17 Zaterdag Fcbr. 1925 mi F.ËÖ6V0ERING VAN DEN PAUS Offitatse sü§r and-strijders De feezetting van het Roergebied NL Ei, Koningin Eüsalsfh van Belgis en prins Lsepsld Hêmjaarsglta vos? dsn Pays XXIX* JAARGANG NUMMER 40 Kerkstraat', 9 en 21, Aülst. Tel. 1I4-DAGBLAD 8 CEKTIEMEN WEKELIJKS 0.S0 Uitgever: J. Van Kl-ffel-Djs Gespt Publiciteit builen het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 18, te Brussel. Place de "la Bourse, 8,Parijs, Bream's Buildings, 6, Lon dres E. C. 4. O H. Fauslinus Zonop 6,5" onder 5.12 Ftrsto Kwartier den 23 Zondag heeft, lijk men weet, ten- Vatikane de plechtigheid plaats ge had dér voorlezing van liet dekreet, waarbij de wonderen worden goed- gckeiml, welke zijn aangevoerd voor de zaligverklaring van Zuster i'Theresia vaU het Kind Jesus. Z. IT. Paus Pius XI ljield bij deze gelegenheid de volgende re devoering Alen kan zeggen dat de stem van God en de stem van het volk als doos een soort goddelijk ver bond vereenigd zijn. Maar het is de stem van God, die zich het eerst heeft doen hoorei i. Zij is het niet, die zich geharmiseerd heeft met die des volks, liet is de stem des volks, die de stem van God erkend en gevolgd heeft, Ja, de stem van God heeft zich het eerst doen hooren, allereerst in de onvergelijkelijke voorbereiding, waarvan wij heden de schitterende uitslagen bewonderen, en het is God zelf ten slotte, Dien wij be wonderen in de waarlijk heldhafti ge deugden van dit hemelsche we zen. De stem des volks heeft zich vervolgens verheven, de stem van een begeesterd en smeekend volk, dat in pelgrimsstoet tot ons kwam. Ja, hifi is de stem van God, die deze ziel voorbereidde,öni haar snel en licht als een hert te doen stijgen tot de meest verheven hoogten dei- volmaaktheid. liet is de stem van Gód, Die, door den glans der mira kelen, den schat der deugden open baarde waarmee Hij deze ziel ljad verrijkt en vervuld. Het is voldoen de, het leven van de kleine There- sia te lezen, zij liet slechts in een beknopt verhaal,om zich gerechtigd te voelen van haar te zeggen met de uitdrukkingen van den goddelij- ken dichter, dat zij van den hemel op aarde gedaald is om ons een wonder te toonen. Dit wonder is nu vol van lee- l'ingen, welke evenzeer geeigend zijn om God te verheerlijken als zij voordeelig zijn voor ons. De deugden-weelde van God, de onein dige rijkdom van den goddelijken Kunstenaar viertoonen zioji aan ons in de orde van het bovennatuur lijke evenals in de natuurlijke or de. Alen zou zelfs zeggen dat ken nis van natuurlijke orde voor ons allen een uitgangspunt is en een inleiding tot de kostbare kennis van de bovennatuurlijke orde. De zelfde God, Die in de ruimte, in wonderbare harmonie, de machtige wereldmassas te voorschijn riep, dezelfde haiid die de reusachtige levensvormen op de aarde en in de Oceanen verwekte, vormt ook de onzichtbare organismen van de on eindig kleinen. Zoo is het ook in het bovenna tuurlijke leven. Dezelfde God,Die deze reuzen van heiligheid en van het apostolaat verwekte, als St. Ignatius en St. Francis-Xaverius, dezelfde God openbaart zieli op dit oogenblik aan ons, als Degene Die met oneindige liefde in de stilte als het ware een allerfijnst miniatuur van volmaakte heiligheid heeft ge vormd dit nederig, klein en maag delijk kind. Herkent hier in de bovenna tuurlijke orde een zelfde handel wijze Gods als in de natuurlijke orde, handelwijze, welke de chris- tendichter, wiens vijftigjarig ju belfeest we weldra vieren zoo juist schetste in deze woorden God doet op onze velden de aren rijpen die ons voeden en het vlas, dat kleeding geeft Hij legt in de planten geneeskundige krach ten. God schiep