Benito Mussolini Woensdag Nov. 1922 Milaan schenkt eene nssawa Tiaar aan den-Paus 6 0 N e 0 Tentoonstelling of geen ten toonstelling m 1930 ie osÉaksrJs senaat De zaak Be MazSèras De slag van den Yzsr fn den Ministerraad Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 XXVIII* JAARGANG NUMMER 234 CENTIEMENWEKELIJKS C»50 Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt H. Godfried JZon op 6,50 onder 4,20 1 (Laatste Kwartier den 11 Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Placo do la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. Italië beeft een nieuw ministerie ge kregen. Als we dal zeggen is dat eene manier van spreken we zouden eer der moeten zeggen dat nieuwe n tors zich hebben meester gemaakt van de miuisterieele zetels. Het hoofd van bet nieuwe ministe rie is M. Mussolini, hoofd der Fascis ten, eene nieuwe partij, die sedert korten tijd ontstaan is. De heer Mussolini is een oud-socia list hij was socialistisch kamerlid en is vroeger werkman en onderwijzer geweest. Een 20tal jaren geleden was hij naarZwitserlaudgetrokken,-waar men hem niet geerde. Er werd een uitdrij- vingsbevel tegen hem genomen, dat h6t Zwitsersch Gouvernement nu komt in te trekken, aangezien M. Mussolini nu kabinetsoverste is van de Regee ring van een land dat met Zwitserland bevriend is. Mussolini heeft dus kazak gekeerd, gelijk dat al meer gebeurt in de poli tiek. («O»)— Mussolini is 30 jaar oud hij werd geboren in 1883 te Dovia, klein dorp van de provincie Forli zijtie familie van oudsher in die streken gevestigd, is altijd revolutionnairachtig geweest; zijn vader was smid en in zijn vrijen lijd deed hij aan socialistische propa ganda. De zoon Benito Mussolini volgde reeds vroegtijdig den politieken strijd in zijn dorp. Intusschen deed hij zijne studiën voor onderwijzer, zijn diploma bekomen hebbende was hij gedurende «enigen tijd onderwijzer maar ver liet weldra de school. Op zekeren dag waallij verdwenen. Men vernam dat hij op eigen hand Europa doorreisde hij wilde kennis maken met al de revolutionnaire ga- dachten en mannen der verschillige landen. Daar hij geen fortuin bezat, leed hij veel gebrek en moest dikwijls het grofste werk verrichten om in zijn be staan te voorzien. In Zwitserland was hij beurtelings aardewerker, dagloo- ner, pakjesdrager in eene statie, enz. Als hij vrijen tijd had, bracht hij dien door in leeszalen en boekerijen. Hij stak zijne revolutionnaire ge dachten niet weg maar was altijd haantje vooruit ook werd hij, zooals we hooger hebben gezien uit Zwitser land gebannen, dat nochtans nog al veel kan verdragen. Hij trok naar de provincie Trontino in Oostenrijk, waarvan de bevolking Italiaansqli gezind is en deed ieverig mee aan de anti-Oostanryksche bewe ging. Dat ontwikkelde de Italiaansche nationale kiem, die in hem beruste, en toen de oorlog uitbrak was zijne socialistische overtuiging grooten- deels overgroeid door zijn nationalis tisch gevoel, Qp het socialistisch kongres van Reggio-Emilio, was Mussolini, die «ft iusschen in Italië teruggekeerd was, de afgevaardigde der socialisten van Forli bij deed de zoogezegde her vormers uit de partij bannen. e« werd zoo de baas in de partij. Zijne poli tieke rol begon. In 1913 bestreed hij den veldtocht in Tripolitani, die inderdaad veel heeft bijgedragen om Italië in de ar moede, waarin het verkeert, te dom pelen en werd daarvoor tot gevang verwezen. Daar schreef hy een boek over Jan Huss en viel hevig do vrij metselarij aan, die in Italië zeer mach tig is. Toen hij uit hei gevang kwam, hernam hij ïyno revolutionnaire pro paganda met meer hevigheid dan ooit. In Juni 1914 deed ze in Romagna en Toscanen do Roode week uitbreken die het koninkdom bijna ten