14 Woensdag Maart 1925 EENE EPISODE BIT DER SLAG AAN KEMMELBER6 De Koningin Ministerie Landsverdediging Vaiscfas overdraelslzagals De landlscuw ia Belgie M. Pesnsaré te Brussel De bezeitins van het Roergebied DE VOLKSSTEM XXIX» JAARGANG NUMMER 61 tT A T> 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: 3. Van Kl itel-D e Genet P-hlb-iteit buiten het Arr. AALST b Agentschap Hava, Adnlf Moriaan, 18, te BruseL - Pta* 8, Parijs, - Bream's Buildings, 6, Lon dra E. C. i. Kerkstraat,'O en 21, Aalst. Tel. 114 ]DA.Gr ET. Mathilda Zoo op 6,06 oaier 5,52 Nteuwe Naam deu 17 Ferw. Heer Théüter de PoncJie- ville, die tijdens den oorlog koofd- tilmoeïenier was der 28 Fransche voetvolkafdeeling, gaf dezer dagen te Antwerpen eene voordracht over den slag van den Kemmelberg. Een zijner kollegas. een Bel gisch almoezenier, die hem er gekend en naast hem gewerkt heeft, deed volgend vertaal over de laatste ontmoeting welke hij met E. II, Thellier de JPonekevil- te had. Voor de 28e afdeeliug was de slag afgeloopen. De bevelen haar gegeven, waren de stellingen te houden, of sterven. Onze geburen dp Britten ten Noorden van Keni- mel en Fransehen ten Zuiden van den berg, hadden zich laten door dringen, docli de verdedigers van den Kemmel bleven hunne consi gne getrouw zware houwitsers verpletterden de schuilplaatsen en verwoestten de loopgraven de vijand omsingelde den berg, cn toch, door den rollenden donder der ontploffingen door,hoorde men nog lange uren het geratel der mi- trailleuzen of de knallen der Ee- bels. Stand houden of sterven Die op den Kernmei stierven, de reserven hielden stand. De Duit- schers geraakten nooit den Kem mel 2000 meters voorbij, docli van de 9000 man onzer afdeeling ont braken er 7000 Onze troepen, tot de uiterste grenzen van menschelijk weer standsvermogen uitgeput, werden eindelijk afgelost en in een plaats je van Fransch Vlaanderen, te ilexpoede, samengebracht vooral eer het rampzalige Vlaamsche front te verlaten. Hier was het dat ik abbé ïhel- tier voor de eerste maal als kansel redenaar en voor de laatste maal als krijgsalmoezenier ontmoette. Toen generaal Madelin, de be velhebber der divisie mijn khaki uniform ontwaarde tusschen de menigte bleu horizon die het plein rond de kerk, in stil gesprek en onder het luiden der doodsklok vulde, riep hij mij en deed hij mij naast hem plaats nemen in de koor der kerk vaar de dienst ging plaats hebben, voor de helden in de laat ste gevechten gesneuveld. Deze plechtigheid ontleende aan de .schrikkelijke omstandigheden^ die wij beleefd hadden, eene veel aan grijpendere beteekenis dan die van eene gewone doodenmis. Geen enkele overlevende ont brak er. behalve eenige schildwach ten cn plantons. De kerk was prop- pensvol en nog te klein voor de deur verdrong zich nog' eene inge togen menigte. Op den katafalk, de Fransche driekleur rond de lijk baar vier gehelmde soldaten met de bajonet op het geweer. Op de koor, dc drie regimeutsvlaggen, alle drie van den vijand gered, met hunne eerewacht. Eene diepe ingetogenheid heerschte over die menigte krijgs- gcharde soldaten, en toen almoeze nier dc Fonclicville den kansel he klom, had hij voor zich eene me nigte nog diep onder den indruk der omstandigheden. Allen hadden zelf den dood gesmaakt, ruim schoots had de dood rechts en links gemaaid, allen hadden duurbare kameraden verloren en vrienden zien vallen. En zijn welsprekend woord leg de op al die beproevingen den troostenden balsem der verdiens ten, op dit lijden de zalvende be lofte der belooning, en op dien rouw de hoop van eeuwig weder zien Hoé schooit 'én troostvol klonk zijn woord op al die gebogen hoof den. en ontroerde wezens. Twee officieren die ik kende vrijdenkers te zijn, verborgne hun ne