den pijnboom, die «1e stormgn trotseert en den wilg, dien de hand des mensclien buigen kan, den denneboom, die den Win ter weerstaat, en den poppel, die de wateren niet vreest. God doet de bloemen bloeien, die in kleurenrijk dom haar kelkjes heffen vol geu ren en dan in stilte sterven. Wat wil God ons zeggen Welk woord Gods wilde de kleine Theresia ons zeggen Want God spreekt' door Zijn werken en het is ook de eigenschap van hen, die Hem het naaste zijn, niet door hun woorden, maar door hun wer ken tot ons te spreken. God zegt ons en de kleine Theresia met Hem dat er een ding is, zoo niet grooter dan toch even groot als de werking en de macht van het vernuft. Ja, er is een ding voor God minstens even kostbaar dat is de nederigheid, de eenvoudige nede righeid des harten, de trouw aan den plicht van den Raad. welke de zen zijn het dragen van alle of fers, de vertrouwvolle overgaven aan de hand en het hart van God en boven alles de ware liefde tot God, de waarachtige teederheid voor Jesus-Christus, als antwoord voor de teederheid, die Hij ons be wezen heeft. Dat is een weg, die, zonder dat allen de hoogten zullen bereiken waarheen God Theresia geleid heeft, niet alleen mogelijk maar ook gemakkelijk is voor al len, zooals de H. Augustinus op merkt iedereen kan niet preeken en groote werken doen. Maar wie is niet in staat om te bidden, zich te vernederen en lief te hebben Dat is de les, die de kleine The resia ons vandaag geeft, opdat wij onze strevingen kunnen verheffen naar de volmaaktheid van het Christelijk leven, In het schitteren de licht van die onuitsprekelijke feiten, wenschen Wij van geheele harte de religieuse familie van den Carmel geluk met de nieuwe bloem, die de liefde van het Goddelijk Hart in haar tuin deed opbloeien.» Zich tot Kardinaal Vico, pro- nens in de zaak richtend, wenscht de H.Vader heul en allen,die mede gewerkt -hebben tot het welslagen der zaak, geluk. Wij zijn geluk kig en danken God, aldus ging de Paus voort, dat Hij zulk een ge lukkig voorteeken van Ons Ponti fikaat gegeven heeft, bij den eer sten jaar-termijn en Ons nieuwe beloften doet plukken, die Ons toe komen van die lieflijke sterre, die Theresia van liet Kind Jesus is, dat wonder van deugden en die bron van wonderen, Wij bevelen haar niet alleen alle missies en bijzonder die van den Carmel, maar ook de heele Kerk, heel die geweldige fa milie, die het Hart van God ge- waardigd heeft toe te vertrouwen aan Ons hart. Uit dat hart schen ken Wij den warm,sten en over- vloedigsten zegen aan allen en fik van ju. KONINK. BESLUIT, VERSCHENEN IN DEN M0N1TEUR van GISTEREN 'Gezien de wet van 25 Augustus 1920, houdende een "blijk van erkentelijkheid aan de militairen van oorlog 1914-1918 Gezin de wet van 10 Augustus 1921 ter regeling van do vereffening, der do tatie der oud-strijders Gezien artikel 11 der wet, houdende dat een koninklijk besluit, de gepaste maatregelen zal bepalen tot het ton uit voer brengen dor wet Overwegende dat liet verlies, onder den oorlog, van archieven en, inzondol heid, van stani.boekdossiersniet altijd toelaten de rechten der militairen van den groolcn oorlog op de tegemoetko mingen van het Strijdersfonds, officieel te doen blijken Ovcrsegendc. dat er, bij gebrek aan officiceio bewijzen vaak onomstootbare bewijzen voorhanden zijn van den dienst bij 't leger, van hen die eeno aanvraag om tegemoetkoming hebben ingediend Overwegende dat de uitbetalingen die wegens gemis van ambtelijke bewij zen aog achterwege zijn^ dienen bespoe digd, en dat daartoe, eens dat er nopens den dienst bij. 