Oestrljdoiïi vijf mililoen 12 Wijsheid of Verwaandheid Minister Anseele verlaat IsepaaM bet gauverneiiieiif De Poolseb-Russisclie oorlog. Dinsdag Octob.1920 SGfirikkeiijk Sjsorapnneluk Rog een spoorwegramp in Frankrijk Onze vorsten op reis AatO'Ongeluk ie Antwerpen V XXVI* JAARGANG NUMMER 229 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst." Tel. 1U 3D G 13 Li D y CENTIEMEN Uitgever: J. Van Ndffbl-De Gendt H. Wilfridus Zon op 6,19, onder 5,15 Nieuwe Maan den '12 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,8, Martela-arplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4. Wij Ipzen in De Volksbode van St-Niklaas het volgende Het gezond oordeel en hot vrije woord zijn thans aan erge proeven blootgesteld. De verwarring op maat' Schappelijk en huishoudkundig gebied jde onrustige toestanden en de tegen< strijdige belangen van leiders en vol ken zijn zoo groot en verschillend, dat 'de rechte weg of de rechte lijn nog jnoeilijk tusschen die verwildering te hespeuren is. Verwaandheid on alwij heid van onbevoegden of onnadonken- den, komt dit alles nog verergeren door 't varwokken van schrik en twijfel. Er wordt niet meer geluisterd naar den wijzen raad of 't klaar doorzicht van lieden, die do noodige bevoeg'd heid hebben om over ingewikkelde en moeilyke zaken te spreken menschen die tevens op de hoogte zijn van vele toestanden en gebeurtenissen aan meni- gen onbekend. En noglhans zal de eerste dé beste hun tegenspreken, hun ongegrond of misplaatst heeten en zijne onkunde en onervarenheid in de plaats zetten van wijs beraad en voor uitzicht. Niemand ontsnapt nog aan de be knibbeling en veroordeeling dier al- wijzen. Bisschoppen en Ministers geleerden en kundigen op alle gebied worden over don hekel gehaald door menschen die alles beter woten. Zij die niet eens don oenvoudigen cate chismus kennen, willen les geven aan de doctors in godgeleerdheid zij die hunne eigene handelszaken of bun eigen huishouden niet kunnen berid deren of recht houden, weten alles heter dan Ministers, geleerden, huis houdkundigen en bevoegden van allen aard on op alle gebied. Het is stellig daf uitstekende lioden nl eens mis kunnen zijn en een ver keerd gedacht hebben, want bij die eene volledige wetenschap gbezit en eene volledige ondervinding beeft in alle zaken, moet nog geboren worden maar 't is bij velen een stel sol iedereen tegen te spreken cn alles beter te weten. Do jonkheid bijzonder boweert galles beter to kunnen oplos sen dan de ouderen van gdagen zonder ondervinding, zonder geleden §tegen- spoed of beproeving, willen zij toch alles beter woten en als redder van het menschdom optreden in alle standen en in alle partijen. Ook dagbladschrijvers, die jaren lang bewijs gaven van klaren en ge- zetton opmerkingsgeest, zijn in de oogen der vittors niets meer waard eii zijn niet meer van bunnen tijd en zouden de plaats moeten ruimen voor lieden, die meer van schreeuwen en lawaaien houden dan van gezonde redenering. Alwijshoid en verwaand heid gaan op dit gebied altijd gepaard 79" Vervolg. In weerwil van dit alles behoorde bij log altijd tot zulke personen, diovoor ande ren gevaarlijk kunnen worden. Daar ben ik, uwe genade «eide bij net diepe stem. Gij weet waarom ik Mer waoht, 'soschwachler. Om ute dienen, uwe genade. Gij kunt u wegens aanranding op den o-.alei) tuinman niet fateh zien, daarom ver koos ik den nacht. Komt gij van Parijs Om u te dienen, uwe genade, van Pa rijs. Komt gij nog in bet bierhuis