:7 Woensdag Febr. 1925 DE ROHRKWESTIE EN HARE BETEEKEKIS De conference van Lausanne In den Ministerraad De Ibezetfisig ven hel Roergebied XXIX» JAARGANG NUMMER 31 Kerkstraat, en SI, Aalst. Tel. 1 II DAGBLAD 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nuffel-De Genot H. Koraualdus Zon op 7, toonder 4.35 Laatste Kwartier den 7 .Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havaa, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8,Parijs, Bream's Buildings, 6, Löndras E. C. 4.. De bezetting van de Ruhr is bet voornaamste vraagstuk vari den dag. Het beheerscht de openbare ineéuing en geeft aanleiding tot zienswijze en gedachtenwisselin— gen van zeer verschillende strek king. De socialisten en nog eenige an dere menschen, die trouwens alles afkeuren wat van Frankrijk uit gaat, zijn er tegen. Andere juichen ileii maatregel toe en vinden hem uitstekend. Zoo vinden wij in de «Peuple» van de hand van den lieer Vaiider- velde een .artikel, getiteld Hoé moet men Dtiitsehland doen beta len dat een waarlijk pleidooi is voor de Duitsehers en evengoed in een tier kranten van den overkant van den Rijn bad kunnen verschij nen. De ondergang van Duitseh land schrijft de heer Vander- velde is de ondergang van Eu ropa. na deze bloedige rampen, en wat nog aan burgerlijke bescha ving overblijft, zal te niet gaan. De weivaart van Diiitsehland is ook :1e welvaart van al degenen, die met Duitsehland zullen werken en han del drijven, van Engeland af. dat dan van de werkeloosheid zal be- yrijd zijn, tot Frankrijk toe, dat voor zijne Rotharingsche ertsen de Rijnlandsche kolen noodig beeft. En die kolen zal het kunnen krij gen door ruilwissél of door beta ling in natura. Door opeisching en geweld zal Frankrijk niets ontvan gen. En daarom is de Ruhrpolitiek, zelfs als mpn zich enkel plaatst op bel standpunt der bondgenooten, niet alleen een gevaarlijk avontuur, bet is eene weerzinwekkende dwaasheid. Zij kost geld in plaats van er op te brengen, Zij belet liet herstel in plaats van het te verge makkelijken. Zij vergroot den te genstand in plaats van hem te Over winnen. Zij verarmt iedereen en verrijkt niemand. Zij is vol bedrei ging, zoowel voor de Belgische en Fransche werklieden als voor /Je Duitsche. En om aan zijne bevestiging een soort van Iogischen ondergrond te geven, voegt de Belgische advocaat van Dr Cuno er nog bij het volgen de dilemma Men heeft te kiezen tusschen een verarmd Duitsehland, .dat niet betalen zal, of een Duitseh land dat wel betalen zal, indien bet zijn vroegere welvaart beeft terug gekregen. De lieer Vandervelde gaat blijk baar uit van de verondersteling.dat Duitsehland ooit betalen wil/Wij hebben echter alle reden om aan te nemen, na al bet gebeurde sedert vier jaren, dat Duitsehland niet be velalen zeil. In eene officieuse verklaring zei- de dezer dagen de Duitsche regee ring. dat zij over het herstel gaarne tot onderhandelen bereid is. maar dat deze besprekingen dar.'sïmran succes zouden hebben als voor goed afgezien werd van de politiek van sancties en panden en Duitseh land gelegenheid wordt gegeven zijne plannen voor de oplossing van bet vraagstuk in vrijheid te ontwikkelen en met de tegenpar tijen op gelijken voet te bespre ken. Deze verklaring komt wonder wel met de theorie van den lieer Vandervelde overeen i Uit de Ruhr terug, geen geweld, noch panden, en de Duitsehers laten voorstellen doen Daar zou wat moois van ko men 1 De, Ruin-bezetting beeft blijk baar veler berekening in de war ge stuurd, ook die van de^Dnitsclie