15 gr® Zaterdag April H922 PMSGRMOND ARME ZWERVELINGEN Maar '8 L@¥sn gssehilderi! lisiisferie mn Iméhmw Keenrt m gemak, Mseren! ¥arfeönd tier Katholieke yerssüHgingea en Rringen Eetae regressie Plechtigheid te tae 0e Osflfereniie 8e Oenua Ministerie van Spoorwegen Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114 XXVIII' JAARGANG NUMMER 36 CEMTIEMEN WEKELIJKS ©.53 Uitgaver: J. Van Ndffbl-Db Ssnoï Ubnen.it bulten he. Arrondissement Aalst, zich te eenden tot het Agentschap IlAvAS.Adoü Maxlaan.13. te Bruasel- S. Place de la Boarse, Patij, et, 6. Bream's Buildiogs Londres E.C.I I H. Aoastasia I Zon op 5,01 onder 6,40 I Laatste Kwart.den 18 'Hoort den morgen bïmbanbongeiil Langs den luchtweg hemelwaart Stijgt uit alle klokketangen Vlug een zege- en bedevaart!! Uit haar nacht herdaagt de zonne! 't Graf ontspringt de levensbronnc Over bloedig beulgeweld Zegepraalt de Handheld! De plechtigheden op dezen dag gebruikt zijn vooreerst het slaan uit den kei van het nieuwe licht en de wijding van het vuur. Dit beteekent dat de oude wet, die het licht en de onderrichting der Joden was, in de dood van Christus, die in het H. Schrift een steen genoemd wordt, buiten Jerusalem door zijne dood ons liet waarachtig licht en' het vuur van zijne gratie verdiend heeft, Er wordt op een rietstok eene dnjtakkige kaars gedragen, van welke de eerste tak aan den ingang der kerk, de tweede in het midden eter kerk, en de derde voor den au- taar, met het nieuw licht ontstoken wordt. Dit beteekent dat door de mensch- heid van Christus (het riet) en door zijne gratie, de geheimenis der Al lerheiligste Drijvuldigheid aliengs- kens aan geheel de wereld is ken baar gemaakt. Hierom, tot dank zegging voor die weldaad, vallen de priesters en de dienaars, drijmaal op de knieen en zingen Het licht Van Christus. God 'zij gcdanlzt! De Paaschkaars, die van wit zui ver was is gemaakt en met veler hande bloemen of loover versierd, bediedt ons Christus onbevlekt van alle zonden en krankheden en ver sierd met allerlei deugden. Zij wordt ontstoken door het nieuw licht met de drijtakkige kaars, waarna ook al de lampen van tie kerk met het nieuw vuur ontsto ken worden, tot ouderwijzing dat Cnrntus zelf eerst het klaarblinken- de licht des Geloofs, en het vuur van Zijne Gratie, door de medewerking van de Allerh. Drijvuldigheid, aan de wereld getoond heeft, en na hem zijne Apostelen en alle andere chris- tene leeraars. De vijf granen, ge maakt van wierook en andere spece rijen, die eerst gewijd zijn, en daar na aan het nieuw licht ontstoken zijnde in de vijf gaten der Paasch kaars' gesteld worden, leeren ons, hoe al de godvruchtige menschen die door Gods zegen en het vuur van Gods liefde ontstoken zijn, een aangenamen reuk van godvruchtige gebeden en goede werken van zich moéten uitgeven en al hunne rust zoeken in de vijf wonden Christi. V roeger doopte men op vandaag de nieuw hekeerden tot liet geloof. Daarom zingt men nog de voorzeg gingen tot onderwijzing der doope- lingen. VRIJ BEWERKT NAAR HET ENGELSCH 27e Vervolg. Kapitein Adair was kort voor het hal van plan geweest Blanche, zelfs zonder hare toestemming, te schaken en haren vader, op wiens gunstige meaning, hij in weerwil van de betaalde schuld weinig rekende, door deze daad zijne toestem ming af