50 Donderdag Maart I»22 0©©r eigssi Vrieisdait gegsessld! Os Reis onzer Vorsten Rome VervailenlMbeid Erge Toestaai in China Eeue Brandramp te ttiinctien ARME ZWERVELINGEN Kommunisltstós ieisegittgen ie Parijs ïresssüjk isgsSak met een Watervliegtuig Ge zaak Jeannes Kerkstraat, 9 en 22, Aalst,Tel. J14 JJACarAJLA I 9 8 XXVIII» JAARGANG NUMMER 73 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nbffbl-Db Qbnpt publiciteit bulten het Arrontfiesement Aalst, zich te wouden tot het Agentschap Havas, Adolf Maxlaan,13, te Brassel■~&^PIacedeIaBeur3e^Parqs^^oJï^lrMn^B<jddin:i3 Lou^ej H. Amedus Zon op 5,34 onder 6,16 £erate Kwar. den 4 DE ANTWERPSCHE SOCIALISTEN EN DE MOORD OP LUITENANT GRAFF De roode Volksgazet van Antwer pen, deelt een artikel mee over den moord op luitenant Graff. Het is een kunst van laveeren en schip peren, om ten slotte de schuld op de Belgische overheden en de Belgische ge neraals te schuiven De Duitschers hebben beestigheden uitgezet in Belgie, de Belgen zetten er uit in Duitsehland 't is allemaal saus naar 't kommeken, schrijft het blad van de roode stadhuisbazen. l)e Volksgazet is vooraL veront waardigd omdat de Belgische bezettings overheid aan den burgemeester van Ham born heeft laten wet an dat de ge meente verantwoordelijk wordt gesteld, indien de dader niet gevonden wordt. Dit besluit is genomen onder verant woordelijkheid van den minister van Landsverdediging. Welnu, op*het oogenblik dat het or gaan van den heer Huysmans de Belgi sche overheid op gelijken voet stelt met de Duitsohc onmenschen die wij hier aan het werk zagen, keurde in den Senaat M. Coppieters, in naam van gansch de socialistische partij, de houding der re geering en der Belgische overheid goed. En zegde de socialist Colleaux in de Kamer, dat, als het hem te doen stond, liij de Duitsche overheden al lang had doen vastzetten-en-ze gelijk verantwoor delijk had gesteld. De complimenten aan de Volksga zet en vriendelijk verzoek tc willen zeggen of zij gelijk heeft, ofwel al de andere socialisten uit Senaat en Kamer. DE ITALIAANSCHE HULDE Rome, 27 Maart, Prins Colonna, burgemeester van Rome, heeft, een be kendmaking op de muren der stad doen aanplakken, waarin de komst der Belgi sche vorsten en den kroonprins wordt aangekondigd, en waarin hij liulde brengt aan Belgie en zijn Koning, die gedurendo den oorlog, de vrijheid en de rechtvaardigheid heldhaftig hebben ver dedigd tegenover het Duitsch geweld en verraad. I)E ONTVANGST TE ROME Rome. 28 Maart. De extra-trein, waarin de Belgische vorsten hadden plaats genomen, stoomde te 13 uur het station binnen. Koning Albert, Konin gin Elisabeth en prins Leonid werden, op het perron, door den Koning en de Koningin van Italië, den prins van Udine, minister-president Facta, al de andere ministers, generaal Diaz, admi ral Thaon di Revel, de voorzitters van Kamer én Senaat, enz., begroet. De begroeting van de vorsten was bij zonder hartelijk. Eén Italiaansche staf- inuziok speelde do Braban§onne, waarna de eerekompagnie geschouwd word. Vervolgens verlieten allen liet station door de menigte op een onbedaarlijke ovatie onthaald. De stoet baande zich si edits mot moeite een weg door de jui chende mengite, die zich in de versierde en bevlagde straten verdrong. Het weder, dat gansch den ochtend slecht was ge weest, klaarde op en de zon scheen aan een schier vlekkeloozcn hemel. Op de piazza Esedra trad het stadsbe stuur naar voren en werd een begroe tingsadres