51 éEPENKTEEKEN WOESTE De Staatsgreep der Fascisten in Italië I Dinsdag Oct 1922 M- MUSSOLINI KABINETSVORMER Ministerie van Landkcew ÏL Brunet IFrJsferie vsa Sp, P.T, T. esi I. gJügifie van munipennings- bons De bevolking van Lenden Wie stak Smyrna in brand Zijn er Drieksebe of Taiksshe wreedheden Kerkstraat, 9 en 21, Aalst XXVIII- JAARGANG NUMMER 228 Tel. 114 DAGBIjAD Publiciteit buiten liet Air. AALST Agentschap Havas, Adolf Maslaan, 13, te Brussel. rANG JNUMMiSn. -ra n 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. an Kuffel-De Genpt Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. H. Queritinus Zon op 6,38 onder 4,32 Volle Maan den 4 Het Verbond der Katholieke veree- nigingen en Kringen besliste in baar laatste zitting, gehouden te Namen, de nagedachtenis van dendiepbetreur- den Graaf Karei Woeste te vereeuwi gen door het oprichten van een ge denksteen en het stichten van een schoolfonds.Diensvolgei.s werd er een komiteit gesticht om aan al de katho lieken de gelegenheid te verstrekken hij te ('ragen tot die daad van erken telijkheid. Het eore-komiteit, geplaats onder de hooge bescherming van Z. E. Kar dinaa! Mercier, is samengesteld uit HU. DD. de Bisschoppen van Belgie, M. Theunis, eerste Minister van Geld wezen, de Katholieke Ministers van zijn kabinet en de katholieke Staats ministers. Aan het hooid van het uit voerend komiteit staat M. P. Segers. Staatsminister, Voorzitter van het "Verhond der Katholieke Vereenigin- gen en Kringen. Het uitvoerend ko miteit is verder samengesteld uit een twintigtal vooraanstaande personen uit de Katholieke partij. HH. Hoog. leeraar van Hecke, Senator Markies Imperiali en Volksvertegenwoordiger Baron Montpellier zijn respectievelijk algemeen schrijver en schatbewaar ders. Donderdag 11. greep er eene belang rijke vergadering plaats, op dewelke atgevaardigden dor Katholieke Veree- nigingen en Kringen van al de Arron dissementen uitgenoodigd en aanwe zig waren. Er wierd besloten dat het gedenkteeken zou opgevat, derwijze dat het waardig zou ziju van den Staatsman die alles veil had voro zijn land en de katholieke partij, en ter- zelfdertijd sober en eenvoudig, om de toonbeeldige belangloosheid van Graaf Woeste te huldigen, en ook om het grootste deel der ingezamelde gelden te kunnen besteden aan 't werk dat hem immer zoo nauw aan het hart lag, dit der Katholieke scholen. Het wellukken der inschrijving lijdt geenen twijfel. Z. E. de Kardi naal heelt eraan gehouden, zich als voorbeeld te stellen met aan het hoofd der lijst in te schrijven voor de som van 10.000 frank. Inschrijvingslijs- ten worden ten dienste gesteld van de Arrondissements komiteiten. Zij zijn buitengewoon verzorgd op de bui tenzijde prijkt de laatste beeltenis van Graaf Woeste, omlijst door zijne ade- lijke wapens, zijn leus geloof en ar beid zijn laatste woorden ik geel mijn leven voor mijn land en de kalho. lieke zaak, en den tekst van het gebed dat hij zijn laatste schikkingen ge voegd was. De vrienden en bewonderaars van den diepbetreurden katholieken leider die graag dit aandenken zouden heb ben, kunnen het mits opzending van één frank bekomen bij Hoogleeraar van Hocke, Tiensche Buitenvest, 37 Leuven. De giften mogen reeds opgestuurd worden aan den schatbewaarders HH. Senator Markies Imperiali en Volks vertegenwoordiger Baron de Mont- pellior, 47, Kunstlaan, Brussel. De storting kan geschieden op da post- checks (Fonds Woeste 87500), of hij de Société Générale (Fonds Woes1- te 46766). M. DE STORMLOOP TEGEN HET STAATSGEZAG Over liet optreden dar fascisten mel den de bladen te Rome nog