Onschuld zegepraalt Vieux d'Anvers BQRWICfTS nmTÉÏ Bc-rrifa' Krocslrijke SszlriRei! van Bslgie De zaak de Mazières Een zonderling geval Ie Sh Niklaas Nieuwe ontdekkingen te Pompei De ziekle van lord Carnarvon Esh kiek m een toren gevallen Gevaarlijke kerel ontvlucht Een wielrijder erg gekwetst SEHMT DRINKT Boetstraffelijke Rechtbank van Bendermcnde WISSELKOERS Het BeeUriirkdimleLt- en do afgevaar digden van dcu Bond der Kroostrijke Gezinnen hei>bc*n een belangrijke verga dering gehouden, waarop do volgende besluiten genomen werden Mutualiteiten zullen worden gesticht, met, het doel onder andere geneeskundi ge hulp en geneesmiddelen te verstrek ken, in de plaatsen waar geen vereeni- gingen van dien aard zouden bestaan, of waar zij niet toegankelijk zouden zijn voor de talrijke huisgezinnen. Een Fonds zal worden gesticht om aan de talrijke huisgezinnen geld voor ie schieten om aan hunne kinderen mid delbaar en hooger onderwijs te laten ge nieten. Om de huisvesting der talrijke gezin nen te vergemakkelijken, werd voorge steld dat de korting van 25 0/0 door den Staat op de voorschotten aan de maat schappijen voor de goedkoope woningen gedaan, uitsluitend zouden dieaien tot •vermindering van den huurprijs der huizen van deze maatschappijen, in evenredigheid met het getal kinderen der huurders. Men heeft erop aangedrongen in het Parlement een groep te vormenvoor de verdediging der belangen van de tal rijke gezinnenHet verwerpen der .vrijstelling van militairen dienst voor den oudsten zoon in families met zes kinderen was immers te wijten aan liet gemis van verstandhouding tusschen de volksvertegenwoordigers die de talrijke gezinnen genegen zijn.- Men verneemt zeer gunstig nieuws jbotreffend den familietoeslag. Patroons en werklieden in oliristeöe en socialis tische syndikaten zijn yooi; de intet^LFing gewonnen. De verschillende associaties van de patroons der koolmijnen in het land, ie gelijk met de mijnwerkeoscentrale, tre den het voorstel bij. Daardoor alleen zal na korten tijd het jaarlijfceche bedrag Hen voordeele der werklieden, bedienden en ambtenaren, vaders van talrijke huis gezinnen. met 50 (vijfjtig)1 miljoen frank verhoogd worden.- Er word besloten de volgende aïge- meene jaarlijksche vergadering te hou den, te Brussel, op 27 Mei aanstaande. Het Bureel kreeg opdracht aan me vrouw de barones de Moor onzen inni- gen dank to betuigen' voor liet zoo rijk legaat door wijlen den heer baron de Moor bij zijn afsterven aan' den Bond gemaakt. Do verschijning van de Mazières voor '!o raadskamer is slechts een eenvoudige formaliteit geweest. Het verslag van den enderzoeksrec 1 iter; jen een <bevestiginjg, door de Mazières van zijii oitechuld, nam heel do zitting' in beslag.- Het bevel Hot vongending vaiï den beklaagde voor de kamer van inbeBchul- digi ng^telling word onmiddelijk getee- kend. In velband met de aanetaande 'debat ten worden inlichtingen voretrekt onv irent hot vafech testamen t1. Toen in de woning van de aflijvige het gewraakte testament, waardoor alle vroegere wilsbeschikking werd: nietig verklaard, werd gevonden, en waardoor do zuster, van Mei. Valerie Coppieteis- Gfcichoven. onterfd werd, had het, parket den indruk dat dit testament val6ch was. Dit werd later door deskundigen