Vrijdag Juli 1922 PillEMEM IN H6LLAI9D Mervisw m@i den ex-k@im Bood der talrijke üalsguhnsn ie Otngang mei hef Allerheiligste ie Aalsi door de eeuwen heen Hei geheim vast Phasisix-Park Ir den Hoegen Raad van Han del en Nijverheid Oo val van de Mark XXVIII» JAARGANG NUMMER 132 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. III 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.30 Uitgever: J. Van Np,tfhl-D3 Grom* t liciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas, Adol£ Maxkan,13 te BrusselS, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4 g H. Willibaldus Zon op 3,57 onder7,54 Volle Maau den 8 JEER.STE PROEF MET HET VROUWENSTEMRECHT De kiezingen in Holland, voor 'de samenstelling der Tweede Ka mer, dewelke Woensdag plaats had den zijn wat men pleegt te noe- pien een historisch moment. Want: poor cle eerste maal zullen de vrou- peen moeten stemmen. Wel is dit .verleden jaar, in enkele steden, reeds bij een raadverkiezing ge schied, doch dit was slechts een voor proefje. Nu moet de groote massa opkomen. En dat voor de Tweede Kamer. Kiezer is iedere man of vrouw jde uitsluitingen daargelaten), die voor of op den 15en Mei van dit jaar den leeftijd van 25 jaar had "bereikt. Heel het land is in 18 kieskringen verdeeld. Reeds in het verleden was steeds in Holland de uitslag eener kieziug onzeker zelfs al had het aan het roer zijnde kabinet eene sterke meerderheid, toch kon men nooit op voorhand zeggen wat de stembus zou uitbrengen. "Wie zou nu iets durven voorspel len, nu er die onbekende factor van 1.500.000 kiezeressen bijkomt, die gisteren voor de eerste maal stem den. Nog nooit werd in Holland het kiezers-aantal met één slag zoo sterk vermeerderd. Het algemeen kiesrecht voor mannen is er gelei delijk gekomen, zonder groote schokken. Maar het vrouwenkies recht kwam er ineens. Des te ster ker de factor van onzekerheid. Wij achten het niet zonder be lang hier te herinneren aan de re sultaten der vorige algemeene ver kiezing (1918). Hieronder volgt dus een lijstje van het aantal stem men, door de partijen en groepen, die in liet parlement zitting kregen, behaald met opgave van het aantal Zetels, dat haar krachtens het stem- menaantal werd toegewezen Stemmen Zetels. R. K. Staatspartij 402.962 30 S. B. A. P, 294.495 22 Vrijheidsbond 202.312 15 Anti Rev. Partij 180.187 13 Christ- Iiist. Unie 88.039 7 Vrije. Dem. Bond 70.674 5 ,Sos. Dem. (Comm.) 31.010 2 Chr. Dem. (Staalm.) 10.653 1 Soc. Part. (Kolthek) 8.951 1 R. v. Ch. S. (Kruyt) 8.415 1 Ch. S. P. (v.d. Laar) 8.153 1 Weerm. Verb. (Wijk) 6.628 1 Plattelanders!). (Br.) 5.567 1 Wij hebben in deze lijst de stem men van de partijen, die thans den Vrijheidshond vormen, bij elkaar opgeteld. Afzonderlik waren zij Liberale Unie 83.084, Vrij-Libera le Partij 50.999, Economische Bond 41.961, Middenstandspartij J12.674, Neutrale Partij 7153, Al gemeene Staatspartij 6711. Verder waren er er toen' nog 14 partijen en groepen, die geen zetel kregen, zoodat er in 1918 in 't ge heel 31 lijsten waren voorgedragen; gisteren kon de kiezer zijne keus doen tusschen 45 lijsten, niet min der of meer In '18 werden gekozen van de rechtsehe partijen (Roomsch-Ka- tholieke Staatspartij, Anti-Revolu tionaire Partij en Öhrist. Hist.- TJnie) 50 dus juist de lielf van de Kamer. Verder zooals men in bovenstaan de lijst ziet 22 socialisten, 15 libe ralen, 5 vrijzinnige-democraten, 2 communisten en 6 van de kleine partijen of groepen. De groote vraag is nu natuur lijk hoe staan de kansen van die partijen thans In 1918, toen eenige honderd duizenden kiezers thuis bleven, wer den in totaal uitgebracht 1.341.744 stemmen. De kiesdeeler was dus 13.417. Wie dit aantal haalde, had stellig één zetel. Thans echter wordt de zaak heel wat moeilijker. Het juiste aantal kiezers is nog niet bekend, doch het zal schomme len om de 3 millioen. Nemen we aan, dat