10 Vrijdag Febr. 1925 IN 6R00TVADERS HUIS Verhand der Belgische Ka tholieke vrouwen Orasdleose fslegranirasn ter beslemming der Gengeboeien De zaak Steimann De bezetting van het Roergelied Kerkstraat, D en 21, Aalst. Tel. 114 XXIX» JAARGANG NUMMER 39 „OTm DAGBLAD - 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nuffel-Df. Gespt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havaa, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. -Phice de la B^li,Parijs, - Bream's Buildings, 6, Loadras E. C, 4. H. Juliana Zon op 6,59 onder 5.10 Eerste Kwartier den 22 -xOx- Ik ben reeds een menscli Van "ja ren, zei mij laatst eene oude kennis, cn ik brerig geern een bezoek aan mijn grootvadershuis, ginder op de Groote markt gelegen, waar veel gedenkenissen, herinneringen en teerhertiglieden mij heenlokken. Zoudt ge bet gelooven dat mijn 'jeugdig hert daar nog verblijft. .Het kan niet missen ook, want ik ben er opgekweekt en toen ik een kleine bengel was werd ik daar zoo dikwijls ontvangen door die oude vader van mijn vader, en ge moogt zeker zijn 't was met open armen en met 'zoo eene vaderlijke gene genheid dat ik er mijn thuis van maakte, en ik er liever woonde dan in mijn eigen vaderlijk huis, Ge moet nog weten dat mijn grootva der een voorkomend, echt deugde lijk, oprecht geestig en aantrekke lijk man was. Eerst en vooral ging hij door als een fel muzikant een meesterlijk 'virtuoos, een kunste naar die viool, orgel en piano be speelde zooals een uitgelezen. Die muziek en zijn goede stemming trokken me ook aan, zooveel te meer dat het waarheid heet als men beweert dat men iets heeft van zijn vader en zeker ook een liaarken meedeelt van zijn grootvaarken. Hij was effenaf een Bon papa. En 'k zag hem toch zoo geern met zijn ronden kop waarop een boscli van grijs kroezelhaar krulde, met zijn kleine, doch vurige en leven dige oogjes, met zijn ronden kin en het glimlachje dat immer om zijn mond zweefde, Hij droeg volgens de ouderwetsche mode, van het ein de der XVJII en het begin der XIX eeuw een paar gouden oorrin gen. Zijn lange steenen pijp stak ook altijd in zijn bakhuis en zijn grootsch gebaar om dien witten damper vast te houden, en uit en in zijn mond van tijd tot tijd te brengen was mij een genoegen, Het peerdjerijden op zijn reeh ter knie stond me ook fel aan en mijn lachen en schetteren scheen niet te moeten ophouden, zoolang ik het geneugte genoot en de vreug de smaakte en smekte op dat geïm proviseerde lastdier te mogen hup pelen, onder nochtans voortgang te maken, Toen grootvader tot een beter leven overging was ik zeer droef en kon mij niet inbeelden hoe zulke brave man sterven moest. Wat me meest aantrok in Groot vaders huis was de voorplaats en zijn beste kamer of salon. Hoeveel uren en dagen ik in die twee plaatsen gesleten heb is moei lijk om zeggen. In alle geval, voor een kneuter waren die twee oorden twee museums,want de muren wa ren er netjes beschilderd; ik zal niet beweren door een artiste-peintre mlaar mag ook niet zeggen dat zich een klakpotter met de tafereelen had belast. Nu ze stonden me aan en mijn inbeelding vond er spijs om zich te voeden, In de eerste zaal vond ik op de wande eene reeks schilderijen over Napoleons oorlogen.De eerste groote kleine fransehe keizer stond er ook bij, en zoo fier als een kat... Grootvader wist me uit te leggen welke veldslagen, Optochten, mon steringen verbeeld waren hoe de huzaren, de dragonders, de kuras sieren, het voetvolk, de kleine ja gers enz. gekleed waren en wat ze in zijnen tijd te doen hadden, den. Immers hij had die woelige kyijgsdagen en oorlogsjaren als getuige, doch gelukkiglijk niet als Sdysaij jualeefd. Zoo fier als Bo naparte zelf, stak Grand Papa zijn huikje vooruit en sloeg hij