bewe zen. Hun besluiten laten toe af te leiden dat de Mazières de vervalscber zou ge weest. zijn. Er bestaat, hieromtrent echter geen volledige zekerheid. Daarom heeft het openbaar ministe rie afgezien van deze beschuldiging. Het onderzoek werd overigens in deze zaak 67* VERVOLG» OP HEETERDAAD BETRAPT. JDe man, die Roza plotselings voor zicb zag, was werkelijk haar vader. Hart verba zing, ja, haar schrik hem in Frankrijk en op Montfa^on le ontmoeten, terwijl zij liem vei lig in Griekenland waande, laat xich licht begrijpen. Een oogenblik geloofde zij aan een be- driegeiijk visioen, want het scheen haar on mogelijk toe. dat haar vuder hier kon zijn. Wal kon hen» bewogen hebben zijne veilige schuilplaats te vertalen en zicli aan zoo een groot gevaar bloot te stellen Haar vader hier, waar de nienschen hem voor eenen misdadiger bidden en hem mot vreugde aan het schavot zouden overleveren 0 Hemel Zou hij in zijn verdriet alle voorzichtigheid vergeten hebben I Toen hare slem zijn oor bereikte, trok hij zich in het struikgewas terug. Roza spron; hcra na en greep zijnen arm. Vader, riep zij andermaal op gedemp- ten Joon. Vader Mijnheer I.epage stond nog als van den donder geslagen. Hij uitte echter na eenige geleid teg'fui onbekenden In verband met de omstandigheden waarin de moord gepleegd werd, wordt de Mazières dan beschuldigd gebruik te hebben gemaakt van het vaïsch testa ment, of getracht te hebben het te ge bruiken om zich de erfenis too te eige nen. N/W- Men meldt uit St. Fiklaas i; iVoor enkele dagen viel een man hier op 'de Groote Markt ten gronde en bleef roerloos liggen. De verschrikte voorbijgangers riepen Dr Vi H. bij, die nog enkel den dood kon vaststeken. De man werd naar het hospitaal ge voerd en op het getuigenis van den ge- neeteheer in heit doodearhins bijgezet. 's Anderdaags morgens ging eene Eerw. Zuster lijk naar gewoonte in het doo den huis. Ontzettend Dé doode zat reclit, levend 1 An'dere zusters snelden toe onmiddellijk werd een priester bij geroepen de man kon biechten en be recht worden, en overleed een uur na dien, dikmaal voor goed. De Eerw. Zuster is zoo erg door dit voorval verschrokken, dat zij ziek te bed ligt. Men zou het met minder kunnen zijn; Dit zonderling voorval baart natuur lijk groojte verwondering 1 vV EENE NIEUWE STRAAT BLOOT GELEGD Te Pompei zijn nieuwe opdelvings- werken uitgevoerd geworden. Aldute heeft professor Aurigaintma èene nieuwe straat bloot gelegd en heeft hij talrijke voorwerpen ontdekt, welke van het grootste belang zijn voor de studie der oudheid. Het schijnt wel dat deze nieuwe straat meest door kooplie den is bewoond geweest, daar men tal rijke afbeeldsels van Mesrcurius, god van den handel, heeft gevonden.- In eeno woning heeft men- fwee raam ten ontdekt, welke op een koffer, inhoudende 500 muntstukken, lagen. Men heeft ook prael«tige paleizen met verrukkelijke muurschilderingen bloot gelegd, evenalb hovinigen, aquaria en fonteineiï, waar thans liet water weer opborrelt. De opdelyingen worden jeve- rig voortgezet. Lady CamavoiT, die gelijk gemeld per vliegtuig de reds naar Cairo wilde ondernemen, omi haar tengev-olge van een inseefconbeet aan bloedvergiftiging lijdenden echtgenoot te bezoeken, te bezoeken, te Beauvais wegens