Onschuld zegepraalt Eesio kindermasril Se Sent De militairs svsrSiefd Nog de zegeidiefsfal le M \mü te Haksadsver bij Tiesssü Bgvaarvsiie aanhouding fs Brussel 0E KAMER SENAAT MELKBUS v BEURS VAM BRUSSEL DU1TSCIÏE MISLUKTE BLUFF I^et Lorrdenseh blad «Evening News» imeldt de aangekondigde algemeene werkstaking; cene mislukte Duitsche bin ff is, Frankrijk weet zulks en is vast besloten Toot bij stek to houden, Het is onbetwistbaar d;; ook liet En- golsch publiek zich met den dag een klaarder denkbeeld vormt van den wa- ren toestand. Frankrijk is geep tvran, doch Duitsehland is oen bedrieger. DE TOESTAND DINSDAG AVOND Men poogt, voor alles eenheid ito ver- krijgen tusschen de actie der wérkge- vers en der werknemers en een algemee- 110 werkstaking te doen uitbreken. De kwestie der levensmiddelen "be kommert? de werkl iede 11 bevolking en al lerlei valteche geruchten worden in om loop gebracht. De syndicaten zijn tegen de stakingen die hot economisch leven in gevaar zou den brengen, gekant. Dinsdag avond kon de algem een e toe stand in liet kort samengevat worden De mijnwerkers hebben schier overal het werk hernomen. 1500 metaalbewer kers van de werkhuizen Thyssen te Hamborn, zijn nog in staking, om te protesteeren tegen de aanhouding van hun patroon. Men voorziet dat deze wel dra zal geëindigd zijn. Eenige bedienden van de mijn Vic- toria-Mathias, beboerende aan de werkhuizen Stinnes hebben besloten voor 24 uren den arbeid stil to leggen. Zulks beviel echter niet aan de mijn- werkeis, die luide hunne ontevreden heid te kennen gaven. Dit incident, toont eens te meer dat de zienswijze der bedienden en der ar- Leiders behoorende tot een zelfde inricli- jtting, veel verschilt. Op de St. Denijslaan te Gent, werd Maandag namiddag rond 3 ure een nog al groot pak gevonden. Bij onderzoek van het pak bleek de •inhoud een pasgeboren kim! te zijn, dat de schedel was ingeslagen. Hot kindje, dat van het .vrouwelijk geslacht was, heeft gc-lcefd en moet korts na de geboorte vermoord zijn gewor den. Hot lijkje wat? gew'kkeld in een hand doek, die een nummer draagt. Een streng onderzoek is onmiddelijk geopend om liet monster ;(e ontdekken, die een onschuldig wichtje liet leven benam. Deze gebeurtenis., verwekte, 'langs de wijk de Bterrc, cene groote ontroering. Men begrijpt niet hoe het mogelijk is dat bij klaren dage het pak op dezo plaats kon neergelegd zijn. :-VW Een jongen vad Woanmersom, die nooit in do veete bctroi'.1^ was geweest en zich nu nog hui ten slag hi$ld, werd in do algemeene verwarring vastgegre pen en twee, drie maal, met verwoede kracht een mes in de keel geploft. Hij viel als een steen op den grond, terwijl hét bloed uit zijn wijde wonden gulpïë en in een breede streep langs den grond vloeide. Het afgrijselijk tooneel maakte een einde aan het gevecht en op een omme zien was liet drankhuis nu ontruimd. Dokter Barry van Tienen word in der haast ontboden. Toen de geneesheer ter plaatse kwam, was het slachtoffer schier doodgebloed. De dokter naaide de afzichtelijke wonden toe en verzrogde liet slachtof fer op zijn best. jMaandag voormiddag heeft M. Barry (rich nogmaals naar het slachtoffer hege ven en het langdurig onderzocht. Na «zorgvuldige verpleging werd de onge lukkige naar zijn woning te "Wbmmer- som overgebracht. Do gendarmen hebben Maandag een gevaarlijke kerel van Hakendover, bij genaamd Jekke, jpangehouden. 