Zondag 21 Msl Maandag 22 Mei 1922 DE 6CRÜISDAGEH is ieisüfiisg vasi 'S Rijngebied De Ksta?k$®slie Uitbarsting vaes den Vesuvius International Socsalistlsclie Conferentie fe Brussel Goedkoope Weeshuizen Alle KaiheSleke Middenstanders en Burgers van hel ar- rendissment Aalst vieren hsdea lendag le GeeraartSsher- gsn hunnen Volksvertegenwoordiger H. Ferdinand Van Nieuwenhove, da katholieke gekozene van den Kiddeit- stand. Vertrek le Aalst om 64 u. 21. Plezierireinen naar Spa Verloving van prins Leopold Wederoproepingen der mili tairen mei onbepaald Verlof In Opiier-Süezïe De Conferentie le Genus Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 XXVIII' JAARGANG NUMMER 104 £T A T~> |0 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Npffsl-Db Gespt H. Hospictus Zon op 4,03, onder 7,341 H. Eniilius Zon op 4,02 onder 7,32| Volle Maan den 26 blicitelt buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,Adolf Maxlaan,13, te Brussel8. Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream s Buildings Londres E.G. 4 „„I,..,, I nu li li inliminimi «■■immiii iimifminiliw—- Willenswillens, vare ik verder^ Langs dc ruwe levensbaan, En ik zie den goeden Herder, Ach, zoover mij voorengaan, Met zijn kruis en mei zijn kroonój Die mij zegt: Kom, volg mij na. Dal den ingang ik u toone Dat ik met u binnenga! 't- Zijn de drie dagen die onmiddellijk liet feest van Ons Heer Hemelvaart voor gaan die zoo genoemd worden, immers dan worden in dc boetprocessien de krui sen of de relikwie van liet H. Kruis al leen gedragen. 't Is om onze zonden te boeten en door die vernedering bermliertigheid te beko men en ook om den zegen te verwerven over den oogst dat deze ommegangen ge houden worden. De eerste maal geschied de zulks te Vienne, in het Zuiden van Frankrijk, in bet jaar 470. De heilige bisschop Mamertus, zijn bisdom door on telbare rampen, zooals aardbevingen, brand, tempeesten en invallen van wilde dieren verwoest ziende, en overtuigd dat eene algemeene en vurige toevlucht tot den hemel het beste redmiddel zou we zen, beloofde aan God en deed, op de drij dagen voor O. H. Hemelvaart, te samen mét al zijn volk openbare boetpro cessien, die voortaan, 'krachtens zijn be vel, jaarlijks op die zelfde dagen moes ten geschieden. En ziet deze godvruchtige pogingen werden met goeden uitslag bekroond, want nauwelijks waren die dagen Van gebeden en boetpleging ten einde, of de schrikkelijke plagen verdwenen. Allengskens aan werden deze boetom- inegangen algemeen. Niet'te verwonde ren, want de meeste 'bisschoppen van Frankrijk, vernomen hebbendo hoe do H. Mamertus was verhoord geworden, en hoe de liemelsche zegen over alle plaat sen kwam waar men die boetprocessien onderhield,volgden welhaast een zoo heil zaam voorbeeld na, en gebruikten tot behoedmiddel hetgeen te Vienne zoo ge lukkig tot redmiddel gediend had. In 511 stelde dc kerkvergadering van Oi lcans vast, dat de Kruisdagen geheel Frankrijk door zouden onderhouden worden juist gelijk te Vienne, en rond het einde der achtste eeuw schreef Paus Leo III ze aan de gansche II. Kerk voor Jt Is met gevoelens van ware inge keerdheid, godvruchtigheid en groot be trouwen dat we die boetsmeékingen moe ten bijwonen en vergezellen. In sommige steden, dorpen, gaan die processien tot verscheidene bidplaatsen, 't zij kerken of kapellen om door de tus- sehenkomst van verscheidene Heiligen troost en bnlp