OnzeLieveVroyw van Lourdes 28 Vrijdag Juli 1922 Vergadering der Beigisete Bisschoppen ie iechelen Eesie geheime nationalistische inrichting te Allo na Begeren tegen Duiischland De ramp van Couiüef De dood van een held iystsrie Landsverdediging Het geheim van Phoenix-Park XXVUI' JAARGANG NUMMER 149 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114— DAG-BLAD 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nüfmsl-Db Garot Pu blicitei: bulten het Arrondissement Aalet, zieh te wenden tot het Agentschap Havas,Adolf Maxlaan.13 te Qrnssel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4 H. Nazarius Zon op 4,20 onder7,34 Eerste Kwartier den 30 Ban E922 DIOCESANE BEDEVAART 1922 NAAK onder het E er e-voórzitterschap van Z. D. H. MGR. SEGHERS, Bisschop van Gept. Geestelijke Bestuurder Z. Kanun- inik Van den Gheyn. De Vlaamsche sermoenen zullen, ge predikt worden door de Z. E. H. Kanup- 11 ik Beeckman, Superior van het Klein Seminarie te Sint Niklaas. De Fransche sermoenen door den Z. H. Kannunnik Van den Gheyn. Bijzondere doorgaande treinen. Ver trek uit Gent en Aalst van, 14 tot 22 SEPTEMBER 1922. Prijzen der Reiskaarten Uit Gent 2e klas 280 fr. 3e klas 180 fr.Uit Aalst 2e klas 275 fr. 3e klas 175 fr. Verblijfkosten Hotels le klas 180 fr. 2e klas 150 fr. Wijn, taks en drink geld inbegrepen. AANMERKINGEN De inschrijvingen zijn persoonlijk en iuogen door niemand aanvaard worden die niet door het Bestuur is aangeduid. Er zullen maar zooveel inschrijvingen aangenomen worden als er beschikbare plaatseri zijn. De ziekeen die 'bijzondere zorgen ver gen of de medereizigers zouden Kunnen hinderen, moeten het Bestuur verwitti gen*. In bijzondere gevallen kunnen de ge storte gelden teruggegeven worden met aftrok van 5 fr. per reiskaart voor de inschrijvingskosten. De storting moet toruggeeischt worden ten laatste 14 da gen voor het vertrekwordt ze later aan gevraagd, dan zal het Besuur der Spoor wegen "er over beslissen. De aftrok zal. nog gedaan worden zelfs als het Comiteit genoodzaakt is, om gelijk wel ke reden, de bedevaart uit te stellen of Je schorsen. Het inrichtend Comiteit zal niet tus- Bchoiikomen in het verdrag tusschen de Bedevaarders en het Spoorwegbeetuur door aflevering der reiskaarten, maar zal alleen ten dieiivte ziin der Bedevaarders voor het uitdeden der reiskaarten. Bij gevolg is het Comiteit niet verantwoor delijk voor gelijk welke ongevallen, hoe of waar ze mochten gebeuren, zoodafc de Bedevaarders moeten afzien van alle bezwaar dat daaruit zou kunnen vol gen. De inschrij vingen worden alleen op die uitdrukkelijke voorwaarden aan genomen. Credietbrieven, Postmandaten, Post- chek3, moeten gezonden worden naar Mijnheer Modest Cercelet, Clos Flêiiri, Brusselschesteenweg te Aalstof gestort in eene Bank om overgebracht te wor den op de loopende rekening van M. Cercelet in de Burgcrsbanh te Aalst. Inschrijvingen zonder bedrag waarde daarbij worden geweigerd. Na 30 Oogst., worden geene inschrijvingen meer aan vaard. Geneesheer err,. In de treinen zul- nen Geneesheeren ten dienste zijn der Bedevaarders. Kost en sloping. Het Komiteit zal zorgen voor kost en 9laping der Bede vaarders die het verlangen. De overige zullen de lijst der gasthoven met hun ne prijzen ontvangen. W-erk der Arme Zirken. Het Ko mi tolt zal zooveel zieken aannemen als de ingebrachte gelden het ioelaten. De Bedevaarders zijn drillend verzocht ec-ne almoes bij hunne inschrijving te willen voegen. Alle brieven voor het Werk der Ar me Zieken moeten gericht worden, met postzegel voor antwoord, aan Mevrouw M. Cercolet-De Blieck, te Aalst, aan Me- juffer Rooman d'Ërtbuer, Oude Violet- tokaai, 10 te Gent, of aan een der gewes telijke afgevaardigden hieronder opge geven. INSCHRIJVINGEN De Eerw. Heeren Priesters of Kloos terlingen -die begeeren de Bedevaart te vergezellen, zijn verzocht zich te laten inschrijven bij den Z. E. H. Kanunnik Van den Gheyn, Spiegelstraat, 10, te Gent, mits vertoon der toelating bun door Z. D. H. den Bisschop van Gent afgeleverd. Voor de andere Bedevaarders AALST M. Modest Cercelet, Clos Fleuri. Brusselsohesteenweg. Eerw. Heer A. De Witte, Aalmoezenier der Zieken, Sint Martensplaats. 