Zondag 15 Octolisr Maandag 16 October 1922 jfT, TlÈIiSlA'S EEUWFEEST is Kamer Be lity of Hogiofyli; fa brassd so vsifs zse ie Italiaansclie ïsrstssi in België "n 'f nabije isslsn Landboywprijskai^|> gshsfat van Plaeeaïx-Farfs Het Missiewerk steiisien is een godsdienstige plicht M XXVIII" JAARGANG NUMMER 206 Kerkstraat, 9 on 21, Aalst. Tel. 114 10 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.5Ó Uitgever: J. Van Nuffel-De Gemdt Publiciteit buiten het Arr. AALST i: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. A H. Thaftesia Zon op 6.13 onder 5,02 H. Florentine» Zon op 6,14 ouder 5,00 Nieuwe Maan den 20 O Heiige zoetTheresia, wier leven slechts één lief de-lied was tot den reinen Bruidegom, die zooveel schoons U lezen liet in zijn godlijk harto verstoot ons niet Wij vieren mot alleenlijk de feest dag van Sinte Theresia maar daarbij bet- diiehön dordj ari g ,jubileum van ha re heiligverklaring. Alhoewel zij op bui tengewone en plechtige manier in de kerken en kloasters der Paters Carme- lieten en der Zuster Carmelietessen ge vierd wordt, niogen we ook allen dcolen in de eerb'ewij zingen en in de lofbetui- gingen welke de befaamde en groote heilige verdient. Meejuichen, meejubelen en ons ook verblijden ter. dier gelegenheid moet ons ordewoord zijn. Mystieke Bruid van Jezus zoet, uw ziel zocht hoogren liefdegloed en leefde in Codes liefdezon, waarin ze wel bewegen kon Theresia is eeno verhevene heilige 'en ecne uitstekende geleerde. Niet te ver wonderen dat ze afgebeeld wordt met de pen in- de hand al schrijvende en het doktersbonnet op 't hoofd draagt. Het is niet zonder reden dat Sint Alfon- sius van Ligorio, bisschop, kerkleeraar en stichter- der Redemptoristen, onze hei lige eene zoo bijzondere devotie toe droeg. Uk liefde-lijden snakken 'deed 'om meerder boet en grooter leed, en in den langen hangen strijd heeft Gocl U steeds gebenedijd, Voorvechtster en stichteres van zoo vele heiligdommen on kloosters was Theresia tan Jesus oen steunpilaar der H. Kerk. Haar leven, haar lijden, haar strijden waren zoo heldhaftig dat haar verblij den hierboven licit geluk yan talrijke en i overige gewezen workers in .den wijn gaard des Heseren moet overtroffen. Want....; Uw leven was 'één hymne tot den felbeminden liefde-God, de bleeft Hem was uw lijden groot heldhaftig trouw tot in den clood. De vurigheid straalt immer door in ganscli haar levensloop. Oordeelt liever: De H. Maagd Theresia werd geboren te Avila, in de Spaansche provincie Cas- tilie, ten ja-re 1515, uit edele en god vruchtige ouders. Nog zeer jong zijnde en na de levens der heiligen reeds gele zen te hebben, brandende van verlan gen om den marteldood te sterven, ver liet- zij heimelijk het vaderlijke huis om het- Moorenland te bereiken. Hare vu righeid verslapte nadien door het lezen van romans en door den omgang met wereidsehe vriendinnetjes. Doch door Gods genade ondersteund kon ze weer stand bieden aan bare neigingen en vijanden en nam welhaast haar intrek bij de Zusters Carmelietessen. Zij genot in het .klooster buitengewone verlich tingen en gunsten van hierboven. Te midden van standvastige moeilijkheden en tegenstrijdigheden, hervormde onze met mannenmoed bezielde maagd hare orde zoowel voor de Paters als voor de Zusters. Hare strijdleus was of lijden of sterven. Zij stierf in 1581. Hare zoo roemrijke schriften worden met reden vergeleken aan de leerlingen der H.H. Kerkvaders en Kerkleeraars. Onze heilige muntte uit door de ze digheid van haar wezen. De reinheid barer ziel stond -op hare trekken te lezen, men kon ze niet bekijken zonder zich tot- de deugd en hare beoefening geneigd 'te voelen. Zelfs ganscb haar persoon en hare doening boezemde de navolging van haar zoo zuiver leven aan anderen in. Nooit was ze mistevreden, alhoewel de tegenkantingen haar zoo dikwijls be- kampton. Waanneer men ze beleedigd had beminde on achtte zij nog meer