De strijd m vijf million 2 üdoilieid der IJdelheden. De Poolsch-Riissisclie oorlog Os Financieele Konferenste te Brussel Zaterdag Oclob.1920 Onze vorsten op reis XXVI* JAARGANG NUMMER 221 Keltstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 33 jfk. C3r -fcS X-i A 33 7 CENTIEMEN Uitgever: .T. Van Nuffel-Dz Qbndt Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zicli te wenden tót het Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel; 8, Place de la Bourse, Parijs en C, Bream's Buildings Lonares E.G. 4. i H. Engelen 1 Zon op6,04, onder 5,36 Laatste Kwartier den 5 Iemands dood is iemands brood Zou dil ipreekwoord somtijds niet falen Het kan wel. «Nu wat nieuws? vroeg op zeke ren dag eene beroemde vrouw aan eene an dere vermaarde vriendin, die ze juist tegen kwam op den grooten trap in het paleis van Versailles. Nieuws...? Wel gij stijgt den trap op tn ik ga hern af?» klonk het bitsig antwoord Indien de arme zieke Descbnnel verleden iveek te Versailles was geweest zou bij dezelf de woorden rnèt Millerand kunnen wisselen hebben. De eene stijgt op en de andere daalt neer!.. Voo.' al wie het feit slechts eenvoudig en oppervlakkig bestatigt vindt daarin niets an ders dan.een tegenslag der gezondheid... Doch voor dezen die hooger opgaan en van naderbij aandachtig zulk historisch feit be schouwen cn overwegen... welke les van oot moed en nederigheid. Een fijn, zeer fijn, geslepen, uiterst beleefd staatsman... een burger wiens levensbaan immer hooger 0[v trijst en loopt... een kamer voorzitter die tot de hoogste landsweerdigheid werd verheven, zoo maar" terstond na het wreedste en geduchtste onweder dat ooit over zijn land en andere landen losbrak, te hebben getrotseerd... een politieker die, in r.ijn rechtmatig strijden zelfs de oude en volksgezinde Glemenceau overwon... gevoelt al op eens zijn macht verbroken door een nietig en zenuwachtig toeval, dat hem over komt cn neerploft... Hij kan niet meer voor uit... hij geeft zijn ontslag... hij gaal ten gronde bij zijn inzetten. O ijdelheid der ijdeliieden Zelfde heimelijke spotternij ginder veel verder over den Oceaan. Daar leefde een man die binst de gruwel jaren des oor logs alle blikken op zich deed Vestigen... de wereld vroeg hem verlossing uit het bloed- en vuurbad... die man immers zonder op een troon te zetelen zond voor 'schriften en zoogezegde bevelen over den wij.' den plas aan de beide kampen van 't mensch dom dat worstelde, streed, leed... een man die als wereldlijke paus of vader der wereld optrad. Dat gebeurde gisteren. En heden... hij ook Wat Hij is neevge stort, door dezelfde kwaal verbijstert en ver blindt op de hoogte van dezelfde hoogste macht. Willem van Pruisen, Nikolaas van Rusland werden overwonnen door uitwendige tegen strevers, sterker dan hunne machten vermo gen... Zoo gaaien staat het met het geregeld spel des oorlogs. Deschanel en Wilson door dezelfde slinste- fende handen en banden des zegepraals ge- ikroond, vonden hunnen nederlaag in hunne eigene uitputting. Ja, nog eens, ijdelheid der mènschelijke grootheden 1 Ja een echt gevoel van medelijden welt bij ons op. Deschanel Avas een vurige vaderlan der. Hij gevoelde zijn wegkwijuen^ daarom was de foltering zooveel te schriUlrelijk.ec. Z'ij hoofd verliezen... gevoelen dat men ion «inde raad is en volledig uitgeput... Onmach tig zijn bij het werk dan nochtans wanneer het werk gemakkelijker en overvloediger wordt... zich zelf niel meer meester zijn, dan wanneer men de hand aan de hoogste richting van een land moet leenen en houden. O welk eene vernedering en hoe doet ze ons nadenken en de edelheid beseffen. Zooals een soldaat op 'teereveld gevallen, viel hij insgelijks geraakt dooi1 het geduchtste wapen dat de diepste wonden slaat. 