17 ihsoyghen Zalerda^ juni 1922 IA AR Ei V Ai zaak ie Genl De held van den IJzer overleden Dfii'ssiilaniTs scfiulel aan Biiiaenroeping der fcSas van IS22 en 1923 Landbeuwbelangen XXVIII' JAARGANG NUMMER 116 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114 !DA.Gr!BI_i-A.13 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Va.» Nppfel-Db GbnpT bliclteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te vrendan tot het Agentschap Havas, Adolf Slaxlaan,13, te EmsselS. Place da la Bourse, Parijs H. Marcus Zon op 3,48 onder7,54 Laatste Kwartier don 17 O Band, om oost en west te snoeren om zuid en noord, om zee en zand ier overwinning heen te voeren ff hert en ziel en tongenband, vereert mij, lijf en ziele en aderen met de oveveeuxvdc o-nvalsche vaderen en... leve vrij'ons Vlaanderland 1 Dit is een kort zanggedicht van onzen ouden vriend Gezelle in 189 r aan zijne fijne kop en pen ontgle den. Hij roemde zijn land van Vlaanderen toch zoo geerne, zoo dikwijls, zoo hertelijk en hij had gelijk, Als men naar Ingoyghem trekt moet men aan Gezelle denken, wil lens nillens, want daar wonen en tronen zijn neef Lateur, alias Stijn Streuvels, zoon zijner zuster zali ger, onze onsterfelijke vlaamsche verlialenschetser, en zijn oud- leer ling de zoet gevooisde Hugo 1 er riést, de pastoor van te lande overal gekend en beroemd, We stapten van 't konven, zeg- gen ze hier in de streke. op den sterhoek, dat is de korst bijgelegen halte op de spoorbaan om Ingoy- ghem te bereiken, 't Is waar ook, men zou het nog vergeten te melden, er loopt hier nen tram door t dorp en dat stoomtuig komt van Kortrijk o-egleden over Harelbeke, Deerlijk en Vichte (Tervichten, zeggen ze alhier) naar 't heerlijke zuidvlaam- sche dorp van Verriest. Onze Kozen uit de Lejestad is er thans hoofdin genieur van. En nog a propos van dien tram, deze was juist gereed toen de oorlog uitbrak, de Duit- .s 'hers braken hem op en sedert een goed paar maanden loopt hij weer. Eene zegemng voor de streek want hi j' verbindt, de Leie met de Schel de* en loopt naar Berchem in Oost-Vlaanderen om 't al schoone van zuid West- en Oost-V laande ren te laten bewonderen, ....Overheerlijk inkomen van deze landelijke gemeente langs het Noor den. We keken bijna ons oogen uit en wé draaiden ons wel drij keeren om alle landschappen van in de ron de te beoordeelen. Voor ons recht over de nieuw gekasseide baan lag 't echt zuid-vlaamsch dorp met zijn herstelde kerk in baksteen, met het groote witte huis als pastorie, met zijn hoerenhof steden, villas, eenvou dige woonhuizen en heerenhuizen; en daarboven in de verte Ooteghem, St. Louis, Tieghem. Achter ons de oostvlaamsche streek met den spits Imogen kerktoren van Wortegem de afgeschoten toren van Waere ghem, de ijcfele en platgeschoren boomeng'óuwen en bossdhen jdoor de misdadige Duitschers. Anseghem ligt verdoken tusschen de heuvelen en Castre insgelijks. Bottendeen om uit te bersten ziet mij al die boom en staan; zoo de naasten zoo de versten zwellen doen ze en zwart nu gaan Daar 't nu zwart is, zal. 't geworden lente zijn, van einde te orden loopt het nog twee nachten aan. We zijn 't halven van Mei en de loodzware hitte begint te wegen. Gelukkig speelt er een koel en zoet windje en eenige verfrissehende druppelen regenwater ontvallen aan de wolken. We stappen vooruit en den tikke tak van het weefgetouw daarin die nette werkerswoon doet ons op mate trappelen en ons herte opspringen van echte blijheid. Het was hier immers toch zoo droevig gesteld in October 1918 en de En gelsehen klopten hier zoo duchtig op de moffen maar 't was ook vice- versa om doen, zei ons nen boer met wien we in gesprek kwamen. Pinte, pontc, 'palingpot, loopt ermcê naar 't wagenkot, loopt ermee naar 't ovenbuur. 