dan vroeger dezen die togen haar misdeden. Immer opgeruimd maakte zij de deugd zeer aangenaam. Anderen wist zij tot de vreugd# te stemmen en op te wekken. Men bedriegt zich zoo sprak jij, indien men denkt dat de deugd niet )amengaat met de opgeruimdheid van geest. De rechtzinnigheid roemde zij altijd on vermaande somtijds do pries ters zeggende Mannen van God preekt tegen de slechte biechtenwant 'deze zijn dc oorzaak der verdoeming van velen Haar betrouwen in dc Goddelij ke^ Voorzienigheid en hare gelijkvormig heid aan dèii wil dos Hoeren slaan ook geboekt* Niet te verwonderen dat zij Vollen troost en rust genot bij liet naderen der dood, en mocht uitroepen Ik vrees nietsen waarom zou ik vreezen, want Deze die mij moet oordeelen heb ik al tijd uitermate en uiterlierte bemind NICODEEM. Woensdag a. ten 13/4 ure, her neemt de Kamer hare werkzaamheden, Aan de dagorde staat Het taalge bruik aan de Staatèhoogescholen op richting van eene Vlaamsche hooge- school onmiddellijke en algeheel© ver- vlaamsching der Gentsche hoogeechool oprichting eener Vlaamsche hoogescliool te Antwerpen. Van Donderdag af zullen er morgend- zittingen gehouden worden. Laat ons nu hopen dat onze Volks vertegenwoordigers geregeld de zittin gen zullen bijwonen., en ook dat alle nuttelooze redevoeringen zullen achter wege blijven, opdat het werk wat snel ler vordere. HET REDDINGSWERK BEGON NEN. HONDERDEN OPVAREN DEN IN GEVAAR De Telegraaf verneemt uit San Francisco Het stoomschip City of Honolulu staat in brand op twee dagen varen af stand van 'Los Angelos. Het schip ver keert itf een gevaarlijke toestand. De passagiers aan -boord waren voor het meerendcel Amerikaansche toeristen, die terugkeerden van een vacantiereis naar Honolulu. Een draadloos bericht meldt dat passagiers in de reddingboo ten zijn gegaan. Het schip Ent-repri se is op weg om hulp te bieden. Het laatste draadloos telegram van de City of Honolulu luidt De kapi tein en de bemanning verlaten het schip. Vaarwel aan u allen. Later wordt nog gemeld, dat het schip 76 passagiers aan boord had benevens een bemanning van 200 koppen. Men is van meening, dat er veertien uur moe ten verloopen, (alvorens een der vele schepen, die op het oogenblik op weg zijn om hulp te bieden, het schip kan bereiken. De City of Honolulu is de van naam veranderde Duitsehe mail boot de Pried rich de Grosze en werd door de Amerikaansche Shipping Board aan de Los Angelos Steamship Cy toegewezen. Dit was de eerste reis van het schip onder nieuwen eigenaar. -Een bericht uit Santiago meldt, dat het hoofdkwartier van de vloot aldaar een draadloos bericht heeft ontvangen, dat een schip welks naam niet wordt ge meld, bezig is met het redden van de drenkelingen van het in brandstaande schip. Ook wordt gemeld, dat de officieren een poging deden om aan boord van het brandende schip te blijven, maar ook zij waren gedwongen het schip te verla ten. Dc ree der ij deelt mede, dat volgens door haar ontvangen berichten alle pas sagiers in de reddingboötne zijn overge bracht. De zee is kalm. Uit San Francisco wordt aan Reuier gemeld De stoomboot City of Hono lulu staat in brand ter hoogte van Los Angelos. De 300 passagiers, die aan boord waren, allen toeristen die van Ho nolulu terugkeerden, zijn in sloepen overgebracht; Volgens de laatste belichten, 'zijn al de passagiers gered. EEN WELVERVULDE DAG Vrijdag morgend, om 8 ure verlieten de Koning van Italië en Koning Albert het paleis van Brussel om zich naar het kasteel van La'ken te begeven. Daarna brachten zij een bezoek aan het Koninklijk Muzeum. Intusschen deden do Koninginnen eene wandeling in het Zoniënbosch. Pas in het Koninklijk Palels terugge- koerd, verlieten Koning Victor Em manuel, Koning Albert en prins Leo pold heb opnieuw, om zich naar de Noordstatie te begeven van waar zij om 11 ure 55 naar Antwerpen vertrokken. Om 1 ure 45 komt de Koninklijke trein te Bornhem aan. De