71" Vervolg. Op don boulevard de Madeleine, is een woningbureau daar zal men u dadelijk een passende woning aangeven. Ik dank u voor uwen raad, antwoordde mevrouw Brion die nauwelijks kon spreken terwijl de vrouw met haar de trap opsteeg. Mevrouw Brion verkeerde in onbeschrijfe lijke opgewondenheid. Engeline schrikte, toen zij haar zoo bleek en sidderend zag bin'- neutreden. De ontmoeting met de vrouw, hare mededeeling en de (^zegging der huur hadden eene ter nederslaande uitwerking op de weduwe gehad, daar zij die aan stilte, teruggetrokkenheid en loeder verkeer ge woon was, door dit gesprek in elk opzicht Bchrikkelijk was getroffen Zij moQst eorst een weinig bedaren, toen begon zij de meisjes alles te vertellen. Haar angst en zorg deeldeii zich aan dozen mede. Het optreden der vrouw, hot plotse ling verhuizen, de vermindoring van den goeden naam door allo deze gebeurtenissen, •dat was het, wat de weduwe diep beleedigde. Zij was zoo teergevoelig, zij scheen Jn vroe gere» tijd, in geheel andere omstandigheden te hebben geleefd, daar deze gebeurtenis op haar van geheel andere uitwerking was datii op menig ander mensch, die zich gemak kelijker over dergelijke zaken heen zet. Dan mocton wij zeker zoo spoedig mo gelijk weg, lieve tante, zeide Antoinette do Eilaasdie kwetsuur komt men heden daags bij te vele lijders tegen. Het zoo bedrijvig leven, dat zeker het leven van God en in God niet is, put de zenuwen uit en verslindt ons brein wiens kracht toch palen kent. Waar is de tijd toen men slapen ging bij zonondergang toen geen gaz, geen elec- triciteit, geen telefoon, geen mótro, geen auto geen uitzinnige boodschappers bestonden toen de alcohol onbekend was En indien men op heden somtijds zijn ver stand verliest, wat zal het morgen zijn De vooruitgang verpletterd ons en de gewezen Fransche Repübliekvoorzitter is een fijner slachtoffers. O ijdelheid der ijdeliieden Laat ons meer denken aan Dezen die het Gedacht zelve is O mochten Deschanel en wij met hem, wanneer de koorts ons overvalt onze handen uitsteken naar den put van Jacob op wiens boord de Samaritaansché vróuw gezeten was Mocht hij en mochle vvjj, die zoo dikwijl: in ons leven de nietigheid der menschelijke macht beschouwen, niet hert en ziel Hem bidden en sméeken, die in de hemelen heerscht en van wien alle keizerrijken afban kelijk zijnMauc. Si et vervoer van steenkool Talrijke aanvragen worden apn het Spoor wegbestuur gericht orn toelalihgen te beko men tot het verzenden naar het binnenland, van steenkolen, steenkool-briketten, steenkool' fommen, kokes en afval van kokes van Bel gische herkomst, of van steenkolen en bruin bool-brikelien komend per schip of per spoor uit Duitschland. In overleg met het Departement van Elcono- mische Zaken, dat belast is met het regelen van het vervoer dier brandstof, zal het spoor- wegbesluur voortaan niet meer tusschenkomen in het toestaan dier toelatingen. De belang hebbenden worden derhalve uitgenoodigd zich rechtstreeks lot het bevoegd Ministerie te wenden. De dreigende nijverheidskrisis in Bngeland Naar eone overeenkomst Ui! Londen wordt geseind da! er een samenkomst plaats had van de eigenaars der kolenmijnen en het .uitvoerend lsoraileit dei- mijnwerkers. Geen officieele mededeeling werd over de samenkomst gedaan, maar de algemeene indruk is dat men op weg is naar eene over. eenkomst tusschen werkgevers en arbeiders. Algemeen is men van meening dat de werk staking zal vermeden worden en dat beide partijen toegevingen zullen doen. De onderhandelingen afgesprongen. De conferentie tusschen de eigenaars der mijnen cn de mijnwerkers liep hedgn avond ten einde zonder dat eene overeenkomst tus schen gekomen is. Eene nieuwe vergadering bij NI, Lloyd