re geering, die zich aan zulk een krachtproef niet had verwacht. Ze ongedaan maken en terugtrekken is niet alleen onmogelijk, het zou eene wezenlijke dwaasheid zijn. Men Zal zich tóch zeker niet voor stellen, denk ik. dat indien morgen de Franseh-Belgische troepen uit bet Ruhrgebied terugtrokken, de Duitsehers zich als één man in een toestand van onderworpenheid aan de Entente zouden stellen Het te gendeel is waar. De minste zwak heid aan de Ruhr wordt door de Duitsehers uitgebaat. Zou de Ruin-bezetting eene militaire mis lukking zijn, dan zou dat succes- de Duitsehers prikkelen tot liet ge bruiken van nog andere middelen dan die van lijdelijk verzet, om al dus te ontsnappen aan de plicht van te vergoeden en te betalen. Integendeel wil men voor geen ernstige moeilijkheden komen te staan, dan moet de schroef bijge draaid en niet losgedraaid worden aan de Ruhr. Men mag in 't begin weinig geestdrift getoond hebben, zooals uit de Kamerzitting b. v. ge bleken is, thans, nu de maatregel begonnen is, moet hij krachtig doorgezet worden, wil men niet voor een toestand staan, die nog slechter is, als voor hij genomen werd. De zaak moet beschouwd worden als een noodmaatregel, die, indien hij losgelaten wordt, een ramp kan worden. Wij zijn het dan ook volstrekt niet eens met het oordeel van den heer Vandervelde en tutti quanti, wanneer zij zeggen, dat van eene onwillige Duitsche regeering met de prang op den neus niets te lialen is. Wij antwoorden, dat zonder prang nog minder te bekomen is en dat men een deurwaarder niet voor zijn plezier stuurt naar een schul denaar, waar men toch nog jaren moet mee leven. Wij slikken ook den lioogen toon niet en de bangmakerij van de Ber- lijnsche staatslieden, Niet in alle eeuwigheid zullen we ons bukken voor de willekeur eener vreemde heerschappij, omdat we nu een maal tot onderteekening van het vredesverdrag en tot aanvaarding van het Londensoh ultimatum wer den gedwongen zeide verleden week de bekende Dr Ilermes. mi nister van financiën, in eene rijks dagrede. Dit wil natuurlijk zeg gen dat het nu uit is met bukken en knikken voor den overwinnaar, want dat openlijk verzot te ver wachten is. Welnu, dat verzet werd inder daad vastgesteld in eene flinke no ta, door den heer Jaspar in naam der Belgische regeering afgegeven aan den zaakgelastigde van Duitsehland, in Brussel. Hierdoor wordt aan het rijk te kennen gege ven, dat, voortaan, onder voorbe houd van nog strengere maatrege len, geen kolen meer uit het bezette gebied zullen doorgelaten 'worden naar het onbezette, Goed zoo Dat zal Berlijn mores loeren J Wij geven gaarne 'toé, 'dat Duitsehland in het thans zoo be langrijk conflikt met Frankrijk, ook eenige goede kaarten in zijn spel heeft De afzijdigheid van Engeland en Amerika, de sympa thie van Rusland, de Duitschge- zindheid der socialistische interna tionalen met hun invloed op het werkvolk ep eenige anderen van minder belang. Maar al die kaar ten wegen niet op tegen de sterke troef van Frankrijk, dat over de macht beschikt en dat het bezette gebied kan afscheiden van het overige Duitsehland. zoodat dit in de grootste cconimische en politie ke verlegenheid zal geraken. Met de kolenproductie yan Duitsehland in handen te houden en door de kanonnenfa- briek van Essen desnoods voor ei gen gebruik te belieeren, staan wij sterker en is liet rijk weerloos zoo kan men van deze zijde van. den Rijn gerust afwachten totdat het de heeren van Berlijn zal behagen voorstellen te doen. Het kan een tijdje duren, het kan tijdelijk