De Beetle Bruilof! STAD AALST Hoofdkerk van Sint Martinus 1922 !\ov. Brussel-zeehaven Paardenmarkt te Brussel Valsehe munt De politiek wm i, Lippees Bnze dienen beschermd NUMMER Het plechtig jaargetij met offer tot lafenis der zal plaatshebben Zaterdag n November, om ioure 's morgens. Het koor zal voorbehouden blijven aan de Burger lijke en Militaire Overheden, alsook aan alle Maat schappijen van Oud-strijders, Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. xxviii* jaargang Tel. - 8 236 CENTIEMEN WEKELIJKS G,SO Uitgever: J. Van Nuffel-De Gf.ndt H. Justus Zon op 6,53 onder 4,17 Laatste Kwartier den 11 •Publiciteit buiten het Arr. AALST i: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. Men meldt uit Brest De torpedo jager' Delage aangeduid om Frank rijk te veriegenwooidigeu bij de feapten der inhuldiging van Brussel-zeehaven zal Donderdag uit Brest vertrekken. Do Spaanseho destroyer VBlamill die niet hetzelfde doel naar Brussel gaat, is binnen geioopen te Brest en haar ge zagvoerder, korvetten kapitein Aneano- guil, ldgde er bezoeken af bij de bur gerlijke an militaire overheden. TAMELIJK HOOGE PRIJZEN De vierde en laatste paardenmarkt, van dit jaar werd Woensdagmorgen op de Zuidlaan te Bwasei gehouden en bleek zeer merkwaardig te zijn, trots het ongunstig weder. 62$ paarden waaronder 10 Deensene, 350 groote trekpaarden en 275 kleine, twee muilezels en een ezel waren er aan gebracht. Het was dan ook zoowel op de Zuid- laan ale in aanpalende straten een ge draaf van belang. Niettegenstaande het feit dat thans ook de vreemde markten, waaronder de Doiteohe, openstaan voor de koopei's, waren de prijzen vrij hoog. De zware Brahantsche trekpaarden gingen van 4.01X1 4.500 tot 5.000 fr. en de lichte voor wagens van 2.500 tot 3 500 fr. Een fokker vroeg 10.00Q fr. voor een koppel zware Brabanders. De goede mer ries werden druk gevraagd. De jury, bestaande uit dc hh. Prosper Wieleitmns, Th. Meal, Van Autgaerdoo, provinciaal veearts, L, de (/oornan, G. Devis, E. Gafiz, Fcdix Goossens, voor- zittel- van da provinciale landbouw* kommissie van Brabant, L. Massart, B. Van IIertsen, V. Van Schelle en Fr. De- ramaeker, sékretaris, reikte de volgends onderscheidingen uit. Zware trekpaarden. Eerste prijs (200 fr. en gouden inedalje) aan den li, Mathdeu tweede prijs, 150 fr. oa zilve ren medalje, h. Grimberglis derde prijs, 100 fr. en bronzen medalje, h. De Temmerman vierde prijs, 50 fr. en' bronzen inedalje, h. Geschuttervijfde prijs, 50 fr. en bronzen medalje, h. Del- forterie. Lichte trekpaarden. Eerste prijs, 200 fr. en gouden medalje aan den h, Matliieu voor een reefes van 8 paarden tweede prijs, 150 fr. en zilveren medalje, aan den h. WaeJkens voor 8 paaiden i; derde prijs, 100 fr. en bronzen medalje, aan den h. Temmerman voor 6 paarden; vierde prijs, 50 fr. en bronzen medalje, aan den h. De Schutter voor 6 Deenschei paarden. Bij het uitreiken d<?r prijzon wonechte ■de voorzitter de gelukkige eigenaars dat bekroonde dieren hartelijk geluk. Te Gent zijn er veel valsehe nnini* snik! en van 25 centiemen, der jaartal* len 1021 en 1022, met gaatjes dua, it* omloop en men zegt dat ze heel goed nas gemaakt zijn. Ze zijn gemaakt van twee op elkan» der geplaatste ver.nsk!keldei schijfjes het nandteeken van den artist Michaux, dat men op de echte duidelijk kan lea zenis op deze vatecbe strikken bijna uit1 leesbaar, Wij geven hieronder de vertaling van een artikel verschenen in Le Temps, waarvan wij de overneming aantreffen in La Libre Belgigue. Het komt ons als een tuiltje van passende overwegingen voor den Keizor-Ba inliet, hom aangeboden op don vooravond van zijn zoo besproken tweede huwelijk, en draagt voor op schrift In afwachting der opperste kastij ding, gaatde gehangene door M. Lloyd George aan den Toren van Ltmtlen beloofd, hertrouwen. Tusschen den doodendag en