George. De afgevaardigden der mijnwerkers hebben zich heden avond naar Downing Street be geven, Op aanvraag van M. Lloyd George. Tijdens dit onderhoud dat meer dan 2 uren duurde, trachtte M. Lloyd George nog de mijnwerkers te bewegen' opnieuw met de mijneigenaars le onderhandelen. De afge vaardigden der mijnwerkers verklaarden ecliter dat deze Onderhandelingen toch niets zouden opleveren en zij dus volkomen nutte loos waren. Nist 'takkoord. Zooals wij gisteren reeds meldden, zijn de onderhandelingen tusschen patroons en mijn vrouw heeft gelijk. Waarom echter weent gij zoo ASpijt'het u zoo, dat gij deze woning verlaten moet Dat niet, mijn kind, antwoordde de weduwe, zoo vriendelijk en liefdevol, ale haar slechte mogelijk was. Ik ben van dit alles de oorzaak, zeide Engeline, ik begrijp reeds, dat alle3 slechts Louis en mij betreft, dat de mannen ons vervolgen en ik vrees. Waarom houdt gij op Eogeline, vroeg Antoinette. Dat deze nieuwe vervolging van Aga tha Lerou.v uitgaat. - Het arme kind heeft gelijk, ik heb reeds dezelfde gedachte gehad, zeide de we duwe. Ik doe er mij groote verwijten over, dat ik hier deze zorg en angst veroorzaak. Toch niet. zeide de weduwe gerust- stellend tot Engeline en reikte haar de hand, het is mij een Iroost en eone geruststelling, dat ik iels tot bescherming van eene on! schuldig vervolgde kan bijdrageu. Ik ben vol vroes, zeide Antoinette, hebt gij allo deuren goed gesloten, tante Ja mijn kind, wij zijn hier in de wo ning in zekerheid, woest bodaard, en mor gen vroeg zal ik, den raad van onze huis- vrouw volgen, en voor eene andere woning zorgen. Ik geloof ook dat dit het beste is. Maar waarom roepen wij de politie niet te hulp vroeg Antoinette. Gij wéét, dat ik dergelijke stippen werkers afgesprongen, ondanks alle bemid delingspogingenaangewend door M. Lloyd George. Een medewerker van den Daily Tdegraph weet te melden, dat de afgevaardigden der patroons voorgesteld hebben, dat het mini- mumcijfer der voortbrengst op 242 fmiljoen ton zou bepaald worden. Voor hetgeen boven daj cijfer voortgebracht werd, zou een hooger loon betaald worden. In het jaar eindigend op 30 Juni, was echter slechts 238.213.552 ton voortgebracht. De afgevaardigden der mijnwerkers daaren tegen vroegen, dat het cijfer der drie laatste maanden als grondslag zou dienen. Zij eisch- ten daarbij eene loonsverhooging voor de meervoortbrengst. De patroons weigerden daaraan te voldoen en de onderhandelingen werden daarop ge> staakt. ■"vyvx- Hospifaaltreinen voor Polen. Het convooi van het comiteitPro Polonia bevattende de gezondheidstrein en de trein metjnateriael van bet Belgisch Roode Kruis, Dinsdag avond uit Brussel vertrokken en die in den nacht te Aken aankwamen, waar zij zich sedert dieh bevinden, zullen niet langs Berlijn en Posen passéeren om naar Polen te gaan. M. Carton de Wiart, voorzitter van het comiteit Pro Polonia heeft, in overeen komst met de Belgische overheden van het bezet gebied en met de regeering van het Duitscne rijk, die de reis door Duitschland toestond, maar niet verantwoordelijk kan blijven voor gebeurlijke incidenten, gepleegd door personen zonder officieel karakter, be slist hetcoovooi een anderen weg te doen volgen, dit is te zeggen langs Straatsburg- Bazel-Weenen naar Warschau. ROND HET PARLEMENT Ontslag van Ti/I. Franck Donderdag morgend begaf M. Franck, minister van koloniën, zich naar het ministe rie van finance» en verklaarde er aan M. De lacroix, dat het hem als eenig liberaal onmogelijk was langer deel te maken van het gouvernement. M. Delacroix drong aan, opdat M. Franck zou in dienst blijven lot aan den terugkeer dcsKonings. Ook talrijke kolonialen hadden denzelfdcn zin voetstappen gedaan bij M. Franck. Deze