Onschuld zegepraal! i§SïJk a^ts-esip&sÉ hs! Russisch niösrileügarshsl Qngelsk.fe taps! E@gf sport Jesgdige erandstichtsr Slachtoffer zijsier onvoorzichtigheid Naftosale Hɧ§® DE WONINGNOOD WISSELKOER 1EURS ¥AN BRUSSEL TrWfflr.Tg Da menigte wierp den auto j er vol gons om on stak hem in blfij)d. Do Fransche ehauffour, die ëriistig gewond bleek te zijn, werd eveneens naar hek gasthuis van Krupp gebracht. De l>eide Fransche ingenieurs kregen eon Franschen auto te hunner beschik king «i een zeildoek werd over 'hen heengetrokken, -ten einde de menigte to doen gdooven dat zij dood waren. Volgens de laatste berichten zijn de Fransche gekwetsten 'buiten gevaar. Nadat de ingenieurs zoo mishandeld waren, werd cok een Belgisch motorrij der, die toevallig door deze straat reed, aangevallen en mishandeld, zoodat hij naar hot. Fransche ha-pitaal te Ruttcn- Bclreid moest worden gebracht In den namiddag wc-rd de bevelheb ber der Kruppsehc pomp ie re, dio 's mor gens geweigerd had, de beide ingenieurs die aangevallen werden, in bescherming te nemen, aangehouden. In den nacht van Zon- op Maandag werden ook vier der bijzonderste be at mu dors van de Ivruppfabrieken aan gehouden, namelijk MM. Ruim, Ritter, Oesierlcin en Bauer. Zij worden beschuldigd het bevel te hebben gegeven de stoomfluit der werk huizen te doen in werking treden bij de aankomst van de Fransche afdeeling dio- auto's kwam opeisclien. Het aantal slachtoffers van dezen blocdigen dag bedraagt elf dooden. dric-crt-twintig zwaar gekwetsten en tal rijke licht gekwetsten. De toestand van drie der zwaar ge kwetsten lï hopeloos. Morgen, Woensdag, zullen de slacht offers begraven worden. VIJFHONDERD MILJOEN MAR KEN DOOR EEN ONZER SOLDA TEN AANGESLAGEN Wij ontvangen volgend schrijven van een overste eener wielrijders-com pagnie, dio de Ruhr bezet. Onze zwarte duivels kunnen fees ten. maar ook hunne plichten van goede vaderlander vervullen, want dit onder geschikte feitje, strekt hun ter eere, om dat zij door hun slim en altoos ieverige waakzaamheid, vijf honderd mlliocn marken hebben kunnen in beslag ne men. Dio groote som' moest gesmokkeld worden, in dc static van Linsen. Maar oen onzer flinke soldaten, de genaamde Thomas, had een oog in 't zeil, en had roecis ele geheimzinnig© doen vrij zo va a een Duitschcr bemerkt hij ging er dus op af, deed liem zijne iw'oë reiszakken openen on.... Arof er de o00.0Q0.000 marken aan V PRINS KITA, SCHOONBROEDER VAN DEN MIKADO. OMGEKOMEN PRINSES KITA EN PRINS ASAKA ZWAAR GEWOND Zondag namiddag, rond 3 uur. is de automobiel, waarin prins Rita, schoon broeder van den Mikado, pr. Kita, prins Asaka en eene gezelschapsdame plaats genomen hadden, op de baan Parijs- Cherbourg, ter hoogte van het dorp Per- rieis-la-Campagne, in volle vaart tegen een boom gc-vlogon. Prins Kita werd 'gedood, evenals de ehauffeur. Prinses Kita, zuster van den Mikado, prins Asaka, haar broeder, en de gezel schapsdame werden zwaar gewo"** DE TERDOÜDVEROORDEELIXG VAN MOR BUD'KIEWICZ BLIJFT BEHOUDEN MGR CIEPLAK'S DOODSTRAF WORDT IN 10 JAAR GEVANGEN ZETTING VERANDERD Berne, 31 Maart. Uit Moskou wordt aan het Poolscli persbureel ge seind Tengevolge der talrijke verzetaantee- keningen uit alle werelddeelen toegeko men, heeft de Sovjet-re-goering, de dood straf, die tegen den 7 2jarigen Mgr Cie- plak uitgesproken was, in tien jaar ge vangenisstraf veranderd. De terdoodveroordeling van Mgr Budkiewicz bleef echter onveranderd, ze werd bekrachtigd. Op don weg van Antwerpen naar Bruseel kwamen Maandag M. Verhoe ven