het aantal kiezers onge veer verdubbelt, dat ook het aantal thuisblijvers naar verhouding toe neemt, dan volgt daaruit ongeveer een verdubbeling van den kiesdee ler. Men kan vrij veilig aannemen, dat de kiesdeeler zal zijn 26,000 a 27.000. Willen de partijen, die thans in de Kamer zitting hebben, zich op haar bestaande fractie-sterkte hand haven, dan zullen zij ten minste ongeveer tweemaal zooveel stem men moeten krijgen als in 1918 het geval was. En dit zal voor verschil lende een heele toer zijn. Men weet dat in Holland de in tegrale Evenredige Vertegenwoor diging wordt toegepast, 't is te zeg gen het centraal kiesbureel te 's Gravenhage telt al de stemmen bijeen, door ieder der 45 partijen in al de kiesomschrijvingen behaald en past op het globaal cijfer de Evenredige V ertegenwoordiging toe. Het is juist wegens dit stelsel van E. V. dat men er tot dit fantas tisch aantal lijsten is gekomen wat n,iet belet dat, aangezien de van den kiesdeeler moeten halen, om voor het overschot van de ze tels in aanmerking te komen, er gisteren vermoedelijk tienduizen den stemmen zullen verloren ge gaan zijn. Nu, dit is louter matliethiek politiek gesproken is de hoofd vraag zal de tusschenkomst van jiet vrouwenstemrecht de partijen van rechts versterken of verzwak ken Daarin ligt de groote betee- kenis der kiezingen van Holland, IK ZAL NIET TERUGKEEBEN De New-York Times brengt een levendig-weergegeven onderhoud met ex-keizer Wilhelm te Doorn, door baron Clemens von Radowitz-Nei, die enkele weken geleden den keizer bezocht in ge zelschap van dr. Ernst Dry ander, den vroegeren hofkapelaan, den 'schilder Ag- gorn Bumme en Baron Kettler. De schrijver vertelt, dat hij bij den Keizer niet maar de minste illusie vond omtrent een eventueelen terugkeer naar Berlijn. De monarchie, zoo zeide de ex-keizer o.m., zal in Duitschland her steld worden, hoe en wanneer weet ik niet. Ik zal echter niet terugkeeren. Toen opgemerkt werd, dat de nieuwe generatie in Duitschland weinig Van hem afwist, zeide de ex-keizer Ik heb niets voor me zelf noodig alleen wil ik teruggetrokken leven.' Volgens baron Eadowitz erkende de ex-keizer nog, dat de Beiersche Wittels- bacher veel meer populair zijn in mo narchistische kringen. De republiek be schouwde hij als een voorbijgaande epi sode. Intufeschen had hij liij voor presi dent Ebert enkele goede woorden over. Hij prees hem over zijn zelfbeheer- sehing, zoodat hij meer als dienaar dan als leider vau de republiek optrad. Voorla was hij van meening dat Duitsch land industrieel, politiek en economisch weer herleven .zouhet zou in de toe komst wederom even groot zijn als in het verleden. De interviewer weet voorts nog te ver tellen, dat, het anti-semitisme, dat bij den ex-keizer tijdens zijn ballingschap tot een passie geworden is, hem in de richting drijft van liet.... katholicisme, waarvan de mystieke zijde hem al tijd sterk heeft aangetrokken. De ex-keizer zou met de katholieke bisschoppen van de Rijn-provincies in geregelde verbinding staan, terwijl zijn gespreken geregeld over godsdienstige onderwerpen loopen Hot behoeft niet gezegd, dat wij deze lichtelijk /{onder linge bijzonderheden geheel voor reke ning van den schrijver laten. Oostenrijk en Hongarie, zoo geeft ba ron Eadowitz verder de opvatting van den ex-keizer weer, zullen nooit weer een geheel uitmaken. Voor een aansluiting van Oostenrijk aan Duitschland voelde de ex-keizer niet veel die aansiuting zifu hot herstel van Duitschland slechts vertragen. Welke opvatting, volgens den interviewer, echter samen zou hangen met de vi ces van den ex-keizer, voor een Duitscli bloc ouder de Wittelbacher. GOED NIEUWS Dank aan hot onophoudend werken van de leiders "Van den Bond heeft de Heer Minister van Spoorwegen vermin dering aan de talrijke huisgezinnen toe gestaan. De Heer Minister drukte zich Vrijdag volgender wijze in den