buiten Til De Welkomst Neen, uwe genade, se dert eenïgo tijd niet meer, de.policie houdt De Welkomst in het oog. Ik ben sedert eenige dagen hier in den omtrek geweest. Hier in den omtrek Waar hebt gij dan uw naebtleger opgeslagen Achter in den paardenstal, als uwe genade er niets tegen heeft, het is maar voorloopig. Op den duur zal het zeker niet gaan, boschwachter. Ik verwacht van u hier wel geen inbraak, maar.... Judas roert niets aan xvat hem niet toebehoort viel de bo3chwachtet' hem dade lijk iu de rede. met onvoorzichtigheid en voortvaren- heid. Op velen, en niet op de minst ver dienstelijken maakt dit een slechten indruk, bijzonder op hen die uit zui ver opoffering handelen en eene macht zijn. Die macht wordt misprezen, ja zelfs door hen die aan de drukpers veel of alles verschuldigd zijn geko zene, ambtenaars, bedienden, begun stigden van allen aard, die zonder die macht nooit tot hun doeleinde zouden gekomen zyn. Tusschen die vitters zijn ook vele nap raters die geen eigen oordeel hebben en bun vonnis strijken volgens bet hooren zeggen Partij- en staats zaken hebben voor hen geene gehei men en wat groots geleerden niet ge makkelijk kunnen klaar spinnen, dat zullen de vitters wel oplossen in een omzien. Tot in de wetgevende verga deringen zijn zulke alwijzen te vinden die nogthans door een enkelen kneep van M. Woeste op hunne plaats wor den gezet. i Te midden van de droevige en on zekere toestanden die wij beleven is dit stelselmatig afkeuren en beterwe ten, een afstootelijk iets. Op alle ge bied zou er vrede en wederzijdsche eerbied moeten heerschsn, om door eendracht en samenworking uit don doolhof van duren tijd te geraken. Haat en verdachtmaking, minach ting en afbreking zijn niet geschikt om land en volk te doen heropleven en nog minder om algemeene wel vaart te bevorderen. V.H. De Brusselsche bladen verzekeren dat M. Anseele, minister van openbare werken, na do overhandiging van het gezamenlijk ontslag van het ministerieel kabinet aan den Koning,weigeren zal deal uit te maken, van het nieuw kabinet. Zijn inzicht zou zijn zich volop le wijden aan de kiespropaganda te Gent met bet op de aanstaande gemeentekiezingen. Hij beweert zeker te zijn de liberalen van bet Genlsche stadhuis weg le vagen en burge meester Braun van zijnen zetel te doen tuimelen» ln hoever de vooruitzichten van minister Anseele kunnen of zullen bewerkstelligd worden, kan natuurlijk niemand zeggen, maar geweten is het, dat de huidige liberale burgemeester en schepenen diep overtuigd zijn en het vertellen aan hunne intiemen, dat de liberale partij den hoogsten gaai zal af- schieten, indien er vier of vijf mannen van hare kandidaten gekozen geraken. Moest de liberale prophetic verwezenlijkt worden, dan zou M. Braun natuurlijk geen burgemeester kunnen blijven. Maar of Anseele in dat geval burgemeester zou worden, blijft ook zeer te betwijfelen, wij gelooven niet dat, met het nieuwe kies- stelsel voor de gemeente, de socialisten de sterkste groep in den gemeenteraad zullen zijn. Anseele deelt zelfs ook die meening, dit blijkt uit hetgeen hij zegde, weinige weken geleden, tot eenen onzer goedbekende vrien den. De liberalen zijn kapot, als zij, na de kïe- - zing, nog vijf gekozenen hebben in den gemeenteraad, mogen ?zij hunne handen kussen. De katholieken zullen de sterkste groep zijn, maar niet sterk genoeg orn over de volstrekte meerderheid te beschikken. De socialisten zullen hun dicht op de hielen volgen,' maar ook niet