de verjaring van den wapenstilstand twee tijdstippen bijzonder zinnebeel dig in zijne oogen gaat Willem van Hokenzollerii,ex-koiinigvaiiPrui- sen en. Duitseken vervallen keizer trouwen in tweede huwelijk. Ilobben- de zijne Gedenkschriften neerge pend,acht hij klaarblijkelijk te hebben afgerekend met het verleden, en dat het oogenblik .voor hem is aangebro ken om zich het leven te hermaken. De eenzaamheid drukt hem zwaar in zijn Hollandsch kasteel; do stilte be nauwt hem de overdenking maakt hem klein. Hij wil zich troosten tegenover de mènschen, de dingen en zich zoiven, en het wonder, het mira kel, het is dat hij voor zich eene vrouw heeft gevonden, eene Duitscke prinses, om dien rol van echtgenoote staande te houden, voor God en de Wereld, van den groölsten misdadiger aller eeuwen Door de bijzonderheden voropen- baard van allerlei kanten, zou men ons willen overtuigen dat er hier spraak is van een huwelijk uit liefde. Tou minste, de twee verloofden kon digen liet at, en doen liet kennen, zoo 't schijnt, aan deze die er willen naar. luisteren. De Duitsche prinses, het offer gewijd, heeft de verloochening zoo ver gedreven van te beweren, dat zij eene echte persoonlijke overwin ning heeft behaald met den ex-keizer te huwen, want doet men haar zeggen er was een groot getal vrou wen dis, zij ook, den keizer wilden trouwen. 't Is wel mogelijk. Het hart der vrouw is ondoordringbaar, en al de zeldzaamheden, helaas bevat de de menschelijke natuur. Men beeft wel vrouwen aangetroffen, die bewust zijner rampspoedige geschiedenis, het inzicht uitten Landru te huwen, had bj de valbijl kunnen ontsnappen Zij die morgen de slotvoogdes Van Doorn zijn zal is de meesteres van baai' har t en van haar leven, zij heeft slechts rekening te geven aan baar geweten, en baar lot berust enkel in hare kan- d'en. Maar bij, dat is wat anders. Hij be hoort tot de Geschiedenis liij beeft schuld aan ganscb de beschaafde we reld. Hij, is do Hun die al de euvel daden heeft bovolen en natonde te overwinnen door al de sckaamten. Hij heeft het recht niet nog de vrougde tö kennen van te beminnen èn bemind te worden hjj beeft liet recht niet van gelukkig te wezen. De geest komt in opstand bij do eenige gedachte dat dit wezen van slijk en bloed zich nog zou mogen spiegelen in hartroerende oogen, dat een vrouwenhand met eene streeling nog de bekommernissen van zjjn voor hoofd zou mogen verjagen. Ik ben de gelukkigste msnsch der wereld, met de liefde te bezitten eener dergolijko prinses zou bij uitgeroepen hebben. Neen Neon Hij liegt. Hij poogt zich zelve te be> liegen, zich vast te klampen, in de verschrikkelijke afdrijving van gansch zijn bestaan, aan iets dat hem zijne beklemdheid en zijne laagheid zou doen vergeten. Gelukkig, bij zal bot nooit, nooit meer zijn Hij heeft wel te toekan om zich een-haardstede t« hermaken, zich oeno ovei'pracktige tooneolscbikking voor zijn huwelijk te bereiden, te dwa len en zich veranderlijkheid voor te tooveren, de werkelijkheid zal hom de keel grijpen, en hij Zal niet ver hinderen dat de bruiloft van Doorn, eene roode bruiloft zou wezen Want, wanneer de klokken ginder zuilen galmen voor de keizerlijke hu welijksplechtigheden, zullen de mil- lioenen en millioenua dooden van den grooten oorlog oprijzen onder do graf zoden der talrijke kerkhoven van bet aloude Europa, om die bruiloftgezan- gen te beantwoorden. En met de hel den die verdwenen zijn, zullen komen de moeders, de weduwen/de weezen, dezo die van verdriet zijn neergestort en doze die van ellende zijn bezweken te midden der puinen van zoovele en zoovele verdelgde provinciën al deze die geleden en geweend hebben door de schuld van dien man, en zich sa mensmelten tot eeno huilende en sid derende menigte, onafmeetbare zee van menschelijke smart, en zij zullen de hemelruimte vullen met hunne ge duchte