Onschuldjegepraalt Een akelige positie Een valies gestolen in den trein Moord te Koewacht Erg ongeluk te Sottegem Auto-ongeluk te Haeren Meesteres en leerlinge Gauwdieven geknipt Erge botsing ie Elsene DE KAMER SENAAT »visSEILKÓËRS~ 't Wit Stoopke BEURS VAN BRUSSEL Borst-lijders „sras^a. -«firv vr*» «tergelijke 'brieven itoe, dat hob blad ze Uusschen de sporen -te laten vallen. Qe- niet meer kan opnemen. In vele Lvia.1 lukkig, anders -ware de jongen voojte- yén drukken de schrijvers hun leedrre- ker in stukkon gereden. Een uit, dat de Engelscho troepen niet jiaast de Fransehe etaan in het Roerge bied. PSGELSCHE MIJNWERKERS BIE DEN ZICH AAN OM IN HET ROERGEBIED TE GAAN WER KEN. Verscheidene honderden werkloozen Verdrongen zich gisteren voor het Fransch konsulaat te Liverpool, en vroegen om in de mijnen van het Roer gebied te gaan -werken. Ook verseh ei de ne ingenieurs van Noord-Engeland hebben hunne diensten aangeboden. Daar 'het konsulaat geene officieele onderrichtingen had ontvangen, kon gan de aanvragen niet voldaan worden. BERLIJN ZONDER OAS Naar gemeld wordt hebben de gasge- stichten van Berlijn slechts voor acht dagen kolenreserven. De bestuurder der gasgestichtén heeft aanzienlijke hoe veelheden kolen gekocht in Engeland aan zeer hooge prijzen. DE HOUDING DER DUITSCHE WERKLIEDEN Tot hiertoe is de houding der arbei ders in het Roergebied ontegenspreke lijk de Fransehe troepen genegen ge wéést. Bij de betoogingen te Essen" en Bochum, was geen enkele arbeider on der de betoogers. Intengendeel, ua de aankomst der Fransehe troepen te Essen, toen eenige nationalisten wat al te luidruchtig hunne gevoelens lucht gaven, brachten de arbeiders hen spoe dig tot zwijgen. Te Dortmund hadden, 'eenige relletjes plaats tueschen socialisten en nationa listen en ook deze relletjes hadden de zelfde oorzaak als te E^en. Tóen de Fransehe troepen hunne in trede deden te Bochum, viel een dragon der van zijn paard. Onmiddelijk spron gen hem 3 arbeiders ter hulp, hielpen hem rechtstaan en terug zijn paard be stijgen. Hier is nog een karakteristischer feit De arbeiders van het huis Keiler- man n, te Kattenberg, waren in staking gegaan en het bestuur der werkhuizen had de overeenkomst betrekkelijk de overuren opgezegd. Ook werd eene loons vermindering voorzien. Toen de werkstaking geëindigd was; Peigerde het bestuur een zestigtal arbei ders, dio als do leiders der staking aan zien werden, terug aan te nemen. De arbeiders vroegen dan aan 'de Fransehe overheid als scheidsgerecht te willen optreden, ten einde het geschil te vereffenen. De Fransehe overheid stemde er ih toe en gelukte er in eene overeenkomst te bewerken. Als men bedenkt, dat de Fransehe troepen ter nauwernood acht dagen in dat gebied zijn, moet men bekennen, dat daar spoedig een gelukkigen uitslag bekomen is. een pijnlijk ongeval MET EEN VOET TUSSOHEN DE WISSELS GEKNELD TERWIJL EEN LOKOMOTIEF AANSTOOMT Maandag voormiddag rond 11 uur, gebeurde in de statie te Leopoldburg De rangeerder Boy en was bezig aan trein 7260 de wagons vast ie haken. Op zeker oogenblik kwam de trein acin ic ruit, de rangeerder bleef met den lin kervoet bekneld zitten tueschen de wis- Eefe. De remïner die het ongeval zag gebeuren, riep de rangeerder toe, zich Door de