15 Donderdag Febr. 1925 Eens Nijverheids- overeenkomst Bericht aan de woekeraars Net aschkruisje De Gentsche Floralien De imk Steimann De bezetting van het Roergebied Nog den Minisierrsad van Maandag avond Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tol. 114 XXIX- JAARGANG NUMMER 3B 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt nmiiöiiaat, - - «w - - w <-» Publiciteit buiten bet, Arr. AALST E Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8,Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres K C. 4. H. Euphroaina Zonop 7,01 onder 5.08 Nieuwe Naam den 15 Itctrekléing'e» 'tussdhen 'patroon» en werklieden Onder titel van Nijverheids- overeenkomst »- geeft het handels bijvoegsel van den Times een artikel, waarin de gevaren der hui dige politiek onder oogpunt van werkvoorwaarden, duidelijk aan gewezen worden. Voor den oorlog, zegt de sehrij- Ver, was er nooit kwestie of het mo gelijk was van leven de arbeid was koopwaar en ging zoodoende onder de wet van vraag en aanbod gebukt. Niemand zal betwisten, dat er geen misbruiken bestonden en elk weldenkend man zal zich verbeu gen. geene minderjarige kinderen nog lange uren, in een overlutten dampkring te zien werken. De oorlog beeft een volkomen ommekeer in de openbare zienswij ze verwekt. De onzekerheid van het oogenblik. de ongewone bestaans voorwaarden, hebben tot nu toe on bekende eischen doen oprijzen. De bestaansmiddelen der nijver heid zijn van geeuen tel meer de levensstandaard alleen komt nog in aanmerking. Tegenwoordig worden de ekono- misclie wetten door de wederzijd- sehe. kracht der tegenovereenge- ktelde partijen met dé voeten ge treden. Een werkman schat dat hij om te leven, zulk loon moet ver dienen krijgt hij het niet, laat hij den arbeid staan, Zonder twijfel ware 't ideaal aan iedereen de best mogelijk ekono- mische standard of life te ver- zékeren,en aan het kapitaal een ge noegzaam inkomen te waarborgen, oriA het aan te zetten zich aan de nijverheid toe te wijden. Ongelukkig zal dit ideaal nooit bereikt worden. Waar is het hulpmiddel 7 Eerst en vooral in de voortbrengst. Vervolgens in eene verandering der zienswijze. Het is noodig dat de werkman zich inprente dat hij niet altijd belang heeft hooge loo- nen op te strijken, die de nijver heid naar den ondergang sleepen. Men moet den werkman bewij zen dat de onveranderlijke ekono- mische wetten den eenen of jden anderen dag hun wederwraak zul len nemen. Men moet hem overtuigen dat al de takken der nijverheid aan el kander hangen en dat de hooge loo- nen, voor het oogenblik in één der takken betaald, fnlsscjiien jbinnen een kort een anderen tak doen ster ven. Om dit doel te bereiken eindigt de schrijver zijn artikel met me nigvuldige onderhouden tussehen patroons en bedienden aan te ra den. Beiden werken voor de voort- bengst, beiden hebben ei' belang hij en moeten dus malkander helpen. Het is natuurlijk een moeilijk, ■ten kiesch vraagpunt 't kan niet worden bestudeerd en opgelost door eene der partijen, het dient, in een kalme atmosfeer en zonder vooringenomenheid, te worden be studeerd en onderzocht tussehen werkgevers, en werknemers, tus sehen patroons en werklieden. ZITTING DER TAALCOMMISSIE Bmssd, 13 Feb. De taaloomraiseie van den Senaat vergaderde heden avond om de vervlaamseliing van Gent te be spreken. Het voorstel Dnmon (hoogeseliool te Brugge) werd met algemeeno stemmen Verworpenliet voorstel Magnetic (nieu we Vlaamscho hoogesckool) werd ver worpen met 10 stemmen tegen 4 (Mme Spaak en MM RemouehsmpS, Rom- bauts en Derbaix). Het voorstel Speyer (ontdubbeling) werd verworpen, gelijkheid van stem