en'zijne vrouw, van Antwerpen, per rijwiel door Rumpst gereden. Niet verre van het dorp, wilde de man de velobaan verlaten, om naar den an doren kant der baan over te steken, to»en juist een automobiel, gevoerd door M. Van F., koopman, ook van Antwer pen. in volle vlucht kwam aangereden. Hij kon den wielrijder niet meer mij den en deze werd dan ook door den schok verscheidene meters verder over de baan geworpen. Op dit oogenblik naderde ook een an dere auto, toehoorend aan M. Jan Doms, van Laokc-n. Beide auto voerders welden M. Verhoeven ter hulp, alsook <le vrouw, die bij het zien van het on geluk bewusteloos gevallen was. Dc gekwetste werd in de auto van M. "Doms naar liet. gasthuis van Mec-helen gebracht, waar men, gezien het ernstige van zijnen toestand, verplicht was, hem in behandeling te houden. EEST BOKSER DOOD GEBOKST Men meldt uit Londen Skingsley, die in December laatst den beker veroverde van do Briteche fede ratie moeet te Zokingham (Berkshire), deze week uitkomen. De strijd zou tien rounds duren en was op het punt -të eindigen zonder een van beiden op de planken te doen neer gaan, toen eensklaps Skingsley een ge weldige slag ontving, die hem knock out sloeg. Hij bleef buiten kennis gedurende verschillende uren en stierf, zonder het minste toeken te hebben kunnen doen. Een- 5jai-i.gkind; Was voor'etc Paasehj- vakantie', naar zijne - tante gegaan, Nij- n oofsöhoA - steen weg të St. J ans-Molerö- boe'k, alwaar deze, rnad. Dobbeleers naamd, eenen. winkel houdt. Zondag-'"m'orgeiïd was, de knaap aaijt 't spelen in eenen hangar, op de koet der woning men denkt dat hij met slekskcns 'bezig was want eensklaps idioot een hoop strooi in brand. Het viiur verspreidde zich met groote snel heid en weldra stond gansch de hangar laaie vlam. Dank zij de tusschen- komst der pompiers kon de brand be perkt worden. Dc hangar met al wat hij bevatte werd echter de prooi der vlammen. Zijne woorden waren echter te vergeefs, want Roza voiklaarde dat zij nooit zou trouwen, zelfs indien haar vader zijne toe stemming gaf, zoo lang nog een hinderpaal niet uit den weg was geruimd. Tegen half tien, trad mevrouw Bartineux bir.neu en daar dit het uur was, waarop zij zich ter rust legde, verliet zij de kamer en oam Roza mede. Toen zij door de kleedkamer gingen, ont moetten zij Philip Piron, die zich naar zijnen heer begaf. De bediende bleef als door den bliksem getroffen staan, toen hij Roza zag en keek baar bevreesd na, ale zij den trap opging. De gelijkenis welke bij in hare blauwe oogen en het blonde haar met den veroordeelden en verdwenen Alexe Mixtome zag, viel hem wederom op en zelf nog meer dan bij haar eerste bezoek. Zij gelijkt zoo sprekend op de Charle- mont's, dat ze wel eene dochter des huizes sou kunnen zijn, mompelde bij. Wie is zij Wanneer de kleine Constance in leven ge. bleven ware, zou zij er juist uitzien als deze juffrouw Lepage. Maar het kind is dood en Zondag avond wilde M. De K.., 41 jaar, handelsreiziger, Beklim mingstraat te St. Joost ten Noode, in de Koninklij ke straat van eenen in gang zijn den tram springen, toen hij het evenwicht verloor en met het hoofd op den kant- van den stoep terecht- kwam. Hij bleef bewusteloos liggen. Gansch 'bebloed en mot gebroken schedel werd het slaclitof fer li aar hot gast huis overgebracht. NUTTIGE INLICHTINGEN VOOR DE DIENSTPLICHTIGEN DER KLAS VAN 1923 Ziehier do aitikels der Milicic-wet die toepasselijk zijn op de dienstplichtigen der klas 1923! ART. 7. a) In liet jaar, waarin hij achttien of negentien jaar oud