de duis ternis moet landen en daarop per trein ngar Parijs vertrok, is aldaar laat in den avond ziek aangekomen. De inspanning van de reis en de on- ntöt over de ziekte van haar echtgenoot hadden haar in eeii ioeetand v an zenuw overspanning gdbracht. Op raad van Iiaar dokter Heeft lady Carnavon besloten liaar voorgenomen reis per vliegtuig naar Caifo niet te ver volgen, maar per trein iiaar Lyon te vertrekken. Dr Sneyd, dó spee.ialisf, die lord Car narvon zou verzorgen, zet de reis per vliegtuig voort. Het is intusschne met het oog óp den gezondheidstoestand van lady- Carnar von niet zeker, dat zij dn staat zal zijn, haar reik van Lyon uit voort te zetten. De toestand van lord Carnavon moet intusechen iets verbeterd zijn, ofschoon hij nog steeds ernstig F DE KLOKLUIDER BIJ MIRAKEL ONGEDEERD Onze correspondent te Boesinglie meldt ons Deze week is er een voorval gebeurd, dat erge gevolgen had kunnen hebben. De groote klok, tijdens den oorlog ge barsten door het Duik-sch geschut, werd nog gebruikt voor zooveel het ging, in afwachting dat zij zou hergoten worden en in den nieuwen •toren gehangen. Niemand vermoedde, dat zij reeds zoo ver gezet was, toen al met eens onder het luide heel het gevaarte in een plof door de zoldering van den toren haar beneden viel. De klokluider werd bij mirakel niet geraakt en kwam er alzoo niet den schrik alleen van af. Yerders was er wat. schade aan de rouwstaanders. en kandebwute, die onder de kkk stonden. Wj: DHngt aan s dat man geve Bakpoeder (Baking Powder). Het boste, bet zuiverste, hot goedkoopste. Voor enkele woken hebben wij ge meld dat de genaamde De Neef Jozef, van Liedekcrke, door het Assisenhof van Brabant, tot eeuwigdurende dwang: arbeid veroordeeld,, wegente dief ie en dubbele moord gepleegd den 22 April 1917, te Onze Lieve Vrouw Lombeek, van het centraal gevang van Gent, naar het krankzinnigengesticht van Doornijk overgebracht werd. Verleden week is die bandiet, met 2 andere veroordeelden uit laatstgenoemd gesticht ontvlucht. Den eersten dag wer den beide laatstep reeds terug aange houden, terwijl De Neef tot hiertoe nog op Vrije voeten loopt. Een gevaarlijke kerel wiens aanhouding eene weldaad zou wezen.- De mijnwerker Philemon Jacobs, 23 jaar oud, woneiidè te Liefferingen, kwam Woensdag per véld van de statie te Ninove oaïi naar "Huis te rijden. In 'de Beverstraat brak' de vork mót'het ge volg dat de wielrijder met geweld ten gronde stuikte. Jacobs is deerlijk gehavend aan het gelaat. Hij ontving in een naburig huis de noodige geneeskundige zorgen en werd vervolgens naar zijne woning over gebracht.; Zittingen van Donderdag 22 Maart 1.923 Morgendzitting. De zitting vangt, aan om 10 ure onder voorzitterschap van AI. Emiel Tib ba ut, eerste onder-voor®Hter. STATUUT DER LUCHTVAART De Kamer vangt de bespreking aan van het wetsontwerp betreffende dc stand-regelen der Belgische maatschap pij tot uitbating der luchtvaart. M. DEVEZE, minister van landsver dediging, legt er nadruk op lioe alle regecringen zich bezig houden met de ontwikkeling van het luchtvaart verkeer, daar zij in hetzelve een belangrijk fak- tor zien der binnenlandsche ekonomi- sche welvaart, en een groot gemak v&n interiiatóonnle gemeenechap. oogenblikkeo eenen zachten