3. M. Jan Van Nuf fel, uitgever der Volksstem Kerk- straat^ 9* Ter gelegenheid van de jaarlijksche vergadering van Hunne H.H. de Bel gische Bischoppen in het Aartsbisschop pelijk Paleis te Mechelen, gehouden Maandag en Dinsdag, heeft Monseigneur Van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, Dinsdag een bezoek gebracht te Mechelen aan de leden van het Bel gisch Episcopaat. Om 2 ure Maandag in het Paleis aan gekomen, in gezelschap van zijnen bij zonderen secretaris, werd hij door Zijne Eminentie Mgr. Mercier verwelkomd en aan de Belgische Bisschoppen voorge steld Op het diner dat plaats had, hield Z. Km. de Kardinaal de volgende aan; spraak tot den Nederlandschen Aarte- bisschop Monseigneur, Het vereerend bezoek dat Üwe Door luchtige Hoogwaardigheid vandaag aan het Belgisch Episcopaat wil brengen, verheugt ons allen in liooge mate. Het bewijst de vriendschappelijke betrekkin gen tusschen de Nederlandsche en de Belgische Bisschoppen het is ook een onderpand der immer toenemende broe derlijke verstandhouding onder hen. In naam mijner collega's en in mijn eigen naam, dank ik u hartelijk. Uwe tegenwoordigheid bij ons, Mon seigneur, verschaft ons eene goede ge legenheid om aan uwen geacht-en per soon aan het Doorluchtige Nederlandsch Episcopaat, aan uwe geestelijkheid, aan ganseh uw volk, onze warme erkentenis te betuigen voor al wat Holland gedaan heeft ten voordeele van liet geteisterde Belgie onder den oorlog. Onze vluchtelingen, onze geïnterneer de soldaten, onze kloosterlingen en pries ters vooral, hebben in uw land eene gul le gastvrijheid gevonden, die zij nooit zullen vergeten. Van dien menschlievenden onder stand, onder stoffelijk en geestelijk gebied, waart U, Monseigneur, met uwe vereerde collega's de ware ziel. Wij zijn gelukkig er U in het openbaar hulde voor te brengen, en U te bedanken uit den grond van ons hart. Bij die dankbetuiging. Monseigneur, voegen wij onze beste gelukwensclien. Nederland heeft immers, deze laatste weken, een onvergetelijken strijd ge streden. Algemeene verkiezingen, het gansclie land door, met voor de eerste maal, toe passing van algemeen stemrecht, hebben op uw land de aandacht van gansch Eu ropa gevestigd, en in Belgie bijzondei', de hoogste belangstelling \erwekt. Wat zou er wel, vroegen wij ons af, van die kleine christen meerderheid ge worden En tóen wij de macht uwer katholie ke partij door een ongelukkige verdeeld heid bedreigd zagen, voelden wij onze harten door een echt 'broederlijken angst ontroerd. Maar, God zij dank, de Aartsbisschop van Utrecht waakte I En, aangemoedigd en gesteund door onzen Heiligen Vader den Paus, hij sprak. Rond hem schaarde zich aanstonds hot gansch Nederlandsch Episcopaat, beseffende dat Conoordia res parvoe crescuntj discordia maximce dilabuntur En samen, als één man, veroordeelden zij die noodlottige verdeel hei d. Als bij tooverslag verdwijnt alle spoor van oneenigheid. Vol eerbied'voor het Bisschoppelijk gezag, staan weer alle Roomscke kinderen op de bres, ter ver dediging van het katholiek vaandel God heeft de wilskracht der Herders en de gehoorzaamheid der schapen op zichtbare wijze gezegend. De uitslag der kiezing was niet onkel eene overwinning, maar een schitterende TRIOMF. Zestig zetels op honderd, de drie vijf den van gansch de Kamer, worden door de verdedigers der orde veroverd En aan U, Monseigneur, want de triomf is uw werk, hij is het uitwerksel der katholieke, Roomeche eendracht door U bewerkt, i Moge dus de goede God, die uwe krachten zoo zichtbaar steunt, U als geestelijk hoofd van Nederland nog lang bewaren, tot heil van gansch liet- Nederlandsche volk Deze