strijd om vijf milliesi Oa Bolcïievisten in cis 03 gemeente verkiezingen Zondag 12 Dsosm. Maandag 13 Dscsrn 1920 De Zendingen. In den Volkerenbond De kwestie der Marken De Gemeentefinancies De afslagbeweging De Grieksche kwesfié. Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 XXVI* JAARGANG NUMMER 279 3D A GB L A. 3D *10 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nüffel-De (Jündt Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zieh te wenden tot liet Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brossol8, Place de ia Bonrse, Parij3 en G, Bream's Buildings Londres E.C.4 H. Constantïa ]Zon op 7,46, oiuler 4,01 j H. Aubortus j Zon op 7,47,-onder 4,01 Eerste Kwartier den 18 Men zegt, men hoort en men besta- ligt genoeg dat de wereld vorslecht is tnet en binst den oorlog. Zoo mag het niet blijven duren want zoo moot men onvermijdelijk naar den afgrond bier sn hiermaals. Meer godsdienst, meer goede zedon, meer eerbied voor God en Kerk moeten er heerscben. Vele middels liggen ons ter hand om dien toestand of beter dien wan- Btand te koor te gaan en er een einde aan te stellen. Ongetwijfeld de sociale werkingen,do strevingen naar hooger doel en verstandiger leven, de werk zaamheden van mannen die het wel ateonen met burger en werkman, moe tori lusscbenkomendoch op de eerste plaats, op do eereplaats, zooals vroe ger en immer moet men do bovenna tuurlijke- redmiddelen gebruiken. Een dezer middelen is het prediken van zèndingon. Ons volk moet onder wezen worden in zijn godsdienst, bet moet gewaarschuwd worden tegen de gevaren, bet moet door wekkende woorden en medetrokkonde voorbeel den de richting leoren of herinnerd worden van den weg die van zijn tij delijk leven de voorbereiding 011 den toegang uitmaakt van zijn eeuwig wel zijn. Oeen boter samentreffen van heil middelen dan do oefeningen oener zending of missie. Sedert den wapenstilstand wen Vlaanderen wederom door do binnen Jandsche zendelingen doorloopen, bot goedo zand werd rondgestrooid, di opwekkingen werden niet gespaard Godes liefde en bermhortigbeid wer den verkondigd.de naastenliefde werd luid uilgobazuind de misbruiken en slecbto gewoonten in bet leven van ons Vlaamsche volk geslopen ooli door tusschonkomst van vijandigs sol daten of door vriendensoldaten wer den aangerand, bekampt, bestroden gebrandmerkt en op vele pl.iatsen uit geroeid. Eero aan zulke vredesapostels aan zulke verdedigers van Gods reek ten, aan zulke voorbouders van der menscben-plichten op godsdienstig zedelijk, huishoudelijk en maatschap pelijk gebied. Zij balen eere en dan' van hun goddelijk werk voor bet heil des volks. Mare Een hevig incident Genéve 10 Dec. Waar de kommissie, benoemd in de bijeenkomst van gisteren, tot avereenstemming is gekomen over de moties, betreffende de ekonomische, geldelijke en vervoers-organisaties, heeft de vergadering heden morgend de moties met algemeene stemmen aangenomen, op voorstel van Hano- tanx (Frankrijk), na lusschenkomst van Ador (Zwitserland) Trygger (Zweden) Schad- zer (Italië), Dörman (Polen) Rowell (Canada) en Milieu (Australië). De aangenomen moties zeggen, dat dc technische organisaties raad gevende kommissies voor de Vergadering en den Raad zullen zijn. Dc organisaties zuilen ook de leden van den Bond het vervullen van hun internationale opdrachten vergemakke lijken door het onmiddellijk konlakt tusschen tie technische vertegenwoordigers. 