Zondag 5 Novembsr Haandag 6 Novemb. 1922 HUGO VERIEST Cs KöfiiHg fe Usaien iaatregelen v«®r ds Sfaislü- sails vaa dan markhasrs Be onhskende sösiaaf SfJssfesakeid© aanhsdlng km den Hoageren Lsadbsnwrasd Het huwelijk van den ex-keizer v- De diefstallen op de spesrwegen üalstsrla van Landtanw ie toestak in 'f nabije Bssfen Hst geplunderd Kasteel te «lette Hevige brand te Hijvel Be vermoorde Msieshsankr lemeeeiekkzingen m Engsfasd XXVIII' JAARGANG NUMMER 232 Kerkstraat, 9 en 81, Aalst. Tel. 111 DAORT - A T~» 10 CENTIEMEN - WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nufff.l-De Gendt 'Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Bui* lings, 6, Londrea E. C. 4. H. Zacharius Zon op 6.46 onder 4,24 H. Leonardua Zon op 6,47 onder 4,23 Laatste kwartier den 11 E3 Die naam weerklonk Vlaande- ï'en door... en zal in gezegende ge dachtenis blijven. De priester die hem droeg was een uitgelezene on der vele opzichten. Zij gulden hert klopte voor God, voor zijn volk en zijn Vlaandrenland. Zijne zoet ge- vooisde stem plooide zich om het .volk in zijn moedertaal te onder- ïichten, te bezingen, en zijn roem over de Belgische grenzen in het nabije Nederland en in alle ylaamsch sprekende gouwen te dra gen. Als leeraar, als bestuurder der jeugd, als pastoor werd hij geeerd geprezen, liooggezien en hoogge acht als dichter, als schrijver, als redenaar, als zegger, als levenswek ker van Vlaanderen werd hij be roemd en befaamd. Verdienstelijk jvas hij in zijn gansche leven Hem tegenkomen hem zien, hem aanspreken of door hem aange sproken worden was genoeg om achting liefde, genegenheid voor dien priester Gods te koesteren. En toen men als vriend ten zij nen huize ging en zijn oude meid 't poortje ontsloot, de deur opende en met een glimlach om de lippen geplooid u binnenleidde, stond de grijze krullekop van den Pastoor van te lande te schuddebollen en te dansen van tevredenheid. Zijn ge zijt welgekomen in mijn groo te witte huis klonk u tegen en de gulhertigheid van den gastmeester deed u gauw in zijn beste kamer tusschen al die ouderwetsche oud heden en gedachtenissen van fami lie, van vrienden en kennissen neer zitten. En zijn onderhoud was zoo hertelijk en zijn gesprek zoo aan trekkelijk en^zijn gebaar zoo fijn beleefd en gemeend. Was hij krank en bedlegerig dan moogt ge event jes boven komen en daar zien uit gestrekt liggen de achtbare zieke immer zoo mooi en voorzichtig pra tende als op een redenaarstroon. Nog niet lang geleden viel me dat kansje te beurt en sloegen we zoo een koutertje dat deugd deed 'aan 't hcrte. Voor schrijvers, dichters, kunstenaars, taalminnaars en inzonderheid voor priesters was hij immer voorkomend. 't Is een groote vlaamsche figuur die verdwijnt, 't is een weldoener die de belooning hierboven voor al le ernstige en stoere werkers en rechtschapene zielen weggelegd, zal ontvangen of reeds ontvangen heeft. Ja eene uitgelezen ongemeene ziel huisde in dat kloeke gestel en ;een helder doorziende verstand werkte onverpoosd. Niet te ver wonderen dat men Pastoor Hugo Verriest de letterkundige, de kun stenaar in en van zijn taal, de koe ne strijder voor zijn volk in 1913 als levenwekker van Vlaande ren huldigde. Uit alle hoeken van Vlaamsch Belgie en uit Holland stroomde men alsdan naar Ingoyghem om den brave dorpsherder te hudigen en den Vlaming geluk te wenschen. 