Koningen en hun gevolg worden er ontvangen door den -gouverneur, M. Van dc Werve de Schilde, de burgemeester van Antwer pen, M. Frans. Van Cauwelaert en M. Daelman, burgemeester van Bornhem. Op do torpedobooten, in de Schelde, voor anker, worden kanonschoten "gelost. Onmiddelijk begeeft men zich aan boord van de toipedo La Torpille en de reis naar Antwerpen wordt aange vangen onder bet gejuich der menigte. Overal langs de oevers der Schelde staan de schoolkinderen, die geestdriftig jui chen en met vlaggen zwaaien. Na eene wandeling van anderhalf uur ontscheept men aan het Kattendijkdok te Antwer pen. Hier is eene overtalrijke menigte sa mengestroomd,, die juicht dat hooren en zien vergaat. Na de haveninrichtingen bezocht te hebben -begeeft men zich langs de ver sierde straten naar het stadhuis onder het onophoudend gejubel der menigte. De Vorsten worden er verwelkomd door burgemeester Van Cauwelaert-, waarop de Koning van Italië antwoordt. Na een kort Ontbijt werden de vorsten en hun gevolg naar de Middenstatie ge voerd, om per bij zonderen trein naar Brussel terug te keeren. 's Avonds werd in het ïtaliaangch gezantschap, door het Italiaansch vor stenpaar, een^ feestmaal aangeboden. Onder de talrijke -genoodigden bevon den zich ook pri-ns en prinses Napoleon. BIJ DE INVALIEDEN TE WOLUWE Terwijl beide koningen Vrijdag na middag op bezoek waren te Antwerpen, hebben koningin Helena en koningin Elisabeth een groot deel van den na- Imiddag doorgebracht in het gesticht der Invaliedon en in het krijgsgasthuis dei' oorlogsverminkten, te Woluwe. Dit bezoek, da't niet op het officieel program stond, heeft onze Invaliedon hoogst aangenaam verrast. Koningin Helena had er aan gehou den namiddag te midden van onze Inva- lieden door te brengen, om aldus onze jongens een blijk van hare bijzondere genegenheid te betuigen De beide vorstinnen, begeleid 'door gravin de Merode, doorliepen geruimen tijd. heel de inrichting en onderhielden zich minzaam met al de verpleegde hel den. DE GRIEKEN ZULLEN TEEKENEN De Grieksche regeeiing heeft besloten de bepalingen van het. protocool bij te treden. De Grieksche afgevaardigden «uilen voor Zaterdag de overeenkomst onderteekenen. Frankrijk en Groot Britanje werden op de hoogte gesteld van dit besluit EEN DAGBLADSCHRIJVER OPGEHANGEN. Men seint uit Athene dat de Griek- isebe socialistische dagbladschrijver M. Paleologos door 'de Kemaliston te Smyr- <na oiogehangen werd. DE STAAT VAN BELEG IN GRIEKENLAND UITGEROEPEN De staat van beleg werd in heel Grie kenland uitgeroepen. Overal heerseht rust. DE GRIEKSCHE AFGEVAARDIG DEN TERUG TE ATHENE De Grieksche afgevaardigden hij do conferentie van Moedania zijn te Athe ne weergekeerd. DE ONTRUIMING VAN THRACIE Londen. l&gpot. ._-De commissie v<m geallieerde' offieren gaat naar Nie der, den Griekschen generaal, te Robos- to, om een plan vast tc stenen voor de ontruimnig van Thracie. De Franschen zullen te Adrianopel, Kikilini en Loo Boergas staan, dc Engolschen te Rodosto en de Italianen te Tsjorloo. Elke missie zal staan onder bevel van een bataljons commandant, waaraan twee officieren van de andere nationaliteiten zijn toe gevoegd. WAAR ZAL HET VERDRAG GE SLOTEN WORDEN DE INVLOED VAN DEN VOLKENBOND Londen, 13 Oct, De correspondent der Engelsche bladen te Constantinopel Kloet opmerken, dat zoo de vredescon ferentie niot plaats (heeft to Venetie, het beter zou zijn ze te houden te Ge neve of te Laitsanna. De Volkerenbond, zegt do Times is geroepen een aanzienlijke rol te spe len in het regelen van do kwestie dei- minoriteiten en in deze van de vrijheid der Zeestraten. Het zou goed wezen de conferentie te houden in de onmiddellijke nabijheid van den Volkerenbond, dit is te Genève. EEN GRIEKSCHE POST AANGE VALLEN Athene, 13 Oct. Een officieele me dedeel ing verklaart, dat een Grieksche post aangevallen werd door onbekende gowappnde lieden. Zij werden naar de