M Zaterdag Maart 1925 HET GOEDE VOORBEELD Oe aikoolwet in de afdeeiingen Ministerie van landbenw Nieuwjaarsgiften veer den Pans He! Hoogeschcofcraagsfak Het drama van Vilvoorde m Instelling van het Zomeruur Eene lijdelijke geldplaatsing D» bezetting van het Roergebied Kortstraat, en 21, Aalst. Tel. 114 UA.Gr XXIX» JAARGANG NUMMER 70 tT A T-> 8 CENTIEHEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Ncffel-Db Genui umnoimai) •- j - Publiciteit buiten het Arr. AALST 3 Agentschap Haras, Adolf Maxlaan, 18, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Lon dra E. O. 4. H. Simoen Zon op 5,47 onder 6,07 Eerste Kwartier den 24 - PQO We 1 lebben al duizendmaal ge schreven Woorden wekken doch voorbeelden trekken. En de goede voorbeelden op onze dagen schieten immer te kort en kunnen nochtans niet te veel gegeven worden. Spiegelt u aan goede voorbeel den, schreef St. Paulus door den H. Geest ingegeven, jvant de kwa de ontbreken u niet. De eerste christenen waren vijanden in de oogen der boozen met wïen ze moesten omgaan, want de uitzinnige ongeloovigen waren verergerd in 't Christi kruis. De god van dje heidenen was hun buik, bun eer. hunne schande, en terwijl zij 't aardsche alleen verzinden, zoo was lnin einde ook verderf en eeuwigen ondergang. Wij ook ko men somtijds in aanraking met zul ke mensehen, die roemen op slecht leven, op gemeenen en gekken han del en wandel die den teugel los laten aan ik-heb-baat-drift-en ge notzucht die de H. Godsdienst verfoeien en kleven aan alles wat vlceschslij ké, duivëlsche en wereld- sehe doening opleveren en voorstel len. 't Goede voorbeeld komt ons van de voorvaderen, van die oude vlaamsehe telgen, die wij niet ge noeg kunnen eeren, want alle eer komt hun toe. Zoo de ouden zon gen. zoo piepen de jongen, en be leefd van mond en ras ter hoed, kost weinig en doet zeer veel goed,. t Goede voorbeeld oefent in vloed uit op den geest en op 't hert; "t zet eene onweerstaanbare ziiel- kraeht bij, Wat die en gene doet, waarom zou ik zulks niet doen zoo spreekt men dn zoo handelt men, We gelooven liever, gauwer en vee leer ons oogen dan ons ooren... 't en is maar van hooren zeggen en niet van zien doen Een meester zal veel tijd verslijten om met woor den aan een leerling iets wijs te maken. Integendeel zal 't zien van 't werk den meester door een leer ling doen evenaren,,, terstond zeer dikwijls. De ondervinding, die beste school, wijst ons, bijvoorbeeld, op Sint Jan-Baptist. Deze heilige wrocht geen wonderen, hield geen verheven sermoenen alhoewel hij de waarheid zei, de nijpende waarheid en geen aantrekkelijkheid voor hield, doch bij droeg een kleed van kemelshaar, een ruwen lederen gordel om de lenden, at anders niet dan sprinkhanen en wilden honing, en stichtte zoo door zijn verster ving Hebt ge vergeten wat de groote Augustinus neerschreef Wat zon ik niet kunnen wat kinderen en vrouwen doen.... de on wetenden staan op en gaan ten lie mei, en wij met onze geleerdheid zonder hert, wij leven in bloed en modder Staat er niet geboekt dan Ik heb u een voorbeeld gegeven opdat gij zoudet doen als ik u gedaan heb. Daarbij de voorbeelden ge tuigen gemakkelijker dan de woor den want 't gemakkelijk om zeg gen en moeilijk om doen,,, zoo denkt de mensch. Door voorbeelden, verzekert Joannes Guldenmond, zal men meer zielen bekeeren dan door mi rakelen. Gij allen, als andere apostels, ge moet meewerken tot voorbeeld, tot stichting. Men steekt geen licht aan om het weg te bergen, maar om het op den kandelaar te plaatsen, op dat het schijne voor allen die in uw huis zijn. Zoo ook