^5 Zalerdair Sept 1922 RQÜD DE LOURPESfROT Da üerlsg Het pretest van een slachtof fer der ielschewlsien isifiehfingeis smtrssit de desr its Algemeens Spaar en Lijf— rentkas aangenomen maat schappijen lüHsehlattd's vsrpüehtingen Hst drankvsrbed m Amerika Bewaren van fruit In den Volkerenbond He! huwelijk van den ex-kelzer Vervalsehing van titels ap groste sshaal De toestand in Klein-Azie bedenkelijk DE VOLKSSTEM XXVIII* JAARGANG NUMMER 196 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.53 Uitgever: J. Van Ndffel-De Gendt Publiciteit buiten liet Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13., te Brussel. - Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. H. Linus Zon op 5,40 onder 5,47 Eerste kwartier den 27 Wij verlaten Lourdes, zijn won dergrot, zijn drie praalkerken, zijn pleehtige processies, zijn prachti ge diensten, zijn indrukwekkende preêken door Cardinalen, Bisschop pen en uitgelezen priesters ons ge houden wij zeggen vaarwel of liever tot wederziens aan al die pui ke monumenten die de gansche christelijkheid en de eeredienst tot O. L. Vrouw er oprichtten wij roepen een laatste dankwoord aan de Moeder Maagd die er achttien maal verscheen, zooveel genezin gen bewerkte en zooveel hekeerin- gen verkreeg. Onze trein stoomt de spoorhalle van de Mariastad uit langs de spoorbaan naar l'au, Dax, Bor deaux. Een laatste maal het Ave Maria lied aangeheven bij het voorbijrijden der Massabiellerots en een laatste hertekreet ter eere der goddelijke Moeder geslaakt. En dan val ik in mijn hoekje van het compartiment dat me was voorbe stemd. Diep in overweging, 't Rolt al voor mijn geest en hert voorbij en ik heb er zoodanig deugd van dat ik smaak en smeek om nog. O zoe te Moeder wat waart ge Loch goed in Lourdes voor ons Nog nooit verdienden en genoten wij zulke Vertroostingen, nog nooit werd ons christenhert zoo voldaan We leefden te Lourdes en rond en in de heiligdommen een ander leven.... ja een hemelsch leven en dachten niet meer van deze wereld te wezen maar verheven tot een be ter welzijn mochten wij zweven in hoogere sferen, net zooals de enge len met ter daad doen, Iedere bedevaarder liet genoeg hooren hoe geraakt hij zich gevoel de hij 't wegrijden en hoe graag hij Welhaast zou willen terugkeeren. De zieken meer dan ooit voelden zich getroost en voldaan en de beternis- sen kon men bestatigen. De opbeu ring welke ze gewaar worden en de moed die ze nadien bezield is reeds een half wonder. 't Vloog al voor mijn oogën wat ik te Lourdes het geluk had te be wonderen Niet alleen de grot met haar krukken behangen en haar zil veren altaar er onder, met haar bosch van brandende kaarsen dat 's avonds den omtrek verlicht en als een toovervuur ter eere van de wondere Dame brandt en vlamt niet alleen de wonderfontein en haar talrijke kraantjes niet alleen de drie opeengebouwde kerken zoo kunstig en prachtig gebouwen als drie kathedralen niet alleen hare monumentale wijdopengespreide trappen en gangen waar duizenden pelgrims binst de ommegangen plaats kunnen nemen. Maar ook het Esplanadeplein speelde me voor de halfgesloten en vermoeide oogen met zijn Sint Mi- chiels bronzen beeld in 1878 door Mr. de Lautrec, in naam van het 121 linieregimnt, waarvan hij luite- nant-colonel was, geschonken met zijn Bretoenschc calvarieberg, uit graniet van den Finisterre ge beeldhouwd en wegende 65.000 ki logrammen met zijn beeldgroep van de verschijning van 't H. Hert aan de H. Margareta van Cortna in 1911 door het bisdom Autun aan de Lourdesmaagd geschonken; met zijn praalstuk der overwinning Wiens eerste steen door Cardinaal Lu^on van Reims den 12 Novem ber 1919 binst de bedevaart der Fransche legers aan O, L, Vrouw van Lourdes, gewijd met zijn zie- kenmonument door het bisdom Ka ïnerijk geschonken met zijn le- vensgroote beeld van den in gebed verslonden en geknielden zaligen pastoor van Ars, eene gift van het bisdom