'Deze wordt van de misdaad beticht. Hij werd per rijtuig naar de statie van Tienen overgebracht. /Vandaar werd hij met den trein naar Leuven gevoerd, waar hij thans in de gevangenis opgesloten is. heeft besloten, dat de regimenten van het garnizoen beurtelings, liet, Panora ma van den Yzer zullen bezoek onder de leiding van eenen officier, die hun de verschillende wisselingen van den slag zal uitleggen. Zij zullen er de hei dens en lijdensgeschiedenis hunner ou deren zien. Voor eene- aanzienlijke som geld, ont braken er nog eene groote hoeveelheid zegele, gestolen in de maand December in liet zcgclkantoor aan de St Miehidls- brug. De policie is er in geslaagd do nog ontbrekende zegels aan te slaan in een huis van het Klein Gewat. Dc bewoner van het huis werd aan gehouden en in hot gevang opgesloten. Agenten der rechterlijke brigade snelden toe en overmeesterden Denivel- Je, in wiens bezit een deel der 25.000 franken werd gevo-nden. De gevaarlijke booswicht werd in het gevang van Vorst opgesloten. VVV EEN JONGEN DOODELIJK GEWOND De kermis van JlakendoVer-Wijding (bogankenisplecbtighcid van het der tienmaal word in dc nacht van Zon dag'op Maandag door een bloedig ge voel)!. in do onmiddelijke nabijheid der vermaarde kok van den Zaligmaker ge kenmerkt. Kerels van het nabijgelegen dorp jWommersom hadden het sinds lang met man non van Hakendover aan den stok. 'Zondagnacht nu, rond drie uur, ont moetten enkele Wommersommenaars keimisvierdcrs van Hakendover in de herberg Van Oe vore, bij do kerk. De dronkaards geraakten algauw handgemeen en gingen malkaar ale echte wildemannen to lijf. Een razend gevecht, waarbij dc messen getrokken worden, ontwikkelde zich Sedert meer dan twee jaren werd door de politie en de gendarmen van Brussel ep omtrek, vruchteloos een ge vaarlijke handiet opgezocht, de genaam de Dcnivolle, 38 jaar oud, die talrijke veroordeelingen voor dieften, aanran dingen en andere misdrijven, heeft on dergaan. Twee 'jaar geleden werd hij veroor deeld tot 5 jaar gevang bij verstek en had nog te verantwoorden voor een 20- tal diefstallen, gepleegd met buitenge wone stoutmoedigheid. Veertien dagen geleden was Denivei le afgestapt in een hotel te Sint Gilles 1s anderendaags was hij schielijk ver dwenen, na al de meubelen te hebben opengebroken en eene som van 25.000 franken te hebben gestolen. De policieagent van Ganshoren, de genaamdo yVillem Teymolen, had en kele 'dagen geleden liet spoor van den dief ontdekt. Maandag avond om 0 ure' ontmoette dc politieman den bandiet in de Hoog straat. Zonder do minste aarzeling sprong bij op Denivelle toe oen hard nekkig gevecht had plaats en de agent werd vreeselijk door den bandiét gebe den. ZITTING van DINSDAG 23 JAN. De zitting vangt aan om 2 ure onder voorzitterschap van M. BRUNET. DE HUISHUUR WET M. Do VOORZITTER. Do Ka mer. heeft besloten lieden de bespreking aan té vangen der huisbmmvet, zooals zij ons door den Senaat werd terugge stuurd. Wij zullen dus daarmede begin nen. M. MECHELYNCK, gesteund door M. PONCELBT, vra.agt dat liet ontwerp der kommissie tot basis der bespreking dienen zou. Aangenoanen. M. PONCELET dient een amende ment in, luidende dat <Je wet niet toe passelijk is op personen die lokalen be trokken hebben na het iu kracht treden der wet. MM. MELCKMANS en DE DUNNE dienen een amendement in waarbij dc wet van kracht blijft tot 