te dwingen. Mevrouw Revel, wie hij alles toevertrouwde, praatte hem di! voornemen uit het hoofd, en raadde hem aan, Blanche te verzoeken, zonder uitstel de zaak aan haren vader mede te deelen. Blanche had geenc minuut geslapen toen zij legen acht ure des morgênds van de sofa opstond en een sierlijk morwend- kieedje aantrok. Zij stond juist op het punt om Jessie te hellen, toen dezë van tzelye kwam; zij was buitengewoon stil. Jufvrouw Blanche werd verzocht eenige muntten bij haren vader te komen. Blan che schrikte. Tcssie, hoe spreekt gij op zoo vreem den toon V Gij schijnt, angstig te zijn. fleeft papa u zelf de boodschap geheven? Ja, lieve jufvrouw, hij is in een» Kwade luim, om niet Ie zeggen ontstemd. we tante was hi j hem en. vertelde hem van het bal bij mevrouw Revel. Op eens Daarom wordt op heden de doop vont gewijd, 't Is eene gedenkenis en vermaning dat wij in de doop vont van de erfzonde zijn gereinigd; dat wij daarbij den duivel, zijne werken en al zijne pracht verloo chend en afgezworen hebben. On derhouden wij dit? Wij hebben hier liet wit kleed van onze onsehuid bekomen, alsook het geluk van Gods -kinderen te wezen. Hoe is het te genwoordig met dit kleed? Gedra gen wij ons als oprechte kinderen Gods? Uit den Hemel zoent de Vader Met dien eersten vredelach, 't Mensclidoni en zijn Zoon te gader! Eeuwen, groet uw zegedag! Vrijheid, vreugde en licht verschijnen t Leven groeit in 't graf der pijnen! IIopen maalt het glanzen glad, Aan des Tijdbooms laatste blad! Voor de Mis zingt men de Litanie van alle Heiligen. De priester en zijn dienaars liggen plat ter aarde, om alzoo door deze ootmoedige ge steltenis bijstand te verkrijgen tot het ieverig vieren van den Feest dag van Paschen. In vroegere tijden geschiedde de Mis indervoege dat zij tot midder nacht of nog later duurde, zoo dat zij als het begin was van de plech tigheid van Paschen. Hierom wor den hedendaags in de Mis reeds tee kenen van blijdschap getoond over de verrijzenis van Christus. Daar om luidden de kokken onder den lof zang Gloria in E.vcelsis, en zingt men drijmaal na het Epistel het blijde Alleluia. Na het Evangelie gaan de geloo vigen te communie. Christus, Christus is verrezen! Breek uw zielgraf openMoed! Voed, herschep, hergroei uw wezen Aan 't verrezen Vleesch en Bloed! Rust in vrede en wacht den Heiland 't Wereldkerkhof wordt een meiland. Doodgeschitterd smelt de Dood Eens, bij 't eeu wig Paschenrood. Het Duitsch socialist en-kommunistiscli blad Die Rote Fahne (De Roode Vlag) schildert in levendige kleuren het portret-van den Belgischen rooden hoofd man Vandervelde. Het blad noemt hem Valsche pat- thos, met even valsche gebaren, eigen aan slechte acteurs uit een provincie stad. Het Berlijner kommunistiscli blad voegt er bij De Belgische socialisti sche leider zou wel doen paal en perk te stellen aan zijne kluchtig, bombastische welsprekendheid Waarachtig, er gebeuren zonderlinge zaken in het roode wereldkamp. De groo- te zon en zelfs de kleine sterren beginnen te verbleekeu en de eerbied voor het ge zag der groote leiders is naar den blik sem! Ht- tijdvak der vallende sterren schijnt aangebroken te zijn. God weet welke stoornissen wij nog zullen beleven iii het socialistisch firmament. hoorde ik hem hevig spreken en dade lijk