Onschuld zegepraalt "TeTaat psiiifiitts BQRWlöuS He! drama van Li Diefstal van 60.660 frank te Etterbeek *1 Wit Stoopke Be doodrijders Erg ongeval fe Goulflei L'EOLIENNE Kredietopeningen Een spoorwegramp vermeden Banque d'Alost Alle Bank- en^Beursverrichtingen Goede Beleggingswaarden sus Brandkasten van af 15 Frank Hef drama van SI Nikolaas Spaarkas 4 t h. KAMER BEURS VAN BRUSSEL EEN OFFICIER DOODT EEN DEMJNNAAR ME- EN VERWONDT 4 ANDERE PERSONEN Nadere bijzonderheden Ziehier volledige bijzonderheden over het drama in een danszaal in de rue du Pont d'Avroy, to Luik De dader is Richard Minet, kapitein rx>mmandanfc van het 12e linie, gedeta cheerd bij do geniè, woonachtig rue de fa Montague, te Luik en gekazerneerd op het fort de Chartreuse. De officier had kennis gemaakt met MejClotilde C., 24 jaar oud, wonende roet hare oudere, rue St. Leonard. De ifamilie van het meisje wilde van die betrekkingen niet hooren en had kapi tein Minet verzocht uit het huis te "blij •ven. Maar de kapitein bleef nochtans het meisje zien en .moest haar nu Zon dag avond ontmoeten. Hij vond haar echter 'niet op de af gesproken plaats en ging op zoek, tot hij haar vond in de Palace, waar zij aan 't dansen was met een handelsagent M. Ulric Courtois, 27 jaar oud, wonen de boulevard d'Avroy. }t Is op het zicht van het dansend koppel dat de kapitein zijn revolver trok en als razend begon te schieten in den hoop der dam^rs. M. Courtois werd door een der kogels in het hoofd getroffen en was op den slag dood. Mej. Clotilde G. werd tweemaal troffen en in zeer gevaarlijken toestand naar het gasthuis gevoerd. In 'fc geheel heeft kapitein Minet ze ven schoten met zijnen browning ge lost. Werden nog in de zaal min of meer erg gewond Mej. Melanie Driori, 23 jaar öud, wonende te Ans, de dij doorboord door een kogel M. Francois Gigot, 18 jaar oud, rech terbil doorboord M. Paul Henry, 24 jaar öud, gewond aan de band Een Braziliaan, geschramd door èfen kogel die zijne kloeren scheurde. Hun toestand boezemt geen onrust in. De moordenaar, die als wezenloos toe schouwde, werd ontwapend en naar de gevangenis gebracht hij scheen niet te beseffen wat hij gedaan had in eene vlaag van minnenijd. Het lijk van Courtois bleef óp de plaats liggen tot bij de komst van het parket. Het slachtoffer was de eenige; zoon van M. Courtois, nijverear. 'Men kan zich wel inbeelden dat 'de danszaal onmiddelijk werd g< enkt dat binnen eenige dag-a alles zal hersteld zijn. Do handelwijze van werkman Blon- dol verdient allen lof. Dank zij zijn moed werden er misschien talrijke mensclionlevens gered. De spoorweghelling, waar de grond verschuiving zich voordeed, werd on der de bezetting aangelegd en is 10 me ter hoog. DRIE PERSONEN AANGEHOUDEN AANZIENLIJKE SOMMEN IN, BESLAG GENOMEN 25 December LI. werd er ten huize van Movr. Saint Jean, Olmstraat, 69. Etterbeek, diefstal met inbraak ge pleegd. De buit was groot zilverwerk, eene som van 350 frank en voor onge veer 60.000 fr. aan verschillende ef fecten. Trots ijverig onderzoek was de politie tot dusverre niet op het spoor der dieven gekomen. Maandag 11., tegen 12 uur, kwam ie mand die zich D.., noemde, woonachtig 'bo Elsene, bij Oen wisselagent op den Leuvenschen steenweg te St. Joost-ten Noode, verscheidene stukken ten ver koop aanbieden. De wisselagent bemerk te dat er