financieele lasten me debrengen in plaats van inkoms ten, toch is de zekerheid van Duitsehland onder den knie te heb ben een grooter voordeel dan het perspectief van een nieuwen oor log. die in wreedheid en verniel zucht den vorigen ver zal overtref fen. "vSto—--i J>E KW A VET. HUTJE AMMONIAK NA DEN WINTER Het najaar was nadcelig voor de zaai- ing der winteï-graangewaeBea, doch het weder verder hoe) den winter door, ten minste tot op liet. oogenblïk dat wij dit artikel schroven half Januari bui tengewoon zacht. De graanvelden staan algemeen zeer goed, vele zelfs te dicht, -zoodat liet niet slecht zal zijn, zoo baast het gevaar voor nog strenge vorst of aanhoudenden sneeuwval voor goed zal voorbij wezen, eens duchtig t.e eggen. Wij hadden tamelijk: veel regenslag, zoodat de gronden, die bij de zaaiing geene opzettelijke ludpbomesfing zwa velzuren ammoniak ontvingen, gedu rende den verderen groei spoedig gebrek zullen gevoelen aan stikstof. De zwavelzure ammoniak is de ge schikte aanvullende slikstofinest der graangewassen hij het. uitgaan van den winter, dus bij hel, hernemen van den groei. Op dat tijdstip, is de grond altijd nog al vochtig, zoodat de zwavelzure ammoniak spoedig oplost, en door ganscli de bouwlaag verspreid wórdt. Anderzijds stelt deze meelstof niet aan verlies Mooi door uitloogiug, en sal- peterznurgist zij trapsgewijs en aanhou dend, zoodat zij den herlzaamstèn in vloed heeft op den groei van liet graan gewas, waarop zij toegepast werd. Men gebruikt van 100 tot 1.50 kgr. per hoe tare. Voegt men daarbij 400 tol 500 kgr. superfosfaat, hot zal er slechts te beter om zijn. Deze meststoffen kunnen afzonder lijk uitgestrooid worden, doch liet is ver- kiaslijtet ze on middel ijk voor de uit- strooiing te- mengen, waarna het graan veld geegd en gerold wordt. Intensiever* dert de uitbarsting ran den Mbnf Pelt' nooit zulk een schok zich had voorne- daan. De -tijdingen uit Midden-Amerika en uit de eilanden der Stilte Zuidzee ko uten die vooruitzichten bevestigen. Men hooft inderdaad met eene ver schrikkelijke ramp te doen. Een telegram uit Honolulu -zegt dat vier springvloeden zich hebben voorge daan te Ilaleiwa, op 80 mijlen van Ho nolulu, r Volgens een bericht uit .Hulo, 4 Fe bruari, zouden 10 Japansdie schippers omgekomen zijn. Clolvon van 50 meters hoogte vernielden de schepen. Over het dorp KaluiUii spoelden ze ven reusachtige golven over het land, alles vernielend op hunnen weg. Sedert 12' uur zijn de 'vuurspuwende' bergen allerwege in werking, niet al leen 1e Lessen in Califomie die sedert jaren en jaren stil -bleef, maar ook de Ometepe, in Nicaragua men verwacht ook een vulkanisch ontwaken in Alas ka. Uit Samoa komen geen berichten toe, daar de verbindingen verbroken zijn! Ook met Guam, in Westen der Stille Zuidzee, zijn de verbindingen verbro ken. wat de uitgestrektheid der aard'be- ing bewijst. De correspondent van Daily Chro nicle tc New-York seint dat' de diepte der Stille Zuidzee verscheurd werden. Zondag morgen te 11 uur 13 door een ■eersten aardschok, daarna tc 13 uur 54 door een tweeden. De groep der Hawai-cilanden is een centrum van toerisme voor de Amerika nen. Op het voornaamste ciliuid. in de baai van Hulo, kwam de zee- als een 15 "°et hooge muur het land inrollen. Automobilisten, die waterhoos zien de aankomen, vluchtten de hoogten op, hunne machienen in den steek latend. Hot water heeft al de pleziervaartui gen in de baai en al de verlaten automo bielen verzwolgen en de magazijnen angabonen de haven vernield. Het is onmogelijk het aantal men sehen te schatten die hij deze verschrik kelijke ramp om liet leven 'zijn geko men. Nadere bijzonderheden In de observatorium 1e Florence, in Italië, werd een aardschok waargeno men men berekent dat. deze zich in Midden-Amerika voordeed. Deze aardbeving zou in hevigheid die welke onlangs de Chileensclie kust tei sterde, verre overtreffen. liet observatorium yan Ukkcl deelt het volgende mede Een geweldige aardbeving werd al hier waargenomen op S Februari, te 16 uur, 18 minuten. 