geweldige pijn wilde de ran geerder zich aan de ijzeren staven on der aan een wagon vastklampen. Nog maals riep de remmer los te laten. Op 't zelfde oogenblik liep er een wiel van een wagon over den geprangden voet van den rangeerder. De remmer gaf 'het alarmsein en de machinist stopte schielijk. Men nam don ongelukkige op on droeg hem in de verbandzaal der statie. De statieoverste verwittigde telefo nisch het militair hospitaal. Men kwam het slachtoffer met een auto halen. Een gedeelte van den voet is vermoaeld. Men hoopt nochtans het lichaamsdeel niet te moeten afzetten.; VV 'EEN KOSTBARE INHOUD Mevr. barones Cartuyvels de Collaert van Namen, bevond zich Dinsdag in gezelschap van haar zoon en haar doch ter in trein nr. 61, komende uit Keulen, welke te Brussel-Noord om 14 u. 06 bin nenloopt. De reizigers waren te Luik in gestapt en hadden in den spijswagen van den sneltrein plaats genomen. De koffers werden in de gang van het rij tuig geplaatst- Bij de aankomst ïn de Noordstatie 6telde Mevr. Cartuyvels vast, dat een der koffers verdwenen was. Het onderzoek wees uit, dat tusschen Luik en Brussel vier reizigers, die in een ander rijtuig zaten, in den spijswa gen komen middagmalen waren. De koffer moet in de Noordstatie te Brussel uitgedragen zijn, daar de trein rechtstreeks van Luik naar de hoofdstad reed. De valies bevatte allerkostbaarste kleedingstukken de schade -bedraagt verscheidene duizenden frank. VA Maandag avond omstreeks 8 uren was zekeren Aspers, 28 jaren van Sint-Jan Steen, Heikant (Zeeland), slachter en ader van 3 kinderen in eene herberg to Koewacht Moeibéke toen zekere Suy an Koewacht (Zeeland), 19 jaar, vader van 2 kinderen daar binnen kwam. Zij zwansten met elkander eenige oogen- blikken,- daarna ging bovengenoemde Suy achter, buiten gevolgd door Apers die hem eenen mesteteek toebracht in hét aangezicht., daarna een tweede in de rug, die de longen doorboorde. De herbergier ging buiten en vond Suy liggen in eenen grooton bloedplas. De dader had de vlucht genomen in hopeloozen toestand werd het slachtof fer naar zijn huis gedragen. De dader is des nachts door de gendarmen van Holland van zijn -bed gehaald. Hij heeft bekentenissen afgelegd. Het slachtoffer is Dinsdag nacht overleden. Men verwacht het parket. Apers was een gevreesde kérel. Het wa pen waarmede de moord gepleegd was een groot daohtersmea Men zou waarlijk schrik; krijgen van Koewacht. De wreede moord op Lava gepleegd over eenige weken is nog in ieders geheugen. Dinsdag avond rond 5 1/2 ure was de genaamde Broeckaert werkzaam aan den ketel in de brouwerij der heeren ge broeders Wilde. De werkman daalde in den ketel bij middel van eene ladder, doch eensklaps doeg deze om en de ongelukkige Broe- kaerfc kwam in dé overgeblevene koken de hop terecht. Het slachtoffer was erg verbrand aan armen en beeneu, en ont ving de eerste zorgen van Dr Van Wey- meerech. Broeckaert werd vervolgens naar het 'hospitaal te Sottegem overgebracht, Er bestaat hoop hem te redden. V EEK WIELRIJDER ZWAAR 'GEKWETST 'Een inwoner van do Schaarbeeklaan te Vilvoorde reed met zijn auto van Brussel naar huis, toen op het grondge bied Horen, een wielrijder tegen het rij tuig aanbotste en onder de wielen te recht kwam. Het slachtoffer werd