1926, in plaats: van tot 1925, daar vólgens hen op dit laatst genoemd tijdstip die woningkrisis niet zat gelenigd wezen. M. MÊLOKMANiS •verdedigt zijne zienswijze. M. PONCELET verdédigt! eveneens zijn amendement, en xiit de meening dat de Senaat in plaatè van tot het ge in eene recht terug te koeren er zich nog verder heeft van verwijderd. M. LEMONNIER vraagt of M. Mas- son, minister van rechtswezen, zich aan sluit hij het ontwerp der kommissie. M. MASSON "antwoordt bevestigend. M. LEMONNIER is van oordeel dat de voorgestelde tekst fcegén de eigen aam is gericht en hunne belangen in 't ge drang brengt. De wet zal nog verder het bouwen van woningen beletten. Eigenlijk genomen, meent spreker, zijn er woningen te kórt. M. MEYjöMANS. Wij waren over eengekomen geene algemeene bespre king te houden. MM. LEMONNIER m PONCELET uiten nogmaals de meening dat de wet tekst tegen dé eigenaars is gericht:-. Zij zullen do wet in haren huidigén vorm niet stemmen. 1 M. DE BUNNE verdedigt nogmaals hét amendement Méleköians. M. WAUWERMANa verslaggever. Men beweert dat cr geen woningnood bestaat. Zoo die niet Instond, dan ware er geene huishuurweknoodig. Niemand echter kan de huidige krisis loochenen De wét moet noodzakelijk verlengd wor 'den tot-1925, doch zulks is ook genoeg. 'Spreker noodigt de Kamer uit den tekst der kommissie te stemmen. M. MASSON, minister van rechtswe zen, 'bekampt het amendement van M Mélckmans. Zoo de woningnood 1925 nog even scherp is als nu, kan de wet altijd worden verlengd, en aan de omstandigheden aangepast worden. Dc woningnood bestaat wel werkelijk en er moet eene huiehuurwet wezen, wil men tallooze moeilijkheden beletten. De mi nister is van oordeel dat de wet het bou wen van woningen geenszins belet. Men zie maar naar de verwoeste gewesten, waar er bijna reeds1 zooveel woningen zijn opgerezen als er vroeger waren. M. FEUILLIEN brengt enkele na dere bepalingen in 't midden in den zin van MM. Wauwermans en Masson. M. SOUDAN stelt voor den ouden tekst- te behouden. M. PONCELET bekampt de .zienswij- van M. Moy. mans. •M. MELCKALAN-S teekent verzet aan tegen de woorden van M. Lcm'öiinier, Is zouden de hooge loonen der arbei ders er de schuld van zijn dat ér wéinig niet wordt gebouwd. De schuld beweert redenaar, ligt aan duurte der materialen, uit hoofde der groote 'whisten dio de kapitalisten "wil len opstrijken. 'Een amendement van M. Lemronnier wordt verworpen. Het voorstel Soudan, óm den ouden tekst der Kamer te behouden wordt aan genomen. Er wordt vervolgens gestemd over artikel 1. De eerste paragraaf wordt goedgekeurd. Een amendement Lemon nier, strek kende om het opzeg-termijn van zes maanden te brengen op drie maanden ordt verworpen. Paragrafen 2 on 3 van artikel 1 wor den aangenomen. In paragraaf 4 wordt eene Mei ne wij ziging gebracht en goedgekeurd de woorden die met hem wonen wor den erin gebracht. 