uw licht schijne vöor de mensclien, opdat en uwen Vader, die In den Hemel is, verheerlijken! Weet ge 't s Voorbeelden 'die lichten zijn fakkels die richten Weest dus voorbeelden in •woord door 't beteugelen uwer tong in wandel en handel door af keer voor 't kwaad iiï te boezemen, door zuivere zeden en de christe lijke doenwijze te doen heerselien, door de genegenheid tot de deugd en de hoogachting voor den Gods dienst vooruit te helpen in liefde door den evenmensch te helpen, te verdragen, te vergeven, dat uw liefdadig gedrag een spiegel weze welke onberimpeld en klaar het ge drag der sljechten zal aanwijzen, en zonder te spreken hunne gebre ken zal verwijten in geloof met het te belijden, u altijd en oreral christen te toonen, uwe christene plichten te kwijten, bijzonderlijk thans met den Paaschtijd, tot voor deel van u zeiven en .van anderen, tot vredesstichting bij en in ons duurbaar volkj MAltC, xOx De afdeeiingen der Kamer onder zochten Donderdag namiddag liet wets voorstel van MM. Pierco en Maenhaut, strekkende tot herziening der aikoolwet van 29 Aug. 1919. De eerste afdeeling verwierp liet voor- Stel met 14 stemmen tegen 8 en 1 ont houding (verslaggever M. Soudan). De tweede verwierp liet met 14 stem men tegen 6 en 1 onthouding (verslag gever M. Mathieu). De derde verwierp het met 14 stem men tegen 8 (verslaggever M. Van Wal- lcghem). De -sierde ham het aan met 12 slem- men tegen 6 en 6 onthoudingen (verslag gever M. de Liedekerkc). De vijfde verwierp het mét 18 stem men tegen 8 (verslaggever M. Vander- velde). De zesde nam het aan met 12 -stem men tegen 11 (verslaggever M. Ponee- ïot). In 7i geheel stemden 72 leden tegen, 54 voor en 10 onthielden zich. 50 leden waren afwezig. De midden afdeeling hestaat uit 4 so cialisten vijandig aan de herziening, en 2 katholieken, voorstanders der herzie ning. De klaverkanker heeft dezen winter cene groote uitbreiding genomen en be kommert zeer de landbouwers in som mige streken. Het Ministerie van Landbouw maakt het volgend bericht bekend van heit Rijksstation voor plantenziekten ScLerotinia ziekte of klaverk'an- ker vertoont zich .gedurende den win ter bijzonderlijk in de Lente naar ge lang de zaaiing. Kenmerken en 'schade Er komen bruine vlekken op de onderste bladeren, die verwelken. Do kwaal zet zich over op al de bovenaardsche deelen der plant tot aan den lials deze blijkt lang in leven en heeft dikwijls in de Lente eene neiging tot het voortbrengen van nieu we scheuten die soms aan de working van liet parasiet ontsnappen en de bos sen min of meer herstellen. In de meeste gevallen nochtans, sterven do planten gansch uit on de ziekte verspreidt zich op het klaverveld in min of meer ronde plaathen. De schade is dikwijls heel be langrijk, bijzonderlijk na yoohtige en zachte winters. Oorzaken parasitisme van zwam sclerotinia trifoliorum die de jonge planten in den herfst 'besmetten. Behandeling Er as geen genezend middel. Men raadt nochtans wanneer een klaverveld gedeeltelijk aangetast is, de aanwending van 400 a 600 kg. syl- viniet aan. Wanneer de klaver sterk aangetast is zal men deze omploegen en door eeno andere cultuur vervan,gen. Om do ziekte te voorkomen bij de voorbereiding van den grond voor eene klaverzaaiing, grootelijks gebruik ma ken van potasehmesteu on eenigzins de dosis fosfoorzuur verminderen. Niet- te dik zaaien. Het weidon der jonge klavervelden in den Herfst vermijden insgelijks het toe- dienen van stalmest, in overbemesting; zij uwe goede werken zouden zienj gedurende den winter. DRIE EN DERTIGSTE LIJST Overdracht der vorige lijsten