verklaarde echter, dat zijne houding zou afhangen van de beslissing van de liberale linkerzijde welke samengeroepen was. Zooals men verder zal zien, besliste de liberale linkerzijde, dat M, Franck zijn ont slag moest geven, doch dat hij het departe ment van koloniën zou b!ijvei\ besturen tot den terugkeer des Konings. In da Vlaamsche Kamergroep De Vlaamsche groep van de rechterzijde vergaderde Donderdag namiddag. Men vvenschte M. Van Cauwelaert geluk met zijne houding tegenover de front partij op de meetings te Deurne en te Antwerpen. De groep is vastbesloten een duidelijke lijn le trekken tusschen zijne politiek en die van de frontpartij, die naar een Vlaamsch volks vertegenwoordiger ons zegde, hoofdzakelijk schijnt te beslaan uit communisten. De Vlaamsche rechterzijde besprak ook de ministerieele crisis. Zij wil van geen za kenkabinet weten, dat 'uitsluitend de grond wet zouTierzien. De Vlaamsche hervormingen Vlaamsch in 't bestuur en de vervlaam- sching van deGentsche Hoogeschool moeten doorgedreven worden. De groep vertrouwt er op dat de Senaat de wet op het Vlaamsch in het bestuur niet zal wijzigen. Van aanvaarding van het tegenontwerp Ligy kan geen sprake zijn. niet gaarne dop, verklaarde de weduwe bijna angstig, ik boud er niet van de opmerk zaamheid te trekken, ik streef er voor alles naar, om rustig en verborgen te leven. Het is laat geworden, laat ons naar bed gaan. De goede Louis, liöe beangstig ik mij over hem, zeide Engeline tot hare vriendin toen zij met haar de slaapkamer opzocht. Antoinette trachtte haar te troosten, beide meisjes waren echter zoo opgewonden dat zij don hal ven nacht niet sliepen, maar ach ter het raam, half door de gordijuen ver scholen, naar de straat zagen. Er was echter niets opvallends te zien, en eindelijk begaven zij zich ter rust. De weduwe was nog onrustiger. Dit voor val scheen haar verschillende gedachten en zorgen te geven. Met ongeduld wachtte zij den volgenden morgend af, en reeds zeor vroeg kleedde zij zich om nit te gaan. Zij beval de meisjes de grootste voorzich tigheid aan, ried hen de deuren niet te ope- oon, en verliet toen, gesluierd het huis. Zij ging naar de Boulevard de la Made leine, zocht het huis Nr 23 op en vond door bemiddeling van den woningagent een huis in de rue de la Torrare tegen zeshonderd franks. Waar ligt die straat vroeg de we duwe aan den wocingagent. - Aan liet tolhuis Monueaux, dame, eene Sclioone vrije streek. De plaats is mij hetzelfde. - Ik zie reeds, dat zal'passen. Da geheele woning, kost, geloof ik, negenhonderd frs.. De rechterzijde van den Senaat De leden van de rechterzijde van den Se naat vergaderden Donderdag morgend en namiddag, om de kwestie van de herinrich ting van den Senaat te bespreken. Zij hebben hevig verzet geteekend tegen de gezegden der dagbladen volgens dewelke de rechterzijde besloten zou hebben de be spreking van artikel 47 le verdagen tot op het oogenblik dat de Kamer zich uitgesproken zou hebben over de statuten der Hooge Ver gadering. Nooit heeft de rechterlijke zulk inzicht gehad. In den loop dezer zitting beeft men zich bezig gehouden met de voorwaarden var kiesbaarheid der senatoren, de ouderdoms kwestie en het stelsel van coöptatie. De liberale linkerzijde. Donderdag hebben de liberale linkerzijden van Kamer en Senaat vergadering gehouden om de liberale deelneming van 's lands be stuur te bespreken. Alle deelneming wen afgewezen. Het gevolgj was dat M. Franck minister vau koloniën, verplicht geworden zijn ontslag te geven. De uitstap naar Therasopolis Aan de A. T. B. wordt geseind dat onze vorsten, door M. en Mer. Pessoa vergezeld, in de presidentieele boot van 's morgends uiir waren ingescheept. Een bataillon bewees de eer. Het volk bracht de