vai bracht Mussolini was dan republikein uit overlevering, nu is hij eerste minister en zijne mannen juichen den koning toe. Het uitbreken van den oorlog maak te van hem een zoo vurig nationalist dat hij het socialism vierkant over boord wierp. Hij slichte het blad Populo d'Ita- lia - (het Italiaanscho Volk) en bestreed krachtdadig en vurig de on verschilligheid. Hij nam vrijwillig dienst in het le ger, werd bevelhebber en werd erg gekwetst. Teruggekeerd in het burgerlijk le ven na den oorlog, begon hij eenen krachtigen veldtocht tegen het Ita- liaansch Bolchevism, die soms tot bloedige looneelen aanleiding gaf en hij heeft ten slotte zichzelven als eer ste minister opgedrongen, Eenige dagen geleden bevond zich Mussolini in de humden van de Po pulo d'Italia te Milanen, men tele foneerde hem dat de staat van bele, opgeheven was, dus dat de Regeerin tot vredelievende onderhandelingen geneigd was. Geen spier vertrok van het gelaat van Mussolini. Het was laat. Musso lini had nog van den geheelen da niet geëten hij at wat uit de vuist en vroeg dan Breng mijne viool en Musso lini speelde een uur lang driftig op do viooi terwijl de Fascisten de bureelen van de Populo d'Italia bewaakten om ze te verdegigen tegen eenen mo- oolijken aanval van do kommuuisten gf van de regeeringstroepen. Toen hij zijne viool neerlegde ging hij in eene wapenkamer schermen met den schermmeester Ridoffi, en dat duurde tot aan den morgend. Ziedaar den man die nu aan het hoofd staat van het Italiaansch mi nisterie. Aan iemand die met hem ovor zijne nieuwe taak sprak, zegde hij Zeg aan alleman dat er in Italië eene regeering is die hesluurt. Het zal te gehoorzamen zijn goedschik- i oi kwaadschiks. Zij er mitraiUeus zen noodig, heweluze zullen wer- ken... o Zal Mussolini goed of slecht bestu ren Het is moeilijk daarover iets ta voor zeggen. Beknibbelen is gemakkelijk, maar zelf besturen is wat anders. Z,er zeker is het dat geen enkel mi nisterie bot lang kon volhouden in Italië in den laatstee tijd. Da zaak is dat de toestand slecht is in Italië. Er heerscht groots armoede; van daar misnoegdheid. Het volk zoekt verbetering en hot richt zich nu tot Mussolini, maar zal deze beternis in den toestand kunnen brengen Dat is een heele kwestie. Kan Mussolini dat niet dan loopt hij gevaar ook weldra de plaats te moeten ruimen. De Vatdkajtfische schat, bezat nog sleehts vier tiaren of pausenkronen, waarvan er sltechfe eene, en dan nog mits aanzienlijke veranderingen door den H. Vader kan gedragen worden. De bevolking van het- aartsbisdom van Milaan, zulks vernomen hebbende beeft besloten aan Z. H. Plus XI, eene nieuwe tiaar ten geschenke te geven. Het kunsjsfeuk in zuiver massief goucj is het werk van den kunstenaar Luca Bel trami. De drievoudige 'kroon is 35 cen- t imeters hoog en draagt in top een kruis van platina met edelgesteenten be zet-. Verder is de tiaar met meer dan 2000 edelgesteenten, smaragden, robijnen en Oosteisdhe paarlen en briljanten ver sierd. Daaronder is een Indische sma ragd, die meer dan 13 grammen weegt. De oproep voor de inschrijving tot aanbieding van het geschenk werd door de Mikmeezen buitengewoon goed be antwoord. Niet alleen galcb maar ook gouden en diamanten juweelen worden ingezonden. fir was eerst' spraak de tiaar aa& Zij ne Heiligheid aan te bieden bij gelegen heid van het aanstaande Konsistorio, doch daar hetzelve eerst in de maand Febmari zal plaats grijpen, zal liet go- schenk wellicht vroeger aan den H. Va der overhandigd worden. V De Koloniale wereld was Zaterdag November in rep en roer. Pierre Daye, de voordceiig gekende briefwisselaar van het Brussel se h dagblad Le Soil* zou eene voordracht geven over. DE BELGISCHE CONGO GELIJK HIJ TEGENWOORDIG 1922 WE ZENLIJK IS. De plechtige -intrede van zijne Ma jesteit do Koning bracht de bomvolle ruime zaal van de Stassartstraafc, in goe de stemming. Staatsminister heer Gerard Cooreman stelde de spreker in eene vloeiende taal voor. Mijnheer Cooreman nam de schoo- ne gelegenheid te baat om kortbondig de gc-suhiedenis te herinneren van den Ko loniale Kring dit meesterlijk verslag alleen waa <lo reis naar Brussel waard. Eens aan het- fwoord -gaf Mijnheer Pierre Dave de schels van de omreis wel ke hij voor rekening van Le Soir in Ia- go en booge Kongo, door de twee Leld en in do Ka tanga clistrikfc met zoo goed welslagen, had on der norhen. Zich tot den Koning Albert richten de sprak hij in dezev voege Sire, men zegt dat uwe Majesteit zin nens is heden of morgen eens terug het be-oh&vings werk van den groot-en Ko ning Leopold te gaan bezichtigen. De Koning Albert zal er hot onbeschaafd land niet meer vinden dat Prins Albert vroeger door reee. Zoo zeer zijn ijrero baan en scheepvaart vooruitgegaan, dat indien hare doorluchtige majesteit de Koningin Elisabeth u moest vergezellen, uwe,duurbare echtgenoot^ zonder groote vei'meei nissendwars door Congo zoude kunnen reizen, zonder nog tc moeten te voet gaan. En toch zegde de voordrachtgever, toch is er nog veel, zeer veel le doen om het verkeer in Kongo te vergemakke lijken. Wat er zoo eerst moet bekomen wor den, is eene ij zere baan van Katanga naar Lcopoldstud een spoorweg van uit Stanleys tad naar het noorden onzer Kolonie om den overvloedige katoen- oogst van de twee Uélés naai' den Congo stroom te brengen, en wanneer tot groot voordeel van Belgeland, de grondstof fan •meer om moor uit onze eigene Kolonie zullen komen, zai onze frank te meer naar de waarde van een franlc toe gaan terwijl wij Belgen tot nu toe ons alle grondstoffen moeten aanschaffen in landen waar de wisselkoers het pond, don gulden of den dollar ons zoo schade lijk zijn. Wat er broodnoodig is, voegde de flinke, spreker er bij, dat is dat. de Bel gen zich doordringen van die groote waarheid door alle reizigers bevestigd, dat de grond van Kongo onuitputbare schatten, bevat, dat zijn eeuwenoude botsschen grooter van waarde zijn dan al zijne koper- goud- tin en diamant mij nen te samen. Vooraleer die onnoembare schatten aan don man te brengen, riep beor Daye- uit, zal er geld, miljoenen geld van noode zijn. Waarom op dit tijdstip dat men van nie>ts meer spreekt, over niets meer, droomt dan van sport, waarom begrijpt ons jong volk toch niet dat geen voor- deediger sport ter wereld bestaat dan zij ne eigene Kolonie door te reizen jacht-, omreis-, het onbekende-, het- on verwachte, zijn üoo veel aantrekkelijk heden die bekroond worden door de ^jrondige kennis van de schoonste en rijkste der Koloniën. Door oen prachtige slotrede bracht Pierre Daye zijne aandachtige toehoor ders in verrukking, gansch de zaal sprong recht en de gewelven dreunden onder het luidruchtig handgeklap dat enkel stil viel, toen de voordrachtgever in tegenwoordigheid kwam van Koning Albert die hem lang on hartelijk bedank te en gelukwenschte voor zijn doeltref fend propaganda werk. De Koning verliet de zaal onder de aanhoudende toejuichingen van die groote massa volk die van vroeger of op hare beurt altijd en overal de propagan da zal voort zetten. Zoo bereikt- de Koloniale Kring zijn doeleinde dank aan do vrijwillige mede werking van dezen die overtuigd zijn dat het Iufc van Bel geland innig verbon den is met de welvaart onzer Kolonie. Brussel, 6 Nov. Alhoewel de minis terraad zich tegen het plan eene wereld tentoonstelling te houden in 1930, ter gelegenheid der bon derate verjaring van de onafhankelijkheid van Belgie, uitge sproken heeft, werd