in den auto getild en naar het gasthuis overge bracht, waar hij herkend werd voor een 40-jarig arbeider, Jozef Booy genaamd, wonende St. Franciscusstraat te St. J oost-ten-Noode. De arme man bekwam een diepe won de aan het hoofd, waaruit hij veel bloed verloor.' Zijn toestand is vrij bedenke lijk.; De toezichter van een nieuwigheids- winkel der Nieuwstraat te Brussel, be trapte, Dinsdag avond, twee vrouwen op beeterdaad van diefstal. Zij werden aan ©en politieagent overgeleverd en naar het kommissariaat geleid. Men vond in de zakken Van de diefeg gen voor meer dan 500 fr. zijdenstoffen 'en andere voorwerpen, in verschillende winkels buit gemaakt. j Eene der diefeggen verklaarde Justi ne B... te heeten, kleermaakster, wonen de Alsem-bergsteenweg, te Ukkel. Zij be vestigde dat hare .medeplichtige haai* 18jarig leermeisje was. Het onderzoek ten laste van de voor beeldige meesteres en van haar veelbelo- end leermeisje wordt door de politie oortgezet. (Een voorbijganger wees Dinsdag !nar 'middag een politieagent van Elsene van dien3t aan de Naamsche Poort, twee ver dachte kerels aan die, al twistend, den inhoud van twee geldbeugels deelden. De politieman hield de twee verdach ten aan en leidde ze op naar liet kom- missariaat. Nauwelijks bevonden zij zich daar of Mad. Deknop, winkelierster, wo nende St. Gillis-Voorplein kwam klagen dat een gauwdief haren geldbeugel ge stolen had, toen zij van den tram stapte. De geldbeugel werd in het bezit van een der kerels teruggevonden. Het zijn twee nietdcugen van de ergste soort Leo M.. en Baptist T..., wonende aan de Chasse Royale, te Etterbeek. De kamionvoerder Ver.., uit de Abri- kozenboomstraat, Brussel,, ging Dinsdag avond met zijn wagen, lange de Gulden Vlieslaan, toen eensklaps bet paard, ter oorzake van een voorbijrijdenden auto mobiel, verschrikte en op hol ging met het gevolg dat de wagen tegen een ander voertuig ging botsen. De schok was ver schrikkelijk. De Voerman Ver... werd ten gronde geworpen en den schedel gebroken. Hij werd iD zeer onruetbarenden toe stand naar het gasthuis overgebracht. 15* VERVOLG. Ik smeek u mijne vrouw te worden en «k zal eenen geestelijke opzoeken die ons hu- welijk inzegent. Als gij het verkiest, kunt gij in liet huis van uwen vader blijven, tot gij gewoon zijt^geworden, aan de eervollo plaats welke gij onder ons inneemt. Ik'bemin u, schuone Roza. Ik heb u lief gehad van het eerste oogenblik af dat ik u zag maar ik zon het nooit gewaagd hebben u mijne liefde te verklaren, kaddetgij den moed niet gehad, mij in mijn hol op te zoe ken. Gij schijnt mij zeer ongenaakbaar, als daarboven de maan, en de dankbaarheid welke ik u verschuldigd was, dwong mij tot terughouding. Uw moed is beproefd, en mijne ïioden verlangen er naar, u als ko ningin te begroeten. Het staat thans aan i aan mijne vraag toe te stemmen. NooitIk gevoel niet de minste.be geerte den sehitterendon stand in te nemen, welken gij mij toekent, en ik dank u voor uw aanbod. Ilagij weigert, riep de bandiet, met rlammende oógen. Gij woet er le veel van jni uwe vrijlif*Whouden, en, bij Maagd zweer ik, dat gij mijne vrouw zult worden, of gij toestemt of niet. Gij kent mijn antwoord, zegde mejnf- fer Lepage, met waardigheid, ik Leb er niets bij te voegen. En