strijdom vijfmilliaen Mm\m van Landsverdstiiglng Esna Belgischs vaisclununtersbsnds Erg spoorwegongeluk te Wemelt Zaterdag jDecem. 392ö| De daling der prijzen De EöOiisGhay van President Wilson aan tiet Kaagras. Rond het Parlement Slillioenen winst. De centen der werklieden MISLUKTE ONTSNAPPING De Grieksche kwestie. DE DRAMAS DER ZEE ■■"■3» Een gevaarlijke vlieger XXVI- jlIP j&l. C2r d •■- '—i JAARGANG NUMMER 2?3 33 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nüffbl-De Qarrw Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 Publicitsit buiten hst Arrondissement Aalst, zich te wenden lot het Agentschap IJayas,8, Marlelaarplein, te Rrus3el8, Place de la Bourse, Parijs en G, Bream's Buildings Londres E.G.- He Damasus Zon op7,45, onder 4,01 Eerste Kwartier dou 18 I !n Engeland De grootste vermindering in de groot-prij zen werden ingeschreven in de maand No- vcmber in Engeland, als men die bij de ondere maanden van het jaar vergelijkt, zegt de «Times». liet Index-number was 257.7 in November te vergelijken met 290.1 in October en 282.0 in November 1919, het geen dus een vermindering geeft van 11 p, c. op verleden maand. De voornaamste verminderingen worden 'ingeschreven op de grondstoffen; de katoen en de wol zijn 80 0/o gevallen en do metalen van 10 lot 34 o/0. De prijzen der koloniale waren zijn eveneens verminderd, door gcvolj der vermindering van granen en suiker. Hieronder de tabel der Index-number voor de elf maanden 1920 Januari, 313.4 Juli, 805.8 Februari, 325.1 Augustus, 298.9 Maait, 329.0 September, 295.1 April, 329.2 October, 290.1 Mei. 323.4 November, 257.7 Juni, 307.4 In Amerika 23 banken gesloten De Analyst van New.Vork zet de oorzaken van dezen toestand uiteen cn wijst er op dat Amerika 2 millioen balen katoen en 300.000 schepsels tarwe meer voortbracht dan het 'mnd zelf kon gebruiken. Het buitenland kan voor dal |ovei schot niet betalen zoodat een daling der prijzen onvermijdelijk is. De landbouwers echter klagen steen en been tegen de hardheid van hun lot en tien duizenden van hen gingen in Noord-Dacot: over lot staking door tc weigeren tarwe te verkoopen totdat de prijs er van is gestegen. Deze beweging breidt zich uit in het Westén 2n plantersbeweren.dat de huidige prijzen ver beneden de productiekosten zijn. Wegens deze houding van de landbouwers hebben te Oklahoma 7 banken hare betalingen gestaakt, terwijl sporadisch faillissementen voortkwamen telowa cn Montana. Bankiers hielden in Noord.Dacota eenc vergadering om de boeren to bewegen hun verplichtingen na te komen. In Frankrijk. De spinners te Duinkerké, op een na, mel den dal zijj verplicht zijn van af 15 Decem ber, van Vrijdag avond lot Dinsdag morgen •net werk stil te leggen. In Belgis. Daling der graanprijzen, liet ministerie van Bevoorrading deelt ons ,mec Op de markt van Brussej zijn haver en gerst, die vroeger J00 fr. bereikten, aan 90 fr. aangeboden, zonder koopors te vinden. Maïs wordt met groote.i afslag aan 65 cn 70 fr. aangeboden, wat zeer belangrijk is, vermits op de basis van den maisprijs eerlang de prijs van inlandsche tarwe wordt vastge steld. liet ministerie van bevoorrading betaalt tot 15 Januari 90 fr. voor de tarsve, na den datum zal op dc basis van de maïs een nieuwe prijs vastgesteld worddn. Nemen wij voor de maïs 70 fr., wat een «minium is, dan zou de tarwo vandaag niet meer dan 85 tr. waard zijn. Op de vreemde markten is de tarwe ook ilerk gedaald en de regeering die vroeger 1 dollar 40 per bushel betaalde, heeft'nu it dollar SO betaald. Wol. Op de openbare wolvciling te Londen, 7 December, waren er veel koopers, die echter zeer terughoudend waren ook werd 5r maar 20 per. cent van het aangebodene verkocht. Mindere cn gemiddelde kwaliteiten kan men, bij gebrek aan koopers, niot meer van de hand doen. De goede kwaliteiten heeft men kunnen verkoopen met eene nieuwe daling van 10 tot *5 0/0. 