tranen van aandoening niet, en het gesnik van den eenen of ande ren diep getroffen krijgsman, on derbrak alleen de woorden yan den weisprekenden redenaar. Toen het oogenblik der Elevatie aanbrak, klonk, onder de diepste ingetogenheid, het klaroengeschal en trommelgeroffel als hulde dier geharde soldaten aan den God der Legerscharen. Het Heilig Misoffer liep ten einde, de laatste klanken yan het indrukwekkende Dies Irae klonken weg, toen op eens een re- gimentsmuziek jde begeesterende Marseillaise aanhief. Het was eene transfiguratie,op al die wezens in militaire houding op eens tot beelden versteven, was de rouwin- druk der liturgische zangen wegge blazen door den geestdrift van dit krijgslied. Diep ontroerd verlieten wij de kerk... Twee dagen later vertrokken de glorievolle overblijfselen der held haftige 28e afdeeling uit Vlaande ren, waar zooveel barer leden den eeuwigen slaap sliepen, en minder dan eene maand later, hervormd en versterkt, .stond zij jweder in de bres om den vijand den toegang van Champagne en den weg naar Parijs te versperren., .Vo%ens iii liet Paleis vaa Brussel 'toegekomen inlichtingen, bevindt H. M. de Koningin zich nog altijd in Cairo. Er geen spraak van eene reis in liet Heiig Land, zooals verkeerdelijk gemeld geweest is. AFLOSSING DEK TROEPEN IN DE KOEK De Minister van Landsverdediging beeft luitenant-generaal De Longuevillo aangeduid om het bevel te voeren over de troepen der 7e Infanteriedivisie, het 'detachement, dat in het begin van April, de Belgische troepen zal aflossen welke thans in -de Boer zijn onder het commando yan luitenant-generaal Bor- re wants. TROEPENVERPLAATSING 1308 man troepen, 15 paarden ëri 10 rijtuigen zullen Donderdag Brussel verlaten met bestemming naar Luik. Deze troepen zuHen plaats nemen in twee bijzondere treinen in de statie van Etterbeek, ten 9 u. 10 en 10 u. 50, om te 13' u. '20 en 15 u. 1G te Luik aan te ko men. Twee andere treinen zullen daags na dien te Brussel (Tour Taxis) den staf opladen, 75 officieren, 1010 manschap pen, 12 paarden en 24 rijtuigen, om ten 4 u. 50 on 6 u. 08 naar Leopoldsburg te vertrekken. Vrijdag vertrekken uit (Charleroi, eveneens naar Leopoldsburg, *43 officie ren en 14G9 manschappen van het 2o regiment jagers, 21 paarden en 32 rij tuigen. Voor dezen rijn drie bijzondere trei nen bestemd.- NOG EENE HUISZOEKING Maanidag morgen -beeft den reclifer- lij-ken dienst van 't Antwerpseh parket andermaal eene liutaoeking gedaan bij tien drukker Van de W., der Tumliouit- schebaan, waar men d-o valsche över- drachtzegefc hééft, ontdekt. Het bezoek heeft nogmaals walt opgebracht. Tus schen den trap en een paar planken werden nog 400 -blaadjes, geheel klaar voor den druk van. vaische zegels gevon den en aangeslagen. Doze -waren reeds van gora voorzien en ook doorstoken. Op verzoek van het parket, zijn ook twee deskundigen van het ministerie, van Brussel hier toegekomen, om de aangeslagen vaische zegels te onderzoe ken. Zij moesten ook tot liet besluit komen, dat deze zegels wonderwel kun stig zijn nagemaakt en dat enkel een geoefend oog de vaische van de echte kan onderscheiden. 'Als missing wordt enkel een puntje in het leeuwke aange geven. Hot onderzoek wordt vporjgezeh SPIJTIGE GERINGSCHATTING Het i8 recht betreurenswaardig dat de landbouw in ous tand tot nu too zoo weinig belangstelling geniet. Onze Staatslieden, onze pers, de openbare meening, schijnen, maai' niofc te begrij pen hoeveel do landbouw tot 's lands economische en sociale welvaart bijdra gen kan. Voor den oorlog mocht onze land bouw op bijster weinig waardeering bo gen. Na den wapenstilstand ia '*t er wel iets op gebeterd, want de macht der ver- eemging hoeft zich ook op dit gebied weten te doen golden. Wij