oppositie tegen die stukken beetond. Hij liet heimelijk de politie waarschuwen dezo verscheen onver wijld ter plaatse, en toen kwam alles aan het lióht. Er wórden huiszoekingen gedaan, en zoo ontdekte men aanzienlijke waarden, voortkomende van den diefstal bij Mev. Saint-Jean. In verband met deae «aak •zijn drie personen aangehouden.; Jacques Neefs, Antwtrpaa 29375.1 Dringt aan dat men u geve Bakpoeder (Baking Powder) Het beste, het zuiverste, het goedkoopste. C» BOVRIL, Brussel. Gistermorgen heeft er op de Fonsny- laan, te St. Gillis, een schrikkelijk auto- ongeluk plaats gehad, dat aan do roeke loosheid van den chauffeur te wijten is. Eon partikuliere auto, die uit de rich ting van Vorst kwam, reed met overma tige snelheid door genoemde laan in de richting van het Grondwetplen. Een po litieagent deed den chauffeur opmer ken, dat hij te snel reed, maar de on voorzichtige stoodde zich aan dien wenk. Het hoofd omwendende, om te zien of de agent proces-verhaal opmaakte, wierp de chauffeur een keianlegger omver, die onder -bet rijtuig verdween. Nu stopte bij. Voorbijgangers en politie kwamen den gekwetste tor hulp, zekere Edgard Brassar, 45 .jaar oud, woonachtig te Waterloo, Steenweg op Brussel. De ar me man bloedde vreesdij k aan het •hoofd en Haagde over inwendige pij nen. In deern iswekkenden^ staat werd hij overgebracht naair bet ziekenhuis op de Molière-laan. De politie heeft proces verbaal tegen den roekeloezen chauffeur Het paard van een melbverkoopér sloeg Maandag op hol te Couillet en werd door een kolenhandelaar bij de teugels gegrepen. Deze laatete werd Ongelukkiglijk meegesleurd, wijl zijn voet tusschen het wiel en de rem van de kar gvat was. De eigenaar van de melkkar werd ten gronde geslingerd en erg gekwetst. Zij ne moeder, die ook meereed, klampte zich aan de teugels vast, maar tever geefs. Het paard viel en, het rijtuig Vloog aan spaanders. De vrouw en haar fcoöif wérden erg gekwetst en de laatste verkeert zelfs in stervensnood. Société Anonyroe Tissage Mécanique de Soieries^ Alost. Le Conseil d' Ad»rioi»tnrt,k>ri a l'hon- neur de oonvoquei' MM. les Aetionnai- res a 1' Assemblee générale ordinaire, qui se tiendra au Qiège Sooial, 49, rue du Cerf, Alost, le Saimedi 24 Février, a 3 1/2 hennes de 1'apres midi. Ordre du jom. 1» Rapports des Administrateurs 6t des Commissaires 2° Approbation du bHan et du oomp- te profits et partes 3° Election d' un admimstrateur en remplacement d;un adminiBtrateur sor- tant et réeligi'ble. Pour assister a 1 assemblee, Messieurs les aerio-nnaires sont priés de se oonfor- mer a l'artiele 9 des statute. 2072 Le Présidmt du Conseü, TERR IER-VEKBURGH. Maandag avond rond 5 ure steldé de pioclieur Florent Blondel van St. Goo- rix-Audenhove vast, dat aan de krom ming van de spoorbaan, gelegen voor bij de beek, rechtover de kapel van Duiedelle, eene groote wegsehuiving van grond bad plaats gegrepen, zoodat. de aiggels, langswaar de in aantocht zijnde sneltrein van Brussel om 6 uur moest voorbijtrekken, gansch zonder steun la gen op een dertigtal meters. Zijn spoedig optreden en verwittiging in do signaalkabien, geplaatst aan den ingang van de statie van Sottegem, lie ten toe dat een groote spoorwegramp verhinderd werd. De trein was reeds te Hei/.ele vertrokken toen de tijding daar aankwam. Gelukkig kon de