128" Vervolg. Op zekeren dag zag de vorst hem staan aeinzen bij do zee, hij zag, dal hij een iu- aerlijken strijd voorde. Mijn broeder, ïnompeldon zijne lippen en het was als zag hij zijn geest. De vorst stoorde den eenzamen niet, maar toen hip eenigen tijd door eon laan van hot park op het terras kwam, naderde Nepo Rensata hem'. De verat ging hem te gemoet en vroeg zoekt gij mij ïk kom mgt oer, verzoek, doorluchtig heid, waarvoor ij: lang gestreden heb, ant woordde do Corsikaan. Zegt het mij, llensata, antwoordde do vorst. Ik verzoek om mijn ontslag, doorlucb- tigheid, ikmo9i naar Corsika terug. Uw verlangen is natuurlijk, gij wilt naar uwen geboortegrond terug cn ik goef a daartoe vorlof. Dank, doorluchtigheid, ik wist. dat gij het mij zoudt toestaan. Ik leg u geen hindernis in den weg, Ronsata, maar vergeel niet, dat gij uit het bagno zijt ontsnapt en dat, als meu u vindt, mer. u weder in hechtenis zal nemen. De boodschap van President Wilson aan het Kongres behint met een aanhaling van Abraham Lincoln Betrouwen stellende op het beginsel, dat het Hecht op Kracht berust, zullen wij, met dat betrouwen in 't hart onzen plicht vervullen, zooals wij dien opvatten. De boodschap behelst niet ééne zinspelin^ op den Volkenbond. Wilson vraagt1. her ziening 8van het belastingsstelsel 2. onaf hankelijkheid voor de Philiopijnsc'ne Eilan den 3. uitgifte van een leening ten bate van Armenië 4. besnoeiing van de administra tieve uitgaven 5. opleiding en beroeps vorming voor de verminkte soldaten en matrozen. De opbrengst der leening voor Armenië zou onder toezicht van de Amerikanen wor den besteed. -v\A- M. Albert Deveze, Minister van Landsver dediging, vergezeld van Kolonel Giron, zijn kabinelsoverste, en Kommandant Duquesnoy, militaire secretaris, begaf zich dezen morgén bij de gepensionneerde Luitenant-Generaal Dejardin aan wie hij, namens de Koning, het Kruis van Groot-Officier in de Leopoldsorde overhandigde. Hij deelde hem mede dat de Koning, op voorstel van den Minister, hulde heeft willen brengen aan de waardige houding, tijdens de bezetting, van Generaal Dejardin, die thans 92 jaar oud is, en die met zooveel geestdrift en dapperheid het oude leger vertegenwoor digt, waarvan hij een der aanvoerders was. Vergadering der rechterzijde. De rechterzijde vergaderde Donderda voormiddag. Zij hield zich bezig met liet onderzoek van het wetsontwerp betreffende de uitbreiding van het personeel van het rekenhof,'dat dezen namiddag in dc Kamer ter bespreking moest komen. M. Wo. sic sprak zich tegen het ontwerp uit en werd door talrijke leden der rechter zij dc gevolgd. Naar men zegt heeft de rechterzijde ook het inzicht te kcnnca gegeven te vragen om door zeven leden vertegenwoordigd te wordon in de commissie, die M. de Broqueviile moet hoeren. De andere groepen zouden eveneens eene vertegenwoordiging krijgen in verhouding met hunne getal sterkte, totdat men een totaal heeft van 17. In de kommissie van s'Landsvsrdediging. De parlementaire kommissie van s' lands verdediging vergaderde Donderdag namiddag M. A. Uevöze, minister van s' landsverde diging legde er zijne ontwerpen uiteen. Aan de dagbladen werd er geene mededee- ling gedaan, doch de leden der kommissie waren eenstemmig 't akkoord om te verklaren dat de gegeven uitleggingen zeer gunstig ont haald