10 Woensdag Jan. 1925 DE HygSHUimWET Waf de Senaat stemde Zinken 25 eesetlemsfiikken In den lialslirraai Landbirawbelaigsi! is cstfinoeÜftg mi Perst! ©si De staking in de Anlwerpschs Haven Liberale eendracht 2 de Conference van Parijs - XXIX» JAARGANG NUMMER 7 Kortstraat, 9 011 21, Aalst. Tel. 114 DAGBLAD 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nuffel-De Genat Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Plaee de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. H.Willeraus Zon op 7,44 onder 4,12 Nieuwe Maan den 16 Ziellier liet bijzonderste van liet geen er nu reeds gestemd is in den Senaat. Hetgeen volgt is echter nog geeh wet Van den Senaat 'wordt alles teruggezonden naar de Kamer. Kn eerst als daar niets ver anderd wordt, komt de wet in voe- ge. Alle huurders uitgezonderd m winkels of pachthoeven kunnen hun woonst behouden. De verhuur der, die de verlengde huur wil doen eindigen is verplicht opzegging te doen, zes maanden te voren. Bij het overlijden van een huurder gaat het recht voort te wonen over op zijne cehtgenoote, zijne voor zaten of nakomelingen, tenzij zij minder den zes maanden het huis bewoonden. De wet is niet van toepassing op hem die een huis bewoont dat uit sluitend voor handel of nijverheid dient. De wet is van toepassing op de verhuurde goederen, die tevens die nen voor huisvesting en voor uitoe fening van een handel of een nij verheid, indien de huurprijs op 1 Augustus 1914 niet overschreed 6000 fr. in de steden van meer dan 100.000 inwoners en in -Groot- Brussel, 3000 fr. in de gemeenten van 50.000 tot 100.000 inwoners en 1800 fr. in de gemeenten van min der dan 50.000 inwoners, Een eigenaar mag voor zich. voor zijne voorzaten en zijne na komelingen zijn eigendom opei sehen, zoo hij bewijst, dat hij over geen gelijkwaardig perceel be schikt. Een opzeg van zes maanden wordt in dit geval geeischt. De eigenaar kan echter zijn woonst niet opeisehen, als zijn huurder hl één der volgende gevallen verkeert: borlögsinvalied, met 30 t. h. onbe- Kwaamheid weduwe van een bur ger, die voor het vaderland is ge storven geteisterden, die nog in hun woonst niet kunnen gaan ge zinshoofden met vier minderjarige kinderen ten hunnen laste huur ders, die zeventig jaar oud zijn of zij, die lijden aan een zware be hoorlijk vastgestelde ziekte of li chaamsgebrek burgerlijke slacht offers van den oorlog, met besten dige invaliditeit van 30 t. h. Als echter de eigenaar zelf in een der bovenvermelde gevallen verkeert, kan hij zijnen eigendom opeisehen in alle gevallen. De huurprijzen mogen verhoogd worden met ten hoogste 100 t. maar mogen het eerste jaar van het invoege treden van deze wet, slechts 75 t. h. bedragen, voor de woningeu waarvan de huurprijs beneden de Augustus kunnen halen uit de nieuwe huis huurwet. Wij achten het ons plicht onze lezers regelmatig op de hoog te houden van de bespreking, van dit voor iedereen zoo belangrijk wetsontwerp, Wij herhalen echter, dat wat hier voorafgaat nog geen wet is, en dus enkel moet aan schouwd worden als inlichtingen over de stemmingen van den Se naat, Do minister van financies heeft be sloten dat de zinken 25 eentiemstuk- ken, tijdens de 'bezetting uitgegeven, zul len ingetrokken worden. Zij zullen kunnen uitgewisseld wor den, vaiv 1 Februari tot 31 Maart aan staande, in de Nationale Bank, te Brus sel, in hare agencies in het binnenland en bij de ontvangers van belastingen. Tot 31 Maart ook zullen gezegde stuk ken in betaling ontvangen worden in al de openbare kassen van den Staat. De ministerraad vergaderde Maandag- namiddag, onder voorzitterschap van M. Thcunis, eerste minister. M. Jaspar, minister van Buitónland- schc Zaken, heeft aan den ministerraad de jongste inlichtingen 