trein! verwittigd worden aan dc statiehalte van Lecuwer- gem. De treinen die op die baan loopen lij den daardoor groote vertraging. Men Maandag avond, 6 tire. De heelkundige bewerking is zoctëveö geïndigd. De 'kogel is weggenomen, Hij wns blijven steken in dé wervel- kolon, bij den zesden halswervel. Alles is naar weneeh verloopen. Binnen hadden zich nog geen verwik kelingen voorgedaan. Het was zeker eene gevaarlijke bewerking, doch alles iaat een gelukkig verder verloop voor zien. Te 6 uur was de éerw. K, Oosterlinek reeds wakker. Hij bedankte de heereii geneesheeren ,0m bun groote voortdurende zorg om bom de 'gezondheid terug te schenken. ./V»* TO Ml A OONsaavMI ZITTING van DINSDAG 13 FEBR. De zitting van aan om 2 ure onder voorzitterschap van M. BRUNET, DE SCHOOLPOLITIEK DER REGEERING. Men zet "de bespeking voort der inter pellatie van M. Kamiel Huysmans over de schoolpolitiek der regeering. M. DOMS (soe.) vermeent dat hot uit moet zijn met hot stelsel der com petence's, aan het hoofd van het de partement van onderwijs. Hij verwijt verwijt verder aan do katholieken dat zij sectarism oefenen in de schoolkwes tie. Wij willen kontrool op het budget en het beheer. Het onderwijzend per- sopeel moet vertegenwoordigd zijn in de toezichtraden. Spreker vraagt ook meer stabiliteit voor de positio van onderwijzer. De on derwijzeressen zouden moeten kunnen in het huwelijk itreden, en dan nog hun ambt moeten mogen blijven waarne men. Wij verwerpen den schoolstrijd, e Hssa&aM*. ■«Wswac'.j-'" zegt redenaar, doch. dezelve heeft naar zijne meening feitelijk nooit opgehou den. De ziel der kinderen is, volgens spreker, in de officieele scholen niet in gevaar. De redenaar tracht verder te bewijzen dat cle schoolstrijd, bedektelijk wordt gevoerd, en herinnert do werking van M. Doslrée, als titularis van het minis terie van Kunsten en Wetenschappen. De in spekten rs. zegt M. Doms, zijn kle- rikalen, en daar zij, zooals vroeger hun ne verslagen niet meer behoeven te stu ren aan den minister maar aan den hoofdinspecteur, zetten zij daarin al wat zij willen. Spreker vraagt aan M. Nolf, of het waar is dat hot lager onderwijs onder toezicht werd geplaatst van het normaal onderwijs, zoodat een ambtenaar die uit zijne bediening vendel, niet werd ver vangen M. NOLF (minister van kunsten en wetenschappen). Ik doe mijn best in mijn departement, en de bevorderingen worden verzekerd, aan dezen wien toekomen. M. ANSEELE. De heer minister antwoordt nevens de kwestie. M. DOMS. Er wordt knoeiwerk verricht in het ministerie van onder wijs. De redenaar klaagt zekere zooge zegde wantoestanden aan in de normale en middelbare scholen. Dc .schoolstrijd moet eindigen. Spreker beweert, dat, in het arrondis sement van M. Van Ho eek aan de kin deren in de school 25 centiemen wordt gevraagd voor de christene syndikaten. DE MTLTAIRE TUCHTHUIZEN M. DEVEZE, minister van landsver dediging legt een wetsontwerp neer be treffende de afschaffing van zekere mi litaire tuchthuizen correcties en hunne vervanging door gewone gevan genissen. (Zeer wel). HERNEMING DER BESPREKING M. NOLF, minister van wetenschap pen en kunsten antwoordt aan de on dervragers. Voor wat het aanpassen der verschillende graden betreft spruit de vertraging voort uit het aantal kommis- 9en die met de kwestie gemoeid zijn en ook uit het