voorgelezen. Daarna zette de stoet zich weer in beweging terwijl van uit vliegtuigen duizenden driekleurige papiertjes werden geworpen en duizen den kelen onophoudend cc Leve Belgie I Leve Italië! senreeuwden. Eindelijk werd het Quirinaal bereikt, Het toegestroomde volk, op het plein voor het gebouw, was zoo geestdriftig, dat de Belgische vorsten verscheidene malen op het balkon moesten verschij nen om de menigte te danken voor 'haar sympathiebetuigingen NAAR EEN DER BELGISCHE AMBASSADES Rome, 28 Maart, Te 14 uur verliet het Belgische vorstenpaar per auto het Quirinaalpaleis, om zich naai de Belgi sche ambassade bij het Vatikaan te be geven. De stoet bestond uit vier hofautos. in deze Belgische ambassade werden de vorsten door baron en barones Beyens on Wangen. Het jonge zoontje van den Belgischen ambassadeur bood de Konin gin bloemen aan en begroette eveneens Koning Albert, die zijn peter is. BIJ DEN PAUS Vervolgens werd naar het Vatikaan gereden. De Palatijnsche wacht presen teerde het geweer, terwijl de kapel de Brabanconnc aanhief. Begeleid door prins Ruspoli, Mgr Sam per, markies Sacchetti en andere hoog waardigheidsbekleders van het Pause lijke hof, begaven de vorsten zich naar de troonzaal,"waar zij door Paus Pius XI officieel werden ontvangen. Daarna had don onze voreten een privaat onderhoud met den Paus. Na het bezoek aan den Paus, begaf men zich stoetsgewijze naar de vertrek ken van den kardinaal-slaatssekretaris, de andere zalen van het Vatikaan en de basiliek van St-Pieter, waar bij het- graf van den prins der Apostelen werd gebe den,. In het gebouw der Belgische ambas sade bij het Vatikaan, ontvingen koning Albert en koningin Elisabeth vervolgens de leden van het diplomatiek korps en de hooge ambtenaren van het Vatikaan HET GAT/A ONTBIJT IN HET QUIRINAAL Dinsdag avond, om 8 1/2 ure, gaven de Italiaansche vorsten in het Quirinaal een galaontbijt ter eére der Belgische vorsten. Er waren 110 genoodigden, en door den koning van Italië en koning Albert werden hartelijke heildronken in gesteld. GESCHENKEN VAN Z.H. DEN PAUS De Heilige Vader heeft den Koning cri prins Leopold twee mozaieken ge schonken. Koningin Elisabeth ontving een Gobelin-tapijtwerk van groote kunst waarde ten geschenke. DE ARMOEDE DER VOORMALIGE OOSTEMRIJKSCHE HERTOGEN" De Times verneemt uit Berne Dc voormalige Oostenrijksche aarts hertog Leopold, die sedert het einde van den oorlog als geneutraliseerd burger on der den naam Regendorff in het kanton Zurich woont, heeft gemeentelijken on derstand aangevraagd, omdat naar hij zegt zijn inkomen, dat in Oosten- rijkseno kronen wordt uitbetaald, niet langer toereikend is'om in zijn levens onderhoud te voorzien. Andere Oostenrijksche hértogen, die eveneens in Zwitserland vertoeven, en vroeger paleizen in Weenen bezaten, ver- keerén om dezelfde reden in armoede en worden door vrienden ondersteund. GEWELDIGE OVERSTROOMINGEN EN DROOGTE Een brief van de Times ^correspon dent te Peking, maakt melding van den ernstigen nood door millioenen men- glijden. De derde vrouw jammerde nog eenigen tijd waarna ze plots zweeg. Ook zij was gestorven. Toen bevond de loods zich nog alleen met den laatsten reiziger, zekeren Bulte, die alle bezinning liad verloren .Vrij dag, eenigen tijd voor het reddende stoom- r^r."V i o-pvnlpe van schip in het zicht kwam, keerde hij weer sehen m Chma geledenA.enl^fiertn1 eemgsiins tot liet bewustzijn terug; hij de hevige overafoomiiigen^der