Senaat uit. De Heer Baron de Moffarts heeft mij over de talrijke huisgezinnen gesproken. Mijne inzichten zijn heden verwezent- lijkt door een wetsontwerp ter ondertee- koning aan Z. M. den Koning aangebo den. Voor alle familien van 4 kinderen, voor 't oogenblik dat ze met twee te za- men reizen, zal de eene een geheele cou pon betalen en de andere genieten eene vermindering van 50 0/0. Ik heb de wijzigingen doen bespoedi gen, daar het oogenblik goed gekozen is, juist voor de vakaritien, om het dan in voege te brengen. Het oogenblik is dus gunstig en wij hebben alle reden om te gelooven dat met de vakantien het ontwerp zal in voe ge zijn, daar wij op de welwillendheid van den Heer Burggraaf BerryeT, minis ter van Binnenlandsche zaken mogen rekenen. Na de hierbovenstaande verklaring- van den Heer Minister van Spoorwegen in 't Senaat heeft M. Van Overbergh bij den minister aangedrongen, dat de .gunst, door het Ministerie van Spoorwe gen, aan de talrijke huisgezinnen toege staan ontoereikend is. M. Neujean heeft daarop geantwoord dat het vraagstuk open blijft, en dat hij zal zien welken uitslag dezen maatregel geeft. Wij mogen dus hopen dat in de toe komst het ministerie van ijzerenwegen voor de talrijke huisgezinnen gunstiger maatregelen zal treffen. De eerste stap is gedaan en vele andere daden zullen volgen. De bewegingten voordeele der talrijke huisgezinnen is ontegehhoude- lijk. In Frankrijk zijn de voordeelen der talrijke huisgezinnen groot, maar daar is de beweging ter hunnen voordeele reeds van voor 1914 begonnen. In Bel gië is deze 'beweging slechts begonnen, ingericht en bestuurd door den Bond der talrijke huisgezinnen. Wij dringen er bij/zonder op aan, opdat alle oudere, die den last van een talrijk huisgezin dragen, zich lid maken van den Bond, want het is dank aan hem dat deze eerste voordeelen bekomen zijn. Hoe meer leden den Bond zal tellen hoe machtiger hij zal zijn, en hoe gemakke lijker hij zijne eischen door de openbare besturen zal kunnen doen aanhooren. Dat al deze, die voorstaander zijn, de icischen van den Bond der talrijke huis gezinnen te zien gelukken, zkh zonder langer uitstel, laten lid rnakn. De minimum bijdrage is gering en is bepaald op 3 fr. Daarvoor krijgt men alle drij maanden den builletijn van den Bond, die de leden op de hoogte der werkzaamheden houdt. Voor hij tredingen en inlichtingen wende men zich tot den secretaris van het Gewestelijk komiteit. Kerkstraat. 18, Aalst. P. S. De leden van den Bond der talrijke huisgezinnen die in Frankrijk willen reizen en van den afslag op cle Fransche Spoorwegen willen genieten, kunnen alle inlichtingen bij den Secre taris, Kerkstraat 18, Aalst bekomen. Daags nadien, den 7 Maart 181.7, be gon Coleta De Brandt eene school voor arme kinderen, waar de leerlingen zou den leeron werken, lezen, schrijven en rekenen de opbrengst van hun arbeid was voor de oudere. In deze kantschool had mem twee ervaren meesteressen Ma ria Pico, van Geeraardsbergen, en Maria- Anna Cartou, van Gouy. Het getal leerlingen nam, in een kort tijdbestek, zoodanig toe, dat men weldra verplicht was, een ruimer lokaal te zoe ken. Reeds in October 1817 kocht E. H. van Crombrugghe, te dien einde, eene woning nabij de Hoofdkerk, in de Ach terstraat. Een jaar later ontstond hier, door zijne zorgen, de eerste Zondag school voor meisjes, die, op het einde des jaare, zoo overbevolkt geraakte, dat men zich genoodzaakt vond, dezelve naar elders over te brengen, tot groot spijt der Damen van Maria, die van toen af liet geluk moesten ontberen, zich aan dit tweede liefdewerk te wijden. Juffer De Brandt was de ziel der Meisjeszon- dagschool geholpen door andere bogoe- de jonge dochters der stad, schonk zij, zonder te rekenen of zich met de onkos ten te bekommeren, aan haar bescher melingen groote hoeveelheden kleede ren, leeshoeken, brandstof en eetwaar. Alle