fr. 115,508.93 H. Vader, zegen óns huisgezin, Leu ven, 25 Wed. Dasogne, Gent, 100 Familie B. S., Tou'l 50 Semper ires, Vilvoorden, 100 In honorem Saneti Josephi, 500 H. Vader, zegen onze familie, 25 voor het (geluk onzer kinde ren Kortrijk, 80 L. M. Elsene, 50 uit Moeskroen, 25 S. W. Hulste, 50 uit Wiilebroeck, 50 dó Gasthuisnonnen van Brussel, 200 uit Gent, 50 Ver geef onzo schulden... Nieuwpoort, 100; Aimé en Albert Raw, Haritert, 30 Kongreg. der .Jongelingen, Rumbeke, ISO onbekend, 50 Th. A. M,., Thou- rout, 50 onbekend, Gife, 25 onbe kend, De Panne, 25 ;172S, Poperinghe, 50 van wega St.. Pieterskoïlege, Leu ven, 180 Katholieke Doofstommen Maatschappij, Kortrijk, 25 Do Bar tonszonen, Brugge, '25 J 2 bestuurders en 6 onderpastoors, Brugge, 40 P. A. Nagels, Brugge 100 M. Lallemand, Dohan, 20 Naamloos Geeraerdsbergen, 20 J. en A., Audenhove, 6 belofte, 20 M Leopold Moureau, Eigembrakel, 10 M. V., 1 Om to bedanken voor eene weldaad, 20 II. Vader, zegen onze families, Ninove, 20 uit Ecaussines, 5 Naamloos, 10 H. Vader, zegen mijn broeder, 5 uit Jauehe, 5 E. Dufour, St. Hubert. 5 Onbekend, 20 Etterbeek, 10 van een bedroefde, 5 H. M. L., 20 Naamloos, St. Joris-Weeot 5 V. M., Aalst, 3 een weduwe, 2 M. Henri Bailleu-, Veurue, 10 H. V. zegen onze inzichten, Lauwe, 20 II. V. zegen onze familie, De Panne, 2 Een ICruikloehter, Brugge, 5 ter eere van Maria Middelares, Testelt, 20 eene dienstmeid, 10 Groven, Borgloon, 20 N. Kortrijk, 20 Cfnlbetend, We- Ivelghern, 10 V., Mardke, 10 om een goede dood, 20 ter eere van Zuster Theresia van het Kindje Josus, Rum beke, 5 ter eere van St. Jozef, Gheïuwe, 20 E. H.. Desreumaux, priester, leper, 20 twee families, Baesrode, 10 IIH. Herten van Je&us on Maria schenkt ons uw bijstand, Ruydbroeok, 3 voor mijne gunsten, id., 2 Opldat God ons van ar moede beware, id., 1 A., Kortrijk, 10; 3de Ordeling, 5 H. Hart ik heb be trouwen in U, ter eere van O. L. V., Zeveeote, 5 S. A., 5 Edm. yci'leye, Gent, 10 Naamloos, 2 twee kinderen van Maria, 2 Naamloos, Meirelbeke, 5 voor eene genezing, Ledeberg, 5 eene dienstmeid, 3 D. V., Sottegem, 15 uit O.oot-Nieuwkarke, 10 Naam loos, Iseghem, 10 II. en M., St.. Am- dries, 10' E. H. Neuville, pastoor, St. Pietoits, leper, 20 Onbekend, 10 J. Wu 2 j A. W., 2 T. W. 2. Totaal fr. 118.236.93 Met PALMENZONDAG zullen 'd< inschrijvingen en de laatste lijst GE SLOTEN worden, Bericht aan de ach terblijvers I EENE NIEUWE COMMISSIE Brussel, 22 Maart. Zooals gisteren 'besloten werd vergaderde het bureel van den Senaat dezen middag om eene nieu we commissie samen lie stollen, die het nieuw voorgelegde voorstel van M, de Broqueville zou bespreken. Werden aangeduid Katholieken MM, Carton, E. P. Kutten, öarnoy, Dubost en Van Over- bergh,- Liberalen i! MM. Spoyor, Megnette en Eeijeun©. Socialisten f: MM. Lekeu, Lafontaine, Vemieylen en Van llooebroeck. Als dertiende lid werd aangaduid M. 't Kint do Roodebeke, voorzittor van den Senaat. De commissie hield ótn 5 uur eene korte vergadering. M. Lafontaino werd tot Voorzitter ver kozen. Vier voorstellen figgen (er studie die van M. Braun, M. Van Koosbroeck en M. de Broqueville, alsmoe een amen dement van M, Vinok, bij liet voorstel Braum HET DEBAT TOT NA PAjSCHEN VERDAAGD De bijzondere Kommissie van den Senaat in hare vergadering van Donder dag namiddag ging 't akkoord om de bespreking over de aanhangige voorstel len'na Paschen, op 17 April aan te van- e«n, 'Nadere bijzonderheden Toen M. Bigot, policieconiniiaeai'Is van Vilvoorde, vernomen had dat een lijk op don boord van den weg, in eenen poel was gevonden, begaf