7 Zaterdag April 1925 HU BG8D TESEN INVOER M Panorama van üm lm Dood van lord Garnavon De bezetting van het In bef Russisch mcortfesaarshsl Gsen zomeruur m Frankrijk De afschuwelijke misdaad fe Brussel mm* Kortstraat,'9 en 21, Aalst. Tel. 114 XXIX* JAARGANG NUMMER 81 DAGEIL1A.D 10 CENTIEMEN—WEKELIJKS 0.60' Uitgever: J. Van Ncffel-IIe Gendt Publiciteit buiten het Arr, AA IJST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, IS, te Bruaeal. Place de la Bourse, 8,Parijs, Bream's Buildings, 6, Lon dres E, C, 4, H. Sixtus Zon op 5,18 onder 6,23 Laatste Kwartier den 7 De Belg sticht gaarne Kringen in bonden en vereenigingen hij is telfs min of meer de slaaf van zij- bond i gg, het gebeurt wel eens dat hij bonden sticht, die er hoege naamd niet noodig zijn, terwijl hij er vergeet te stichten, die er abso luut noodig zijn, Zoo zou men vandaag wel aan onze landgenooten kunnen v.erwij- ten, dat zij nog geen bond tegen den invoer hebben gesticht. Die is er waarachtig broodnoodig en het zou hoegenaamd geen nieuwigheid zijn. In beroerde tijden, zag men gan- sehe volkeren allen invoer weige ren. Den 1 December 1774 beslo ten de Xoord-Amerikanen, in op stand tegen hunne Engelsehe be heerders, voor gleenen cent n.og waren in Engeland te koopen op één enkel jaar verminderde de in voer van dit land met vijftien mil- lioen- franken, wat eene overgroote som maakte in dien tijd, voor eene bevolking (van irwjee millioen zie len. Verscheidene malen boycotteer- 'len dc Chineezen de koopwaren uit Japan of uit de Vereenigde Sta ten, ten gevolge van conflikten die nog in ieders geheugen zijn. En hebben wij, Belgen, van 1914 lot 1918, tegen onze goesting maar onder den brutalen dwang, ons niet ontbeerd van kaas, chocolade, sui ker en honderd andere dingen die van den vreemde kwamen Wij zijn nog niet in vredestijd: er zijn er nog vele die het vergeten. •Wij voeren veel meer in dan uit bet verschil bedraagt drie milliard. En dat is grootendeels te wijten aan onzen verkwistingsgeest van bedorven kinnekens die in den vreemde koopen al wat hun be haagt, zelfs'op krediet, Drie milliard per jaar maakt acht millioen per dag Wij zijn overtuigd dat die kolo- sale som veel zou verminderen, als de opvoeding van het volk in betere richting gestuurd werd. Niet een Belg op duizend vraagt zich af hoe weinig vaderlandslie vend het op den huidige oogenhlik is, een appelcien, een stuk Zwitser- sche chocolade of eene snede Anie- rikaansche hesp te eten. Men zal ons antwoorden dat in kwestie van zaken, invoer uitvoer medebrengt. Daar ligt waarheid in, maar het is niet af te strijden dat wij sedert langen tijd den invoer overdreven hebben. Wij critikeeren geenszins den aankoop van granen, van grond stoffen en andere produkten,die wij noodig hebben om er koop- of han delswaren van te maken, maar wij bestrijden den aankoop van luxe artikelen die zoo nutteloos als kos telijk zijn want zij zijn de fout dat onze economische en geldelijke toestand zoo wankelbaar is. Er is geen middel om ons land recht te krijgen tenzij door ver mindering van invoer en door het geld, dat wij nu in den vreemde besteden, te besteden in het eigen land. Er dient bijgevolg een georgani seerde kruistocht ingericht, opdat onze bevolking zich vrijwillig de ontbering van vreemde producten, zou opleggen een kruistocht te gen den invoer dient gepredikt in heel het land. Wie heft het vaandel op voor 'dezen hoogst noodzakelijken veld tocht !dat het front van het Belgisch leger op .onvergelijkelijke wijze aanschouwelijk maakt, moet worden bezocht door al