werden. In de kommissie van Landbouw Dc kommissie van landbouw vergaderde Donderdag namiddag onder voorzitterschap van M. Tibbaut. Zij vernam namelijk dat de uitlevering van paarden en vee door Duitschland vlotter zal gaan na de onlangs te Parijs gesloten overeenkomst. Ongelukkig verhindert de muilplaag die in Duitschland hecrscht, voorloopig den invoer van rundvee. Een lid gaf inlichtingen over den vooruit gang van het herstel der verwoeste gewesten op het aebied van Landbouw. Dus ik ben nog nergens zeker, zeide Rensaia met trillende slem. Mc-n heel/tu niet vervolgd, omdat men u niet horkend heeft, maar keert gij naar Corsica terug, daar kent men u, ik moet u hierop opmerkzaam maken. Nu, dan mag men mij pakken, zeide de-Corsikaan, er moge van komen wat wil. Dat zijn w oorden, die ik van u niet verwachtte, llensata, gij kunt nog te veel goed doen om u aan gevangenschap te wagen. Ik wil het er op wagen, doorluchtig heid, ik moet mijn geboorteland nog een maal terugzien. Gaat dan, mijn stoomjacht zal a naar Corsika brengen. llensata dankte den vorst, maar wees een rijk geschenk in geld af. De vorst zag hem ongaarne vertrekken en hij gevoelde, dat hij hem nooit terug zou zien Den volgenden morgend nam de Corsi- kaan afscheid van den vorst on verliet op het stoomjacht Frankrijk. Lang nog zag de vorst het schip na, hij gevoelde, dat Heosata een katostrophe tege moet ging. De vorst gevoelde zich thans verlaten, hij had zijne oude bedienden wel om zich hoen, maar het was hem zoo eenzaam, dat de ge dachte aan den dood hem-over viel. Ge Adr-isaSassHie kvaasïös De Italiaansche oorlogschepen te Fiuma. Nadere bijzonderheden zijn gekend omtrent de twee Italiaansche oorlogschepen, welke Fiume zijn binnengevaren. Terwijl de officieren aan het ontbijten wa« ren, hebben de manschappen hen opgesloten en zelf het bevel over de schepen genomen. Toen de oorlogsbodems voor Fiume ver schenen dachten dc soldaten van d'Annunzio dat eene actie van Italië tegen hen beginnen ging. Hoe groot was dan ook hunne verwon dering als zij de schepen vreedzaam hun an ker zagen werpen. Omringd door hel volk gingen de matro zen te samen met de soldaten naar d'Annun zio welke hen heel vriendelijk ontving. Eenige hoogere officieren van bel Fiumee- sche leger waren gelast de Italiaansche ma- rine-officieren in naam van d'Annunzio te gaan groeten. De Italianen verklaarden evenwel dat zij trouw bic ven aan de bevelen van Rome en cischlen van d'Annunzio toela ting te vertrekken. D'Annunzio heeft deze toelating echter ca tegorisch geweigerd. Het schrijven van kardinaal Gaspari Rome, 9 Dec. Kardinaal Gaspari heeft een schrijven gericht aan den maire van Fiume, waarin bij dezen verzoekt, om hooge re redenen van vrede, broederlijk en welbe grepen vaderlandsliefde, te beletten dal broederbloed zou vloeien en grooterc 'onhei len te beletten. Dc maire heeft den Kardinaal geantwoord dat niets zal verzuimd worden om het vraag stuk der Finnen in een geest van vredesbe- trachting op te lossen, op voorwaarde dat Italië Finne's recht erkent bij het Italiaansche vaderland geannexeerd te worden. zou de verduisterde som zeer belangrijk zijn men spreekt van honderd duizenden, van een coffre-fort welke de plichtige bezat in eene groote bank, enz. enz 't Zijn natuurlijk weeral de werklieden, die er hunne centen of belangen hebben, die er de slcchtslen aan loc zullen zijn. De Journal de Seraing haalt aan, dal de roode Union cooperative van Luik 225 winkels omvat. Hot onderschreven kapitaal dier maatschappij bedraagt 1.930.300 fr., het nog te regelen 300.354 fr., 't zij samen 2.290.654 frank De winsten beloopen 9.015.959 fr. 27. 