zij zette bet ijlings op een loopen naar de woning, maar Leondari vloog haar na, en greep haar woest met beide handen. Zoo ipeell men niet met mij, zegde Leondari met een fluitende stem, men moet mij gehoorzamen. Lafaard schreeuwde Roza, een vrouw aanvallen, die zich niet kan verdedigen, ik zal hulp roepen en u door de knechten van mijnon vader doen wegjagen Maar gij zult niet roepen, antwoordde Leondari dreigend. Ik kwam heden hier om te zegepralen. Zachte woorden hielpen niet, er blijft dus niets ovor dan geweld te ge bruiken. Göweld heeft reeds menige trotsche vrouwen deemoedig en tam genaakt. Gij zult geenen lijd hebben uwen vader te waar. schuwen. Gij zijt de mijne voor altijd en eeuwig. Hij bracht een klein fluitje aan zijnen mond, waaraan hij eenen toon ontlokte als van eenen naohtvogel, en bijna-op hetzelfde oogenblik sprongen Iwoe mannen over den muur èn snelden naar Leondari. Grijpt haar I beval hij, breng baar weg naar het hoL ZITTING van WOENSDAG 17 JAN. Do zitting wordt geopend om t ure, onder voorzitterschap van M. BRUNET. IN OVERWEGINGNEMING De Kamer neemt"zonder aanmerking een wetsvoorstel in overweging, tot wij ziging en aanvulling van art, 15, 19 en 50 der wet op het herstelder- oorlogs schade. Verzonden naar eene bijzondere Kommissie. WETTELIJKE ERKENNING M. DE VOORZITTER. De be spreking is geopend, over het wetsont werp houdend wettelijke erkenning van het Hooger Handelsgesticht van Ant werpen. M. CARTON DE WIART wijst op de groote diensten door dit gesticht, sinds eene halve eeuw 'bewezen. Spreker wettigt ten volle de gevraag de erkenning, doch had ook gewenscht dat eraan de burgerlijke persoonlijkheid zou toegekend worden. M. PEOH-ER doet opmerken dat het Hooger Handelsgesticht de burgerlijke persoonlijkheid niet noodig heelt, daar het eene Staatsinstelling is, en geheel van ministerieele besluiten afhangt. De algemeene bespreking wordt gesloten. VOOR DE OUD-STRIJDERS De algemeene bespreking wordt her nomen over 'het (Wetsontwerp waarbij enkele wijzigingen gebracht worden aan de wet van 3 Augusti 1919, welk© de diénst-hervatting, in de openbare amb ten, aan verminkten, oud-strijders en gedemobiliseerden vergemakkelijkt. M. GOLENVAUX vraagt dat zeke re burgers die zich, tijdens den oorlog op bijzonder verdienstelijke wijze on derscheiden 1 tobben, voor wat de bepa lingen der wet betreft, op gelijken voet met de oud-strij'dere zouden gesteld wor den. i Men zou ook de ambten van de go- meentcsekretarissen in de kategorie van de vertrouwelijke moéten rangschik ken. M. DE VOORZITTER. Er is eene heele reeks nieuwe wijzigingen aan het bureel toegekomen, onder andere voor wat eene nieuwe rangschikking van ambten betreft. M. BERRYER, minister van bin- nenlandsche zaken, doet opmerken dat meent al deze wijzigingen niet ontvan kelijk zijn, daar zij nieuwe, niet door de wet voorziene, grondbeginselen huldi gen, en verschillende ministerieele de partementen" aanbelangen Het beste ware al de nieuwe wijzigin gen naar de kommissie te verzenden. M. HEYMAN, verslaggever, deelt deze meening. Het) aantal wijzigingen geeft het bewijs der onvolledigheid der wet van 3 Augusti 1919. Het is, in alle geval, wenschelijk dat de bijzondere kommissie zoo 6poedig mogelijk ver slag over bewuste