'betreffende den internationalen toestand verschaft. Naar wij vernemen zijn die inlich tingen do volgende Heden vangt do bezetting aan door Franco-Belgische troepen van de streek van Essen. Zulks is hot gevolg van liet ingebreke blijven door Duitschland in zake kolenleverin- gen. Hoe groot zal het aantal Belgische troepen zijn dat aan die expeditie deel nemen zal Naar men zegt, de getal sterkte van een regiment. In alle 'geval, men logenstraft het op roepen van bijzondere lichtingen, voor deze expeditie. De militaire maatregelen zullen na tuurlijk worden uitgebreid, na 15 Ja nuari c. k. als Duitschland do 500 mil- lioen mark-goud niet betaalt. DE HOOGESCHOOL VAN GENT 1200 frank was op 1 1914. De huurder kan ook aansprake lijk gemaakt worden voor al de ge meentebelastingen, alsook 10 t. li van het bedrag der herstellingen, zonder dat de laatstvermelde ver hooging 15 t. h. van den huurprijs van 1914 mag overtreffen. De wet (vaststelling huurprijs) is niet van toepassing op huizen die na 1918 w erden gebouwd. De onderhuurders hebben, tegen ilen voornamen huurder, al de rech ten welke deze heeft tegenover den eigenaar, zoowel wat betreft de duurverlenging, als wat betreft de beperking der huurprijzen. Hij vertrek van den voornamen huur der, blijft liet voordeel der verlen ging toegekend aan de onderhuur ders tegenover den eigenaar. De huurder, die met winst onderver huurt, zal de helft van die winst ïnoeten afstaan aan den eigenaar. pat is het bijzonderste dat wij 'Zooals gemeld werd heeft de minister raad zich eeifct beziggehouden met de VI aa msche hoogeschoolkwestie. De ministerraad onderzicht de voor waarden onder dewelke de 'kwestie van de vervlaamsching van Gent aan den Senaat wordt voorgelegd. En M. Theu- nis drukte andermaal op de noodzake lijkheid voor de Regeering, om een ge meenschappelijke houding ten opzichte vón die kwestie aan te nemen. Dat dio eisclic van M. Theunis noodzakelijker wijze tot eeno kabinetscrisis leiden moet, daarvan ligt het ibewijs in de beslissing in den ministerraad getroffen. De ministerraad hoeft namelijk het besluit genomen voorloopig geene be slissing te treffen in zake de houding van dc Regeering tijdens de bespreking in den Senaat. De ministers waren van meening dat het uitlokken van eene crisis in deze om standigheden, wanneer de irftematiöna- le toestand ingewikkeld is, niet go- wenscht is. En een minister deelde na afloop van don ministerraad mede, toen wij hem vroegen welke beslissing in za ke de Vlaamsehe hoogeschool getroffen was Er staan belangrijker kwesties op de dagorde dan de vervlaamsching van Gent. Wat er ook van zij, de kwestie van do vervlaamsching yai\ Gent zal eerst begin Februari in den Senaat aanvan gen. En de ministerraad meent dat de beslissing gemakkelijk gedurende enke len tijd 'kan worden uitgesteld. En zoo is de kabinetscrisis ook voorloopig van de 'baan. Wij drukken op het woord voorloopig Geruchten deden ook Maandag de ronde dat zou worden aangedrongen om de bespreking in don Senaat te verda gen. Het schijnt dat die geruchten on gegrond zijn.. In den ministerraad was ervan geen sprake. DE REISKOSTEN DER AMBTENAREN De ministerraad heeft nadien den tijd gevonden om enkele zaken van be stuurlijken aard te bespreken. De Raad keurde namelijk een voorstel goed hou dende eeno nieuwe regeling van de reiskosten der staatsambtenaren. Voor taan zal door de algemeene secretariaten van do minis tericele departementen aan dc ambtenaars die op reis moeten, een reisbiljet worden afgeleverd. Hierdoor zal belet worden dat reserve-officieren b. v. die tegen verminderden prijs mo gen reizen, liet heëlo bedrag van de reis xOx LENTEBEMESTING Dag vriend, beste wénseh'eïï hoor Frans. Ik dank u Jan, en ik wensch n insgelijks een voorspoedig jaar. En hoe gaat het met de veldvruch ten Jan. Tamelijk wel, dunkt me ik stel nochtans vast dat mijne graange wassen eenigsziüs aan overvloed var* voch,t lijden,, zoo dat de groeikracht te wensch en over laat. Frans. lk denk het niet, Jan... voor mij is er gebrek aan voedsel. In 't alge meen ligg5n.de gronden niet te nat. J an. Meent ge dat-, Frans En wat raadt ge mij dus aan Frans. 