Belle}' aan hetwelk hij toe- behoorde. O welke zoete herinneringen zweefden mij voor den geest. Het meeste en beste genot deed me nog immer meer en meer deugd en bij 't invallen van de nachtduisternis zag ik nogmaals weer de keerskens- processie en de verlichting van den hoogen en spitsen toren der eerste Lourdeskerk die juist boven de grot waarin de H. Maagd verscheen is opgericht, 't Verkwikte me nog en ik waande me immer te Lourdes.... waar ik zou willen leven en sterven JOANNES. Mgr Tikhone, Patriark van Moskow en opperhoofd der Russische Orthodok- sche Kerk, door de bolchevisten aange- houdon en in het gevang gewprpen, heeft van uit zijnen kerker aan de roode bloed honden eene moedige protestatie gericht, waarin hij de verdediging van het ver drukte volk neemt. Deze brief die waar schijnlijk aan Mgr Tikhone het leven zal kosten, is als volgt opgesteld Alwie met het zwaard omgaat, zal door het zwaard vergaan. (Math. XXVI, 52). Aan u, tegenwoordige regeerders van ons land, die u de volkskom missaós- sen noemt, herinneren wij het gebod van Christus.... Plet gezag in handen genomen heb bende on het volk uitgenoodigd zijn ver trouwen in u te stellen, wat hebt gij het beloofd en hoe hebt gij uwe 'beloften ge houden In waarheid, hebt gij het een steen in plaats van brood gegeven, cn een slang in plaats van viseh. (Matheus VII, 9, 10). Gij hebt de bevolking in twee vijan delijke kampen verdeeld en deze in een wreeden burgeroorlog geworpen Gij hebt openlijk de liefde van Christus in den b aat veranderd. Het was Rusland niet dat een schan- ddgan vrede met den vijand van buiten zou noodig .gehad hebben deze vrede was 'U noodig om uwen wensoh te vol doen- van onzen vrede in 't binnenland te vernietigen. Niemand voelt zich veilig in den lande, iedereen leeft in een besten dige vrees voor huiszoekingen, plunde ringen, aanhoudingen en strafuitvoerin gen.^ Gij hebt de vrijheid beloofd. Maar is dat vrij zijn, wanneer men het recht niet heeft zijn voedsel te koopen, wanneer m'en niet, van woonst durft veranderen, en van de eene stad naar de andere gaan Noemt gij dat vrijheid, wanneer huis gezinnen en zelfs al de inwoners van gansche huizen op straat geworpen wor den, of wanneer al de burgers in twee soorten Verdeeld zijn, waarvan eene tot honger en 'besteling verwezen is Is dat de vrijheid, wanneer men zijne denkwijze niet durft uitdrukken, om niet van tegen revolutie beticht te wor den Waar is de vrijheid van liet ge sproken en gedrukte woord Waar is de Vrijheid der Iverk Zijn zij met tal rijk, de predikanten die hun geloof met hun 'bloed, 'het bloed der martelaren, bekocht hebben Gij neemt de dienaars dor Kerk tot een speelbal. Gij dwingt d:e bisschoppen (Hermogenius, bisschop van Tobolsk) van hun eigen graf te del ven, en gij verplicht de priester de wal gelijkste zaken te volbrengen. Gij hebt aan de Kerk hare goederen, vergaard door geslachten van geloovigen, ontno men, en gij hebt de wilsbeschikkingen dezer geloovigen miskend. Wat kan ik u nog zeggen Want de tijd zal mij ontbreken om al de rampen te beschrijven die over ons ongelukkig vaderland gekomen zijn. Voorwaar, wij leven in wreede tijden, en de herinnering aan uwe regeering zal in langen tijd niet uit den geest des volks verdwijnen, omdat gij het ge laat van God verduisterd hebt, en het vervangt door een afbeelsel van een hoest En, op dezen stond, richten wij u deze woorden van opwekking toe Viert de verjaring van uwe gezagneming met de vrijheid aan uwe gevangenen te schen ken. Houdt den vloed van bloed, geweld, vernieling en geloofsvervolging togen. Wendt u af van het werk der vernieling en bekommert u met het 'herstel van de orde en van het geloof I Geeft aan liet rolk den vrede, waarnaar het zoo tracht Want het blood der rechtvaardigen, dat gij vergoten hebt, roept wraak tegen u, en gij die het zwaard getrokken hebt, zult door 'het zwaard vergaan, n kan nog