't Ovenbuur dat is hier de kleine bakkersoven bij werkman en boer, en onder dat gedoente kroop men binst 't bombardement en binst hét trommelvuur. We bestatigen en zien nog met aandoening naar de gerepareerde gehavende hofsteen en we roepen een koewachtertje tegen Ventje waar woont Pastoor Verriest Ja, maar mijnheer, zei 't jon gentje, ge moet wel weten dat er hier wonen drie pastoors, te weten nen ipperpasternen onderpaster en zooas ge zegt den ouden paster Verriest en deze laatste kloek en gezond, woont ginder achter 't kloo ster nevens de trambaan naar_Vieli te toe, een kwart van hier, iri een nieuw gecimenteerd huis met vier karen, Hij wordt hier toch zoo geerne gezien. Dank u vriendj e doen we en we peinzen Maakt pompen van can óns en speiten van geweren al 't vechten is voorbij, 't is vrede weere in 't land. en we stappen nog ne keer door en verder, We passeeren nen immensen grooten gekruisten Kristus ofte Ons Hëere, zooals ze hier zeggen, de loo- den bollen en ijzeren scherven vlo gen in 18 door zijn arms en beenen maar en kwetsten hem niet doode- lijk, doch daarnevens is Sint Joan nes, den welbeminden discipel, zijn hoofd afgeslegen en O. L. Vrouw ken staat immer bedrukt en nog bedrukter te weenen, want sedert den oorlog doen de mensehen haar nog meer verdriet aan, We dachten Moeder stond zij vol van smerte naast hel kruis en 't brak hemr herte dat beur Icind daar hangend was. Nen kloeken, struisehen, welge- bouwden boer, nen echten vlaam- schen telg kwam ons tegen juist rechtover de oude pastorie en bij 't inkomen van t dorp. Vriend schap, ge zijt van hier vroegen we. Ja, mijnheer, antwoordde de landman, Ge doet een wan- delihgsken met 't eerste schoon wee- Zoo as ge meent en zegt vriend Nu hoe is 't met Pas toor Verriest Daar is geen vragen naar, goed meen ik, zei dc man, maar hij ligt mee de kozijnt jes of beestjes Zoo met 't jicht wilt ge zeggen en duurt het al lang 'i Neen 't, mijnheere, an ders zouden we hem wel tegenko men, hij wandelt veel op de prochie en gaat dikwijls zijn oud-parochia nen bezoeken. Ik denk dat hij zeker te bedde ligt en dus ge kunt niet missen hem te zien en te spreken Maar, vriend, wat beteekenen die Kruisjes op dien akker daar Dat zijn de graven der Duitschers en Engelschen in 18 alhier gesneu eld. De witte kruisjes duiden de Engelschen aan en de. zwarte de Duitschers. Ze hebben zij maar nen hoek grond gekozen, hun lijken na den wapenstilstand daar naartoe ge bracht en daar een' wittensteenen kruis met een zweerd op gecimen teerd te midden dat Kerkhof gezet en niemand mag daar nen voet op zetten. Daar liggen 80 Duitschers en wel 70 Engelschmans, altemale alhier gevallen. Da's meest van een ander religie We klapten en koutten nog van 't een en 't ander... en, ik zei in mijn eigen 't is hier goed volk en t zijn brave menschen. Ik wenschtc den hoer hertelijk dank en tot weder- ziens en hu stapte ik rechtdoor n; een koutertje geslagen te hebben met den schoolmeester, (jandorie nen interessanten vent ook) naar het met ciment bezette huis van Hu go Verriest Tk dacht hij me zeiven Noch wulvengier, noch cvertand en vreest die heeft gezond verstand, MARC. Nadere bijzonderheden DE LOOPBAAK VAN DEN BURGGRAAF Volgende bijzonderheden worden nog medegedeeld over de ophefmakende zaak te Gent. Het is toen men zekerheid had, dat de zoogezegde burggraaf niet het minste recht had op dien titel en toen men stel lig overtuigd was, dat vergiftiging ge pleegd werd, dat er overgegaan werd tot de aanhouding van Maisières. Desniet tegenstaande blijft deze nog steeds bewe ren dat hij wel degelijk een burggraaf is. Zijn vader, zegt hij is een graaf en zijn broeder een baron... Ongelukkiglijk is zijn voorgaande met al te onbevlekt, integendeel. Voor den oorlog was Maisières letter- zetter-drukkersgast, doch ook doktor in de rechten. Of hij daarvan, een diploma bezit is nog niet geweten, doch in alle gevat heeft hij zeer uitgebreide rechts kundige kennissen. Toen hij zijn militairen dienst, deed wist hij het tob den graad van onder luitenant te brengen.