29 mmiwmmkü DonHërthie Maart 4925 Ministerie van Landkni» Vaer esse ssafiöisais landsls- vlsaJ In hef Vatikaaa Os b®ze!flng van het Roergebied Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 Van Nuffel-De Gendt Uitcever: XXIX' JAARGANG NUMMER 74 T~> /X r^-lF^T TT» 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 H. Judas Zoo op 5,30 onder 6,14 Volle Irlaan den 1 Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 18, te Brussel. Place de la Bourse, 8,Parijs, Bream's Buildings, 6, Lon dres E. C. 4. Van heden afj zullen onze verkoo- pers gecne zinken stukken van 0,25 fr. meer ontvangen. Gezien de aanhoudende stijging van den prijs van het papier, en om ons toe te laten aan onze verkoopers eene loonsverhooging toe te staan, zal De Volksslem te rekenen van 1 April aanstaande 10 centiemen per nummer verkocht worden. 't Is de dag van 't Allerheiligste Sacrament, hetwelk op heden werd ingesteld. Op den avond voor zijn lijden wilde de goddelijke Zaligmaker ons zijne alles overtreffende liefde betuigen, en daarom schonk Hij ons zijn eigen Vleesch en Bloed, zijn Godheid en Menschheid. Hij wilde met ons blijven tot het einde der tijden. Doch Jesus sprak niet alleenlijk: Neemt en aanbidt, maar wel neemt en eet, neemt en drinkt, Want Hij noodigt ons uit om zoo dikwerf mogelijk zijn goddelijk vleesch en bloed te nuttigen, 't Is Christus wil dat wij, des Zondags ten minste en zooveel mogelijk in de week, het goddelijk Sacrificie met den priester, zijn dienaar in 't offeren, opdragen. Onze gods vrucht tot het Hoogweerdig Sacra ment mag geen palen kennen We moeten ieveraars zijn der H. Mis, der veelvuldige Communie, der aanbidding. Daarvoor en daartoe moeten we ons kunnen moeite ge ven. Apostels zijn van Jesus H. Sacrament is hoogst verdienstelijk en allerzaligst voor ons zeiven en voor onzen evenmensch. Witte Donderdag zal ons zulks herinneren, zal ons daartoe opwek ken, zal onze liefde tot het Liefde- sacrament vermeerderen, doen aan vuren, ontbranden, ontvlammen. O hoe zalvend is die devotie niet, welke ons rechtstreeks met Chris tus verbindt, om met Hèm maar cén meer uit te maken, want zijn Vleesch en zijn Bloed zijn gewor den het voedsel onzer ziel en daar door vervult Hij ons met zijne overvloedige genaden en verzekert Hij ons de eeuwige glorie. Van over ouds wordt deze dag Witte Donderdag geheeten, want in de goddelijke diensten zal men witte altaarkleederen bezigen, terwijl anders in deze week, alles in rouwkleederen geschiedt. Witte Donderdag wordt nog be stempeld met den naam van Blij de of Heilige Donderdag gezien de blijheid, die onder de geloovigen moet heersehen ter wille van dat Heilig Sacrament. Gelukkige of Goede Donder dag misstaan ook niet voor dezen dag te noemen, zoo min als de Don derdag van het Mandatum of der Voetwassching. Op Witte Donderdag wordt slechts eene H. Mis in iedere kerk opgedragen, zoo schrijven de kerkgebruiken voor ter herinnering aan de eerste Mis door Christus in het laatste Avondmaal opgedragen. De priester, die twee hostiën heeft geconsacreerd, legt er ééne van in den kelk, en draagt ze met veel plechtigheid naar een bijzonder en welversierd altaar, dat wij in ons land Hoveken noemen. Dit Hoveken verbeeldt het lang en vu rig gebed van Christus in den Hof van Gethsemani, na het instellen van het H. Sacrament. Vergeten wij niet Jesus te gaan aanbidden, en door die bezoeken van het Hoveken, overvloedige ze geningen te bekomen. 