men. Hot amendement Van Rposbroeek op art. 1 van het Kameronlwerp werd als vervallon beeohouwd. De commissie lieeft evan de kwestie der twee verslaggew»» aangeraakt de oplossing wowtt bfeeirtuwd als anti-re glementair en zal aan den Senaat over gelaten worden. Do volgende ./Vergadering der com missie zal plaats hebben Dinsdag aan staande. Een besluit van den minister van jus- tieci© gaat binnen kort al .de winkeliers verplichten de prijzen van al de koop waren aan te plakken. De rechtbanken zullen ha te gaan hebben of die prijzen woekerprijzen zijn, door vergelijking van den prijs van aankoop met den prijs van ver koop. Als strafmaatregelen zal men hebben De eerste maal sluiting van den win kel voor een termijn van 3 tob 15 da gen Bij hervalling SLUITING VAN DEN .WINKEL VOOR 6 MAANDEN. Toén wij kinderen waren liepen wij viool ijk ter kerk om een aschkruisje. Wie toen reeds aan het menscheüjk opzicht onderworpen was, vaagde bij liet- buitenkomen der kerk het 'kruisje af. Hij die aanleg had om een belijder te worden liet het kruisje staan en trok de straat op. Wij zijn ouder geworden. Bij elk heengaan van een geliefd wezen, hebben wij de diepe beteekenis van het asch kruisje leeren begrijpen. ï..Eens worden wij, die in den Strijd stonden, 'gelegd onder de groene sargie. Als wij dan maar den strijd hebben gestreden uit liefde voor ons ideaal, zonder haat jegens wien het ook zij I Ik wensch zulk zalig heengaan, aan eenieder. RHUBARBER In alle tuinen en Jbij de hoveniers rond de steden en graote centra wordt rhubarber gekweekt, omdat het een smakelijk en zeer gezonde groente is, die loónende winsten afwerpt wanneer men een oordeelkundige teeltwijze toe past. '*t Is ten andere eeno plant die in alle gronden gedijt als ze maar -vrucht baar zijn en als or geen gebrek is aan vocht. Men dient volstrekt goede variëtei ten te kweekon, liefst de Victoria en de Paragou Deze verscheidenhe den geven vleezige, breed© en lange ste len, en zijn dusvolgens aanbevelens waardig. De voortzetting gebeurt door afscheuring der wortelscheuten in de maand Maart men neemt stukken van planten met 2 of 3 oogen, die men ©eni ge dagen laat uitdrogen om het verrot ten te keer te gaan. De planting gebeurt op eenen afstand van 70 tób 80 centimeters in alle lich tingen. Het 1ste jaar zal men geen blad stelen plukken, maar men mag -vroege aardappels als tussehen plantin g kwee- ken. Het 2de jaar plukt men een goed deel af, en het 3o jaar heeft lm en een volle opbrengst en dat gedurende zes, zeven of acht jaren, als men sterk be mest. Voor 'de planting moet men zórgen een tamelijke hoeveelheid goed geleer den stalmest toe te dienen, en te dier gelegenheid geve men insgelijks per are 8 tot 10 kgr. ijzoTslakken en 3 tot 4 kgr. chloorpotasoh, of zwavelzure po- tasch, Op den ómgeploegden akker etrooio men per are voor de plan'üng nog 4 tot 8 kgr. zwavelzuur ammoniak dig zorg vuldig wordt ondorgeegd. 's Zomers is het aan te raden twee of drie maal duchtig to begieten met beir of met- een© oploasng van zwavel zuur ammoniak in water, in de verhou ding van 2 grammen per li-tor waJtor. Daar deze plant weelderig groeit moet men jaarlijks per are over den akker regelmatig 4 tot 6 kgr. zwavelzuur am moniak uitstrooien en 4 tot 6 kgr. su perfosfaat en 2 lot 3 kgr. zwavelzure po- tasch. Deze meststoffen, zorgvuldig ver mengd, worden zoo vroeg mogelijk on dergewerkt 1 DIXJi (14-22 April) HET PALETS DER ORCHIDEEN De Kring «Ier Belgisehe Orehideen- kweekers, die als loden niet alleenlijk 1de meest bekende 'beroepsmannen.maar ook do bekwaamste liefhebbers telt, hoeft ten alle tijde, ter gelegenheid