hij zich ter ^plaatse en ibevond dat de doode talrijke wonden droeg aan bet hoofd en op den schedel Het iichaaim was ötijf, hetgeen bewees dat de dood reeds van over verscheidene uren ingetreden was. De moord moest dus vroeg in den morgen gepleegd zijn. De poel bevatte slechte 25 centimeters water en het lijk lag op den rug. Op een meter afstand van het lijk lag een halskraag in celluloid en een plas tron in kunBtzijde, waarop eene speld met een looden uitgesneden kcmings- kop. Tussclien 'de plooien der kleeren stak een revolver van klein kaliber, waarvan twee kogels waren afgeschoten. Van een derde schot was een begin gemaakt, maar de kogel was in den 'loop blijven haperen. In de zakkefc vond men de reeds gis teren vermelde brieven en 't eenzelvig heids!) e wijs, waaraan men zag dat de doode Henri Seiners was, wonende te Anderlecht. De brieven waren in opeïi omslag en geadresseerd, de een aan den Commis saris en de ander aan Mijnheer Ren- kin, advocaat Onze lezers kennen den inhoud van den tweeden brief maar behalve deze stukken vond men nog een knipsel uit eene Brusselsche gazet, melding maken de van de aanhouding over twee jaar, van een viertal bandieten. Dit stuk pa pier was vochtig doch niet verfrommeld en scheen nog maar onlangs uitgesne den te zijnj Verder vond men nog een lederen zakje, inhoudende een dertigtal valsch^ sleutels en inbreektuig, eeno eleotrieke zaklamp en een Zwcedsehen. dolk in geel loeres schee de. liet ondefzeek heeft van eerstaf aan getoond dat hier geen spraak kon zijn van zelfmoord, dat Somoife een gevaar lijke kwaaddoener was, weins rechter lijk voorgaande krioelt van ver oordee lingen. Het ötiuije gazet stak in een binnen- zakje van zijnen portemonnaie. Het gezegeld papier, waarop de brie- ren aan de commissaris en aan den ad- Vocaat geschreven waren, was valsch.^ iSomera is gedood door eenen slag in don nek, die den schedel deed bersten en eene inwendige bloedstorting^ had veroorzaakt. De revolverschoten zijn ge lost, «toen hij reeds dood was. Men heeft do plaats nog niet kun nen bepalen, waar don moord gepleegd werd, maar het moet niet verre van daar geweest zijn. De brieven, zinspelende op den moord wan Phoenixpark zijn een dommen truk geweest, men had niet eens de moeite gedaan om zijn geschrift na te maken. Die brieven zijn zelfs nog beewarend voor de plichtigen, omdat zij bewij-zen dat den moord vooraf beraamd werd. Uit inlichtingen ten huize van So- toerö gevonden, blijkt dat Dinsdag mor gen een kleine jongen naar hem is ko men vragen om, volgens de gdburen verstaan "kondon, hom verzoekende op eene bijeenkomst tegenwoordig te zijn, Vermoedelijk was dio knaap uitge zonden, om hem in eene val te lokken. Die jongen is gekend. Somevs is dan uitgegaan rond half twaalf en men heeft hem niet meer te rug gezien.; Bij koninklijk besluit wordt in den nacht van 31 Maart op 1 April In 23 uur, höt wettelijk uut zestig minuten vooruitgezet. Te 11 u, 's avonds wordt hot 'bijge volg 12 u,- veraischt 1° -terugbetaling op korten termijn 2° een voldoenden intrest. De twee voorwaarden worden beant woord door do Srihatkistbons uitkeer- baar zes maand dag voor dag na hunne uitgifte, en oen intrest opbrengend van i 1/2 p. h-, vrij van belasting en voor- uithetaalbaar. Men teekent in voor doze bons op zes maand tegen 97.75 p. h. van hunne no minale waarde aan de loketten van de iNationale Bank van Bolgie en van hare agentschappen in hst binnentandj DE TEEKENEN VAN TOENADE- RING EEN TACTIEK VAN BERLIJN In verband met dé gewijzigde hou ding ïler (Duiteohe ambtenaren 'inge volge de