vermaledijding. Tusschen hem en de liefde, tusschen hem en de vrougd van te leven, zullen zij allen oprijzen, met hunne wezens zonder oogen, hunne monden zonder lippen, hunne ontvleeschde vuisten, en hij zal wel te roepen hebben Ik heb dat niet gewild de dooden zullen hem Londen en hem niet loslaten. Üit Congo komt het volgende oiig nieuws toe Tengevolge van een omzendbrief van den dienstdoen den goevemeur van den Evenaar, hebben al de dorpen van Christenen Wel gekregen binnen de zes maanden uiteen te gaan. Daarente gen mogen al de dorpen door vrijgestel de inlandsel ve soldaten samengesteld voortbestaan, met zich te onderwerpen aan het gezag van een inlandsch stam hoofd deze laatste domen mogen even wel geen nieuwe intvonem ontvangen. Wat de christen dorpen betreft die mo gen, aan geen en'kdle voorwaarde, blij ven voorbestaan. Dut is nu eens twee maten en twee gewichten gebruiken, en het valt niet te betwijfelen of vijandschap ten opzichte van de Missies is aan dit bevel niet vreemd, EEN BEROEP OP DE REGEERING Het pond heeft gisteren op ze ker oogenblik bijna 80 gestaan en de gulden 7, Eergisteren hebben wij liet pond zien klimmen van 73 tot 76, giste ren van 76 tot 79 't is te zeggen dat men binnen 48 uren eene ver hooging van 6 punten heeft vastge steld. De speculeerders hebben nooit zoo'n feest bijgewoond en de fluc tuaties van '19 en '20' zijn klein bier in vergelijking bij de fabelach tige sprongen van vandaag. In vroeger jaren,'voor den oor log, was een verhooging van 3 cen tiemen op het pond binnen den loop eener week een heele gebeurtenis en de Beursman, die toen iets meer was dan de machinale uitvoerders van orders, had geen rust alvorens hij de redenen kende dezer vlotting. Vandaag wordt er maar gespe culeerd, en niemand vraag zich af, welk oneindig nadeel berokkend wordt aan onze munt, wanneer, zonder de minste reden, onze frank op 48 uren dergelijke waardever mindering ondergaat. Wij doen een beroep op onze re geering om onze bevolking te be schermen want het is stellig dat de vreemdeling alleen meester wordt in Belgie, aangezien hij hier met zijn geld alles voor onzen neus kan weghalen Het is buiten kijf dat er hier met gulden en ponden, die voortdurend in waarde toenemen, zaakjes wor den gedaan op grootg schaal en dat wij, met ons geld wanneer door vreemden alles is opgekocht, later nog hooger prijzen zullen mogen betalen. Intusselien liopen wij dat de speculeerders, die nu hunne eigen lahdswaarden op de markt gooien om aan buitensporige liooge prij zen dollars, ponden en gulden te koopen, maar niet spoedig de dupe van de historie zullen zijn. Zoolang loopt de kruik te water tot ze breekt en als DE PANIEK komt, die onvermijdelijk komen moet, zal niemand met die SLECHTE BELGEN ook maar een grein medelijden hebben. Wij houden er aan het oordeel van een paar confraters aan te ha len, om de speculeerders, die hun land verarmoeden, te laten hooren wat men over hunne handelingen denkt. Ziehier het oordeel van eên Vlaamsch blad i: M elhoo nu 't oogenblik daar is om to toonen dat cr solidariteitsgevoel be staat onder de Belgdto, en aller krachten te vereenigen ter verdediging van ons eigen geld en goed, wat zien wij Een menigte Belgen spannen samen met een bende beuraschüimcis om ons beproefd door -den oorlog en al wat er voortgevloeid is, nog meer te verarmen, om ons volk letterlijk uit te plunderen en den duren tijd, die stilaan aan 't min doren was, te verscherpen en te bestendigen. Men zegt dat op die internationale en nationale schurken de strafwet gren verhaal lieeft, of geen verhaal kan heb ben. Wc betreuren het, want al die agio- leuis, speculeerden? en paniekgasten zet ten hier eenvoudig liet anti-nationaal gedoe voort der activisten, met deze. ver zwarende omstandigheid dat, predikten do landverraders meestal in de woestijn en liadden deeec -drijverijen