't Is ook een loffelijk gebruik, de Hovekens in verscheidene ker ken te bezoeken, om aldus de smer- telijke reizen van Jesus te veree ren, die van Caiplias tot Pilatus, later tot Herodes, en weer tot Pi latus geleid werd. Al de andere altaren worden van kunne kandelaren en verdere ver siersels ontbloot, want er moet be- teekend worden dat de droefheid in de H. Kerk lieerscht en er moet verbeeld worden dat de krijgs knechten de kleederen van Christus onder malkaar verdeeld hebben. Om alle menschen tot deelneming in de droefheid der H. Kerk op te wekken, houdt van na den Glo ria der Mis op Witte Donderdag tot aan dé Gloria van Paasehavond, het geluid op van klokken, bellen, orgel enz. Meegeleefd dus het in drukwekkende, het zielroerende, het gemoedsverheffende der kerk gebruiken JOANNES, AJUINTEELT De ajuin is een onmisbare groente die daarenboven zeer gezond is en in al le hoven gekweekt wordt. Hij gelukt best in lichte leemgrond, wel voorzien van humus. Versche stal- vetten moeten altoos vermeden worden. Eenige gewone soorten die men kan bewaren zijn de volgende de stroogele van Vertu, de gele van Zittan en de gewone roode. Deze variëteiten worden in Maart- April gezaaid, en zoo men ze wel ver zorgt, en een oordeelkundige bemesting toepast, kan men groote opbrengsten be komen. Als bemesting kunnen wij geriist de volgende vetten aanbevelen per are 1,50 tot 2 kgr. zwavelzuur ammoniak, 3 tot 4 kgr. superfosfaat en 2 tot 3 kgr. chloorpotasch. Goed met elkander vermengd worden deze meststoffen op den omgewerkien grond uitgestrooid en voor het zaaien met do rijf zorgvuldig ingewerkt. Binst den groeitijd, bij droog weder, zal men niet nalaten den ajuin te be gieten met regenwater waarin 20 gram men zwavelzuur ammoniak per 10 liters water zijn opgelost. 'Verder zal men goed wieden, licht schoften en bij het rijpen de stijve stengels plat drukken. Het is geweten dat de ajuin door de made eener vlieg wordt aangetast, die hare eitjes aan den voet der plant legt, en veel schade kan berokkenen. De beste bestrijdingsmiddelen zijn de volgende een verstandige bemesting toepassen zooals hierboven werd uiteen gezet, begieten met zwavelzuur ammo niak water en bestrooien met schouw- roet. Het is geraadzaam den ajuin goed te laten rijpen vooraleer hem in to oogsten, dan kan men hem best bewaren. DIXL DE VERGADERING- DER LIGJE MARITIME BELGE EN HET COMITEIT VAN 't CONGRES VAN DEN UITVOER Met- het doel propaganda te maken ten voordeele der wenschen die aange nomen werden door het nationaal con gres van den uitvoer, met speciaal be trek op de uitbreiding eener nationale handelsvloot, werd hedeii voormiddag, door de zorgen van liet bestendig comi- to-it van het congres van don uitvoer en do Ligue Maritime beige, in de zaal van de Union Coloniale, eene groote verga dering belegd. Onder de aanwezigen herkende men baron Ruzette, minister van landbouw en openbare wecken Co o rein an, Max, Goblet d'Al viel la, Staatsministers Be- co, Grégoire, Damoiseau en Jansseus de Bisthoven, gouverneurs der provincie Brabant, Luik, Henegouwen en West- Vlaanderen generaal Biebuiek, die den Koning vertegenwoordigde gene raals Cöjiyns, Donnay, De Heusch, de Selliers de Moranville Beek, bestuur der der zeevaartschool van Oostende kolonel Merzbach, M.M- Hervy, Cousin, jRotsaêrt, Marvy, Stoeker, de Gerlache, Anthony, van de Ligue Maritime Van Vliet, kabinetshoofd van den minister van ijzeren wegen ep zeewezen Pier- rard, bestuurder van het zeewezen Bul tin ck, algemeen toeziener van het zeewezen Dejace, rector dor Hooge- scliool van Luik talrijke professoren, afgevaardigden der Handelskamer, der banken en der groot-nijverheid. De vergadering was voorgezeten door minister Neujcan naast wien MM. Fort- homilie, volksvertegenwoordiger en voorzitter van het bestendig congres van den uitvoer, en L. Hennebicq, voorzitter van de Ligue