feit der tijdruimte gevergd voor de vertaling der verslagen in het Nederlandsch. Binnenkort «al een hieuw program ma voor het lager onderwijs voorgelegd worden en ook eene hervorming van het honger onderwijs. Voor wat het normaal onderwijs be treft, ligt de kwestie ter studie van het brengen van liet getal studiejaren op 5 Er werd geen ministerieel schrijven rondgestuurd dat de bevoegdheid der inspekteurs vermindert. De kontrool over het vrij onderwijs voldoende. De opbouw der scholen in de ver- oeste gewesten hangt vooral af van den minister van akonomische zaken onder kontrool van den minister van finan cien. De heer minister sluit zijne rede met een oproep tot samenwerking van allen voor do verbetering en de hoogere op voering van het pndérwijs in de mate der krachten en der geldelijke midde len. M. PIERARD beknibbelt hef nor maal onderwijs en. herhaalt nagenoeg de ondervraging van M. Huysmans. De heer VOORZITTER kondigt aan dat hij eene dagorde heeft ontvangen an de heeren Destree, Vandervelde en Huysmans, luidende De kamer keurt de toelagen goed aan het vrije onder- 36® VERVOLG* Hoewel bijna acht en dertig jaar oud, zou men baar nauwelijks vijf en twintig hebben toegerekend. Zij had de bitterste tegenspoe den die het lot van eenen raensch bijna on dragelijk maken, doorgeworsteld, maar de smart had geene sporen van verwoesting op haar schoon gelaat geteekend. Zij was hoog en slank van gestalte, met volle, regelmatige vormen, in houdingen voorkomen vol waar digheid en hoogheid. Het was een verheven, «del gelaat, prachtig door zijne volmaakte zuidelijke schoonheid, en dat, als men hel eenmaal gezien heeft, een vasten indruk in de herinnering maakt, en dag en nacht voor het oog des geostes blijft zweven. Maar op dat schoon gelaat lagen steeds eene ijzige koelheid en een gre izelooze trots, die de uitdrukking van ieder edel gevoel omsluier den thans echter en dikwijls wanneer zij alleen was, drukten hare trekken wanhoop en zv aarm .edigheid uit, die de wereld niet zien raccht en de vertwijfeling zeer nabij kwamen. Een kloppen aan do deur schrikte haar uit hare droomen op en cogonblikkelijk veran derde de uitdrukking van haar gezicht. Jo hanna, hare kamerier van ongeveer mid delbaren leeftijd, trad zacht binnen met eenen op een sierlijk blad liggenden brief. Eene boodschap van Charlemont, me vrouw, zegde zijde man wacht op ant woord. Mevrouw Mixtome nam den brief on doar- liep hem snel. Het was een vleiend schrij ven van den markies van Charlemont, die haar en hare gasten aan de belofte herin nerde, om in zijno yacht een grootcn tocht op zee te maken. De wind was gunstig en alle verschijnselen beloofden, dat hij gedu rende den dag vast zou blijven, waarom de makkies voorsloeg don volgenden morgeud den tocht te ondernemen. Het plan lachte mevrouw toe, en daar het des morgends reeds bij het ontbijt was be. sproken, wist zij dat het ook den bijval van hare gasten zou verworven. Johanna wachtte totdat hare meesteres het antwoord, waarin de uitnoodiging werd aangenomen, geschreven had. Zij hield zeer veel van mevrouw, en ook deze mocht hare kamerier gaarne lijden, zoodat in den loop der jaren, t.usschen haar beiden eene zekere vertrouwelijkheid was ontstaan. Toen de kamericr don brief voor den markies van Charlemont ontving e:i daarbij d» andere brieven