daarna kwam hij aan de deur. Uwe tante ging zeer verlogen heen. Blanche eindigde spoedig haar toilet en ging langzaam en met een beklemd halt naar de bibliotheek -san haren va der. De heer Melville had zich juist aan gekleed; hij sloeg eenen strengen blik op het bleeke gelaat van zijne dochter. Waarom zijt gij zoo bleek en zoo ontsteld, meisje? vroeg hij barsch. Is het bal u zoo slecht bekomen? - Ja, lieve papa, antwoordde het be vende meisje; ik ben een weinig ver moeid. Melville lachte spottend, z t' Is wonderlijk, dat gij beidon het hoold laat hangen. Dat moet wel een ver moeiende nacht geweest zijn. Tante Bra- ccbridge zegt dat zij er de koorts mee opgeloopen heeft en nu een warm bad moet nemen... Keut gij ook eenen zeke ren kapitein Adair, Blanche? Het meisje ontstelde en kon dadelijk geen antwoord geven. Waarom zijt gij zóo verlegen, kind? vervolgde Melville wat zachter. Ga eens hier zitten, ik moet tl eenige vragen doen. Blanche gehoorzaamde liet hevel van haren vader en ging op de sofa zitten; Mehille zette zich in eenen leuningstoel in hare nabijheid. i -T Z,eK„ni'i uu eons de gcheele waar heid, alsof to; n voor de rechtbank STAND DER TUINBOUW- GEWASSEN De verslagen der berichtgevers van den Tuinbonwdienst, in het begin van April in het Ministerie van Landbouw toege komen, laten niet toe aanmoedigende vooruitzichten te koesteren voor den vroegen oogst der groenten. Rond 1 April bleven bijna geenc groenten meer beschikbaar het zeldza me feit dient aangestipt dat enkele zen dingen uit Engeland werden aangevoerd. Dc afwisselende vorst en vochtigheid hebben voor gevolg gehad dat dc herfst- zaaiingen van spinazie, veldsalaad, ker vel, enz., alsook die van plantkoolen, grootendeela uitgerot zijn. Plantgoed van kool is dan ook schaarse li en duur. De in Maart uitgeplante kolen, crw ten, labboonen, salaaa, gingen gedeelte lijk verloren. Over 't algemeen nochtans lieten de weersomstandigheden niet toe de plantingen uit te voeren. Zelfs in ge val voortaan gunstig weer intreedt, zal men dan ook veel later met den oogst aanvang nemen. Hetzelfde geldt voor de bloemkolen die rond Mechelen om zoo te zeggen nog niet uitgeplant waren, en in deiTomtrek van Leuven te lijden hadden van de verst. Aardbezie- en aspergevelden konden verleden jaar, ten gevolge van de droogte geen goed zomergroei krijgen, zoodat de struiken fel verzwakt zij n en een slappen oogst laten voorzien. Die zal ook later zijn. Vele aarbezieplanten gingen boven dien in den wihter verloren. naar hun hotel te Rapallo, buiten de stad gelegen, brengt en omgekeerd. Er is ook een lift of ophaalbak ge plaatst, welke hen van de nieuwe ijzereu- wegkaai oplicht tot op de hoogte van het gelijkvloers van Imperial Palace Ho tel! Vroege aardappelen ware op 1 April nog bijna niet uitgeplant, wat alsdan reeds eene vertraging van een ^twaalftal dagen uitmaakt. Voor de fruitteelt zijn de vooruitzich ten integendeel zeer aanmoedigend uit alle streken komen gunstige berichten toe. Het droge jaargetijde van 1921 heeft met den groei te belemmeren op allo fruistoorten appel, peer, pruim en kers, een overvloedig aantal bloembotten doen ontstaan. Daar de groie zeer is veracli- terd, bestaat er hoop dat de bloei zal be ginnen op een tijdstip dat de vorst min schade zal