Maritime, plaats hadden genomen. M. Neujcan "bedankt de vergadering en geeft onmiddelijk lezing van den BRIEF VAN DEN KONING Z. M. Koning Albert schreef als volgt Mijn waarde minister, Ik juich geestdriftig het initiatief toe dat gij genomen hebt met eene verga dering -ten voordeele der uitbreiding onzer handelsvloot te beleggen. Ik zou willen dat gij aan de vergade ring die naar uwe uiteenzetting, en die van MM. Forthomme en Hennebicq, komt luisteren, aegdet dat ik gelukkig ben de pogingen te loven die met de aanmoediging van uw beheer, door de Ligue Maritime Beige en het bestendig comiteit voor den uitvoer, in 't werk gesteld worden om de aandacht van het publiek op het hooge belang dier vraag stukken te vestigen. Het zou een ware afstand zijn van wege Belgie. dat, sedert zijne onafhan kelijkheid, een ongehoord tijdperk van uitbreiding beleeft in zijn handel, nij verheid en landbouw, moest het, na eene kolonie veroverd te hebben de kroon niet zetten op zijne ekonomischen bouw door het bepaald beschikken over eene vloot. Ongetwijfeld is dergelijke onderneming lang en moeilijk en gaat niet- zonder voorbijgaande ontgooche lingen in dit domein moesten alle lan den op school gaan. Maar er is niets dat men niet kan overwinnen door wils kracht en hardnekkigheid. Dc twee roemrijke Vorsten die mij voorgingen hebben altijd hunne over tuiging uitgedrukt in de onvermijdelij ke noodzakelijkheid van eene Belgische scheepvaart. Getrouw aan die overlevering en aan het princiep der voortzetting in de ac tie van den Staat, overtuigd dat het oogcn'bük gekomen is om te handelen verleen ik geheel mijn persoonlijke bij treding aan eene propaganda die be stemd is in alle middens do diepe over tuiging te doen binnendringen, dat Belgie eene vloot noodig heeft, dat eene nationale vloot leven lean en dat het land, als het noodig is, zich opofferingen kan getroosten om de vlag die het sym bool is onzer individualiteit als natie, op al de zeoen der wereld te zien wappe ren Ik blijf, waarde minister Uw toegenegen. ALBERT M. Neujean houdt eraan enkele woor den bij te voegen. Spreker herinnert aan het prachtig voorbeeld dat de Belgen der XVIIIe eeuw ons .gaven, niettegenstaande de overgroot© moeilijkheden die hun door de mededingende mogendheden in den weg gelegd werden. Wij hebben nog de zelfde wilskracht en den zelfden moed tijdens den oorlog teruggevonden, wij zullen ze nog noodig hebben als wij wil len dat de toekomst aan ons zij. Niemand betwist moer de noodzake lijkheid eener handelsvloot en het pri vaat initiatief dient aangemoedigd te worden. De minister steunt verder op de werkzaamheid van het departement van zeewezen, de nieuwe ontwerpen der re geering betrekkelijk de zeevaart, en de ernstige pogingen die gedaan worden ten voordeele van het zeevaart-onder richt en do uitbreiding der zeevaartr maatschappi j en Daverende! toejuichingen begroetten deze redevoering. Dan nam M. Forthomme het woord. In rijke taal laakte hij het individua lisme der Belgen die het algemeen be lang aan hunne eigen persoonlijke be langen opofferen. M. Hennebicq sprak dan nog enkele woorden om te doen uitschijnen dat de ooflog een einde gesteld heeft aan het oude regiem: Hij spreekt den lof uit van Belgie van voor 1914 en brengt hulde aan do voormannen van de Ligue Ma ritime beige Vandercruyssen, Germain Spec, Beek, generaal Depière, Louis Franck, Smcesters en Van Bladel. Wij hebben een nieuw regiem gehuldigd en voortaan gaat de Ligue Maritime een nieuwe weg op, waar wij met dc mede werking der openbare machten, der nij verheid, dor -banken, en der jeugd, een nieuw tijdperk van voorspoed tegemoet gaan. De zegepraal