wordt, mag de ingeschrevene in de wct- vingsresorve als milieiepliohtige dienen mits hij voor den dienst geschikt bevon den wordt. b) Echter, indien de belanghebbende ■hooigerc middelbare studiën doet, moet hij, bovendien aan de vereisclitien ter opneming in eene school voor reserve onderluitenants voldoen. ART. 8, a) Aan den eerst opge- roepeno van een gezin met ten minste zes kinderen, die zulks aanvraagt, wordt een onbepaald uitstel toegestaan, voor zooveel, buiten het loon van den niili- cieplichtig'e, het globaal inkomen der loden van zijn gezin, die onder hetzelf de dak leven en één enkel huishouden uitmaken, niet- het dubbele overschrijdt van heb minimum-inkomen, dat ge deeltelijk van do belasting vrij is. ib) Deze uitgestelde wordt daarna, in elk ander opzicht behandeld zooals de militieplichtige der klas, waartoe hij we gens zijn ouderdom behoort. ART. 9. a) Élke milicieplichtige kan een uitstel van oproeping van één jaar bekomen, dat kan vernieuwd wor den zoolang hij wegens zijn ouderdom tot een der laatste vijf lichtingen be hoort. b) De aanvragen om uitstel worden zonder andere vormtoreischten inge- jwilligd, indien heb getal daarvan in elke van de provinciën niét 12 t. h. over schrijdt van het getal der bij artikel bedoelde ingeschrevenen. In tegenovergesteld geval staat de mi. licieraad de uitstellen toe deze worden verleend 1. Aan hem, die de onmisbare steun is van vader en moeder of van een dezer, of zijn deze overleden, van zijn groot ouders of van een cWer, ofwel van één of meer broed ore of zusters. Om een milicieplichtige als onmisba- ren steun zijner familie te kunnen aan zien Moet hij door zijn werk wezenlijk tot het onderhoud zijner familie bijdra gen - Mo'ot de vader of de grootvader over leden of zestig jaar öücTzijii Mag heb globaal ''inkomen der leden van heit gezin, die onder, één dak' wonen en één enkel huishoiideri uitmaken, bui. ,ten het looii van don iniliciepliehtige niet grooter zi.jA cbm;.tv|ée derden van het minimum-inkonen dat,, krachtens, de artikelen 41 en 42' der samen georden de wetten van 20 October 1919 en 3 Au gustus 1920, gedeeltelijk van de belas ting is vrijgesteld :j '4 2. Aan don vader weduwnaar met een of m'eer kinderen 3. Aan hem, die, wanneer zijn klas in aktieven dienst treedt, een broeder als miliicieplichtigé onder de wapens hoeft; Worden twee breeders tegelijk opge roepen, dan wordt de»x jongste uitgesteld, tenzij hij daaraan ten voordeele van den oudste verzaakt 4. Aan den eerstopgeroepen e van een gezin met ten minste vijf kinderen in leven 5. Aan hem, die in Staatsdienst is in de Kolonie 7. Aan hem, die onmisbaar is in een landbouw-, nijverheids-, of handelsbe drijf, voor eigen rekening of voor die zijner oudere 8. Aan hem, die, in de Kolonie of buiten het land gevestigd zijnde, aan zienlijke schade zou lijden door aan zij ne bezigheden onttrokken te worden. ART. 10. a) Bij uitzondering kun nen drie achtereenvolgende nieuwe uit- begraven, daar kan niet aan getwijfeld wor den en toch wacht ik ongeduldig op na dere berichten. In weerwil van de gebeurtenissen, welke dien dag hadden plaats gehad, haar gesprek met graaf Beaucourt, hare ontmoeting n et twee mannen, die den moord bedreven kon den hebben, waar\ocr haar vader ter dood veroordeeld was sliep Roza spoedig in. De slapeloosheid van den afgeloopen nacht en de ontroering van den vorigen avond had den haar zoo afgemat, dat zij hare gedach ten niet geheel en al meester was. Den volgenden morgend, na het ontbijt, verzocht mevrouw Bartineux den