wijzigingen uitbren- «voor dit voorrecht zwichten moet ver der nog een paar andere sprekers, waan na de algemeene bespreking gesloten wordt. HOOGER HANDELSGESTICHT De Kamer keurt met '125 stemme» tegen 8 en 2 onthoudingen de wettelij ke erkenning van het Hooger Handels gesticht van Antwerpen goed. De zitting wordt ten 4 ure 10 gesloten. Woensdag ondervroeg M. DRAF FORT den Minister van Ekonoïnische Zaken Om te vernemen of eene recht bank van oorlogsschade gerechtigd is te weigeren afzonderlijk de schade aan roeiende goederen en dezo aan onroe rende goederen, van een en denzelfden geteisterde te onderzoeken. Minister VAN DE VYVERE ant woordde dat de heistelling in geld van de rechtbanken, en deze in natura van de administratie afhangt, en dat hij dé rechtbank niet verplichten kan haar onderzoek anders te doen, dan op de wij ze die met hare bevoegdheid ovcreen- Vervolgens werd de bespreking over het Budjet van hei Ministerie van Ko loniën voortgezet. van 18 JaDuari Mtdegedeeld door de Banque Centrale, de la Den Are Amsterdam (gulden) 656 3/8 tot 666 3/£ Jacques Neefs, Antwerpen 29375.1 0,02 3/4 tot 0,12 3/4 306 0|0 tot 310 O/C- 328 1J2 tot 332 1/5 450 1/4 lot 454 1/4 310,00 0/0 tot 314,00 0/0 77,00 3/4 tot 81.00 3/4 258 0/0 tot 262 0/0 77.70 0/0 tot 78,20 0/C 109.17 1/2 tot 109,67 1/5 16.71 0/0 tot 16,81 0/0 16.72 0/0 tot 16.82 0/0 16,52 1/2 tot 16,72 1/2 43 1/2 tot 47 1/2 Keulen (mark) Cbristiania Copenhagen Stockholm Genève Italië Madrid Londen (pond sterl.) Parus Dollars (New-York) New York-Cables Montreal Prague van 18 Januari Belgische Rente 3 t. li. 62,08 Schatkistbons, 5 jaar, 100,15 10 jaar, 98,18 Binnenlandscbe Leening 5 t. b. 465,00 In terpro v. Kasb. 5 t. h. 99.40 99,5C Nationale Herstelling 5 t. h. 86,9? Brussel. 5 t. h. 1922 94,40 Verwoeste Gewest. 4 0/0 211 0/0 5 0/0 - 264 112 Consolidatieleening 100,50 Reserveaandeel van de Soc. Gen. 601$ Beurs onregelmatig. M. DE VOORZITTER, de aanmer kingen van nog verscheidene leden ge hoord hebbend, verklaart dat na de nog ngeschreven sprekers gehoord te heb ben, de Kamer niet alleen de wijzigin gen /maar ook het wetsontwerp, terug voor de bevoegde kom missie verzenden eal (Bijtreding). Men hoort nog M. HESSENS die Verschillende gevallen -aanhaalt, waarin de openbar© besturen de wet van 3 Au gusti 1919 overtreden hebben, en aan dringt op het vaststellen van een tekst, die alle verdere misbruiken onmogelijk maken zal M. G. DE OLERCQ, die .pleit voor de waarborgen van het voor recht aan de oud-strijders toegestaan, en betoogt dat zelfs de gemeente autonomie Daarop nam hij zijnen mantel van de schouders en wilde dien over het hoofd van het meisje werpen. Raza echter, uit hare oogenblikkelijkt verdooving ontwakende, ontsnapte door een snelle beweging en liep, eenen luiden kreet om hulp uitstootende, op het huis toe. De bandieten snelden baar ha. Roza bad reeds iets op hen gewonnen, maar zij struikelde over eenen op den weg hangenden tak van eenen rozenstruik en siortte neder. Alvorens zij kon opslaan, hadden de rooiers haar ingehaald en ge grepen. Leondari vierp haar zijnen mantel over Let hoofd, maar !oor eene wanhopige inspanning, gelukte het haar wederom zich gedeeltelijk-uit het omhulsel te bevrijden, en zij stiet eenen tweeden