15 pee, streek 'dor Aleoetiselie «eilanden. Van oen andere kant meldt ook het observatorium van Ottawa (Canada) ge weldige aardschokken on daar eituefert men de "aardbeving ook in Midden- Amerika. We zullen mi wel spoedig weten waar liet eigenlijk heeft plaats gehad, IMere tijdingen dulden aan waar ei genlijk de aardbeving plaats had, name lijk op de Sandwicheilanden. Deze rijn ook gekend als de Hawaï- ei lauden on zijn gelegen in den Stillen Oceaan. Ziehier bijzonderheden over de ramp Volgens telegrammen uit New-York aan de Londensche Maden was de aard- heving bijzonder hevig. Een gedeelte van de stad Hild Bay is verwoest. De spoorwegbruggen en de magazijnen tegenover de haven van Hild Bay zijn vernield, barken verbrij zeld automobielen verpletterd. Het aantal slachtoffers is nog onbe kend alle verkeer met Hild Bay is on derbroken. Van een anderen kant is in Cali-fornie de piek van Lessen in working getreden en hooft gedurende 12 uren gloeiende lava gespuwd. EENE VERSCHRIKKELIJKE RAMP De waarnamingen der verschillende observatoriums stemden overeen dat se.- HET VERTREK DER AFVAARDIGING-EN Lord öurzon on de Engelsehe afge- vaardigiüg waren, gisteren morgend ic Parijs en vertrokken te 3 ure naar Lon den. Dc Fransche afvaardiging verliet Laxisannc, gieren te drie ure. Ook de ItaliaanscKe afvaardiging is uit Lausanue vertrokken. -De Turken vertrokken vandaag. ELKEEN HERNEEMT ZIJN VRIJHEID VERKLAART 1SMED PASJA L>itted psaja ontving Zondag avond de vertegenwoordigers der internationa le pens. Hij wierp de schuld der mislukking op de stijfhoofdige houding der goal lieerden in zake de economische bepa lingen van het verdrag. Hij rekent er op een officiecle mede- deeling van diet einde der conferentie van de geallieerden te ontvangen. In afwachting zullen de betrekkin gen van Turkije met dc mogendheden door de aocoorden yan Moedunia be heerscht borden. /-Na. de mededeeling vari de misluk king der besprekingen te Lausanne zal elkeen zijn eigen vrijheid hernemen. Ismed pasja drukte er op dat de con ferentie niet officieel geëindigd .ver klaard werd. Net als hij verzocht werd te komen. moet mien hem thans laten weten dat de on'd erhandelingen ophielden Wacht men daarmede dan verlaat hij Lausanne, houdt de wapenstilstand op, 'en dit met al de mogelijke gervoigen, Langs diplomatieke weg kunnen ver anderingen komen aan den geschapen toestand. Onder tusschen vertrekken pok heden 'de Italianen. De Turken lieten zich misleiden door de berichten die zij van afgevaardigden in de geallieerden landen ontvingen, en waarin men deed uitschijnen dat toege vingen zouden gebeuren, zoo Angora «tand hield. Volgens de Times zijn de Turken nog niet op den graad van beschaving' gekomen, waarop zij zich beroepen^ Maandag namiddag werd oen minis terraad gehouden onder voorzitterschap van Af. Thounis. M. Jaspar, minister van Buitenland- sehe /aken, bracht verslag uit over den toestand in liet Roergebied. De bezetting en de dwangmaatregelen doen zich reeds voelen op onbezet