op de tafel gereed zag liggeo^ liep zij verwonderd uit Zooveel brieven van dezen morgend mevrouw Gij bebt er ten minste zes ge- schreven. Het is niet goed, dat gij alle brie ven zelf beantwoord. Gij mist awe juffrouw van gezelschap. Wil ik eene boodschap zen den naar het dorp van Charlemont en laten vragen, of zij spoedig beter zal zijn en in slaat om hare betrekking waar te nemen, Neen, Johanna. Ik zal haar in iede; geval niet terugnomen, antwoordde me vrouw, met eene vaste, aangename stem. Zij is bepaald niet de persoon, die ik voor mij wensch. Als wij naar Pariis gaan, zal ik wel iemaDd in hare plaats vinden. Johanna toonde een ontevreden gelaat. Ik wilde wel, dat ik u van al die moeite kon voorlezen, zingen en spelen, zooals de juffrouw dat deed, zou ik gelukkig zijn. Erger u daarover maar niet, antwoord de mevrouw Mixtome. Gij zijt mij in uwe tegenwoordige betrekking even nattig en noodig. Draag nu don bode dezen brief. Johanna verwijderde zich. Mevrouw stond op en plaatste zich aan een venster, van waar zij den strandweg kon overkijken. Het oude, grijze slot van Charlemont, op hooge rots en donkere lijnen begon tegen den morgenhemel afstekende, verhief zich in "vocgdhieid van den hec-r minister van. kunsten en wetenschappen. Hij vraagt1 ton sloffe de eenmaking der herziening der harem as der leerkrachten. M. BLAVIER, (ka-th.) Wij aan-: vaarden dc staa-tskontrool, doch zij mag geen inbreuk maken op de vrij heid van onderwijs. Spreker vraagt dé herziening der straffen der onderwij zers die met afzetting werden gestraft. M. HUYSMANS 'is ik daarover den heer minister ondervraagd doch geen antwoord bekomen. M. HOEN, klaagt mistoestanden aan in zake onderwijs, in Eupen-MaL medy. De zitting eindigt om 5 ure. ZITTING Tan DINSDAG 13 Februari Do zitting vangt aan om 2 1/4 ure onder voorzitterschap van graaf Jt Kint do Rodenbeke. DE HUISHUURWET De Senaat vangt de bespreking aan! van het hudshirarwetsontwerp zooals liefe door de Kamer werd gewijzigd. M. VAUTHIER (verslaggever) is van oordeel dat eene algemeene bespre-1 king onnoodig is. Indien er heeren ,se-< na-toren zijn die meer uitleg verlangen, dan kan die altijd Verschaft worden. M. DE SWARTE zegt dat de sodalis-1 tisch© groep de wet zal goedkeuren. M. DIGNEFFE zal tegen het wets ontwerp stemmen, omdat het inbreuk: maakt op de rechten der eigenaars en eene menigte misbruiken zal in 7t lev Ven roepen. De kleine eigenaars zullen' door de beperking des huurprijzen liet ergst getroffen worden. De artikelen van het wetsontwerp; worden aangenomen. Na nog enkele opmerkingen van M. IMPERIALE, die de rechten der eige- 1 naars verdedigt, wordt de tekst der nieu we huishuurwet gestemd met 89 stem men tegen 39 en 1 onthouding (M. Go^ biet d' Alviclla). BEGROOTING VAN SPOORWEGEN ENZ. Er wordt overgegaan tot de lazing van de artikelen dezer begrooting die wordt aangenomen door 65 stommen togen 30. nadat een amendement van M. Fraitu- re betreffende loonsvermeerdering voor de kleine spoorwegbedienden was ver, worpen door 74 stemmen legen 41. De zitting eindigt om 5 ure. van 14 Februari Medegedeeld door de Banque Centrale de la Dendrc Amsterdam (gulden* 742 1/4 tot 752 1/4 Keulen (mark/ 0,05 7/8 tot 0,10 7,8 Cliristiania 348,— tot 352,— Copenhagen 355,tot 359,— Stockholm 499,— tot 503,— Genève 352 1/4 tot 356 1 4 Italië 88 1/8 tot 92 1 8 Madrid 292 1/2 tot 296 1/2 Londen (pond sterl.) 