129* Vervolg. Nu haalde hij het zeil op. De wind, die nog steeds toenam blies er in en als een pijl uit een boog schoot de boot door het water. Plotseling uitte Rensata een kreet van vreugde en verrassing en hij wenkte met do hand. Voor hem op de golven scheen het hem als zweofde zjjn broeder, en een arm scheen hom te wenken hij geloofde liet duidelijk te zien, hij was door het verlangen naar zijn broeder krankzinnig geworden. Brooder! riep hij, ik kom, en hij sprong nit zijn boot in de hooge golf, waarop hij meende zijn broeder te zien. Nopo Rensata keerde van zijne laatste ▼aart niet wedar, eu tie zee gaf ook zijn lijk en de boot niet terug. SLOT. Louis bad bezit genomen van zijn erfenis. Dat was een vreugdekreet voor de oude hediendeo der meierij, toen zij den zoon van hunnen ouden gebieder terug zagen, die aan allen zoo lief was geweest. Er viol veel voor hem te doen, want ge durende de ziekle zijns ïvaders was op de meierij veol verwaarloosd. Hij vond veel voorraad, die hem eene Het verslag von M. Hanotaux over de inrichting der technische diensten gaf aanlei ding tot een hevig incident. Nadat de Fran- sche vertegenwoordiger de grondbeginselen van zijn ontwerp had uiteengezet, klom de Kanadees V. Rowel op de tribune en brak al les af wat tot nog toe was gezegd geworden. Nooit, zeide hij, zal Kanada toelaten dat een Europeesch komitcit zich met zijn zaken bcmoeie, want het heeft niet vergeten dat het de Europeesche Stalen zijn welke tot de werejdslaohting aanleiding hebben gegeven M. Hymans trachtte spreker tot de orde te roepen, wiens argumenten tenslotte door M. Hanotaux werden weerlegd. De woerden van M. Rowell werden later door lord Robert Cecil ten sterkste afgekeurd. Nederland en de bezetting van Vilna 's Gravenfcage, 10 December. Deregee- ring beeft in beginsel besloten gevolg te ge ven aan de uitnoodiging van den Raad van den Statenbond, om evenals andere mogend heden een konlingent te leveren voor het internationaal korps, dat naar Vilna zal worden gezonden in verband met de volks stemming terzake van het tusschen Poleu en lilhauen betwiste grondgebied. Buitschland weigert de Overeenkomst na la leven Een tegenspraak De Duitsche regeering weigert de overeen komst na te leven betreffende dc terugbeta ling der marken overgenomen door den Belgischen Staat. Het gaat over een som van 6 milliard 100 millioen mark, die Duitschiand terugnemen zou tegen 1, 25 fr. per mark. Op dat pand ging hel kabinet Delacroix de Leening van Nationaal Herstel aan, en de Duitschers teekenden de overeenkomst die som in degelijke munt terug te betalen. Nu weigeren zij evenwel het akkoord na le leven op grond dat de Belgische regeering haar toezeggingen niet nageleefd zou hebben. M. Franqui, staatsminister en beheerder der Société, Generaal was het hoofd der Belgische afgevaardigden die tot de overeen komst medewerkten. Volgens de Duitscbers zou hij toen mondelings beloofd hebben, dat Belgie bij de geallieerden verzachtingen be- pleiten zou van de vredesbepaüng betreffende do uitlevering der oorlogsschuldigen cn dal Belgie afzien zou van de likwidatie der oude; dwangbeheer staande Duitsche goederen. In de Frankfurter Zeitung dd. 4 Decern is een artikel verschenen over die kwestie; indien de onderhandelingen er over zullen hervat worden, schrijft het blad, zal Belgie zich schriftelijk moeten verbinden, zijn belof ten te houden, o. a. wat de onder dwangbe heer geplaatste eigendommen betreft. De Independance Beigein kaar nummer van 9jl., spreekt het tegen, dat M. Franqui bedoelde beloften afgelegd hebben zou. Het is slechts nadat de overeenkomst geteekend was dat de Duitsche regeering op haar ver bintenissen terugkwam, M. Erzberger het recht ontkende namens Duitschiand getee kend te hebben en verklaarde, dat de over eenkomst door het Parlement moest goedge keurd worden. M. Carton de Wiart, eerste minister, heeft Donderdag avond eene afvaardiging ontvan