Kroning van Z. II. Flos II 14 Dinsdag Febr. 1922 DE GOUDDOLKEN Ministerie van Nijverheid en Meid De toestand in Dusfand CONGO Ministerie van Spoorwegen 11. Valentinus XXVIII' JAARGANGNUMMER 38 fZon op 7,02 onder 5,071 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114 E> AGr^X-i A5Z» 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.53 Uitgever: J. Van Nüffsl-Db Qbndï lk>.uue K» artier den ltr Publiciteit buiten het Arrondissement Aaist, zich te wenden tot het Agentschap Havas,Adolf Maxlaan,13, te.T'rossol8, Place de la Bourse, Parijs - en 6, Bream's Buildings Loudre3 E.G.4 j DE PLECHTIGHEID IN ST. PIETER I verde een overschoon schouwspel op toen Men meldt uit Rome 12 Februari Heden mórgend heeft in St-Pieter dc plechtigheid plaats gehad der kronin; van Paus Pius XI. Waren tegenwoordig de familie Rat- ti, het diplomatisch korps bij den H. Stoel, liet patrjarkaat, de vertegenwoor digers van do Malteezer Orde .en bij de 50.000 uitgenoodigden. Itond 9 uur verschijnt de Paus, op de sedia gestatoria gedragen en voorafge gaan door de prelaten van het Hof en door de cardinalcn. Z. H. zong de pontificale mis aan het autaar van de Belijdenis. Na de mis plaatste de cardinaal-dia- ken de tiara op het hoofd van Z. H. die dan zijn zegen gaf en vervolgens de basiliek verliet om zich naar zijne ver trekken te begeven. Nadere bijzonderheden) Rome, 12 Februari. Van af 6 uur heden morgen was de St. Pietersplaats ïwart van volk. In de basiliek vulden de uitgenoodig den de plaate die hun voorbehouden was. Bijzondere tribunes waren voorbehouden voor de familie van den Heiligen Vader, de diplomaten bij den Heiligen Stoel, en het Romeinsch patri arkaat. De gendarmen der Palatijnsche wacht bewezen de eer. Te 9 uur verschijnt de Paus, vooraf gegaan van de cardinalen, Hij begeeft zicli langs den binnentrap naar de kapel van het Heilig Sakrament. Nadat de Paus zich met het plechtgewaad gekleed had, beklom Hij den troon. Hij ontving de hulde van den aartspriester van Sint Pieter, waarop dc kapitulariea hem den yoet kusten. Pius XI ging vervolgens bidden in de kapel der relikwieen, en nam dan plaats op de Sedia Gestatoria om zich naar het St. Gregorius altaar te begeven. Dc stoet was voorafgegaan door den meester der ceremonien, de procurators der collegen. de procurators-generaal dei- godsdienstige orden, de kapelanen, dra gend op kussens de tiara en de kostbare mijters, twee apostolische deurwaarders, de kamerhelpers, de gewone kapelanen, de eere-rkapelanen en de deelnemende kapelanen, de consistorie advokaten, de eere-kamerheeren, de zangers der Six- tijnsche kapel; twee kapelanen de mij- tere dragend, waarmede de Opperpries ter zich in den loop der plechtigheden het hoofd zal dekken, de apostolische onder-diaken, het Pauselijk kruis dra gend en gevolgd van zeven referendaris sen dragers van zeven kandelabers, de penitentiaire deurwaarders, dc comman deurs van den H. Geest; dan kwamen de assistenbisschoppen en aartsbisschop pen van den troon, de Oostersclie bis schoppen en aartsbisschoppen, de patriar ken, de cardinalen, de prins-assistent van den troon. De H. Vader volgt in de Sedia Gesta toria omringd van de intieme kamerhee- ren, mot kap en degen, de schildknapen en de acht referendarissen, die het balda kijn dragen. De Paus is gevolgd door twee aposto- 1 ische protonotarissen, de ceremoniemees- tere, do generalen der godsdienstige or den, enz. He stoet der Zwitsersche wachten le- DOOR PAUL FEVAL 20" Vervolg Hij sloeg zich in drift met- do hand te gen het voorhoofd en zijne gedachten vatte hij kort te zamen in de volgende woorden, die hij luid tot Georges zeide Ik begrijp uw gedrag, maar waar- jom moest de generaal omzichtig met mij omspringen? Dat is eene heele geschiedenis, mijn beste mijnheer, antwoordde Georges; die Rosen is een zonderling menschhij wil niet alleen den dood van den zondaar, maar hij wil ook nog, dat Ellen, zooals zij er recht op heeft, eene zeer rijke en rechtmatige erfgenaam zij. Verklaar u. Neen I maar ik zal iets anders doen ik kondig u aan, dat die goede generaal O'Brien u heden een baatzuchtig bezoek zal brengen. Stel vooraf uwe batterijen op, want hij zal welsprekend zijn.Ik verlang, dat wij ods bepalen, tot datgene, wat ons beiden aangaat gij, die rijk aijt, cn ik, die arm ben. Zou het ook on bescheiden zijn, u te vragen, of gij ern stig op uwe nieuwe bruid, me jufvrouw Heiene de Boistrudan, verliefd zijl? °°l' dezen nacht, antwoordde de ondergraaf, wist ik zelf ui i. hoe dier baar zjj mij was. zij, in schitterende gekleurde uniformen, tussehen de knielende menigte-door de middenbeuk defileerden. Nabij het St. Gregoriusaltaar neemt de Paus plaats op den troon, ontvangst daar de hulde der kardinalen en zegent het volk. Vervolgens bestijgt hij weer den draagstoel en wordt naar het Pause lijk altaar gebracht, te midden der hoofd beuk. De ceremoniemeester verbrandt dan een bundel vlas en zeg-t sie transit gloria inuudi (zoo vergaat de wereld lijken roem). Dan begint- de Paus de Mis, bijge staan door eenen kardinaal-priester cn twee kardinalen-diakens. Na de Mis, die gezongen wordt door de zangers der Sixtijnsche .kapel, wordt in de Belijdeniskapel den bisschopsmij ter afgenomen en ae tiara opgezet, waar na de Paus dc benedictie .met vollen af laat geeft. Rome, 12 Februari. Als de Paus in de midden poort van den grooten beuk verschenen is, hebben de voorzan gers de liturgische frase Tu es Petrus aangeheven, terwijl de trompetten den triommarsch blaasden. Toen begonnen de toejuichingen spontaan, bijzonder in het deel van de basiliek waar de Milanee- zen hadden plaats genomenmaar in den gewijden tempel werden de toejuichin gen dadelijk gesmoord. Zakdoekgewuif en kreten Vivat II ipa begroetten in het voorbijgaan Pius XI, die de menigte zegende. DE BENEDICTIE NA DE KRONING Rome, 12 Februari. Tot op het laat ste oogenblik deed het gerucht do ronde, dat de Paus de menigte buiten zou zege nen. Het was echter niets meer dan eon jerucht. Maar sedert dezen morgen wachtten meer dan 100.000 personen,"die in de basiliek geen plaats hadden ge vonden, op de benedictie van Pius XI. En, ofschoon de plechtigheden van de kroning reeds geëindigd waren, de me nigte bleef om 1 u.30 steeds wachten. Eindelijk werden.de vensters van het middenbalcon geopend, de Kardinalen verschenen en achter hen de Paus, met den mijter op het hoofd. Hij werd met stormachtige toejuichingen, en met den aanhoudenden kreet Leve de Paus begroet, terwijl de Italiaansche troepen het geweer presenteerden. De Paus zegen de de menigte en trok zich terug. Het was maar een vluchtige verschijning ge weest. röf Daarna vertrok ook de menigte. ITALIAANSCHE OFFICIEREN IN UNIFORM OP DE