vorsten een groot- sche ovatie. De baai van Rio was geheel met bootjes bedekt, van waaruit onze vorsten ook werden toegejuicht. In de bebloemde statie van Mage werd trein genomen. In de vprsierdtj statiés langs heen den spoorweg weerklonk aanhoudend het gejuich der arbeiders, Langsheen de bosschen, wouden, bergen en dalen genoten de reizigers een fantastisch landschap. Na een oponthoud te Paraiao, werden de vorsten te Therosopolis ontvangen door de burgerlijke en militaire overheden. De «Brabanc-onne» werd gespeeld en door de kinderen herhaald. Het volk juichte den Koning als in vervoering toe. Het Sloper- paleis werd bezocht, waar een ontvangst plaats had. Een ontbijt in het bosch had plaats en daarop ging het in auto langs de werk mans wij ken, steeds onder de geestdrif tige Begroeting der arbeidende bevolking. De 80 m. hooge waterval van Jmbuy werd bezocht. De terugtocht geschiedde langs de hooge stad, waar de villas van de notabelen der stad zich bevinden. Da Bolschewisten willen volstrekt vrede. Volgens berichten uit vertrouwbare bron. zou Joffe, de leider der Russische afgevaar diging te Riga, uit Moskou onderrichtingen ontvangen hebben, liem bevelende, dat hij kost wat kost vrede moet trachten te sluiten met de Polen. De eenige voorwaarde welke Joffe niet mag aanvaarden, is de gedeeltelijke of totale ont wapening van Rusland. Op het front van Wrangel. De Bolschewisten hebben belangrijke ver sterkingen uit den Kaukasus samengetrokken tusschen Alexandrovsk en Mariempol. Zij hebben talrijke tegenaanvallen gedaan, doch allen werden afgeslagen. Nog eeno Poolsche overwinning. Officieel wordt uit Warschouw gemeld, dat de Polen Kynoff, 20 kim. ten Noord- Westen van Lemberg, genomen hebben. Een groot getal gevangenen en een 3an zienlijken buit zijn in handen der Polen ge vallen. Onder de gevangenen bevindt zich heel de staf der 57a en 55° roode division. daarvan kunt gij voor zeshonderd frs. twee kamers en een kabinet krijgen, voldoet u dat? Het kan in nood volstaan. Ja, dame, het is zeer goedkoop, z honderd frs. voor twee kamers en een kabi net, zeer goedkoop. Als niet jfiiat de gele genheid zich aanbood, kon ik voor dien prijs niet zoo veel aanbieden. De heer behoudt slechts een kamer en een kabinet voor drie honderd frs. voor zich. Wie is deze heer Ik geloof een secretaris bij een notaris. Hij zeide dat hij zelden 't huis was, het is mijnheer Marinus Bloemist. Straat de la Terasse Nl' 7. Eenen trap op, bij den beer Marinus Bloemist. Ik zal de woning gaan bezien, mijn- lieer, bier zijn de drie frs. Huurt u de woning, dame, dan krijg ik nog zes frs.- Good, mijnbeer. De weduwe nam afscheid en was blij, toen zij het vuile, half donkero, met slechte lucht gevulde vertrek verlaten had. Zij besloot de woning dadelijk te gaan zien. Het luiis had geen sleutelbewaarder, zoo als gewoonlijk te Parijs, on was niet ge sloten. Do weduwe ging do gemakkelijke, lichte trap op en kwam boven op een ruim por taal, waar zich twee deuren bevonden, die echter ver van elkander verwijderd lagen. Poolsch legerbericht WARSGHOW, 30 September. Onzf troepen hebben Lida bezet. In de gevechten in de buurt van Lida en Papiernia geleverd,* hebben wij 12.000 gevangenen en vijftig kanonnen genomen. De vijand, die nu van den bijzonderste» aftochtweg verdrongen is, vlucht in wanorde' in de richting van Nowe Buda. De 21e roode divisie is vernietigd. Wij namen hier negen kanonnen en vijftien ma- chiengeweren. - j, Ten oosten van Wolhowsky zijn wij over de Szcazcara gerukt en hebben Slonirn bezet.1 In den sector van Polezie rukken onze troe pen in noordelijke richting op. In de buurt van Pinsk en Janow werd het vierde roode. leger verslagen. Te Pinsk werd de staf van een der roode legers