mueren, achter uiterst zwak. Toen haalde hij een pak bangbilletten te voorschijn, reik te ze aan den loods en zei Gij zijt nog jong; misschien zult ge Jt nog over leven; ik niet. Eenigen tijd daarna ver dween hij in de golven. Moor verloor daarna ook het bewust zijn. Vermoedelijk heeft hij gedurende zijn bezwijming het geld in zee laten val len, want toen hij werd opgepikt bezat hij slechts nog drie pond. Gedurende deze drie wanhopige dagen zagen de schipbreukelingen drie vaar tuigen voorbij varen zonder dat zij ech ter werden opgemerkt. DE LOWENBRAU IN VLAMMEN OPGEGAAN Berlijn, 29 Maart. Naar uit Mun- chen wordt gemeld, is aldaar de bekende Lowenbrau een prooi der vlammen ge worden. Het vuur ontstond om 4 uur in den morgend in de Pechhalle en breidde zich allengs ook over de andere komple- xen uit, zoodat de kistenbergplaats, kui perij en andere gebuowen in vlammen opgingen. De brandweer was gedurende vijf uren bezig om met 12 motorspuiten en 35 slangen het vuur tc bestrijden. Deze brand is een van de grootste bran den, welke in de laatste jaren te Mun- ehen hc'bbcn gewoed. VRIJ BEWERKT NAAR HET ENGELSCH 15* Vervoig. Het leven in de stad zal u beter behagen, zeide zijn broeder. Gij vindt er duizende verstrooiingen, gij behoeft er niet hard te werken om geld te ver dienen. De redeneringen van Seymour be hielden de overhand, en de verkoop van het landgoed ging door. Velen van zijne oude buren staken dc hoofden bijeen en noemden hem eenen domkop Zelfs Squire Proud- foot. maakte er geen geheim van dat lil] Seymour beschouwde als jie verleider yan zijnen broeder, even als hij voor jaren zijne dochter verleid had. De zoons van Hazeldean konden zich maar niet aan het denkbeeld gewennen dat zij de vrije landlucht zouden moe ten missenalleen de phantastischc voor stolling die zij zich van dc wonderen der groote stad maakten, deed hen ecnigs- zins nieuwsgierig worden. Het was hun echter zeer smartelijk dat stuk voor stuk van hunne bezittingen in vreemde handen zou overgaan. Den dag voor hunne afreize gingen zij nog eenmaal liunne geliefde plekjes opzoeken. Toon gingen zij afscheid ne men van hun liefste speelgenootjes, spra ken veel over de wonderen van Londen, doch waren ten laatste toch#zeer treurig gestemd, vooral toen zij nog eens voor het laatst een bezoek brachten op hot kerkhof, aan de graven hunner goede moeder en grootmoeder. Toen zij" hier nog vertoefden, kwam ook hun vader bij hen, die toen liij de moederlooze kna pen aanschouwde in luid snikken uit brak. Had ik u dierbaren, niet verloren, geene maelit ter wereld had mij van hier getroond. Toen baden vader en kinderen lang op de graven hunner geliefden en gin- ge in tranen badende, heen. Dat was de laatste afscheidssmart nog niet. Op den volgenden morgend werden allo zaken die men naar Londen zou me de nemen in con rijtuig' gepakt, welke reeds Hazeldeans grootvader als staatsie koets gediend hod; de reizigers stegen in en de wagen rolde langzaam voort. Aan het einde van liet dorp wachtten hun eenige voormalig* knechten en ar beiders op; zij wilden nog éénmaal hun nen goeden heer en vader begroeten. Een der oudsten trad voor cn zèide Driemaal hoezee voor onzen goe den ouden meesterl Donderend stemden de overigen hier mee in. waardoor zeven provincies werden geteis terd. Het jonge graan te velde werd ver woest, vele huizen werden vermeldter wijl mensehen en dieren verdronken. In deze provincies rijn millioen menschon aan bitter lijden