aan bij liet les geven aan zijn kleinzoon. Dikwijls gebeurde deze herhaling en het kon niet anders of ik moest ze wel diep in mijn geest prenten. Wat me in zijn salon te wachten stond zal iedereen aanbelangen en stichten, want 't waren tooneelen uit de heilige geschiedenis. De te rugkomst van den verloren Zoon O. Heer op wandel met de discipe len van Emmaus de Samaritaan- sclie vrouw in gesprek niet den goddelijken Meester aan Jacobs- put de goede en medelijdende Sa maritaan de Cedronbeek en ande re gebeurtenissen op de muren af gebeeld en ingewikkeld in land schappen van het Oosten en van het Westen. Ik zal niet zeggen dat er geen verbeteringen konden aan gebeuren, en slechts enkele teeken- fouten zouden mogen veranderd geweest zijn, want 't geleek som tijds wel een beetje op ehineesche voorstellingen die geen perspectief of doorzichtkunde hebben. Doch niettegenstaande dat anormaal en de buitengewone levensgrootte van sommige personaliteiten die op de tafereelen, zoo bijvoorbeeld het portret van den vader van den ver loren Zoon, voorkwamen, waren de schilderingen toeli aantrekkelijk en gaven genoeg uit wat zij moesten beteekenen. Hier ook spelde groot vader mij zalige lessen en wees op al het schoone en treffende der voorstellingen. En nu moet ik sleehïs eeli woord je bijvoegen en 't is een wensch Mochten thans nog zulke grootva ders gevonden worden NICODEEMj EEN WERKMAN WINT EEN MILJOEN Laatst deelden wij meo dat twee loten van één miljoen der leening van de ver woeste gowwtai 4 it. h., serie 70.841 n.9 en serie 138.072 11. 12 -nog door don ei genaar niot opgeeisohl waren. Woensdag is een maahlersgast, wo tiend te -O. L. Vrouw-Lombeek, eon der loten aan het- visa ikr Schatkist komdn onderwerpen. De njn is -gelmwd en va der van drie kinderen. Hij bezat eene reeks van 10 loten. Do bezittor van het andere winnend nummer, dat zooals men weet, na do trekking -uit. ter hand verkocht werd, is nog steeds onbekend. Van don anderen kant wordt gemeld, dat zekeren Kené Bohy, steenbakker, 57 jaar oud, gehuwd en, vader van twee reeds gehuwde dochters, -wonende te Marchieimo-Docherio, in de trekking van 10 Februari 'laatstleden der leening der Verwoesl-o gewesten, 5 p, h., twee loten van 100.000 fr. gewonnen heeft. M. Bohy, ;had heol.de serie 44960 ge kocht on-zooa-ls men -weët zijn de num mers 1 on 18 dezer seri© iedor met eene premie van 100.000 fr. uitgeloot. Men. geve per are ongeveer 2 tot o kgr. zwavelzuur ammoniak, die zacht jes met den riek zal ondergewerkt wor den. Een cf twee bogietiügeu met vloei- mest is fel uar^to prijzen. Wie op dio manier telkenjare zijne aspergiebeddon onderhoudt en voedt zal ongetwijfeld goede uitslagen beko men het is ten andere geweten dat een goed onderhouden aspergicveld in lichte bodems of zandachtdgen grond lo of meer jaren goede opbrengst kan ge ven, D'X 1. -xOx Het Verbond der Belgische Katholie ke vrouwen, eene plechtige hulde van vaderlan'dsebe erkentelijkheid aan al de .Belgische soldaten voor hot. ader!and giesneuvold, villende breng®)1 cn. 0111 vons te voldoen aan de inzichten van den Heiligen Vader die welwillend door zijne gunsten het bezoek aan het trmj van den Onbekenden soldaat heeft be krachtigd, doet oen dringenden oproep aan al do katholieke vrouwen om er zich allen op Zondag 4 Maart lv-o, m korps naartoe tc begeven. Geen twijfel dat deze schoone inrïch t-ing een groote bijval zal bok officii bij a de Belgische vrouwen. Zij zullen zich in groot getal begeven naar deze iandsclic bétooging. Ten einde do noodigo maatregelen te kunnen nemen tot het handhaven der goede orde bij deze aandoenlijke plech tigheid, het inrichtend komiteii, ver boekt de vwoenigingen die aan dezen stoet deelnomen het getal personen te laten