PLECHTIGHEID TOEGELATEN Voor de eerste maal sedert 1870 zijn de Italiaansche officieren in uniform in de basiliek van St-Pieiers toegelaten, in dien zij dragers van inkoomkaarten wa ren. Tot hiertoe werden nooit Italiaansche officieren in uniform toegelaten op plechtigheden, waarbij de Paus aanwezig was. Cardinaal Bieleti was ongesteld en de kroning is in de plaats verricht geworden door cardinaal Lega. HET TE DEÜ jVI TE BRUSSEIJ Mgr. Nico tra, pauselijke nuntius, heeft Zondagmorgen te 11 uur, in de lioofd- kork een plechtig Tc Dcum gezongen ter gelegenheid van Pius XI troonsbeklim ming. In het koor bemerkten wij o. m. Graaf Jan de Mórode, hofmaarschalk, vertegenwoordiger des konings, het diplo matische korps, ministers Theunis, Van de Vijvcre, Ruzette, Jaspar. Moyersoen cn Berry er; Staatsministers de Brocjue- ville, Woeste, Levie, Liebart, Carton, Renkin, en Delacroix; baron de Fave- reau, voorzitter van den Senaat; gouw- heer Beco: burgemeester Max; baron Tibbaut, ondervoorzi ter van de Kamer van VolksvertegenwoordigersVanden heuvel, oud-gezant van Belgie bij den H. Stoel, enz. enz. Eene menigte geloovigen vulden de wijdo beuken van Sinte-Gudu- la en mengden hunne vurige gebeden aan deze van den talrijken clerus, opdat de Almachtige de regeering van zijn stedehouder rius mild zegene l ,-v Eerstdaags zal oen koninklijk besluit verschijnen^ waarbij M. Vlaeminck, ka- binetsovcrete van M. Moyersoen, mini ster van Nijverheid en Arbeid, bijzon dere opzichter van het nijverheids-en beroepsonderwijs benoemd wordt, tor ver vanging van wijlen M. Paul Wauters. Anderzijds wordt gemeld dat M. A. Van Meris, ambtenaar ter griffie van den mijnraad zou benoemd worden tot griffier van vermelden raad. Dat wil dus zeggen dat gij zeer op haar gesteld zijfc? Zeer i3 te weinig. Goed zool riep Georges uit. JJcHc belang hebt gij daarbij Dat zijn vijftig duizend franken voor mij gewonnen, antwoordde Georges. Hoe dat? Georges Leslie luisterde aandachtig toe en zag om zich heen. Hoort gij iets? vroeg Hendrik on- oor Leslie kon antwoorden, drong er een sekor keelgeluid van de rue do la Fontenelle tot hem door. .--Hat is de wind, zeide Georges, ter wijl hij weder zijne vroegere onachtza me houding aannam; kijk maar eens daar achter o, wij krijgen storm. Een groote zwarte wolk bedekto den gezichtseinder en bewoog zich naar het noordoosten voort, terwijl rij oen voor een de schitterende sterren deed verdwij nen. Do nacht werd duister. Do wind stak op met nikken, die hoe langer hoe meer in hevigheid toenamen. Gij wilt weten, waarom de toestand van uw hart mij eene winst van viiftig duizend franken bezorgd? hernam Geor ges op den lossen toon der vroohjtheid k wil n eerst een weinig rekenschap ge ven van mijne indrukken. Ik ben geen. man der wereld on in eene zaal kan 'ik tamelijk sleeh' ,.s. .-.holdonmaar line bijziende ik .bui ook beu. wanneer liet Belgische loodsdienst te Zeebrugge Men schrijft ons uit Brugge De Belgische loodsdienst waarvan de verplaatsing van Vkesingen naar Zee- brugge, onder zekere voorwaarden een besliste zaak is, zou een niet te onder schatten voordeel voor onze nieuwe Bel gische zeehaven wezen. Het personeel is als volgt samengesteld 160 Belgische loodsen, 25 Belgische liulploodsen, 100 Belgische loodsleerlin- gen, 10 Belgische schippers. Voegt daarbij 7 stoomloodsbooten die gemiddeld