ten prooi. Deze berekening werd gemaakt door de internationale relief-vereemgmgen m China. Daarentegen heeft m het V ^ten der jrovincie Hoenan de droogte 1 1/2 mil joen inwoners in ellende gedompeld. Duizenden menschen verhongeren. Kinderen worden verdronken*of vergif tigd om hun een langzamen hongerdood te besparen. Er komen vele gevallen van kannibalisme voor. Parijs, 29 Maart, Na de bekendma king der verkiezing van de komniunis- ten "Marty en Badina, deden zich, in ver scheidene wijken, kommunistische rel letjes voor. De politie had echter maat regelen getroffen en op tal van plaatsen waar de betoogers optochten trachtten h vormen, werden ze door de politie uit eengedreven. In de rue d'Alesia, rue de Memlmon- tanten op het boulevard Bonno Nouvelle waren de relletjes van vrij ernstigen aard en moest do politie chargeeren. Twee agenten van het 14e arrondisse ment werden zelfs zwaar gewond. Bij de place de la Rcpublique; waar 400 kom- munisten betoogden, gooide een kerel een open mes in de richting der agenten een dezer werd aan den hals gewond en moest naar het ziekenhuis worden ge bracht, Ook aan kommunistische zijde waren verscheidene gewonden. Op den hoek van den boulevard Bonne Nouvelle en de rue Montmartre, had een andere botsing plaats. Een agent werd deerlijk afgeslagen. Twintig aanhoudin gen werden gedaap. IN ZEE GESTORT. - VIJF DOODEN De Dailv Chronicle ontving een bericht uit New-York, waarbij nadere bijzonderheden gemeld worden over het verongelukken van het watervliegtuig Miss Miami Volgens het verhaal van den loods, weTden ze door een geweldigen storm overvallen. De schroef brak en het vlieg tuig viel in zee, meegevoerd door den Golfstroom. Gansch den eersten dag werd er aan de pompen gewerkt. De strijd tegen het water duurde tot Donderdag morgen, toen kantelde het vliegtuig door een ge weldigen golfslag om. De drie mannen gelukten er in ae vrouwen nog te red den. Eonigen tijd daarna begon me v. Smith te ijlen en sprong zij in 't water. Haar echtgenoot- zwom haar achterna. Men heeft ze nooit meer terug gezien. Na een doodstrijd van zeven uren stierf mev. Dickson in de armen van den loods, die het slachtoffer in zee liet Gij zijt ons jaren lang een goed heer geweest, sprak een ander. Wij had den gccnen beteren vriend en raadsman dan u, dan uwo goede vrouw en moeder God zegene u in Zijnen hemel, en daarom wenschen wij u een goed geluk op reis, en zeggen u nog eenmaal dank voor al het goede dat, gij ons hebt bewe zen. Er is geen enkele vraat noch zuiper onder ons; dat komt omdat wij uw goed voorbeeld navolgden en daarom over kwam ons geen kwaad. Ik ken u reeds jaren lang als een braaf man Simon, zegde Hazeldean be wogen. Veertien jaren Sir! en ik weet wat gij zeggen wilt. Gij hebt mij toen over tuigd dat het beter is het bier en bran- dewijndrinken te laten, en er wekelijks vier pence voor te laten staan. Dat heb ik ook gedaan. Ieder jaar bracht ik het opgezameldc gespaarde geld naar de spaarbank en nu heb ik een aardig som metje overgegaard en ecu gezouJ li chaam bekomen. Goede vrienden, zegde nu Ilazel- deau, ik bid u den oulen Simon na tl volgen, dan zal liet u zeker goed gaan Geloof mij, clat het mij zwaai' valt u te verlaten. Hij kon van ontroering niet meer spreken. De arbeiders wischten mot hun ne ruwe handen zich de tranen uit de oogen. ZITTING VAN 28 MAART Bij het begin der zitting deelt de voor zitter mede dat twee getuigen, die in Frankrijk wonen, de dames