Zondag 18 FeDruari Maandag 19 Febr. 1923 De Veertlgdaapetse Vasten Het repatrieeren van lijken van ecrSegsslaehioffers üe &®mg en da Honderdjarige Nieuwjaarsgiften voor dsn Pass Cssnmiimsiische itishaMe Eest krach van 8 tniljs®»! te Antwerpen GONiO Onze Koninging te Lonkser De zaak Sldisianu De bezetting van het Reergebled XXIX* JAARGANG NUMMER 41 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114-DAGBLiAD —10 CENTIEMENWEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. VanNcffel-Db Genot Publiciteit buiten, het Arr. AALST i! Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, IS, te Brussel. Placode la Bourse, 8,Parijs, Bream's Buildings, 6, Lon dros E. C. 4. Quadragesima Zoa op 6.55 ouder 5,13 H. Simeon Zoo op6,ï>4 onder 5,15 Eerste Kwartier dcu 23 Het honden van dezen grooten Vasten, of van Quailrtgesima, 't is te zeggen veertigste, is ingesteld, om ons den vasten van Christus, in de woestijn te doen navolgen, en ons tot den grooten feestdag van iïasehen voor te bereiden. Ook Mozes vastte veertig dagen vooraleer de tafelen der Wet te ontvangen insgelijks Elias deed zulks iii de Woestijn. Van in de eerste eeuw der H. Kerk is overal de Vasten onder houden geweest en moet aan ,de Apostelen toegeschreven worden. Zeker bestoiid er eenig verschil in de wijze van vasten op de ver scheidene tijdstippen en in de ver- schillige landen, nog in liet toela ten der spijzen en liet rekenen der dagen. Uit verschil komt hieruit voort, dat Christus ïliet zelf dezen Vasten instelde, maar hem overliet aan de schikkingen van zijne Kerk, die, volgens de noodwendigheden, eeni- ge veranderingen doen mag, Het getal van veertig dagen is gekozen geworden om beter den Zaligmaker na te volgen, die ook veertig dagen vastte, vooraleer Hij zijne prediking begon, Mozes heeft ook veertig dagen en veertig nachten, zonder spijs of drank overgebracht, vooraleer hij de twee steenen tafels der Wet ont ving en na ze verbrijzeld te heb ben, moest hij eencn tweeden keer dien vasten onderhouden, vooraleer God de 'Wet op (nieuwe steenen schreef. De profeet Elias bekwam bet 'geluk van den Heer te zien, toen hij veertig dagen lang in de woestijn zonder eten had door ge bracht, De TI. Kerk legt ons de roordee- leii van onzen Vasten uit in de Pracfatie der Mis, biddende O Heer, door het lichamelijk vasten beteugelt gij de kwade genegenhe den, verheft onze zielen, en verleent ons deugden en verdiensten, Onze plichten gedurende den Vasten zijn,zoo nauwkeurig moge lijk als wij kunnen de wet van boetpieging te onderhouden, en, volgens den wensch der H, Kerk, iii meerdere ingekeerdheid, in het gebed, in het oefenen der goede werken te leven. Zoo dus mogen de geloovigen, die de wet niet gansch kunnen of moeten onderhouden, niet alles daarlaten, want zelfs dezen, die door krankheid of weekheid, niet gehouden zijn aan den Vasten, zijn daarom niet ontslagen van de vleeschderving. Van af het zevende jaar moet •aten de vleeschderving onderhou den en het is slechts geoorloofd vleesch te eten gedurende den Vas ten volgens de noodwendigheden, en dan 'zal men weldoen, dispensa tie of toelating of verzachting aan zijn pastoor of aan zijn biechtva der te vragen, In alle geval betaamt liet, dat degenen, die niet verplicht zijn te vasten, volgens den geest van boet- veerdigheid leven, dat zij het lij den van Christus overdenken, meer bidden dan naar gewoonte en aal moezen geven. Om met meer vruchten den Vas ten over te brengen zal eene recht zinnige biecht onzer zonden en dik- wijier naderen tot de H. Tafel, ons beter stemmen, om ons op de voetstappen van den Heer zeker der te doen wandelen, X. M. Berry er, Minister van Binnen- lamteche Zaten en Volksgezondheid, heeft een wetsontwerp ingediend, waar bij de voorn aarden vastgesteld worden voor het rcpatiüeeron van de lijken van de eorl t of flor?