6 Dinsdag Maart 1923 ONZE FINANCIEELE TOESTAND 0e Heegere Meüsraadi Bij 4e mijnwerkers De Senaat en de H&spsehaolwel Naar eene splsssmg der Rsmeinsefie kwestie De bezetting van hef Roergebied Nieuwjaarsgiften veer 'den Paus Bestendige Landbetswcem. Snstaaf V, Koning van Zweden in Beigie mijmbestuukders Kerkstraat, 9.en 21, Aalst. Tel. 114 T~> A. f3-1 XXIX» JAARGANG NUMMER 54 A I 8 CENTIEMEN WEKELUKS 0«50 Uitgever: J. Van Nufff.l-De Ge.\i>t Publiciteit buiten het Arr. AALST 8 Agentschap Havas, AdoJf Maxi aan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8,Parijs, Bream's Buildings? 6, Lon dres E. C. 4. H. Coltla Zonop 6,24 onder 3.10 Laatst* Kwartiar dtn 9 Heeft het Belgisch volk wel een juist begrip van de reusachtige krachtinspanning, die het sedert den wapenstilstand deed, om aan de finaucieéle gevolgen van den oorlog en daarop gevolgde crisis te weerstaan De Belgische belas tingbetalers brachten in 1913 bij een 361 millioen frank. In 1919 steeg deze som tot 466 millioen, in 1920 tot 1111 millioen, in 1921 tot 1459 millioen, en in 1922 tot 1725 millioen. Voor 1923 wordt (v'er- wacht 2100 millioen en misschien wel 2500 millioen. Dit is waarlijk eene krachtproef, die in staat is de grootste pessimis ten en de ongeluksprofeten van on zen wisselkoers den mond te slui ten. Een land dat tot zulke inspan uilig in staat is, heeft nog een so- lied crediet. Men moge niet vergeten, dat zulks geschied is, ondanks de vree- selijke verwoestingen, 'door de Duitschers aangericht in onze nij verheid, ondanks de nalatigheid in de Duitsehe betalingen en terug gaven in natura. Men zou inder daad -ver mogen zoeken alvorens nog een staat te vinden in Europa, die ons kan evenaarden in deze fi- nancieele krachtinspanning om eene begrooting te dekken, die in 1923 ZEVEN MAAL hooger staat dan voor den oorlog. Indien van den belastingbetaler zulk een opoffering gevraagd wordt, dan is het anderzijds de plicht der regeering van deze deugd geen misbruik te maken en van haren kant liet noodige te doer om den toestand te verbeteren en naar een financieel beleid te stre ven. dat den last van het Belgisch volk zooveel mogelijk dragelijk make. Laten wij voor vandaag enkel de gewone begrooting eens nagaan en overzien. Zooals bekend, is de ge wone begrooting de spil van ons fi nanciewezen. Is deze ziek, dan het 'neele organisme aangetast Da arom ook bestede men aan het sluitend maken van deze begroo ting de meeste zorg. Het bedrag der gewone uitgaven bedraagt 2.945.000.000 fr, waarin als voorname posten aan te slippen zijn 350 millioen voor onwaarden 1.189.000.000 fr. voor de interes ten onzer openbare schuld en 1 mil liard 400 millioen voor de uitgaven der verschillende ministeries (cen traal bestuur) met uitzondering der Staatsbedrijven. Aan onwaarden en aan interes- 'tenvermindering der nationale schuit valt niet te denken, ten min ste niet op liet oogenblik. Het eeni- ge, waar bezuinigd kan worden, is op de uitgaven der ministeries. Welnu, wij zien met genoegen, dat de vermaningen der pers weer klank hebben gevonden in den Se naat. Hier heeft men, niet zonder reden, in de zitting van 28 Febr. 1.1. ilen heer Theunis eens gevraagd hoe het zat met de commissie van bezuiniging, waar men sedert lang niets meer van hoorde. Het schijnt, dat zij gewerkt heeft, die onzichtbare commissie maar men vroeg in deu Senaat naar den uitslag van dat werk, naar een ontwerp voor doeltreffende hervormingen. In de Ver. Staten fen in Oostenrijk heeft men spoedig uitslagen bereikt en, als het met on ze commissie zoo voortgaat, dan kan het