de genen, die den oorlog niet gezien heb ben. DE ONTDEKKER VAN TUT-ANKH-AMEN'S GRAF De beroemde Egyptoloog bezweek aan bloedvergiftiging en longontsteking. Een leven aan de oudheidkunde gewijd. Een zonderling samentref fen De Vloek der Pharao's Een snel'bericht uit Cairo, in dato 5 April mel'dt Lord Carnarvon is heden morgen to 2 uur overleden. Hij was bij rijn volle verstand Jot het 'laatste oogenblik too De ziekte die (lord Carnarvon iiaar het graf bracht is ontstaan door den beet van een insect, in den loop der opgra- vigen van het Mausoleum. Het bloed werd hierdoor vergiftigd en tezelfder tijd werd hij door longontste king aangetast. Lord Carnarvon die slechts 57 jaren oud was, Legde rich op Egyptologische studiën toe van over zestien jaren.- Zijne jarenlange opzoekingen in het oude Egypte werden bekroond met de meest 'belangrijke ontdekking voor de geschiedenis der Egyptologie het graf van Pharao Tut-Ankh-Amen. Hierdoor werd hij dan ook wereldberoemd. De opening van de lijfckamer dezer eeuwenoude graftombe was het meest indrükwekkende oogenhlik van zijn lange wetenschappelijke loopbaan. Doze dag blijft ongetwijfeld een historische dag in de annalen der Egyptische oudheidkunde. Lord Carnarvon eü zijne medewer kers hebben toen den muur doorgebro ken 'der binnenste kamer van koning Tut-A n kh - Amen 's 3000 jaren oude graftombe en daarin hebben zij wonde ren ontdekt, die alles wat tot hiertoe ge vonden word, in rijkdom en schoonheid overtreffen. De officieele opening van de muur in het Mausoleum had twee dagen later plaats, op Zondag 18 Februari, te half twee ure 's namiddags, in tegenwoordig heid van Lord Carnarvon en zijn voor treffelijke medewerker Howard Carter, veldmaarschalk Allenby, die Jerusalem en Damascus op de Turken veroverde, de bestuurders der Musea van New-York en Chicago, den minister van op'enbare werken in Egypte en enkele gjenoodig- dien. Men zal zich' herinneren dat onze Vorstin en prins Lepoold insgeljks deze éénige plechtigheid met hunne tegen woordigheid vereei'^ai Wanneer al de wereldscr/e beroemd heden Tut's graf verlaten hadden na de opening vonden de oudlieidkundigen en dagbladschrij vers, die dan eerst naar binnen mochten, op het 'baldakijn een waarschuwing staan van de meest som bere soort Elkeen die de rust van Pharao stoort, zal getroffen worden door een lót, droeviger en vreeselijker dan den dood Deze verschrikkelijke oud-Egyptische bedreiging, al liet zij bijna elkeen on- vorecliillig, 'heeft nochtans een zekeren indruk gemaakt op een paar aanwezi gen. Zij "hebben dan al de namen opge nomen van de liooge persoonlijkhoien diio Tut's laatste schuilplaats geopend heibben, en die namen hebben zij in eene brandkast bij een bank neergelegd. Zij wilden nagaan, hoe in de toe komst het lot dier hoogheden door de Egyptische bedreiging beinvloed zou worden. Dit schreven we reeds naar aanleiding der 'opening van Tut-Ankh-Amen's graf, er bij voegend Hoe zal het dus gaan met lord Car narvon en Howard Carter, 'beide man nen van naam in Engeland en in de Vereenigde Staten, beiden bekend als de ontdekkers van Tut-Ankh-Amen's graf Met een men kan nooit weten worden de verzegelde nanten bij de 'bank neergelegd. Alhoewel wij aan de uitwerking van den vloek der Pharao's niet hot minste geloof hechten, vinden we echter niet onaardig op het zonderling samentref fen te wijzen. Ondertusschen, dag in, dag uit, de stijgende temperatuur, do vliegen, -hor zels en ancfere prikkelende omstandighe den van het warme seizoen ten spijt, die de vallei van de koningsgraven een