m 1 11 §1 Donderdag Juni 1922 EI HEUÏEiMM ARS5E ZWERVELINGEN tegenóverren hmtkietcoim^^n^fiet volbrengen van de plichten van on zen staat; wij zullen een schietgebed uitkiezen dat we dikwijls zullen her halen binst de maand: H. Hert van Jezus, ons toekome uw rijk! Na hst if. Salrainentscangres lagreettiïg van hel Ministerie van ArSisüd en Nijverheid ViroywendienstpBicht in Polen Rond Stel Parlement Landbouwccngres te Brussel Nog ever hei index-cijfer v.-ey, A A XXVIII' JAARGANG NUMMER-103 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114— 3D.A-G-33I_«.A.I> 8 CENTIEMEN —WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nüffel-Ds Gendt H. Jacobus I Zon op 3,53 onder 7,43 Eerste Kwartier den 2 bliciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,Adolf Maxlaan,13, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londre3 E.C.4 Ons lieer in persoon sprak tot de II. Margaretlia Maria in een zijner .verschijningen" Ik vraag u dat de eerste Vrij dag na het octaaf van het H. Sa- cramenstfeest zou toegewijd wor den aan een bijzonder feest om mijn Hert te vereeren, met op dien da; te conimunïceeren, en met eerher stelling te doen door een akt van eereboet om den hoon te herstellen Hem aangedaan gedurende zijne uitstelling op onze altaren, en ikbe- lof u dat mijn hert zich zal openen om weelderig den invloed zijner Goddelijke Liefde uit te breiden over degenen die Hem deze eer zul len aandoen en zullen maken dat Hem deze eer geschiede. Jezus zelf dus vroeg dit feest; Hij duidde de dag aan; Hij wees er de reden van bestaan aan; Hij be paalde de akten van godsvrucht die Hij begeerde; Hij beloofde de schatten zijner genade te openen aan al degenen die dit feest zouden vieren. Kon Hij wel beter zijn ver langen of liever zijn wil te kennen geven? Het antwoord der H. Kerk luid de op Jezus vraag als volgt Zij keurde de Mis en het Officie van 1-1 TT -4. .1 feest in op den dag door O. L. Heer bepaald en stelde het daarbij gelijk met de grootste feestdagen des jaars. In 1899, wijdde Paus Leo XIII aan het H. Hert toe, niet'al- Jcen de vrome katholieken en de zondaars, maar ook onze door kette rij of dwaling verdoolde broeders sn zelfs de ongeloovigen. Pius X wilde dat deze akte van toewijding ieder jaar, zoo plechtig mogelijk op het feest van het H. Hert zoude hernieuwd worden. De H. Kerk heeft het reeds bestaande gebruik van heel de maand Juni aan het II. Hert toe te wijden, wil len bevoordeeligen. Leo XIII sinds 1902 en Pius X in 1906 en in 1908 verleenden kost bare voordeelen en buitengewone aflaten zoowel aan de Predikanten der maand van het H. Hert, aan de pastoors der kerken waar die oefe ningen plechtig geschieden, als aan de geloovigen die deze oefeningen bijwonen. Zij staat thans éen nieuw feest ter eere van het Eucharistisch Hart van Jezus toe en stelt die viering op den Donderdag na het feest van het H. Hert. Z. H. de Paus stond het reeds aan de Italiaansche bisdom men toe en is gereed dit voorrecht uit te breiden aan al de bidomuien die er Hem de aanvraag van zullen doen. En welk zal ons antwoord zijn Om te beantwoorden aan het ver langen van het H. Hert van Jezus die dit feest zoo dringend vroeg: VRIJ BEWERKT NAAR HET ENGELSCH 60' Vervolg Drie van de beste geneeshereen van Londen liepen af en toe,en gebruikten al de middelen van de kunst om, den ziekele redden. Juist tij de aankomst van de drie vurig gewcnschten waren de geneesboe ken in de bibliot! eek van der. beer T.im- ley tot ;r-n konsult vereenigd. De heer Iimley l.cvond ziel; bij her. Jufvrouw Limley, zijne zuster, was in Harry's ka mer, eene van dc schoonstee van net huis, niet ver van de kamer, waarin eens do moord gepleegd was. Lena bleef stil, vol vrees en hoop, in bet gebed baar hart tot God verheffend, in hare kamer; eerst voor weinige da gen had zij toevallig eenc ontdekking gedaan, welke baar een volkomen licht gaf over Harry's gevoelens omtrent ba ron persoon. Ilare tante, namelijk, bad voor Harry's verpleging cn om het nachtwaken bij bet