tc verwerven. Daarom nog zingt men alsdan de Psalmen van Boet vaardigheid en de Litanie van alle Heili gen, gelijk op Sint- Markusdag. Help mij! help mijhoeveel stappen, Eer ik stel, den laatsten keer, Op de laatste wcreldtrappen Mijnen laatsten voet, o Heer Eer het daagt en eer het dag wordt, Eer uw hand mij binnenlaat, Eer uw kruis den laatsten slag hoort, En de deur mij openslaat!! Het oude Vlaamsch en kristen gebruik op de Kruisdagen, niet alleenlijk de pro cessien mee tc gaan, maar ook de H. Mis bij te wonen en de II. Communie voor zijn geestelijk welzijn en zijne stoffelijke welvaart op te dragen, mag en zal niet uitsterven in onze gouwen en streken MARC. Men weet dat de Amerikaansche regee ring in 't. vooruitzicht der mogelijke Duitsch-geallieerde verwikkelingen en moeilijkheden, bij den vervaldag van 31 Mei aanstaande, beslist heeft hare troe pen tot 1 Juli van does jaar in den Rijn sektor van ICoblcnz te behouden. Te Was hington heeft men begrepen dat het on gepast en gevaarlijk zou zijn de Ameri kaansche troepen uit het Rijngebied weg tc trekken, op hot oogenbiik dat Duitsch- land weigert zijne verplichtingen jegens de bondgenooten na te komen. Dergelijke maatregel zou door Duitscbland be schouwd worden als eene aanmoediging in hun verzet 'tegen het vredestraktaat van Versailles. Sommige Duitsche krin gen hebben zich inderdaad reeds in dien zin uitgesproken. President Harding heeft deze verdachtmaking niet op de Vcreentede Staten laten rusten en beslist dat de Amerikaansche troepen aan den Rijn zullen blijven, minstens tot 1 Juli en mogelijk nog langer Kolonel Tilson, Ld van he< Amerikaansch parlement, af gevaardigd door President Harding, is t( Aobleuz aangekomen, gelast met de lij zonder© zending te onderzoeken of -1 Amerikaansche troepen na den 1 Juli aan den Rijn moeten blij vod Hij ver klaarde dat de openbare meening m Amerika heelemaal gekeerd is en 'van oordeel is, dat dp Voreenigde Staten eii do geallieerden in nauwe verstandhou ding in het Rijngebied moeten blijven, TIJDELIJKE SCHORSING Ziehier den tekst van bet wetsont werp waarbij zekere rechtsvorderingen en tenuitvoerleggingen tijdelijk worden ;eschorst. Eerste artikel. Tot het tijdstip dat een nieuwe huishuurwet houdende her ziening van de wet van 14 Augustus 1920 van kracht wordt, zijn geschorst 1. Het berechten van eiken eisch ge grond op het verstrijken der huur op de opzegging van den huurder; 2. Het tenuitvoerleggen van alle von nissen, waarbij, om welkdanige reden ook, de uitzetting van een huurder of ge wezen huurder uit het door hem 'bewoon de perceel wordt bevolen, ten uitzonde ring van a) De vonnissen wegens niet betaling an de bij de wet van 14 Augustus 1920 vastgestelde huishuur b) De vonnissen wegens misbruik van genot; c) De vonnissen, waarbij de verlen ging om gewichtige redenen wordt ge weigerd of ingetrokken. Art. 2. Deze wet is verplichtend op den dag zelf harer bekendmaking. HET NIEUW ONTWERF Wij kondigen hier het eerste deel af an het wetsontwerp tot herziening der wet van 14 Augustus 1920 op de huis huren. Het overige zullen wij in een vol gend nummer aan «onze lezers mede- deelen. Albert, Koning der Belgen, Aan allen, tegenwoordigen en toeko menden, Heil. Op voorstel van onzen eerste Minister en van onzen Minister van Justicie, Wij hebben besloten en wij besluiten Onze eerste Minister en onze Minister van Justicie zijn