vorre van aantrekkelijke plaate mak^n om voor ''in Dierier een daf te dat M. Howard Carter öra zich heen verzameld heeft, ijverig zijin werk yoort in het graf van Seti IL Da verschillend» voorwerp on, welke uit het graf van Tut-A nikh-Amen te voorschijn gebracht worden voor ver voer in gereedheid gebracht. De laatste veertien dagen rijn aan merkelijke vorderingen gemaakt. MOTOREN VOOR ONDERZEEBOO TEN ONTDEKT Zaterdag '1.1. ontdekte men te Man- heim een Diesel motor van 20.000 paardenkrachtenwaarvan de voltooin* pas gescjned was. De Fransehe inge nieurs zijn overtuigd dat zulke motors Voor onderzeebooten bestemd zijn. An dere motors van verboden modellen wer. den eveneens ontdekt. EEN CONFERENTIE TE BONN Fen conferentie om het nieuwe spoor- regiestelsel te -bespreken, werd te Bonn geopend. Aanwezig waren o. m. gene raal Dégout te, M. Tirard, baron Rolin Jacquemyns en de vertegenwoordigers der ingenieurs missie. EEN GEHEIME POSTINSTELLING ONTDEKT De Fransehe overheden ontdekten te Maiqz een geheime postinstelling. Een milliard mank zegels, talrijke jpostpaket- ten en een -aanzienlijken koerier werden in beslag genomen. Die brieven werden bij middel van autos gesmokkeld. Een twintigtal personen moesten rich ter be schikking der geallieerde overheden stellen. DE REIS VAN DEN FRANSCHEN MINISTER VAN OPENBARE WER KEN IN HET RUHRGEBIED Parijs, 5 April. De Liberté y> meent te weten dat de bijéénkomst van den minister met generaal Dogoutte te Dusseldorf, voor doel heeft de laatste schikkingen te treffen voor de wegvoe ring op groote eóbaal van ooke en kolen. Er zal waarschijnlijk ook gehandeld -worden over de voorzorgsmaatregelen die zich opdringen na de hinderlaag van Essen. iZoo er in 't vervolg toog troepen in fabrieken moeten binnendringen voor d'e Oen of andere reden, zal men sterke afdeelingen, begeleid met mitrailleuse- autos. sturen. VERTREK VAN GENERAAL DE LONGUEVILLE De nieuwe bevelhebber der Belgische troepen in het Rulirgebied, generaal de Longueville, verliet Donderdag morgen mot zijn staf de stad Brugge. De twee bataljons van het 4e linie, in garnizoen te Brugge, vertrekken he den Vrijdag en Zaterdag naar den Ruhr. Het 3e lansiers en het 7e artillerie zul len Brugge op 6 Mei verlaten^ DE MOORD OE MGR BUDKEWIÖZ OFFICIEELE BEVESTIGING VAN HET NIEUWS De Sovjet-legatie te Riga, die Dins dagavond officieel meldde, dat de vol trekking van het doodvonnis van Mgr Budkewicz was uitgesteld, verklaarde Woensdag, dat dio voltrekking heeft plaats gehad. De Poolsóhe gezant te Moskou bood Vrijdag de sovjet-regeering aan, de on- vmiddelij-ke uitwisseling van -gevangen .'communisten in Polen tegen de vrijla ting van den bisschop. Dit aanbod werd evenwel In alle Randstaten is door de vol trekking van het vonnis groote veront waardiging verwekt. Wamchau, 5 AprilDe ganscbe Poolsche pers dr.uk t hare verontwaardi ging uit over de iereehteteïling van den Roomsch-katholieken bisschop. De a Kurjer Warszawski zegt. Het was tijdens liet groote feest van Paschen, wanneer dó gansehe christene wereld met -gebogen hoofd de Verijzenis van den Heiland verbeidde, dat de 'bloedhon den van Moskou het vonnis voltrokken op een priester, wiens eenige misdaad was dat hij zijn heiligen plicht ver vulde tot het laatst. De Rzecspos Polita zegt. dat de Bolsjewiki zich bedriegen indien zij meonen de verontwaardiging der be schaafde wereld te stillen door het leven je-lte hebben gelaten aan aartsbisschop jCieplak, 't is te zeggen, door hem lang zaam te vermoorden insteê van onmid- delijk. Doch de communisten hebben, een