berokkenen. In zekere streken worden min, in an dere meer rupseneiers aangetroffen dan verleden jaar. Overal is een onmiddellijk ingrijpen aan te raden om die eiers, als ook de vlekken wollige bloedluis te ver nietigen. Onze goede vrienden de Russische bölchevisten, zijn te Genua gelogeerd in het Imperial Palace Hotel dat hun uitsluitend is voorbehouden en waarin er plaats is voor 1000 personen. Maar aangezien de regeering der Soviets geoor deeld heeft dat 80 Bölchevisten voldoen de waren om de communistische regee ring te vertegenwoordigen, zullen die 80 eenheden met hunne boeven tronien hunne open armen hebben in dat groot hotel waar alles om ter rijkst is ingericht. Doch de inrichting van het beroemd hotel was nog niet luxueus genoeg voor de 80 heeren Bölchevisten. Zij hebben eenige veranderingen en vooral verbete ringen doen uitvoeren. Zij hebben eenen bijzonderen ijzeren weg doen leggen wellce hen van Genua luien kinderlijken plicht verantwoordendaanIdj'meenf'heUwppi-echt moest. Gij hebt, zooals tante zegt, in den verloopen nacht dikwijls met eenen ze keren kapitein Adair gedanst en zeer vertrouwelijk met hem gesproken. Ik weet, dat hij u sedert eenigen tijd na loopt; en om dit te verhinderen, had ik eenen stap gedaan, die een einde aan al die grappen moest maken. Nu hoor ik, dat dit. gevaarlijk mensch, nadat hij de middelen gevonden heeft om mijn doel te verhinderen, op het bal van mevrouw Revel geweest is en opnieuw de gelegen heid gevonden heeft u te naderen... Se dert wanneer kent gij Adair, Weos niet toornig, papa, hernam Blanche met bevende lippen; ik ik bemin hem! Melville sprong van zijnen stoel op en trad dicht bij Blanche; zwijgend zag hij haar eenige oogenblikken aan, zichtbaar om meester van zijne ontroering te wor den. Gij bemint Adair, riep hij op ver bolgen toon. Dat heet naar alle gedach ten, dat zijn naloopen reeds gevolgen ge had heeft, dat zijn aangenaam uiterlijk u bevallen is, dat gij u door hem aange trokken gevoelt. Ik hoop, dat het slechts cut is, en nu geen woord meer hierover Of zoudt ge wezenlijk zou de zaak we zenlijk tot eene wederkeerige liefdesver klaring gekomen zijn? Spreek! heeft Adait.u ooit gezegd, dat hij u bemint' Papa, vergeef mij, hij heeft hel ge. Het Verbond der Katholieke Vereeni- gingen en Kringen zal zijne jaarlijksehe zittingen houden, op Sinksen, den Zater dag 3 en den Zondag 4 Juni a. s., te Namen. Den 3 Juni zal er eene vergadering ge houden worden van 3 1/2 tot- 6 ure. 's Avonds, tooneel in het Bon Theatre Den 4 Juni, eene tweede vergadering voor de besprekingen, van 9 1/2 tot 12 u. Te 12 1/2 ure, banket. Na het banket, te 4 ure, uitstap op de Maas. Insehrijvingslijsten voor het banket zullen eerlang tot de aaugesloten verec- nigingen worden gestuurd. Aan de dagorde van de zitting wel- komgroet door den heer Wasseige, voor zitter van dc Katholieke Vereeniging van het 'arrondissement Namen; openings rede door den heer Segers, minister van State; adres aan den H. Vader; vijf ver slagen 1. Verspreiding der goede schriften, de werken van de goede drukpers en de volksbibliotheken. Verslaggever: de heer Harmignie, gewezen minister. 2. Voeling onder elkander en gemeen schappelijke werking der katholieke ge meenteraadsleden. Verslaggevers de heer Golenvaux, lid van de Kamer der Volksvertegenwoordigers, en de heer ba ron Orban de Xivry, gemeenteraadslid. 