jongen graaf Roza de merkwaardigheden van het kasteel te laten zien, daar zij hoofdpijn had on dus niet in staat was dit zelfde te doen Het behoeft nauwelijks gezegd, dat graaf Beaucourt deze opdracht met vreugde aan nam. De puinen stonden in een gedeelte van het kasteel, dat eeuwen ouder was, dan het welk nu gebruikt werd. Do smalle, spits tooloopende vensteropeningen, de massieve muren en tinnen, grootendeels met klimop begroeid, de groote vierkante toren, vorm den te samon een schilderachtig geheel, dat ofschoon nog sterk genoeg, nochtans niet meer bewoond werd en toch zulk eene groote tellen toegestaan worden- aan den .mili- cicpjlichlige, £l hoewel (hij wegens zijnen ouderdom niet meer tot een der. vijf jongste lichtingen behoort in de bij nre 1 of 2 van lifSera b) van voorgaand artikel vermelde gevallen verkeert. b) Hij, dio elk uitzonderlijk uitstel heeft bekomen, wordt van den dienst in vredestijd ontslagen en, in alle ande re opzichten, behandeld zooaïs do mili- cieplichtigen der klas waartoe hij we gens zijn ouderdom behoort. c) Bij afw'jking van het bepaade in lititera b van dit artikel wordt van den dienst in vredestijd ontslagen zoodra hij ophoudt te behooren tot eene van de laatste zes lichtingen, de milicieplichti ge die bij beslissing van den militieraad zijne laatste uitstellen heeft bekomen 1. Als eenige zoon, onmisbare steun van zijn vader en moeder ten minste zestig jaar oud of van een van beiden 2. Als de oudste zoon, onmisbare steun zijner moeder, weduwe met ten minste vier kinderen ten haren laste 3. Als onmisbare steun van één of meer ouderloozo broeders of zusters van minder dan zestien jaar. Die uitgestelde wordt vervolgens, in alle andere opzichten, behandeld zooals de milicieplichtige der klas, waartoe hij volgens zijn leeftijd behoort. ART. 77. b) Wordt voor een on- bepaalden tijd uitgesteld, hij, wiens va der of moeder ofwel twee broeders of twee zusters, ofwel een broeder en eene zuster door den vijand gedood werden of gestorven zijn aan verwondingen voor don vijand gekregen ofwel aan ziekten of lichaamsgebreken opgedaan wegens den diénst gedurende den veldtocht 1914-1918, tijdens dezen veldtocht als vermiste werden aangeschreven, hun le ven voor hot' Vaderland tijdens de Duit sche bezetting hebben geofferd, of oorlogsinvaliden weiden afgedankt, dien de invaliditeit -ten minste 70 t. h. bedraagt. Dit uitstel wordt echter alleen dan verleend, wanneer geen enkel broeder vroeger uit dien hoofde eene vrijstelling heeft bekomen. In alle andere oprichten wordt deze uitgestelde beliandold evenals de milicde- pliohtigon van de klas waartoe hij we gens zijn leeftijd behoort. Deze bepaling geldt slechts voor de drie lichtingen volgende op de afkondi ging dezer wet. ART. 78. De verplichtingen dOr jongelingen die door den vijand gevan gen genomen werden, toen zij de grens zochten, over te steken om in het leger to gaan dienen of inlichtingen, aan te bréngen aan de Belgische of Geallieerde legere, worden geregeld als volgt a) Hij, die ten minste tien maanden heeft gevangen gezeten, wordt van zijn termijn van aictieven diénst als milicie plichtige ontslagen. b) Hij, die minder dan tien maanden •heeft gevangen gezeiten, bekomt een ver mindering van diensttijd gelijk aan den duur zijner gevangenzitting, zonder dat zijne aanwezigheid onder de wapens, in elk geval, benoden vier maanden kan blijven. c) De opgero'epene, die in het bezette gebied tot eonen, door d'e Belgische Be geering of door een der Geallieerde Re» goor in gen' erkenden