per boot 52 koppen beman ning tellen, hierin begrepen 3 machinis ten en 6 stokers. - Het grootste deel der Belgische lood sen zijn gehuwd en vader van familie. Bij deze stoomloodsbooten moeten nog vier eenheden gevoegd worden om den zeedienst op behoorlijk wijze te kunnen verziekten. Ook heeft het ministerie van zeewezen maatregelen genomn om zich nóg vier stoomboóten aan te schaffen. In onze kolennijverheid In 1920 waren er in ons land 125 koolmijnen, welke werden uitgebaat, te gen 121 in 1919 en 125 in 1913. Het aantal mijnwerkers in 1920 was 159,944, tegen 139,674 in 1919 en 134,337 in 1913. In 1920 werden 22.388,770 ton ko len opgehaald met een gezamenlijke waarde van 1.989.014.250 fr., 't zij te gen 88.85 de duizend kilo. In 1919 was de productie 18.482.880 ton met een zamenlijke waarde van 1.121.249.400 fr. of tegen 60.66 de ton. In 1913 waren de cijfers respectievelijk 22.841.590 ton op brengst, 418.913,650 frank waarde cd tegen 81.34 fr. de duizend kilo. LAGERE KOLENPRIJZEN In Borinage is sedert drie dagen een prijsvermindering van 6 fr. per ton ko len besloten. Naar verluidt zullen onze koolmijnei genaars, door de mededinging der En- gelsche, verplicht rijn nog andere prijs verminderingen toe te staan. De maatschappijen zouden voorstel len dat de dagloonen der mijnwerkers met 2 fr. zouden verlaagd worden met ingang van einde Maart. er op aan komt over Parijsche personen te spreken, zoo meen ik toeh te hebben g»zien... maar ik zal u tnisschien kwet sen, mijnheer de ondergraaf? - Gij hebt mccoen te zien herhaalde J< ze. Ik vrees u te bedroeven.,, maar ik heb ineeuon te zien, dat mejofvronw Hé- lèue u geeno vurige wederliefde be toonde. Mijnheer! riep Hendrik uit, ter wijl zijn gelaat betrok. Kom aan zeide Georges, ik was or zeker van, dat a u zou feed aandoen. Laten wij dus over zal;en spreken, mijn beste mijnheer, daar ik dan toeh vol strekt nergens anders toe deug. In za ken heb ik een blik als een sperwer; ik zal er u laten over oordeelon en ik wil in eenige woorden alles opnoemen wat rij besloten hebt, sedert gjj het hotel de Boistrudan verliet. Toen gij op het gangpad van do Pant- Royal zijt blijven stil staan, waart gij als een dronken®; gij hadt de schaduw niet van eene gedachte. Uwe eerste zorg is toen geweest, u dat goed wijs te maken, dat ik graai Albert von Rosen niet was. Er waren bewijzen voor cn bewijzen to gen, en in uwe plaats zou ik langer ge weifeld hebben. Ziehier nn de reeks der berekeningen die gij gemaakt heb! toan uw geest weer grlveel en al helder werd, hebt gij bij u -elven gezegd Zpo ,jie man JJnj*, WAT GESTRANDE MATROZEN ER OVER ZEGGEN In een telegram uit Tromso (Noorwe gen) wordt gemeld, dat aldaar aange komen zijn zes Eugelschen, leden der bemanning van liet stoomschip Lowlands van Newcastle. Het schip was op weg naar liet Noor den van Rusland on had levensmiddelen voor de hongerlijdende bevolking aan boord. Aan de Moermankust geraakte het echter in brand en werd geheel vernield. De bemanning gelukte er in zieli te red den en Moermanfik te bereiken. Volgens het zeggen der matrozen is de toestand te Moermansk zoo verschrik kelijk, dat men zich daarvan geen denk beeld kan vormen. De bevolking gedraagt- zich als wilde beesten. De matrozen zegden dat het zenden van voedsel aHeen geen nut heeft. Er is een radicale verandering noodig ais men de