vandaag door de Liguö Bruxetles Exposition 1930 een tegonsprefcelij-ke meeting belegd, om de kwestie van eene wereldtentoon stelling, die te I^eken zou aangelegd worden, te bespreken. M. Victor Tahon zat voor, omringd van de schepenen van Brussel, Wauwer mans, Jacqmain, Coeist, Van de Meu- lebroeck, Mettewie en de burgemeesters der belangrijkste gemeenten. Redevoeringen werden gehouden door MM. Goetsfe, Mettewie, Wauwerraans en Jarqmain, waar pa door M. Tahon le zing gegeven werd van do volgende dag orde Aangozien de honderdste verjaring onzer onafhankelijkheid moet herdacht- wórden door eene groote nationale be tooging. waardig van de gebeurtenis on van het land Aangezien tot nu toe vaststaat dat niets oprecht grootecli eene wereld ten - Aangezien zijne wonderen en opoffe ringen aan hot loyaal Belgie gedurende den oorlog de sympathie van"de»bc« schaafde wereld verdiend hebben Aangezien do Natie, noest cn getrouw, betrouwend op de historische hardnek kigheid van het Belgischevolk, "Ver plicht is tegenover zichzelf aan de we reld 'het voorbeeld to toonon van den economische» heropbouw en do vastbe radenheid zijner kinderen Aangezien het voor redenon van rechte vaardigheid, van economisch evenwicht, en sociale voorzienigheid noodig is dat Brussel zich op harmonische wijze uit breide, niet langer meer door de open bare macht mag achteruit gesteld wor den en de noodige vergoeding aan zij ne pogingen moet vindon Aangezien het belang van den Slaat en hei weügelukken van die groote on derneming alle andere beschouwingen te boven gaat De talrijke toehoorders vereen igd door de Liguo Bruxelles Exposition, 1930 vragen aan do regeering 1) te besluiten dat eene tentoonstel ling zal gehouden worden in 1980 2) dat die tentoonstelling zal aange- I-qgd worden op het grondgebied Brus sel, langs den verbroeden Meyssc steen weg op de vlakte van het Verregat. De dagorde werd bij handgeklap aan genomen. BEKENDMAKING In een bekendmaking van de Burge meesters van Brussel en van de voor steden wordt de betooging van 11 No vember aangekondigd. In dezen Onbe kenden Soldaat, heet het daarin, zullen 1S tegenover zichzelf a alle oorlogshelden worden verheerli jkt. voorbeeld te toonon c lili- ^/!AnAÏY\lü7in!Vn l\AnAv.kA..». Le inwoners worden verzocht de natie le vlag half top te kijschen. Een kanonschot zal het oogenblik aanduiden, waarop het lijk in het graf wordt nedergelaten. Over het geheele land zal op hetzelfde oogenblik het ver keer worden onderbroken van treinen, trams en andere voertuigen gedurende één minuut zal eenieder het hoofd ont- blooten tot de klokken van al!le ker ken en belforten beginnen te luiden om zich gedurende dit oogenblik het iijden en den heldendood van duizen den gesneuvelden in het geheugen te roepon. Daar er talrijke maatschappijen van oud-strijders, politieke gevangenen en opgeeisehten aan de plechtigheid zullen deelnemen, moest het- in-richtingskomi- teit alle andere maatschappijen weige ren. Ten einde deze echter in gelegenheid le stellen ook hulde te brengen aan den onbekenden soldaat, zal er Zoterdag na middag, om 2 ure een stoet gevormd worden in de Koninklijke straat, welke voorbij de grafstede van den onbeken den soldaat zal defileeren. DE ITALIAANSCHE AFGEVAARDIGDE M. Mussolini en generaal Diaz, minis ter van ooriog, hebben generaal Peeori Girardi, gewezen bevelhebber van het corste Itaüaansche legerkorps gelast, het Italiaansch leger op 11 November te Brussel te gaan vertegenwoordigen cn namens don Koning het Italiaansch oorlogskruis op het graf van den onbe kenden soldaat neer te leggen. M. Muaaoiini heeft generaal Girardi ontvangen en hem opdracht gegeven aan het Belgisch gouvernement de broederlijke genegenheid