't Was niet alleenlijk wat rfc Avondstilte dat Verriest dicht te, maar zijn proza was altijd dich terlijk zooveel en zoowel als zijn gewoon spreken, onderwijzen, ver tellen en onderwijzen, vertellen en onderrichten van op den predik stoel. Een fijngevoelige redenaar die zijn aanhoorders deed meevoelen was hij Nooit vergeet ik het sermoen dat hij te Kortrijk op den Biddag in St. Janskerk over Sint Joannes Baptista's leven deed. Zoo iets kon niet nagedaan worden, zoo eene welsprekendheid was niet te evena ren, zoo een eenvoudig weg gezeg de en uitgebrachte leering in zulke gepaste bewoordingen en met zulke aantrekkelijke gebaren was een lust voor geest, hert en ziel. Meesterstukken bracht hij voort zijn Twintig Vlaamsche kop peil zijn Regenboog zijn Voordrachten liggen voor de hand en brengen hun getuigenis bij. Guido Gezelle was zijn leer meester, zijn hertevriend, zijn af god mag men zeggen. Hugo smaakte en staekte Guido's verzen- taal De studie welke hij over Ge zelle schreef is de levendigste, de diepgevoeldste, de schranderste die bestaat. Een meesterstuk nog min nog meer. Albrecht Rodenbach, zijn Ber- ten, zijn oud-leerling, zijn uitgele zen naganger bleef hem altijd een hertedief uitgekozen en boven alle andere. Stijn Streuvels zijn paro chiaan en boezemvriend die om der wille van Hugo Verriest van Avel- ghem naar Ingoyghem op zijn Lijsternest kwam wonen en nestelen is nog een van de talrijke beminden die 't leven van Vlaair derens levenswekker en groot ver teller kwam meeleven en opbeuren. Twee zielen in één lijf, zeggen de menschen van Zuid-Vlaanderen. Vlaanderen en zijn volk beweent thans Pastoor en Meester Hugo Verriest, Doctor der Leuvensche Hoogeschool, werkend lid der Vlaamsche Akademie, wiens 0_ daehtenis niet mag wegsterven, en daarom niet alleen moet gebeiteld blijven in 't graniet van een her denkingszuil of standbeeld maar in alle dankbare vlaamsche herten. Zoo n edel leven van 82 vruchtbare jaren werd bekroond met eene zachte en zalige dood. Dat deze vredestichter en volks vriend ruste in vrede en dat onze gebeden en ons aandenken hem niet te kort schieten; NICODEEM. Do Koning vergezeld van M. Non jean, minister van spoorw. van zijn se- kretaris, M. Gerard, en van oen oiOon- nancieofficier, heeft zich Vrijdag inor- gend, incognito naar Namen hegeven. De Vorst bracht oen bezoek aan de Centrale Werkhuizen der Spoorwegen te Ronet, waar hij door M. Burton, stanrder, ontvangen weid. Zijne Majes teit bezocht met de grootste belangstel ling deze V crkhmzen inlichtingen vra gend over de nitgevoerdo werken en in 't bijzonder over bet nieuw stelsel van soedeering dat daar toegepast wordt. Hij beeft zijne levendige voldoening uitge drukt aan de werklieden en de mees tergasten vervolgens had hij een on derboud mot oorlegBinvoliede-n. die ir de Werkhuizen aanfresig zijn Het bezoek eindigde rond den mid dag, en de Koning- keerde, per auto naar Brussel terug. Berlijn, 2 November. Naar men in Duitsche kringen verzekert, zij Hermes morgen in .betrekking tot het vraagstuk der stabilisatie van den markkoers voor stellen over te gaan tot do uitgifte van oen leening, waarvan do opbrengst uit sluitend bestemd zal zijn voor Duitsch- land's economische wederopbeuiing. en in geen geval voor de betalingen van Herstel en Schadevergoeding. Maar do kweelde der aan te bieden waarborgen (loot ernstige moeilijkheden rijzen. "De Amerikaanse!» financiers, die te Ber lijn vertoeven willen een geprivilegieer de leuning en eisehen als waarborg de douane ontvangsten van hot Rijk. Men weet niet, of do minister oen voorstel van dien aard aan do Kommissie za! doen. Berlijn, 3 November. Dc nieuwe daling van dc mark heeft diepen in druk op de Kommissie van Herstel ge maakt. Men vreest, dat allo maatregelen om verdere