't Zij negen millioen winst op een kapitaal van twee millioen De uitgekeeerde winstdeelen aan de samen- werkers bedroegen &ecola.613.106 tr. op een totaal verkoopcijfer van 69 millioen. 't Zij minder dan 1 0[q. Maar het dagblad Le People kreeg een toelage van 262.433 fr. Zulke millioenenklopperq heeft van coöpe ratief niets anders clan den naam. Onze konfrater De Gentenaar meldt Oneerlijke bediende op de vlucht. Zekere Gustaaf Mercy, wonende Winter tuinstraat, 5, bediende der samenwerkende maatschappij Vooruit die zich aan mis bruik van vertrouwen ten nadeele der voor noemde maatschappij heeft plichtig gemaakt, is Dinsdag met zijne vrouw er van onder ;etrokken. Het schijnt dat die bediende nog al groote uitgaven deed de policie daarvan verwittigd heeft beslag gelogd op al de meubelen en bet goudwerk in de woning gevonden. De betichte en zijne vrouw worden opgezocht. Mercy had onder andere twee huizen ge kocht in de Akkergemstraat en hij wilde de bewoners doen verhuizen omdat hij aan die huizen groote veranderingen wildé doen om er zelf een ervan te bewonen. Hij had een proces ingespannen om ze te doen verhuizen. Dit proces zal nu op niet uilloopen daar Mercy gratis logement zal krijgen en niet langer zal kunnen aanroeren dat hij het huis zelf noodig heeft, Onnoodig te zeggen, dat dit geval te Gent, vooral onder de socialistische werklieden druk bespreken wordt. Volgens sommigen Het stoomschip kwam t8 Corsica en Ren saia stond op het eiland. Daar lag in hot schijnsel van de maan Ajaccio, bespoeld door de zee, waarop rcods weder bel stoomjacht stoomde op zijn terugreis. Rensata bleef als in een droom staan. Allerlei herinneringen kwamen bij hora op hij dacht aan zijn broeder, zou die dan nog leven Eindelijk ontwaakte hij uit zijn gepeins en liep naar het kleine huisje, dat hij met zijn broeder had bewoond. Veel was veranderd, want hel was nu om ringd door visscborswoningen. Men kan van deze plaats de zee zien, daar lagen de vis- schersbooten evenals vroeger. In het huisje brandde nog licht, was zijn brooder nog op Lorenzo zag naar binnen en ontwaarde eene vrouw, wie was die vrouw 'l Was zijn broeder getrouwd. Loronzo trad binnea en vroeg naar zijn broeder. De vrouw zeide hem, dat deze reeds sedert jaren was verdronken. Mijn broeder dood, zeide Rensata, en het huis behoort aan vreemden. Ja, maar mag ik u iets zeggen, ik ge loof, dut gij goed zult doen u niet te veel lo laten zien, wam men zoekt u, ik kan u daar om ook niet o nemen, mijn man is op zee, en wat hij luier doet i* eene andere zaak. De bestuurder van liet gevang van Namen had bij het nazicht der briefwisseling gericht aan de beenhouwers cn vcekoopmans, door het assisenhof veroordeeld wegens leveringen aan don vijand, zekerheid bekomen, dat er een plan bestond om eenigen dezer te doen ontsnappen cn dat een gevangenbewaker in het komplot betrokken was. Dc bestuurder hield de zaak geheim en kwam alzoo te weten dat de gebroeders Ze- nobe en Nestor Devigne, Ilalloi, Jaunotte, Blampain en anderen nog moesten uit het gevang verlost worden. De beruchte Dropsy, bijgenaamd baron von Pitche, die naar Hol land gevlucht was, was de aanlegger van bet komplot. Daar de bestuurder niet wist, welken nacht men de ontvluchting zou beproeven, ver spreidde hij Dinsdag de tijding, dat de ge broeders Devigne s'anderendaags naar Leu ven moesten overgebracht worden. Wat hij voorzien had, gebeurde. De ge vangenbewaker, in de zaak betrokken, moest dus dc zaken bespoedigen. Hij verwittigde de medeplichtigen builen het gevang en sloot