- Dan verbrandde hij echter zijne vingeren, door een tes tament te Vervallenen om te trachten eene erfenis binnen te palmen. Hij werd veroordeeld tot twee jaar gevang en bc- rooving van zijnen graad. Toen den oorlog uitbrak trok hij op nieuw binnen, vroeg om naar liet front gezonden te worden en deed er twee jaar dienst, als eenvoudig poilu Hij werd verschillige malen op de le gerorde gebracht en werd dan achtereen volgens "korporaal, sergent, onderluite nant en luitenant. Door zijne dapperheid onderscheidde hij zich zoo zeer, dat_hij naast verscheidene andere eereteekenen ook het eere-legioen kreeg. Masières deed ook aan dagbladschrij- ven en onlangs nog verscheen in een Belgisch blad een artikel getiteld Het recht tot straffen waarin Hij handelde over de krimineele rechtspleging en over de assisenhoven. Maisières is thans 43 jaar oud. Uit zijn tweede huwelijk heeft hij een zoont je dat thans 9 jaar oud is; uit zijn hu welijk met mejuffer Coppieters Stochove heeft hij ook een kind thans zestien maand oud. DE APOTHEEK VAN DEN BURGGRAAF Het gerecht is ook te weet gekomen dat de broeder van Maisières, dus de ba ron apotheker is buitengewoon toe val In de woning van Maisières heeft men zulke overgroote hoeveelheid ge neesmiddelen, fïeschjes drank, doozen poeder, enz. enz. aangeslagen, dat men er eene lieele apotheek zou mede kun nen oprichten. Het gerecht heeft reeds experten aangesteld om al dat goedje eens te onderzoeken. WAT MEN BIJ DE LIJKSCHOU WING VOND blik te weet te komen wanneer het slacht offer de doodclijke dosis strychnine heeft ingenomen. Zooals wij gisteren meldden is Valerie Coppieters Stochove in hare woning waar zij alleen verbleef kort nadat zij de woning van haren .schoonbroeder verlaten had overleden. Wij zegden gisteren reeds dat in de ingewanden van het" slachtoffer eene groote hoeveelheid arseniek voiïd. Het echter de arseniek niet welke den dood heeft veroorzaakt. De wetsdokters von den ook 225 milligrammen strychnine. De grootste dosis strychnine welke in een geneeskundig voorschrift opgegeven wordt overschrijdt nooit 3 milligram. Men vraagt zich dan ook af, hoe het mo gelijk geweest is dat liet slachtoffer zulke groote hoeveelheid strychnine heeft kun nen innemen. Dit gif werkt bliksemsnel en volgens do lichaamsgesteltenis van dengene die liet inneemt doodt het na eenige minuten. Zooals men weet was het slachtoffer van zwakke, ziekelijke gesteltenis... ZONDERLINGE VASTSTELLINGEN Het onderzoek heeft reeds zonderlinge vaststellingen opgeleverd. Zoo is liet gebleken, dat. het slachtof fer eene zekere soort poeders innam. Bij oen apotheker had zij vijftien zulke poe ders gekocht en toen zij zekeren dag vaststelde dat. zij nog slechts zeven poe dels had, alhoewel zij overtuigd was, dat. zij er nog maar zeven gebruikt, had, ging zij aan den apotheker vragen of Hij haar wel vijftien poeders gegeven liad. Daar kon de apotheker met zekerheid bevesti gend op antwoorden daar hij de cachet ten bereidt in een toestel dat steeds eene reeks van vijftien cachetten tegelijk maakt. Anderzijds had het slachtoffer meer dan eens geklaagd, dat telkens zij at van eene soort koekjes welke haar schoon broeder haar aanbood, zij ongesteld werd. In de woning van Masières heeft het ge recht van deze koekjes en andere lekker nijen