't leger onder den oorlog zekerheid bestaat, de ]>crsoonlijke ver klaringen omtrent den aard der rechten, dienen in aanmerking genomen, onder voorbehoud van die rechten later to on derzoekon Op voorstel van onzeai Minister van Land verdedigi n g. Wij hebben besloten en Wij beslui ten Artikel 1. Indien het ten gevolge van verlies of vernieling van archieven of stamboekdoesiers, onder den oorlog of tijdens de mobilisatie van het leger, niet mogelijk is, door middel van officieele stukken, do diensten te bepalen, vervuld door hen, wier diensten in de gelederen van het leger, tijdens den grooten oor log, blijken uit getuigenissen akten van: bekendheid en, over het algemeen, uit om 't even welke onwederl^gbare gron den, zal het departement van Landsver dediging den vervulden dienst bereke nen naar de verklaringen der belang hebbenden, en de beheerraad van het Strijdersfonds, vervolgen» bij de Spaar en Lijf ren tkas inschrijvingen nemen op hunnen naam. Al de stukken die de door het Departement van Ilandsver dediging getroffen beslissing hebben ge wettigd. moeten in hot dossier van eiken rechthobbendc blijven Art. 2. Worden de verklaringen of getuigschriften nadien onjuist bevon den, dan zullen zij die cr voordeel heb ben. uit gelrokken, tot terugbetaling ge dwongen worden bij alle wettelijk dwangmiddel. Art. 3. Onze Minister van Lands verdediging is belast mot de uitvoering van onderhavig besluit. zijn Donderdag te Alexandre aangeko men. Te 2 1/2 ure namiddag vertrok ken zij met eon bijzonderen rechtetreek- sehen trein naar Lonksor. Men ver wachtte er zich aan dat, onmiddellijk bij dc aankomst onzer-Vorstin, er zou overgegaan -ft'orden 'tot de opening van het graf van Tut ank hamen. TWINTIGSTE LIJST Overdracht der vorige lijsten fr. 78.012.48 M. en Mevr. Albert Ilcptia, Brussel, 100Provinciaal en kloosterzuster Do- minikancn in België, 30Ö Een prie ster, Brugge, 50 Voorzitter en leeraars, groot seminarie, id., 500 L. P. L., 25: Bestuur en prof. Tèstit. St. Maria, Scliaerbeek, 125 Kring der geestelij ken, dekenij, Oouvïn, 45 M. Do Prae- tere Frans, Gent-, 25 Kanun. Guyaux, Namen, 50 Kanun. Jacques, id., 30 M. en Mevr. Henri Bribosia, id. 100 Jufvr. E. Tiombclle, 25 Familie Ge rard, Philippoville, 100 Mad. Louis Henry, 100 M. en Mevr. F. V-isart de Bocamné, Eminncs. 200 Baron Cle ment de Rosóe, Warnant. 100 E. H. Baisir, Biesmcs, 100 Pensionnaat St. Bertliuin, Malonne, 000 M. en Mevr. Houtart, Brussel, 100 M. Tsohaggeny, 100 M. J. H. Fabri, Neufchateau, 50; IC S. F., Sint-Truiden, 100 Dr van Langenhlove, 100 Gravin Sophie de Limburg Stir urn, 30 Dr en Mevr. Alexandre Simon, 100 II. Vader, ze gen' onze kinderen, Ilerseeuwc, 25 M. en Mevr. Duquesno de la Vinelle, 100 Familie J. Cools-Wavmoee, Eerneghem, "100 Onbekend, Brugge, 100 E. II F. Mariman, St. Lievens-IIoutem, 50 Seminarie, Hoogstraéten, 200 Familie N. B. S., St. Amandsbcrg, 25 E. H. E. Buyck, pastoor, Zarren, 50 4 price- tors uit liet Geest je, Leuven, 50 Gra vin d' Anscmbourg, Brussel, 150 f; M. L. Buysschaert, iïarelboke, 5 M. J-ac. Sauor, Dolhain. 5 H. Vader, ze gen onze 'kinderen, Farciennes, 10 L. B. M. T., 10 M<. J. Poliart, Chassart, 10; II. Vader, zogen ons, Baesrode, 10 M. ToucLoux, 1 M. Gaston Colier, 20 Om 0011c gratie, 20 Naamloos, 1 ld., 5 't II. Hart boscherme ons Belgie, 20 Om eene bijzondere gunst, Oosten,mp, 20 J. V. D. P., Brussel, 20 Naamloos, Wervick, 5 E. H. Coueke en familie, St. Kruis, Brugge, 20 Naamloos, Boom, 20„ Totaal fr. 82.224.43 X Men k~an do inschrijvingen zenden aan het bnrbel van het blad. De per sonen die hunne gift per posteheck stu ren worden verzocht zulks te doefi onder Nummer 39279., EEN NIEUW INCIDENT TE' GELSENKIRjCHEN Men seint uit Gértsenkirchen