nog een jaar of vier duren, alvorens men wezenlijk aan de Staatskas kan merken, dat de com- missie bestaat. Uil- den Ministerraad komen af en toe officieele berichtjes, dat men *van plan is dit of dat te doen, maar Van de uitvoering Sier plannen is nog niets terecht gekomen. En toch is bezuiniging op groote schaal mo gelijk. Volgens een senator, die vroeger ano(btenaar geweest is, is het mogelijk de uitgavêii der be- stuurdiensten met een, tiende, te verminderen, d. w, z, een tiende van het totale bedrag van 1,400 mil lioen, Maai- hiervoor is het rioodig een man met wilskracht te hebben, die in de verschillende departemen ten zijn wil kan opleggen, En hier in schijnt de heer Theunis te kort te schieten, De lieer Theunis Heeft zich" na tuurlijk trachten té verdedigen te gen het verwijt van niet genoeg te bezuinigen. Ziehier hoe deze verde diging kan samengevat worden s Sedert twee jaar worden de be- grootingen in een anderen geest opgemaakt, Veel werd er besnoeid. Het is echter niet gemakkelijk be zuinigingen te vinden, Ik word daarbij door al mijne collegas ge holpen. Na de weelde te hebben af geschaft, en er was er niet veel, hebben wij nuttige zaken, daarna zeer nuttige zaken afgeschaft wan neer zij niet volstrekt onontbeer lijk waren. De regeering heeft een amendement ingediend, dat enkel slaat op besnoeiingen van uitga ven, onder meer op de begrooting van Justiéie en op die der invorder bare uitgaven. Andere amende menten worden voorbereid. De mi nister van landsverdediging heeft mij voor 6 millioen besnoeiingen aangekondigd, echter niet in zijn departement. De indruk bestaat, wat de heer Theunis ook bewere, dat bezuinigd wordt vooral waar niet aan perso nen geraakt hoeft té worden, Dit is namelijk eene kwestie van elec- toralisme en daar zijn de Ministers altijd zeer gevoelig aan. Er wordt naar krachtige midde len gevraagd De Hoogero Arbeidsraad zal vergade ren Woensdag, 7 Maart, te 10 lire voor middag- in het Paleis der Academieen. Aan de dag^sde staat liet .volgende punt Advies üï't'te brengen over 'de 'uitbrei ding der wet op den 8-uren dug en de 48-urenweek tot de handelsondernemin gen (tabak, leder en vellen, badhuizen, juweelionfabriekatie, houthandel, ijzer en metaal). NAAR HÉT EINDE HER STAKING Men gaat meer en meer naar de her neming van hét werk tegen vandaag in heel het Centrum. Te Marchienne-au-Pont hebben, zoo- als wij schreven, de werklieden der hoog- en pletovens en staalfabrieken de herneming van den arbeid gestemd aan do voorwaarden der Gemengde Commissie. Te Charleroi, zegt de Peuple had den Zaterdag- verscheidene bijeenkoms ten van stakers plaats, op dewelke de herneming yan 'den Jarbeid Iwerd ge stemd. Maandag, zegt het socialistische blad, zal alles terug in orde en de werkherne- ming algemeen zijn in de mijneij yan het Centrum, Donderdag aanstaande begint de Se naat de bespreking der wet op de ver- vlaamsching der Hoogeechool van Gent. Er zijn tot- hiertoe 22 redenaars inge schreven, waartusschen pater Dutten en heeren Van Cauwenbergh, Jozef Dolf en graaf de Bergeyck. Sinds eenige dagen doen geruchten de ronde volgens welke in de Italiaan- sehe politieke kringen, een ontwerp zou •bestudeerd worden strekkende om eene ing te brengen onder territoriaal oogpunt, van de Domeinsche kwestie, door dé toekenning aan den Heiligen Stool, van een gedeelte dor stad Rome of ten minste van hetgene gekend is on der den naam van «cité Lconine», pa lende aan den Tiber. Die concessie zou den postdienst omvatten en ook het recht van munt te slaan. 