-, overeen komst Lg artikel 225, alinea 3, van het Verdrag- van Versailles. Bij dit artikel 225, van voornoemd Verdrag hebben de con tract eerende Staten zich lor toe verbonden, weder zijds,; in dc mate van het mogelijke, te voldoen aan de aanvragen voor het re- patrieeren der lijken van do oorlogs slachtoffers, dio voorloopig op vreem den bodem werden begraven. Om wille van de vaderlands- en fa- mi Lielicvcn de strekking dezer bepaling, bleek het aannemelijk dat de gemeenten in dit geval de belastingen zouden.mo gen toepassen, welke zij doorgaans ge machtigd zijn te heffen op de ontgra- tringen en het lijken vervoer. Om het overbrengen der lijken in niets te verhinderen, diende men ander zijds te voorkomen, dat de gemeente overheden, ten deze liunne wettelijke voorrechten zouden inroepen,om de toe lating tot on graving, door de familien 'der slachtoffers gevraagd, te weigeren. Het ontwerp strekt er hoofdzakelijk 4oe om op de ondcrlioorigen der vreem de landen, welke onze geallieerden of onze vijanden waren in den wereldoor log, dezelfde behandeling toe te passen als deze welke gehuldigd lis door de Fransche wet van 4 Juni 1921 en bij de Duitsche we't van 11 Augustus 1922. Reeds werden er maatregelen geno- men^m eerstdaags over te gaan tot liet rëpatrieeren der eerste lijken onzer landgenooten, die op Duitech grondge bied begraven liggen. Mevr. Rosalie V'erbmgghe-De Cock, geboren te Strypen den 16 Februari 1823, wonende te Brussel, Kazerne straat, is dus Vrijdag 100 jaar oud ge worden. Ook is heel clo gebuurte in feest. Do brave eeuwelinge had den wensch uitgedrukt, dat zij eens den Koning zou willen zien. Deze wensch is den Koning tor oor'e gekomen en onze vorst heeft een offi cier van zijn militair huis bij de eeuwe linge gezonden, om haai' te melden, dat hij haar Zaterdag morgend om 10 ure zou komen bezoeken. Men oordeele over de vreugde van Mevr. Vcrbruggho-De Cock. Iflet zou ook voor de gebuurte eene heele ge beurtenis zijn. Zondag morgend, om 11 ure, zal de gelukkige ouderlinge, op haar uitdruk kelijk verlangen, naar het graf van den Onbekenden Soldaat gebracht worden, alwaar zij eigenhandig de bloemen, wel ke haar aangeboden werden, zal neerleg gen. 1 Mevr. Yerbrugghe-De Cock zal verge zeld zijn door al hare kleinkinderen, die onder Fransche of Belgische vaandel, flen oorlog mede maakten. EEX-EN-TWINTIGSTE LIJST Overdracht der vorige lijsten fr. 82,224.48 M. Jospeh Keyntens, Brussel, 100 II. Hart, zegen onze familie, Brugge, 25 Naamloos, Bonsecours, 50 E. H. Ron- chaine, Clous, 30 M* Om er Van der Donckt, St. Maria Hooibbeke, 50 L. B. C. L., prof., Arlon, 25 M. en Mevr. Soveria Percy. 100 Baron en Baron nes Enim. dei Marmol. Dinant, -100 M. Norbert Béun', Brussel, 200 A. A. A., 100 Brugge, 50 M. en Mevr. Hend rikx-MesensBrussel, 100 A. P. A. L., 50 Deva-ux, Elsene, 25 M. Felix De Hert, Aalst, 100 R. A., Ant- werpeij, 100 Voor mijne genezing, 400 Dr de Mauri ssens, 100 M. Abel dc Clippele, Aalst, 100 Uit Rêvee, 100 Ter core van liet H. Hart, Harelbeke. 100 M. Eug. Péclicr, Bouesu, 100 E. II. Deli'lle, Boussu, 25 E. H. La- iioyc, aalmoezenier, Duisiburg-Ruhrort, 50 Maria toon dat gij onze Moeder rijt, 45 E. H. Ceuppens. rustend pas-, toor, Holsbeek, 100 M. J. Degros, Dol- hain, 20 Tor. cere van het H. Hart-, Brugge. 10 Naamloos, Moeskroen, 20; D. M., 10 Mevr. Dieu en hare zonen, 10 P. Baumont. 