebracht, onder vindt Polen op zijne beurtsteden en dorpen zijn verwoest of plat gebrand, honderd duizenden lieden werden verplicht als doolaards te vluchten, ontelbare gezinshoofden werden weg- gomaaid, do oogst on de nijverheids- bedrijven werden vernield, hongers nood en besmettelijke ziekten woeden vooral onder do zwakke personen, de vrouwe en de kinderen. Slechts geleid door bot gevoel van menschlievende broederlijkheid, wordt oi eon beroep gedaan op al onzo mede burgers, zonder onderscheid van maatschappelijken stand of van poli tieke meening, ten einde ons land zonder vorwijlzijn deel te doen nemen in bet hulpbotoon dat bestemd is om eenigermate eono zoo onmiskenbare ellende te lenigen. H. M. de Koningin is zoo welwil lend geweest hare hoogo bescherming aan dit work te verleenen. Sterk door den steun van den minis ter van Polen te Brussel en door do medewerking van bet Rood Kruis zal men er toe komen geneosbeeren en ziekenverpleegsters naar Polen te zen den. Anderdeels zal er getracht wor den hulp in geld of in kleederen, naar de geteisterde streken te sturen, zorg dragende dal de ronddoeüng al daar op doeltreffende en snelle wijze geschiedt. Niemand mag weigeren aan de ellende van Polon die blijken van be langstellende sympathie te schonken,' welke Belgiözelf met zooveel erkente lijkheid heeft ondervonden tijdens de vreeselijkste uren van het lange drama dat ons land heeft doorleefd. Het komiteil Pro Polonia ver eerd met de hoogo bescherming van H. M. de Koningin, is samengesteld onder liet eerevoorzitterschap van Z. E. kardinaal Mercier, aartsbisschop van Meclielen M. Emilo Brunot, voorzitter van de Kamer der volksver tegenwoordigers M. Adolf Max, Staatsminister, burgemeester van Brus sel M. Solvay, Staatsminister en onder het werkelijk voorzitterschap van M. H. Carton de Wiart, Staatsmi nister. Van het heschermingskomiteit maken deel uit MM. F. Bernier, voorzitter van de Brusselsche Vereeni- ging der BelgischeDrukpersBerryer Staatsminister Edmond Patris, voor zitter van de Vereeniging dar Belgi sche DrukpersVan de Vyvore, Staats- 'minister graaf Visart de Bocarmè, lid van de Kamer der Volksvertegen woordigers on burgemeestervan Brug 38" Vervolg. De commandant berouwde het reeds, haar *ls getuige te hebben toegelaten. Maar Mercurent was 7.00 in woede, dat hij ïich door de afkeurende gedichten der officie ren niet liet afschrikken. Aan de verklaring kan niet worden ge boft, zeide hij, en zag naar alle kanten hoen. Gij beweert, dat niemand van de boscli- jes vluchtte, zeide dc commandant met groote zclfbeheersching en bedaardheid, het beste n\ zijn dat de postillon ons in deze zaak kon inlichten hij die de reizende heelt gereden, kan dus ook hetzelfde hebben gezien als deze. Men roepe den postillon. Deze beslissing werd zoo goed opgenomen dat verschillende beambten zich snel verwij derden, om de orde uit te voeren. Antoinette had zich van de geleden verne dering weder hersteld, zij telde die licht om dat hei gold de onschuld van den reeds zoo zwaar beproefde graaf te bewijzen. De postillon kwaui in het bureau. Gij reedt gisteren eene dame naar hier, zeide de commandant, hoordet gij een schot, toen gij op den weg hierheen reedt la, oeer commaudant, antwoordde de postillon, ik hoorde en zag het schot, het werd hier bij de boschjes afgeschoten. Zaagt gij anders nog iels Herinnert u het gfidi lyer mogelijk een onschuldige van ooreclu en straf te bevrijden. Ik zag, dat een man, toen