Apostel plicht 3 strijd om vijf milllosn ButtssMasd kaa Malen!!! Ge Gfldevaart der Denderstreek De PoolSGli-FiUSSlscbe oorlog. De reis onzer Vorsten naar Zondag 12 Sopt. Maandag 13 Sept 1920 Zij behóórt tot die vewïhen, wo- Brazilië. 9 en 22, Aalst. Tel. 114 XXVI» JAARGANG NUMMER 204 ID Jk. <3- 13 Li -A. ID -1 O CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt ^Publiciteit buiten het ■Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap I1avas,8, Martelaarplein, te BrusselS, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4. H. Guido Zon op 5,34, onder 6,18 II. Aiuatus Zon op 5,36, onder 6,16 Eers'e Kwartier den 20 Voor elk en allen zijn er Apostel- lichten to vorvüjjen. De priesters erst en voor allen zijn ermede heiast, Uoch ieder christen moet zijn stuk Slaan voor wat de zaligheid van ande ren betrolt. Zijn we niet allen broeders bndereen, kinderen van dajizjlfden rader, bestemd tot dezelfde gelukkige eeuwigheid. Dus aan 't work Zoovelen leven verwijderd van God, 't zijn onweten den, onverschilligen, misschien wel aan don godsdienst vijandigen. De Apostelplicht roept aller mede- Werking in... Die oproep is niets .anders dan een verflauwde weerklank dor onophoudelijke verzuchtigen van den Verlosser Komt allen tot mij,., Ih kwam hel vuur op aarde brengen... lli heb medelijden met die menigte... De fc Oogst is groot, doch er ontbreken r werkers. Worden we geraakt door bet ongoluk van deze ongelukkiger), wiens zaligheid in gevaar verkeert Men blijft zeer gemakkelijk onge voelig omdat dit alles de zinnen niet raakt of omdat men geen moeite geeft of daarstelt. Indien wij niet wat de overweging in gébruik houden, zegt de eerw. Pater Fabre, 't zal alleenlijk )>ij toeval zijn, dat we aan de oeuwig- beid der personen, met wien we iede- ron dag bandeion, zullen denken. Laat ons dus gewoon worden in onzen evoninensch eeue ziel te bespeuren 'die blootgesteld is aan don eeuwigen ondergang. Een zeker getal van die zielen moe •en wij tor hulp snellen opdat bunnen Vooruitgang in do deugd of hunne zaligheid zoude bewerkt worden. En wat hun door mij moot gewórden geen ander kan hot hun bezorgen. De 11. Kerk wiens kind en lid ik ben, vervult een algemeen wereldwerk van predikingen Gaal, onderwijst Voorzeker vorscbillen de ambten on .de graad van medewerking. Doch de bijzondere plicht der apostelen sluit de algemeeno roeping tot bet apostel- werk van alle christenen niet uit. Aan allen sprak de Heer Weest het soul... het licht... de decsem..., allen moeten biddon en smeeken Dat uw 'rijk toekoms Ten andere, bet rocht- streekscho streven van den priester dringt niet tot in de innigheid der ïaniilio door, ook niet tot de dagolijk- sche betrekkingen tusschen personen van denzelfden rang en van denzelfdon stiel. Eeno algemeene wet der voorzie nigheid vergt, dat die, welke tijdelijke goederen of verstand bezitton, ze ver- 'deelen met degenen die er van berooid zijn. 54» Vervolg. Nu was plotseling de toestand der drie •misdadigers en hunne helpster zeer bedenke lijk geworden, daar alle drie sedert lang door Ue policie werden gezocht en vervolgd. De Spanjaard eu de Parijzeuaar, wier tal- Jooze misdaden nog voor het grootste deel in het duister lagen, werden om den laatsten aanval legenden politieagent gezocht, de vangst in dezen nacht echter kon hier nog gewichti ger worden, als de beambten den lang te vergeefs vervolgden vreemdeling herkenden, flie van verscnillcnde misdaden was aange klaagd, maar tot nog toe niet gegrepen had kunnen worden. In hetzelfde oogenblik, waarin de drie policieugenten de dour openrukten en in de gelagkamer