19* VERVOLG. Alexe Mixtomo drong bij zij non broeder aan om op zijn besluit terug te komen deze cchl«r beleedb-de hem. De markies bleef er bij dat hot huwelijk den volgenden morgend zou plaats hebben. Db markies 'noor d ook mevrouw Mixtome ..en beval baar naar baren vader terug te kce- 'ren. Hij zegdo dat hij den volgenden morgend haie kamer noodig had voir zijne bruid, di bij in zijn huis moest brengen, on het ware toch beter dat zij vertrokken was vooraleer do bi uil haren intocht nam. Boze ongehoorde Loleediging maakte ha ren jongen echtgenoot woedend. In zijne ver bittering wierp hij zijnen broeder, menig onbedacht woord toe toen legde hij den arm van zijne gade in den zijne en wilde de kamer verlaten. Bij de deur gekomen keerde bij zich om èn riep"op hevigen, dreigenden toon uit Gij denkt morgen een bruid in dit huis te voeren, met het plan van mij de er- fenis te berooven, die gij mij beloofd hebt De hemel zal zulk een cnvcchtva.irdigheid niet dulden. Gij zult nooit uwe bruid naar Charlemont brengeQ En ik zweer u, dat ik mij voor dit opzettelijk onrecht, dat nooit lot uitvoering zal komen, wreken zal Neem u in acht, markies van Charleraont Dat waren zeker onverstandige woorden, in zijne woed© met vreeselijke hartstochte lijkheid uitgestoolen, maar zonder booze voornemens. Ik zweer het u, Roza Het waren wilde, krankzinnige uitdrukkingen, maar zij beoogden geene vooraf beraamde misdaad. Allen, die ze hoorden, bewaarden ze in hun geheugen, om ze naderhand te her halen, op eenen tijd toen ieder woord een Dagel was voor de doodkist van hem, die ze gesproken had. In denzelfden nacht werd de markies van Charlemont vermoord Io den vroegen morgend vond zijn be diende hem zwemmend in zijn bloed. Alexe Mixtome had liet grootste gedeelte van den nacht builen het huis doorgebracht, beproe vende zijn verhit bloed in de fri3sche lucht van het park te verkoelen. Ilij kwam door een zijdeur in huis, om streeks twee uren des morgens en sloop naar zijne kamer. Ilij moest het slaapver trek van zijnen broeder voorbij. Hij bleef eenen minuut slaan, met het voornemen zij non broeder te wekken, om nogmaals met hem te spreken.^ Maar hij bedacht zich en ging verder Toen hij zacht en langzaam zich verwij derde, werd hij opgemerkt door den botte lier, die op weg was naar een benedenka* mer en eenen druppel zocht tegen de tand pijn. Alexe Mixtome zag niemand. Hij trad in zijne kamer en vond zijne jong© echtgi noote nog wakker. Eerst lang nadien sliep hij in, en toen hij den volgenden morgend ontwaakt© en naar de ontbijtkamer ging werd hij door eenen peliciebeambte gevan gen genomen en beschuldigd zijnes Lroeder vermoord le hebben. Ik zal niet beproeven u den schrik van dien dag te begraven, Roza. Een lijkschou wing had plaats en een onderzoek van de omstandigheden. De meost overtuigende be. wijzen werden tegen Alexe Mixtome aange voerd en hij werd voor een gerechtshof ge- daagd om zich legen de aanklacht van moord te verdedigen. Borgstelling werdjjafgewezen en vervolgans werd hij in de gevangenis van de nabijzijnde stad gebracht. De hertog van Montfason haastte zich zijne dochter te troos ten en te steunen. Eenige weken nadien kwam de aanklacht tegen Alexe Mixtome in be handeling vóbr het gerecht. De bewijzen tegen hem waren verplette rend. Ilem werd medegedeeld, dat zij gade zelve hem voor plichlige hield. De hoofdgetuigen hadden hem woorden vergaderzaal. Hij werd door MM. If. Huysmans on Hclleputtc, en ook dóór verscheidene IV aaische volksvertegen woordigers omringd. Bene hevige woor-» denwisseling volgde. Wachten wij -de ondervraging af. v/V* Bij artikel 2 bekampt M. MEOHE- vOK don nirmvon tekst der kom- LYNCK den nieuwen tekst der kom missie, cm redendat. de oude tekst tot géénc betwistingen aanleiding gaf. M. PONCELET vindt ook de niéuwe tekst niet goed. M. VAN DIEVOET wijst op de on duidelijkheid van