kreet om hulp uit, schriller en luider dan de eerste. Op eens vliegt een deur op de warande open en mijoheer Lepage schiet naar buiten, met eenen revolver in de hand en gevolgd door al zijne bedienden. De bandieten die hunne prooi wear hadden gegrepen, trokken zich terug, maar voor zij aan den muur waren gekomen, welken zij wilden overklimmen, gaf mijnheer Lepage vuur en Leondari liet zijne gevangene out snappen. Het schot had zijnen linkerarm verbrijzeld. Met de andere hand greep hij zijnen re volver 'en keerde zich naar zijne vijanden, terwijl zijne gezellen op de vlucht gingen. Roza bevond zich reeds aan de zijde van haren vader en buiten het bereik der ban dieten. Een zestal gewapende mannen waren bereid haar op leven ef dood te verdedigen, des le meer daar zij maar al te begeerig wa ren om Leondari te dooden. Weerstand was nutteloos, hem bleef niets over dan een snelle aftocht. Hij legde de rechterhand op den tuinmuur, sprong er op en gleed er langs de andere zijde af. Men zag hem naar het bqzijnde boschje snellen, waarheen ook zijne makkers waren gevlucht. Verscheidene kogels werden hem nagezonden, maar hij werd niet getroffen, Toen hij in het boschje verdwonen was, gin gen de bedienden en de arbeiders in de keu ken, terwijl Lepage en zijne dochter zich naar de woonkamer begaven. Hier bracht de vader zijne dochter naar een sopha en ging naast haar zitten, baar hoofd aan zijn© borst drukkende, terwijl Roza met beide armer zijnen hals omklemde Mijn kind lief, zegde mijnheer Le page, verklaar mij toch wat dat alles betee- kent, en hoe Leondari bq u kwam... Ik ge loot dat hij n met geweld wilde uitvoeren i je 'l niet zoo luistert naar goeden raad. Ali dt vastzittende ilijm Uw borst be klemt, als de prikkelende hoest U dig en nacht hindert, geneest U dan met «tebekende Abdijsiroop Onvolprezen bij asthma,hoeat,t>roBchiet, influenza, griep, kinkhoest en catarrhs, i Per Pltsch Fr. 7.S0, Pr. IJ.-, Fr. 20.—. Elsch» ooie hand» wekening: L. AKKER, HooWJepoi Belgtc i R. DE DL Ut verpen. Alle Apotheken. Ja, vader, antwoordde het meiaje, over al hare leden bevend, en het zon hem gelukt zijn, zoo gij niet waart ter hulp gekomen. Hij heeft mij durven voorstellen, zijne vronw te worden, die ellendeling, en toen ik dat ontzettend en verfoeilijk aanbod met ver achting afwees, verklaarde hij mij mit ge- weid te zullen omvoeren. Ik ken Leondari, zegde mijnheer Le- rjge, hij zal zijhen aanslag hernieuwen, want hij geeft nooit een plao op dat hij heefl vastgesteld. Hij zal ons met zijne geheole bende komen aanvallen, en wij zijn niet sterk genoeg om hem weerstand te bieden. Ach f onze vrede is voor altijd gestoord 't ls ni zestien jaren dat wij onbekend leven, maai voortaan is in dit land geene veiligheid roeei voor ons. Wij moeten een nieuw toevlnehta- oord zooken. Waar zouden wij dan naar toe gaan, vader vroeg hij zuchtend. 'l Komt er niet op aan waarheen naar Azië, Indie, Afrika, als ik maar onbekend blijf voot geheel den wereld, antwoordde do kluizenaar. Gelukkig dat de opbrengst mijner wijnstokkou en van mijnen oOgBt mij jaarlijks eene groote som gelds verschaft heeft en wij de middelen hebben om eea lange reis te ondernemen. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1923 | | pagina 2