'Zooals wij roeds. vroeger zegden, mo gen die geruchten die meer en 'meer verspreid worden sedert de aankomst van het Fascisme aan het bewind in Ita lië, wat verbetering heeft gebracht in de betrekkingen tuisschen het Vatikaan en het officieel Italic, slechts onder stren°' voorbehoud worden opgenomen. DARMSTADT, MANNHEIM <EN KARLSRUHE DOOR DE FRAN- 9CHEN BEZET ZEVEN EN TWINTIGSTE LIJST Overdracht der vorige lijsten fr. 98,202.68 r; Het Bondsgazetje, Gent, 25 Vrienden van het H. Hart. Gent, 100 Vlaam- sc-he ISodaliteit, Gent, 300 L. R., Ixcl- les, 50 En l'honnour du S. Coeur, Courtrai, 100 M. et Mme A. Van der Linden, Goefferdingen, 100 r; Anony- me, Bruxelles, 25 ;Les Dames Bénédic tines, 100 A. M. D. G., 100 Anony- me, 100 tin abonné, Lïège, 100 Les Fil-les de la Croix, id., 190 Mgr Jo seph, id., 100 Bn van Zuylcn, 100 Uu prêtre do Tongres, 100 Mile de Severm, Namur, 50 Anonyme, id., 50 M. Léon de Lhoneux, id., 100 M. et Mme Jos. Blanoke, id., 50 Mmte Wasseige, Fooz-AVopion, 50 X. Yves Gomezée, 25 Urn ouré deB Ardennee, aas riche, 100 Aimant bien Ie Saint- I'ère, 100 Lo S. Père bénisse nos on- fants, 50 En souvenir de nos parents, Quaregnon,- 25 Een priester, Antwer pen, 10 S. Père, bénissez nos inten tions, 20 Pour l'obtcntion d'une grace, 5 Chan. Tonglet, 20 F. G., abonné, 10 Pour que le S. Coeur de Jésus cxauce. 5 En l'honnour du S. Coeur, 2 Le S. Coeur nous protege, 20 M. R., 5 S. Père, bénissez ma familie, 2 V. W., 5 Oban. Dubois, 20 S. Père bé nissez ma familie, 10 Une ouvrière, 5 P. P., 2 Le S. Père nous bénisse 5 Sarnsn 100,468,68. Men kan do inschrijvingen zenden aan bet bureel van het blad. De per sonen die hunno gift per postclieek stu ren worden verzocht zulks te doen onder n, 39279, Do commissie heeft een zitting gehouden onder liet voorzitterschap van baron Tibbaut. De achtbare minister van landbouw, .baron Ruzelte, woonde de zitting bij! De vergadering besloot de aandacht van den eersten minister op le roepen op de ernstige waarborgen die door de regeering zouden gegeven worden aan |do landbouwvoortbrengers. TE BRUSSEL De Koning van Zweden is Maandag morgend te Brussel aangekomen in de statie Leopoldswijk. Binnen in de static stonden 4 'deta chementen van het 9e linie, met muziek en vaandel die de eer bewezen. Op den doortocht naar het Palas stonden al de troepen van de 4e om schrijving. De rijtuigen van het. hof, 'die toning Albert en zijn hooge gast naar het pa leis voerden waren omringd door een es kadron gidsen met vaandel, onder bevel van kolonel Joly. BEZOEK AAN "ANTWERPEN Dinsdag, tas 2 uur, zullon koning Gustaaf van Zweden en koning .Albert een bezoek brengen aan Antwerpen. Aan do Warande zal de burgemeester HH. MM. opwachten. Vandaar zullen de auto's volgenden weg nemen Meehelse.he steenweg, Britsrhelei, Ainerikaled, Van der Zweepstraat., Zui- derkaaien tot aan. de petroleuminrieh- tingen, waarvan een klein overzicht zal genomen worden. De terugtocht zal aanvangen langs heen de Zuiderkaaieii tast aan het Zui derterras, waar de Vorsten liet terras zullen beklimmon. Daarna zulen de bezoekers langs do Suikerrui het terras verlaten en langs de kaaien tol aan u. 80 der dokken, waar de koeldicnsten gelegen zijn jij den. Hier zullen zij, aan boord van een staatsboot plaats nemen om te landen aan n. 23 van het Kattendijkdok. Van daar zullen zij per auto de stad verlaten, ter bestemming van Brussel, langj doa Bercheinschen etoenwqg, Mannheim, 3 Maart. Dezen mor gen zijn Fransche en Marokkaansche troepen ter sterkte van verscheidene compagnieën den Ri.jn overgestoken, 't Schijnt dat zij het havengebied