inzinking to voijrkomen nut teloos zullon zijn, Vrijdag morgend had in het Ministe rie van Landsverdediging, onder voor zitterschap van M. Devèze, een onder houd plaats om de laatste schikkingen te nemen voor de bijzetting van den onbekenden soldaat. M. Max, burgemeester van Brussel majoor Massart en andere officieren wa ren bij bet onderhoud tegenwoordi De rijf lijken van onbekende solda ten worden in den voormiddag van 10 .November naar Brugge overgebracht, waai* zij in een lokaal der statie zullen gelogd worden. M. Devèze, vergezeld van de militai re overheden zal rond 4 uur 's namid dags aankomen. In de rouwkapel die zal aangelegd worden, zal M. Devcze den blinde geleiden voor de vijf kisten een lauwertak zal neergelegd worden door den blinde op do aangeduide? kist. Het uitgekozen lijk zal dan in een speciale kist gelegd worden en in hel. midden der rouwkapel .gebracht .'wor den. Soldaten, met de sabel in de hand en de vaandels der drie regimenten der stad, zullen dc eerewacht vormen. Den 11 November, 's morgens, zul len do vier andere lijken te Brugge be graven worden. Tijdens liet vervoer naar Brussel zal de eer bewezen worden te Gent en te Aalst. In de statie van Brussel-Noord 'zal het, lijk door in valleden naar de rouwka pel gedragen worden. Do orde van den stoet is vastgesteld als volgt Een militair muziek, d-e bur gerlijke en militaire overheden, de ze- ren tig vaandels, standaarden en fan ions van het leger, liet lijk op een kanonge- rij met het belgisch vaandel overdekt, de Koning en de prinsen, de waardig- 'heidsbeldeedci's van het Hof en de af vaardiging van oud-strijders. BEDRIEGEN, AFTRUGGEL A AR EN SCHRIFTVERVALSCHER Door de pfditie van Brussel werd g$s- teren in oen hotel nabij de Noordstatie, een kerel aangehouden, die daar voor Antwerpenaar gekend is. Dit heerschap is Spanjaard van ge boorte, José R. geheeten, en was vroe ger te Mariaburg woonachtig, doch heeft ;inds een jaar zijnen intrek genomen in een groot heerenhuis, gelegen Frank- rijkloi, 94, to Antweipen, dat prachtig ge-garnierd is. Volgens de adresboeken staat hij ingeschreven als zich bezig houdend met in- en uitvoer. Het was een fijne menheer, die oen der beruchtste aftruggelaars en be driegers is, en wiens aanhouding enkel aan een toeval te danken is. HOE HIJ TE WERK GING Sinds lang waren er onderzoewen, zoowel in Holland; Frankrijk, Spanje, enz., to gen een onbekenden schink;, die op do meest behendige wijze, verschillende handelshuizen voor de metst belangrij ke sommen in de kleederen wist te sto ken. Wat meer is, het signalement dat door de verschillende landen werd opge geven van den bedrieger, kwam veelal overeen. Ziehier hoe de kerel steeds werkte. Voomen van valsche cognossementen, die fijn afgewerkt waren, waarvan de handteehens zeer gelijkend waren /en die steeds van al de nnodige stempels voorzien waren, toog hij naar het bui tenland met eenige stalen koopwaar, ver meld op de cognossementen. Hij bood de stalen aan in verschillende handels huizen en wanneer de koop gesloten was, kwam hij met hot valsche cognos sement voor den dag en wist dan een belangrijk voorschot fte krijgen, dat dikwijls de hdft bedroeg der koopsom. Vermits alles vahch was, kwam van de levering der koopwaar nooit iets in huis en de Spa k use he bedrieger wachtte wel zich nog te laten zien. AFGEVANGEN We zegden hooger, dat het enkel aan een toeval is to danken geweest dat de internationale bedrieger geklist werd, Laatst had hij op brievenpapier van bet Spaaasch consulaat uit. Dresden, een schijven gericht naar een handelshuis