de volgen de bijzonderheden In geheel Italië is de stormloop der fascisten tegen het staatsgezag begonnen en uit alle gedeelten dos 'lands worden bloedige botsingen gemeld. In Boven Italië hebben de militaire overheden in alle steden de handliavin dei' orde op zich genomen. Te Cromona en Milaan is de censuur over do bladen afgekondigd. Te Rome heerschte Zaterdag avond nog rust, maar zoowel het Quirinaal als alle ministerien en statics waren mili tair bezet. Te Cremona zijn de fascisten de pre fectuur binnengedrongen en hebben zij het telegraafkantoor 'bezet.. Te Piacenza bobben zij het hoofdbureel van politie bestormd en de -macht in handen ge- poinen. In geheel Toscane verzamelden zich do fascisten om tegen Rome op te trek ken. Duizenden mob rood® vlaggen wa ren Zaterdag op weg naar de. hoofdstad, onder de 'leuze Rome of de dood 1 In nagenoeg geheel Italië is de cen suur op do telefoon en den telegraaf dienst ingevoerd. Bijeenkomsten op straat en het aanplakken van plakkaten zijn algemeen verboden. Talrijke af deelingen fascisten weiden op vrachtauto's naar Florence gebracht. Do fascisten te Pisa hebben in weerwil van het verbod een manifest aan de hui zen doen aanplakken, waarin verklaard wordt, dat de fascisten op Rome aanruk ken, niet uit een anti-vanderlandsche ge zindheid, maar omdat zij zich niet lan ger aan een zwakke regeering willen on derwerpen. Do fascisten zijn grootendeels zwaar gewapend. De leiders noodigon hun af- decling echter uit vooTloopig van haar wapens geen gebruik te maken. Te Genua zijn alle politietroepcn opge roepen om naai* de hoofdstad vervoerd te werden. De telefoonverbindingen tusschen Zwitserland én Italië zijn afgebroken. DE TOESTAND TE ROME Zooals gemeld, was het Zaterdag avond te Rome volkomen kalm. Op mi- litair bevel reden de trams niet. Echter reden er tal van automobielen, rijtuigen motoromnibtrsscn door de straten. Uit alle gebouwen hingen vlaggen. De overheid heeft ook hier strenge maatregelen genomen om de orde te handhaven. Volgens El Mundo hebben de troepen de formeele bevelen gekregen het binnenrukken in Rome van fascis tische elementen der provincie te be letten. De fascistische afdeel ingen, allen met- geweren gewapend, en komende van de richtingen Pisa, Via Reggio, Florence en Livorno, werden onderwege tegen gehouden. Op bevel der militaire overheid wer den '200 nieters riggels op het spoor tus schen Pak> en Civitfca Veoohia weggeno men. Infcuasclien werd te Rome nog beraad slaagd over de vraag, op welken grond slag een nieuw kabinet gevormd kan worden. Men spreekt van een ministerie- Salandra, onder deelneming van fascis ten, want ofschoon de koning onvoor waardelijk tegen de oproelingen is, ordl er in gematigde parlementaire kringen op gewezen dat liet totaal onmo gelijk is de crisis zonder medewerkin- der fascisten op te lossen. TE CREMONA HEBBEN BLOEDIGE BOTSINGEN PLAATS. 4 FASCIS TEN GEDOOD Nit Cremona woi'dt aan de Azione gemeld Een groep fascisten is tot in' het ka binet van den prefekt. gedrongen, de kwestuur ingenomen te hebben de prefekt had echter het gezag overhan digd aan den bevelhebber van het gar nizoen, die de prefektuur deed bezetten en de fascisten opsluiten. In deai loop dei' gevechten werden vier fascisten gedood. EEN BRIEF VAN PIUS XI De Paus hoeft een schrijven gericht tot de Tkd i aan sell e bisschoppen, betreu rende dat de kalmte cn rust nog niet teruggekeerd zijn bij liet Italiaaneche volk. Z. II. zegt dat hij diép getroffen door de steeds erger wordende ongeluk ken die het stoffelijk en moreel welzij van liet volk bedreigen en de