de damp was ge ;graaiWö0Ste,|Staatsminist0r, enz. D0 geldelijke inschrijvingen moeten gezonden worden aan M. Piölunowsky aleemeen schatbewaarder van het ko- miteit Pro Polonia bij deSociété Générale de Belgique, te Brussel. De pakken en kisten met kleederen of andere voorworpen (minumumge- wicht50kg.) moeten gestuurd worden op liet volgende adres The Polish relief and supply Corporation, Ware House, Quay 70. Antwerpen do kleine colli, tot M. Garszinsky, kon- sul van Polen, 81, Isabellalei, Ant werpen. De personen die giften op een dor beide voormelde adressen sturen, ge lieven daarvan kennis te geven aan het Algemeen Sekretariaat van het Komiteit te Brussel. De Veepest in Congo. De veepest, die zoo onverwacht in Belgic verschenen is, heerscht in bestendige staat in gansch Oostelijk Afrika, die de veearlsenij- diensten van deze gewesten bestrijden de plaag bij middel van vrijwarende inspuitin gen. Over eenige maanden is de geesel overge komen naar de nieuwe Belgische koloniale bezittingen, waarvan de veestapel veel groo- ter is dan deze van heel ons land, naar de Ruanda on deUrindi. De koloniale landbouw- dienst heeft onmiddelijk al de beschikbare veeartsen naar de grens gezonden. De beslrijdiug van de kwaal werd met groote krachtdadigheid ondernomea, onder het bestuur van den veearts Carlier, gelast met den dienst in de provincie Ruanda, die het meest bedreigd was. De eerste toegepaste maatregel bestond in het wegtrekken van het vee uit de nabijheid van de grens, ten einde alle aanraking met het besmet vee te voorkomen. De eenige kudden waartusschen reeds ziektegevallen bcstatigd waren, werden ingeënt, wat hen toeliet weerstand aan de ziekte te bieden, derwijze dat de Ruanda beschermd is, eerst door cene kudde ingeënt vee en vervolgens door eene streek waar geen vee meer is. Do veeïU'UenijdiensLheeh.-hei -pestwerawl^ennml ter plaats voorgebracht, dat anders uit En- gelsch Oost Afrika moest gehaald worden. Men heeft tot Mei II., 10,000 dosissen serum gemaakt, genoeg om ongeveer 6,000 stuks vee in te enten. Dit serum levert veel betere uitslagen op dan dit dat uit Engelsch Oost Afrika voortkomt, en dat waarschijnlijk van zijn kracht verloren heeft, ten gevolge van zijnen ouderdom. Ten einde voor goed de bestrijding van de veepest te verzekeren, heeft de minister van koloniën in de Ruanda een bactereologisch gesticht doen oprichten, dat al de noodige serums zal voortbrengen, noodig ter afwering van de veeziekten. De monarchisten in Beieren Ludendorff te Munchen. Het sociaal-democratisch blad Post te Mun chen, meldt, dat generaal Ludendorff in Mun chen is aangekomen en daar zijn kwartier betrokken heeft. Verder heeft zich de beruchte Russische chef, Mackoff, blijvend te Muochen gevestigd. Zaterdag avond zijn van Ingolstadt aan de hoofdslalie te Munchen 3 wagons met 2500 geweren, machiengeweren en munitie onder militaire bewaking aangekomen. Het blad ziet in deze drie feilep innig ver band, in aanmerking genomen het streven der Beieren naar herstel der monarchie. opgetrokken, van de boschjes wegliep. Waar liep hij heen Hel was als vluchtte hij, hij liep niet op den weg, maar naar eeu groot gebouw. Kondt gij de kleeding van dien man herkennen Neen mijnheer, zoo scherp zie ik niet. Voorloopig is dus vastgesteld, dat een mensch -na het schot zich in de richting van het hospstaal verwijderd heeft, zeide de com mandant. Gij hebt hem niet gezien, Mercu rent zooals gij beweert, maar gij