is nog maar half ge wonnen met hardnekkigheid zullen wij den einduitslag bekomen. Dan werd, na enkele woorden van M. Neujean, dei vergadering geheven. PALMEN-ZÖNDAG Volgens jaarlijksche gewoonte, wer den verleden Zondag, in den voormid dag, de gewijde palmen aan Zijne Hei ligheid aangeboden. Voor het jaar 1870 celebreerde de Paus de mis van Palmen- Zondag in Sint Pieter. Nu geschiedt de palmwijding door Monsignor de sacrista van Zijne Heiligheid in de huiskapel van den Paus. Do palmen die Zijne Heiligheid wor den aangeboden zijn, volgens eeuwen oud gebruik, drie in getal. Eene,in naam van al de 'kloosters van Rome aangebo den, wordt bewerkt door de Zusters Ca- maldolessen. Dit jaar was het oen echt meesterstuk van kunst en geduld drie Zusters hebben er onverpoosd zes maan den aan gewerkt. De palm is versierd met fijn afgewerkte bloemen en draagt boven in een bloemknop een Ag nus Dei De andere palm wordt gegeven dooi de familie Bresca van San-Remo. Dit voorrecht genieten de afstammelingen dier familie sinds de XVIe eeuw, onder Paus Sixtus V. Deze palm is bewerkt in vorm van antieke amphora, waar rond een krans van loover en bloemen loopt. Bovenaan is een kunstige miniatutr ge plaatst met de spreuk van den Paus Pax Christi, in regno Cliristi De vrede van Christus in het rijk van! Christus Deze twee palmen werden aangeboden door Mgr Cisterna, als ver tegenwoordiger der kloosters van Rome en door baron Ambrosini, vertegenwoor diger der familie Bresca. Maandag werd een derde palm aan geboden door graaf Seganti, in naam van het personeel van het Vatikaan. Het is de gewoonte dat Zijne Heiligheid deze palmen als geschenk geeft aan hen die, gedurende hot vcrloopcn jaar, zich het meest verdienstelijk gemaakt heb ben tegenover de Kerk. Iedereen weet, dat in 191.5 Zijne Heiligheid Benedik- tus XV zaliger een dier palmen aan on zen Koning ten geschenke heeft gege ven. DE VASTENPREEK Gedurende den Vasten, volgt Zijne Heiligheid, alle Vrijdagen, regelmatig, de Vastenpreek. Deze plechtigheid ge schiedt in do Sixtijnsche kapel. Zijne Heiligheid zit in een kleine kapel. Zijne den linkerkant van het altaar, achter een houten traliewerk, zoodat hij den predikant kan zien, maar zelf niet ge zien wordt door de andere toehoorders. Aan deze plechtigheid nemen deel al de Kardinalen die in Rome verhij ven, de Bischoppen en de Prelaten van het Pau selijk Hof. Volgens dc regels van liet Vatikaan, moeten de Kardinalen en Bisschoppen gekleed zijn in 't paarsch. Het is de gewoonte dat, als predikant van het Va tikaan, een Kapucien aangeduid wordt, omdat de Orde der Kapucienen als het armste en het nederigste van al de kloos terorden aanzien wordt. De tegenwoor dige apostolische predikant is de E. P. Vittoria da Sestri Ponente. Dinsdag had de laatste Vastenpreek plaats. Volgens gewoonte, sprak de re denaar dan over de Passie. DE PAAiSCHKOMMUNIE Gelijk men weet, is Zijne Heiligheid tegelijker tijd Paus, bisschop van Rome, en pastoor van de parochie van het Va tikaan. Het is in doze laatste hoedanig heid dat hij al de diensten van de Goe- de-Woek in do Capella Paolina, zijne parochiekerk volbrengt. Verleden Maandag heeft hij de Paaschkommunie uitgereikt aan al de edellieden van liet Pauselijk Hof. Zijne Heiligheid zelf las de mis, en deelde eigenhandig de II. Kommunie uit. Voor deze plechtigheid waren al de edellieden in groot uniform, gelijk op de grootste kerkelijke feestdagen. Na de mis sprak Zijne Heiligheid hun eenige korto diepgevoelde woorden van dank en aanmoediging en gaf him dan zijnen zegen. Dezelfde plechtigheid zal herno men worden, Donderdag, voor de Paaschkommimie van de Kardinalen, Prelaten