van Italië over te brengen. HULDE VAN AMERIKA Generaal Allen, die op 11 November het Amerikaansch leger zal vertegen woordigen bij de begrafenisplechtighe den van den Onbekenden Soldaat te Brussel, heeft van het Amerikaansch gouvernement opdracht gekregen de oeremedaiRe van het Congres, door don President der Vereeuigde Staten ver leend, op het graf neer te leggen. Deze medaille draagt het volgende opschrift Krachtens de macht door de wet toegekend aan den President der Ver- cenigde Staten, wordt de eeremedailie van bot Congres, zinnebeeld der hoogste idealen c-n deugden, in naam van het Congres der Vereenigde Staten, verleend aan den Onbekenden Soldaat van Bel gie, ten einde alzoo, indien mogelijk, de onsterfelijke glorie nog glansrijker te maken welke do Belgische soldaten, die tijdens den wereldoorlog als kameradeal aan de zijde der Amenkaansche solda ten stonden, verworven hebben, en met hen de heldendaden der verbonden na tiën te herdenken, door het brengen de zer hulde aan hun gesneuvelden en on bekend gebleven wapenbroeder. Zaterdag morgend beraadslaagde de raadkamer, over de nieuwe maandelijk- sche bekrachtiging van het aanhou dingsmandaat, afgeleverd tegen De Ma- zières. Naar het verslag van den heer onder zoeksrechter Verwilghen, zouden naar gelang het onderzoek vordert, de bezwa ren tegen De Mazièree ernstiger en tal rijker worden. Het onderzoek kan nog niet gesloten worden, daar de verslagen der deskun digen nog niet zijn nedergelegd en zulks naar alle waarschijnlijkheid niet voor het einde van het- jaar zal geschieden. Het is bijna zeker dat de beschuldig de voor het assisenhof zal verzonden worden. die dc trots van ons leger was. moet door eiken Belg gekend zijn, 't is in liet Panorama van de Maurice I..! mono ier laan te Brussel, aan hetwelk het Mu seum van liet leger prachtige oorlogs- tropheeën heeft geleend, dat men in zijn vollen omvang kan aanschouwen. y. DIERICX3 j toonstelling kan veirgh&gen De. ministerraad vergaderde Maandag namiddag om 3 uur, onder voorzitter schap van M. Theunis. Nadat, de ministerraad de parlemen taire dagorde had onderzocht, heeft den tekst van een wetsvoorstel goedgekeurd op het eenmaken van dc belastingsze gels en ook een wetsvoorstel op de her ziening van het toltarief. Beide wetsvoorstellen zullen on verwijl op het. Bureel der Kamer wonden in gediend. De ministerraad hoeft insgelijks de maatregelen besproken ten einde ander maal liet bruin brood als voedingsmid del aan te wenden. Het onderzoek van die kwestie zal op een volgende vergade ring worden voortgezet. M. Jaspar lieeft nadien een uiteenzet ting gedaan van verschillende punten dei* buiteiriandsehe politiek. Ten slotte werden enkele kwesties vair bestuurlijken aard behandeld. Aangaande de regeling van het hak ken van wit brood dat door den minis terraad onderzocht werd. mogen wij meedeelen «lat de Regeering in princiep eene regeling zou willen toepassen ten einde den aankoop van graan in den vreemde te verminderen om den wis selkoers te- verbeteren. Wij zouden dus, wat hot broodver- bruik betreft, gedeeltelijk den toestand van de bezetting herleven, behalve dat het brood niet zou gerantsoeneerd zijn. De regeling zou van toepassing zijn op het wit brood, pasteigebak en kleinge- bak. Nochtans geeft de Raad zich rekeni van het feit dat oen dergelijke houdende toezicht op den V£[jj graan en het bakkersbedrijf talrijke ambtenaars en bediende»^ 20u èiscben <m dus ook geïdenjfce ^;*t£»ven. De vraag is of geldelijke uitgaven de besparing»^ zouden overtreffen welko m$p van anderen kant zou doen. Mjnister Moyersoen werd belast niet Liet opmaken van een voorstel op de re geling van hét broodverbruik^

De Volksstem | 1922 | | pagina 1