aanspraak werd in prachtige en hartelijke bewoordingen door Mgr. Van de Wetering beantwoord. Zijne Hoogwaardigheid, na oen ver blijf in het Aartsbisdom, Woensdag om 12 lire terug naar Holland vertrok ken. HET DOEL WAS DE DUITSCHE REPUBLIEK OMVER TE WERPEN De politie van Altona heeft eene ge heime nationalistische inrichting ont dekt, welke aóor Russische officieren werd geleid. Enkele personen, die daarbij betrok ken zijn, werden aangehouden, terwijl de gevonden documenten zijn opgezon den naai' het nieuwe Staatsgerechtshof ter bescherming van de republiek. De meeste leden der geheime inrich ting hebben vroeger deel uitgemaakt van vrijcorpsen. Bovendien schijnt de Duitschnationale arbeidsbond bij de zaak betrokken te zijn. Het viel de policio op dat bijzonder veel voormalige Russische officieren te Altona aankwamen om er als havenarbei ders te werken. Bijna eiken avond kwa men zij in eene bijzondere woning bij een. Daar werden verschillende hunner aangehouden. Onder hen bevindt zich ook de voor malige Russische Jijstizrat Kronberg, die eveneens als arbeider aan de haven werk te. Bij Kronberg werden bezwarende do cumenten gevonden. De Russen ver klaarden op uitnoodiging van ritmees ter Raben naar Altona te zijn gekomen. Ra ben is adjudant-geweest van Awslof Mermondt, den aanvoerder der Baltische troepen. Hij heeft ook actief deelgonomen aan den Kapp-staatsgreep en behoorde tot de brigade Ehrhardt. Later vluchtte hij naar Hongarie, maar keerde weer naar Duitseliland terug en sloot zich aan bij de Orgesch en bij de Grenzschutz in Opper Silezie. Men stelde vast, dat zekere Zimmer- mann en een arbeider Krause genaamd, beiden uit Leipzich afkomstig dikwijls bijeenkomsten hadden met jonge lieden waardoor men op het gedacht kwam van het bestaan van een geheime inrich ting. Er zijn ook wapens en valsehe pas sen gevonden. Zimmerman en Krause stonden met de Russische officieren in verbinding. In de woning van Rapen heeft inen de statuten der geheime inrichting ge vonden, welke zich tot- taak stelt om de Duitsche republiek omver te werpen en in plaats daarvan een monarchie in te stellen. De vereeniging wilde alle mo narchisten ter wereld in dezen bond bijeenbrengen, en eerst in Duitschland en later in Rusland een anti-semietische regeering aan het bewind brengen. Alle Russen zijn inmiddels uit Duitschland uitgewezen. IN DEN BEIERSCHEN LANDDAG Dinsdag legde de Beiersche minister president graaf Lerchenfeld in liet over volle gebouw van den Landdag de regee- ringsverklaring af. Hij 'betoogde dat do Beiersche regee- ring het van den aanvang af eens was met de rijksregeering wat betreft de ver oordeeling van den misdadigen moord op Ratheneau en bij het streven om aan de moordpolitiek een einde te no men. Met name was zij bereid, om aan het ijk alles toe te staan, wat voor de hand having van den bestaanden staatsvorm noodzakelijk is, die onder de huidige omstandigheden de eenige juiste staats vorm blijkt. Zij besefte echter, dat met de geno men dwangmaatregelen alleen het doel niet kan worden bereikt. Het kwaad, dat te zoeken is in den onbevredigenden economischen en binnen- en buitenland- schen toestand van het rijk, had door een afdoend middel meer bij den wor tel moeten worden aangetast. De eerste minister betoogt verder, waarom de Beiersche regeering zich niet vereenigen kan met de bepalingem der beschermingswet die het, karakter kfeègen van een klassenlieerschappij en van een streven naar den social istischen eenheids staat, welke geene rekening houdt met alle bij de grondwet gewaarborgde sou- vereinïfceitsrechten van de landen. Ten slotte heeft de Beiersche Landag een door de Beiersche volkspartij inge diende motie van vertrouwen in het kabinet van Berchenfel'dt aangenomen. De Beiersche volkspartij, de Beiersche Boerenbond en de zoogenaamde midden partijen stemden voor, de socialistische partijen en de democraten tegen. Naar de