10 Dinsdag April 1923 KOTAALSSmEH VOOR mm LEERKRIOHTEN Ha! herstelvraagsftsk Vestend der Kafhslieken Vereenigingen en Kringen De betosging der fiedeporteerden Vaar Jg Bakst@snfabrlkasst@ei Huwelijk van prinses Yoianda tongres vm Katli. Immë te Den! DE VOLKSSTEM XXIX* JAARGANG NUMMER 83 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. ll^DAGBLAD 10 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.60 Uitgever! J. Vah Nuffel-De Genbï publiciteit buiten bet Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8,Parijs, Bream's Buildings, 6, Loa dres E. C. 4, H. Zclla Zen op 5, IS oodor 6,23 Nieuwe Maan den 15 Toen gezel Destrée minister was, heeft hij aangekondigd dat de stu diën in de normaalscholen van vier °P vijf jaren zouden gebracht worden. De huidige minister, de heer Nolf, zal dien maatregel niet door voeren, zoo heeft hij gezegd aan eenige bestuurders van normaal scholen, welke hij in zijn Kabinet ontvangen heeft. Een andere hervorming zal inge voerd worden. De heer Nolf zal voorstellen twee voorbereidende studiejaren in te richten, en daarna drie jaren, eigenlijk normale studiejaren. Het programma voor het in gangsexamen in de normaalschool zou gelijk staan met dat van de middelbare scholen. Indien we goed verstaan, zou dat beteekenen dat het ingangsexamen voor de Normaalschool zoo ver zwaard -worden men zou zich overal, ook in de lagere school of door eigen studie kunnen voorbe reiden en de normale studiën zou den maar drie jaren duren, gelijk 2>5 jaren geleden. De reden dier verandering, wordt niet opgegeven, maar men mag veronderstellen dat het de noodzakelijkheid is te sparen, wel ke daartoe heeft doen besluiten. Het verlengen van de normale studiën tot 5 jaren, zou het gou vernement verplicht hebben alle normaalscholen te vergrooten in verhouding met het getal leerlingen voor een vijfde jaar. De klassen, de studie-, eet- en slaapzalen enz. had men moeten vermeerderen, en op de wijze zoo als liet gouvernement gewoon is te bouwen, zou dat een eerbiedwaar dig aantal miljoentjes verzwonden hebben. Daarbij zouden een groot aan tal professors méér noodig geweest zijn. Dat zou wellicht zeer wel te pas gekomen hebben aan de vrien den van gezel Destrée, als die dan nog minister zou geweest zijn, maar weinig in den smaak gevallen hebben der lastenbetalers. Deze laatsten zullen met groot genoegen vernemen dat ze van dat alles zullen verschoond blijven ten minste zoolang als de heer De strée en zijne vrienden niet in de ministerieele zetels plaats nemen. Het verlengen der normaal- sehoolstudien tot vijf jaren, had een ander gevolg kunnen hebben, dat hoogst waarschijnlijk zeer na- deeling ware geweest voor het on derwijs. De ouders die hunne kinderen naar de normaalschool zenden zijn gewoonlijk lieden die niet door het fortuin begunstigd zijn. Nu reeds, dat de normale studiën vier jaren duren, eischen zij, in dezen na-oor- logsehen duren tijd, opofferingen die voor vele ouders zeer gewichtig zijn. Nog een jaar meer studie, zou ongetwijfeld vele ouders afge schrikt hebben en menige ouders die hun kind naar de normaal school hadden willen zenden, zou den gedwongen geweest zijn daar van af te zien. Nu men klaagt dat er steeds onderwijskrachten te kort zijn het gebrek zou dus gestegen zijn in plaats van af te nemen. Met drie studiejaren, mag men integendeel hopen dat het aantal normalisten zal toenemen, en voorzien dat men. er \eens zal in gelukken een voldoende getal leer krachten te bezitten. We stellen hier de vraag waar om men hier niet eens het stelsel bestudeeren zou, dat bij onze Noo- derburen, de Hollanders, in voege is, Daar duren de normale studiën maar twee jaren, na welke de nor malist het diploma van hulp »- ondenvijzier bekomt jen in dienst kan treden. Begeert hij het diploma van hoofdonderwijzer of de hoofdak te te bekomen, hij moet voortstu- deeren bij zichzelve, doch hij mag zich voor het examen van het diplo ma van hoofdonderwijzer of hoofdakte niet aanbieden voor aleer hij 23 jaren oud is. Bij eene eerste mislukking, mag hij zich tot 3 maal aanbieden, maar niet meer na 28 jarigen ouderdom. Op die manier wordt een puik hoofdonderwijzerskorps gevormd, en de minder bekwamen kunnen niet tot hoofdonderwijzer benoemd worden. Bij ons in Belgie kan men tot Hoofd der School benoemd wor den, na 5 jaren dienst, dat is als men weinig ouder is dan wanneer men in Holland tot het examen der «hoofdakte» toegelaten wordt. Ook gebeurt het al te veel dat niet de bekwaamste, of zelfs