ziekbed te verlich ten. ecue omzichtige vertrouwde ver pleegster, jufvrouw Gamp, genomen; a# deze tegenwoordig was, of in gezel- om Hem eerherstelling te doen voor de oneer Hem aangedaan en dat het niet ophoudt te ontvangen bij zonderlijk in het H. Sacrament des Altaarsom Hem onze standvastige en edelmoedige liefde te betoonen in wedergave van zijne reusachtige mildheid die hij ons betoonde en im mer nog betoont; om het voorbeeld te geven en andere geloovigen tot het goddelijk Gastmaal en tot den Troon van den Liefdekoning te brengen; om deel te hebben aan die prachtige beloften die Hij aan de H. Margareta Maria deed; oin aan genaam te zijn aan Hem die ons zoozeer bemjnd lieeft Zullen wij de maand en het feest van het II. Hert van Jezus op bui tengewone wijze dit jaar wederom vieren? Gedurende deze maand zul len wij het H. Hert eiken dag bji zondere hulde bieden; indien het mogelijk is zullen we dagelijks de II. Mis bijwonen; dikwijls op Zon en feestdagen, met den eersten Vrij - dag zullen wij ter II. Tafel nade ren; kan zulks dagelijks of daarom trent geschieden laat ons beant woorden aan dit uitdrukkelijk be zoek van 't H. Hert; wij zulien hij ons gewoon gemeenzaam gebed een klein gebedje voegen of allerminst eene aanroeping ter eere van het H Geëerd ten allen tijde Zij Jems' heilig Hart! Dat aller hart zich wijde Aan 't Hart vol liefde en sfnarfo Heer Jezus', ééne bede, Slechts éfne, gun ze. mijt Duim, 'mij een zoete stede ïn uw doorboorde zij MARC. DE TEVREDENHEID VAN DEN DEN HEILIGEN VADER De Paus zond aan den vikaris-generaal kardinaal Pompeii, een brief waarin hij zijn vreugde uitdrukte, om den gods vrucht, den iever en den geestdrift van de geloovigen. De Heilige Vader besloot Dat het- aan Jezus, vorst van den vrede, behage zijirrijk uit te breiden over al do sociale klassen, derwijze dat, bemind van eenieder, m een en hetzelfde gevoel van hef de en geloof vereenigd wezen t \Y are te wenschen dat de prachtvolle regenboog van den vrede schittere over de aarde, drenkend van bloed en tranen en dat van de mystieke treden dc.r Hei lige tabernakels, de duif met den olijftak haar vlucht neme naar het azuur des he mels. Mgr HEYLEN Het welgelukken van hét congres is grootendeels toe te schrijven aan den iever e.n het wijs beleid van Mgr Heylen, bisschop van Namen en algemeene voor zitter van de Eucharistische congressen. Verscheidene malen werd Zijne Hoog waardigheid door den P^ius ontvangen deze laatste dagen. Het verslag over deze begrooting is zeer lijvig. Het is 't werk van den hoer H. Heyman. De sociale wellen worden tegengewerkt door den slechten toestand der rijksmid delen. Er bestaat een voor-ontwerp op de verplichte verzekering tegen langdurige ziekte en invaliditeit. De tusschenkomst van den Staat zou 400 millioen bedra gen. Toch is di verslaggever van mee ning, dat men reeds een heel eind vooruit zou zijn, indien men een wet had, die nog gegrondvest zou Zijn op de samen werking tusschen den belanghebbende en den patroon, al zouden de voordeelen voor den verzekerde veel geringer zijn. Die voordeelen zouden toenemen naar mate de rijksmiddelen verbeteren. De wet op do ouderdomspensioenen van 20 Augustus 1920, is drie jaar van kracht, maar is niet meer van toepassing- in 1923 op oude lieden, geboren sedert 1 Januari 1858, tenzij ze verlengd worde. Een verlenging voor minstens een jaar is noodig, ook als een nieuwe wet opge maakt wordt, wat veel werk vraagt, want hoogst waarschijnlijk zal die wet steunen op verplichte vei zekering. Op 1 Mei 1922 waren 212,641 titels voor pensioenen van 1921 verzonden. De meeste nog hangende zaken zijn die van oude lieden die in openbare gestichten verblijven. Het verslag erkent, in zake het krisis- fonds, dat de besehuldiging van misbrui ken zeer overdreven is. Zekere gevallen van bedrog zijn gebeurd met medewer- straffelijk vervolgd werden. De misbrui ken werden streng bestreden. In 1921 was de totale uitgave 170 mil lioen slechts 783,547 fr. werden besteed aan arbeiders, die