drongen, sloeg de* Spanjaard ïuet eene snelle beweging de aan de zolder hangende lamp uit, en de geheele ruimte Vvas dadelijk in diepe duisternis gehuld. jl&Een luiden uitroep van bijval van de an- clero misdadigers beloonde deze daad. De drie beambten waren nu in eenemoeie- lijke omstandigheid. In naam der wet, riep de eene van hen, gedraagt u rustig en geeft u over. Ken luid hoonend gelach volgde op deze woorden, en voordat de agent, die eene klei ne lantaarn by zich droeg, deze uit den zak kon halen en openen, wierpen de drie misda digers zich op de politiedienaren pm hen op tyjdti te dringen en op de eene of andere wijze Wij cliö de schatten der waarheid van het bovennatuurlijke loven bezit ten, wij zijn zeker niet vrij zulke goederen voor ons alleen over te houden God verwacht van ons dat wij ze verspreiden en wei eerst en vooral door voorbeeldig christen leven. Nu om den Heer te doon uit stralen moet men stem bezitten Ik zal dus apostel wezen voor zooveel ik christen ben Dat is eene kwestie van gezond verstand, van lieldo en van genade ilc zeg van gezond verstand, want niets kleineert meer iemand dan bet gebrek van overeenstemming tusschen zijn beroep en zijne werken eeno kwestie vau liefde, want bezwalkt en en bevlekt zijn, is niets zijn er wordt slechts macht gevonden daar waar vurigheid bestaat; eene kwestie van genade of gratie, want de mensck kan niets tot bekeering duizend n levens in eene uur ten beste geven en e6ne welsprekendheid om tranen uit het marmer te persen, kunnen er niets toe doen Zoo sprak eons de kanselredenaar Lacordaire. De gratie wordt door gebed, HH Sacramenten en versterving, in oen woord door de heiligheid des levens verkregen. Zijn wij bereid dion weg, die tot de apostelplicht leidt, in te slaan EENE ERGE ZAAK. Het hooger kontroolkomiteit der spoorwe gen houdt zich thans met eene erge zaak bezig. Er zouden namelijk ten nadeele van den staat belangrijke diefstallen en verduis teringen van fijn hout en andere materialen gepleegd zijn. Deze materialen werden ver kocht aan bijzonderen, die er..,, villas mede bouwden. Talrijke aanhoudingen worden verwacht. De economische toestand der Geallieerden en die van do Duitschers. De Fransche bladen geven een uittreksel van de memorie, opgesteld door den Raad van den Volkenbond en die zeer belangrijke bijzonderheden over den economischcn toe stand der Geallieerden en dien van de Duit schers behelst. Uit de cijfers blijkt, dal Duitschand heel wel in staat is, zijne schulden te betalen. Frankrijk's tekort gaat met ongeveer 10 h. dat van het Duitsclic Rijk te boven. De openbare uitgaven bedragen op dit oogenblik in Frankrijk 1287 frank, in Duitschland 892 mark per hoofd. Het totaal inkomen per in woner bedraagt in Duitschland 3900 mar in Frankrijk slechts 3200 frank. In nog hoogere mate belangwekkend is de percentage der openbare uitgaven, in verhou ding tol het nationale inkomen. Bedoeld cijfer bedraagt voor dc Duitschers slechts 23 t. h., voor de Franschen 40 t. h. De last der globale schuld, in verhouding tot het gepiiddeld inkomen, bedraagt op dit oogenblik in Frankrijk 180, in Duitschland slechts 90 met andere woorden de Fransch- man betaalt tweemaal zooveel belasting als de Duitscher. den uitgang te vinden, terwijl het bruine heertje stil en met belangstelling den afloop van dit voorval volgde. De onverschrolckeu Louis snelde de policieagenten ter hulp, om hen bij te slaan. Er ontstond nu in het duister een woest vuistgevecht. De Parijzenaar en de onbe kenden slietten een beambte neder en bereik ten het portaal en de straat. Louis en de tweede agent hadden de