3. De politieke inrichting der vrou wenbonden. Verslaggever de beer La- haye, secretaris van de Katholieke Ver eeniging van Luik. 4. De goedkoope woningen en dc tal rijke gezinnen. Verslaggever de heer Castelein, advokaat. 5. De groepeering van de Katholieke Universitaire jeugd. Verslaggever de heer Do Merre, voorzitter van het Ver bond der Kath. Universitaire Jeugd. KRUISWEG IN HET COLÖSSEUM In het Colosseum, geheiligd door 'i bloed van zoovele martelaren van ons ge loof, werd Vrijdag na Passiezondag de plechtige kruisweg gehouden, gelijk voor 1870 het gebruik was van de Romeinsche katholieken. Sedert zijn èn het Kruis èn de Kruis wegstaties weggenomen. Voor deze gele genheid had de minister van Sehoone Kunsten toögestaan, dat op verschillende punten dc platen van den Kruisweg wer den opgehangen. Onder de deelnemers aan de gods vruchtige oefeningen waren do meeste katholieke vereenigingen, prelaten, pries ters en kloosterlingen, diplomaten Gij den H. Stoel, eenige katholieke Kamer-, leden. De overblijfselen van het grootsehe gebouw waren geheel vervuld met een godvruchtige menigte, die stichtend de erschillende staties volgde. Bij elke sta tie was een kleine oefening, terwijl alle aanwezigen de strofen van het Stabaf Mater picdczongen. Het was een indruk' V/ckkend en roerend schouwspel. Ontvreemding van goederen ten nadcele van den spoorweg. Aanhouding van den pliehtige. In Augustus 1.1. slaagde een aftrugge- laaj erin zich in de statie Roisin-Autrep- pe twee balen weefgoed eener waarde van irter dan 2500 fr. en bestemd voor den her D..., te Roisin, te doen afleveren. Een zekere T..., zonder vaste woori- plaals, werd herkend als zijnde de dader van deze aftruggelarijmaar opzoekin gen om hem te vinden bleven vruchte- 08. Dc zaak werd overgemaakt aan het Hooger Comiteit van Toezicht, die ein delijk de schuilplaats van den plichti- 'e ontdekte. T... werd te Bergen aange houden en legde bekentenissen af. Hij verklaarde dat het was in akkoord met den bestemmeling, hij wien lrj te dien tijde woonde, dat hij deze balen had af gehaald, met het doel de opbrengst or van onder elkander te verdeelen. D... ont kent elke deelneming in het misdrijf. Het parket van Bergen heeft nu 'de zaak in handen. Melville barste in een hoonend gelach uit. Ha! ha! hij meent het zoo oprecht! Hij is oprecht overtuigd, dat geld eene sehoone zaak is. En gij? Wat hebt gij gedaan? Spreek in 'e hemels naam! Wat gij hem geantwoord? Achpapa, waarom spreekt gij o zoo eenen vreeselijken toon tot mij Wees vriendelijk jegens uwe dochter, die mets gedaan heeft, dan Edmund Adah- met hare gansche ziel te beminnen die bereid is elk lot met haar te deelen Zoo? Aldus wederkeerig! Mijn vloek over u, als gij het nog eens waagt dezen gelukzoeker, die weinig beter dan een bedrieger is, met zulk een vertrouwe- inken naam te noemen! Zoover is het gekomen, dat mijn eenig kind, mijne hoop en mijn trots, voor wie het beste met te goed is, zich aan eenen gelukzoe ker verslingert verslingerene wilde' dat is het. rechte woordwant nu of nooit mag een Adair meester van uw lot wor den. Nooit zal ik mijne toestemming tot eene, verbintenis geven, die u tot eene prooi van spekulatie