hebt nauw keurig gezien wat vroeger bij de boschjes voorviel. Hospitaal wachter, zeide de commandant waar bevondt gij u, terwijl de hier besproke daad gepleegd werd Gedurende de daad... gedurende dien tijd vroeg de wachter verward en angstig. Waarom zijt gij zoo angstig Ik vraa^ waar bevondt gij u, toen bet schot viel, dat gij toch evenals de wacht en Mercurent moet hebben gehoord. Ik was... ik was... ik heb niets gezien. Mercurent werd onrustig toen hij zijn be waker zoo verward zag. Antwoordt mij bedaard, zeide de comman dant, ik vraag waar gij 11 bevondt, waar gij u ophield. Maar ik wil de waarheid weten. Was de deur van de hospitaalzaal gesloten? Waart gij daar of in uw kamer Plotseling liep de hospitaalbewaker naar den commandant en viel voor hem op de knieën. Ilebt medelijden mijnheer, smeekte de Fransche verklikker ter dood veroordeeld. In de maand Juli van 1918 werden door de Duitschers de volgende personen veroordeeld te GentMM. Rodis Leon, Bekaert Karei, De Prêter Maur., Walgraeve Robert, M. en Mad. Lapv, Minne Ir., Mej. Ivristina Rodls en Mevr. Vaerenbcrgiie, geboren Wolters de la Kethulle de Ryhove, allen van St-Amands- berg, en M. Raes, van Exnarde. Allen werden veroordeeld lot straffen van 15, 10, 5 en 3 jaar dwangarbeid. De eerw. heer Van Hoorebcke, onder pastoor van het H. Uert, te St-Amandsberg, ook in de zaak betrokken, kon zich vrij pleiten. De veroordeelden hadden zich bezig ge houden met Fransche krijgsgevangenen, die te Gentbruggeuithe' gevangenkamp ontvlucht waren, burgerkleedij, voeding, nachtverblijf en geld te verschaffen en ze naar de HoIIand- sche grens te brengen om het Fransche leger te vervoegen. De zaak werd verklikt door een Franschén soldaat, een zekereD Paui Goldmann, van het 140" infanterie. De krijgsraad van Grenoble heeft den kerel Donderdag laatst, bij verstek, veroordeeld tolde Doodstraf, voor desertie bij den vijand, spioeneering en verstandhouding met den vijaud. Post naar Bolglsch-Congo. Daar de afvaart de paketboot Albert- ville uitgesteld is tot 30 Augustus, zal de post naar Congo welke op $3® dezer met deze paketboot moest vertrekken, eerst op 30® dezer met den trein van 8.33 ure uit Brussel- Noord verzonden worden. De post en hot zegelrecht. Daar de nieuwe bepalingen op^het zegel recht waaraan de kwijtbrieven ondorworpen zijn, niet onmiddellijk kunnen toegepast worden in ai de postkantoren, doordien zekere registratie- of belastiogskanloren geen of geen toereikenden voorraad van de nieuwe plakzegels bezitten, heeft het postbeheer be sloten dat, in de gemeenten waar deze plak zegels ontbreken, de postkantoren voorloopig ongezegekle kwijtbrieven tot inning mogen aanvaarden. t» Kapellen.op-den-Bosch. 3>e slachtoffers verstikt Alhoewel de oorzaak van den dood van Mev. Landries en hare dochter Constance, tengevolge van ontleding der genuttigde spijzen nog niet kon vastgesteld worden, loei» wint de veronderstelling veld dat het ongeluk zou kunnen voortspruiten uil boven matige gasuitwazemingen van een brandende kachel. Pachter Landries, wiens begripsvermogen i stilaan terugkeert, verklaarde aan de wetsdokters dat hij zijn avondmaal na de andere leden van het gezin had genomen en zich na hen te bed begaf. Pas bevond hij zich in de gemeenschappe lijke slaapkamer, of hij hoorde de kinderen klagen. Hij raadde hen aan rustig te blijven en kalmpjes in te slapen. Nadien gevoelde hij zelf zich ongesteld, zoodat hij opstond om het venster der slaap