'Om de groeikracht te be vorderen kan ik u enkel het gebruik van zwavelzuur ammoniak aanbevelen. Ge weet dat er bij het aanwenden dezer meststof voor geen verlies te vreezen is Superfosfaat moogt ge ook niet verge ten, ten einde de opbrengsten 'te verboo- gen. Zoo vroeg mogelijk, en zoodra he,t weder het toelaat, zult 'ge dus per hec tare 100 tot 150 kgr. zwavelzuur am moniak en 200 tot 300 kgr. superfos faat uitstrooien. Deze meststoffen mo gen met elkander vermengd worden, en regelmatig over de gansehc oppervlakte verspreid. Daarna zult ge zorgen een weinig aarde uit de voren op do granen to werpen, en eens goed den akker te rollen. 't Is al beste vriend, wat ge te verrich ten hebt. Jan. Goed verstaam, Frans, bij mijne te huiskomst doe ik de 'bestelling ten einde bij de eerste schoone dagen tot die bewerking over te gaan, wan t uw raad is goud waard, en ik weet bij on dervinding, dat ik er gerust mag op in gaan. Frans. Voorzeker J an ge zult u die uitgave niet 'beklagen, want het zwa velzuur ammoniak bevordert den was dom, en liet superfosfaat belet do graan gewassen te legeren, en beide vetten werken samen.op de meerdere op brengst. Jan. Zoo is 't Fran's, ik dank u, goede vriend, voor uwe inlichtingen en tot later. DÏXI. Fransehe en Engelsche -bladen A-er tel len van oen ontmoeting tussehen Perosi en Mussolini. De componist liad een onderhoud verzocht en Mussolini, hoewel bekend met s componisten toestand heeft dit onderhoud niet willen weigeren. Perosi vcrscheon in gezelschap van zijn advo caat de minister sprak aij-n vreugde uit over do ontmoeting mot een zoo be roemd musicus en daarna volgde een langdurig gesprak over muziek. Daar na vroeg Perosi bij wijze van groote gunst, een pas voor Engeland te mogen outvangen hij wilde namelijk naar Londen om daar bijbelsche studies te gaan maken. Het onderhoud werd nu, volgens den correspondent curieus en amusant. Perosi gaf te kennen, dat. de Anglï- caansohe 'kerk hoven alle andere- te ver kiezen is gij moet haar, mijnheer de minister, tot Staatskerk van Italië ma ken. Mussolini was natuurlijk ver rast, door doze onverwachte wending, doch hij liad het antwoord onmiddelijk gereed waarde maestro, het is al zoo moeilijk om de politieke overtuigingen van dc menschen te veranderen dat men het- met godsdienstige maar liever niet probeeren moet.» Perosi drong liever verder aan dan moot u in elk geval Italië tot oen protestant land maken Neen, Maestro, hern aim Mussolini, het katholiek geloof is het geloof van Italië, het zit ons, Italianen in het bloed, en wij willen 'het behouden. Perosi toon do z'ioh verslagen 7 de pre mier trachtte hem wat op te beuren met te zeggen a Kom, kom, laat de ge loofskwesties toch rusten. Bemoei u maar weer liever met de muziek, schrijf weer een werk, tot roem van ons vader land. Ook dat hielp niet Perosi ten minste antwoordde het is allemaal nonsens ik ga naar Londen en kom niet terug voordat gij de kerk hervormd hebt op de door mij aangegeven wijze. En toen Mussolini voor het laatste op- mcrk-lo Neen -1x001x10 maestro, Italië wil wel politieke, doch geen godsdiens tige hervormingen, hervatte Perosi *c dan ga ik weg, om njmmor terug te keerch. 