heeling der oorlogswonden vertragen. De Heilige Vader richt nogmaals woorden van liefde en vrede tot de be volking. DE FASCISTISCHE BEWEGING ZEGEVIEREND VOORTGEZET Een snelberieht uit Rome, 29 deeer, meldt Volgons de •Giornale' d' Ita lia meldt een mededceling van de Ro- meinsche fascisten -vereen i gi ng dat de 'i-e beweging, die verleden nacht begonnen werd, zegevierend voort gezet wordt. TE MILAAN Milaan, 29 Oct. De Popoio d' Ita lia heeft op het middaguur het bevel tot de fascistische mobilisatie uitgevaar digd, alsook de proclamatie van M. Mussolini, waardoor bekend gemaakt wordt dat het bevelhebberschap van het fascistisch bestuur aan den fascistischen krijgsbevelhebber overgedragen werd. SALANDRA KABINETSVORMER Uit Rome, 29 Oct. De Giornale d' Italia. meldt in zijne Laatste Tijdingen dat de ko ning M. Salandra met de vorming van het kabinet heeft gelast. M. Salandra heeft zijn antwoord voorbehouden, hij zal het eerstdaags be kend maken. MUSSOLINI EN DE MINISTERIEELE CRISIS Volgens de laatste berichten uit Mi laan is men er aldaar van overtuigd, dat de fascisten niet. meer met de andere partijen willen onderhandelen, doch den eisch zullen handhaven, dat de koning hun leider Mussolini tot kabinetsforma teur benoemt. Op het. congres te Napels hebben zij dezen eiseh nog niet geformuleerd, om dat zij toen nog niet wisten, hoe de stemming in Zuid-I talie jegens hen was. Zij zijn er thans evenwel van over tuigd, in het geheel e land steun te zullen vinden. M. Mussolini lieeft aan persvertegen woordigers verklaard dat, in geval de koning een beroep zou doen op. zijne diensten om de -ministerieele crisis op te loesen, hij bereid was hem onmiddellijk voldoening te schenken, daar hij reeds eene 'lijst bezit van medewerkers, waar- tusschen zeven fascisten. KAZERNEN DOOR FASCISTEN BEZET Uit Milaan, 29 Oct. In een bijvoegsel, heden nacht gepu- bMceert, geeft de Potolo d' Italia talrijke bijzonderheden over de gebeur tenissen die in verschillende steden heb ben plaats gehad. Dit bijvoegsel deelt onder meer een brief mede van M. Farno, Kamerlid, aan M. Mussolini, hem tde bezetting mel dend door do facisten, van de prefek tuur en de kazernen der gendarmerie evenwel als deze van het 38e voetvolk regiment van Alleasandria. In den 'loop dezer bezetting zouden de fascisten afdeelingen tien machi en ge weren, 670 geweren en een aanzienlijk krijgsmaterieel buit genomen hebben. TALRIJKE. STEDEN GEHEEL IN HANDEN DER FASCISTEN Volgens hetzelfde blad zijn de steden Pavia, Novare, Tortona, Montara, Novo- Ligris en meer andere, geheel in han den der fascisten. De koninklijke wachten van Pavia zouden de wapens gepresenteerd hebben aan de fascistische detachementen die de stad binnen rukten. DAGBLADEN GESCHORST Het Zwitsersche Tel. Ag. ontvangt uit Milaan volgend snelberieht Het Fascistische kri jgsbevelb ebber- schap van Milaan deelt het volgende communiqué mede Gezien de houding der dagbladen van Milaan, de Corriere della Sera en de Justizia. wordt hun publicatie tot nader order geschorst. Alle poging om te willen verachij non, .zonder order, zal ten strengste be teugeld worden. DE BUREELEN VAN TALRIJKE BLADEN VERWOEST Rome, 29 Oct. Al de bladen rich ten warme woorden van dank tot don koning, omdat deze weigerde het kreet van den staat- van beleg te onder teek enen. Te Rome is alles normaal. De tram- en autobus-diensten zijn hervat. Gisteren avond gelukten de fascisten er in, binnen te dringen in dc bureelen van het- blad u Hondo Heden morgeu hebben zij dc buree len van dc Pa-eee bezet 'Zij drongen insgelijks in de bureelen van