Zondagen kwam de onvermoeiba re Rector de kinderen door zijn meesle pend woord onderrichten en in hun vlek- kelooze hertekens de liefde tot Jezus doen ontvlammen. Nog in 1817 vormden Coleta De Brandt en de E. H. van Combrugghe de Fransche Vrouwencongregatie der Onbevlekte Ontvangenis, in 1828, door P. Boone S. J. uitgebreid en kerkwette- lijk opgericht door P. De Vos, S. J. den 9 November 1834. Wanneer koning Willem, in Sep tember 1825, het College afschafte, zag de E. H. van Combrugghe zich genood zaakt naar Gent te gaan wonen. Edoch, ieder jaar kwam hij te Aalst de zomer maanden doorbrengen op zijn landgoed 'Pamipione, het voormalig Hof te My Ir beke, thans het buitengoed van het Col lege, in de Langetetraat. Derwijze kon hij leen vaderlijk en waakzaam ook houden op de instelling der dochters van Maria en Jojef. Immers, deze waren gelukkig- lijk ohtenapt aan de tergende maatre gelen van het Hollandsch Gouverne ment, omdat men do inrichting had kun nen doen doorgaan voor eene eenvoudige Kantschool. De Omwenteling van 1830 brak de ketens, die ons volk knelden, en schonk het de aloude vrijheid weer. De E.H. van Crombrugghe nam deze te baat om staandevoets zijn edelen ondernemings geest den vrijen teugel te geven en zijn weldaden met kwistig# hand te versprei den. En de goede God stelde zijn dienaar kostbare middelen te zijner beschikking, om talrijke nieuwe ondernemingen met vertrouwen aan te vatten. De Aalste- naare kozen E. H. van Combrugge als hunnen afgevaardigde bij het Nationaal Congres hij werd benoemd tot tibel- voerend kanunnik bij het Kapittel van Sint Baafs lid van den Bissclioppelij- ken Raad aartsdiaken en doken van liet Kapittel officier der Leopoldsorde vereerd met het IJizeren Kruis. Voor zeker had de stichter der Josephieten en zooveel ander instellingen deze onder scheidingen dubbel verdiend, en moest bem de rust, na afmattende studie, tel ken jare, in Pausipone zoet en verkwik kend zijn Hoe ades, ingenae Moderator docte Juvenjoe Plic abcrunt animo toedia moesta tuo. Te fessum vocat hue agnus, te sylva, Domusque, T e f lores hue,te eyenus et unda, vocant. Den 15 October 1830 bekwam de Aalstersche gemeenschap de goedkeu ring van Monseigneur Van de Velde, die hare statuten onderzocht en bekrachtig de. Het was echter slechte van in 1832, dat wij de vereeniging op den heden- daagschen voet zien, en dat de onder wijzeressen het geestelijk kleed aantrok ken. De eerste Zuster droeg den naam van Agnes. Kanunnik van Combrugghe had ge lijkaardige instellingen geschapen in an der steden, namelijk te Mechelen, ep een Moederhuis te Brussel, alwaar Juf fer De Brandt, met. twee Zustere, de nieuwe "emeentechap op vasten voet bracht. Dit Noviciaat werd in 1840 naar Mechelen overgebracht, waar het bleef voortbestaan onder de benaming van Huis der Koningin der Engelen. Eenige van die vereenigingen verschil den nochtans van bestemming, en de le den zelf vervulden een ambt, hetwelk geenszins met den samenhang der alge- ineen heid strookte. Die toestand ver plichtte den stichter naar middelen uit te zien om liet wederzijdsch doel der verschillende Huizen beter te verzekeren en ten uitvoer te brengen. Na rijp beraad werd er in den loop van 1837, besloten, dat men hot. gesticht, der Damen van Ma ria en Hint Jozef zou splitsen de eene vertakking nam den naam van Dam&n van Maria, de andere werd geheeten Zusters van den II. Jozef. Van toen af ondergingen de Regels eenige lichte wijziging, onontbeerlijk voor het. welge- 1 ukken van liet door de thans van elkan der gescheiden vereenigingen nagejaagd streven. ('t Vervolgt.) DE HUIDIGE UITBATING VAN DE POTASC 11 MIJNEN VAN DEN ELZAS Onmiddellijk na den wapenstilstand, togen de Fransche onverdroten aan het work ten einde de potasclmdjnom van den Elzas zoo rendabel mogelijk te maken. Zij hadden te kampen met tal- loozc-' moeilijkheden van