aangeslagen. Deze zullen ook sclieidkundig onderzocht worden. HET VRAAGTEEKEN DER ZAAK Het geheimzinnige der zaak, dat nog dient opgelost te wt>rden, is het oogen- Wat is er gebeurd in de_ woning van den burggraaf Wat is €T gebeurd de woning van het slachtoffer 't Zal geen gemakkelijke taak zijn voor liet gerecht, dat uit te pluizen. Men seint ons uit Veurne, 15 Juni Heden overleed te Veurne, Karei Lo- dewijk Cogge, bediende bij de Noord- watering-Veurne, die de IJzer vlakte in October 1914 onder water zette. Cogge zal waarschijnlijk Maandag be graven worden. Karei Cogge is gedurende meer dan 32 jaar opzichter der Waterwerken geweest. Was hij, die op aanraden van den heer Emeric Frys, in de beroerde Octoberda- gen van 1914, het plan de omstreken van NieuwpooH onder water te zetten, ten uitvoer Dracht. De heer Frys, beheerder der Water werken, liad in een oud dokument van den Son van het vierde jaar van den republikeinsclien kalender het onweerlegbaar bewijs gevonden dat in 1793 en volgende jaren liet water gebe zigd werd om de landerijen in de stre ken van Scheerwillemskapelle blank te zetten. Kales en Engeland waren door de Duitschers bedreigd. Frys begreep aan stonds dat eene hernieuwing van een soortgelijk manoeuver mogelijk was en redding moest brengen aan het Belgisch leger. Zoodat hij onmiddellijk techni sche bijzonderheden ging vragen aan Karei Cogge. Cogge bevestigde, dat hem mogelijk was geheel de omstreken van Nieuwpoort, ter diepte van 2 tot 3 meters onder water te zetten. Dit plan werd aan generaal Wiele- mans voorgelegd,' die liet zonder aarze ling goedkeurde en Cogge werd aan- toiids belast mot de uitvoering ervan, Moeilijke taak voorwaar, wanneer men denkt hoe vlak we bij de Duitschers wa- ren. Op gevaar a£ er zijn leven bij in te schieten begon Cogge in 't geheim de voorbereiding. Na drie dagen en nach ten hard werken, begon het water lang zaam in het land te dringen. Langzaam eerst om geen achterdocht te wekken bij de Duitschers, die inderdaad aanvanke lijk aan een ongeval zonder belangrij ke gevolgen dachten. Dooli spoedig gin^ liet snéller, het water begon in volle gul pen door de sluizen te dringen en langs alle kanten verder 't land in te trekken Het water begon zijn werk voor goed. Dc eerste overstroomingen deden na tuurlijk andere volgen. Alaus heeft Cogge, door zijn moed en schranderheid, niet alleen het land, maar geheel de wereld een onlzagelijken dienst bewezen. Dank aan hem kon het terrein, door liet vreedzame water bezet, door geen geweld van vuurmonden meer ver overd worden. Bleeds zal ons dankbaar volk, den naam gedenken van liom, die in zulke moeilijke en angstvolle dagen, zijn land heeft gered. We geven hieronder een overacht van de schadevergoeding, die Duitsehland aan Belgie te betalen heeft, zooals xn Februari 1921 aan liet Commissie voor Herstel overhandigd (Bijvoegsel III). A. Schade aan partikulie-re eigendonU men en openbare instellingen Schade aan de nijverheid 8,316,686.125 Schade aan woonhuizen 4,094.1oü.UUU Schade aan pachthoeve met aanhoorigheden 2oo,6o b,251) Schade aan huismeubelen 3,809,41o,9<0. Schade aan de gebouwen van den Eeredienst en van het Vrij Onderwijs 4o9,6 8,000. erwoesting van en schade aan gemoenteeigend. 