1 BE TOESTAND MAANDAG Over 't algemeeen kan gezegd worden dat er Maandag gewerkt werd, daar waar men Zaterdag aan den arbeid was. In liet hout en de erts gaat het werk voort zooals die in alle soorten van goe deren die beter dan stukgoed betaald worden. Aan do regelmatige booten, zoowel als aan do 'beurten die hun vaste werk lieden hebben, is heit werk niet onder broken alhoewel het gemis aan de soms benoodigde hulpkrachten zich doet ge voelen. Aan boord van de stoomboolen <r Pes tris gemeerd' aan n. 41 der dokken, Jarl aan 44, Paris aan 74 en Clan Maetavish aan 59 der dokken, wordt er gewerkt door de bemanning. Aan de Scheldekaaien is .er geen ver andering te bespeuren. De bemanning van de Anversvil- le is 'begonnen met het lossen van het schip. VERGADERING DER WERKGEVERS De leden van de Federation Mariti me vergaderden Maandag voormiddag in dc Handelskamer, ten einde de voor stellen van minister Moyersoen te be spreken. De Federation Maritime neemt do voorstellen van den -minister aan. DE HOUDING DER CHRISTENE DOKWERKERS Maandag morgen, om 9 ure, hielden de Chrisüenc dokwerkers wederom ver gadering. Door den voorzitter werd ter bespre king gebracht, het voorste!, gedaan door den hoer minister van Nijverheid en Arbeid, en den heer burgemeester der stad Antwerpen, ontwerp waarvan wij reeds den inhoud mededeelden. Nadat M. Mceuwissen klaar en duide lijk het voorstel van dqln heer minister toegelicht en do werlang van het scheidsgerecht uiteengezet had, de voor- en nadoelen er van had doen uitschij nen, werd met algemeenheid van stem men het voorstel in zijn geheel aange nomen, op voorwaarde nochtans, dat al le partijen, zonder onderscheid, het voorstel van. den heer minister aan vaardden. In geval van aanneming door de ver- sehilligo groepen, zijn de Christene dok werkers bereid liet werk Dinsdag mor gen to hervatten, wederom op "voor waarde, dat de socialistische gesyndi- ceerden lret werk hernemen. Na de Etoile Beige is het hu La Dornièra Henre die den libera len volksvertegenwoordiger voor Aalst, M. Robyn over den hekel haalt en zij sleurt er ook reeds een senator hij. Ziehier hoe liqt Brusselsch liberaal blad het afgeeft Wij verwachten nog altijd van M. Robyn, liberale volksvertegenwoordiger voor Aalst, een antwoord waarin hij zij ne steniming van de Vervlaamsching der Gentsche hoogeschool zou wettigen. M. Robyn heeft geen haast 'i is een kalme man die zich kan inhouden. In afwachting dat lrij er too be sluit uit te leggen wolk visioen hem op den weg van Damascus hekeerde, is een hitsig senator in het strijdperk gespron gen waar niemand hem riep. Hij legt er zich op :toe dc stemming van M. Robyn te vereohtvaardigen^ doch ;t is klaar en duidelijk, dat hij reeds op voorhand de kazakkeerderjj wil verdedigen, welke hij zelf in den Senaat zal plegen. De opgewondenheid van dien dik ken gaper is oprecht komiek en zijn uit leg is zeer verward, daar hij ook voor zijne kiezers do verbintenis heeft aan gegaan, zich te verzetten tegen de af schaffing der huidige Gentsche Hooge- echool. De thesis van al die draaiers is steeds dezelfde de omstandigheden zijn veranderd Natuurlijk, de omstan digheden zijn rooit dezelfde op het oogenblik dat men eene verbintenis aangaat, dan op het oogenblik dat deze verbintenis moet ten uitvoer gebracht worden. Volgens hem was er vroeger spraak geheel de hoogeschool te Vervlaam- schen, de bijzondere scholen inbegre pen. Thans blijven de kursussen in de bijzondere scholen, de 2/3 der hooge school ontdubbeld en in de fakulteitcn is er -een fransch cxaam in één vak en zulks yoor iedere proeft (Tq meer. moet 60 uren kursus zijn in 't franscK Deze senatoriale August bemerkt niet eens dat zijne eigene opmerkingen hem veroordeel cn. Volgens het, ontwerp gestemd door min dan de helft der Kamer, is er in Gent geene Fransclre hoogeschool