20 Een onderpas toor, 5 J. D., 5 Tor eere van den H. Jozef, 20 Eene dienstmeid, Kort- rijk, 5 Verbrugge, Hasselt, 10 Bol land, 2 Eone arme weduwe. Etter beek, 10 Ameenuisc, Denée, 5 li. C., Hasselt, 20 Voor mijne genezing, Aalst, 2 Om een gunst van den II. Antonius, 2 C. D. B„ 5 M. D. S., Le.de, V M, R., Rousbmgge, 5 X. X X., Kort rijk, 10 Schenk ons kinde ren 10 Een Derde Ordering, Aalst, 5; H. Vader zegen mijne roeping. Vlisse- ghem, 20 en verschillende andere gif ten. Totaal fr. 84.502.48 Men kan 'de inschrijvingen zenden aan het bureel van het blad. De per sonen die hunne gift per posteheck stu ren worden verzocht zulks te doen onder Numinei^»9279,. De communisten hadden in Fransch- Noorden bevel gegeven dat de mijnwer kers in staking moesten gaan. Do mijnwerkers hebben echter geoor deeld, dat diiti bevel ton onpasseö. tijde kwam en schier overal is het aantal sta kers slechts een klein per cent van het aantal arbeiders. In de mijnen van liet Nauw van Ka- les is de arbeid zoo goed als volledig. Op 50.000 arbeiders staken er slechts een 3000. .Tn heb Noorden zijn er 2000 stakers. An zin en Aniche zijn lipt meest ge troffen. De mijnen van Roche la Molière ble ven buiten de beweging. In do Gard zijn er 1800 stakers op 6000 werklieden. Te Avcyron staken 10 0/0 der werk lieden. In dc Tarn is er geen enkele dofectie. Te Valenciennes is er weinig gevolg gegeven aan het stakingsbevel Te Campagne zijn er slechts 50 «ar beiders weggebleven Onder de stakers in liet Nauw van Kales bevinden zich veel Polen, die geen woord Fransch verstaan, dus on mogelijk kunnen weten waarom zij moeten staken. 't Ware misschien oens goed om We ten, van waar/dit stakingsbevel aan de Franscho communisten, ingepompt werd Het Cjgmptoir Wegimont naam- looze maatschappij, wiens bureelen ge vestigd zijn, Nieuwstraat, 11 te Ant werpen, en dat bijzonderlijk handel dreef in granen en wol, heeft zijne be talingen gestaakt. Het passief bedraagt bij de 14 mil joen' het aktiof bereikt 1 miljoen en daar het kapitaal 5 miljoen is, blijft er dus 8 miljoen ongedekt. Do firma heeft aangeboden 15 per honderd te betalen, om oen konkordaat te verkrijgen, doch do schuldeisehers hebben zulks geweigerd, zoodat de fail liet zal uitgesproken, worden. Naar het schijnt is het onvermogen om te betalen ite wijten aan het specu- leeren. Verscheidene Antwerpsche ban ken zijn door deze faling zwaar be proefd, alsook belangrijke firmas die zich bezig Melden met den graanhan- del. Tijdens eene vergadering, gisteren gehouden voor do likwidatje der graan markten heeft het Comptoir Wegi mont den opzeggin gstaks der kon- 'fcrakten op 88 1/4 fr. per pond sterling bepaald. VERTREK VAN DE ELISABETHVILLE In plaats van ten half twaalf, zooals was aangekondigd, is de Belgische stoomboot Elisabetliville Vrijdag te half een van wal gestoken, in bestem ming voor Congo. Aan boord bevonden zich 67 passa giers van eerste en 55 van tweede klas. Te La Pal li co zouden nog 27 passagiers aan boord komen, waaronder 13 van eerste en 14 van tweede klas en te Te- neriffe nog 2, voor beide klassen één. Daar do vertrekken nu om de 15 da gen regelmatig plaats hebben, worden de. vertrekken niet meer door zooveel bc- langstel 1 en den bij gewoond De «Elisabeth vil Ie», hééft eene volle lading aan boord. Als bijzondere vrachten had de Con- goboot. een gedemonteerde paddelboot voor de Gogeco de Cie Générale du Congo, aan boord. Als deklading bemerkten wij een paar au tos, voor Casablanca bestemd, vervol til lende Fpoorwegriggélitjes Voor de Cie du Chemin de for du Congo en een bark voor de maatschappij ^So- natra »3 Louksor, 17 Februari. De Konin gin der Belgen, die, onder den naam Mevrouw de Rethy incognito reist, is hier dozen morgen met don kroon prins om 6 uur 45 mof. een