88,30 tot 88,80 Parys 113,45 tot 113,95 New-York (checkj 18,82 1/2 tot 18.92 1/2 Now York (kabel) 18,82 1/2 tot 18,92 1/2 Montreal 18,50 tot 18,70 Prague 53 1/2 tot 57 1/2 wijs onder voorwaarde eener dergelijke kontrool. M. VAN HOECK {daagt oker de traagheid waarmede de aanvragen voor het bouwen van nieuwe scholen worden onderzocht. Spreker zou willen den ou derdom van aanneming ter nor maalschool bepalen op 14 jaren en vraagt alle todferwijanrichtingen zouden geplaatst worden onder de be- -xöt- van 14 Februari Belgische Rente 3 t. h. Mei 60,25 Scliatkistbona, 5 jaar, 08,875 10 jaar, 90,95 Binnenlandsche Leaning 5 t.h^ 458,-— Interprov. Kasb. 5 t. h. 99,25 Nationale Horstelling 5 t. h. 86>— Brussel.5t.il. 1922 93,40 Verwoeste Gewest. 4 0/0 211,— i» 5 0/0 265,-^ Consolidatieleening 100,20 Reserveaandeel van de Soc. Gen. 5995 verte en mevrouw Mixtome zag verlangend daarheen. In dit oud, eerwaardig slot had zij de weinige gelukkige jaren van haar huwelijk doorleefd. Zij was er als eene vroolijke, ge- lokkige bruid ingetrokken, met het zekere vooruitzicht, dat zij daar eene rechtmatige meesteres en haar jonge echtgenoot heer zou zijn. Daar ginds was hare dochter gebo ren, het bekoorlijke kind, aan wien zij nooit kon denken zonder heete tranen te vergieten. Daar was het vreeselijk lot over haren echt genoot gekomen, waarmede ook voor haar een tijd aanbrak van verschrikkelijk, onbe schrijfelijk lijden een tijd, dien zij zich niet kon herinneren, zonder dat do oude wonden worden opengereten en deze hear nieuwe smarten veroorzaakten. Het sche merde haar voor de oogen, eene felle smart doorvlijmde hare ziel en zij werd door eene lichte duisternis overvallen. Zij leunde tegen het vensterkozijn en drukte beide handen op haar bonzend hart, dat met eenen naam- loozen angst vervuld was. Sedert het uur waarop zij met schaamte on schande het kasteel van Charlemont had moetan verlaten, daar op denzelfden mor- geud haar echtgenoot als moordenaar zijns broeders gevangen was genomen, was zij niet meer op bet slot geweest. Zij had vroe ger steeds gedacht dat zij het nooit meer van zich zon kunnen verkrijgen hebben het op nieuw binnen le treden nu echter haakte zij er naar nog eenmaal de plaats te zien, waar zij zoo gelukkig geweest was. Zij zou de helft van haar vermogen gegeven hebben, om eens alleen in de zalen to zijn, weer eens in den leunstoel van hare eigene kamer ta zitten, geheiligd door .het aandenken van haar kind, dat daar twee jaren had gespeeld. Deze gedachten woelden haar door hew hoofd, toen oen rijtuig langs den zandweg kwam gereden zij zag het wel, doch sloeg er geen acht op en zij stood nog op dezelfde plaats toen eenigen tijd daarna Johanna met eenen brief binnentrad. Mevrouw zette zich op eenen divan neer. Het meisje bemerkte zeer goed hare zwak- heid en ontroering, doch zij was te fijnge voelig om er eenige aandacht op te maken. Vergeef mij, mevrouw, zegde de ka. merier gij hebt mij bevolen u dezen mor* gend niet te storen of het moest voor drin gende zaken zijn, en daarom heb ik oo» niemand willen toelaten. En is er nu eene dringende zaak Ja, mevrouw. Zoo even is een jonge dame met een rijtuig uit het dorp Cbaile- mont gekomen, (Vervolgt.)

De Volksstem | 1923 | | pagina 2