in stakingen betrok ken waren (1921). Ondanks de nog ha chelijke toestand der nijverheid, zijn de uitgaven van het krisisfonds zeer ver minderd. De officieele werkbeurzen werden ge handhaafd, waar ze nut opleverden. Yeel kleine werden vervangen door plaatsing- bureelcn, wat heel wat minder onkosten vergde. Mror daiwroCger werken de pa troons mee en zenden hun vragen om ar beiders in. De plaatsingbureelen en klei nere arbeidsbeurzen zijn telefonisch met de grootere verbonden en deelen elkaar vraag en aanbod mee. Vrije werkbeur zen kunnen onder zekere voorwaarden staatstoelagen ontvangen. De regeering bestudeert een ontwerp om door verzekering tegen de werkloos heid mettertijd het krisisfonds af te schaffen. Het departement schenkt zijn volle aandacht aan de brandende kwestie, uit breiding van het technisch onderwijs. Vooraf is nooefcg het opmaken van een statuut van leeraren, de inrichting van normaalleergangen voor leeraren. Het verslag dringt aan op een onder zoek der door den neer Van Caeneghem ingediende wet op 't technisch onderwijs. schap van hare tante, ging Lena zeer dikwijls naar de ziekenkamer. Bij deze gelegenheid had zij bemerkt dat. Harry een smal lint om den hals any een smal lint om den hals droeg, waaraan op de borst verborgen, een talisman of medaillon, of iets der gelijks bevestigd was. In weerwil van hare nieuwsgierigheid, waagde Lena het niet de oplettendheid van anderen op dit voorwerp te vestigen en kon daarom ook niet gewaar worden, wat Harry zoo zorgvuldig bewaard bij zich droeg. lntusschen was ook Jufvrouw Gamp daarop opmerkzaam geworden en eens in den nacht toen zij alleen 'bij hem waakte, nam zij zich voor, om, zoo goed nis het ging, in liet geheim te dringen. Zachtjes hief Harry's hoofd een weinig in de hoogte en nam hem liet lint van den hals, toen trok zij aan hetzelve een klein blauw zijden zakje te voorschijn, flat op Harry's borst rustte. In weerwil van don diepen, oiirusti- gen slaap, waarin dc zieke zich ten ge volge van het ingegeven slaapmiddel bevond, tastte hij mot de machtoiêoze hand naar de plaats, waar liet zakje ge legen had, en mompelde eenige onver staanbare woordu 1 V - "lo. ziekenoppaster, dat Harry groeten p ijsj op den inhoud van het zakje stellen hemren In de militaire kommissie van het Poolscho parlement is het wetsontwerp betreffende de algemeene dienstplicht behandeld. Bijzonder heftige woorden wisselingen ontsponnen zicli bij de be spreking van het artikel, waarin do vrij willige militaire dienst voor vrouwen wordt voorzien. De meerderheid der boe renpartij ontkende met de meeste beslist heid dat men hét recht heeft, vrouwen tot den vrij willigen militairen dienst toe te laten. NIEUWE ALCOOLWET M. Pierco, volksvertegenwoordiger voor Hoei, heeft met de heeren Flagey, Amelot, Maenhaut, Winandy en Do Bruycker, het nieuwe wetsontwerp op het bureel der Kamer neergelegd. Na gewezen te hebben op de fouten der oude wet en de onrechtvaardige ver oordeelingen, stelt M.Pierco voor, de uit voertaks van fr. 0.80 op 2 fr. te brengen. Men moet niet het verbod beoogen, maar een gematigd verbruik van goeden alcool, die in tijde van smetziekten diens ten kan bewijzen. Men moet den handel herstellen, die meer dan een millioen "menschen to le ven geeft. Het ontwerp beoogt 1. Den verkoop toe te laten in open bare plaatsen. 2. Het toezicht versterken bij verkoo- pers en voortbrengers. 3. Alle middelen aanwenden om het misbruik te 'bekampen. De andere artikels beoogen liet ver zachten der straffen en het minder zwaar belasten, zonder dat de Schatkist er door te lijden heeft. DE HUISHUURWET De middenafdeeling, gelast met het onderzoek van het wetsontwerp op de huishuren, hetwelk zekere rechtsgedin gen of uitvoeringen in lmisliuurzakcn schorst, vergaderde Dinsdag in de Ka mer. Zij heeft met 6 stemmen tegen 2 het verslag van M. Tschoffen goedgekèurd De middenafdeeling sloot zich bij een parigheid min één stem bij 't beginsel vtwi 'f rrorp ata», in(**tr wete y oordeel dat men de draagkracht