dat een nieuw incident rich heeft, voorgedaan, gang te zetten. Do officier stapte af en plaats genomen om zich naar de statie van Bochum te bögeven. Do menigte belette liet 'tramrijtuig i-n gang te zetten. I)e offiocier stapte af en werd naar do Ilindonburgstraat gedre- ven. Plots trók hij zijn revolver en leg de op zijn achtervolgers aan. Toen kwamen agenten aan die met moeite lot 'hiem konden doordringen. De officier gaf hen zijn wapen en vroeg hem te beschermen, om hem te beschutten, troffen hem toeli om liem te beschutten troffen hem toch een i ge slagen. Naar het policiebiirccl gebracht werd hij er door oen geneesheer verzorgd. Toen alles weer rustig was kon hij haar zijn bestemmingsplaats geleid wor den. Duizenden personen omringen thans hot policiebureel. VERORDENINGEN VAN GENERAAL DEGiOUTTE Generaal Degouüe heeft eene veror dening uitgevaardigd, houdende inrich ting van. eenen dienst van afwijkingen. Te Essen wordt, krachtens die veror dening oen intergcallieerd bureel ge vormd, gelast, mot af Levering der afwij kingen voorzien op het besluit van 13 Febr. 1923, betreffende het verbod van uitvoer uit het bezet gebied «aar onbe zet Dullsehland. Er wordt in de verordening eene lan ge lijst opgemaakt der producten, waar van de uitvoer uit het bezet gebiod naar onbezet Duiilsoliland tis verboden en om vattend allerlei producten dienstig voor de verscliillige nijverheden, en voor den landbouw. Volgen daarna de afwijkingen 'die, bij uitzondering kunnen "worden toege staan op dit 'besluit en do voorwaarden waarin zij 'toegestaan worden. De tweede verordening van generaal Degoutte betreft den uitvoer van voe dingswaren uit 't bezet gebied- naar on bezet Duilsehland. Die uitvoer is tot 'na der orde toegelaten. De uitvoer van andere artikelen is verboden, behoudens die afwijkingen hoogcr vermeld. (Door uitdrukking bezet gebied moeten verstaan worden de gewesten be zet krachtens het besluit van Maart 21 en die bezet 'krachtens de beslissing der Belgische en Fransche regeoringen in 1923 bijgevolg hot- Rijn-gebied en de Ruhr-streck) ENGELAND'S HOUDING ONVERANDERD De ministerraad van Woensdag heeft zich ook met de RulirkWestio bezig ge houden. Wat die kwestie aangaat is het voor al de zending van M. Le TrocquOr en genei-aal Ravot dje liet kabinet bezig hield. Men gelooft te weten, Volgens offi cieuze bron, dat er geen verandering zal komen in do Britscho politiek tegenover de Fransche bezetting der (Rulirstreek ten dat er in eene naasto toekomst geen verandering in .die politiek te yer- wachten is. M. Le Trocqueï en generaal Payot wer den Donderdag middag in Downing- jstreet door Bon ar Law ontvangen. (Er is dus hoegenaamd geen sprake van. terugtrokken tlor Rritsche troepen aan den Rijn).; EEN VERMAKELIJK INCIDENT Het vraagstuk der maaltijden gééft aanleiding tot vermakelijke incidenten, Een onderofficier vroeg in een hotel van Essen een ontbijt, wat geweigerd werd. Nabij den onderofficier zat een Duitsoher, wien men een welgevuld bord met vleesch en groenten bracht. Zonder aarzelen maakte de soldaat zich van den schotel meester. De Duilschcr tempeestte Dat is jeen bandictenstreek, huilde hij trou wens dit is eigen aan de Franschen. Weet dat, 'zoo de hoteliei-s u 'niet bedie nen, dit) op bevel van het Rijk is. Welnu, antwoordde de onderoffi cier, ik, ik eet op bevel van M. Poinca- ll" EEN PROCLAMATIE TOT DE BEVOLKING Dusseldorf, 15 Feb. Do volgende proclamatie werd afgekondigd Do Belgische en Fransche regeerin- gen yerboden metaalproducten on on- JoriM-oduetea uit liet bezet gebied te Ia* 'ten gaan. Dit gebeurde niet om do arbeiders te benadeel en. Een stelsel is