liet sportblad Monocolo en heb ben er de meubelen stuk geslagen en verbrand. Later wordt nog gemeld De Fascisten drongen vervolgens in de bureelen van de Epoca en sloe gen er de meubels aan stukken. Zij drongen ook in de bureelen der dagbladen w« Communista en Azio- ne;ti MUSSOLINI KABINETSVORMER Het agentschap Havas verneemt uit Rome, 29 Oct. M. Salandra heeft geweigerd het ka binet te vormen. De koning heeft deze nding aan M. Mussolini toevertrouwd. Como, 29 Oct. De Fascisten van Como hebben heden morgen de prefek tuur bezet. Al de dagbladen der provincie moes ten hunne publicatie staken tot nadere berichten. FANTASISTISCHE BERICHTEN Rome, 29 October. De meest fanta- sastische nieuwtjes betrekkelijk den toe stand in Italië worden rondgestrooid. Uit New-York werd zelf bericht dat aldaar liet gerucht liep dat de koning an Italië vermoord werd. Er hebben zich geen verwikkelingen in den toestand voorgedaan. Art, 4. Het slaan zal bij gelijke hoeveelheden in Franscbon en iu Vlaamsehne tekst geschieden. Het Ministerie van Landbouw bericht ons dat de zaadhandelaars en de suiker- fabriekanten, die wenschen zich Duifc- sche zaaizaden van suikerbieten aan te schaffen, tenzij tegen onmiddellijke be taling, licizij ten titel van voorschot, op hunne oorlogsschade, hunne bestellin gen kunnen zenden aan het Depart»- ment, voor 10 November a. s., met ver melding van de zaden variëteit. Het De partement zal trachten aan hun verlan gen te voldoe®. De prijs dier zaden zal ongeveer 325 per 100 K. zijn, franco Belgische grens. Het Departement zal die zaaiza den leveren in de statie die -men zal aanduiden. Het wordt den kooplieden herinnerd, dat zij eveneens hunne bestellingen kun-; nen overmaken van oorspronkelijke, zaaizaden van voederbieten der variciei- ten Idéale de Ktisehe en Friedrichwerth de Me vier, waarvan de prijzen weder zijds 160 fr. en 120 fr, per 100 kgr.l bedragen. Naar zekere geruchten luiden zal een ernstig incident worden opgeworpen in de aanstaande zitting dei- commissie van buitoni andsche zaken. M. Brunet, wiens rechtvaardigheids zin men kent, zich zeiven beschouwend als de bewaarder van de geheimen der beraadslagingen dezer commissie, heeft zich verontwaardigd getoond bij het ver nemen van zekere onbescheidenheden tijdens de laatste vergadering dezer oom missie. Men verzekert, dat hij, ten teeken van protest tegen die handelwijze, zijn ont slag als voorzitter dier commissie zal geven. NIEUWE REGELING BETREFFEN DE HET PORT DER PERODIEKE UITGAVEN Het Beheer van Posterijen herinnert er aan, dat do nieuwe regeling betref fende de periodieke uitgaven van kracht wordt op 1 Januari eerstkomend. Luidens het ministerieel besluit van 10 Augustus laatstleden, worden voor de toepassing van het recht vastgesteld hij artikel 15 van het koninklijke besluit ,-an 25 September 1920, als periodieken beschouwd, de uitgaven, als verzamelin gen annalen, tijdschriften, magazijnen bulletijns, welke, voor onbepaalden duur, op vooraf vastgestelde tijden ver schijnen. Bedoelde uitgaven moeten over deselfde onderwerpen als de dag bladen handden en de voorwaarden van hare periodiciteit duidelijk zichtbaar vermelden. Worden, in het bijlzonder, van het voordeel van dat recht uitgesloten en aan het tarief voor niet-periodieke druk werken onderworpen, ongeacht de re gelmatigheid waarmee zij verschijnen; de periodieken waarvan de tekst voor meer dan de helft uit handelsaankondi gingen of reclames bestaat, de handels drukwerken als catalogussen, propectus- prijslijsten ent., alsmede de boe ken, in afleveringen uitgegeven gedu rende oenen