gelast in onzen naam bij de wetgevende Kamers het wetsontwerp aan te bieden waarvan de inkpud volgt: Hoofdstuk I. Huurverlenging Artikel 1. Van het tijdstip af waar op de huur eindigt, bij uitsluiting van welke stilzwijgende inhuring ook, of, als de huur geëindigd is, van het tijdstip af waarop de door de wet van 14 Augustus 1920 verleende huurverlenging ten einde loopt tot het overeenstemmend tijdstip van het jaar 1925, is elke huurder of vroegere huurder gerechtigd om het door hem 'bij het in werking treden dezer wet bewoonde perceel verder te betrekken op de voorwaarden zijner schriftelijke oi mondelinge huur en overeenkomstig de navolgende bepalingen. Voor de mondelinge huur geldt als tijdstip waarop de huur eindigt de eerste vervaldag der huur volgende op het in werking treden van deze wet. De verlenging is niet van toepassing op de bedingen in zake optie tot aankoop, Bij overlijden van den huurder of vroegeren huurder genieten zij, die sedert ten minste zes maand bij hem inwoonden met uitzondernig van bedienden en dienstbode, het voordeel van de huurver lenging. Hei tijdsbestek van zes maand gelat niet voor een van de eclitgenooten. Art. 2. De verlenging is van toepas sing op de verhuurde perceelen welke tegelijk tot woning strekken en voor han del of nijverheid dienen, indien de jaar- lijksche huur op 1 Augustus 1914 niet meer bedroeg dan 6000 fr. te Brussel, Etterbeek, Elsene, Sint-Jans-Molenbeek, Sint-Gillis, Sinte Joost-ten-Noode, Schaarbeek, Ander- lecht, Vorst, U'kkel," Watermael-Boits- fort, Sint-Pieters-Jette, Koekelberg, Sint Lambrechts-Woluwe, Auderghem en in de gemeenten van meer dan"l00,000 in woners 3,000 fr. iri de gemeenten van 50,000 tot 100,000 inwoners; 1,800 fr. in de gemeenten van minder dan 50,000 inwoners. De verlenging is niet van toepassing 1. Op de perceelen die uitsluitend voor handel of nijverheid werden verhuurd en die voor 1 Maart 1922 uitsluitend daar voor werden gebruikt; 2. Op de perceelen die gedeeltelijk voor handel of nijverheid werden verhuurd indien de huurprijs bovengemelde be dragen overschrijdt; 3. Op villas, buitenverblijven of ande re lustwoningen welke de huurder slechts tijdens een deel van hel jaar huurt of betrekt. Zij kan niet ingeroepen worden om de uitvoering van werken van algemeen nut te verhinderen, of wanneer het vaste goederen geldt, die aan openbare bestu ren toebeliooren en bestemd zijn om voor en dienst van algemeen belang te wor den gebruikt. Art. 3.'Deze verlenging geschiedt van rechtswege. De verhuurder is echter gerechtigd hetzij om de verlenging te weigeren, het zij om de betrekking daarvan aan te vra gen, indien hij het bestaan bewijst van zijne zijde of van die van den huurder van gewichtige redenen, waarover de rechter oordeelt. In dit geval moet de verhuurder, bin nen den tijd van ten hoogste drie maand te rekenen van het oogenbiik waarop de gewichtige reden zich voordeed, zijn eisch in rechten instellen waarbij hij tevens de redenen heeft op te ge en waarom hij zich tegen verlenging verzet of dezer intrekking aanvraagt. Deze termijn wordt vastgesteld op straffe van vervallenverklaring. De verhuurder kan als gewichtige re den doen gelden dat hij volstrekt genood zaakt is het verhuurd perceel zelf te be trekken, ofwel door zijne voor- of nazaten of door die van zijn ecktgenoote te doen betrekken. De verhuurder kan zich ook tegen de erlenging