sterk genoer om alleen te regeeren. Het gevolg zal zijn dat katholieken en socialisten te zarnen de stad zullen ^moeten besturen "Ziedaar wat Anseele verklaarde. Hij beeft er niet bijgevoegd dat hij hoopt burgemeester te worden en aan het hoofd te staan van een gemengd college van katho lieken en socialisten. Wat er ook van zij, vast en zeker is het, dat Anseele genoeg heeft van de ministerieele beslommeringen en dat hij veel liever burge meester van Gent zou wezen. Anseele het ministerie van openbare wer ken verlatende, zou in dien post vervangen worden door senator Coppieters, die feitelijk toch liet technisch werk verricht in het mini sterie van openbare werken. in F'ranferij lv MEER DAN 45 DOODEN Parijs, 9 October. Een sneltrein, ho ttende van Parijs en op weg naar Nantes, is in de slatie van Houilles op een goederentrein geloopen. Er moeten vele slachtoffers zijn. De minister van Binnenlandscbe Zaken werd ijlings verwittigd en zond reeds een ambu- lancetrein. Wij zullen opbrekeu. Hoe ver is het Een klein kwartier. Kent gij den weg zeer nauwkeurig, bosoliwachter Als wij deu grooten rijweg gebruiken, uwe genade, dan hebben wij ruim drie kwar tiers te gaan ik wilde uwe genade verzoe- het paard aan dsn teugel langs een smallen boschweg te mogen voeren. Het is stikdonker, bosohwachtor. Tegen middernacht gaat de maan op, dan wordt het lichter, de maan verdrijft de wolken. Judas verliet met den graaf het jachtslot. Judas bracht gedienstig het paard voor en was den graaf bij het bestijgen er van be hulpzaam, toen greep hij den teugel en bracht het naar een zijde van het slot, waar een voetpad midden door het woud slin gerde. De bosohwackter scheen de natuur nauw keurig to hebben waargenomen en te ken nen, want werkelijk was liet nu als wilden de wolken zich bij het komon der maan ver doelen. Er heerschte echter in het bosch nog eene ondoordringbare duisternis. Het paard volgde Judas, die liet aan den teugel voerde. Nadat de graaf herhaaldelijk had gevraagd of hij nog niet aan het doel was, kwam hij met den boschwachter uit het dichte woud op een open plaats en nu verklaarde de laatste, dat zij dadelijk op de plaats zouden zijn. Ia dit oogenblik klonk dof uit dea kerk- Hocilles, 9 October. De botsing had plaats om 19 uur 45. Houilles ligt op 13 kilometer van Parijs. Zes derde klasrijtuigen zijn geheel vernield. Op bevel der overheid is de kinema ont ruimd, om de slachtoffers te ontvangen. Om half een telde men reeds 38 lijken, De opzoekingen worden voortgezet. Hel mee- rendeel der slachtoffers zijn werklieden, die van den arbeid kwamen. Zij hadden geen eenzei vigheidskaart bij zich, zoodat de lijken moeielijk te herkennen zijn. De schok was zoo vreeselijk, dat verscheidene lichamen zoo goed als naakt werden gevonden. Een hulptröin heeft in den loep van den avond 28 gewonden rraar het ziekenhuis van Beaujone overgebracht. Er moeten een honderdtal gekwetsten zijn Op dit oogenblik beeft men reeds 38 lijken van onder de vergruizeldo waggons le voor schijn gehaald.