in Spanje, een schrijven dat zoo gezegd van het consulaat uitging. Het wilde nu dat dit handelshuis maanden geleden opgehouden had te besiaan. Het gevolg er van was dat de brief terug naar het consulaat uit Dres den werd gezonden en waar de consul aardig opkeek bij de ontvangst. Er was hier kwestie van valsch hsmd- teeken, .valsche stempels en wat meer. Eene klacht, werd ncorgoleo'd piot de noodige aanduidingen die gegeven wer den, geraakte het parket van Brussel op liet spoor van den -internationalen be drieger, die dan ook in een hotel, waar hij onder eenen valschen naam verbleef, werd aangehouden. WELGELUKTE HUISZOEKING Zoodra de eenzelvigheid van den ke rel werd vastgesteld, seinde men naar liet parket van 'Antwerpen en door de rechterlijke politie werd eene huizoe- king gedaan in zijne woonst Frankrijk lei, 94 Antweipen. Deze heeft eenen ongewonen uitslag opgeleverd. Eene lieele vracht- allerhan de brievenpapier werd gevonden met op schriften van de grootste firma's, scheep vaartlijnen, consulaten, enz. Tevens een buitengewoon groot getal allerlei stem pels, alles nagemaakt natuurlijk, van genoemde huizen. Een schrijf mach ion. waarmedq hij op reis ging, enz., enz. Het alle3 werd aangeslagen en ter greffio neergelegd, ter beschik'kinjg van het parket van Brussel. Dat het nieuws der aanhouding van dezen aftruggelaar, bedrieger cn schrift- •yervalscher in 't chic, ophef zal maken, is te begrijpen. De Hoogere Landbouwraad zal op Donderdag aanstaande, 9 November, te 10 1/2 uur, vergaderen in de Marme ren zaal van liet Paleis der Academiën, onder voorzitterschap van den Heer ba ron Tibbaut. De Raad zal oen ontwerp van Ko ninklijk besluit te onderzoeken hebben betreffende de wijzigingen «toe te bren gen aan de wijze van vertegenwoordi ging der landbouwbelangen. Het. is Zondag middag, dat in bet kasteel te Doom het huwelijk vau den gewezen keizer Wilhelm van Duitsch- land met prinses Hermina Reuss von Schanack-Karolath «wordk, ingezegend. Vele bruiloftsgasten zijn reeds te Doorn aangekomen. De gewezen koni- gin Sofia van Griekenland, zuster van Wilhelm is Donderdag te Doorn op be zoek geweest. Denkelijk is zij haar broe der komen melden dat zij niet op de bruiloft kon aanwezig zijn, want zij is dadelijk weer afgereisd. Do gewezen kroonprins was Donderdag reeds te Doorn. Verscheidene andere bruiloft- vierders waren bij Wilhelm te gast. Prinses Hermina zal heden Zaterdag avond te Doorn aankomen. TERECHTWIJZING De lieer advokaat Ch. Oallewaert stuurt ons van wege zijn cliënt de vol gende terechtwjiziging Mijn cliënt-, Auguste VAN YPER- ZELE van Aalst, manccuvcr-overste in de Statie-Ouest, Brus.-el, teokent stellig protest tegen het verhaal der feiten, zog als het verschenen is in uw dagblad N. 227 van 30 October 1922. Nooit heeft hij bekentenissen afge legd, er zijn tegen hem geenc ander* bewijzen dan de partijdige verklaringen van zekeren Deb'oenie, :bij wien de «aan geslagene voorwerpen gevonden zijn ge weest. Van Yperzele heeft beroep ingetee- kend tegen do bekrachtiging van zijn mandaat-arrest, en zal eerstdaags voor het Hof van Beroep te Brussel verschij nen, waar zijne onplichtiglieid zal be wezen worden. Gewestelijke Kommissie Aalst voor vordeoling van paarden, vee, zaden, landbouwwerktuigen enz. teruggenomen in Duitsehland. De landbouwers der stad Aalst die nog p 1 ant aard appel s, (Krugeres, Roode- Star, Industrie) op afkorting van land- bouwooriogschade .begeeren, worden verzocht zich te laten inschrijven bij d' heer Kamiel Pilate, Nieuwstraat-, T/S, voor 25 November 1922. 