ongelukkige bevolking redden wil. De matrozen zegden ook nog dat de volkscommissarissen beter voedsel heb ben dan de bevolking die leven moet van een karig rantsoen zwart brood en ge zouten viseh. GENEESHEEREN Naar het schijnt heeft men 40 genees- heeren noodig in Congo en kan men ze niet aangeworven krijgen. De boginjaarwedde beloopt wel 13 tot 15,000 fr., maar de uitrusting kost aan belanghebbenden zoo wat 5000 fr., en die zijn voor iedereen zoo maar niet op te scheppen. VEEZIEKTE IN CONGO. Minister Franck heeft het laborato rium van veeartsenij kundige bacterien- leer, dat tot nu toe te Zambi (Beneden Congo) was gevestigd, doen verplaatsen naar het gebied van Ruanda-Urundi. Dit laboratorium zal verscheidene ja ren in het bezet gebied gevestigd blij ven, om de talrijke ziekten te bcst-udee- ren dewelke er het. vee wegmaaien. Het initiatief van den minister heeft reeds voortreffelijke uitstagen opgeleverd Een geheimzinnig geval Een jonge Pariesienne, Marie Louise Paganelle, die eenige dagen geleden in gezelschap van twee jonge mannen een t>al bijwoonde, ligt thans sedert verschei dene dagen in een diepen slaap in een der Parijsche gasthuizen, zonder dat het de "eneesheeren tot nu toe is mogen ge lukken, haar weer tot bewustzijn te bren gen. De geneesheoren vermoeden, dat de jonge dame onder den invloed verkeert zelf niet is, zoo ie hij ten minste door Rosen gezonden en toen hebt gij u de geringste bijzonderheden van het voor gevallene ep de avondpartij weer trach- ;en te herinneren. Uit dit onderzoek trokfc gij da volgen de slotsom (ik spreek altijd in uwe plaats) Die ram, die Sceec gezonden is, beeft niet gehandeld ais iemand, die hem ernstig toegeifean fez Hij had voor zending mij te bespieden en hij heeft uit de school geklapt. Geheel zijn gedrag toont aan, dat hij uit eigen belang han delde. Terwijl ik met een gedrukt hart en een beneveld hoofd naar lian luister de, heeft hij mij zonderlinge Mikken toegeworpen. Zijn verhaal screen er op berekent te zijn, mij van schrik te doen stijven. Hij sprak slechts ten mijnen voerdeefe. Een voetziohtig menseh zon wol op zijne hoede gweest rije, aai stee te waarschuwen. Bij gevolg is dus Georges Leslie een reover, wiens dolk voor iedereen veil is. Is het niet zoo In weerwil van al uwe scherpzin nigheid.zoo begon de-ondergraaf. Of wel, zoo onderbrak hem Georges, hebt gij er de slotsom uit getrokken, dat die heer Leslie een van die ellendelin gen uit de oude Spannsche romans is, die met de kogelbuks in de ham!, een aal moes vragen. Mijn God f mijnheer, zeide de on deren van een of ander minder bekend slaap middel. Haar concierge vond linar den morgen na het bal nog om twaalf uur slapende. Haar pogingen om haar wakker te krij- gon, waren echter te vergeefs, en daarom waarschuwde zij do polieie, die dc zieke onmiddellijk naar een gasthuis over bracht. Volgons deskundigen is de mogelijk heid van slaapziekte absoluut buitenge sloten omdat de verschijnselen daarvan geheel anders zijn. Tot nu toe is het volgens dc Fransche bladen, de politie nog niet gelukt, do twee jonge mannen.op te sporen, in wier gezelschap de dame den bewusten avond naar het bal is geweest. POSTWISSELS, TIJDENS DE BE ZETTING UITGEGEVEN Het Beheer der Belgische Posterijen, ontvangt tamelijke talrijke klachten naar aanleiding van tijdens de bezetting uitgegeven