bijzonderen rein aangekomen. -Zij heeft haar in-, trék in het Winter Palace Hotel geno men. Een later telegram meldt dat het graf van Tut-Ankh-Amen geopend werd. Men vond er een praalgraf, verscheide ne meubelen cn andere voorwerpen. TIET ALIBI VAN LEON VAN DEN WOUWER Men "weet dat de beschuldiging het alibi van Loon Van den Wouwer be twist en dat er een bijgevoegd onderzoek daarover bevolen is. Naar hot schijnt -heeft de betichte thans zeker^ inlichtingen' gegeven 'en onder meer een haarkappor aangeduid, die belangrijke verklaringen zon kun nen afleggen. Het parket tracht thans daar licht in te krijgen. MEV. STEINMANN Het gerucht liep gisteren, dat Mevr. Steinmann, ten gevolge van het lange waehten. Donderdag morgend, het, op de zenuwen gekregen had en genees kundige zorgen noödig had. Uit bevoegde bron wordt verzekerd, dat haar gezondheidstoestand niets te wenschen laat. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN M. DE SCHEPPER Ook de toestand van M. De Schepper, prokuröur des Konings is veel verbe^ fcerd. Zelfs was er spraak, dat hij zich Zaterdag naar het paleis van Justitie zou begeven, om er de laatste voorbe reidselen ie maken voor de debatten van Maandag aanstaande. Overigens waren reeds de noodige maatregelen genomen Substituut Huward of Van Durme zou den desnoods M. De Schepper vervan gen hebben. Men mag dus zeker zijn, dat de zaak Maandag zal aanvangen. HOE LANG ZAL HET PROCES rDUREN De 'laatste getuigen zijn gedagvaard tegen le Maart. Anderzijds verklaarde een der advokalen van Leon .Van dén Wouwer, dat dè uitspraak, zonder on voorziene gevallen, zou kunnen plaats hebben Woensdag 7 Maart. DE BELGEN IN 'T RUHRGEBIED Brussel, 16 Febr. Eene mededee- ling van M. Bnineel, beheerder der Bel gische Staatsspoorwegen, meldt dat van af heden alle verzendingen in bestem ming voor Duischland moeten geenre- gistreeid worden voor Herbesthal. Het bestuur der Belgische Staats spoorwegen voorziet de mogelijkheid om de lijn Horbesthal-Kculen door Bel gisch personeel te bedienen. Heden is een nieuw contigenf Belgi sche agenten naar Duitschland vertrok ken, om den verkoop van spoorwegkaar ten in de stallies Herbcstlial, Keulen en Aken te verzekeren. Agenten van den dienst der trek kracht, banen, werken en rollend mate rieel zullen eerlang paar het Ruhrge- bied vertrekken. 800 Belgische spoorwegbedienden verzekeren nu den spoorwegdienst in den sector door onze landgenooten bezet. Ook zullen eerlang nog verscheidene ingenieurs naar de Ruhrstreek afreizen. 'LAFFE AANVAL Essen', 16 Febr. - Te half tien be vonden zich in het Lcmhofhotel te Es sen, 10 ^oldailen, waaronder twde Bel gen, die te drinken vroegen. Die soldaten wanen niet in regelma tig verlof. "De eigenaar weigerde aan hun" ver zoek te voldoen. Een politic-agent en oen burger sprongen op dat oogenbl-ik het hotel binnen, hun revolver in de vuist, roe pend Handen op. Zij vuurden herhaaldelijk hun wa pen af. Twee soldaten werden gekwetst, een hunner tamelijk erg. De hotelhouder is op de vlucht, en de aanranders verdwenen. Dc bevelvoerder over de troepen hoeft meer nauwkeurige inlichtingen, ge vraagd, ten cindo maatregelen te tref fen. IWij begrijpen maar niet hoe die sol daten geen weerstand boden, en zich goedwillig 'tot schijf lieten gebruiken3 DE GEVANGENIS TE DUISBURG LEDIG I oor den Belgischen krijgsraad ston den Donderdag terecht de bestuurder van de gevangenis le Duisburg, een in specteur en zijn secretaris. Zij werden er van beschuldigd, geweigerd te heb ben, personen m de gevangenis tifdofn opstuiten, welke door de bezettingsover heden ingeleverd werden. Zij werden allen tot. 6 maanden gevangenisstraf en vijftigduizend mark boete veroordeeld, cn zullen uit het bezette gebied worden uitgewezen na afloop van hun straftijd. 