vreugdekreet, etrekte de armen uil, en drukte zijn kind aas zijn hart. Roza... lieve Roza, stamelde bij.' Ik ben het, vader maar waarom zijt gij hier? vroeg het meisje angstig. Ach Indien men u ziet en herkent en zij keek naar de verlichte vensters van het kasteel.2. Indien iemand u had opgemerkt Niemand kan mij herkennen. Gij ver geet hoezeer ik veranderd ben. Wees gerust, Roza. Denk dat van uwe voorzichtigheid veel afhangt. De schrik over uwe onverwachte verschij ning heeft mij bevangen. Er kan iemand komen die ods ziet. Volg mij naar de klip pen, vader. Zij trok hem zacht en voerde hem naar de klippen, waar zij zich op een eenzaam plekje neerzetten, Wat deed u naar Frankrijk komen, vader vroeg nu het meisje. Uw brief, antwoordde mijnheer Lepa ge. Uit uwen brief las ik dat mijn eohtge- noote nooit aan mij heeft getwijfeld, in weer wil van alles wat er gebeurd is, dat de schei ding niet op haar verzoek plaats had en dat zij mijn aandenken uog altijd steeds in eere houdt. Roza beefde van overspanning. Haar va der trok haar weer aan zijn hart en streek liefderijk het haar van haar voorhoofd. Kind, zegde hij op teederen toon, gij kunt er niet legen hebben dat uw brief mij naar Frankrijk deed komen. Gij waart hel mij en uwe moeder verplicht de geheele waai beid te zeggen. Maar ik kon niet denken dat gij a in Frankrijk zoudt wagen, antwoordde Roza. 0 vader, vader I Wat hebt gij gedaas Nadat ik uwen brief ontvangen had konden geene gevaren mij meer afschrikken, om naar mijn vaderland terug te keeren. Ik wilde en moest uwe moeder zien, Roza. Wanneer ik er aau denk welk onrecht ik haar heb aangedaan, dcor te gelooven, dat zij mij in het gevaar alleen had gelaten, kunt gij a niet meer verwondden ever mijne terugkomst. Zij heeft mij altijd bemind en vertrouwd Dat had ik meelen weten Het was slecht van mij aan haar te twijfelen, mijne edele, trouwe Eugenie, Hebt gij haar gezien Neen ik was juist naar het venster gegaan toen gij mij in 't oog kreegt. Ik moet haar zien en dan terugkeeren naar mijn ban. nelingsoord met een6 herinnering, die nrijn leven in de toekomst zal veraangenamen. Zijt gij er zeker van dat niemand u rn het dorp herkend heeft Belgie dat door zijne aardrijkskundi ge ligging bijna aan het middenpunt ligt der groote internationale verkeers wegen kan zich daartegenover niet on verschillig toonenWij moeten in die kwestie eeno weldadige politiek aan vangen. De heer minister doet vervolgens uih. sclhjnen hoedanig de staat in de kwestie der Belgische luchtv^u'tmaatccliappij zal tuseehenkomen. M. ELBERS bestrijdt het wetsont werp. M. PIERLOT verdedigt het ontwerp. 'M. BRIFAUT steunt yorigen spie ker. 'Na nog enkele opmerkingen van M. FRANCK, minister van koloniën, wor den de verschillende artikelen aangeno men en de zitting eindigt om 12 ure 15. Narniddagatling •Dc zitting vangt aan om 2 ure onder voorzitterschap van M. Brunefc STEMMINGEN De Kamer stefcnt opvolgentlijk" hij hoofdelijke stemimdng de begrootingen van landbouw en openbare werken, van Kongo, en van liet Ministerie van Ko loniën Kongobegrootün g)\ De socialisten stemmen tegen of ont houden zich. Vervolgens wordt het wetsontwerp ge stemd betreffende de luchtvaart MIJNTOEZICHT Artikelen 1 en 2 vahi het wetsont werp op het mij «toezicht worden aan genomen, evenals artikel 3. Een amendement wordt door M. (IIEYMA'N, aan artikel 4 voorgesteld, strekkende om meer dc onafhankelijk heid aan de afgevaardigden te verzeke ren. Deze zouden niet van zekere orga nismen mogen deehnaken. M. DONNAY bekam.pt liet am'ön- dement Heyman, docli verklaart zich 't akkoord met het grondbeginsel. M. DELATTRE vraagt de meening Van den heer minister. M. M0YER80EN, minister van nij verheid en arbeid verklaart niet te be grijpen hoti M. Donnay zich in grond beginsel "fc akkoord verklaart mót het amendement door M. Heymaiï voorge bracht. en niettemin hetzelve behampt. M. HEYMAN legt nogmaals nadruk o.p de kwestie der noodzakelijke onaf hankelijkheid der mijnafgevaardigden. M. VANDERVELDE vindt het amendement van M. Heyman overbo dig daar de wet op de vrijheid van den arbeid ook de vrijheid der mijnwerkers waarborgh Spreker vraagt dat de Kamer den tekst der Kominibsie zou aannemen. M. IIEYMAN trekt ten slotte zijn amendement in, en artikel 4 wordt zon der wijziging aangenomen, evenals ar- tökels 5, 6 en li Bij artikel' 8 wordt door M. Van Cae- neghem een amendement ingediend be treffende de taaltoestanden in de Lim- burgsche mijnen. Spreker verklaart ech ter bereid te wezen, in geval eener for- meele verklaring van den heer minis ter liet eerste deel van zijn amendement in te trekken. Hij vraagt verder dat de mijnregiisters in het Walenland, op aan zoek der Vlaamsche mijnwerkers zou den- vertaald worden in heb yioamsch. AI. MOYERSOEN, minister van nij verheid en arbeid verklaart dat de taal rechten der Vlaalnsche imj-naiixaders in Limburg gewaarborgd zijn. AI. HEYMAN stelt aan artikel 9 een amendement voor, waarbij van de mijn- afgevaardigden de kennis van beide ta len wordt vereisclit. M. DONNAY bókampf dit amende ment, en wordt daarin gesteund dóór de Waalsche socialisten en liberalen. Na nog enkele opmerkingen van AI. Vandervelde worden nog een viertal ar tikelen van het wetsontwerp aangeno men en de zitting eindigt pin 5 ure; Donderdag na eene korte bepreking, stemde de Senaat de artikels van de vol gende wetsontwerpen 1. Verlenging van het mandaat van sommige afgevaardigden (bij het 'toe zicht over de ondergrondsclie steenkool- mijnwerken 2. Wetsontwerp' tot bepaling der voorwaardenwaaronder tot het rapa- triceren der lijken van de oorlogsslacht offers kan overgegaan worden, overeen komstig der bepalingen van artikel 225, ahpea 3, van het Verdrag van Versail les 3. Wetsontwerp tot verleenuïg van rechtspersoonlijkheid aan.het Nationaal Alijninstituut van Frameries 4. Wijziging der wetsbepalingen be treffend de vereffening der porlogsse.- kw esters. Bij iiaamafrooping werden de twee volgende wetsontwerpen goedgekeurd 1. Wetsontwerp tot goedkeuring van do overeenkomst van 31 Dec. gesloten tus schen den Bel. Staat en de Alaaisch. der, Spoorwegen in Congo en 2. Wetsont werp -tot wijziging der wet van 24 Ju li 1921 óp de ongewilde buiten bczitst cl- ling van titels aan toonder. Daarop is de Senaat tot Dingdag aan- Oud» gezondheidsgeneïer. Versterking der maag. 0G0 Oip 26 Deeeimiber ontstond er te Oor- degem bij Aalst ruzie tusschen zekeren Po.... Reani, aardewerker aldaar en Van Lïerde Alfons. Van woorden kwam men tot daden en