Capron en Dumont, uit hoofde van ziekte, niet kun nen komen getuigen. M. Ch. Wael, van Brussel, die tijdens den oorlog te Kamerijk woonde, hoorde daar toe aan den inlichtingsdienst van Halluin-Doucedame. Zekeren dag kreeg hij het bezoek van eenen jongeling, welke verklaarde Fransch soldaat te zijn, en deel genomen te hebben aan den salg van Notre-Dame- de-Lorette. Hij zegde te hebben kunnen vluchten, alvorens de Duitschers hem krijgsgevangen hadden kunnen maken. Getuige verborg dezen jongeling ten zij- nent. Welnu, cbe vluchteling was niemand •andere dan de verrader wiart, die op dat oogeriblik reeds in dienst der Duitsche politie was. Zekeren dag, gaat getuige voort, vroeg d'Halluin mij, hem iemand aan te wij zen die te vertrouwen was en in staat, voor Nevejans te vervangen, om brieven over te brengn. Ik stelde den jongeling voor, welke ik verborgen hield, en hij nam hem aan. Het is toen dat wij verraden werden. De Duitsche politieagenten kwamen ons aanhouden. En onder hen waren von Kirchenheim en Jeannes. Het was Jeannes die mijn Huis door zocht cn namelijk mijne schrijftafel, waarin ik mijne documenten bewaarde. Ik werd toen in de citadel van Kame rijk opgesloten en ondervraagd door ee nen Duitschen officier. Hgt was Jeannes die als griffier diende. Na eenige dagen werd ik naar Maubeuge gezonden. Jean nes, die darr was teruggekeerd, kwam mij te gemoet en, op mij wijzend, zegde hij tot eenen Duitschen officier, die bij ons wasjk Dat is de plichtigste van al- leiDe getuige, die onder het sprekeu zich' heeft Opgewonden, steekt de vuist uit naar Jeannes, roepende Ja, dat waart gij, bandiet! Jeannes (grijnslachend). Het waart gij nochtans die het minst veroordeeld werd. Getuige. Omdat ik nuj verdedigde, brigand, en mij niet heb laten vangen door al uwe vragen, verrader, dief! (Be weging in de zaal.) Gedurende mijne gevangenschap to Maubeuge, gaat getuige voort, is Jeannes dikwijls in mijne cel geweest. Hij heeft gepoogd mij bekentenissen to ontrukken en zegde onder andere een enkel woord van u zou ons op het spoor brengen en gij zelf zoudt op de boulevards kunnen gaan wandelen... Ook, toen hij mij de wallen van het fort van Maubeuge toonde, waar d'Hal luin en Doucedame gefusilleerd waren, zegde hij Daar zult gij ook moeten sterven. Jeannes heeft, gedurende heel deze verpletterende getuigenis, aanhoudend geroepen Dat is valsch! Dat is niet waar! M. de voorzitter (tot getuige).Zijt gij wel zeker van al wat gij zegt? Getuige. Volstrekt. M. de voorzitter. Jeannes, leg dat eens uit. Joannes. Onuoodig; ik wil de de batten niet langer maken. Mej. Wael (dochter van vorigen ge tuige), bevestigt de verklaringen baars vaders. Het waren von Kirchenheim cn Jeannes, zegt zij, die mijn vader kwamen aanhouden. Jeanne6 loochent. Blanche Lacourt, van Kamerijk, zegt dat Jeannes de politieagenten vergezelde die haar man kwamen aanhouden. M. de voorzitter. Zijt gij wel zeker? Getuige. Heel zeker, M. de voorzit- ter. Jeannes (met zijne papieren zwaaiend)'. Ziehier een proces-verbaal, welk bewijst, dat ik niet aes morgens te Maubeuge en nachts te Kamerijk kon zijn. De advocaat generaal. Maar gij koudet zeer goed 's morgens een rapport te Maubeuge maken en 's nachts te Ka merijk zijn. Getuige. Overigens, hij zkl mij nooit het tegendeel doen zeggen. Jeannes.Altijd die onderetellingen. Dat wordt onverdraagljik I Oscar Hubbard, destijds barreelwach ter, maakte deel van den inlichtings dienst d'Halluin-Doucodame. Hij