willen afsluiten met een linie die ongeveer over den Parking, de nieuwe Neckarbrag, die Hutten bergschule en 'een andere school bij den Measeplatz zal Ioopen. Karlsruhe, 3 Maart. Dezen morgen rijn Marokkaansche troepen te Maxau bij Karlsruhe do Rijnbrug overgetrok ken. Straatsburg, 3 Maart. De Fransche troepen zijn dezen morgen, den Rijn oyer de brug bij Maxau overgetrokken. Zij zijn opgerukt in de richting van Karlsruho en hebben fabrieken te Darmstadt, de haven te Mannheim en Karlsruhe bezet, ten einde het toezicht der bondgenooten te vergemakkelijken. Franckfort a. d. Main, 3 Maart. De bezetting van Mannheim en Karlsruhe is, naar Rijnvaartkringen meenen, ge schied om de Rijnhavens en zoodoende de gelieole Rijnsehoepvaart te belieer- scben. Hier beeft deze nieuwe bezetting groote opwinding veroorzaakt. Allerlei geruchten doen de ronde. o. a. over een a,s. bezetting van dc havens van Frank fort en Ajtchaffenburg. Darmstadt, 3 Maart, - De Fran sehen hebben dezen morgen de hier ge vestigde loeomotiofwerkplaats met in fanterie bezet. De arbeiders .bobben daarop do werkplaats verlaten. Daarna is bet goederenstation bezet. Ook daar is het werk gestaakt. Parijs, 3 Maart. Te Oberhausen hebben nationalistische drijverijen aan leiding gegeven tot een betooging van duizenden arbeiders. Te Koblentz is liet postkantoor mili tair bezet om veiligheid in het postver- keer te verzekeren. De postmannen zijn tot staking overgegaan Parijs, 3 Maart. Aangezien de Duitschers weigerden, postzogels San Franschen te verkoopen, hebben de Franschcn. den poOtzegelvoorraad yan het hoofdkantoor te Dusseldorf in be slag genomen. De eersten en tweede burgemeester van Offenburg zijn uitgewezen. Te Gelsenkirehen, Recklinghausen en Essen zijn verschillende haarden yan propaganda gedoofd. OPTIMISME IN FRANKRIJK MEN VERWACHT ER DAT DUITSCHLAND WELDRA 2AE 2WICIITEN Nu 'de laatete dagen Veel kalmer ge weest zijn en de incidenten minder tal rijk worden, begint de stemming in Frankrijk, veel optimisscher te worden. In zijn onderhoud met M. Dariac, den president der be'grootings-commis- sie uit de Kamer, beeft M. Poincaré naar men weet gezegd, dat de toestand zich men den dag :betor laat aanzien en dat da vastgestelde spoorwegregeling doet voorzien, dat binnenkort de onder noming niet alleen zichzelf zal dekken, maar voordeden opleveren zal. M. Ilutïn maakt molding van 'de. uiting van een buitenlandsehen riïjvo- raar, die venvacht, dat Duitechland voor 15 Mei zal hebben toegegeven. Maar wat vooral de moed in Frankrijk doet her loven, zijn de berichten uit het onbezet Duitsehland en do toenemende onge rustheid, die daar aan den dag Wordt ge legd omtrent Duitschland's toekomst als deze toestand voortduurt. GEEN TERUGGAVE DER TN BE SLAG GENOMEN MILLIARDEN Generaal Degoutte beeft tot de Rijks bank een telegram gericht, waarin hij verklaart, dat -hij de inbeslagneming van het iiaar toebehoorendo bedrag van 12.3 milliard mark handhaafde. -Zij is gesclücd op grond van het feit, dat Duitsehland sedert 13 Jan. de be talingen overeenkomstig het Rijnver drag voor do Fransche en Belgische be- zettingsferoepon niet- hoeft verricht. Daartegenover verklaart generaal De goutte zich bereid do in beslag genomen clichés der Rijksbank te Dusseldorf te rug te geven onder voorwaarde, dat be vestigd wordt, dat do zogcis ongeschon den zijn en dat ook officieel in de Duit sehe jatte medegedeeld wordt, dat de cli-, ché'a met ongeschonden zegels tmi® ontvangen zijn. ROND DE BEZETTING van DARM. STADT, MANNHEIM en KARLS RUHE IKt Journal weet te melden dat de