inlichtingsdienst heeft 'behoord, kan, overeenkomstig het Koninklijk besluit van 15 Augustus 1920, onverminderd het bepaalde in bo venstaande littera a en b, eene vermin dering van aktievendienst bekomen gelijk aan de helft van den tijd gedu rende welken hij werkelijk tot die in lichtingsdiensten heeft behoord. In geen geval mag de aanwezigheid onder de wa pens minder dan vier maanden bedra- S®- De bij littera b en c bedoelde milieie plichtigen worden bij het voetvolk inge deeld. Het Schepencollege van Aalst, deelt ony volgende beslissing der Bestendige Deputatie an Oost-Vlaanderen mede. Provinciaal reglement waarbij eene pre mie zonder last van teruggave ingesteld ordt door de Prorincic, ter bevordering an Let bouwen, door privaat personen van goedkoopa woningen (wijzigingen aan de erordening van 27 October 1922). De Bestendige Deputatie v. d. Provincieraad Herzien ons besluit van 27 October 1922, aangaande het verlecnen van eene provin ciale premie ter bevordering van het bouwen van goedkoopa woningen door personen dio een talrijk huisgezin hebben Aangezien het tijdverloop voor het indie nen der vragen tot bekomen der premie verstreken is den 1 Maart 1923 en honderd premien nog beschikbaar ziju voor het tijd perk 1923. Gezien art. 13 van gemelde verordening van 27 October 1923. BESLUIT. Art. 1. De nog toe te kennen provinciale premien ter bevordering van het bouwen van goedkoope woningen kunnen toegewezen worden aan al de personen zich bevindende in de voorwaarden bepaald bq het Konink lijk besluit van 14 Augustus 1922 en die er de aanvraag zullen van doen voer 1 Juli 1923 De toewijzing der premien zal gesohieden onmiddelijk na het verstrijken van dit ter mijn de voorkeur zal gegeveu worden aan de aanvragers die het talrijkste huisgezin hebben. Art. 2. Bij het aanvragen der provinciale premien te richten tot den Heer Gouverneur der Provincie, moeten, behalve de naam, voornamen, beroep en adres van de aanvra gers, opgegeven worden het nummer onder hetwelk de aanvraag van do staatstoelage in het Ministerie gekend is, de plaats waar de woning zal opgericht worden (nummer en sectie van het kadastraal plan) en de samenstelling der familie (man, vrouw, afü stammelingen met hun ouderdom). Indien de Staatspremie niet aangevraagd of bekomen wordt, moeten bij de aanvraag aan de aanvraag aan de Provincie, al de andere inlichtingen voorgeschreven bq art. 18 van het Koninklijk Besluit van 14 Augus tus 1922, geleverd worden. Art. 3. Al de schikkingen der verordening van 27 October 1922 welke niet in strijd zijn met de bepalingen van tegenwoordig» verordening blijven in voege. Gent. den 16 Maart 1923, De Gouverneur-Voorartter^ Gel, Graaf de Kerchove. Vanwege de Deputatie, De Griffier der Provincie, Get. Jos. Ingels. 'VW^ historische waarde bezat, dat men het als eene misdaad zou beschouwd hobben, het te willen omverhalen. Hier waven groote kamers, met steenen vloeren, lange gangen en groote zalen, maar ook kleine bedompte collen zonder licht of lucht, welke in vroeger tijd tot kerkers had den gediend. Aan deze puinen grensde de kapel, die nog niet lang geleden gebruikt werd en daarom zeer gaaswas gebleven. De graaf voerde Roza door het schip der kapel naar het. altaar,: een kunstwerk van oude beeldsnijkunst. Vele eeuwen geleden, zegde hij, werd in eenen oorlog, waarin de Charlemon'ls aan de zijde der overwonnenen stonden, een markies van Cbarlemonl vogelvrij verklaard en een bloedprijs op zijn hoofd gesteld. Eene bende soldaten kwam hier heen om hem ge vangen te