Spanjaard gepakt. De deideagent had de bloemenverkoopster gepakt en liet haar niet los. Findelijk kreeg een agent gelegenheid om zijn lantaarn aau te steken. t Gij allen zijt gearresteerd.... in naam der wet riep hij, en het bruine heertje en Louis werden gelijktijdig gevangen genomen daar de policiebeambte niet kón weten of zij geen medeschuldigen van de andere waren. Zij gaven zich rustig over, terwijl de be ambten den woedend om zich heenslaanden Spanjaard bonden. De bloemenverkoopster zocht te vergeefs naar eene gelegenheid om te ontsnappen. Zij brachten de gevangenen buiten en hier trachtte Louis den beambten duidelijk te ma ken, dal hij slechts dooreen toeval in de spe lonk was geraakt, maar ontving ten antwoord, dat alles in de wacht zich zou ophelderen. De beambten deden liet licht uit, sloten het huis en wilden nu de gezamenlijke gevange nen met zich medenamen. Het bruine heertje had zich toeschouwend gedragen, nu nader den hij den hoofdbeambte (Ier agenten, en zoide deze zacht iets in het oor, Qn hel, scheen ïjals liet hij hein zien. KAAR LOÏSRS3E3 LOUR DES, Feestdag van O. L. Vrouw- Geboorte 1920. Onze zieken zijn talrijk te Communie ge weest aan de grot. Allerfijn in den voormid dag in de badkommen der grot geweest, De godsvrucht en het Iptrouwen van onze zieke pelgrims is stichtelijk voor al de andere bedevaarders Dezen eersten morgen van de bedevaarts plechtigheden was hartroerend vooral dezen die voor de eerste maal dp heiligdommen der Onbevlekte bezochten; doch ook voor al degenen die reeds meuigraaal bij hun Moe der van Lourdes kwamen, was het weerzien hartroerend. Niels echter was en blijft zoo treffend en zoo grootsch als de namiddag plechtigheid met de processie van het Aller heiligste Sakrament. Iedereen voelt daarbij zijn geloof herleven, zijn' hart in verlangen ontroeren en dikwijls de -tranen uit de oogen bersten. De geestelijke bestuurder onzer bedevaart E. H. De Witte, had de eer IieUAllerheiligste rond te dragen bij de honderden zieken der talrijke bedevaarten. Rondom het machtig uitgéstrekte plein voor de Rozenkranskapel, liggen de zieken in een grooten cirkel neer, de eenen in ligwagentjes op drie wielen de anderen op draagberries, andere nog zit ten den zegen af te wachten op de bank der zieken. Het midden van het plein blijft ledig voor de stoet van het Allerheiligste en voor den priester die de aanroepingen voorzegt. Achter de zieken, op de'gaanderijen boven de zieken, tot op de kronkelwegen van den naa9len boog zitten tienduizenden van bedevaarders uit alle landen opeengedrongen, in afwach ting der processie. Reeds vóór de komst van het Allerheiligste wordt het van verre begroet .door roerende aanroepingen en gebeden, welke door den priester niet luide stemme voorgeroepen en door honderdduizend monden en harten herhaald worden. lieer Jezus, wij aanbidden U..! Heer Jezus wij geloeven in U Gij zijt onze Heer, Gij zijt onze God Jezus, Zoon van David, heb medelijden met ons Endegansche schaap breekt los in be trouwvol herhalen, telkens de priester een dier aanroepingen heeft voorgezegd. Maar ten toppunt van ontroering stijgt de schare nu Jezus verschijnt in de H. Hostie midden in don priestersloet, gedragen door den Eerw. Bestuurder der Bedevaart, De Witte. Jezus komt zijn arme vrienden bezoeken, Jezus de vriendelijken Koning, komt zijn ■lieve bedevaarders zegenen en Hij komt van ziekenwagen lot ziekenwagen om zijne krankste lievelingen persoonlijk zijn godde lijken zegen te schenken. Gaan al de zieken nu niet genezen op staan Kan Jezus die almachtig is.nu de lammen niet doen gaan, die blinden niet