heeft altijd geweigerd te antwoorden op de on dervragingen van von Kirchenhem, waarom men hem tweemaal met den re- volvorkolf op het "hoofd sloeg, zoodafc hij er aan het eene oor doof van gebleven is. Hij ook kreeg gedurende zijne gevan genschap het bezoek van Jeannes, die vruchteloos poogde hem te doen spreken. Getuige heeft Doucedame cn d'Hal luin naar de strafplaats zien gaan. Dou cedame, een ouderling van 71 jaar, ging vooruit, roepende Vive la France Jeannes. Dat is valsch; historiekes die gij uitvindt! (Beweging.) Eene hevige woordenwisseling ont staat nu tusschen het openbaar ministe rie en den beschuldigde. Men hoort den eerste zeggen Ja, ik hoop u ter dood te doen veroordeelen. Jeannes springt recht en slaat met de vuist op de ballustrade, terwijl hij roept: Waarom is het dan noodig, al die onkos ten te doen om mij te doen veroordeelen l - Het was misschien nooit zoo ver u komen, zegde er een uit de hoop, indién de ruwe lord Froudfoot niet zoo slecht met gentleman Hazeldean had omge gaan. Dan had hij freule Aurora ge huwd, en zekerlijk was de goede ïne- vrotiA' niet zoo gauw gestorven. Nu is het arme meisje in het gekkenhuis en de oude is to laat tot de overtuiging geko men, dat ware liefde niet is tegen te gaan. Zwijg daarvan, zegde Hazeldean, ik heb in Greenfields zooveel verloren dat niets mij kan opbeuren. Mijn broe der meent, dat het in Londen beter zal gaan, maar hoe dat. zij, gedane dingen nemen geen keer, en ik moet nu een maal mijn noodlot ondergaan. Zijt allen hartelijk van mij gegroet, leeft lang en gelukkig. Ik dank u voor uwe trouwe liefde, voor uwe vlijt en mqpe God er u i tnmer voor belooncnu, vader Simon, bid ik dc graven mijner geliefde afgestorvenen goed te onderhou den, opdat ik ze netjes in orde vinde als ik eens terugkom. Hier is geld, koop ei schoone bloemen voor en plant die op de graven. Zij, die onder den heuvel rusten verdienen dit ten volle... En hier, sprak hij de anderen toe, zijn vijf pond voor u, niet om ze te ver drinken, maar om er een klein onschul dig feest met uwe vrouwen en kindéren van te hebben. En keer, nu tot uwen ar beid terug, die ik u haast benijden kan. Blijft braaf en rechtschapen en houdlj mijne nagedachtenis in eere. Onder luide zegewenschen, die onder tranen uitgebracht werden, rolde Hazel- dean's wagen langzaam vooruit, en was weldra uit het gezicht verdwenen. Kort na den middag bereikten de reizigers de naastbij gelegen spoorwegstatie. Eenige oogenblikken later zou "er een reizigers trein naar Londen vertrekken. Rezia bleef bij liare pakjes, terwijl Hazeldean kaartjes voor de tweede klas ging nomen. De trein kwam aanstuiven tot ontzet ting van Rezia en de beide knapen, dia nog nooit eenen spoorwagon gezien had den, en die de machien als een helsch werktuig beschouwden. Angstig drongen zij zich tegen hunnen vader aan, die rus tig de aanwijzingen der beambten volg de. Rezia gedroeg zich zeer links, en be schouwde de wagentrede als eene helle- brug, doch het rustige voorkomen der be ambten stelde ook haar spoedig gerust, en was zij algauw druk bezig een en an der in den wagen te pakken. Midden onder deze drukte werd zij op gehouden. De kondukteur duwde met moeite eene zesde persoon in den wagen. Rezia beschouwde getroffen, de inko mende. Hare kleeding, ofschoon oudcr- wefcsch, was toch die ocner dame. Het was de Sehotsehc nationale dracht, met eenige sladskicereu vermengd. Iedéf

De Volksstem | 1922 | | pagina 1