staan echter nog boel wat van waar we verdienden to staan. Hot blijkt uit volgende cijfers, die hopen we de oogen der onverschilli gen zullen openen en ben yan hun on verschilligheid genezen. Wij zullen genoodzaakt zijn hu on dan do vergelijking te maken met ande re takken van economische bedrijvig heid. Wij wijzen erop dat zulks niet ge schiedt uit ijverzucht of met het in zicht van ze op den achtergrond te stel len. Onze bedoeling daarbij is alleen meer klaarte te doen ontslaan. Wij be perken ons bij het belang van den land bouw op economisch gebied Ie blijven. Het is niet. overdreven don landbouw te hceten de eerste nijverheid van het land. Die lof mag hem ten volle toege zwaaid worden. Land- In tuinbouw strekken zich uit 'over de vier vijfden ou den Belgischen bodem (2 miljoen Ha.) Zonder dat het bedrijfskapitaal in aanmerking komt. wordt de huidige waarde van den landbouwgrond alleen, op niet minder dan 2 milliard frank ;erekend. Voor den oorlog bedroeg de gezamen lijke opbrengst onzer nijverheden (ko len, hoogovens, staalfabrieken en me- jtaalwerkhuizen), iels meer dan 700 mil joen frank. Land- en tuinbouw hadden oen jaarlijk^che opbrengst van 1 1/4 milliard, dus een l/"2 milliard meer dan de andere nijverhalen. Volgens des kundigen raamt men de jaarlijkscke ilandhouwopbnengjat thans op 6 milliard per jaar. Het aantal voor den oorlog in den landbouw arbeidende personen be reikte op weinig na, hetzelfde cijfer als dat van al de nijverheden samen. De landbouw is onontbeerlijk voor land en volk. Hij is de voedsel voorziener van het land en de spil waar een groot deel van handel en nijverheid op draait, geen enkele nijverheid telt zoovele ver- bruikert? 'als hij. Zonder hem, zouden vele nijverheden dood zijn, daar hij meestal hun grondstoffen levert. Hoe duidelijk beeft de oorlog het be lang voor een land doen uitschijnen, te beschikken over een landbouw die zoo veel mogelijk volledig voor de voedsel bevoorrading kan instaan bij zooverre dat terecht voorspeld werd de overwin ning behoort aan de partij die het langst mondvoorraad zal hebben. •En nu weer de waarde van ons geld zakt met den dag onder de buitensporige lasten van onzen invoer uit het buiten- iland. Waarom ziet. men niet in, hoe wei nig ertoe noodig is opdat wij, voor waf eetwaren van eerste noodzakelijkheid afe vleesch, iboter, eieren1, betreft, ge heel van. den. fbieemde fcmafhankdlijk wezen. Met een bootje aanmoediging en ondersteuning is onae landbouw in Staat onze 'behoefte aan die voedings middelen volledig te dekken. Het waren zooveel miljarden die we in het land konden houden en welke onze handels balans en daardoor zelf, ook onze wissel- koei's gunstig zouden beïnvloeden. Men hoeft goed gedaan -maatregelen te treffen tot opbeuring onzer nijverheid en tot 'bevordering van den afzet harcr produkten. Waarom tegenover den landbouw niet dezelfde houding aange nomen Waarom ook hier niet het mo gelijke gedaan om de productie te ver hoog en on de hoedanigheid te verbete ren Waarom ook hier den uitvoer niet in de hand gewerkt van die voortbreng selen, welke voor de eigenlijke volksvoe ding niet streng' noodzakelijk zijn Onze economische toestand Bchreit om meer voortbrengst en om moer uit voer. Waarom dan zoo weinig den land bouw mede voor die laak spannen, waar liet 'bewezen is dat hij zoo ontsaglijk veel tot haar verwezenlijking kan bijdragen. We koesteren do hoop dat van liever lede het besof van het belang van don landbouw tien aanzien van 't lands wel vaart baan zal breken. Het. land zal er wel bij varen. Tevens zal ook ton onzent de acnting en waardeering, waarin elders de laudbouwstand zich verheugen mag, niet langer achterwege blijven .1 ëgt zoo 'm DE OONFERETIE 2ooals wij