Griokscho grens overgedreven. Op 9 October had een gevecht plaats tusschen een detachement Grioken en een gewapende bende nabij Bovoco, op zes kilometers ten Noord-Oosten van Diama. De aanvoerder en zes mannen werden gedood. Provincie Óost-Vlaanderen VOOR DE VEREDELING VAN ROG GE, TARWE EN AARDAPPELEN IN 1923 14.000 FRANK PRIJZEN Met het doel de landbouwopbrengst te vormeorderen wordt-, onder de landbou wers der Provincie, een prijskamp inge richt tot verbetering en verspreiding der beste Rogge-, Tarwe- en Aardappelsogr- ten. DE DEELNEMING AAN DIEN PRIJSKAMP IS KOSTELOOS Het staat den deelnemers vrij met één of meer dezer vruchten mede te kampen. Echter om aan den eenen of anderen prijskamp te mogen deelnemen, moeten zij voor iedere vrucht die zij aan het onderzoek der Jury verlangen te onder werpen, een of meer akkers, minstens 15 aren groot, Van hun bedrijf met ver- beierde soorten bezaaid of beplant heb ben, en bovendien over een proef- 'of keurveldje yan minstens jeen are be schikken. De ingeschreven mededingers die aan die vereischten niet zouden voldoen op hot oogenblik van het bezoek der leden van de Jury, zullen gehouden zijn de verplaatsing- en verblijfkosten te beta len volgens het tarief in voege. De aanvragen tot deelneming moeten schriftelijk gedaan en gezonden wor den aan den heer voorzitter, dar Provin ciale Landbouw commissie, Qouverne- mentslwtel te Gent Voor de Graangewassen tot 1 Decem ber 1922. Voor 'de aardappelsoorten tot 1 Juli 1923. De aanvragen zullen klaar de produc ten aanduiden met dewelke de belang hebbenden aan den prijskamp wenschen deel te nemen. t Eene Jury, te benoemen Hoor het Pro- vineiaal Bestuur zal de volden op het ge past oogenblik komen nazien. De Staatslandbouwkundigen zullen zich ter beschikking stellen van de be langhebbenden om hun alle technische en andere inlichtingen te verschaffen, welke zij zouden kunnen noodig hebben voor het aanleggen van hunne keuryeld- jes. Gent, 2 October, 1922. De Gouverneur, Graaf de KEROHOYE. BELANGRIJK BERICHT Om liet inrichten der keurveldjes waarvan hierboven spraak, te vergemak kelijken wordt het volgende aanbevo len Voor "de 'graangewassen hit de schoo- ven eener goede variëteit, enkele beste aren kiezen waarvan de graankorrels, één voor één op rijen van 20 centime ters afstand tusschen de rijen en 10 cen timetere in de rijen geplant worden. Voor de aardappelen de beste moeder struiken op het veld zelf uitkiezen en de .knollen ervan degelijke, voorwaarden bewaren en planten Goed het keurveldje bemesten anet fosfoorzuur en potasch. Als men de graankorrels van oen zelf de aar of de 'knollen van zelfde struik afzonderlijk plant, doet men aan stam- 'verdeling. Wanneer de korrels of de knollen van verschillige struiken ondereen gemengd en geplant worden, past men massave- redeling toe. De eerste doenwijze verdient de yoor- keur. STAND VAN HET ONDERZOEK Het onderzoek is thans bijna zoo goed als geëindigd. De h. Van Stratum heeft nog cenige getuigen ondervraagd van Kal m.pthout en Heide, met het doel eenige bijzonder heden duidelijk te maken. De beide be klaagden zullen dezer dagen waarschijn lijk gekonfronteerd worden met nog an dere getuigen. Naar verluidt zij allo verslagen nog niet ingediend./Dit zal echter wel het geval zijn binnen eenige dagen. Dan zullen mevr. Steinmann en den h. Van de Wouwer nogmaals voor de Raadka mer moeten verschijnen. Dit waarschijn lijk voor de laatste maal. Men vermoedt dat de zaak gedurende den eeretcn zittijd van 1923 zal worden behandeld. Op 30 November 1919 gaf Z. H. Paus Benedictus XV een belangrijke wereld- brief uit, welke, jammer genoeg, in dio beroerde na oorlogsche tijden, niet go* noeg de aandacht van de Katholiek»' wereld trok. Die doorluchtige Paus, die met zijn brecden blik en zijn bezorgd vaderhart, heel de wereld wist te omvatten, schonk niet alleen zijn belangstelling en be kommernis aan onze