gezien worden met al zijne ver woestingen en afgrijselijkheden, in het Panorama van den Yzer, dat, op aan grijpende wijze, de verschillende standen vertoont van den slag, welke aan het Bel gische leger een onVergankelijken luis ter verwierf. De door de Algemeene Spaar- en Lijf- rentkas aangenomen maatschappij voor werkmansbuizen Eigen Haard van het Arrondissement Aalst, ge vestigt te Aalst, heeft namelijk ten doel hot bou wen van goedboope woningen te verge makkelijken Te dien einde wordt de maatschappij er toe gemachtigd aan de minvermogen don hypothecaire koningen te doen, die hoogstens 80 0/0 of 75 0/0 van den to talen prijs van bet gebouw (bouwgrond er in begrepen) mogen bedragen, ze door I e vens-verz eke-rin gscon tract zijn verze kerd, of niet, zonder nochtans in welk geval ook onderscheidelijk 20.000, 16.000, 14.000 fr. te overschrijden, en dat. naar volgens d©t woning is gelegen in een gemeente van de hij artikel 2 van het Koninklijk Besluit dd. 14 Au gustus 1922, bedoelde lste, 2do of 3de categorie. Indien de on doener met de Algemee ne Spaar- en Lijfrentkas een verzekering op het leven lieeft aangegaan, on indien hij komt te sterven voor den vervaltijd van het contract, dan wordt zijn schuld tegenover de maatschappij van rechts wege verminderd met het bedrag van het kapitaal dat bij het afsterven verzekerd Het te verzekeren kapitaal mag be kopen tot het 'bedrag der gedane lee- n-ing. De ontleencrs betalen hun schulden aan de maatschappij door middel van maandelijksehe stortingen, waarvan het bedrag verschilt naar gelang der groot :e der leening, den duur van het contract en, in geval van levensverzekering, naai den ouderdom van den belanghebbende. Daar het aan de minvermogenden we gens de huidige dagloon en en wedden wordt mogelijk gemaakt nog al hooge maandelijksehe s^ortingen te betalen, zal de terugbetaling der leening op een ge- noegzamen korten termijn worden ge steld op 15 jaar eerder dan op 20 of 25. Zoo de dagloonen merkelijk daal den, dan dient de terugbetalingstermmi verlengd ten einde het bedrag der maandelijiksche stortingen te verminde ren Er valt op ie merken dat op onver schillig welk tijdstip de on'tleener zijn stortingen mag vermeerderen en zelfs bij voorbaat de sommen, die hij nog verschuldigd blijft, geheel of gedeelte lijk mag uitkeeren. Al wie inlichtingen wenscht te beko men, betrekkelijk eene aan te gaan lee- ning voor bouwen van een woonhuis, als ook over het toekennen van premie aan gekondigd door koninklijk besluit van 20 Oogst 1922, tot liet bevorderen van hot bouwen van goedkoope woningen, wende zich ten bureele. der NaarnL Maatschappij Eigen Haard te Aalst, Esplanadestraat 12, alle dagen tusschen .11 en 12 ure voormiddag. EENE VERGADERING TE BERLIJN Berlijn, 21 Sept. De rijkskanselier heeft heden morgen de partijleiders ont vangen en gaf hen een overzicht van tH onderhandelingen met Belgie. INI. Ha- venstein, van zijn kant, gaf enkele uit leggingen. De communisten waren niet tegenwoordig en de meerderheidssocia listen; die allen door het congres te Augs burg weerhouden zijn, waren eveneens afwezig. De kanselier verklaarde dat niettegen staande de uitgave veroorzaakt door de overeenkomst met België, de toestand voor Duifcschland ernstig blijft en dat alles zou afhangen van de draagbaarheid der regeling van het geheel van de her stelkwestie. De kanselier cn M. Haven- stein verklaarden verder niet in bijzon derheden te kunnen treden omtrent de overeenkomst met de Bank van Enge land gesloten. Geene vraag werd verder gesteld en de bespreking werd dus gesloten. Berlijn, 21 Sopt. Volgens de Berliner Zeitung am Mitiag zullen de schatkistbons door de Duitsche regee ring Maandag aanstaande aan de Belgi sche rcgecring overhandigd worden. Naai* tu.it New-York gemeld wordt, deelt de New-York World mede, dat de drankverbodskwestie in de Vercenig- de-Staten wellicht internatonale bctce- kenis