den tekst. "Wetten moeten in klare bewoordingen zijn op- gestéld. Na nog eene opmerking van M. MAS SON, wordt ook artikel 2 gestemd. (M. DE VOORZITTER, Wij zul len -morgen de bespreking over art. 3 voortzetten. Bijtreding). DE BETOOGING VAN 28 JANUARI M. K. HUYSMANS vraagt om bij hoogdringendheid, M. den Minister van Spoorwegen te ondervragen over het dienstorde van 22 Januari 11., luidend als volgt De Heer Minister heeft beslist dat, bij uitzondering en zonder dat het feit als voorgaande kunno ingeroepen wor den, do kantoren biljetten voor maat- schappijleden, 2e en 3e klasse (25 t. h. afslag) voor alle afstanden, in binnen- verkeer en gemengd verkeer, mogen af geven aan de personen die deelnemen aan de betooging van 28 dezer maand, te Brussel, voor de verdediging van de Hoogeschool van Gent en van. de taal vrijheid. De. biljetten .mogen, zonder reke ning te houden met het voorgeschreven minimum van 20 personen, aan dén plaatselijfceh inrichter afgegeven wor den op vertoon van een aanvraag naar achterstaand model dié vrij is van zegel en van de waarmerking door de gemeen- teoverheden. De bij artikel 23 der be palingen voorgeschreven lijst hoeft dus niet ingediend. De dienstorde is onderteekend 'door M. Hanrez, bestuurder van dó spoorweguit bating. Deze betooging, zégt M. Huysmans verder, is'ingericht door de Ligue pour la defense de la Liberie des Lan- gues Men staat dus voor het feit dat de Regeering zich ten dienst stelt van eene bepaalde opinie, en dat mag niet. (Zeer wel op verscheidene banken). M. DE VOORZITTER. - M. de mi nister van spoorwegen 13. afwezig. Ik verzoek u uwe vraag schriftelijk aan het Bureel over te maken. Wij zullen ér dan morgen over beraadslagen. De zitting wordt ten 5 ure 05 geslo ten. W Nauwelijks was de vergadering gehe- of M. de minister Neujean kwam in de Dinsdag, in ?t hegi'n dér zifting, werd het wetsvoorstel van MM MARI NETTE en konsoorten, houdend do stichting eener VLAAMSCHE HOO- GE80IIOOL te Gent, met behoud van de bestaande Fransche Universiteit, in» overweging genomen. 'Een nieuw wetsvoorstel werd neerge legd door M. DUMONT, liberalen sena tor voor Brugge, die eene Vlaamsehe Hoo'gesehöol in deze stad wenscht inge richt te zien. Vörvolgéns werd de bespreking over het BUDJET VAN HET MINISTE RIE VAN KOLONIE voortgezet. M. uo minister FRANOK ant\voor- dehd aan de senators die terecht de han delwijze van M. den 'goeverneur-cene- raail Lippens ten opzichte der Katholie ke Missies beknibbeld hadden, zegde dat men het ontstaan geschil, dat op den weg is van bijgelegd te worden, niet mag óverdrijven. Dc getroffen maat regelen, vervolgde do minister, zijn niet tegen de Missionarissen gericht, maar zijn enkel genomen ter wille der hand having van het burgerlijk gezag. Wan neer het gerucht in Belgie verspreid' werd dat men in. de provincie van den Evenaar, binnen de zes maanden, chris ten negerdorpen wilde ontbinden, héb ik onmiddellijk voorgeschreven dat zul ke maatregelen niet mochten getroffen worden. De goeverneur-generaal heeft per depeche, zijne instemming betuigd. Hij heeft ook bevolen dc schade te doen herstellen door ec-ne te haastige uitvoe ring van zekere maatregelen veroor zaakt. Men is, in Con-go, op den weg naar de bevrediging. De misverstanden verdwijnen en de vrede herleeft. Daar bij, zijn er eenige moeilijkheden opge rezen dan was het met drie of vier Mis sies