kennen aan hei Algemeen Secre tariaat Domus Pacis Dwarsstraat, 22, Brussel, voor den 23steu dezer. De Moeders en Weduwen welke hun zoon of bun echtgenoot door den oorlog hebben vor.loron, 'zullen toen bijzondere groep vormen dito zal verocni-gen in hot lokaal van liét* Verbond,'om 2 uur. De Dames vereerd mot eon vadorland- sche onderscheiding, zijn -verzocht, hun ne eereteekens te dragen. De bijeenkomst zal plaats bobben aan' de Kruidtuiulaan, te 2 1/2 uur (Schaar- beekfecbe poort) j 'Na den afloop van do .ceremonie, zal in de Kerk van Sint Jaak-op-Oouden- 'berg oen plechtig lof plaats hebben, ge- 'volgd van oeno rede door den Heer Kan. 'Cochetöiix, bestuurder van het Verbond. wereld aangesproken, tot het bekomen an kaarten. Geen hunner kon voldoe ning krijgen, om de eenvoudige reden, dat er geeno kaarten zijn. Men mag er van verzekerd zijn, dat een uiterst stren ge 'ordedienst zal uitgeoefend worden, »cüe er ook noodig zal zijn. De belangstolling om dit proces iö al- gemoen, en gaat over geheel het land, zoodanig, dat do dagbladen uit al de provinciën, plaateen hebben gevraagd om de zittingen bij te won on. Ten ein de een gedacht te vormen, kunnen we reeds mededeel cn, dat niet minder dan veertig dagbladschrijvers het rechtsge ding zullen volgen. Ten hunnen dien ste zijn in do zaal zes rijen zitbanken en schrijf tafels aan gebracht. In den omtrek van het gerechtshof zijn bijzondere policiemaatregelen ge troffen, om bij eene te 'groote opkomst van nieuwsgierigen, -deze op afstand te houden. Het is te begrijpen, dat voor een plaatsje in de publieke omheining, een algemoonen wedloop zal gehouden worden en dat menige uren voor de opening reeds velen de wacht aan de deur zullen maken. Daarvoor is even eens gezorgd en gisteren werd langs de Justitieetraat eene afsluiting aange bracht, om te beletten, dat de deur zou ingedrongen worden. Tengevolge van het plotseling over lijden van M. Lamproye, moest giste ren nog in zijne vervanging voorzien worden. Do reenter Mr Bartholomeeus- sen is als zijn pl aal vervanger aangesteld en zal dus dcol uitmaken van bet hof. Het overlijden van M. Lamproye zal nog een ander gevolg bobben in het rechtsgeding. De lijkdienst van M. Lamproyo zal Zaterdag morgen ten- 11 uur plaats bobben, en vermits de recht bank dn groep zich naar cL kerk zal be geven, om een laatste groet te brengen aan dori overledene, zal de zitting Za Ier dag morgen geschorst worden. Algemeen wordt nu ook de vraag ge steld, hoe de beschuldigden naar het ge rechtshof Zullen gebracht worden. Zou den ze weer over een auto mogen be schikken, zooals ze gedurende den gan- schen tijd van liet onderzoek gedaan hebben, of zouldcn ze, zoo als 'Lot met al lo gewone beschuldigden heb geval 13, met het calcijiiiig aangebracht worden. Wij meen en te kunnen verzeuren, dat het laatste jzal plaats hebben, tenzij óp 't laatste oogenblik door de verdedigers andcro schikkingen zijn verkregen. BESCHULDIG DE ASPERGIEBEDDEN Bij tal van burgers vindt men ïtoeds oonigö aspergebedden, maar deze uit stekende en gezochte groente, wordt op groote schaal en. voor den verkoop ron dom groote steden als Brussel, Meche- Icfn, Gont, 'Leuven en omstreken 'geteelt. 