der voorgaande bloemententoonstellingen, de belangrijkste verzamelingen orchi- doen van de grootete waarde ingezon den. Deze maal ook zal dezen wakkeren kring aan de Floralien hare gewaardeer de medewerking verleenen hij heeft zijne leden in het Feestpaleis vereenigd 'en er kous gedaan van de plaatsen die zijne medeleder, zullen innemen. iDe plans en do indeeling van het Or- ehideenpaleis zijn tban3 aan de goed keuring van het inrichting3comiteit on- tderworpen, en alles laat voorzien dat bin nen eenige dagen de uitgestrekte roton de des rordieps van den rechteren vleu gel van het Feestpaleis in een salon zal herschapen zijn,waar do schoonste aller uitheemselic bloomen zullen prijken. Onze orchidcenkweekers, zoowel lief hebbers als vakmannen, zullon er met hunne Engelsebe en Fransehe mededin gers uitgestrekte standplaatsen innemen die de schoonheid en de waarde hunner inzendingen zullen evenaren. 1 Ook voorspelt men ons merkwaardige wijzigingen in de kunst deze prachtige bloemen ton toon te ptellc-n, hetgeen zonder twijfel van het orehideen pa! eis een der aantrekkelijkheden der Flora lien maken zal. EEN MAGISTRAAT BIJNA SCHIE- LIJK OVERLEDEN. DE PROKUREUR DES KONINGS GEKWETST DE DEBATTEN BEGINNEN DON DERDAG 15 FEBRUARI Dinsdag namiddag zou het Assisen hof van Antwerpen uitspraak doen in eene zedenzaak, toen de rechter M. Lam- proye, onder-voorzitter dor rechtbank van eersten aariltg schielijk-ineenzakte, <;loor ©ene beroerte -getroffen. Hij werd in der haast naar zijne woning overge bracht, waar hij kort nadien bezweek. M. Lamproye, moest heden Donder dag zetelen als bijzitter in de zaak Stein mann. Van den andoren kant heeft de pra- kurour des Koning», M. Deschepper, VIie in de zaak Steinmann den zetel van openbaar ministerie bekleedt, zich den voet verstuikt bij een tramongeval. Men had reeds gedacht, dat deze twee incidenten een verdagen van het proces Steinmann zouden veroorzaakt hebben, doch er is besloten, dat deze zaak wel Donderdag "15 Februari zal opgeroepen worden. Reods Dinsdag avond werd een plaatsvervanger aangeduid voor M. Lamproye, namelijk M. Cruysmans, ook onder-voorzitter hij de rechtbank van eersten aanleg. NIEUWE STUKKEN Het dossier van de belangwekkende zaak Steinmann is nog niet groot en lij vig genoeg. De Anfcwerpsche verdedigers van de beklaagden, Mters Verhaot en Grijs- peerdt hebben Zondag een brief ontvan gen, hen meldende dat er nieuwe stuk ken bij het dossier waren gevoegd en dat zij zich -ten gerechfehove aan to bie den hadden om deze nieuwe stukken te onderzoeken. Toen de verdedigers aan dien wensch gevolg gaven, bleek het dat de nieuwo stukken achter slot lagen en niemand wist waar de sleutel gebleven was. Of die sleutel later gevonden werd, kun nen wij niet mededeelen. DE GETUIGEN VAN, LEON VAN DE WOUWER (Ziehier de getuigen door Leon Van de Wouwer gedaagd M. dokter Demets, M. L. Dua, Mej. Vouwé, M. Drion, Mad. J. Dumon, Mad. Rouffart, M. Nic. Cupérus, M. Alb. Leys, M. Fred, do France, M. A. Colis, D. Dedeken, M. dokter Van der Striokt, M. Witdock, M. notaris Fiocco, M. C. Cupérus, M L. Van Glabbeok, M. H. De Schepper, M. L. De Jongli, M. F. Bosmans, M. L. Oaignaux, M. G. Staes, M. M. Tumelair, M. Oct. Stoffels, M, Léon Bol, Mj. Éertha Amelinckx, M, burggraaf do Joly, M. graaf Ed. d' Oul- tremont, M. do schildknaap R. Jóoris, M. W. Parmontier, M. baron Snoy, M. de Schieter© de Lophem, M. graaf H. du Chastel dc la Howarderie, M. graaf Guy de Beaufort, M. F. Meeus, M. W. Grisar, M. J. Muylle, M. A Hageman, M. Van Strydonek, oerw. K Qartoa de &riart, M, Ma .Wiliarj» NOG 'T INCIDENT TE GELSENKIRCHEN Twee