gen van gemeentemandatarissen des lands, aangeleid door senator Vinck, bestuurder der Vereeniging van de Belgische steden en ge- meeuten. M. Vinck heeft de huidige financieelen toestand der gemeenten blootgelegd. De schepenen van financies moeten hunne be- grootingen voorleggen aan de gemeenteraden Hoe moeten dio begrootingen opgemaakt worden De gemeenten mogen de oude tak sen niet meer innen en de Staat, die beloofd roote opbrengst beloofde en er was ook veel geld. Louis regelde eerst alles, en liet om de ontwikkeling der giflatoffen de oude wijnka- mers afbreken en uieuwe in de plaats bou wen. Dat alles gebeurde nog in den herfst en wilde Louis met Engelino trouwen. Met groote liefde en voorzorg had hij allee voor haar laten inrichten en het bereidde hem veel vreugde, dat alles te kunnen doen. Op de meierij was zij dikwijls geweest, maar in het heerenhais was zij niet toegela ten, omdat men daar nog aan het bouwen was, maar nu bracht hij haar en den graaf in de vortrekken, waar niets ontbrak. Engelino en de graaf waren opgetogen en nu vertelde de graaf aan Louis dat hij het plan bad om het slot Montpalier terug te koopen. Dat bericht verheugde Louis te meer, om- dat de graaf hem mededeelde, dat hem dit waarschijnlijk gemakkelijker zou vallen, dan hij eerst had vermoed. Dat is een blijde boodschap heer graaf, zq bewijst, dat het recht toch eindelijk over wint, zeide Louis. Ook Engelino was er zeer gelukkig door en stelde zich daarbij reeds de bezoeken voor aan bet slot en die van haren vader aan de eierij. 's Avonds laat gorden do graaf qq Eqgo- heeft tusschen te komen om het financieel evenwicht te herstellen, heeft tof hiertoe geen centiem gestort. Ook weten de gemeenten niet welk deel hun zal toekomen in de op brengst der belastingen. De afgevaardigden vroegen dat eene wet de gemeenten toelaten zou de belastingen en taksen, door liet nieuw fiskaal stelsel afge schaft, terug te mogen innen. Dat zou krediet der gemeenten herstellen. Ook werd aangedrongen opdat de Staat de oorlogi schulden der gemeenten zou betalen, niet tot 31 December 1918, maar lot 31 December 1919. Vervolgens hebben de afgevaardigden zich ten stelligste verzet tegen de menigvul dige aanslagen gepleegd op de zelfstandigheid der gemeenten. M. de eerste minister heeft verklaard zich rekening te geven van den warboel die in gemeentefinancies op dit oogeoblik heerscht Hij zou willen dat hom een nauwkeurig ver slag met duidelijk betoog van dan toestand bezorgd werd. Dan zal hij de kwestie met M Theunis, minisl;? van geldwezen, onder zoekon. Men voorziet tegen Februari eone daling van 50 0/o op de kolen. 't Is de Echo de Paris die liet schrijft 't Is een vertegenwoordiger van het een traal syndikaat der koleninvoerders, die aan dit blad deze goede tijding mededeelde. De kolen kunnen binnen drie maanden met de helft afslaan en de man maakt de volgen de redeneering Sedert den wapenstilstand hebben de Ame rikanen zich bijzonder ingericht op den ko lenuitvoer. Heel die organisatie is nu klaar zij werkt en, hoe meer zij werkt, hoe meer zij opleveren zal. Het Amerikaansch uitvoervermogen gaa alle gedacht te boven en men delft ginder GOO millioen ton kolen op. Als hier wordt het bedenkelijk als er niets spijtigs voorvalt, zooals arbeiders conflikten, a!s van een anderen kant Duitsch land zijne verbintenissen houdt, zullen de thans aan 15 dollars per ion bestelde kolen binnen eenige weken in Frankrijk aankomen Het zal de tarieven stabiliseeren aan prij zen die aan den helft der tegenwoordige mo gen gerekend worde!. Mocht het wasHspi1. Minder dure kolen lokken toch minder, prijzen voor alles uit 't is de terugkeer tot een minder