01120 hoveniers zijn in 't algemeen goed op de hoogte voor wat de teelt aan gaat, maar dikwijls stellen wij vast dat do onderlioudszorgen on de bemesting te wcnschen overlaten, zoodat zij nooit een maximum opbrengst bekomen. Het is volstrekt noodzakelijk alle ja ren, bij den aanvang van den winter, een bemesting met goed geleerden stal mest lo doen. Daarbij voege men nog 4 tot 5 kgr. superfosfaat per are en 2 tot 3 kgr. zwavelzure- of chloorpotasch. Ilceft men de minerale bemesting ver waarloosd dan kan deze nog voordeeligo uitslagen geven in de lente. Zoodra mogelijk, als het weter eenigs- zins gunstig wordt, zal men eene goede stikstofbemesting toedienen met zwavel zuur ammoniak. Mon weet dat de as- Er wordt tor ionnis van Let publiek gebracht- dat het thans mogelijk is te allen tijde telegrammen le zanden naar do passagiers die zioh bevinden aan boord va» do stoomers der Cio Bdgo Maritime <lu Congo welke dicnat doen tusschon Belgic en dé Kolonie, en om gekeerd. Hot kusUtalion naar dewelke do te legraaf dionat do telegrammen hoeft ibe richten verschilt noodzakelijker wijze volgens do plaats waar 'het schip zich be vindt, op hst oogenblik dat de afzender zijn telegram wcnscht te zenden. Ten eindo do belanghebbende in do mogelijkheid te Stellen ïicli te verge wissen of een bepaald schip op weg is, ihotaij naar België, hetzij naar Congo, en desgevallend langs welk kustsi-ation dit. schip draadloos kan bereikt wórden, zal etkou dag aan do dagbladen eene tabel gezonden worden met de yereisehte in lichtingen.' De telegrammen tar bestemming van bedoelde schepen kunnen aan het win- kefc van om 't even welktelcgraafkan- toor afgegeven worden,. 'Zij kunnen ook, ovenals do gefwone telegrammen, per te lefoon overgemaakt worden aan liet te legraafkantoor, jdootr da abonnentau welke daartoe eene dekking hebben, ge- stort Gisteren weiden op het gerechtshof, de laatste schikkingn getroffen, voor het ophefmakende rechtsgeding dat lie den aanvang zal nemen, namelijk de moord op Paul Steinmann, waarvoor Leon -Van den Wouwer On Ducie Mar- troye, zullen terechtstaan. Zooals reeds herhaaldelijk ïs gezegd geworden, is de drang om een plaatsje in do assisen zaal te bemachtigen, alge meen cn lot op den laatsten dag worden pergio eene plant is die nooit voedsel, magistraten door bijzonderen en icon en vooral stjkslof, to veel ontvangt jderlijfe door lieden,, sas da _£oornarnb WAAROM BEIDE DE VERVOLGD WORDEN Ziehier vermoedelijk de artikelen van liet strafwetboek, krachtens dewel ke de beschuldigden vervolgd worden Art. 66. Zullen gestraft worden als uitvoerders van een misdaad of een misdrijf Zjj die de daad bedreven, of ér recht streeks toe medeluclpen Zij die door welke daad bok zoudan medegehblpen hebben aan het bedrij ven der daad, zoodat, zonder hun hulp. de misdaad of hot misdrijf niet konden uitgevoerd worden Zjj die door giften, beloften, bedrei gingen, jmiadhtsmisbrnik, bezwarende kuiperijen of listen onmiddelijk tot de misdaad of hot misdrijf zouden mode- goholpen hebben. Art. G7. Zullen -gestraft wórden ah medeplichtigen aan een misdaad of -eon. misdrijf Zij dio bevelen eenden gegeven hebben de daad uit te voe ren ij Zij 'die wapens, werktuigen, of welk- danig nviddol ook zouden vorsohaft heb ben, die tot de daad modohielpen, we tend dat zij er moesten toe medeholpen Zij die, buiten het, geval, voorzien door paragraaf 3 van ast. 66, met mede weten, den dad-eï of de daders eonor misdaad of van oen misdrijf zouden ge holpen hebben in do feiten die de daad voorbereidden of vergemakkelijkten, of in die welke haar oploeten, 'Ai't. 392. Worden genoomd vrijwillig d» gepleegde aanslag cn de toegebrachte verwondingen, met de bedoeling een be paald persoon te troffen, of iemand die zal gevonden of ontmoet worden, of die bedoeling al of niet afhankelijk zij van eenigo omstandigheid of voorwaarde en zelfs dan wanneer de dader zich zou ver gist hebben in den persoon die het slachtoffer van den aanslag werd Art. 393. De manslag, begaan met do bedoeling den dood te veroorzaken wordt doodslag betiteld. Hij zal met eeuwigdurendon dwangarbeid gestraft worden Art. 394. De doodslag met voor bedachten Tade gepleegd, wordt moord betiteld. Hij zal m.qt den dood gestraft worden^ VOOR WAT ELEKTRIEK Dusseldorf, 15 Febr. De