gisteren meldden is de con ferentie te BTusbei Maandag om 2 ure begonnen. De IConferentie liep om 6 U./L5 ten einde. Talrijke dagbladschrijvers wachtten in de voorhallc van. het ministerie van Buitenlandache Zaken den uitslag van de Franco-Belgische beraadslagingen af. M. Poincaré verscheen vergezeld van M. Jaspar, en riep op theatrale wijze Geen woord En zich wendende tot M. Jaspar, voegde hij er bij <t Niet waar, wij hebben gezworen geen enkel woord aan de pers mede te deden M. Jaspar knikte bevefctïgend. •Een deurwaarder liep 'M. Poinearé s hoed en overjas halen. 'Een Fransch journalist, waagde het toch een vraagske te stellen. M. Poincaré antwoordde Dat is 't niet f Maar het ging om zijn hoed en overjas, die niet zijn eigen dom waren, wel eerder yan een der aan wezige journalisten. Die verwarring bood aan de journa listen 'gelegenheid om aan te dringen en te vragen of hij de dagbladschrijvers wou ontvangen, maar M. Poincaré wei gerde. Ik weet dat gij behendig rijt, zei hij, cn mij kunt doen Spreken, zelfs als ik niet mag spreken M. Devèze durfde buiten komen, maar zed niets. M. Rolin-Jacquemyns opende de deur, maar deinsde terug. Op een ordewoord van binnen, droe gen de deurwaarders hoeden en overjas sen in do zaal om de heeren onderhan delaars het ontsnappen langs een ande ren kaai te vergemakkelijken. Binnen werd het een drama van vergissingen. De deurwaarder? haWden de jassen A an dc journalisten medegenomen. Zoo eindigde deze Konferentie te midden van eene verwarring van hoe den en overjassen.-. OFFICIEELE MEDEDEELING Te twee uur begon de vergadering, op bot Ministerie van Boitenlandsehe" Za ken, in liet groot sttion dai op de Wet straat uitgeeft en waar gewoonlijk dc diplomatieke diners plaats vinden. Woonden de Konferentie bij van Fransake ,'rijdo MM. Poincaré, Mhgi- not, Le Trocquer, Herbette, gezant, Pe- netti della Rocca, generaal DegouWe en M. Tirard, hoogkommissaris te Ko blenz.' In liet, nabij gelagen vertrek Bevon den zich de Fransche technjakeis van de nding Coste. Van Belgische rijde 's MM. Theemis, Jaspar. Devèze, Neujean, generaal Ma- glinse, baron Kolin-Jocquemyns, 'hoog- konmihöaris jvoor de Behjiacta Jbeeet- tingsstreek, M. Haunecart, hoofd van den tc-chnisehen dienst, in de Roer, M. Gutt, 'burggraaf J. Davignon. De volgende meedeeting werd aan de pers gedaan Maatregelen werdeii getroffen om de leveringen van kolen «u coke, aan Frankrijk en Belgie te bespoedigen. Het vastgesteld plan zal opvolgolijk uitge voerd worden volgens de aanduidingen van do twto kabi metten. Werd ook geregeld, de boekhouding met betrekking op de Franco-Belgische regie dei1 spoorwegen. Een akkoord werd getroffen aangaande do strafmaairoge- len die zuilen toegepast worden in geval van nieuwe aanslagen op de besettings- trocpen. Daarna hield de Konferentie zich be zig met bet teekenen van uitvoertoela- tingen voor koopen die door vroemde nijveraars -gtteloton werden of waarover nog onderhandeld wordt. 'Eindelijk zijn de twee regeeringen overeengekomon, om de ontruiming van het Roerbekken en nieuw bezet Rijn- Iköd, niet aftanlrdlijk te nnakau vaal 'eenvoudige Moften, maar die alleen te doen gebeuren al naar gelang Duitsch- land zich yan zijne verplichtingen kwijt. De twee rdgeeringen gaan akkoord om dat grondgebied niet te verlaten voor het Reich de straffeloosheid beloofd heeft voor Duitsche onderdanen die met do Verbondenen medegewerkt hebben. M. POINCARÉ BIJ DEN KONING Na afloop van de Konferentie werd M. Poincaré door den Koning in ver boor ontvangen. EEN ONTBIJT Om 8 uur werd in hot ministerie van Financiën door M. Theunis, een eet maal aan de Franco-Belgische onder handelaars aangeboden. M. Poincaré zou Dinsdag morgend naaj Parijs afreizen, NOG