allerlei aard toch werd hunnen noesten arbeid spoe dig met den besten uitslag bekrgancL In het jaar 191*9 bedroog de voortbreng^ potasch reeds 592.000 tonnen, en In 1920 steeg deze tot 1.061.191 tonnen.; Binnen enkele jraron, hoopt men do voortbrengst op 4.000.000 tonnen 's jaare te kunnen brengen. Het bekken van den Elzas is zoer rijk aan potasch. Men heeft berekend, dal het 300.000.000 tonnen zuivere potasch bevat, hetgeen overeenstemt met 2.142.857.000 tonnen ruw zot met con gehalte van 14 t. h. zuivere potasch. Het bekken van den Elzas bestaat uit twee lagencle bovenste laag bezit eene gemiddelde dikte van 1.25 m., de onder ste laag eene gemiddelde dikte van 4 m. Om den rijkdom van het bekken van den Elzas duidelijker voor te stellen, zeg gen wij dat er in den grond van Elzas potasch genoeg voorradig is om in de huidige behoeften, zoo nijverheids- als landbouwbehoeften van gansch België voor honderd eeuwen, zegge» voor tien duizend jaren te voorzien. De potaschzoutcn van den Elzas bezit ten eenen lioogen graad van zuiverheid, zoodat zij voordeeliger dan minder zui vere zouten gebruikt worden. K. ALL NOG STEEDS GEEN LICHT Woensdag morgen heeft do onder zoeksrechter in zijn kabinet den gan- (schen morgen 'verschillende personen /onderhoord, waaronder ook de voed- vrouw, die Mevr. Steinmann, een paar maanden geleden, bij de geboorte van den kleinen Robert, hoeft bijgestaan. Ook is Van den Wouw er door den onderzoeksrechter M. Van Stratum lang durig onderhoord geworden, waarna hij weer terug naar de gevangenis der Be gijnenstraat werd gebrach. Het parket is Woensdag middag weoi* naar het Phocnis-Park geweest. AFWIJKING OP DE ZONDAGRUST De Hooge Raad heeft gunstig advies uitgebracht op het verzoek van verschei dene koolmijneigenaren, om in afwij king van art. 5, deel van de wet op de Zondagrust, de nachtploeg te mogen laten werken tot den Zondagmorgen, 6 uur. De Raad besloot vervolgens aan dm minister van Arbeid en Nijverheid eon mededeeüing over te maken van den h. Deprez, betreffende het gevaar van een al te strenge toepassing van de 8 urenwet, met. het oog op de buitenrand- sehe mededinging liet blijkt immers dat men overal 10 tut 12 uur per dag hrbeidt. De kwestie van den val van de mark goeft Jacques Bainville in de Action Fran raise aanleiding, het volgende op te nierken Gisteren heeft een gebeurtenis plaats gehad, die veel belangrijker is dan de betoogingen voor of "tegen Rathenan, voor of legen de Republiek. Zonder la waai is de mark te Parijs gevallen op 2.73 centiem, dus nog minder dan een honderdste gedeelte van de goudc mark. Zoo de toenemende waardeverminde ring vau de mark in Duitschland den nood hoogcr opvoert en bijgevolg ook toorn wekt bij de sehuldvorderaars op Duitschland, ze berokkent ook over groot® moeilijkheden, want hot herstel m waren of in natura (laten wij herha- den ,dat dit op hetzelfde neerkomt) is gegrond op do autonomie der Duitnohe financiën en op do koopkracht van de Dili tec lus munt. Dat alles wordt meer en meer onmo gelijk met elke nieuwe fractie, die de mark verliest. De leening zelf wordt al minder en minder waarschijnlijk. Ken maand geleden dacht, het bankierscomi- té aan een twintigtal milliarden. Zou het nu nog aan dat cijfer kunne denken De voorzetting van dat systeem leidt tot vernietiging onzer schuld, ovenala van de waarden,, die teruggekocht zijn van den Elzafe door den Franaehen Staat. Waar zijn onze waarborgen Een dag zal komen, waarop de werkelijke rijk dom van Duitschland wel een munliiit- drukking zal vinden. Zullen wij op dien dag in staat zijn, om zelf over Ie gaan tot iiet beslag. Zou onze eigen financiee ls uitputting er ons de middelen toe la ten Dat zijn vooruitzichten, die men mis schien ontmoedigend vindt., maar hot is een illusie, te vertrouwen op con vO( (raagde actie.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1