geen ce.vol gen met 't oog op de algemeen» welvaart des lands, do speculeerders het er op aan leggen het nationaal heropleven te knakken en van Belgie een tweede Polen of Hongarie te maken. Maar, nogeens, loontje komt om zijn boontje, en wanneer het volk zal verne men dat er oen menigte Woekeraars en handlangers van woekeraars met hun pikkels, financieel gesproken, omhoog zullen liggon, dan zal liet in zijn handen klappen en juichende uitroepen Wel besteed wol besteed 1 En een Fransch confrater schrijft 7 Do speculatie duurt, schaamteloozer dan ooit voort, maar zij die zich door deze tijdelijke golf laten meeslepen zui den eindigen en de tijd is dichter bij dan zij denken met te zien dat de \toestAnd ten hunnen nadeele zal veran derd zijn. De kleine renteniers verspillen liun bezit ton voordeelc van oenigo agioteer- ders, die de waaide vermindering van den Belgischen frank beoogen. Deze door kwade trouw bezielde specu leerders bedriegen liet publiek ten voor- deele hunner eigen belangen. Als er tuffichen de verschillende re- goeringen een akkoord voor de stabiii- seering van don wissel ontstaat, dan zij n diegenen, die vreemde deviezen aan on redelijke prijzen hebben gekocht, met een DE HELFT HUNNER FORTUIN KWIJT. Al de financiers die wij daarover raadpleegden wij bedoelen de finan ciers die niet den ondergang van hun land beoogen en die de stelligste wijze do bedrieglijke beweringenvan de seliraapzuchtige agiotoerdere weerleg gen zijn zeer optimist en een hunner verklaarde ons onlangs Zeg toch aan uwe lezers dat men leugens op bédrog stapelt en dat onze nationale deviesen geen gevaar loepen geen onkel kan het tegendeel bewijzen. De rijzing dei' vreemde devieson is het werk van speculaties. Zij meenon zich le dekken, door hun koffers vol ponden te steken, zullen gauw ontgoocheld zijn Wanneer zij de herneming zullen zien die zich reeds afloekent. Wij geven onze lezers een goe den raad ziet uit uwe oogen, want laat gij u vangen in het net der agiospelers, dan zoudt ge dra een tuimelaar kunnen makejj, waar ge u niet zult van beleven. ZATERDAG 11 NOVEMBER aanstaande, verjaardag van het sluiten van den wapenstilstand, geschiedt in de Hoofdstad de beaar- ding, aan den voet der Congreszuil. van eenen Onbekenden Soldaat, In dezen enkelen worden vereerd al de slachtoffers van den rampvol len oorlog, al dezen die hun leven hebben prijs gegeven voor de be vrijding van het land en de verovering zijner onafhankelijkheid. Op het oogenblik dat de overblijfsels van dezen Onbekenden held zullen worden in het graf gelegd zal niet alleen in de Brusselsche Ag glomeratie, maar geheel Belgie door, gedurende een minuut, alle-ver- keer worden onderbroken en een plechtige stilte worden verwekt. Hierom Zal in onze stad, te II uren 's voormiddags, de doodsklok' kleppen in alle kerken. Eenieder wordt aangemaand op het eerste sein, gedurende een minuut, de diepste ingetogenheid te betuigen, alle ver keer stop te zetten en de volkomenste stilte te bewaren. Op verre afstand zal dit lïuraetivtuig eene roerende -L^LivniLig zijn aan de verheerlijking van dezen die voor het vaderland zijn ge vallen en wien eene onvergetelijke herkentenis schuldig blijft. De inwoners worden aanhebt de nationale driekleur halftop aari hunne woning te hijsclien. Te 9 uren 's morgens zal de trein die het lijk naar Brussel voert in de statie te Aalst stilhouden alleen de uitgenoodigden zullen eg toegang hebben. - Te 10 uren wordt in de St. Martenskerk eene plechtige Mis opge dragen. Aalst, den 9 November 1922. De Burgemeester, F, DE HERT Het gouvernement heeft verboden bloemen of kronen in de spoor- wegstatien langs den doortocht, op de lijkkist neer te leggen. Zij1 worden enkel toegelaten aan de grafstede van den onbekenden soldaat, Kongreszuil te Brussel.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1