931,8164.I4U Schade aan den veestapel 670,326,880. Schade aan bosschen (parti- culiere eigendom) 619,880,244 Schade aan de jacht' 76,002,000 Visscherij, tuinb., bijenteelt 21,914,640. Schade aan landbouwwerk tuigen en landbouwge reedschappen, en aan den oogst in de schuren - 497,918,7o0 Opeiscliingen ten laste van den handel en van parti- kulieren 1,861,934,100 Totaal 23,225,462,104 B. Schade aan het domein van den. Staat Schade aan de gebouwen van den Staat 75,497,060 Schade aan dc Universiteiten-45,458,572 Schade aan de provinciale be sturen 68,248,176- Schade aan domaniale bos scben 120,000,000. Schade aan de inrichtingen van het Departement van Rechtswezen 63,619,000 Totaal 372,822,808 0. Schade aan de Spoorwegen /"an den Staat, posterijen, te legraaf, buurtspoorweg 5,193,254,200 Het is bepaald vastgesteld dat, even als voor de klas van 1921, oök van de klas van 1922, twee oproepingen zullen plaats hebben, de eerste m December 1922 voor dezen geboren in de eerste helft van het jaar, en de tweede in Juni 1923, voor dezen geboren in tweede helft van het jaar. Men verlangt nu te weten wanneer men zinnens is de klas 1923 binnen te roepen Welke weg dienen juist te volgen dc milicianen der klas 1922 zoo twee oproepingen wel te verstaan plaats heb ben om bij de eerste oproeping in geschreven te worden De minister antwoordt daarop Waarschijnlijk zal het grootste ge deelte der 1923 binnengeroepen worden vanaf November 1923 tot Januari 1924, Er kan echter, desaaugaande, geene ze kerheid gegeven worden. J)e in den Loop van het 2e half jaar geboren mili cianen van 1922 die met de eerst op te roepen groep verlangen binnen te ko men. moeten zulks voor den 31 Augus tus aanstaande aanvragen aan den kom mandant der legerdivisie voor dewelke de milicianen hunner gemeente dienen aangewezen, en waarover zij alle inlicli tingen kunnen bekomen in dc bureelen der korpsoverston, plaatselijke komman- dan ten, kommandanten der gendarme rie, dist-rikten en kantons. Geconcedeerde 209,905,191 Totaal 5,403,159,391 D. Verwoesting van gemeente wegen 240,904,000 E. Schade aan den grond 508,647,435 F. Schade aan de wegen 151,495,848 G. Schade aan watenvegen 166,370,096 H. Havens 102,275,667 I. Schade aan de vloot 180,458.250 Schade aan de Koloniën 9,552,510 K. Schade aan de Belgische on derdanen in het buiten land 298,940,000 L. Gestolen en verloren titels 80.000,000 Alles te saam 30,740,088,109 TEELT DFR POREI Eenieder is overtuigd dat porei een aan gename en gezonde groente is die in alle tuinen gekweekt wordt. Met spijt stellen wij echter vast dat de opbrengsten bij tal van personen te gering zijn. De oor zaak daarvan ligt in de keuze der soort en in de bemesting. De beste variëteiten zijn de over groot e van Garen tan, de dikke van Rouan en de dikke Brabantsche. Aan deze behoort men de voorkeur te geven. In Juli wordt deze groente gewoon lijk op ledigkomendc perceelen uitge- plant. Het is aan te bevelen, vooraleer mek dit werk aan te vangen den grond duch tig te begieten met vloeimest-, ten einde den groei der plant te bevorderen. Wanneer men de samenstelling van porei nagaat stelt men vast dat zi j veel stikstof inhoudt. Daaruit volgt dal men daarmee bij de bemesting moet rekening houden. In eene proef door ons in 1913 aange legd bekwamen wij de volgende uitsla gen per are Perceel I. 5 kgr. zwavelzuur ammo niak, 4 kgr. superfosfaat, 3 kgr. ehloor- potasch. Opbrengst 481 kgr. Perceel II. enkel bemest met beiii en ale. Opbrengst 274 kgr. Deze cijfers too nen aan hoe noodzake lijk het is een doelmatige bemesting too te passen, aangezien men door het ge bruik van scheikundige meststoffen om trent, de opbrengst kan verdubbelen. Eenige dagen voor het planten zal men deze vetten regelmatig over den grond uitspreiden en duchtig ineggen. Dikwijls g 'beurt het dat bet hart dezer, plant door maden wordt aangetast. Men zal deze zooveel mogelijk dooden en het aangetaste deel wegsnijden. De poreiplant wordt best ter plaats bewaard, doch bij hevige koude moei zij licht bedekt worden. In bet voorjaar kan men ze in den grond leggen met dg wortels omhoog. DIXI.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1