ervan moost beperken bij nog tc vellen vonnis sen. Zij nam niet aan dat men vonnissen zou schorsen die reeds kracht van gewijs de hadden. Dc Nationale Federatie dor Landbouw- vakvereenigingen heeft gister morgen in het lokaal Brasserie Flamande haar 10e congres geopend. Do vergadering werd voorgezeten door M. Leurquin, voorzitter der Federatie, omringd door Mei. Klinkenberg cn Du- monceau, MM. Jabon, ondervoorzitter. Criquillon, Sandront, voorzitter van liet Belgisch Landbouwverweer, Breney, Lempereur, Molinghen, Vignette, Ilulot. z. M. Leurquin liet in zij'ne openingsrede den bijval van de landbouworganisatie gedurende de drie eerste jaren van bet bestaan der Federatie uitschijnen. Hij deed een oproep aan de Belgische land bouwers om eensgezind boven de partij- groepen samen te werken tot. groot pro fijt van den landbouw en het lana en van heel de natie. Hij legde ook den vin ger op het gevaar waaraan 't stichtten van verscheidene vereenigingen onder eene politieke of godsdienstige- vlag blootstelt. Spreker ziet hierin eene sepa^ ristische beweging. De voorzitter voegt er nog bij dat het driejarig bestaan der Federatie eeue drie voudige stichting beduidt stichting van coöperatieven, de landbouwbank en liet werk der jonge Land bouw vereenigingen. Na de openingszitting vergaderden de congressisten in de afdèelingen. In de eerste afdeeling- voorbehouder, aan de ekonomische kwesties cn wair M. Lempereur voorzat, werden verslagen afgelezen daar M. Radermeckcr over de landbouwbank; door M. Brenez over koon en verkoop; door M. Pirlot over landbouwverzekering. moest. Overtuigd zijnde, dat de zieke veel te zwak was, om in deze oogenblikken tot bezinning te lnmnen komen, liet zij zich in hare nasporingen niet storen; zij opende het zakje en trok er een klein met bloed bevlekt kanten, zakdoekje met den daarin geborduurden naam Le na uit. De oppaster wfls echter niet in staat, dezen naam niet zijne oud Engêlsche letters en versierselen te ontcijferen. Zij waardeerde slechts dc fijnheid van het ontwerp cn beschouwde de bloedvlek ken. Strak staarde zij op het raadselach- doekje én schudde bedenkelijk. Op dit oogenblik hoorde zij iets en keek verschrikt uit hare gepeinzen on. Zij zag haar geheimzinnige daad verra den. Lena was in haar nachtgewaad ge komen. Feno zekere ontrust had haar den slaan ontroofd, en in den angy,, dot Harry's riekte erg,geworden mocht ijn, had zij, door niemand bemerk: Lu. o slaapkamer verlaten. Zij was re-ds achtjes in 06 kamer gekomen, toen iuf- rouw Garen hei :;ni -an Harrv's hals van 11 i.i a met de ge- die ju eik- geval yan eenen zeer teederen, vromen aard waren Zij vroeg zacht, maar met duidelijke teekenen van verwondering, wat de oppaster gedaan had. Deze ver schrikte en werd zeer verlegen. Zij meende zich het best te rechtvaardigen, als zij eenigc verdenking op die bloedl druppels wist. te schuiven, Zie eens, lieve juffer, zegde zij, wat deze fijne doek bevat Zonder twij fel zijn liet bloedvlekken, maar als zij Tan eene neusbloeding afkomstig waren, dan zouden zij er anders uitzien. Ik ermoed dat deze doek gediend heeft, om eene gevaarlijke wonde te verbinden. Waarom bewaart de zieke die zoo ge heimzinnig; Ach, lieve liemel. als op hel laatst die wilde, ijlhoofdige gedach ten van moord, roof en verdwijnen van menschen, die den zieke kwellen, nog maar geene betrekking hebben op dozen doek; wie weet. of hij liet. geheim van ene zware misdaad, misschien van eenen moord in zijne borst, verborgt Lena sloeg eenen blik op den doek; zij herkende dadelijk liet geschenk dal zij voor bijna zeven jaren aan Harry in de zondagschool van hare tante, half in scherts, gedaan had. Dat Harry dezen doek zoo trouw bewaard en op zijne borst gedragen had, zonder haar daarvan het In de tweede afdeeling, vooijjezeten door M. Emile Oporton, word lezing geven van een verslag van M. Roberto vragende dat de transmissie-taks op de beursoperaties zou toegepast worden, en een verslag van M. E. Lcfèbro over de fiskale kwestie. In de derde afdeeling die M. Pirlot voorzat, hebben MM. Leurquin cn Ro bert! verslag gegeven over de kwestie de? melk en van het vervoer. 