verzetten mits bij aan den huurder of vroegeren huurder eene wo ning van gelijke waarde en op dezelfde voorwaarden verschaft, en zonder dat de huurder eenige kosten uit dien hoofde mag ondergaan. In de gevallen voorzien bij het 5e lid, kan de rechter beslissen dat een deel van het verhuurd perceel, mits een door hem te bepalen vermindering van den huur prijs, ter beschikking zal gesteld worden hetzij van den eigenaar, hetzij van zijne voor- of nazaten, of van die van zijn echt- genoote. Wordt geljkgesteld met een gewich tige reden, het geval van iederen Belg, die eigenaar was op 1 Maart 1922 van cén of meer perceelen, doch geen dezer op dien stond bewoonde, thans in een van hen wenscht te verblijven of er zijne na zaten bij hunne instelling te laten ver blijven. Het voordeel van de verlenging zal echter dén huurders, die bedoeld per ceel bewonen, slechts ontnomen worden mits zij zes maanden op voorhand ver wittigd zijn en enkel wat de lokalen be treft welke de eigenaar of zijne nazaten noodig hebben volgens hun rang en stand, voor Kunne huisvesting en voor die personen, welke gewoonlijk met hen samenwonen. In al de voormelde gevallen, indien de verhuurder het verhuurde perceel bin nen drie maanden na het vertrek van den huurder niet betrekt of niet iaat betrek ken, of indien het maar schijnbaar be trokken wordt, is de vroegere huurder gerechtigd om van den verhuurder scha deloosstelling te eischen, evenals zijne wederinstelling, zoo daartoe termen zijn. Art. 4. Het voordeel der verlenging wordt afhankelijk gesteld van de nako ming door den huurder, van zijne ver plichtingen, met inbegrip van de gere gelde betaling van den huurprijs, daar onder begrepen de verhooging, en van de tijdens den oorlog vervallen achter stellen, overeenkomstig de getroffen be slissingen of schikkingen. De rechter kan aan den huurder uit stel verleen en om aan zijne verbintenis sen te voldoen. Art. 5. De hum-der, die het voor deel der verlenging heeft genoten, kan niettemin het gehuurde perceel verlaten, mits hij zich houdt aan de voorwaarden, door de huurovereenkomst of door het ;ebruik bepaald. Art. 6. Door de eigendomsover dracht wordt aan den bewoner, huurder of vroegeren huurder, het voordeel der huurverlenging niet ontnomen. De nieuwe eigenaar kan echter de in trekking der verlenging aanvragen, zoo als is bepaald bij art. 3, 5e lid, indien de aangevoerde gewichtige redenen zich van zijne zijde voordoen zes maand na bet- aangaan van de overeenkomst welke voor hen geldt als titel. Art. 7. De onderverhuurders heb ben tegenover den voornamen huurder al de rechten, welke deze heeft tegenover den eigenaar. Tegenover den eigenaar verliezen de onderverhuurders, uit hoofde van het vertrek van den voornamen huurder, of vroegere onderhuurders het voordeel der verlenging niet, indien de onderverhu ring, zelfs stilzwijgenderwijze, toegela ten was. Indien echter de perceelen gemeubi leerd verhuurd waren, heeft de voorname huurder het recht het hem toebehoo- rend mobilier mede te nemen. ('t Vervolgt.) Uit Napels wordt gemeld Sedert en kele dagen is de Vesuvius in uitbarsting. Van dag tot dag wordt het heviger eu daardoor mooier, zoodat talrijke toeristen hier thans vertoeven. Ondeiaardsch ge rommel doet zich gedurig hooren. De drie kraters van den berg spuwen aan houdend steenen in de lucht en kleuren des nachts den hemel vlammend rood. Een internationale