zal verkrijgen, door liet optreden van den gezagvoerder van het Britsoh© jacht Onward Deze had naar men beweerd een Ameri'kaansehc ambtenaar van de drankbestrijding met de vuist belet, aan boord van zijn schip (de Onward te komen, teneinde een overtreding op het gebied van den drank handel vast te stellen. Het incident had plaats ter hoogte van Long Branch, doch buiten de driemijls=zonc. Een Amerikaansc'he kruiser met de drankpol it ie aan 'boord, ontdekte met zijn zoeklicht het Britsche jacht en zet te een boot uit met een ambtenaar, die opdracht kreeg, de onward te inspec- teeren. Toen de kapitein van de On ward zulks belette, zegde de Ameri- Zcaansche ambtenaar, dat de Onward beschoten zou wcsalen, waarop de Brit- scbe kapitein antwoordde, dat dan de Britsche vlag zou worden beschoten. Onvemcliterzake keerde de man naar den Amerikaanschen kruiser terug, welk schip wegstoomde. Daar het fruit dit jaar zeer overvloe dig is zal het goed zijn de aandacht van het publek te "vestigen op eenige wijzen van bewaren welke gemakkelijk kunnen toegepast worden. Drogen van Fruit. Peren en Pruimen. Men legt. het to drogen fruit op wij men (wisschen) of op ijzeren bakkersplaten, niet te dicht bijeen. Oude manden die men doorsnijdt, dan nat maakt en open- plooit kunnen goed als wij men gebruikt worden. De bakkeisplaten of wij men, van de peren of pruimen voorzien, wor den na liet broodbakken in den oven ge zet. Dit werk moet 3 tot 4 maal herbaald worden. Wie over geenen broodoven be schikt kan de wijnen of platen op de schikt kan de wij men of platen op de Als het fruit droog is wordt het in ge floten blikken doozen 'bewaard. Bewaren in Azijn, a) Pruimen Men kookt een hal ven liter goeden azijn met 1/2 kg. suiker per -kgr. pruimen. Werpt de pruimen in den kokenden azijn en laat ze 3 minuten koken, legt daarna de- pruimen. in eenen zuiveren bokaal, giet den azijn er over en, als de azijn koud is. sluit den pot met oen papier. b) Peren 2 1/2 I. wijnazijn, 1/2 liter water, 2 kg. suiker voor 5 kgr. peren. Mengt azijn, water en Suiker en laat al les koken. Doet er de geschilde peren in en laat. koken tot dat ze bruin worden. Bewaren in potten zooals pruimen. DE KWESTIE DER INTERGEAL- LIEERDE SCHULDEN Het plan dat De Jouvcnel in de zit ting van Donderdag zou indienen in ver band met het voorstel van Lord Robert. Cecil komt in hoofdzaak overeen met het plan van Cecil, alleen met. het onder scheid, dat het de wenschelijklieid, dat de Volkenbond zich bezig houdt met de kwestie der schadeloosstelling en der in- tergeallieerde schulden, afhankelijk stelt van oen desbetreffend verzoek der geïn teresseerde regeeringen. Het plan van De Jouvcnel is in een vorm van een resolutie opgesteld, welke zegt De vergadering legt er den nadruk op, dat de materieele ontwapening ge bonden is aan de moroele ontwapening, welke op haar 'beurt afhankelijk is van vertrouwen en veiligheid in de wereld. In het bewustzjn hiervan, verklaart de vergadering voorts, dat het. voor het her- istei van 'het- wederzijdsch vertrouwen in de wereld noodzakeljik is, de desorga nisatie der wisselkoersen alsmede de werkloosheid en de economische onrust, welke thans in de wereld heeischt, uit den weg te ruimen. De vergadering merkt verder op, dat de eenige wijze om aan den economi- schen nood der wereld een einde te ma ken, er dn bestaat, dat de onzekerheid betreffende het herstel der verwoeste ge bieden wordt opgeheven en de kwstie der intergeallieerde schulden wordt opgelost. De vergadering is van oordeel, dat. de regeeringen, die de verdragen, waarin de kwestie der schadeloosstelling is op- gonomen, hebben onderteekend. zoo spoedig mogelijk een oplossing van het gcheclc probleem der schadeloosstelling en der intergeallieerde schulden moeten vinden. Verdor verzoekt de vergadering 'den Volkenbondsraad mot aandacht aÜe po gingen te volgen, die door de geïnteres seerde