kamer dat andei's gewoonlijk open bleef te ontsluiten, doch stortte daarbij zwaar, bewusteloos te gronde. In dien toestand trof de dienstknecht hem 's anderendaags aan. Uit bovenstaande verklaringen zou dus blijken dat de veronderstelling van vergifti ging der spijzen op een of andere wijze be paald moet geweerd worden. De begrafenis der slachtoffers. Gister morgend, te 9 uur, had de twee voudige begrafenis plaats van de moeder en de dochter Landries. Meest al de inwoners der gemeente en van het omliggende woonden de treurige plechtigheid bij. Menig persoon gevoelde zich diep treurig aangedaan. het ongeluk. Mijne vrouw en mijn kind zijn ziek. Ik was maar voor een kwartier uit de zaal gegaan, om te zien waar zij zich bevon den. Deze verklaring was beslissend. Op de gezichten van alle aanwezigen zag men nu het volle begrip van het gebeurde. Mercurent stond metsaamgeknepen lippen en gloeiende van haat naar den bewaker te zien. Staat op, beval de commandant, gij waart dus niet ii^bft hospitaal en had bel slot niet afgedraaid, had de zaal dus niet gealoten? Er was niemand dan de voormalige opzichter Mercurent in de zaal. Waar vond gij hem toen gij terugkwam Beneden voor het gebouw, hij deed alsof hij mij zocht en riep mij. Viel u niets aan hem op Hij was geheel buiten adem enjverward. Genoeg, ik geloof, zeide de commandant tot de officieren, dat deze verklaringen ons genoegzaam den eerloozen dader doet kennen* - Mercurent wat hebt gij daar tegen in te brengen. Ik weet niels van den dader en het schot, ik wilde naar buiten, toen het schot viel, om den bewaker te roopen, en om te zien wie gescholen had. Uwe verklaringen van gisteren en van heden, zeide de commandant tegen Mercurent spreken elkander tegen Grijpt den voormaligen opzichter, in de laltenkamer moet den ellendeling. Met nau welijks geloofbare berekening en list hoéft dpe,'gehate, slechte inens^U'den veroordeelde oppasser, ik ben huisvader, S$rk niij niet in^iSo. 73 luitenant La Rgj&e willen Yerutëtigen; Een haai van 960 kilos. De visscher Vincent, der sloep Catalane X, vertrok Zaterdag avond uit Celte met drie man op vischvangst. Bij het optrekken der netter ondervonden zij een buitengewonen weerstand. Zij bemerk ten een haai gevangen te liodben en.gelukte er in slechts na de grootste krachtinspanning den reuzenvisch naar de haven van Cette te slopen, doch eerst na den visch te hebben doodgeslagen. De baai weegt 960 kilos en is vijf nieter lang. -vryyv- Militaire vliegschool. Hoogstens dertig kandidaten leerlingen- vliegers zullen als leerlingen tot de 5de be noeming der militaire vliegschool toegelaten worden. Militaire kandidaten of oud-militairen zul len alleen toegelaten worden zich aan te bieden. Zij moeten allen (militairen in werkelijken dienst en oud-strijders) hun aanvraag sturen aan hunnen korpsoversten voor den 10U Sep tember 1920. Inlichtingen mogen gevraagd worden aan den bevelhebber der Militaire Luchtvaart, 21, Cortenberglaan, te Brussel. Valsche accijnsbedienden te Antwerpen. Zondag avond, half acht hebben zich twee personen aangemeld bij Leo Gallée, Lockaert- straat, 2, herbergier, en vroegen er een bor rel, onder voorwendsel dat zij buikpijn had den. Op hun aandringen schonk Gallée hun een borrel jenever waarna een hunner zijn aanstelling toonde, zeggende dat beiden ac cijnsbedienden waren, waarna ehdelijk over eengekomen werd de zaak zoo te laten mits 100 frank, som welko Gallée betaalde. Vermoedende dat het