gevangen genomen. In deze streek werden tot nu toe 3000 gevangenen aange bracht alsook een ontzaglijke buit aan aller hande materiaal. Wij bereikten reeds Jasioldti De achtervolging van den wijkenden vijand duurt voort. Ten zuiden van de Pripet hebben onze troepen na een hardnekkig gevecht de spoor baan van Sarny bezet. Zitiing van Dondardag Van den vertegenwoordiger der jongj Armeensche republiek M. Ilouben Berbe- i'iatk, had uien een pessimistische uiteenzet ting mogen verwachten van den (inanciöelcn toestand van zijn land. Welnu, M. Berberian, die Donderdag het eerst sprak, liet eer een bemoedigenden to au hooren. Armenie, ondanks de herhaalde ver woestingen en plunderingen, herstell zich en' is reeds druk bezig met den rijkdom van zijn ondergrond koper, ijzer, lood, erts, kolen, petrool, cobalt, enz. vruchtbaar te maken. Doch Armenië, dat de bevoorrader worden kan van de nijverheidslanden, behoeft spoor wegen met voldoende materieel. Verder wil het zoo spoedig mogelijk beperken de uit-1 voering van het vredesverdrag van Sèvres verbetering van de verkeersmiddelen be langstelling van het kapitaal voor land bouw en mijnontginniug terugkeer van da uitgeweken Armeniërs naar hun land stabi liseering van het fidiciair vermogen van Ar menië M. Popovils' verklaringen over Hongaris waren lang niet zoo rooskleurig gedurende de vier eerste maanden van 1919 bestond de blokkade nog en daarbij kwamen nog ds communistische opsland en dan de Piumeen- scbe bezetting. Van handel kan geen spraks zijn en thans is de toestand niet veel verba, terd. De internationals handel. Onze minister van economische zaken. Jf. de Wouters d'Oplinter. leidt de bespreking in van den internationalen handel. Uit zijne zeer belangwekkende rede lichten wij bet volgende De oorlog heeft zeer verschillende uitwerk-1 selen gehad voor de landen. Sommigen die vroeger voorspoedig waren, verkeeren nu in de grootste moeilijkheden. Andere hebben een bloei bereikt, dia men nooit had ver wacht. De groote nijverheidsstaten van Europa hebben al Ihunne voortbrengst ten dienste van den oorlog moeten stellen en zoojhun uitvoer naar ds overzeesche landen aanzien lijk moeten beperken, temeer nog daar de duikbootoorlog de handelsvloot nog kwam uildunnen. Werkkrachten waren schaarsch cn zoo ge- •aaklen de oorlogvoerende landen van Europa in achterstal. Aan de eene dour hing een bordje met dor. am, Marinus Bloemist. De weduwe Brion klopte aan do dour van Marinus Bloemist. Dadelijk daarop hoorda zij stappen, en do deur werd geopend. Een elegant heer stond voor de weduwe en noodigde haar beleefd uit, nader te treden. Gij wilt een deel der woning hier ia het huis verhuren, mijnheer vroeg de we. duwe. Ja, mevrouw. Ik ben ongetrouwd, da geheele woning is mij te groot, antwoordde Marinus Bloemist. Ik wil slechts deze kamot en kabinet voor mij behouden. Maar die af zonderlijke deur voert naar de andere ver- trekken, die ik voor zeshonderd franks jaar lijks weder wil verhuren. Wilt gij zoo goed zijn mij de woning te laten zien De voormalige Schrijver was hiertoe bs- reid, prses de frissche kamers, dan tuin, de streek, liet huis en de woning op de aange naamste wijze 011 bracht da weduwe daarbij in de heldere, vriendelijke kamera en liet haar een blik slaan in het donkere kabinet. Bloemist maakte de huurster op alle voor doelen der beide fraaie kamers en een kleine, keuken opmerkzaam, en daar de weduwe geene reden bad de woning afleslaan, oa ook zoo spoedig mogelijk do woning wiIda verlaten, huurde zij de tweo kamers en hot kabinet en verklaarde reeds don volgenden morgend te willen komen, wat de verhuur der dan ook dadelijk toestond, daar de wo- niDg tooh vrij was. (Vervolgt).

De Volksstem | 1920 | | pagina 1