Duitsehland, doch de berichten in :*>m- mige vreemde bladen verschenen, vol gens welke het Duitech gouvernement reeds op het punt zou zijn toe te geveu. zijn uit de lucht gegrepen. In officiecle kringen wordt ook geen geloof gehecht aan den aanstaanden val \an het kabinet Cuno. Overigens zal hot wel. een tijdje duren vooraleer de dwang maatregelen, door Frankrijk en Bclgre genomen, hunne uitwerking ten voHc- zullon doen voelen. De raad hield zich nadien bezig met de parlementaire werkzaamheden, on der moer met de militaire kwestie. Naar alle waarschijnlijkheid zal M. Devèze. mnlisier van landsverdediging in dc Kamerzitting van Donderdag het woord nemen. Do kwestie der Vlaamsche Hoogo- school is niet ten berde gekomen, daar de Senaat binnen een drietal weken, dc bespreking zal aanvangen. A olgens L' Etoile Relge schijnt het zeker, dat- de tekst door de Kamer gestemd,, door den Senaat zal verwor pen worden, met eene meerderheid van een twaalftal stemmen. Rij welke form nul de Senaat zich zal aansluiten, kan tot hiort-oe niet gezegd worden. Men verzekert dat liet gouver nement. eene transactioncelo formuut zoekt, doch dat M. Nolf tot hiertoe no«- niets gevonden heeft. DE FRANSCHEN TE OEFEN BURG liet IVoIff-agentschap verneemt uit Larlsrulre Do bevelhebber der Fransche bezet tingstroepen van Offenburg heeft een proclamatie wtgwaawUgd verklarende (lat do bezetting van Offenburg door de Fransche (roepen geen enkel militair doel nastreeft, en niet tegen dc bevol king gericht ic, maar een sanctie uit maakt tegen zakore daden die met liet Vredesverdrag in strijd rijn. De i utcmauonalc treinen voor Hol land en Zwitserland bestemd zullen al leen mogen doorrijden cn dc voorschrif ten der inlergcallieerde Rijnlandcom missie treden van nu af in het nieuw bezet gebied in voege. Do openbare diensten zullen ouder bet toezicht der Fransche bezettings- overbcden voortgezet worden en het personeel zal op zijn post- blijven. De overheidspersonen van don Staat ten van de stad, zullen verantwoordelijk gesteld worden voor do uitvoering dezer bevelen, alsook voor elke daad van te genwerking of sabotage. De Duitsche politie en de Duitsche gendarmen slaan onder de bevelen der Fransche overheden. De samenscholingen van meer dan vijf personen zijn verboden. Het verkeer in do straten is van 21 tot 0 uur geschorst. Al de wapens moeten ingeleverd wor den de telegrammen zi jn aan dc Fran sche censuur ondervvoijion. De Badensche restoring heeft tegen de bezetting van Offenburg verzet aau- geteekend en aan de ambtenaars verbo den de 'bevelen der Fransche overheden te ontvangen en uit. te voeren. De Fransche overlieden hebben op het stadhuis een onderhoud gehad met. do gemeenteraadsleden. DE BEWAKINGSGORDEL. HET STRENGE TOEZICHT Volgen dé 'kolentreinen werden door de Franse-ben tegengehouden, omdat, zij «beproefden den bewakingsgórdel onge zien voorbij te rijden te Dortmund 1 'trein met- cokes on 1) treinen met steen kolen te Lonen 1 trein met steenko len te Arlshorst 2 treinen met steen kolen en cokes te Dorsten .1 -trein met steenkolen. ■EEN DUITSCHE NOTA Berlijn. 5 Febr. Op de mondoling- sohe nota waarin de Fransche regeering meedeelt dat -met ingang van 1 Februari geen steenkool en cokes meer uit liet bezette gebied naar bot onbezette Duitsehland wordt doorgelaten, en waarin zij zich tevens verdere sancties voorbehoudt, heeft de rijks regeer iug liet volgende geantwoord i« De Fransche regeering herhaalt haat poging om de Yorautw.ooydelijli,t

De Volksstem | 1923 | | pagina 1