doen zien, die teringlijders niet doen verrijzen Zeker kan Hij dat. Zelfs zal Hij dat voor eenige uitverkorenen wel doen. Doch Hij die in de harten de geheimste noodwendigheden leest, Hij die in de toekomst de verholendsle voorvallen voorziet. Hij die ons voor eeuwig wil gelukkig maken, Hij weigert aan velen wat hen van dat eeuwig geluk zou kunnen berooven of hij laat sommigen het lichame lijk lijden en de aat dsche ellenden om hen de eeuwige te sparen. O Jezus Gij die oneindig goed zijt, moest Gij ons geschapen hebben voor deze wereld, Gij zoudt geen oogenblik wachten De beambte nam dadelijk een ondergeschik te houding aan. Louis bemerkte dit en zag ook, dat hel bruine heertje op hem wees. Ik verzoek duizendmaal om verschoo ning, hoorde hij den beambte zeggen, hel spreekt van zelf, dat ook die heer daardoor geheel vrij is. Het bruine heertje groette den zich diep buigenden beambte en liep naar Louis. Kom mijn jongen vriend, zeide hij, het is niet noodig, dat wij mede naar de wacht gaan. De beambten namen den Spanjaard en de bloemenverkoopster met zich mede. Louis beschouwde het bruine heertje, ter wijl hij met hem naar de poort liep, met toe nemende besvondering. Wie was deze oudachtige, zonderlinge heer Hoe kwam het, dat de beambten zoo eerbiedig waren Was hij een hooggeplaatste bij de policie Zijne geheele vsrschijning kwam den pachter in den hoogsten graad raadselachtig voor, en hij zocht onderweg te vergeefs naar eone verklaring. ZESTIENDE HOOFDSTUK. Het brjlne heertje zoekt steeds door. In plaats van beangstigd te zijn geworden, door het voorval van den vorigen avond, zien wij het bruine heertje wederom op weg naar de gevangenis. Wat wenscht gij mijnheer? zeide een beambte lot het bruine heertje die^juist in het arobtsvertrek waa ^treden. van deze lammen en blinden te genezen. Uw hart zou Ijpt niet kunnen nalaten. Doch nu geeft gij in plaats daarvan, troost in 't lijden, verlangen naar een leven van offer en uit boeting, genade om het ziekbed in een aposlelbed om te scheppen. Nu geeft Gij, in plaats van lichamelijk herstel, het gezicht aan de ziende blinden nu brengt Gij lamme zielen naaiden biecht- stoel, nu doet Gij geestelijke teringlijders opstaan uit hun doodelijke lauwheid mijn Jezus, nu doet Gij levende dooden op staan uil hun zonden. Wees gedankt om de genezing en de verbetering die Gij nu schenkt aan enkele zieken wees gedankt door al de oprechte kristenen om de geeste lijke weldaden die Gij zoo mild uil uwe Heilig Hostie Iaat stroomen over zooveel duizenden zielen. Wees gedankt, Middelares van alle gena den, om uwe Moederlijke machtige mede werking; in de gunsten der Sakramenb processie. Werk voort in de arme zieken van onze Denderbedevaart. Werk voort vooral in onze arme zielen in de onze en in al die van de Denderstreek, die zöo vurig met ons meüebiddéii in het verre Vlaanderen. Leve de Onbevlekte Middelares. O. L. Vr. van Lourdes. Ave Maria! E. POPPE, Directeur. Het kluchtspel van Fiume d'Annunzio te Rome De Romeinsche correspondent van - Ber lingske Tidente heeft een onderhoud gehad met d'Annunzio, die naar Rome gekomen is om met dc Italiaansche regeering te onder handelen. d'Annunzio verklaarde, dat Fiume bijna geheel van smokkelen en den handel in postzegels leeft, waardoor echter veel geld verdiend wordt. Hij is voornemens binnen kort weer een nieuwe serie postzegels uit te ,even. De prijzen der - levensmiddelen zijn zeer hoog, behalve die van brood. De werkloos heid neemt steeds toe. De regeering van Fiume eischt van de Italiaansche regeering de opheffing der blokkade ter zee en een leening van 150 