Vorwarte meldt, uit Beieren eene ware vlucht van de, vreem delingen begonnen, welke gasteren toenam. Ook hebben verscheidene va- cao ticreizigers, die vQfcï' Augustus ka mers hadden bespr^en, deze weer afge zegd. NIEUW BEZOEK YAN DE KONINGIN Men weet dat II. M. de Koningin bij haar eerste bezoek aan de slachtoffers van Couillet, beloofd had te zullen torug- keeren. Zij heeft hare belofte gehouden. Woensdag namiddag om 3 1/4 ure is onze vorstin in auto aan de Usincs Metallurgiques du Hainaut aangeko men. De tijding van het vorstelijk be zoek had zich bliksemsnel verspreid en in een oogwenk verdrong zich een overtalrijko menigte rond den auto. Eene warme ovatie werd aan de Koningin ge bracht toen zij uitstapte om het 'gaste aan de werkhuizen gehecht, binnen U treden. Hare Majesteit was vergezeld door gravin d' Oultremont, eeredame en door M. Ingenbleek, beheerder der Burger lijke lijst, die drager was van talrijke pakketten en bloemen. De Koningin bezocht achtereenvol gens de zeven gekwetsten die nog in het gasthuis verzorgd worden, onderhield 2ich met elk hunner in 't bijzonder, sprak hen woorden van troost in en over handigde hen geschenken. Bij het verlaten van het gasthuis was de menigte nog aangegroeid en werd aan de Vorstin eene nieuwe ovatie gebracht. De Koningin begaf zich bij de wedu we van Gustaaf Desterck en van daar bij de weduwe van Amour Van Brus sel. Hier zijn dri$ weesjes. De Koningin beloofde de opvoedingskosten der twee jongste kinderen op zich te nemen en tevens te zorgen voor het oudste doch tertje,' dat aan eene erge ziekte lijdt. De Koningin bezocht ook nog.de fa- milien Sougnez en Hancart, to Marei- nel le en keerde dan naar Brussel terug. EENE VRAAG M. Van Walleghem, socialistisch volksvertegenwoordiger voor Charleroi, heeft aan den minister van Nijverheid en Arbeid eene vraag gesteld in betrek met het onderzoek, door het gouverne ment bevolen nopens de ramp van Couil let. Deze vraag luidt als volgt Wanneer men bemerkte dat de hoogoven niet normaal werkte, heeft men dan wel alle voorzorgen genomen, om de gevolgen van het ongeval tot een minimum te beperken, en was het wel dringend noodig, zoovele werklieden rond den hoogoven te houden tijdens de herstellingswerken La Gazette de Charleroi verhaalt, hoe M. Leon Renson, ingenieur in de Usines Metallurgiques du Hainaut te Couillet, ook een slachtoffer der vrêe- selijke ramp, overleden is. Het manmoedig gedrag van dezen >lichtsgetrouwen overste, dient in het icht gesteld. Een dergelijk voorbeeld van moed en zelfverloochening, wijst op uitzonderlijke eigenschappen, die dienen gewaardeerd te worden, door ieder me deburger. Toen de ontploffing gebeurde, bevond de h. Renson zich op het bruggetje bo ven den hoogoven. Weldra werd. zijn toestand er onhoudbaar. Hij ging ver stikt en langzaam gebraden worden als een kip boven het vuur. Hij liet zich vallen in den vuurgloed. Daaruit kon hij worden gered door zijn mannen. Hij was net een brandende toorts. Nochtans ver loor hij geen oogenblik het bewustzijn. Hij wou niet, dat met hem vergezel de naar het dispensarium. Hij had den moed alleen te gaan. Het hospitaal was reeds vol met gekwetsten, die huilden van de pijn. Nogmaals weigerde hij dat men zich met hem bezig zou houden. Zorg eerst voor mijn mannen. Ik ben verloren, dat weet ik. Redt dege nen die nog kunnen gered woiden. Anderhalf uur wachtte hij tot dg an deren gered waren en verpleegd. Toen men hem dan de schoenen uittrok, ble ven de verkoolde stukken vleesch in de handen der verpleegsters. Van zijn han den bleven alleen de beenderen bet vleesch was door het vuur verleerd. Geen klacht, geen smartkreet, geen spijt uitte hij om het jonge leven dat onvlood. Hij vergat zijn eigen marteling om zijn werkmakkers, sprak over zijn moeder, die hij aanbad. Hij wou niet in een afzonderlijke kamer worden gelegd, om het jammeren niet te hooren der andere gekwetsten. Noen, zei