Duitsehe overheden alles behalve aangenaam verrast werden door deze nieuwe öprukking 'der bezettingstroe pen, te moer daar zij besloten hadden: te Darmstadt en Mannheim 't personeel, van het spoorweg-beheer te brengen, dat uit Mainz verwijderd was door de' Fransche bezettiiigsoverhedten. r wordt gemeld dat kanso- VI1' rl°' gerien de bezetting van Mannheim en Darmstadt, aan zijne reis naar Beieren verzaakt heeft. NIEUWE AANHOUDINGEN VAN' Daar liet bestuur van de Eschweilef kolenmijnen weigerde kolen te leveren V0°a i kazernen der bezettingstroepen, te Aken, moteten de bestuurders zich' aanmelden bij de Belgische bezettingu- overheden aldaar. Daar werd hun nogmaals gevraagd,' of zij tot levering wilden overgaan.' Toen zij weigerden, werden twee be-' stuurdere, Albrecbf. en Treetler, gevan-* gen genomen. De algemeene bestuurder werd uit zijn ambt ontzet. Als protest hebben de arbeiders dér mijnen een protessftl-king van vier en twintig uur afgekondigd. Ook de be ambten der mijnen hebben het werk neergelegd. De staking omvat zeven mijnen. DE TOESTAND Drie tolcnlrc-mc-n zijn van Weidau naar Frankrijk vertrokken cn twaalf naar Italië, Zwitserland en Nederland. Twee kölontreinen vertrokken van IIo- henbudberg naar Frankrijk en één naar inX16-' Verder eerden naar Wedau 100 m beslag genomen wagons steen kool gebracht. De Fransëhen bezetten de belangrij- ke^ reparatie-werkplaatsen van Muhl- heim-Speldorf en namen aan liot sta tion Muhlheim in beslag GO wagons cokes, 30 wagons steen-kolen, 15 loco motieven, 100 locomotieven, die in re paratie waren, 8400 ton steenkolen-, 4000 ton cokes en eon groote hoeveel heid briketten. Er zijn in totaal 6T vakarbeiders bij de spoorwegen aangenomen. Het aantal aangestelde Duitsehe arbeiders bedraagt "00. De ontvangsten der spoorwegen in de Fransoh-Belgischo zone on het dis trict Keulen bedroegen in Februari 120 millioen mark, ondanks de afname van 't spoorwegverkeer. Duitsehe reizigers worden in de treinen toegelaten, ter wijl ook vrachtgeld wordt aangenomen. Ten einde de werkliedenbevolking terhulp te komen, werd te Essen, ten titel van proefneming, een voorraad- winkel geopend door de legeroverheid'. Den eeretien dag werden voor 700.000 mark waren verkocht. De dageüjksche aanbiedingon van werklieden uit alle kanten van Duitseh land gekomen, worden steeds talrijker. Br zijn onder hen echter weinig mijn werkers. Er zijn er die te voet van Ber lijn kwamen. Op de lijn Eeeen-Dusseldorf had eene sabotage-daad plaats, die erge gevolgen had kunnen hebben. Zware steenblok ken werden op het spoor vastgeschroefd-. Gelukkig werd het gevaar tijdig opge merkt. De Hooge inteigeallieerde Commissie der bezette Rijngebieden bad aan be voegde Duitsehe spoorarbeiders bevel gegeven, een kabel te leggen ten dienste der Hooge Commissie. Do Duitsehe be dienden weigerden dit bevel uit te voe ren. De post werd door het leger bezet. De toestand is over heel het gebied rustig en de incidenten worden al met den dag zeldzamer, Dusseldorf, 4 Maart. In de Streek an Essen hebben de volkssoepe'n meer en meer bijval. Te Bredeney werden acht politiebe ambten van den veiligheidsdienst aan gehouden, daar zij eon uitdagende hou ding aangenomen hadden. Te Duisburg werd een milliard mark", voor do Rijksbank bestemd, in beslag genomen. Ten Noorden van Osterfelde, in de Belgische zone hebben onbekende ver schillende spoonvegriggela weggeno men. Ten gevolge saboteering van de sluit n. 7 van liet Rijn-IIerne kanaal, werit de bestuurder van do fiscale haven aan gehouden-

De Volksstem | 1923 | | pagina 1