tijd die beperkt is hetzij door het getal van die afleveringen, het zij door den aard zelf van h> werk. V7" De minister van financien wbrdt ge machtigd muntpenningsbons van vijf tig centiem tot oen bedrag van 15 rnil- lioen frank uit te geven. Art.. 1. De muntpennragsbons van vijftig centiem zullen door middel van muntplaatjes van zuiver nikkel gesla gen worden. Art. 2 Het gewicht der stukken is vastgeeted op twee en een halven •gram en hun diameter op aclïttien mil limeter. Zij zullen met gegroefden rand geslagen worden. Art. 3. De stukken zullen voeren op de zijde, een allegorie, het zegevie rend en gekwetste Belgie voorstellend, het opschrift Begique of en de beginletters A. B. van 's graveer ders naam op de koereijde, eenen ca- duceus, omringd door het opschrift Een officieele opgaaf geeft de bevol-j king van het graafschap Londen op a2a bedragende 7.480.201. In het gebied, bekend onder den naam van Groot Londen, is de bevolking in de laatste tien jaar met ruim een half milldoen toegenomen. In het administratieve gebied van het graafschap dat bestaat uit de City en acht-en-twintig metropol ilaansche bo roughs ,was de bevolking 4.484.523, een vermindering van ruim 37.000 in tien jaar, wat wijst op een neiging om wo ningen te zoeken verder van de werk plaats dan tot nog toe. De City, zooals het zakenhart van Londen genoemd wordt, is een plaats waar velen werken, maar weinigen sla-i: pen en heel dun bevolkt,namelijk hei slechts 20 menschen per acre (3800 v. m.) binnen de beroemdste vierkante mijl (1 mijl is 1609 m.) Er zijn nu 341.365 meer vrouwen dan mannen in 'het administratieve gobi van het graafschap Londen, een toen. ming met 25.992, terwijl de verhoudi: gestegen is van 1127 vrouwen op dui zend mannen. Bijkans 26.000 van dc~ vermeerdering komt op rekening van weduwen. Van dit aantal zijn 11.000 ruim vrouwen van de groep 20 tot 39 jaar en bijna allen weduwen van gesneu velde soldaten. In de Fransehe Kamer interpelleerde heer Soulier, vau het natiouale bioc in zate de algemeene politiek der regee ring. Hij roerde daarbij de Oosteischt kwestie aan en herinneiilo aan do vree gelijke wreedheden, welke aan de Tuf ken worden toegeschreven. M. Soulier, een protestantse!» predii kant heeft in zake de branden te Sinyrn tegenover hot door do regeering gesteun de Turksche standpunt het Grieksc-h verdedigd. Die branden zouden door de Turkoi zijn gesticht. Do geloovigo protestsn was daarbij aan het woord, die moe door de ongeloovige Turken dan doo afvallige Grieken gehinderd word Tegenover de overtuigde katholieken gelijk priester Wetterlé en Lcnail, di beiden op het Turksche standpunt staan staat Soulier, die ook de ontruim» n van Tbjanak door de Frauaehen laakte Dit lokte feite protesten van Roincat uit, die zich o. a. nopens die ontruimin achter hot gezag van Focb verechool. M. Lenail, de questor van de Kam die uit het Oosten is teruggekeerd, vi klaarde dat het verkeerd was, om de c juiste voorstelling te blijven handhav< dat het Turksche leger, waarmed Frankrijk vrede had gesloten, verai «oordelijk zou zijn voor de misdaa, welke door het Grieksehe teger ware bedreven en welke door de tegen3tandei van Frankrijk worden goexploiteer Het. was volgens spreker onjuist, dat te Smyrna 75.000 personen om het ven zouden zijn gekomen; het waren niet meer dan 600. Anderzijds voegde spreker er aa toe heeft admiraal Dumesnil .k'laard, dat de Fransehe .matrozen^de^o Bon pour 50"C. of Goed voor 50 C. de hebben gehandhaafd onder vele dl van onder hot jaartal. (zenden personen ,die waanzinnig

De Volksstem | 1922 | | pagina 1