ingevoerd om aan de fabrieken too te laten uitvoerhandel te doen. De bevoorrading van lwensmiddelort wordt zooals voorheen verzekerd. Alleen de regeoring van Berlijn wordt getrof fen, niot do arbeiders. De groot-nijverheid-integendeel streeft naar het uithongeren der werklieden. Zij drijft Duitscklaiid in een straatje zonder oinde. DE TOESTAND Do staking in de telefooncentrale to Dusseldorf duurt voort. Eene patroelje van liet. 97e infantorio regiment heeft- twee kerels aangehouden di'e_bezig waren telegraafdraden door to" snijden. De twee kerels zullen voor den krijgsraad verschijnen en vermoedelijk tot dwangarbeid veroordeeld worden. In sommige banken weigert men Franscli geld •tegen marken uit. te wis selen onder voorwendsel, dat men tenge volge der telefoonslaking den wissoL koei-s niet kent. Te Essen is de toestand onveranderd gebleven. Men vermoedt, dat de natior nalisten iet» op touw zetten. Ingenieurs der missie Coste begaven zich naar do electrieiteitsfabriek en voegen om den stroom te herstellen. Zij onderhielden zieli eerst vriend schappelijk mot de werklieden. Maar toen de bestuurder verscheen, verander de de houding der arbeiders oogenblik- kelijk. De ingenieurs liepen een weige rend antwoord op. In den nacht van Woensdag op Don derdag werden al dc telegraaflijnen door troepen bezet. Ook in liet. door Engel- sche troepen bezette gebied werkt de le-, Iegraaf niet moer. 'ib Zijn echter de Dnitschers, die lieC meest door deze staking lijdon. Te Recklinghausen hebben de. mijn werkers aan de Fransche overheden ge vraagd, treinen in to richten om hen naar hun werk te voeren. IN DE STAALMIJNNIJVERHEID 'Zekere Duitsche nijveraars beweren groote voorraden aan ijzer on staal, wol voor zes maanden, in hot Rurgebied to hebben. Anderen beweren dat zij hun stocks terug gaan aanvullen. In werkelijkheid vroezen allen voor hun uitvoerhandel. Ook geven zij groo te sommen uit om de stakende werklie den te steunen. Ook de regeering doet groote aan- koopen van marken in den vreemde, om hen te steunen. Daardoor zal dc val der marken-» waarde toenemen. UITREIKING VAN EER ETEE KEN EN Generaal Degontto vereerde te Dus seldorf twee spooragenten en oen tele grafist met de k rij gs medal ie, omdat zij zich in den loop der jongste gebeurte nissen bijzonder onderscheiden hebben. Een dezer, een vrijwilliger, is G3 jaar oud. HET SCHRIKBEWIND DER NATIONALISTEN De nationalisten zetten hunne schrik- aanjagingen tegenover (de 'bevolking voort.. Naast de gedwongen weridoozen cri dezen die uit eigen beweging lief- werk staakten, zijn er eon groot getal, die niet durven aan den arbeid gaan uit vrees van wraaknemingen. Bijzonderlijk be dienden en handelaars zouden gelukkig zijn eene gelegenheid te vinden, om hunne zaken ,to kunnen voortzetten. Wat nècht zonderling mag koeten is dat er in het spoorweggebied van Elber- feld, alle nachten plakbrieven moeten, uitgehangen worden, om het spoorweg personeel aan te zotten, toch het werk niet te hernemen. Nu gaan de nationalisten nog verder. Zij mishandelen vrouwen en kinderen, die zieli naar de inrichtingen begeveir waar door de Fransche tropen soep ver schaft wordt. AANHOUDINGEN Woonsdag namiddag worden de eer ste burgemeester van Pirmascns alsook do politico verste, door de Fransche troe pen aangehouden, de eerste omdat hij geweigerd had de Fransche verordenin- gen to „doen aanplakken, de tweede, om-~ dat hij deze verordeningen had laten af» rukken. i Beiden zijn te Lamcau opgesloten. Te Zinimenn werd ook do hoofd op steller van de Ilunsruchor ZeitUng x aangehouden, omdat hij de Franschf; troepen bolee'digd hadj

De Volksstem | 1923 | | pagina 1