en booze hartstoch ten maken zou. Hoort gij? Nooit! Ant iwoord mij wilt gij uwe'fout weer goed inaken? Wilt gij afzien van uwen ver leider? Papa, lieve papa, wees niet hard te gen hem het zou zijne dood zijn Versta mij wel, Blanche. Gij zult toch wel gelooven dat mijn oordeel rij- IN DE SUB-COMMISSIES VAN FINANCIEN De finaneieele sub-commissie vergas derde Woensdag namiddag. De voorzitter, sir Robert Horne, stelde onmiddellijk voor een internationale conferentie der uitgift-banken van al de Staten bijeen te roepen, om de kwestie ■van de munt en het papierengeld te on-, derzoeken. Besloten werd stappen aan te wenden om onontbeerlijke medewerking der Voreenigde Staten te bekomen. M. Ilermès (Duitsehland) wees op do noodzakelijkheid de kwestie te onderzoe ken op binnenlandsch en buitenlnndsch terrein. M. Rakowsky (Rusland) stelde vast dat het verslag van de deskundigen to Londen in de hoofdpunten met de in zichten der sovjet-regeering overeen stemde, namelijk voor wat betreft da noodzakelijkheid de uitgifte van papie ren geld te schorsen. M. Rakowsky verklaarde verder dat liet tekort van de begrooting der Sovjets tot 1/77 t. h. aangemeld is. Het staats- personeel werd met 40 t. h. verminderd Den 1 Januari 1020 had het Russische leger 5,360,000 man onder de wapens* i telde het slechts nog l,4o0,000 man, wat een vermindering van uitgaven van 24 t. h. voor gevolg had. fe Sir Robert Horne heeft de samenstel- i-lg Xan t^'ce sub-comiteiten voorgesteld, die de wissel- en crediet-vraagstukken zullen onderzoeken. DE BETREKKINGEN MET RUS LAND. DE RUSSEN TEEKE- - NEN VERZET AAN Men meldt dat de Bolsjewisten protes teeren tegen het rapport van de vijf mo gendheden, die de conferentie belegden, over de voorwaarden, waarop de betrek kingen met Rusland kunnen worden her-» vat. Dit rapport zal de basis der besprekim gen uitmaken. De Bolschcvisten hebben zich in heï bijzonder verzet tegen de bepalingen be- trcffendc de rechtspleging, aangezien de- per dan het uwe is, en dat ik geen spel tof of drijven laat met mijn eigen kind. Slechte de zwakheid van de vrouw, liet medelijden, de bedwelming van den hartstocht, of hoe men het ook anders moge noemen, kon u verhinderen, over eenkomstig mijnen wil te handelen: maar geen kwade wil, want daarvoor houd ik mijne zoo zedige en trotsclie dochter niet in staat; doch als gij niel sterk genoeg zijt om'aan dó verleiding u -j bieden, dan moet ik tusschen beide komen. Liever eene snelle en smar telijke operatie, dan eene doodelijke ziekte. Ga aan mijne schrijftafel zitten en schrijf wat ik u voorzeggen zal! Wat moet ik doen, papa? vroeg Blanche talmend. Gij' moet aan dezen fortuinzoeker schrijven, dat gij het oor geleend hebt ean goeden raad en dat gij hem verzoekt, m naam van uwe eer verzoeken moet, u nooit weder lastig te vallen. Blanche's gelaat betrok, een vast be- siuit zich niet in hare houding bespeuren* Neen, eiseh dat niet, papa, dal zou wreed zijn! antwoordde zij met onver schrokken bedaardheid. - Goed, eindigde Mèlville; ik weet wat ik aan u en aan mijne familie ver schuldigd ben. Maak u gereed om op reis te..g^n; Heden, tif morgen vertrekken wij. Ik zeli zal u vergezellen. Blanche wierp zich voor baars vaders, voeten èn stak hare handen smeekentj

De Volksstem | 1922 | | pagina 1