le ven willende hebben, dit van een pre laat van mindere» rang gefaschk New-York, 5 April. De Ameri- kaanSche pers klaagt.de communisten in Rusland bij heel de beschaafde we reld aan. De Kerk bezit een martelaar meer, zegt een blad, en heeft gewonnen bij den dood! van Mgr Budkewicz de Sovjets hebben het weinig aanzien, dat zij konden bezitten, bij deze misdaad verloren. GEEN PRIESTER TOEGELATEN BIJ DEN VER OORDEELDE Geen priester werd toegelaten bij den veroordeelde voor zijn dood en bij de terechtstelling. Roomsch katholieken hebben ge vraagd het lijk in ontvangst te krijgen om het te begraven met de ceremonieen der Kerk. Het is niet waarschijnlijk dat de beulen dit zullen toestaan. Pater Walsh, hoofd der Vatikaansche hulpzending, heeft drie dagen lang aan gedrongen om Mgr Budkewicz de 'laat ste HH. Sacramenten te mogen toedie nen men heeft hem niet eens geant woord. 'EEN PROTEST VAN DE :«OSSERVATORE ROMANO» Volgens een schrijven uit Rome heeft het bericht over de terechtstelling van Mgr Budkewicz in kringen van het Va- ticaan een verpletterenden indruk ge maakt. De Osservatore Romano publi ceert een protest tegen dit voor de Chris telijke wereld onverklaarbare optreden der sovjetregeering. EEN SOVJET-COMMISSARIS VERMOORD Uit Moskou wordt gemeld De sovjet-commissaris voor de Voed selvoorziening is op een inspectiereis in het Tambof-district door woedende boe ren aangevallen en vermoord. Te Rambouillet, in Frankrijk, werd Donderdag morgend een ministerraad 'gehouden, welke tot 's middags duurde. Wat het invoeren van het zomeruur be treft, werd besloten dat dit. jaar alleen voor de bad-, toeristen- en klimaterisohe plaatsen bijzondero schikkingen zullen genomen worden. EEN 14JARIG MEISJE DE KEEL AFGESNEDEN Men schrijft ons nog de volgende bij zonderheden Donderdag in den vroegen morgen werd een schrikkelijke moord gepleegd in helt volkrijk kwartier der Slachter straat. Voor ongeveer vier maanden had de genaamde Hendrik S..., oud 26 jaar, woonachtig in de Kleine Slachterstraat, nUmmer 29, sinds enkele weken eene kamer be'trokken in de Slachterstraat Sermon was in nauwe betrekkingen mot een meisje van 14 jaar, Marguerite Van H..., wonende bij hare moeder en zuster i-n de Kanonstraat. Woensdag avond, rond 11 uur, tij dens de afwezigheid der moeder, kwam S. het meisjehalen en bezocht ermee talrijke drankhuizen der buurt. Rond middernacht trokken beiden naar de kamer van S.., gelegen op d!e tweede verdieping. S. was in gezelschap van het jonge meisje gezien geweest dooT een buurman en deze verwittigde de politie. Het huis werd door enkele agenten (bewaakt. Rond 6 uur 's morgens kwam S. naar beneden on werd onAiiddelijk aange sproken door een der agenten, die hem vroeg wat er van zijne gezeltin gewor den was. S.. antwoordde dat hij van niete wist en niemand bij zich had in genomen. De agent kreeg vermoedens en snelde, naar boven. In de kamer gukomen, zag hij een verschrikkelijk schouwspel. Het meisje lag gekleed op 't bed, met de keefl doorgesneden. Een bebloed scheer mes tta.g naast 't slachtoffer. S. werd onmiddelijk aangehouden en naar het commissariaat der 4e af deeling geleid, waar hij door den dienstdoen- don officier werd ondervraagd. S. ver klaarde niet te weten, waarom hij den moord gepleegd had. Men denkt dat de moord rond 5 uur 's morgens moet gepleegd zijn, go hó* oogenhlik waarop het meisje zich schik te om naar huis te gaan. De daad van S.,. wordt aan jaloerschheid toegeschre- ven. Rond 8 uur stapto het parket af, ver-- gezeïd van de wetsdokters. De moord hoeft