gespannen handels- en nijver- heidslcven de prijs van gemanufactureerde waren bereikbaar gemaakt, soms prohibitieve tarieven tot redelijke prijzen verlaagd cn fataal moeten gaz, electriciteit, drijfkracht dan in prijs afslaan. De man van de Echo de Paris ging aan M. Walter Berry, voorzitter der Amerikaansche Handelskamer te Parijs, vragen of dit nieuws eigenlijk geen kasteel in de lucht was. Bijlange niet, zegde M. Berry, 't is de waarheid. Gij vraagt mij naar de redenen die mijne landgenooten aanzetten u die hulp aan stookraiddelen te brengen, 't Is niet al leen uit winstbejag. Amerikaansche kolen kosten 8 dollars voor de vracht; 5 dollars voor bet uitdelven; als ze verkocht worden aan 15 dollars, blijft er 2 dollars per ton winst voor de verzenders. Maar do uitvoer is voor Amerika eene even belangrijke levenszaak als voor andere lan den. De vracht is in overvloed beschikbaar men moet baar dus benuttigen. Om de Fransche koopers niet af te schrik ken door het wisselversehil, is eene onlang' gestemde wetgeving toegepast, die de «lich ting aanmoedigt van banken, gelast door kredieten op zeer lang termijn, de groote Amerikaansche operalies aan deze zijde van den oceaan te steunen. Het is alzoo mogelijk den uitvoer van groote sommen, tegenwaarde der aangekochte kolen, lang uit te stellen en £3L.:££iag23naaE line naar Parijs terug, in het paleis van den vorst, die ijeloofd bad bij het huwelijk van Eogeline tegenwoordig te zijn. De weken voor het huwelijk verliepen snel. Met innig verlangen zagen Engelino en Louis hunne verbintenis tegemoet en ver heugd wachtte ook de graaf er op, om het geluk van zijn kind te bevestigen. Op den dag van de bruiloft bogaf een koet sier zich in alle stilte mot een rijtuig naar het station. Een zeer oud, klein beer stapte uit den trein. Wien in dien tijd te Pcrijs leefde, zou da.» delijk in hem het bruine hoertje hebben her kend, hoewel hij veel ouder was geworden. Hot was werkelijk mijnheer Pelletier. Hoewel hij verouderd was en geleden had onder het veilies van zijne zuster en nicht, had hij toch nog altijd dezelfde levendigheid dezelfde goedige oogen. Hij scheen alleen wat onrustiger on angstiger te zija. Hij bleef staan om naar het woeligo leven te zien, maar sposdig had hij er zioh aan ge wend en vloog een glimlach over zijn gelaat. Het bruine heertje Hoeveel goed had hij niet gedaan in zijn leven. Moeders had hij uit hunnen nood geholpen, hunne kinderen had hij laten opvoeden, zieken had hij d8D hebt gij den tijd gemanufactureerde waren uit te voeren. Men ziet, en al betreft het kolen, de toe komst wordt door M. Berry nog niet zwart geacht. Argenlijnsch graan. Do Argentijnsche regeering hc-efi den uit voer van graan en meel weer toegelaten. personen on soldaten, die op bevel der bui tengewone kommissie dezer stad door den kop geschoten zijn. Deze ü.st bevat IG3-I namen, waaronder 278 vrouwen. Hel bulleiijn van 30 November beval een tweede lijst, tellende 1202 namen, waaronder 85 vrouwen. De uitslag der volksstemming Ziehier de ofHeieele uitslag der volksstem ming1,013,724 stemmers; 999,954 ver- klaarden zich voor den terugkeer van Con stantijn; 110,383 tegen; 1,190 ongeldige briefjes; 1,062 witte briefjes. In de kiezingen van 14 November laatsll werden slechts 852,371 stemmen uitgebracht. Eane nieuwe Fransche nola. De Fransche gezant te Athenea, M. Devilly heeft zich gisteren avond naar het ministerie van Buitenlandscho Zaken begeven en heeft er aan M. Rhallys eene nota van het Fransch gouvernement overhandigd. In deze nota kon digt het Fransch gouvernement aan, dat het allen geldelijken steun aan Griekenland zal onttrekken,bijaldien Gonstantijn opden