socialistische con ferentie heeft Donderdag en Vrijdag te Brussel plaats gehad. De besprekingen liepen over de houding der socialisten ten opzichte van de uitslagen der confe rentie van Genua. Frankrijk, Engeland en België waren op die conferenie vertegenwoordigd. Eene resolutie werd goedgekeurd, wel ke vaststelt dat de conferentie van Genua mislukt is, en dat de huidige regeeringen den vrede niet hebben kunnen bewerken. De resolutie spreekt zich ook uit tegen de bezetting van do Ruhrstreek en voor een onpartijdig scheidsgerecht door een volledigen Volkerenbond. De socialisten zullen ook ten aanzien van de tendenzvolle berichten der bur- ;erspers en offieieele agentschappen over le wereldgebeurtenis openbare meetin gen inrichten en politieke actie voeren in den schoot van de parlementen van Belgie, Engeland en Frakrijk, ten einde den werkelijken toestand te laten uit schijnen. De Nationale Kommissie voor de be studeering van de hervormingen die in zake goedkoope woningen dienen gedaan, onderzoekt op dit- oogenbiik ieverig liet door M. den minister Moyersoen aange kondigde stelsel van premies, die de re- geering van zin is toe te kennen om het bouwen van goedkoope woningen door particulieren te bcvoordeelen. Het Koninklijk besluit desaangaande, zal afgekondigd worden zoodra de Kamei de noodige kredieten voor het vcrleenen van de premies zal gestemd hebben. Het blijkt dat, bij het aanstaande be zoek der Italiaansche vorsten aan ons land, de verloving van prins Leopold met prinses Yolande ambtelijk zal bekend worden gemaakt. Naar gouverneur Beco onlangs op ceu 'banket verklaarde, zou liet huwelijk eerlang plaats hebben. DIE DEEL UITMAKEN VAN HET BEZETTINNGSLEGER Ruiterij en wielrijders le lanciers, 1916 (bijz. licht. 1919), wederopgeroepen van 28 Aug.id. 1917 (bijz. licnt. 1919), wederopgeroepen van 28 Aug. tot 20 Sêpt. 1/2 Jagers te paard, 1916 (bijz. licht. 1919), wederopgeroepen van z4 Juli tot 10 Aiig.id. 1917 (bijz. licht. 1919), we deropgeroepen van 24 Juli tot 14 Aug. 11/2 Jagers te paard eu M/2 Jagers te paard 1916 ((bijz. licht. 1919), wederop geroepen van 5 tot 22 Aug.; id. 1917 (bijz. licht. 1919), wederopgeroepen van 5 tot 28 Aug. 1/1 Kar. Wielr. 1916 ((bijz. licht. 1919), wederopgeroepen van 2 tot 19 Juni; id. 1917 (bijz. licht. 1919), weder- opgcriepen van 2 tot 24 Juni. 2/1 Kar. Wielr. 1916 (b(ijz. liclit-. 1919), wederopgeroepen van 26 Juni tot 13 Juli; id. 1917 (bijz. licht. 1919), we deropgeroepen van 26 Juni tot 18 Juli. 3/1 Kar. Wielr. 1916 (bijz. licht.1919) wederopgeroepen van 24 Juli tot 10 Au gustus; id. 1917 (bijz. licht. 1919), we deropgeroepen van 24 Juli tot 14 Augus- tus. Artillerie 8 A. 1918 (bijz. licht. 1919), weder opgeroepen van 8 tot 26 Augustus. 9 A. 1918 (bijz. licht. 1919), weder opgeroepen van 12 tot 30 Juni. 13 A. 1918 (bijz. licht. 1919), weder opgeroepen van 28 Aug. tot 14 Sept. Genie Bn./4 L. A., le en 2c Cies, 1916 en 1917 (bijz. licht. 1919), wederopgeroe pen van 31 Juli tot 26 Augustus. 3e en 4e Cies, 1916 en 1917 (bijz. licht. 1919), wederopgeroepen van 1 tot 27 Mei. 1/2 Gn. 5 L. A., 1916 en 1917 (bijz. licht. 