Frailsche gendarmen begaven zich per auto naar Gelsenkirchen om een brief naar het jgomcentehuis te -brengen. De Duitsche chauffeur hield zijn-auto In een straat staande om een inlichting te vragen. Op dit oogenblik naderde een dranken agent het rijtuig en snauwde den chauffeur toe waarom hij geen licht achteraan zijn auto had. De leider antwoordde dat hij Franschen vervoerde. De Duitsche agent trok zijn revolver roepend dat hij al de inzitten den dooden ging. De twee gcndamïen stapten uit en, hecschon don baldadigaard in den auto. Maar zes agenten uit een nabij gelegen policiepost door een; voorbijganger ver wittigd, snelden toe en cischten de in vrijheidstelling van den dronken agent. Om vorder bloedvergieten te voorko men cn onder bedreiging werden de gendarmen verplicht don dranken agent zijn wapen terug te geven. De agenten poogden hun kameraad mede te slopen,maar deze ontsnapte hen cn sloeg een der gendarmen, met zijn revolver boven het oog. De gendarm vuurde en trof den baldadigaard doode- lijk. Nu volgde een gevecht tijdens het welk een vijftigtal kogels gewisseld wer den. Slechts achter den auto beschermd werden beide gendarmen gewond, waar van eene tamelijk zwaar. Zij gelukten er echter in, in eeno nabijgelegen bank te vluchten, van waaruit zij alarm ga ven. Men vervoerde bon naar he.t gast huis. De burgemeester, de policieprefect en verdacht!© agenten werden aange houden en morgen moet een geldboot van 100 millioen mark betaald zijn. 5? Dinsdag morgend is eene sterke troe- pen-afdeeling aangevoerd door verschei dene officieren Gelsenkirchen binnen gerukt. De bevelhebber dozer afdceling 'eisch- te onmiddelijke uitlevering der zes po- licieagenton die in het incident betrok ken" waren geweest. De bestuurder voldeied aan den eisclj en de troepen vertrokken met^ de zes gevangenen. Onderweg werden dan nog verschei dene andero agenten aangehouden we gens hunne uitdagende houding jegens de Fransehe troepen. De zes plichtige policieagenten zullen voor den krijgsraad gedaagd worden. Volgens het militaire strafwetboek kan de doodstraf tegen hen uitgesproken worden. EEN SCHILDWACHT AANGERAND Drie kerels poogden in den afgeloo- pen nacht een scliildwacht aan te ran den nabij Recklinghausen. Dit galge naas werd aangehouden, een der kerels kon, ©utenaptpen maar /werd niet (een vuurschot tijdens <zijn vlucht gewond. Talrijke agenten zetten zich in bur ger om de officieren nieft te moeten grotten. EMMERICH EN WESEÜ BEZET Dusseldorf, 13 Fob'. Emmerich en Wesel werden dezen morgen om 8 u. zonder eenig Incident, door Belgische troepen bezet. De bedienden vafi de telefoon-cen traal hebben yandaag het werk stil ge legd. HET UITWERKSED yAN DEN BLOÖUS Dusseldorf, 13 Feb. Meal begint het uitwerksel van den blocus in onbe- zeib Duitschland gewaar te worden. Zoo hoeft b. v. de op eenige kilome ter» afstand van het Roerbekken gele gen jélektrieket-dentriaall van, (Elberfeld maar voor een vier dagen brandstof meer, en kan ze voor de verlichting niet meer instaan. To Haste werden itweo hoogovens op vier, wegens te kort aan brandstof, toe gedekt. De arbeiders uit de streek wor den aan niet produktieve, arbeid bezig gehouden. OM DE MARK OP TE HOUDEN Dusseldorf, 13 Feb. Het gerucht wordt verbreid dat de Rijksbank 10 mil lioen mark-goud besteed heeft voor het aankoopen van marken op de vreemde markten, onder andere te New-York en te Amsterdam. Do Duitsche regeering zou er dc Duit sche banken too hebben doen besluiten, al hunne krachten in te spannen om gS durende de huidige periode de mark op te houden. De bank Mendelsohn zou eei; belangrijk deel harer vreemde