troon herplaatst, wordt. In de financieele kringen toont men zich zeer ongerust, bijzonderlijk door de geduri; daling der waarde van de drachme. Wat Griekenland aan Frankrijk schuldig is. Parijs, 10 December Le Journal schrijft Griekenland is tuans aan Frankrijk een totaal van 806 miljoen frank verschuldigd, namelijk 376 miljoen in geld en schatkistbons door Frankrijk geleend en 430 miljoen voor over lating van materiaal en allerhande leveringen. Frankrijk is dus op dit oogenblik een der grootste schuldeischers van Griekenland. De opening d9r Kamer, Het is niet op 25 doch op 5 Januari dat de" Grieksche Krmer zal heropend worden. Eene logenstraffing. Alhencn, 10 December. De gouverne- menlsbladen loochenen de inlichtingen dooi de Venizelistische bladen verspreid, volgens welke er oneenigheid zou bestaan tusschen M. Rhallys en M. Goudaris over da formuul van uitnoodiging welke aan Gonstantijn zal gestuurd worden, om hem te verzoeken naar Griekenland terug te keeren. De terugkeer van Constantijn. Athenon, 10 Dec. M. Rhallys heeft nog niet naar Luzerne geseind om den Koning terug te roepen. Volgens M. Goudaris zal Constantijn Maan dag Luzerne verlaten, om op het einde der week teAthenen te zijn. IJseSijks mooz*c3erijem Consiantinopel, 9 December Volgens be richten uit bevoegde bron, hebben de Bolche wisten gedurende de twee eerste weken dat zij de Krim bezetten, meer dan 13,000 per sonen, zoo burgers als soldaten, door den kop geschoten. Het grootste getal dier terechtstellingen had plaats te Sebastopol, alwaar de Bolche wisten meer dan 500 havenwerklieden ef. maakten, omdat zij geholpen hadden bij de inscheping der troepen van generaal Wran gel. De roode soldaten, ten getalle van 4000, vallen bij de bestorming der versterkingen van Perekop, werden met groot praalvertoon begraven op de Historische laan te Sebasto pol. Na de lijkplechtiglieden werden talrijke evangenen door den kop gescholen Constanlinopel, 9 December Het bulletijn van het voorloopig revolulionrir komiteil van Sebastopol, gedagteekent van 26 November, kondigt eene eerste lijst af van burgerlijke Meer nog bijna dan vroeger, lag op het gelaat van den ouden heer eene beminnelijke schoonheid, eene zachtheid en gecsteshel- derheid, die een onbesohrijflijken indruk aakten. De kamerdienaar naderde hem. Mijnheer Pelletier wenkte grodend met de hand. Dat zijt gij, gij hebt dus mijne dépêche ontvangen De kamerdienaar boog. Ik reis incognito en ik wensoh Lij de ontvangst geen praal. Laat ons in het rijtuig gaan en naar het paleis rijden. De kamerdienaar bracht hem naar de équipage, die wachtte. Mijnheer Pelletier stapten in, en de ka merdienaar volgden. De zaken zijn afgedaan, niet waar vroeg de vorst, gij zijt dus vrij. Ja doorluchtigheid, ik ben geheel vrij. Dan komt gij bij mij als gij wilt. Het zal nog eene groote oer zijn, door luchtigheid. De équipage had het paleis bereikt. De bediende van graaf Monlpellier schoot toe en dadelijk er op verscheen de graaf zelf om den vorst te begroeten. Het was een hartelijk wederzien. Do vorst geneesheer en gold gezonden, de werkeloo» sloot do graaf in zijne armen en kuste En zen aan arbeid geholpen, zijne hand had ge- jgeline op het voorhoofd, toen gingen zij het daan wat vond om te doen* [paleis in* EEN AANSLAG IN DEN ROUMEENSCHEN SEN A A 7 Een bisschop gedood. - - Da minister van justicie gevaarlijk gekwetst. Parijs, 10 December. liet Roumeensck gezantschap deelt volgende nota mede Op 9 December werd een snoodc aan* slag gepleegd in den Roumeenschen SenaaL Onmiddelijk na de opening der zitting is een helsch tuig ontploft, dat achter den voorzit* terszetel verborgen was. De katholieke bis schop