's Namiddags in de vierde afdeeling, voorgezeten door M. Octave Iluet, be spraken MM. Roselier en Hotiber de ar- beidsvraag. In de vijfde, waar M. Cri quillon voorzat, sprak M. Vignette ten voordeele v an een bestendig sckretariaat in het midden der landbnuwvakvereeni- gingen. In de zesde afdeeling bespraken Mej. Klinkenberg en Dumonceau de kwestie der jonge boerenbonden en liet landbouwonderwijs voor de vrouwen.. De laatste en de laagste, die wij aan te" leekenen hadden, van sedert het afkon digen der levensduurte. Het is thans 365 pui Het hoogste cijfer werd bereikt in 1920, den 15 October, zijnde 477 punten. De beteekenis van 36*5 punten den 15 Mei 1.1. is dat nu nog fr. 3.65 moet be taald worden voor de levensmiddelen van allereerste hoedanigheid, wat voor den oorlog maai- 1 fr. gold. Maar dit wil nu niet zeggen dat dit cijfer op alle levensbehoeften van toepas sing is. "Voor koloniale waren zou het index- number 302 zijn, dat kan zijn. Voor andere onmisbare waren is het ècliTer veer Hooger. y°or kolen bijvoorbeeld is liet, nog tot o00, voor schoenen is het nog ten min ste 500, voor kleeren 400, voor bakstee- nea is liet 6 tot 700. Niet te verwonderen dat er weinig huizen gebouwd worden. Het zijn die groote index-nummers die net leven duur houden. Naar aanleiding van 'dien toestand, werd over eenige weken in de dagbladen gemeld, dat de grooto nijveraars van Charleroi en omtrek liet gedacht opgevat hadden 111 elke gemeente van het arron dissement winkels in te richten welke hunne waren zoo goedkoop mogelijk zou den verkoopen. Hunne redeneering was deze als de levensbehoeften beterkoop worden, zul len de werklieden niet zooveel moeten winnen de dagloonen zullen kunnen dalen en wij zullen oze voortbrengselen beterkoop kunnen verkoopen cn dus in rijkheid zijn te kunnen kn de mogelijkheid zijn te kunnen konkur- reeren en meer bestellingen te krijgen. Dat heeft natuurlijk beroering ver wekt bij de handelaars der streek °en de Handelskamer van Charleroi is bijeenge komen om te onderzoeken wat er te do'en staat. Zij heeft afgevaardigden naar de groot; mjveraars gezonden, cn deze hebben be loofd de uitvoering van hun ontwerp te -•erdagen. Vervolgens heeft de Handelskamer van Charleroi de kwestie onderzocht van liet index-nummer. Zij doet opmerken dat het index-nummer altijd vastgesteld is geworden zonder rekening te hemden van de hoeveelheid der in aanmerking genomen was. De syndikale kamer "der koloniale wa ren heeft uitgemaakt dat, voor wat dien faklor aangaat, het index-nummer 302 is, m plaats van 351, zooals in het offi cieel index-nummer aldaar wordt opge geven. Volgens de gedane berekeningen zou het algemeen index-nummer 338 zijn minste tc doen blijken, toonde haar dui delijk de gevoelens van den jongeling. Het raadsel van zijn gedrag jegens liaar was daarmede opgelost, maar ook van liare eigene gevoelens viel in dit stille nachtelijk uur de sluier, die dezel ve verborgen liad; zij gevoelde nu on- wederstoanbaar, dat zij Hurrv beminde, zooals hij haar beminde. Haar blik rustte op den blcekcn ver magerden slaper, en een heilige traan parelde in haar helder oog. Arme vriend! dacht zij, met liet diepste medelijden. Wat hebt 'gij om mij nentwille geleden door de zinspelingen van mijnen vader, dat ik eens met Hek tor Hartwell zou verbonden worden I Wat hebt gij moeten lijden door Hektor's onbeschoftheid, gij met uw teedcr en on wrikbaar hart, dat zoo dikwijls belecdigd werd in dc tegenwoordigheid van haar, die gij bemindet! Schijnbaar met onschuldige boerte- rijen wist zij de verdenkingen van de oppaster tc doen verdwijnen, maar zij droeg er nauwkeurig zorg voor. dat het dierbaar aandenken dadelijk weer aau Harry teruggegeven werd, opdat de ont wakende niet opnieuw ontroerd cn het geheim niet meer oojhciligd werd. Mot eenc onbe.*. j êjke ontroering

De Volksstem | 1922 | | pagina 1