postwissels, welke nog niet konden uitbetaald worden. Het Postbestuur doet dienaangaande ojomerken dat het geenerlei schuld te zijner beschikking, houdt het niet op aan te dringen bij het Duitsclie post- ambt om ten spoedigste tot eene oplos sing te komen. Doch zoolang het niet in net bezit wordt gesteld van de noodige fondsen, is het ons postbestuur niet mo gelijk de klagers voldoening te geven. Diens volgens kan het dezo slechte aan raden geduld te oefenen, daar nieuw aandringen van hunnentwege aanlei ding geven tot nuttelooze briefwisseling. REISKAARTJES TEGEN VERMIN DERDEN PRIJS NAAR LONDEN Ter gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Mary van Engeland, worden reiskaartjes togen verminderden prijs, naar Londen op 24, 25, 26 en 27; Februari a. e. in verkoop gesteld. Naar geking de reizigers in 2de klasse >er trein en in 1ste klasse per schip, in :de klasse per trein en per schip, ofwel in 3de klasse per trein en 2de klasse per schip reizen, zijn de prijzen dezer reis-» kaartjes als volgt vastgesteld Van Brussel-Noord naar Londen (over Dover) en terug, geldigheidsduur 15 da gen 153,40140,40; en 92,10. Van Oostende-kaai en Londen cn te rug, geldigheidsduur 8 dagen 126.80: 113,80 en 76,30. Er wordt aan herinerd dat deze reis- kaartjes geen recht geven op eenig kóste* loos vervoer van Nog de Porijzer vitrioolwerper Naar de Fransclie bladen melden, heb ben zich thans ook te Marseille gevallen voorgedaan, welke erop wijzen, dat de Parijeehe vUrioolwerpcrs hun bedrijf tot andere steden hebben uitgebreid. Toen een paar dames te Marseille wa ren teruggekeerd van een wandeling dooi de drukste straten der stad, bemerkten zij, dat haar kostbare pelsenmantels door zwavelzuur waren beschadigd. Te Parijs heeft degene, die deze zon derlinge liefhebberij beoefent, zijn eer ste mannelijk slachtoffer gemaakt. Dit was een Engelselunan, en hot bijtend vocht trof zijn pardessus op een wande ling van de Gare St. Lazare naar den Boulevard des Itaüens. De Engelsehroan wizl. niet liet flegma lang heb ik er niet over nagedacht. 1 Toch wel, antwoordt; Georges gij hebt er zelfs véél langer over nagedacht, maar ik ben niet ten einde. Daarop hebt gij hij u zeiven gezegd Met zulk een man kan men niet redeneeren, ik ga hem voorstellen, mij zijnen meester te' verknopen. Dan kwam het aan op loven 6n bieden. Do ondergraaf maakte eeae beweging, jorgee zweeg daarop en zeide Zoo gij het wilt ontkennen, doe liet dan teistond, want andets verliezen, wij onzen tijd mittetoos. De ondergraaf Weef sprakeloos Gij ontkent het niet, zoo vervolgde Georges en gij hebt groot gelijk. Man eene zwarigheid deed zich eensklaps aan u voor. Gij dacht -. Zoo hij nu eens weigerde Dan werd de zaak ingewik keld. Wanneer Georges Leslie weigerde, dan had Irij mijnheer de ondergraaf de VilEeis geheel in handen. Do onder- graai' de Villlers begreep dat. Hij nam de avonturier Georges Leslie onder den arm, als een ouden vriend cn zeido liem kom 1 zoo trok hij hem voort tot boven op den berg Montmartrc. Onge twijfeld ware men, voor hetgeen mijn heer de ondergraaf bedoelde, beter 'ge weest in de Amerikaan sekt weiden of zelfs op eene van die woeste hellingen, die van het kamp der GoMen-dagggra naar de vlakte voeren; maar mijnheer. met een minachtend gelaat, zooLdeonder^rttrf beschikte immers niet oveS

De Volksstem | 1922 | | pagina 1