Po.... wicap -met zijnen hou ten schoen naar Van Lierde die onder bet rechteroog getroffen werd en eeno erge verwónding opliep. Po... is veroordeeld tot 300 fr. boet, of 1 maand kot, voorwaardelijk. Meeeter Broockaert bekomt voor tlo Iburgerliijikc partij 258 fr. schadeloosstel ling X NiemaDd beeft mij herkend en da kom mer heeft van den jonkmaa, die vroeger hier onder de menscheu verkeerde, eenen man gemaakt. Ik geloof roer herkenning veilrg te wezen, doch ben niettemin zeer voorzichtig geweest. Mergen vertrek ik naar Parijs daar zal ik niemand in het oog loo- pen. Gaat gij dan niet naar Griekenland terug, vader Neen, kind, ik heb ons erf daar ver kocht en het geld ontvangen. Ik schreef u over eenen Fransohnsan, die onze streek be zocht, en de oude Aminka ondervroeg. Zijne hooding was zoo verdacht, dat ik hem voor eenen spioen aanzagik vernam echter dat hij naar Griekenland was gekomen om tee keningen to makon voor een geïllnetroeré tijdachrift, van de atreok waar do gebeurte nissen van graaf Beauceurt haddon plaats gehad. Hij bad gehoord, dat de grasf oenige -maanden in mijn huis verbleef en wilde Hrij opreken. Hot doet mij genoegen, dat hij geen spieen was. Eene week daarna, hernam mijnheer ^Lepage, kwam oen ander», meer verdachte» anan in de huurt inlichtingen omtrent mij inwinnen en mij ook lor zerfdertijd oen b». bceek bre»ge% van 23 Maart Medegedeeld aoor de Banque Centrale de la Dendre Amsterdam (gulden) 686 1/2 tot 696 1|2 Keulen (mark) 0,06 tot 0,11 Christiania 317,tot 321,— Copenhagen 338,— tot 342, Stockholm 466,— tot 470, Genèvo 323 1/2 tot 327 1/2 Italië 83 7/8 tot 87 7/8 Madrid i 268 tot 272 Londen (pond sterl.) 82,12 1/2 tot 82,62 1/2 Parijs} 114,85 tot 115,35 New-York(check) 17,50 tot 17,60 New York (kabel) 17,50 tot 17,00 Montreal 17,12 1?2 tot 17,32 1/2 Prague 50 1/2 tot 54 1/2 van 23 Maart Belgisoke Rente 3 t. h. Mei 60,10 Binnenlandache Leening 5 t.h. 401, Interprov. Kasb. 5 t. h. 98,35 tot 99,60 Nationale Herstolling 5 t. h. 85,35 Verwoeste Gewest. 4 0/0 207,— 5 0/0 256,— Schatkistbons 5 jaar, v 99,00 Scbatki8tbons, 10 jaar 95,50 ConsolidatieleeniDg 100,10 Reserveaartideel van de Soc.Gén. 5515, Beurs kalm. Deze was een Franschman, dien ik meen vroeger gezien te hebben. O, vader Ik geloof dat hij de broeder is van Phi lip Piren, den dienaar van den markies van Gbarlemont. Roza werd bang. Het komt mij voor, vervolgde Lepage, dat Jean Piron, die mij vroeger gekend heeft »n zeer scherpzinnig is, als spioen der polici» werd aangesteld ora mij te zoeken. Zijne kornet koe niet toevallig zijn. Denzelf den nacht zeilde ik met een boetje naar Gertu, verkleedde mij, reisde langs groote omwegen naar Frankrijk, besloten mijne echtgenoot# te zien, zender mijne tegen woordigheid te verraden, een gesprek met u te hebben en dan naar Zuid-Amerika te gaan. In Europa ben ik niet veilig, maar gij zijt bier veiliger dan bij mij. Ik wil uiet van u gescheiden zijn Ik ga met u mee, waarheen ook I Gij zijt alles »wat ik in de wereld heb en ik ben alles wat gij bezitLaat ons bq elkaar blijven 1 Maar waarom wilt gij zoo ver weg vader Ik heb een spoor gevonden, da! ifc rwensch te velgen. Eea spoor van den moordenaar t viel ide vader haar in de rede. ^Vervolgt.)

De Volksstem | 1923 | | pagina 2