'De veroordeelden hebben tegen dit onms beroep aangeteekend. Hierover meldt bet, Wolffagen (seliart nog het volgende, dat we onder voorbe- houd mededeel en. Nadat liet vonnis bekend werd. legde het geheele personeel der gevangenis liet werk neer. De ernstige misdadigers werden naar Dusscldorf overgebracht 'de wegens lichte vergrijpen gestraften werden voor den tijd van zes maanden op vrije voeten gestold. De gevangenis is thans geheel ledig. DE HOUDING DER DUITSCHE PACIFISTISCHE INRICHTINGEN ilet Duilselio Eriedenskartcl, dat alle Duiische pacifistische inrichtingen om vat, heeft de bevolking in het Ruhrge- bicd aangeraden, de boycott van Frun- sehen en Belgen op te geven. Deze boy cott- wordt, in het manifest van genoem de inrichting een grenzelooze dwaasheid genoemd. I erder wordt van de Duitsclie regee ring verlangd, dat zij zich or over zal uitspreken, of zij bereid is, een bemidde- lmgsaetie, gebeurlijk ook van den Vol kenbond, te aanvaarden. Ook worden van de regeering ophel deringen verlangd in zake haar program voor do 'betaling dor schadevergoeding. 'Speciaal wordt op klaarheid aangedron gen of de I)uilecho regeering en het Duiische volk zullen dulden, daj het nakomen van de politiek der vervulling onmogelijk wordt gemaakt, door gebrek aan goeden wil aan de zijde der invloed rijke economische kringen in Dmlscli- lnnd. TIEN JAAR DWANGARBEID Uit Essen wordt gemold, dat do bur gemeester van Oberhausen veroordeeld werd tot, 10 jaar dwangarbeid, omdat hij aan de elcktriekcentralo van Óberhansert' bevel gegeven had, dc statie, welke dooi de Fransche troepen bezet was, zonder stroom te zetten. .'Do voorzitter van den krijgsraad deed uitschijnen, dat de burgemeester door zijn optreden, het leven van (alrijke .personen in gevaar had gebracht cn 'felfs tot de doodstraf had kruinen ver oordeeld worden. HET STIJGEN VAN DE MARK Er (vordt verzekerd, dat ten gevolgd van het stijgen van don mark en do schommelingen van den wisselkoers, verscheidene krodietinriehtingen van. •Berlijn en Hamburg in kleine schoent jes zitten. Zelfs zou eone groote Berlijn- sehe bank hare betalingen gestaakt bob ben. INCIDENTEN TE CREFELD Uit Dusseldorf wordt gemeld, dal tij-, dons eene vergadering van den munici- palen raad, eene grooie monigte gedwon gen werkstakers voor 't stadhuis samen schoolden en riepen Wij willen! brood Eensklaps sprongen een zestal politie mannen, gewapend roet sabels cn knup pels, uit het stadhuis en vielen de me nigte aan, roepende u. Wij wiilert bloed Do communisten doel makende vaif den municipal en raad, vroegen dal do politie on'middeiijk zou teruggeroepen worden, docb de burgemeester weigerde. Daarop verlieten communisten eu ons afhankelijke socialisten do raadzaal. HET HULPFONDS VOOR HET ROERGEBIED' öp eene zitting van het steunfonds voor hot Roergebied, Verklaarde da Rijkskanselier, dat de ingezamelde 'gol den thans do drie miljard overtroffen- POLITIEAGENTEN ONTWAPEND Zooals reeds gemota werd is do kazer ne der Sclnipo, in Essen, thans doog Fransche troepen bezet, ten gevolgo der aanranding gepleegd op twee gendar men. J Zulks geschiedde als volgt I Kolonel Pellegrin, aan T hoofd eenei} belangrijke troepenafdccling, nam lav zit van de kazerne en deed den potitid- overste ontbieden. Daar deZo weigerde, de namen der plichtige agenten bekend te maken, werd hij onmiddelijk aaugo, houden. Alsdan werden de Schupoagentcn ojj den koer verzameld. Allen werden out-, wapend en verwittigd, dat zij geen doe{ mepr maakten van, de politie,

De Volksstem | 1923 | | pagina 1