geen accijnsbedienden waren, deed Gallée ze opvolgen door een andere verbruiker, dewelke ze op de Ameri- kalei, aan den agent Foquet aanwees en deze laatste bracht ze ten bureele. Aldaar beken den zij geene accijnsbedienden te zijn en een dezer bekende het feil. Bet zijn Frans X.., oud 26 jaar, tolbeambte wonende Polderstraat en Ed. K., oud 26 jaar, kraanbediende, wo nende Lange Lozanestraal. Een grondig on derzoek is ingesteld. Van de machtige Amerikaansche vereeni ging. De Ridders van Christoffel Colombus, die ruim 1 1/2 miliioen leden telt, zijn 300 dier leden een bezoek komen brengen aan de verwoeste streken in Frankrijk. Zij hebben aan maarschalk Foch eengouden maarschalk staf aangeboden en aan de stad Metz een standbeeld van La Fayette. De voorzitter zal, bij het bezoek aan België, aan kardinaal Mercier een check van 250.000 frank overhandigen. Aardbeving in Chili. VERSCHILLENDE STEDEN GETEISTERD. Een telegram uil Santiago de Chili, gedag- teekend van Vrijdag, meldt, dat een a^dbe- ving in Chili heeft plaats gehad. De geteisterde streek bevind zich tusschen Chilpan en Concepcion. De schok was hevig, want in verschillende sleden werd schade aangericht. Menschen- levens zijn niet te betreuren. Ongelooflijkheid leeft van leugen en moet' sterven van nood. Over een vijf-en-lwinlig jaren ondernam de Romanschrijver Zola eene reis naar Lourdes.' Hij zocht er stof voor een winstgevend Ro-s man waarin hij den bovennatuurlijken aard der genezingen zou bestrijden. Zola was er getuigen der wondere genczingi van Maria Lebranchu. Loochenen kon hij niet, de getuigen waren; te talrijk. Wat deed hij In zijn verhaal doet hij La GrivoUe zoo noemt hij Maria Lebranchu eenige da gen na de genezing terug kceren naar het hospitaal en laat z'er sterven Welnu na hare wondere genezing te Lour des heeft Marie Lebranchu in haar huisgezin nog 28 jaren in volle gezondheid overgebracht Zij komt te overlijden, in het hospitaal van den goeden Herder te Angers den 11 Augus tus 1920. Mercurent wilde smeeken, maar de com mandant beval de wacht, 0111 hem weg te brengen. Dadelijk werd Mercurent in de laltenka mer opgesloten, in het akelig verblijf waarin hij, Dulex zoo onschuldig had gebracht, en zeker is het dat niemand zooveel medelijden met dezen hatelijken mensch zal gevoelen, om hem meer dan het noodige eten en drin ken te bezorgen. Gij zijt gerechtvaardigd No 73 en ik betreur, dat gij onder verdenking van deze schandelijke daad geraakt zijt, nadat gij her haaldelijk bewijzen van uw goed gedrag bebt gegeven, zeide de commandant tegen Dulex, maar u zal volle genoegdoening worden ge geven, nadat tot mijne vreugde, zooals ik hel hier openlijk beken, uwe onschuld glansrijk is bewezen. Ik dank de getuigen voor hunne ver klaringen, on zeg ook den commandant dank voor de woorden van rechtvaardiging. Dit zeide Dulex met die bedaardheid en waardig heid, die hem nooit verliet. Door do opsluiting van Mercurent in de lattenkamer is de opzichterspost in de zaal der stroovlechlers vrij gekomen, vervolgde de commandant, ik bepaal, dat gij deze post bij wijze van proef zult overnemen. De op-» ziehier van de zaal der stroovlechters heeft zijne bjfzondere gemeubileerde kamer, heeft liet voorrecht van beter voedsel en vrije be weging na afloop van den arbeid%/*Ik twijfel 'ér nipt aan. dat gij het vertroi^rên, dat ik u bewijs, zult vechtvaardiaetv, Gij verwisselt 'natuurlijk ook van uwe kleding der veroo^ M. Louis Franclc, Minister