- teder oogenblik grijpen er hartverscheurende tooneelen plaats. Hoe de botsing gebeurde. Parijs, 10 October. De Journal geeft volgende bijzonderheden over do wijze, hoe het vreeselijk ongeluk gebeurd is 't \Yas ongeveer 19 uur 20. Een naar Parijs gaande goederentrein bevond zich ter hoogte van het dorp Sartrouville, niet ver van Mai- sons Laffithe, toen er een koppeling brak Terwijl het voorste gedeelte van den trein 2ijn weg voortzette, bleven er drie waggons achter. Dicht bij de stalie van Houilles bemerkte de machinist dat er iets niet in den haak moest zijn. Hij remde, maar op dat punt is de spoorbaan vrij sterk glooiend. De losge raakte wagens werden door hun eigen gewicht voortgestuwd en ontspoorden weldra. Juist op dat oogenblik kwam de reizigerstrein, die om 19 u. 6 uit Saint Lazare vertrekt, voorbij de slatie van Houilles. Zijne snelheid bedroeg toen 60 kilometers per uur. Hij wilde de brug van Houilles oprijden, toen hij den weg versperd vond door de goederenwagens. Een vreeselijke botsing badplaats. De lokomotief, toren van het dorp de trillende slag vau het uur, het was middernacht. Op de open plaats, welke de graaf en Ju.« das nu bereikten, was liet lichter. De maan stond aan den hemel, nog omgeven dooi' witte wolken, die als donkere schaduwen over de aarde zweefden, als zij voorbij de maan trokken. Achter de heiden lag het donkere woud, voor hen de langs het woud loopende heide waarop slechts hier en daar spookachtig eenige verdorde stammen stonden. Judas telde de slagen van de klok. Middernacht, bromde hij bij zichzel- ven, het is heden of alles betooverd is. Zijtgij bang voor spoken, boschwach ter vroeg de graaf honend en verachtelijk. Ik vrees voor niets, uwe genade zoide Judas, maar het trillen van zijne stem be wees'dat hij do waarheid niet sprak. Ik zou, vervolgde Judas, indien ik voor In dit oogenblik bestierven plotselings de woorden van den boschwachtar op zijne lip pen, een onbeschrijfelijke schrik verlamde voor een oogenblik zijne leden. Ook de graaf hield onwillekeurig zijn paard in. Achter hen, of geheel in hunne nabijheid klonk een vroolijk, maar vreeswekkend ge lach, juist zooals vroeger de oude tuinman lachtte. Als niet haiden dit hatelijk geluid hadden gehoord, zou men ze aan zinsverwar ring hebben toegeschreven, want hoe zou hier midden in den nacht een raensch komen En de hjjidó was op oukele boomen eu wat de tender en de eerste rijtuigen stijgerden eerst over de goederenwagens en sloegen toen om. IM Darijs, 9 October. Nog is het aantal der slachtoffers niet met juistheid gekend. Men heeft 25 tot 30 lijken overgebracht naar, de kinema van Houilles; 50 tot 60 gewonden zijn overgevoerd naar verschillende hospitalen van Parijs. Volgens de laatst ingekomen berichten zijn er 45 dooden; 35 zijn reeds herkend. Parus, 16 October. Heden namiddag om 14 u. 40, zijn twee treinen o,p elkander gebotst te Asnières. Beide sporen zgn ver- Parijs, l'ö October. De policieprefektuur meldt, dat rond 2 1/2 ure, eene lokomotief, komende van Darijs, nabij de brug van As nières, in botsing gekomen is met een trein komende van Argenteuil. Er zijn een vijftien, tal 'gekwetsten. Tot hiertoè zijn er geene dooden. Asnières, 10 October. Heden namiddag om 2 1/2 ure, is de trein Pa rijs-Argenteuil aan den ingang der statie van Asnières, ir botsing gekomen met den trein Argenteuil- Parijs. Vier rijtuigen van derde klas werden om geworpen en verbrijzeld. Een dertigtal reizi gers werden min of meer erg gekwetst. Na in eene naburige apotheek verzorgd geweest te zijn, werden zij naar jParijzer gasthuizen overgebracht. De machinist beweert dat de freins niet gewerkt hebben. Drie dagen rust De A. T. B. verneemt uit Rio dat de Ko ning, dc Koningin, de prins en hun gevolg Woensdag te7 uur van Sao Paulo naar hel. binnenland zijn vertrokken, waar zij eene fazanda eene koffieplantage gaan bezoe ken. Zij zullen er in de volledigste intimiteit drie