xqx DE MOORD OP DE TWEB FRANBCHEN GROOTE ONTROERING te PARIJS Do moord op de twee Franschen U Bucr beeft te Parijs een geweldige ont roering teweeg gebracht, ontroering die haar weerspiegeling in de commentaren van de bladen vindt. Dezo bladen doen nochtans opmerken, dat men geen con clusie moet trekken die met de werkelij ke draagkracht van deze jammerlijke gebeurtenis onevenredig zau zijn, ver mits deze aanslag niet het gevolg is van een opstand tegen 't Fransch gezag. De vaifetrik, dien men ons poogt jc spannen, schi'ijft de Gaulois is ge lukkig te gemakkelijk te ontwijken, op dat wij er ons zouden aan 'laten vangen. Al deze uitdagingen gaan enkel en- alleen uit van afgezanten uit Berlijn. Enkele voorbeeldige straffen zouden voldoende rijn om don ijver te blus- schon van de bende, die door den lieer Cuno betaald wordt. Al dc -bladen zijn er hetden andere» over eens dat deze twee dooden onver wijld cn onverhiddellijk moeten gewro ken worden. En dat onï twee redenen, ten eerste, om andere Fransche levens te vrijwaren on ten tweede, omdat de gerechtigheid het- twH. Men moet do Duitediem verwittigen, schrijft d:e Petit Parisien dat, in dien zij ei* moesten aan donken tegen onze soldaten, onze trein- en postbedien den een soort terreur in te voeren, de Fransche Regeermg ganscli de openba re meening achter zich zou liebbenl wanneer zij tot do strengste strafmaat» resclen zou overgaan. DE FRANSOHEN TE BUER VERMOORD SI. Maginot-, Fransoli minister van oorlog, begaf zich Zondag, namiddag naar liet gasthuis van Recklinghausen, waar hij het kruis van liet eerelegioen hcclitte op liet stoffelijk overschot dor twee Fransehen dio Zaterdag vermoord werden. Zich nchtend tot do öli"cicrèn vaiï het garnizoen die hem omringden, zeg de M. Maginot onder meer Zulke aan slagen, zulke mooiden, mogen niet on gestraft blijven. Wij zullen het Moed onzer laudgonoolen zoo niet laten ver gieten. Onverbiddelijke strafmaatrege len zullen getroffen worden. Naar gemeld wordt, zou de misdaad gepleegd rijn door een oud-schupo. dio ontwapend werd. DE ZEER STERKE BLOKKADE Sprekende over de tweevoudige moord van Buer bij Recklinghairieu en de conferentie van Brussel, merkt Per- tinax in de Echo de Paris op dat er twee methoden kunnen aangewend worden, om van de bezetting van het Ruhrgobied con bevredigend resultaat te De eeisi» methode hostaal in het te werkstellen van liet rijkste nijverheids- gebied van Duitechland. met het >olg eiken plaateehjken tegenstand dicï Berlijn er onderhoudt te breken on Duitbcbland van elke deelneming aait de voortbrengselen van de Ruhr 1e bè* roovot. Het is met oen woord de. toe-ï passing van een zeer sterke blokkade in dit gebied. De tweede methode bestaat, in de in beslagneming van de Duitseho mijn- en; nijverheidsgebieden, niet om ze zelf ten onzen voordeele uit to baten, maar om van deze inbeslagneming een maatregel' te maken, 'bij machte om de regeerings- hoofden te Berlijn "(to ondorwerpen.. Van doze twee po blieken, hoeft Poin caré de eerste gekozen het is om de zelve te bespreken dat Poincaré besloot naar Brussel tc komen. DE GEVOLGEN VAN DEN MOORDAANSLAG Tot. hiertoe zijn nog geene nadere bij-' zonderheden ingekomen, over do bloe dige botsing, welke Zondag avond te Buer plaats had, tusschen de menigte en eene soldatenwacht, waarbij behalve de beide moordenaars, ook nog vijf be- toogera gedood werden. NOG FRANSCHE SOLDATEN AANGEVALLEN Drlo Fransche soldaten 'in verlof, werden te Dortmund aangevallen door een groep Duitschers. Een der solda ten werd aan het been gewond. De sol daten maakten gebruik van hunne wa pens en konden hun 'kantonnement vervoegen. Een Duitscher zou gedoog [en. twee andero gokwetet riju,

De Volksstem | 1923 | | pagina 1