van Koloniën seint uit Boma dat, na het conflikl door de Koloniale beambten te hebben opgelost, hij, op hel stoomschip - Anversville inscheept dat rond 20 September te Antwerpen zal aankomen. Dc koloniale beambten bekomen verhoo ging van wedde en een duurtetoeslag berekend op den koers van het pond. De pensioen kwestie is eveneens opgelost geworden. Na de afgevaardigden te hebben gehoord heeft de Minister de voorstellen vastgesteld waar van de vergadering der fonctionnarissen kennis nam. Zij werden toegejuicht en de Voorzitter van de A.F.A.G. (Vereeniging der Koloniale beambten) heeft verklaard dat zij met erkentelijkheid door het gansche perso neel zoaden worden aanvaard. Werkstaking was en blijft vorboden. Deze voorstellen zijn aan den Ministerraad onderworpen. Waarschijnlijk zal het Parle ment zich er over uit te spi eken hebben daar de toegekende offers door dc stemming van hel budget van Koloniën moeten worden bekrachtigd. De neerlaag van 't bolsjewistisch leger De Echo de Paris verneemt uit Posen dat de militaire toestand voorde bolsjcwiki een volledige nederlaag voorspelt. De eene stoot na de andere beukte tegen! hel roode front, tegen de hoofdmacht op 16' dezer, tegen den linkervleugel op 17, tegen het centrum op 18. zoodat de heele hoofd macht thans in vollen aftocht is. Lubawa, Lidzhark en Rypin werd vero verd. De geestdrift der Polen oucrwint die moei-f tijkheden. Hat centrumleger stormt met1 onstuimigheid vooruit, Het in twee gesneden roods leger strijdt afzonderlijk De gevechten van de laatste dagen maakten' slechts een slag uit. Thans is de strijd veranderd. De gevecht ten woeden hoofdzakelijk aan den uitersten' linker en rechtervleugel. Aldus is het vijandelijk leger in twee ge-1 sneden en vechten deze uiteinden nog afzon derlijk. Eens dat de toestand in het Noorden zal beheerschl zijn, zal de strijd zich nuat het zuiden verplaatsen. De bolsjewisiischs cavalerie in gevaar De roode ruiterij had getracht alle verbin dingen tusschen Warschau en Dantzig af te snijden. Nu het gres van het roode leger deelden met die van den opzichter. Een dank bare blik wierp Antoinette op haren vader,; toen verzocht zij verlof, om het bureau le mogen verlaten. Luitenant |La Roche liep naar Dulex en reikte hem zijne hand. Ik verheug mij dat uwe onschuld, waar-' aan ik trouwens niet twijfelde, bewezen is,! zeide hij en uit naam van het geheele korps' officieren, betuig ik u de welwillende deel-; neming, waarmede wij uwe bevordering begroeten. Dulex bedankte met een paar woorden 1 hij was zoo diep over de gelukkige wending van hij zijn lot geroerd, dat bij deze bewijzen van deelneming nauwelijks woorden kon uiten, toen verliet hij aan de hand van den' ontslagen Lappellier, die nu kon afreizen, hek bureau. Hij begaf zich naar de arbeidszalen, kreeg van den inspecteur de opzicbterskleeren, en trad dadelijk in zijne betrekking als opzichter over de stroovlechters. In dezen strijd bad het goede recht en de deugd de zege behaald.^ Dulex was schitterend gerechtvaardigd, 4^ hij gevoelde er eene innige voldoening maar in den grooten strijd om zijn refcfa h;i(j, hij vferloren, en nog altijd scheidde geea' straal van hoop. Wel had hij door zijne w^vdige houding', eene groote verlichting straf gekregen, maar hij was nog altijd,galeislaaf, hij, die inx mijn leven het onrech* had verraebt en nim-^ mer vau den rtchVên weg was afgeweken*1 (Vervolgt)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1