nieuwe onderrichtingen van den uitgewezen regeeringgpresident Fudis te Munster, waarschuwt de cor respondent van de Information te Dusseldorf, dat het wellicht een dwa ling zou zijn te meenen, dat dezo tac tiek de voorbode van capitulatie kou zijn. De Tamps laat in oen hoofdarti kel dezelfde waarschuwing hooren. Volgens de Information zon Duitschland, dank zij zulk een samen werking, nieuwe middelen voor zijn ver zet vinden door den verkoop van eon deel der opgehoopte voorraden. Behal ve geldelijke overwegingen zou volgens de Temps een andere reden voor de veranderde houding der Duitscho ambtenaren den weuécb zijn de onte vredenheid der ambtenaren, die uit hun functie gezet zijn, te kalmearen. Men wijst algemeen op het verschil in den toon, welke men te Berlijn hoort, en dien in het Ruhrgobied, en waar schuwt voor een niet voldoend gerecht vaardigd opüsmiSme, dat vooral wordt gepropageerd door de financieele krin gen te New-York en Londen. GERUCHTEN TE ROME OVER EEN MOGELIJKE AMERIKAAN- SCHE TUSSOHENKOMST De Tribuna van Rome verneemt, dat de Amerikaansche afgevaardigden op het congres der Internationale Ka mer van Koophandel, als vertegenwoor digers der Amerikaansche kooplieden en bankiers, hun Europoosclrc collega's een practitch voorstel hebben voorge legd voor het economisch financieel herstel van Europa. In geval Frankrijk dit voorstel zou aanvaarden, zoudon de Vereenigdo-Sta- ton niet ongeneigd zijn in «enigerlei vorm aan het herstel deel te nemen. Volgens nadere inlichtingen moet dit bericht een kern van waarheid bevatten. De Amerikanen zouden bereid zijn, aan Frankrijk onmiddelijk de 26 milliard gwudmark, welke het van Duitschland eischt, te verstrekken, op voorwaarde, dat Frankrijk de schadoloosstellings- kweétie hiermede als afgedaan be schouwt en dat Engeland, Frankrijk, Belgie en Italië te voren deze basis aan vaarden. Belgie moot zieli mot dit plan reeds accoord verklaard hebben, terwijl men meent, dat de goedkeuring van Enge land verzekerd is. Italië zou waarschijnlijk eveneens met heit plan instemmen, daar de offi- cieuse Tribuna in gunstigen zin over het plan gesproken heeft. Alleon de houding, welke Frankrijk zal inne men, is niet botend. ALLERLEI BERICHTEN Woensdag werden 275 treinen in be weging gebracht. Het ophalen van de schuit door de Duitschers in de haven Prosper langs het kanaa'l Pilfer Herne, tot zinken ge bracht, gaat zijn regolmaligcn gang. Het wegvoeren van kolen verloopt zonder meldenswaardige hinderpalen. Te Wamme werden twee Duitscho agenten aangehouden, dragers zondci; toelating van revolvers. De aannemer van openbare werken, te Witten, wegens sabotagedaden aan gehouden, word weer in vrijheid gesteld daar zijn schuld niet voldoende bewc< zen is. HUISZOEKING BIJ DE DUITSCIIE ULTRA-NATIONATJIOTEN Berlijn, 22 Maart. Eene huiszoe king werd heden morgen in de bureelen der Ultra-nationalisten gedaan. Del politie nam verscheidene docü-* menten in dc bureolen der leiders, MM. Wullo, Grafe en Honning, in beslag. Eenige hoofden van plaatselijke groet; peeringen -werden in hunne woonst aan gehouden. liet gerucht loopt dat dc ultra-natio nalisten een beweging voor 1 April zou den voorbereiden. RIJKSKANSELIER CUNO. TE MUNCHEN Kanselier Cuno, heden morgen 10 Munchen aangekomen, word door do overheden ontvangen eni_ begaf zich naar liet ministerie van biiilenlandscho zaken, waar hij op een toespraak van den minister-voorzitter van Beieren ant woordde dat in ieder geval, wat or ook voorvalle, hij steeds een kalmo én rede lijke politiek zal volgen,

De Volksstem | 1923 | | pagina 1