deviezort in ondernemingen van dien aard gesto ken hebben. BERLUINSCHE iWERKIUOZEN VRAGEN OM IN HET ROERGE- BIED TE GAAN WERKEN Eenige honderden Berlijnschc werk- ioozon hadden aan de Fransc-he over heid te Essen, oen aanbevolen brief ge stuurd, om te vragen in liet Roergebied werkstellig gemaakt te worden. De brief is thans teruggekeerd, met de melding Bestemmeling onbekend Do brief was te Essen, door de Duitsche censuur &cop6nd en dan naar Beriijn terugge stuurd- IN DE HOLLANDSCHE TWEEDE KAMER Dinsdag is in de Hollandsehe tweede Kamer eeno vraag van den socialist Traelstra ten- berde gekomen, strekken de, om het gouvernement te mogen on dervragen over do bezetting van het Roergebied. De voorzitter der Kamor stelde voor de vraag te verwerpen, daar de Hollandsehe belangen niet' op 't spel "Stonden. Do toelating werd dan ook geweigerd met 56 stemmen tegen 26. Ziehier officieuse inlichtingen over do vergadering. De zitting, te 3 uur na middag begonnen, liep eerst rond 8 uur 's avonds af al de ministers, behalve M. Neujean, die op reis is, waren aan wezig. M. Jaspai'i rapport makend over den toestand in den Ruhr on over zijne ge sprekken te Parijs mét M. Poincaró en te Brussel met M. Le Tracquer, zegde welke maatregelen genomen werden, om het nazicht over de graotnij verheid in bezet Duitschland te verzekeren. En welke economische drukking op Duitschland er zou uitgeoefelKl worden, doipr het verbod van uitvoer van in Duitschland gefabriceerde producten, voor welken uitvoer voortaan eeno toela ting der Fransch-Belgisclie overheden noodig is. Wat het koïenvervoer aangaat, het verbeterd met den dag gisteren zijn 1200 ton Ruhrkolen in België inge voerd. Men lieeft, meenen wij, de kwestie onderzocht of het verbod van gefabri ceerde producten uit niet-bezet Duitsch land uit te voeren niet voorraden zou opstapelen die, naar Belgie of andere landen uitgevoerd, aan do Bclgisclio nijverheid zou kunnen schaden. Desaangaande zullen de nijveraars gepolst worden over de maatregelen, die moeten genomen om geen Bdgkche belangen te benadeelen. Al de maatregelen waarbij heeren Theimis en Jaspar zdch aansloten, wer den goedgekeurd door den ministerraad. De Fransehe en Belgische regecrin- gen handelen in volkomen overeenstem ming, maar ieder in volledige vrijheid; geen enkel besluit wordt genomon dan na yoorafgaandelijke overeenstemming. Over liet verslag der commissie van bezuinigingen, voorgezeten door M. De Haene, raadsheer bij het Verbrekings hof, kan het volgende worden gemeld. Deze commissie hooft de beschikbaar stelling vooruitgezet der ambtenaren en agenten, wier dienaten niet meer nuttig zouden zijn aan don Staat, of wier be diening doubie-emploi zou maken met andere bedieningen7 door Staats ambtenaren waargenomen. Die hervorming doet ©venwel moei lijkheden ontstaan wat. betreft de voor-1 waarden voor op pensioen stelling der betrokken agenten en het vaststellen der hun toe te kennen schadeloosstel ling. De ministerraad heeft Vervolgens op nieuw de begrootingen onderzocht, om te zien welke Staatsuitgaven kunnen verminderd worden. Men heeft zekere posten nagezien, maar 't schijnt dat bezuinigingen vin den een heel moeilijk iets is. Kortom, men heeft besloten, zich iri afwachting te verzotten tegen alle voor stellen tot verhooging van om 't even welk crediet. In strijd met- wat men gemeld heeft, is geen besluit, genomen rakende de mi- nisteriécle automobielen. Het schijnt waarschijnlijk dat do ministorieele au- ios zullen worden afgeschaft, maar^ dat de ministers 10.000 fr. zullen krijgen om hen too te laten airtoe te huren^

De Volksstem | 1923 | | pagina 1