1919), wederopgeroepen van 27 April tot 24 Mei. Vervoerkorps >geen wederoproeping. Seintroepen, Spoorwegbataljon en mi litaire Luchtscheepvaart wederoproe- pingen geregeld (toor de korpsoversten. Do dagen waarvan de datums vermeld staan, zijn inbegrepen in de periode der wederoproepingeu. Een pleziertrein naar Spa wordt op Maandag *5 Juni a. s. ingericht, ter gele- genluid van het kampmensenap vooï onafhankelijke wielrijders, en een an der op Zondag 18 Juni, ter gelegenheia van let kampioenschap >orr beroeps* wielrijders. Het vertrekuur is als volgt, vastgesteld: G< Et 5.15Aalst-Noord 5.58: An wer pen 5.28Mechelen 6.21Brussel-Noord 7.V5Leuven 8.00Thionen S.24Lan den S.42. De aankomst te Spa geschiedt te 10.45. Bij den terugkeer vertrekken de reizï* gers te 19.10 uit Spa, met aankomst te Landen (21.17), Thienen (21.33), Leu ven (21.57), Brussel-Noord (22.35), Aalst-Noord (23.38), Gent (0.13), Mechen len (23.10) en Antwerpen (23.35). De prijs der reis heen en terug be draagt 15 fr. in 2e en 10 fr. in 3e klasse, welke de statie van vertrek zij. De reizi gers 3e klasse üit Landen welke daar bij den terugkeer afstappen, betalen echter maar 9 fr. De biljetten worden tusschen 10 en 14 uur ter voormelde statiën afgegeven, op 1, 2 en 3 Juni voor de eerste reis, op 15, 16 en 17 dito voor de tweede reis. HET VONNIS VAN HET PROCES PETERSDORFF Het in tergeallieerd gerechtshof deed uitspraak in de zaken van Gleiwitz. 36 personen waren boschuldigd. Daar de Duitsche wetgeving geen von nissen bij verstok aanneemt, konden slechts drie uitvoerdrs van den aanslag van Petersdorff en 15 anderen voor deel name aan de Selbsehutz gevonnisd wor* den. Satzek werd tot eeuwigdurend dwang-* arbeid veroordeeld. De andere straffen gaan over 8 tot 15 jaren. NOG DE SLOTVERGADERING M. Motte wijst er op waarom Zwitser land de achturen-arbeidswet niet in voe ge bracht. De besluiten der economische commis sie zijn dan zonder opwerpingen aange nomen. Daarna gaat men tot het onderzoek over der besluiten van de politieke com* missie. M. Schanzer herinnert de voorwaar den waarin de bepalingen aangenomen werden, op 15 Mei aan de Russische af* vaardiging ov'erhandigd. Verder verklaarde hij wij laten ons werk niet in den steek; het blijft en zal voortgezet worden door de commissie van deskundigen te Den Haag. Ons vretrouwen in de oplossing der groot© vraagstukken die hier bestudeerd werden, blijft behouden. M. Patijn brengt de instemming van Nederland voor wat betreft de keuze van Den Haag, als zetel van de commissie vanj deskundigen. M. Facta bedankt de regeering der Nor derlanden voor de gastvrijheid die hier, door haar aan deze commissie geschon* ken zal worden. M. Lloyd George verklaarde op zijné beurt dat Engeland het verbond van met* aanranding aanneemt, waarop de verte genwoordigers der Dominions hunne in stemming geven, wat ook geschiedt met; de vertegenwoordigers van Italië en van Japan. De afgevaardigden der andere mo« gendheden verklaren opvolgentlijk de' besluiten, ter stemming gelegd, goed té keuren, het meerendeel ipefc het voorbe houd, vroeger voor de commissie uitge drukt. M. Jaspar verklaart de verbintenis niefi van nu of, aan te kunnen nemen, doch hij belooft zijne regeering er over te spre ken. M. Barthou spreekt- in den zelfden zin.- De besluiten van dc le commissie wor* den dan zonder verder debat aangeno* imen. M. Tchitc-hcrin vroeg dan nogmalaé het woord en verzekerde dat Rusland den- vrede wil. Dan staat M. Facta recht en spreekt da slotrede uit. Deze werd door al de af ge-* vaardigden sftandc aanhoord en op cin,* delooze toejuichingen onthaald.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1