1398 net Bestuur der verdeelings- Jcommiêsie. HET OTTOMAANSCH KEIZER RIJK IS OMVERGEWORPEN Het Otbemaansch keizerijk werd den 1 November om 19 u. 30 bij eenparig- licid door de groote nation afie vergade- ing van Turkije omvergeworpen. De legeer in g der groote vergadering werd tot zijn erfgenaam uitgeroepen. De vergadering zal een khedive moe ten kiezen. De vertegenwoordiger van Angora to Parijs, heeft de Fransche regeering be richt dat de regeering van Angora al de door de regoeripg van Const&ntinopcl sedert 10 Maart gesloten verdragen, conventie* on contracten als nietig en vervallen beschouwt. Hetzelfde geldt voor de door deae re geering geopende onderhandelingen met de financieele instellingen. DE ONTRUIMING VAN OOSTE LIJK THRACJE De militaire ontruiming van Ooste lijk Thracie is voltrokken. De laatste krijgsmachten trokken voorbij Marit- za. De burgerlijke bevolking blijft p;t- wijkqjij NIEUWE DUBBELE AANHOUDING Wij hebben breedvoerig den stout- moedigen diefstal vermeld, gepleegd in den nacht van 26 op 27 October op hei kasteel van graaf Henri de Borchgrave d' Altena, te Jette. De gevaartij kc Fran sell ma n Marcel H., wonende in de Vooruitgangstraat, weid aangehouden evenals zijn minnares. De speuragenten zetten hun opzoekin gen voort en hebben thans de hand ge legd op zekere C., wonende in de Zes- Penningenstraat, en op zijn vriendin, zekere D., die de zuster is van de min nares van Marcei II... Ook in de woning der laat sten word een groote hoeveelheid koopwaren ge vonden, voortkomende van diefstal.- Uit het onderzoek blijkt dat dc misda digers per auto naar het kasteel te Jette werden gevoerd, om gemakkeUijkor hun belangrijke 'buit te kunnen onder dak brengen. De twee schuldigen hebben hun vriendjes to Vorst vervoegd. Gisteren namiddag is brand ontstaan op het eerst verdiep, van een /belangrijk confectiohuis der Bergenslraat te Nij vel Het vuur was uitgeborsten in het maga zijn waar de stapels kleerstoffen bewaard werden. Daar de straat zeer smal is waren de reddingswerken zeer moeilijk en liepen dc aanpalende huizen groot gevaar. De pompiers violen het vuur dapper aan on konden na een half uur werken de vlammen uitdooven' De schade zoo door vuur als water aangericht, is zeer aanzienlijk. De oorzaak van den brand is onbekend. EEN PAAR AANHOUDINGEN Do rechterlijke politie van Brussel heeft twee kereGs uit de Marollenwijk alhier aangehouden. Dezen worden ei van verdacht, zoo niet don moord te hebben bedreven, dan toch dc dader-a- van het schelmstuk te kennen. Ziehier wat tot doze aanhoudingen leidde. Do vrouw van don vermoorden auto geleider is oon Joureter. Zaterdagmor gen moest zij in de gevangenis te Bint Gillis 'n kleine straf gaan uitboeten, we gens het leuren op verboden uren. De •eurster had dan aan haar echtgenoot een ronde som ter hand gesteld, om het geld tot bij haar terugkeer te bewaren. Vermoeaelïj'k wisten de aangehoude nen ovor dtfze zaken te praten en heeft de pöKtie ze daarom ter beschikking van het gerecht gesteld. Moest diefstal alleen de drijfveer van den moord zijn geweest, dan blijft hot haast onverklaarbaar waarom do aulo- geleider op zulke wreede wijze om hot 'even gebracht werd. NOG DE VERLIEZEN DER LABOUR PARTIJ Londen, 3 Nov. Voor Londen zijn nu de volledige uitslagen der gemocnlc- kiezingen bekend. De verliezen der La bour Partij zijn nog zwaarder dan men eerst had gedacht. In achi; districten van do hoofstad, waar eerst de Labour Partii meester was, is voor deze de meerderheid verlo- \jep gegaan. Sights vier gemeenteraden,

De Volksstem | 1922 | | pagina 1