s'avonds al dè gevangenen, die moesten ont vluchten in dezelfde cel op, alhoewel zulks strijdig was met het reglement. Rond 9 ure 's avonds kwamen twee auto mobielen nabij het gevang post vatten en eenige minuten vóór 10 ure begaf de gevan genbewaker zich naar de cel om de gevange nen te gaan halen. Hij werd echter dadelijk gevat. Onder vraagd bekende hij weldra alles. Hij is af gesteld geworden, in afwachting dat hij voor het gerecht zal verschijnen. TE RIJSEL. VScr Aanhoudingen RIJSEL, 8 Dcc. Jan Wouters, een Belg, die wegens diefstal tot 3 maand gevangenis was veroordeeld, is op verzoek der Belgische regeering aangehouden geworden. In zijn geldbeurs, die hij verdoken wilde wegwerpen vond men valsche Belgische munt; te zijnen huize ontdekte men een heel materiaal van muntschrooder. Ook zijne vriendin Slanislowa Jasnika, een Poolsche werd aangehouden; deze wees aan de politie een tweede werkhuis aan, waar Alfons Van Aert, 24 jaar, eveneens een Belg, en zijn vrouw aangehouden werden. Zij bekenden en voegden er aan toe dat de door hen gemaakte vaalscbe stukken iü Bel- gie binnengesmokkeld werden. liet Fransehe gerecht zoekt de andere handlangers der valsche munters op. De heropening der Kamers. Albcnen 9 December. Da heropening der Kamers is bepaald op 23 Januari. De minister van oorlog heeft aan alle mili taire overheden volgende dagorde gestuurd liet gouvernement zich steunende op den wil van het Grieksche volk, voor leus heb bende «Gelijkheid en verdediging jegens alle officieren en soldalen die sinds 1912 voor do nationale idealen gestreden hebben denkt er niet aan eenigen graad af te nemen of vergeldingsmaatregelen le gebruiken alle militairen hebben voor plicht den wil van het volk te herkennen er zich aan te onderwer pen en hunnen dienst voort te zetten, in goede overeenkomst en eendracht, voor het welzijn van het Vaderland. Ecnc kommissie werd samengesteld om de kwestie te bcoordeelcn der marineofficieren Ronala gevoelde, dal hij norgeus moor lo huis was. Verontrust u niet, zeido hij, ik vroeg uwe gastvrijheid niet, ik kwam slechts om nog oen maal hel huis van mijn broeder te zien, dat was alles. Mijn broeuer is dood en mijn liuis be hoort aan vreemden, dal weet ik r,u. Is onze boot er nog Ja, hij ligt aan het strand. Zeker zonder riemen, raast of zeilen. Ja, die zijn allen verloren geraakt. Wik gij mij twee riemen, oen mast en een zeil verkoopen Ja, dat kan, maar wal wilt gij doen Ik weet hel zelf nog niet, ik zal over leggen, hier ben ik niet zeker. Men kan u ook elders vervolgen. Vervolgen wel, maar niet vangen, ant woordde Loronzo, geef mij de zaken, die ik noodig heb, dan neem ik dien mede naar mijne boot. Do vrouw deed dit. Zij was in zijne nabij, heid angstig en Rensata, dia dit bemerkte, zeide gij behoeft niet angstig voor mij le zijn, ik doe niols, gij kunt er niets aan doen, dat gij hier woont en mij zulke sleohte be richten moest brengen. Hier, neemt dit geld aan. Rensata gaf haar twee goudstukken. Da vrouw zeide zeer vorlmsd, dat is te vee1 die hun ontslag gaven. Meest allen werdek terug in dienst genomen. Het telegram aan Constantijn. Athenen 9 December. De ministerraad heeft besloten aan Constantijn een telegram te sturen, waarin gezegd wordt, dat het gou vernement, gehoorzamende aan den wil uiige* drukt door het Grieksche volk, Z. M. Koning Constantijn uitnoodigl naar Athenen terug te keeren en bezit te nemen van den troon, ten einde het Koninklijk bewind voort te zetten, dat thans in zijnen naam door do regentes Koningin Olga, uitgevoerd wordt. De uit— noodigingzal verzonden worden, onmiddelijk