zoo geteisterde be schaafde landen, maar, getrouw aan de eeuwenoude zending der Kerk. wist hij ook nog zijn aandacht en zorgen te wij den aan de dolende schapen der heiden- sche streken. Hij oordeelde de tijden. gunstig om een gansch vernieuwde en verbreedde Missiewerking in 't leven* te roepen. Uiterst leerzaam en vermanend klin ken de woorden van Gods Stedehouder. [a Een allerverhevenste en zeer heili- ge taak was het zoo begint de Paua deze 'welke O. H. Jezus-Kristus zij- ne Apostelen oplegde, toen Hij tot hen zeide Gaat in geheel de wo- reld en verkondigt het Evangelie aan alle schepselen (Marc. XVI. 15.) een taak die voorzeker niet eindigen mocht bij de dood der Apostelen, maar door hunne opvolgers moet voortgezet worden tot aan de volein- ding der tijden, zoolang op aarde menschen zouden verblijven die door de waarheid bevrijd worden.... en de Kerk steeds het goddelijk gebod in- dachtig, heeft nooit nagelaten door alle eeuwen en naar alle streken ver- kondigers en bedienaars uit te zenden van de goddelijke leer en verlossing, die Kristus don menschen bracht Dan schetst de H. Vader in breede trekken de onafgebroken Missiewerking der Kerk, van af de eerste eeuwen tot op onze dagen en besluit Bij het zien van zoo vele en zware offers door onze Missionarissen bij de verbreiding des Geloofs gebracht, bij het zien van zooveel ijver en voorbeelden van onbe^ zweken moed, moeten wij ons ten zeer ste verbazen dat nog talloos velen in-de duisternissen en in de schaduwen des doods gezeten zijn immers volgens de laatste schatting zijn de heidenen nog duizend millioen in getal. Begaan met het droevig lot dier tallooze zielen, achten wij van het grootste gewicht dat him_de weldaden der goddelijke Verlossing worden mode- gedeeld en slaan wij welwillend en dankbaar gade, hoe, door God's Geest aangewakkerd, alom in de Katholieke Wereld het streven veld wint om de vreemde Missieën te steunen ön te be vorderen. Om datzelfde streven zooveel mogelijk aan te moedigen en te bevor deren, zenden wij u, eerbiedwaardige Broeders, na 's Heeren zegen en bijstand in vurige gebeden te hebben afgesmeekt, dezen brief waarin wij u, uwe geestelij ke en geloovigen opwekken, door u voor te houden op welke wijzen gij dezen allergewichtigste zaak kunt bevorde-» ren. Dan spreekt de Paus ee-ret breedvoé* rig over de taak en dé plichten der Mis-* sionarissen zelf, om daarna op de ver plichtingen te wijzen van alle geloovL gen tegenover de missies. Eindelijk willen wij ons hog rich-» ten tot allen die door Gods groote 'barm hartigheid deelachtig zijn geworden nnn het Ware Geloof en aan de tallooze wel daden die daaruit voortvloeien. Aller eerst moeten zij bedenken door welk een heilige wet zij gehouden zijn de Missieën onder de ongeloovigen hulp té, bieden. God immers verbond door ge-> boden eiken mensch ten opzichte van zij- nen naaste, welke geboden des te meet; dwingen naarmate de nood des naasten' -': grooter is. Welk deel der menschheid echter heeft meer. broederlijke hulp 'ioodig 'dan de ongeloovigen, die wijl zij God niet kennen, door hun blinde en ongebreidelde hartstochten overheerecht worden en gebukt gaan onder de harde slavernij des duivels. Wie dus naar ver mogen helpen om hun het licht des ge loofs te schenken, vooral door den arbeid der. Missionarissen te steunen, vervullen in deze belangrijke zaak hun plicht qü. toonen aan God, op een wijze die Hem bijzonder aangenaam is, hun dankbaar-» heid voor de weldaad dee geloofs Dat is klare taal Onbewimpeld zegt de Paus dat het voor ons allen, zonder; uitzondering, een strenge, een heilige plicht is liet missiewerk te steunen, do Missionarissen te Kelp'en. Geen liefheb berij dus, gec-n voorkeurskwestie tus- sclun deze of geur- liefdadige werken, maar voor allen oen dwingende plicht van godsdienst, naastenliefde en dank- gaarheid. En duidelijk genoeg laat Goc^

De Volksstem | 1922 | | pagina 1