dagen rust nemen. Dit deden zij ook tijdens hunne reis in de Vereenigde-Slaten, toen zij te Santa-Barbara in Californië drie dagen rust namen. Langsheen den doortocht van het paleis naar de static, stond eene luid toejuichende menigte. De statie was met bloemen en vlag gen versierd. De Staatspolitie verrichtte den ordedienst. De president der republiek en al de Slaats- overheden waren aanwezig om onze Vorsten, begroeten. President Pessoa vertrok s avonds per bijzonderen trein naar Rio. De reis naar het Binnenland De reis van Sao-Paulo naar Campinas, was zooals al de vorige reizen een zegetocht. Rondom de versierde staties verdrong zich eene geestdriftige menigte. Te Campinas werd de Koning door den perfect ontvangen. Gampinas ligt een 100 km. van Sao Paulo. Het is liet middenpunt der koftieplanterijen. Voor men het bereikt doorreist men eene vlakte, waar buiten de koffie, ook rietsuiker en katoen geoogst wordt. Deze vlakte heet men ook Gapinas. De stad zelve is gebouwd te midden van heuvels, 't Is een moderne stad met goed onderhouden en breede straten, door gas en electricitcit verlicht. Het klimaat is er warmer maar regelmati ger dan te Sao Paulo. Campinas is na Rio, Sao Paulo en Santos de grootste stad van den Staat. De inwoners beschikken over vele kunst en wetenschappelijke kringen. De paarlen en bloemen der Koningin Toen onze Vorsten Dinsdag avond van de ontvangst in liet presidentieel paleis terug keerden, stelde de Koningin vast dal zij' paarlen uit haar halssnoer verloren had. Opzoekingen werden gedaan cn de chauffer; van de koninklijke auto vond de paarlen in deze terug. Deze paarlen waren een honderd duizend franken waard. De Koningin heeft aan de oudjes der gods-1 huizen en de zieken der gasthuizen de bloemen doen overhandigen, die men haar geschonken had. Dit gebaar wordt in depers met de meeste bewondering besproken. De bladen trouwens gaan dagelijks voort den lof onzer Vorsten te maken. De terugreis des Konings Volgens een telegram van de Agencia Americana zal de Koning bij zijne terugreis met de Sao Paolo te Lissabon ontsclie-* pen, per spoorweg rijzen tot Pau en daar een vliegtuig gereed vinden, dat hem rechtstreeks naar Brussel brengen zal. Zaterdag namiddag reed een auto met 1 personen, 4 mannen, 2 vrouwen en de chant-' leur, aan den kleinen bareel tegen den boord- steen der tramlijn. De chauffeur verloor de- richting van het stuur en de auto bolste tegen een boom. Het rijtuig sloeg om en al de inzittenden werden links en rechts geworpen.; M. Petrus Nauwelaerts, handelsreiziger van Lier werd zoo ernstig gekwetst opge nomen, dat hij na enkele oogenblikken over leed. Het lijk werd naar het doodenhuis vau Schooten overgebracht. Twee voorbijrijdende autos hielden stil en hielpen de verongelukten. Een veekoopman uit Essen, zwaar gewond aan het hoofd en een intvoner der Loosstraat, wiens zenuwen geschokt werden, werden beiden naar het Stuyvenberggasthuis over gebracht. Na aldaar verzorgd te zijn, konden zij naar huis vervoerd worden. De twee inzittende vrouwen bekwamen slechts enkele schrammen. Zij konden huis waarts keeren. lage struiken na, geheel ledig, waarvan de graaf zich dadelijk overtuigde, terwijl hij snel naar alle zijden omzag. Wat was dat boschwachter vroeg de graaf. De duivel mag liet weten, uwe genade, ik weet het niet, antwoordde Judas, maar dat hier een spook is, geloof ik zeker. Hij lachtte juist gelijk do oude tuinman. Domheden, het was een moerasvogel, zeide de