milliocn lire. De valuta van Fiume zijn zeer laag d'4nnunzio bereidt een hulp actie voor Fiume voor. Den 12 December, den verjaardag van de bevrijding van Fiume zal Fiume tot vrijstaat eproclameerd worden. De correspondent voegt er aan toe, dat de Italiaansche regeering de onafhankelijkheid van Fiume niet ongaarne zou zien. Patlioura sluit een verbond met Wrangel. Uit Helsingfors wordt aan den Daily Telegraph gemeld Petlioura heeft een verbond gesloten met Wrangel, om samen de Bolschewislsn te be strijden, onder de drie volgende voorwaarden 1. Herkenning der onafhankelijkheid van van Uk ren ie 2. Inrichten van één enkel Ukreensch leger, met al de Ukreensche kontingenteh 3. Herinrichting van het Ukreensch be stuur in alle Ukreensche distriklen welke dc Bolschewisten ontrukt worden. De conference van Riga zal Dinsdag beginnen. De Bolschewisten, die gevraagd hadden om samen ie kunnen blijven te Riga hebben voldoening gekregen. Het groot - Hotel Petrograd is geheel ter beschikking gesteld der Bolschewistische afgevaardigden en hun talrijk personeel. Dc leider der roode afgevaardiging is niemand anders dan gezel Joffe. Hij is ver- Ik verzoek u om eene opgave, antwoord de het bruine heertje gisteren avond is eene bloemen verkoopster in eene herberg gevan gen gertomen, ik wilde maar vragen of zij zich nog in de gevangenis bevindt, of dat zij weder ontslagen is. Het spijt mij u dat niet te kuunen zeg gen mijnheer, zeide de beambte kort en af wijzend. Hot brnine heertje die dit bescheid kreeg, naderde nu den beambte, in wiens nabijheid erschillende schrijvers aan hunnen arbeid zaten en fluisterde hem eenige woorden toe. Ook hier scheen deze korte mededeeling eene ware tooverkracht uit te oefenen, daal de beambte nu diep boog en eenige woorden tot verontschuldiging sprak. Ik verzoek een oogenblik verschooning, verzocht hij toen, ik zal er dadelijk naar ernemen. - Hebt de goedheid zeide het bruine heertje glimlachenden bleef bij het barrière van het ambtsvertrek staan, terwijl de be ambte met grooten dienstijver naar eene andere zaal van het groot gebouw snelde. Na korten tijd keerde hij terug. De bloemenverkoopster is reeds ontslagen, zeide hij in onderdanige houding, de tegelijk met haar in hechtenis genomen Spanjaard bevindt zich in de cellen. Ik dank u voor de mededeeling. Hoe is de naam van de bloemehverkoöpster. Zij heet Madeion Madeion herhaalde het bruine heertje piet belangstelling, waar is. h'are woning gezeld van Kiroff, gezel Obolenskv (een ge" wezen prins) en Manuilsky, Ukreensch volks- kommissaris van landbouw. Men verzekert, dat de Ukreensche kwestie de moeilijkste zal zijn welke de conferentie op te lossen zal hebben. Van beide zijden zal, juist moeten gezegd worden wat men door Ukrenie verstaat, zooniet zal men betreurens waardige misverstanden hebben. Op dit oogenblik verblijft er te Warschow; een zekeren M. Nikowski, die beweert Ukreensch minister van Buitenlandsche Zaken te zijn en als dusdanig verlengt hij de Pool- schc afgevaardiging naar Riga te vergezellen. De Polen zullen waarschijnlijk vragen, onv gedurende de onderhandelingen de lijn Dvinsk-Baranovitchi-Pinsk te mogen be zetten, daar de Duitschers er in den winter van 1915-16 uitmuntende schuilplaatsen heb ben opgericht voor de troepen. Deze schufl- plaatsen zijn nu echter bewoond door de boeren, die ze veel beter vinden dan hunne schamele hutten en 'tis te voorzien dat hel niet gemakkelijk zal gaan er de boeren uit to verdrijven. Nieuwe Poolscho overwinning. Opeen gunstig gelegen punt van ons froiH deden wij een verrassenden aanval welke vooi gevolg had dat de stad Kowel-Ivuznica en do spoorwegstatiën Zadinka, Wickloryta cn Maloryta in onze banden vielen. Wij namen hier 3.300 gevangenen en ver overden 53 machiengeweren, 4 kanonnen, 1 wagen artillerie muautie, verscheidene waggons oorlogsmateriaal en mondvoorraad, alsook twee gepanlseerde treinen. Grootste toebereidselen. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat d't laatste hand gelegd wordt aan de toebereid selen om de Belgische vorsten te ontvangen en dat <4 koortsig gewerkt wordt om op tijd en stond gereed te zijn. Al dc feestelijkheden zijn reeds geregeld geworden en het program ma is zoo aantrekkelijk als afwisschnd. Behalve de gebruikelijke bezoeken en ont vangsten, bevat het programma een vaar tochtje in de baai van Rio de Janeiro, bezoek aan do wetenschappelijke vereenigingen ee kringen, sportfeesten, galavertooning in den municipalen schouwburg, ontvangst in de prefectuur, bezoek aan de militaire scholen, uitstap naar de goudmijnen van Sao Joüo da El Rev, in den staat Minas Geraes. De koningin heeft aan Mevrouw Epitacïa Pessoa een draadloos telegram gestuurd, waarin Zij haar genoegen uitdrukt zich aan boord van den prachligcn gepantserden kruiser Sao Paolo te bevinden, en tevens den levendigen wensch te kennen geeft, zot spoedig mogelijk de echtgenoote van den president der Braziliaansche Republiek terug te zün. M de Barros Moreira, Braziliaansche ge zant in Belgie, die Koning Albert vergeelt, heeft aan den president een draadloos telegram gestuurd, hem berichtende, dat de Belgische vorsten het verlangen uitgedrukt hebben, zonder eenige plechtigheid of praalvertoon de staten Sao Paolo, Minas, Parana en Santa Gatharina te bezoeken. Dinsdag heeft Koning Albert de beman ning van 6e Sao Paolo in oogenscbomv geno men en dekoratien uitgedeeld aan dc officie ren en manschappen, 20.000 leerlingen aller scholen zullen de eerehaag vormen bij do aankomst der Belgische vorsten op Brazi- Iiaanschen bodera. Zooals wij reeds zegden zullen onze vorsten terugkeeren met den Belgischen pa keiboot Pays de Waes. Dit schip zal op 15 Oktober te Rio de Janeiro aankomen met de leden der Braziliaansche afgevaardigden aan de Olym- )iaden van Antwerpen en prins Leopold.' ning niet te bepalen is, daar zij zich nu eens hier, dan daar ophoudt en van valschc opga ven houd, antwoordde de beambte, maar bi» haar naam staat de opmerking bloemenver koopster aan de PonUNeuf op deze brug zal zij daarom op clen dag, meestal wel zijn aan te treffen. Het bruine heertje bedankte den beambte voor de mededeeling en nam afscheid van hem. De uilwerking zijner woorden scheen echter zoo machtig te zijn geweest, dat da beambte het bruine heertje tot de deur geleide die opende en hem op deze wijze alle moge lijke eer bewees. Het mannetje dat uitgelaten werd scheen er niet op te letten of er aan gewoon te zijn, hij verliet het gebouw en keerde naar de straat terug. Het begon avond te worden, toen hij zich naar de Seine begaf en toen naar de brug welke de beambte hem had genoemd. Er heerschtte een woelig leven en drijven. Tallooze lieden uit alle standen liepen heen en weer, en op verschillende plaatsen ston den kooplieden met worst, bloemen, sigaren en dergelijken, die den voorbijgangers hunne waar aanprezen, terwijl hier endaar Savoy- aards legen de pilaren leunden, en aanboden om de schoenen te poetsen. Hei bruine heertje liet, toen hij de Pont Neuf bereikte/ zijne oogen oplettend zoekend heen én weer glijden én scheen toen ook spoedig aan hel andere einde der brug de bloemen verkoop ster te hebben^vonden -. ^Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1