na dc volledige samenlelling der uitslagen der volksstemming. Twee reizigerstreinen in botsing 20 gekwetsten Woensdag avond, rond C 1/4 ure, zijn U Wervick, twee reizigerstreinen op elkander geloopen. Het was de reizigerstrein 2319 komende van Brussel en den werkmanslfein 3691/ komende van Popennge. Een twintigtal rei zigers werden gekwetst gelukkigüjk dat dó machinist en den stoker van den trein van Poperinge in lijds het gevaar gezien hebben, want anders ware de ramp verschrikkelijk geweest. De machinist cn stoker van den w ark mans- trein van Poperinge werden van hun raadden geslingerd. De twintig gekwetsten zyn racet I, allen werklieden van Meenen, Kortrijk en Harelbeke. Er zijn acht zwaar gekwetsten die' men naar het hospitaal van Wervick heeft moeten overbrengen. Door de treinbotsing was het verkeer op' het spoor verscheidene uren onderbroken. De licht gekwetsten zijn na geneeskundigs verzorging kunnen huiswaarts keeren. Een oodorzock is ingesteld. Volgens het schijnt zou hel te wijten zijn aan de wissel naald die niet zou gewerkt hebben. Een Oostendsche vischlodp op eene mijn geloopen en gezonken. Woensdag liep de stoomtreïler 187 in da Noordzee op een mijn, die ontplofte. Dó stoomsloep kreeg een vreeselijk gn cn zonk spoedig in de diepte, zoodat de bemanning amper den tijd had in de reddingboot te springen. Na eenige uren op zee rondge zwalkt te hebben, werden do schipbreukelin gen door do Oostendsche zcilsloep 217 opge- pikt en Donderdagmorgen 11 uur te Ooslenii aan wal gobrach'. Is het een zinneloazs Te litres, in Let departement der Douches* du-Rhones, Frankrijk,fis er ecnc vlicgschooï. Een der loodsen vloog over de aanpalende velden, waar zich twee herders bcvomlcu er» wat verder eene vrouw cn een priester, dit langs een wegel kwamen. Opeens daalde de vlieger, van op eene groote hoogte, alsof hij ging landen. Doch in plaats van voor dc daling een verlaten velu uit le kiezen, zwenkte da vlieger naarjde twee. herders en vloog op eene hoogte van dris meters over hun hoofd. Deze twee mannen verschrikten eerst niefr daar zij dachten dat de vlieger wat verder grond ging raken. Maar, tot hunne groote verbazing zagen zij hem terug in de hoogte stijgen en dan, net als een arend op zijne prooi, op den priester en de vrouw^neerka- men. Het vliegtuig vloog, in eene vervaar lijke zwenking, op enkele,meters over hunne hoofden. Zooals men wel denken kan, vluchtten deze personen aan een grootenangst leu prooi. En dat in eene groote vlakte, waar noch boom noch huis slaat. En de vlieger kwam allijrf - Behoudt het en geef mij oen glas wijn, ik heb dorst. De vrouw haalde wijn en eau glas, zij wa? zeer verheugd met het geld en schonk haat ast zelf in. Geloof niet, dat ik u verraden tal. Rensaia, zoide zij, wat mij betreft, kant g« hier blijven. Ik wil uwen mond niot sluiten, ant woordde hij, zegt morgen, aan wion gij wilt, dat Nepo Rensata hier is geweost. Ik ga va ren op de zee zoo als vroeger, daarom bon ik hier gekomen. i Hij ging naar het strand en zijne hoof. De planken waren nog good en hij maakt* haar daarom weder voor de vaart gereed. Ilel was ialusachen geheel donker g3' worden. Zwarte wolken bedekten den hamul etk een hovige wind kwam op. liet water begon onrustig te worden. D« fri8sche wind deed Rensata goed bij zijn ar beid, dio weldra gereed was. De boot wa^- weldra lo water maar hel scheen, dat hij Itk. was geworden. Rensata die waanziunig uit zijns oogei keek lette er niot op, maar ging er ia er roeide naar de zeo. Spoedig was hij midden in dn zee ou lag de hav»^ ach'er bom.

De Volksstem | 1920 | | pagina 1