meer. De Franscho kursussen zijn enkel eene bijkomende verplichting voor de stu- denten die verkiezen al hunne studiën in 't Vhvamsch te doen. Is het dat wat M. Robyn en zijn onnoozelcn beschermer aan hunne kiezers beloofd hebben Neen. Zij hebben verklaard dat zij zich 'tegen de verdwijning der huidig* hoogeschool zouden verzet hebben. Overigens is het hen gemakkelijk zich te overtuigen, of zij wel 't akkoord zijn met hunne 'kiezers, over de op vatting van himno ki(fcverbmdteni&sen Dat zij eens hunne huidige zienswijze aan de goedkeuring hunner kiezers on« dcrwerpen. Hier dient aangemerkt te worden, dat M. Robyn voor eeno Vlaamsehe Hoogeschool te Antwerpen stemde, en dat hij verder nog stemde voor versc-heb dene amendementen, welke beoogden het deel gelaten aan de Fransehe taal to vermeerderen. Het schijnt dus wel dat zijne zienswijze in den grond nief veranderd is. Dc stemming welke hij ten slottö uitgebracht heeft schijnt wel eene stem ming van verveling en van onderwer ping te zijn, welke niet juist zijn ge dacht weergeeft Een. twintigtal volksver.» togenwoordigers van alle partijen be* vinden zich in dat geval. Het was eene slechte ingeving, want 't is dank aan de stem dezer niet overtuigden, dat het ontwerp 89 stem- men behaalde. ROERING ONDER DE MIJNWER* KERS DER ROERSTREEK Do Montag Post meldt, dat def mijnwerkers Zondag in heel Itofc Koer- gebied meetings belegd hadden. Zij cischon loonsverhooging in overeen- Stemming met de levensduurte en met terugwerkende kracht tot 15 December, cn teekenden verzet aan tegen de bezet* itingsontwerpen van het Roergebied. EEN OPROEP DER DUITSCHE COMMUNISTEN Het communistisch congres zetelend lo Essen, heeft tot dc arbeiderspartijen der verbondenen een oproep gericht eindigende met de worden Werkers, een reusachtig gevaar dreigt, u. De tijd dringt. Aan 't werk. -Een 'bestendig komiteit van internationale werking werd gevormd. Frankrijk, is er in yei> tegenwoordigd. M. LLOYD GEORGE OVER' DEN' TOESTAND Het "<f Journal verneemt uit IJorC* den dat Dloyd George die zich op het 'oogenblik in de oude Spaansche stad Ronda bevindt, laten weten heeft dat; hij de door Bonar Law. aangenomens houding goedkeurt. Na kpotgewijze verklaard te liebberf dat de derde schudevergoedingsconfe. rentie door Poincaré geleid, evenals de twee voorgaande op een fiasco uitge draaid is, wenscht hij Bonar Law geluk een mislukking boven de aanvaarding eener politiek, waarvan de resultaten naar lrij verwacht ongetwijfeld ramp zalig zullen zijn, verkozen te hebben. Ten slotte wenscht Lloyd George dal de bres in do Fransch-Britsche samen- Werking geslagen, dicht gemaakt wordt. DE DOMINIONS ZIJN ONGERUST In een schrijven aan de Times n herinnert M. W. A. S. Hewins, gewe zen onder-staatseekretaris der Koloniën, er aan, dat de kwestie van herstel i$ 1918 aanzien werd als zijnde van hoofd* belang, zoowel voor de Engelsche kolo niën, als voor Engeland zelf cn d'afc de kommissie van herstel alsdan door den 'eersten minister van een der koloniën voorgezeten werd. Daarom vraagt M.- Hewins, of het Engelsch plan, dat door Frankrijk verworpen werd, door de Do minions goedgekourd was. M. Hewins wijst er verder op dat hef Engelsch kabinet thans schier gedurig in geschil is met Frankrjk, juist op het oogenblik, dat Canada een handelsver drag met Frankrijk komt te sluiten. De DUITSCHE TEKORTKOMINGEN. Wolffs agentschap kondigt eene offi* cieuse nota af, als antwoord op de Fran* scho nota betrekkelijk de Duitsche ko* - lenle veringen. Zoodra hij kennis had van deze nota, heeft Yves Le Tracquor, Fransehe mi nister van Openbare Werken die sinds drie jaren deze kwestie van nabij volgtj eene lange nota opgornaakt, waarin lrij

De Volksstem | 1923 | | pagina 1