van Orada, Mgr. Radon werd op den slag gedood en vijf andere personen, waar onder M. Greciano, minister van justicie, werden gekwetst. Dl. Greciano werd in levensgevaarlijken toestand naar het gasthuis gevoerd. Naar hor' schijnt zouden de longen geraakt zijn. Ook Mgr. Nifou, bisschop van Adour, generaal Coanda, voorzitter van den Senaat en twee- senators moesten ter verpleging naar hel gastliuis overgabracht worden. De aanslag' heeft geheel Roumenie door eene levendige verontwaardiging verwekt, In de Kamer keurden alle partijen hem volmondig af. Hel is de eerste maal dat der gelijk feit zich in Roumenie voordoet. Alhoewel de extremisten slechts eene on beduidende minderheid zijn, hadden zij in den laatsten tijd eene hevige beweging op louw gezet. Dientengevolge was de staat van beleg uitgeroepen geworden, le Bucharest. lil Maart 103 1 De werkzaamheden der bijzondere Kom. missie van de Kamer, dio gelast was tnel dd studie der gemeentelijke kieswet, zijn inder daad Donderdag tot een einde gebracht. Zij regelde de oplossing van verscheiden» nog hangende vraagpunten. Ten eerste die van het aantal raadsleden, opdat er geen wanverhouding zou bestaan tusschen de zeer bevolkte'en de weinig volk rijke gemeenten. De commissie laat den toestand 'onveren- derd in de gemeenten van minder dan 70,009 zielen. In de andere gemeenten zou het aantal raadsleden alsvolgt zijn 31 in gemeenten van 70 tol 80,000 inw. 80 90,000 90 100,000 100 -50,000 150 200,000 200 250,000 250 300,000 33 37 39 41 43 45 300,000 en meer. Van een anderen zou het aantal schepcnea bedragen In gemeenten van minder dan 10.000 zie-,' len zouden er twee sehepenenzijn, in gemeen-' ten van 10 tot 20.000 zielen drie, in die vaa 20 tot 50.000 zielen vier, in die van 50 tof 150.000 zielen vijf, in die van 150.000 zielen en meer zes. ïn geval van staken van stemmen in hef college zal het oudste raadslid geroepen wor den om de scheidsstem uit te brengen. De commissie heeft eveneens besloten ontf de kiesverrichlingen te vergemakkelijken,dat de kiesbureelen voortaan eerst te 2 uur zul len gesloten worden en oiet te 1 uur. Men zal dus kunnen stemmen tusschen 8 en 2 uur. Het rapport van M. Kamiel Huysmans zal Dinsdag aanstaande in de Kamer worden' neergelegd en de Kamer zal dan gedurende de laatste week voor het Kerstverlof de zaafe kunnen behandelen. Zoodat, als de Kamer de wet voor Nieuw jaar stemt, de Senaat haar in den loop van Den volgenden dag reed de vorst mei graaf Monlpellier naar de meierij om Louis te zien eD hem zijn gelukwensch te brongen. Met groote belangstelling beschouwde hij! alles en het was roerend om te zien ho« Louis en het grijze mannetje elkander hunne erkentelijkheid betoonden. De dag van het huwelijk was gekomen. Kerkelijk zon het plaats vinden in de kapel, van het paleis. Engeline en Louis hadden hun doel niet bereikt. De priester had den zegen gesproken over hun huwelijk. De vorst was getuig* geweest en de graaf was gelukkig, dat zijn» dochter eindelijk met een trouwen en bravca man verbonden was. Het feest was te aangrijpender omdat er zoovele bezwaren waren voorafgegaan ew graaf Monlpellier gevoelde zich diep ge* roerd bij de gelukwenschan, diezyne kinda- ren van zoovele brave menschen ontvingen In geheel de meierij hoeft men nooit eeiv gelukkiger huwelijk gekend, alsdat va^j Louis met Engeline, dagelijks bezocht En-i geline de kerk om God le danken voor alle weldaden die zij toen van hem ontving. Mijnheer Pelletier had geen lust meer on^' zijn kasteel te leven, en betrok toen me{ graaf het kasteel van Montpcllier, waai( jaren in de boste vriendschap met elkaiw der leefden* EINDE,

De Volksstem | 1920 | | pagina 1