graaf, kent gij den boom nauwkeu rig, boschwachter 1 Zeer nauwkeurig, uwe genade. Hij is in de nabijheid van de gronssloot. Die daar voor on3 staat, hij is geheel kaal. En hol uwe genade. En hebt gij den ouden tuinman in den boom gestoken, boschwachter Om u te dienen uwe genade, het geluk te mij. Judas zag van tijd tot tijd nog hoofdschud dend om, terwijl hij naast het paard van den graaf over de heide de richting naar den be doelden hollen boom insloeg. Heel zuiver was het niet, dat gevoelde Judas reeds dadelijk. Maar hij durfde zijn gedachte niet uitspreken, durfde niets zeg gen. De graaf reed naast hem, en de spoo- ken vrees moest daarom bestreden worden. Eerst heden waagde hij zich voor het eerst naar deze plaats en wel in gezelschap van don graaf, anders had in dit oogenblik den anders ruwen, en zeker niet vreosachtigen boschwaehtei; geen qaasht der aarde kunnen Reads een eerste gevolg WARSCHOW, 9 October. Het berichr van het teek enen van den wapenstilstand tusschen Polen en Rusland, had voor gevolg, dat de Poolsche mark ter beurs van Weenen dadelijk in waarde steeg. De grenslijn. WARSCHOW, 10 October. De Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken heeft aaa de Lithuaansche ministers van financen e» van buitenlandsche Zaken een telegram ge zonden, waarin hij zegt, dat aangezien de oorlog tusschen Rusland en Polen geëindigd is, en de Poolsche troepen hunne krijgsver richtingen gestaakt hebben, het opperbevel van het Poofsch leger er in toestemt de vij. andelijkheden met Lithuanie te staken en dc volgende grenslijn voorstelt Balsuny-Oszhieny-Soly-Sui'ceany. Deze plaatsen blijven door de Polen bezet, De onderhandelingen. Warschow, 10 October. Volgens dc overeenkomst op 7 October te Suwalki geslo* ten, heeft de Poolsche kabinetsoverste aa& het Lithuaansch gouvernement voorgesteld; op 13 October de onderhandelingen voort te zetten te Oradi. Voor wat betreft het bericht der inneming van Zaszuny, door de Poolsche troepen, ver klaart de staf van het Poolsch leger dat hij daarvan niet gehoord heeft en overigens geene bevelen gegeven heeft welke het nemen dezer stad voor gevolg zou gehad hebben. nu nog een stap verder te doen. Maai' hij vreesde den spot van den graal en bovendien gaf hem diens aanwezigheid moed. Boschwachter, zeide de graaf terwijl hij met dezen den boom naderde, het ia vol doende al» gij het Imis van den ouden tuin man er uithaalt, de zak wil ik doorzoeken, anders niets. Verder zal er ook wel niet meer zijrt uittehalen, uwe genade, zeide Judas. Deze gedachte deed het voorhoofd van den graaf betrekken. Het kwam er hem slechts op aan, om het afschrift van den graaf mei eigen hand geschreven, het echte testament in handen te krijgen. Had hg dat, dan waren de bedreigingen van Bloemist niet meer gevaarlijk, dan mocht de in het bagno van Toulon smachtenden galeislaaf er nooit meer op hopen, zijn aan spraken te kunnen bewijzen, dan was elk gevaar gelukkig voor altijd geweken. De graaf wist, dat het echte testament, het gewichtige geschrift, zich het laatst in de handen van den ouden tuinman had bevon den. Deze was op don weg naar Parijs toen maals in den nacht door den boschwachter vermoord en sedert verdwenen. Maar Judas, had den vermoordde het gewichtige stuk niet afgenomen, het moeBt daarom nog in den zak van den ouden tuinman zijn. Wij zgn er, zeide Judas en bleef bii den boom staan. Klimt er dan op en doet wat ik a be«> val, zeide de trra^f»

De Volksstem | 1920 | | pagina 1