in dit volkrijk kwar tier eene groote opschudding teweeg ge*, bracht. LATER B..., de pleger van den moord, is een weinig aanbevelenswaardig persoon, dio reeds veroordeeld werd voor slagen en wonden, welk den dood veroorzaakten. Vanaf Woensdag avond was de policio verwittigd, dat men hom met een klein' meisje, dat het haar op den rug droeg, naar zijne kamer had zien gaan de commissaris der 4e af deeling begaf zioh naar het huis, belde en herbedde, maar men kwam niet open doen. De3 morgens keerde de commissaris terug en ontmoette in de deur S., die juist het huis verliet.. Ondervraagd, beweerde S. dat hij geen meisje had binnen gelaten. Do commissaris dwong hem dan terug in huis te gaan en zijne kamer te wijzen^ S. bedroog zich opzettelijk van ver dieping maar de 'bewoners van hóf; eerste wezen den commissaris de kamer van 9. aan. Deze werd nu geopend en de; misdaad ontdekt. S.. had slechts 30 centiemen op zak. Bij de ondervraging spoelde hij den on- noozele en beweert van niete te weten. Zoodra 'de commissaris Verhulst de eenzelvigheid van den moordenaar en van het slachtoffer had opgenomen, verwittigde hij het parket. Het vermoorde meisje is de 14jarige Margriet Van Hulst, wonende met harer moeder in de Kanonstraat. De moordenaar is een beenhouwers- gast, de 26jarige Henri Sermon. Hij, was niet woonachtig in de Slachters- straat, maar hij was op de bevolkings registers ingeschreven in de Kleine Slachtersstraat, zijn vroegere woonst, waar hij sedert lang niet meer kwam. Toen het lijk ontdekt werd, was het nog warm. De moord moest dan nog maar pas gebeurd zijn. Sermon moeL het kind met «gruwelijke wreedheid, hebben mishandeld. De keel was geheel doorgesneden van af de strot tot tegen het linker oor r; de wond stond negen centimeters verre open. Hij had het scheermes met zooveel geweld gehanteerd dat stukken uit de snede waren gesprongen. Uit het onderzoek is gebleken dat Ser mon het kind in hare woning is komen halen, in afwezigheid harer moeder. Hij was met haar in verschillende herber gen- gegaan en had haar dan rond mid dernacht meegenomen naar zijne ka mer. Op het oogenblik dat Margriet ver moord werd, was zij reeds gansoh ge kleed. Denkelijk was zij gereed om benen te gaan, iets wat dan de moorde naar heeft willen beletten van daar zal een twist uitgegaan zijn- die den moord voor gevolg had. Sermon had nog slechte weinige maanden de gevangenis verlaten. Hij had eene straf ondergaan voor slagen en wonden op een meisje, die den dood voor gevolg had gehad. Margriet Van Hulst was een slecht opgevoed kind. Hare moeder is ge trouwd, maar leeft gescheiden van ha ren man. Het kind leefde in 't wilde rp dó moeder was veel van huis en gaf wenig of niet om de opvoeding van de Merine Margriet. De vrouw heeft nog eene an diere doch-» ter, doch deze woont bij bloedverwant ten in den omtrdk van Leuven. Het gedrag van de moeder zoowel aüs van de dochter werd algemeen door da geburesn gelaakt. Het was ook daarvan dat de geburen van Sermon de policie verwittigden,, toen rij hem met het kind naar zijne kamer zagen gaan. Het gold immers eene inbreuk óp dó wót op de kinderbescherming, en daar om bedlóot de policie officier dadelijk: handelend op te treden. Maar, daar de wet de huiszoeking gedurende den nacht verbiedb, deed hij het huis bewaken, om des morgens, bij het rijzen van den dag,, het onderzoek te beginnen. Hadde de wet hem niet belet te haös ddtan op staanden voet, dat ware beft gruwelstuk ongetwijfeld voorkomen ge weest. Sermon weigert op alle vragen

De Volksstem | 1923 | | pagina 1