hij, met miyii mannen ben ik gevallen. Onder her, zai ik sterven, Pe dood alleen zal opp, schoi- den, KANDIDATEN RESERVE-ONDER LUITENANTS De Minister van landsverdediging brengt ter kennis der oud-militairen, die gedurende den veldtocht 1914-1918 ge vangen genomen of geinterneerd werden (uitgezonderd deze die afzonderlijk in Holland gegaan zijn) on die middelbare studies van den hoogeren graad volëin-t digd hebben, dat zij den graad van re serve-onderluitenant kunnen bekomen, ipdien zij erin toestemmen de volledige leergangen van een school voor reserve- onderluitenants te volgen, indien zij op het einde dezer leergangen het certifi caat van bekwaamheid tot de functies van reserve-onderluitenant bekomen on indien zij daarna bij den troep een stage doen van drie tot vijf maand naar gelang het wapen. Zij worden verzocht hun aanvraag voor 1 September 1922 in te diencii'bij den bevelhebber van het korps, waartoe zij behoorden op het oogenblik dat zij gevangen genomen of geinterneerd wer den. Bij deze aanvraag dienen alle docu menten gevoegd, welke nuttig kunnen zijn om over hun geval te oordeelen. DE VERPLETTERENDE VERKLA RING VAN DE WED. STEINMANN HET MOORDWAPEN HOORDE TOE AAN L. VAN DEN WOUWER WED. STEINMANN SPEELT COMEDIE HAAR AANHOUDINGSMANDAAT BEKRACHTIGD Het is te begrijpen dat de gisteren door ons medegedeelde onthullingen, namelijk dat het moordwapen een der twee aangeslagene revolvers van het Phce- nixpark was, algemeene opschudding, heeft gemaakt en meer dan ooit het ge heim van Phoenixpark, het voorwerp is van alle gesprekken. Daarenboven werd de nieuwsgierig heid der bevolking nog opgewekt door de verklaringen van de wed. Steinmann, die van ophefmakenden aard waren en waarover dan natuurlijk alle gissingen werden gemaakt. Het was reeds zoover re dat er wisten te vertellen dat ze vol ledige bekentenissen bad gedaan. Zooverre is het nog niet, doch onze lezers hebben wel kunnen vermoeden uit den aard van hetgene we gisteren meldden, dat betgene er is gezegd ge worden van bet hoogste belang was en dat het een onvermijdelijk gevolg was van de onverwachte vaststelling met den revolver. Omdat het parket nog volop met dit onderzoek bezig was, betreffende de verklaring door de wed. Steinmann ge daan, konden we gisteren er hoegenaamd niet over uitwijden. Deze rede bestaat heden niet meer en onze lozers zullen de .verpletterende (verklaringen verno men door de wed. Steinmann gedaan en waardoor de aangehoudene Leon Van den Wouwer erg mee in 't nauw wordt gebracht. EENE REVOLVERGESCHIEDENIS Om het onze lezers duidelijk te maken, moeten we vooraf eenige uitleggingen geven over eene revolvergeschiedenis, waarover we vroeger reeds een p**aj- woorden hebben gerept en waarmede het. gerecht zich langdurig heeft be ziggehouden. Men herinnert zich 'dat drie revolvers waren aangeslagen, twee ten huize van M. Steinmann, de eene toebehoorende. aan M. Steinmann en de andere aan Mev. Steinmannde derde revolver werd aangeslagen bij den wapenmaker Pire, en was den dag voor de moord daar ter herstelling gebracht door Van den Wou wer. Vanaf het eerete onderzoek werd de aandacht van het parket getroffen op een zonderling geval met deze revolvers. De revolvers, allen brownings 6.35, van de echtelingen Steinmann zouden van hetzelfde maaksel moeten zijn, 't is te zeggen van oud model, brownings, waaraan nog geen zekerheidsklep was. Welnu, zoo was wel de revolver van M. Steinmann, doch die van Mev. Stein mann was van eene Y^rzekeringsklep voorzien. Terwijl deze. ïh herstelling bij Pire van oud model was. Er zou dus eene verwisseling van revol vers plaats hebben gehad. EERSTE TEGENSPRAAK TUSSQ&EN DE AANGEHOUDENEN jfom den Wouwer ondervraagd over dfe herkomst van den revolver die hij bij Pire had gebracht, beweerde dat hij deze bad gekregen van oenen schoon broeder van Gent. He -schoonbroeder bevestigde dit

De Volksstem | 1922 | | pagina 1