eigenaaf» an 't hotel Kaiscrliof to "Essen, waar do missie Gosto verblijft, heeft, nadat men. hem aan zijn eigen deur had gezet, la ten weten, dat bij weigert de kosten van de eledaïeiteifc to betalen. En om aan dio verklaring nadruk bij te zetten, liet ibij de kabels afsnijden, zoodat 't ktotel in het duister was gehuld. De missie Coste hooft onmiddelijk verklaard, dat zij dc kosten der eleefri- ci'teit voor hare rekening nam. Voor het goval, dat die verklaring niet,voldoen- f de moest zijn, heeft een officier liet be- j stuur van de electrisclie centrale verwit-» gd, dab, zoo do missie Coste dezen i avond geen licht heeft, de Fransehe) erhoden de gelieelo stad Essen in de! duisternis zullen dompelen. VERKEER GESCHORST Berlijn, 14 Febr. Wolff verneemt uit Ludwigehafcn, dat op al do spoor- - en andero wogen dio naar vrij Duitseh- land leiden, hot verkeer is geschorst. Uit Karlsruhe wordb bericht, dat ook de verzending van goederen uit den Palts is geschorst. j EEN DAGBLAD GESCHORST Dnsseldorf, 13 Februari. De Rh ei- nisc h-W est false h e Zcitung, die le Es- f sen verschijnt is door de Frnnsclie mi- f litaire overlieden voor veertien dagen geschorst. I>e lokalen van liet blad zijn door de» troepen bezet. Hot bad zich doen op merken door zijn vijandige houding ten/ aanzien van Groot-Brittanjo en door een stroven van valsche berichten, waarin de bezettingstroepen in een hatelijk daglicht wordon gestold. MEN GIST NAAR DE OORZAAK... I Mainz, 13 Februari. Uit. Muclicn wordt gemeld, dat or in eon stokerij tc Untcrbi-unn, aan het meer Stemberg, in Beieren, een ontploffing heeft plaate gehad. Daar ook lindero ontploffingen heb-'' ben plaats gehad, o. a, tc PimkerfliVid- bruck on in eon fort van Ingolatadt, Stelt men zich de vraag, of die accidcn-1 ten -niet hun oorzaak vinden in de hsi- j melijke fabricatie van ontplofbare stof-i fen in Beieren. j ROLICIEAGENTEN BRANDSTIÖHTERS In 't dietrikt bczot door de 4üe Frau- echo logordivUie werden twee agenten dor groono policio in bui'gorkjeedij aan- gehouden, toen zij poogden het vuur te, ateken aan een sonunr waarin Frabsrho. soldaten gekantonncerd lagen. Een der, aangohoudonen, die poogde te ontvluch-, ten, werd gekwetst. HOE EEN ONGEVAT, DOOR DE 'NATIONALISTEN UITGEBAAT AVORDT Dinsdag Vergaderde de niunieipnlo raad van Duseel-dorf. Er was eene botoo- ging van rouw on deelneannig op touw gezet voor do ouders van hel. meisje, dat toevallig door een Fransohen kor poraal in de statie van Bilk gedood werd. Verscheidene sprekers namen hot woord. Zij verzwegen de ware omstan digheden in welke het meisje om hsi leven kwam, en deden haar doorgaan aló een slachtoffer der Fransehe bezet ting- De rouwbetooging liep dus op eene nationalistische bétooging uit. Daarentegen hebben do ouders van hot meisje aan generaal Simon een brief gestuurd, waarin zij de Fransehe over heden bedanken voor de ben betoondo genegenheid, verzot aanteekenon tegen liet misbruik dat do nationalisten van hunnen rouw -maken en de toogeven- hcid inroepen van den krijgsraad voor den korporaal, onvrijwilliger dader van het ongeval. DE LEUGENS DER DU1TSGHE DAGBLADSCHRIJVERS Berlijner bladen molden, dat Dins dag drio Fransehe officieren vergezeld van soldaten te Essen in een magazijn kwamen om rijwielbanden te koopen. Toen do handelaar hun rekening voor legde/zou een officier hem als betaling oen revolver onder den neus geduwd hebben Anderzijds zond M. Dombrowsk), een medewerker van het Berliner 7 agcblatt, aan zijn blad oen bericht, meldend, dat de bedienden van liet, hotel Kaïser- hof door do Fransehe soldaten met .bajonetsteken buiten gedreven waren. 'Nu, al de vreemde dagbladschrijvers te ÊsteRi Amerikanen, Kagegebon, Italiay

De Volksstem | 1923 | | pagina 1