en andere geestelijken van het pauselijk Hof. DE KONING \VAN ENGELAND OP HET VATIKAAN Havas verneemt d.d. 26 Maart uit Rome Behoudens onvoorziene veranderin; is liet bezoek van Z. M. den Koning van Engeland aan Z. H. den Pau$ Woensdag 9 Mei, bepaald* STINNES' VERBIJF TE ROME EN ZIJNE STAPPEN BIJ DE AME RIKAANSCHE AFGEVAARDIGDEN Men seint uit Rome Stinnes hoeft den geheelen Maandag morgen getracht Barno?, Booth, Kont en andere leden van (de Amerikaan- sche delegatie op het congres van de Internationale Kamer van Koophandel, te overreden dc Amerikaansche kapita listen te doen ingrijpen in de Rulirkves. ■tie. Voor zoover bekend is dit verzoek af gewezen. Algemeen wordt terughouding in acht genomen. Kent zou evenwel ver klaard hebben, dat dc Amerikaansche kapitalisten Duitschland een leening zouden willen verstrekken, indien Duitschland betaalt wat het kam Stinnes is Maandag avond weer uit Rome vertrokken. De regeering behandelde hem met groote .terughoudendheid. Clemente], de leider der Fransche de legatie, heeft zijn voldoening te kennen gegeven over de Amerikaansche voor stellen in zake dc schadevergoediugs- kwestie. DUITSCHERS BIJ VERSTEK TER DOOD VEROORDEELD De Fransche krijgsraad te Halt in gen heeft den arbeider Karl Rojek en ze keren Jozef Hopf bij verstek Ier doofl veroordeeld wegens mishandeling van twee Fransche soldaten, van wie er oen dientengevolge overleden is. STAAT VAN BELEG De Belgen hebben in de bezette wij ken van Emmerik en Wezel den slaat van-beleg afgekondigd en hot sluitings uur op 9 uur bepaald. De reden hier voor is niet' meegedeeld. Te Bullay aan de Moezel is de staat van .beleg afgekondigd. De brug over de Moezel is 's nachts afgezet. CLARA ZETKIN Clara Zetkin is aangehouden toen zij het bezette gebied betrad om naar Es sen te gaan, waar zij zou spreken op een communistisclte bijeenkomst, doch op bevel van generaal Degoutte heeft zij haar reis mogen voortzetten. DE EX-KEIZER EN DE RUHR Te Amsterdam is een bericht toegfiU komen, beweerend dat ex-keizer Wil helm en zijne gemalin'aan de vrouwen vereniging van WestphaJie eene be langrijke gift hebben geschonken ten. voordeele der Ruhrbevolking. Insgelijks het personeel van liet ka steel te Doorn zou eene geldinzameling ten voordeele van de Ruhr hebben ge daan. ONLUSTEN VERWACHT TE BOCHUM f. De toestand te Boehum is zeer ver scherpt en ieder oogenblik kan men in die stad onlusten verwachten. i Sedert 20 Februari is het centrum van de stad door de troepen afgesloten sedert een maand zijn alle winkels ia het centrum gesloten, omdat de winke* ïi-eirs weigeren, aan de Franschen tel verkoopen. Ook mag zich niemand na zevert uur 's avonds op straat vertoonen, wes halve eergisterenavond alleen in de Wie- melshauserstrasse, waar zich de bureelen van den mijnwerkersbond bevinden, dertig personen werden aangehouden. Wachtposten van twintig a dertig man zetten de straten af, die naar het centrum der stad leiden, en men kan dó afzetting slechts passeeren door te be wijzen, dat men in de afgezette straat woont of wezen moet. DE FRANSCHEN HOUDEN VOBE MUDRA TE WIElSBADEN AAN jg Het Journal verneemt uit Wies* baden dat de Fransche overheden al* daar generaal von Mudra, gewezen le* geroverste, die tijdens den oorlog dq krijgsverrichtingen in de Argonne leid^ de, aangehouden hebben. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN Dr CUNO De verkoudheid van den rijkskansè* lier, Dr, Cuno, is in pleuris in lichten^ graad overgegaan. De zieke zal eenige dagen het bed moeten, houden, dochC hij zal zich desniettemin möfc de loii op ding der rege^ingszak^ix blijven J&*» J moeien.

De Volksstem | 1923 | | pagina 1