op drie en dertig. Deze verklaring maakte ^een guns'tb gen indruk op de rechterzijde. Heden, Woendag, wordt de bespre* king voortgezet. t van 24 Januari Medegedeeld door dé Banqite Centrale de la Deudre Amsterdam (gulden) 675 tot 685 - Keulen (mark) Chriatiania Copenhagen Stockholm Genèv Italië Madrid Londen (poüd sterl.J Parijs New-York feliock) New York (kabel) Montreal Prague 0,05 •■•.'4 lot 0,10 3m 316 tot 320 337— tot 341 J9 3/4 tot 4633/4 SI9 3/8 tot 323 3(8 80 3/4 tot 84 314 267 1/2 tot 271 1(2 79,60 tot 80,10 110.80 tot 111,30 17,10 tot 17,20 •17,11 1/4 tot 17,21 1(4 10,90 tot 17,10 46 3(4 tot 50 3(4 wraak liooren uilen de bottelier had liem 's naolils om twee uren voor de kamerdeur van zijnen vermoorden broeder gezien j daar entegen was bij door niemand in het park opgemerkt. Er was bloed aan zijne kleede ren, en zijne verklaring boe dit kwam, vond geen geloof. Ilij bad zich des nachts toeval, lig in de hand gesneden en de kleine, onbe duidende wonde laten bloeden. Er waren nog meer bewijzen legen hem. Er werd een geheel net van verdenking om hem heen ge spannen en wel zoo sterk, dat hij er zich niet uit kon redden en niemand van zijne Bekenden het waagde aan zijne onschuld te gelooven. Ik behoef niet le zeggen, lioe wanhopig hij voor zijne eer en leven slreed. Hij ont. bood da bekwaamste rechtsgeleerden uit Frankrijk, doch deze lieten zijne zaak val len, nadat zij de bewijzen tegen hem ge hoord hadden, Hij riep anderen tot zich, maar zij hadden gesn vertrouwen in hem. Men ried hem zelfs aan zijne schuld te be kennen, omdat bij een zachtere straf zou ontvangen. Het rechtsgeding eiodigde, zooala ver wacht werd. Alexe Mixlcme, nu markies van Charlemont, werd door de jury schuldig verklaaard aan den moord zijns broeders en tot dan dood veroordeeld. van 24 Januari Belgische Rente 3 t. k. Mei 60,00 Schatkistbons, 5 jaar, 89,60 10 jaar, 97,60 Binnenlandsche Leening 5 t. b. 462 Interprov. Kasb. 5 t. h. 09, a-99,65 Nationale Herstelling 5 t. h. 85 50 Brussel. 51. h. 1922 84,05 Verwoeste Gewest. 4 0(0 209, 5 0(0 264,59 Consolidatieleeöing - 100,50 Reserveaandeel van de Soc. Gen/ 0025 Droevige, vreeselijke weken volgden nu voor den ongelukkige gevangene. Zijne vrouw kreeg van haren vader geene lue- slemming om hem te gaan bezoeken, maar dat zij hem nog beminde, niettegenstaande zijne veroordeeling, dat wist bij. Zij gaf hem nog een laatste bewijs van bare toe wijding, maar tevens van 'naren trots. De l dag bestemd voor het uitvoeren van hefj vonnis, kwam naderbij.De jonge vroew,,j ondersteund door haren trotschen vader vond eenen agent die haren wil uitvoerde. Zij kocht den gevangenisbestuurder om, ten einde den gevangene te laten onlvluehten^ De zaak was moeilijk, maar geld vermag alles. Alexe Mixlome ontenapte uit den ker. ker. Buiten werd hij door den agent van zijne eohtgenoote ontvangen, die hem kloe- deren gaf, wat noodig was om hem onkon-* baar te maken, alsmede geld en eenen bviefi. Daarin ried men hem aan zoo spoedig mo gelijk hel land te verlaten met een schip, dat op een bepaalde plaats voor hem gereed lag en geen poging te wagen om nog eens zijne vrouw weder te zien. De liefde tot het leven h bij ons aHen groot, vooral wanneer men zeo nabij de' poorten van het graf beeft gestaan. Aleves Mixtome herademde weder, leen hl) zich ft vrijheid bevond, {Vetvelgk) j

De Volksstem | 1923 | | pagina 2