nemer. Door list wisten zij biunen te komen, bezetten alle uitgangen en eisch- ten dat de markies zich zou overgeven. Hij vluchtte naar de kapel en verdween in de nabijheid van dit altaar, om het zoo uit te drukken, voor dc oogen zijner vervolgers. Alles werd doorzocht en de kapel dagen ach- tereen bewaakt, maar te vergeefs. De mar kies was verdwenen. De oorlog nam eene andere wending. (Je partij, waartoe de Char lemoui'fl bpfeoorden, verkreeg de overhand, vap 3 April Medegedeetd door de Banque Centrale de la Dend/re 689 3/8 tot 699 3/8 5,82 1/2 tot 10,82 1/2 316 1/2 tot 320iI/2 335,— tot 339,— .468,— tot 472,— *24 114 tot 328 1/4 86,— tot 90,— 268 Jj2 tot 272 1/2 82,15 tot 82,65 116,10 tot 116,60 17,57 1/2 tot 17,67 1/2 i7,57 1/2 tot 17,67 1/2 17,30 tot 17,50 50 1/2 tot 54 1/2 Amsterdam (gulden) Keulen (mark) Chris tiania Copenhagen Stockholm Geneva Italië Madrid Londen (pond sterl.) Parijs New.York(check) New York (kabel) Montrea Prague en op zekeren dag kwam de markies uit deze kapel, even gezond en krachtig als hij altijd geweest was, wedor te voorschijn. Gedu ronde al dien tijd had hij ziel) op eene ge- heime plaals van de kapel schuil gehouden, Kunt gij deze geheime plaats vroeg Roza. Niemand kent ze, zelfs niet de tegen woordige markies. Het goheim daarvan sedert eeuwen van den vader op den oud. sten zoon over. In oorlogstijd bewees ze goede diensten. De laatste markies kende het geheim zoowel als Alexe Mixtome, doch met deze ging het verloren. De tegenwoor dige markies stamt niet van de rechte lijn af en heelt er dus ook geen kennis van go- kregen. Deze schuilplaats zou overigens in onzen tijd geene andere waarde meer heb ben, dan de nieuwsgierigheid van de bezoe kers dezer plaats te bevredigen maar ik moet u zeggen dat het mij een groot genoc gen zou doen, indien ik ze vond. Hij onderzocht de paneeien van het altaar en de muren, terwijl Roza de gedeeltelijke beschadigde opschriften der marmeren stee- nen van don vloer trachtte te ontcijferen Deze oude Fransche kasteelen bezitten! een aantal geheimen welke niemand kan, ontraadselen, zpgde de graaf, toen hq zijnen vruohteloozen arbeid opgafmaar van go«p van 3 April Belgiscko Rente 3 t. h. Mei 40, Schatkistbons, 5 jaar 98,65 Schatkistbons 10 jaar, ©5,40 Binnenlaudsche Leening 5 t.b. 461 Nationale Herstelling 5 t. b. 85,55 Verwoeste Gewest.4 0/0 206 1/2 5 0/4 257 1/2'. Consolidatieleening 100,20 enkel kasteel in geheel Frankrijk worden meer sagen verteld dan van dit. Uit de kapel voerde de graaf het meisje naar de broeikassen, welke pracht en aantal Roza verbaasden. Op deze harde rotsen, welke door den bruisenden Oceaan bespoeid werden, groeiden bloemen en vruchten van alle hemelstreken. De terrassen vertoonden nog sporen van den verdwenen zomerpracht en het park aan den voet der rotsen maakte eenenj,betoove- renden indruk. Charlemont is het geheele jaar be- 'oond, behalve twee of drie maanden, zeg de de graaf Beaucourt. De heeren van Char lemont hebben altijd op eenen vorstelijken voet geleofd en hadden altijd zeer veel gas ten. Gij kunt wel nagaan hoezeer Alexe Mixtome zijne geboorteplaats heeft lief ge had en hoe wanhopend hij geweest zal zij», toen hij dit alles moest verlaten. Zij keerden langzaam naar het huis terug. Toen zij in de zaal kwamen, gaf een bedien de graaf Beaucourt eenen brief over, welke zooeven door eenen bode van Montfagon was gebracht. Roza stond stil, haar hart sloeg hevig,' terwijl de graaf het omslag opeiide en de brief las, IVervolgt.)

De Volksstem | 1923 | | pagina 2