regeeringen tor uitvoering van deze aanbevelingen worden gedaan. Daarbij maakt, de vergadering er den Volkenbondsraad op opmerkzaam, dat hij door den gein tertsseerde regeeringen moet worden uitgenoodigd om daadwer kelijk tot de regeling van de kwestie dep schadeloosstelling en van liet vraagstuk dei' intergeallieerde schulden te kunnen bijdragen. Berlijn, 21 Sopt. De ex-kroon prins heeft, al is het dan ook met tegen zin, besloten het aanstaande huwelijk van zijn vader bij te wonen. Hij nam deze beslissing om een schandaal te ver mijden en om niet openbaar te toon en dat er in de vroegere keizerlijke familie verdeelheid heers elite. In ieder geval is de ex-kroonprins zeer misnoegd, wat hij vrijuit aan den ex-keizer zegde toen de ze liem zijn huwelijk aankondigde. De verloofde, prinses van Schonaeh- Caro'lath, verblijft op dit oogonblik, bij de Groothertoging Louise von Baden, dochter van Wilhelm 1. Zij verklaarde dat van beide zij don dit huwelijk op liefde gebouwd is en voortgevloeid is uit groote sympathie en harmonie van gedachten. Zij hoopt er te kunnen toe bijdragen om zijn loven draaglijk te maken. Hare jongste kin deren zullen haar naar Doom vergezel len, maar de dag van haar vertrek is nog niet bepaald. De rechterlijke politie te Parijs, on derzoekt iJhans eene zaak van diefstal van titels, welke veel ophef zal t naken en waaromtrent nog het. grootste Stilzwij gen bewaard wordt. Toch meent men te weten dat er kwe»- tie is van de ontdekking eener belangrij ke dievenbende, zich toeleggende op den diefstal van titels, waarvan de nummers veranderd werden om nadien verhan deld te worden in krodiethuizen. Deze vervalschingen zouden eene zeer belangrijke som boreiken, verschillende millioenen zegt -men, en de zaak wordt verder nog belangrijker als men weet dat, oen der verdachten, in wiens woon huis ver va-Ie c'hte titels gevonden worden, een groote plaats inneomt in de aulomo- biolnijverbeidi, dat bij verschillende kas- steelen bezit en talrijke dienstmonsehen onder zijn gebied hoeft. Alle afdeclingen der rechterlijke poli tie zijn te been en het ondezoek der zaak zal vermoedelijk lieden avond nog ge ëindigd zijn. De meeste verdachten zit ten reeds achter slot.. DE INDRUK OVER DEN TOK STAND TE LONDEN EN TE PARIJS Parijs, 21 Sept. De bladen achten de bespreking van gisteren een stap op den goeden weg en uiten ook hun voldoe ning over de overeenstemming tusschen Sforza en Poincaré-, terwijl zij zeggen, dat de houding van Curzon heel wat hartelijker was dan de laatste Britsche nota. Daar de bespreking het nut van de vre delievende politiek van Poincaré heeft aangetoond, hopen de 'bladen, dal de, Engelsche regeering nu ook zal inzien.' dat de vreedzame diplomatieke weg vee| boter resultaten zal opleveren dan an dere maatregelen, die met bloedvergieten gepaard kunnen gaan en dat oen afzon derlijke militaire actie groote moeilijk- beden zou opleverbn. Londen, 21 Sept. De morgonbla- den verheugen zich dat de geallieerden blijkbaar tot- overeenstemmnig zijn ge komen over de bijeenroeping, zoo spoe dig mogelijk van een conferentie, waar de vredesvoorwaarden voor het Naburi ge Oosten geregeld zullen worden. De Morniiig Post kenschetst Cur- zon's bezoek aan Parijs als oen groot succes. De Daily News zegt Eindelijk zal een doeltreffende gemeenschappelij ke actie beginnen en wij behoeven niet langer te twijfelen dat volledige overeen stem ming zal verkregen worden. De "Weet-munster Gazette zegt '1 Er is oen stap gezet op den goeden weg, maar de gealhoerden moeten zich thans inspannen het eens te worden over eene gemeenschappelijke politiek, ten einde een veroenigd front te vormen wanneer de conferentie bijeenkomt. Indien die zorg overgelaten wordt aan Curzon en. de dedamdigen van buifcenlandsebe za ten mogen wij hopen dat vooruitgang in dezen zin wordt verkregen. De Times merkt met voldoening

De Volksstem | 1922 | | pagina 1