een bekwame, wordt benoemd, maar geslachtofferd wordt aan minder edele beweegredenen, tot groote schade van het onderwijs. Er- wordt wel eens gezegd dat het lager onderwijs in Holland op een hoogeren trap staat dan in Bel gie. Zou men dan niet wel doen eens de middelen na te gaan welke onze Noorderburen voor hun onderwijs bezigen We weten dat men in het minis terie nota genomen heeft van liet Hollandsch stelsel reeds voor den oorlog. Zouden we mogen vragen of men reeds den tijd heeft gevon den om er een besluit over te ne men EEN ONDERHOUD POINCAR'E-LOUCHEUR Parijs, 7 April. -Heden morgen word M. Loucheur langdurig onder- liooivl door den minister-president. De oud-minister der verwoeste 'gewes ten gaf uitlog over de plannen door de Daily Telegraph meegedeeld, als mede over do gesprekken die hij had ■met vooraanstaande Engelsche politie kers. M. Loucheur ontkende bepaald den indiTtk te hebben willen geven met een officieele zonding in Engeland belast te zijn. De gesprekken die bij voerde, zoo verklaarde hij aan den Franschen mi nister-president, waren slechts gesprek ken van privaten aard. Een Engelo-ïh blad had beweerd dat M. Louehcur de woorddrager was van eene andere Fra.nse.he persoonlijkheid. Het spreek van zolf dat doze bewering aHoen een logenstraffing verdient, zon der kom m on t nar. Op 'Zaterdag o en Zondag 6 Mei zal bet Verbond der Katholieke Vereeni gingen en Kringen te Brussel zijnen 50o Zittijd houden. Het Verbond zal torzei ver tijd de vijftigste verjaring vieren van zijne stichting. De zittijd belooft bijzonder schitte rend te zijn. Ge kunt over zijne belangrijkheid oor- declen door de dagorde die wij hierna kenbaar maken. Het 19 noodig dat die vergaderingen de aanleiding wezen van eene grootsche Katholieke betooging van levenskracht, van geestdrift en van geloof. De Katholiekc-n moeten de gelegen lieid van den jaarlijkschen zittijd van ons Verbond waarnemen om den politie- ken toestand' van het land te onderzoe ken on om, uit dit overzicht,, practische bcsluiteelen te treken en een eenvormige gedragslijn te doen ontstaan. Het is van belang dat de Katholieken zich ont moeten om 'beter malkander te leeren kennen en om zich onderling te steunen in de politieke leiding en werking. Zij moeten zich schouder aan schouder voe len on zicli samen doordringen van de grooto grondbeginselen van geloof en christelijk vertrouwen die altijd dë sterkte waren en bet leven zelve van onze partij. Wij hebben dc vaste hoop dat al onze vereenigingen zullen wedijveren en het als ecnen eereplidht zullen aanzien zich door een groot aantal leden te laten ver tegenwoordigen. Wij bidden U, zonder uitstel en ten laatste voor 1 Mei, de namen deel nemers aan het feestmaal ie doen geworden aan onze secretaris, den heer Renert, ten ze tel van ons Verbond, 23, Broekstraat, Brussel. Wij roepen daarbij uwe ganseh bij zondere aandacht op de bespreking van G Mei over den pdlitiekeu toestand. In de omstandigheden die wij beleven kan die bespreking niet nalaten van bijzon der belangrijk te zijn. Wij rekenen er dus op dat talrijke afgevaardigden er zullen deel aan nemen en dat er zeer nuttige besluilselen zullen voortsprui ten. De Voorzitten PAUL SEGERS Staatminisfcer, Lid der Kamer van Volksvertegenw. ORDE DER WERKZAAMHEDEN": Zaterdag 5 Mei, van 3 tot 5 ure, in het lokaal van den Kring Union et Travail» Brialmontstraat te Brussel, eer ste algemeene Vergadering. Zondag 6 Mei Om 10 ure, twegjde algemoene Vergadering in het lokaal van. den Kring Union et Travail Brialmontstraat te Brussel. Om 1 ure, feestmaal in de groote feestzaal van het Egmont-Paleis. In schrijvingsprijs 15 fr. Wij verzoeken u te willon uwe bij treding te zenden tot het secretariaat van hot Verbond, Broekstraat. 23, Brus sel, voor 1 Mei M. TIIEUNIS EN M. JASPAR NAAR PARIJS Parijs, 8 April. M. Theunis, eerste minister en M. Jaspar, minister van Buiten!andsclio Z-akenj, izuflijon (eerst daags, ten laatste Vrijdag of Zaterdag, naar Parijs gaan, om er met M. Poin- caré to onderhandelen over den toe stand in de Ruhr. Dit onderhoud, dat het normaal ge volg is van de verscheidene inter-mi- nislerieelo Fraiiscli-Bclgische onderhan delingen, zal het onderzoek der ver- scheid'eno vraagstukken, zooais de ver deel ing der in beslag genomen kolen, de bezettingskosten, enz. tot voorwerp hebben. Het is waarschijnlijk, dat M. Lou cheur door M. Poincaré zal uitgenoo- digd worden, om zelf in aanwezigheid der Belgischo minister, zijn indrukken, welke hij in Engeland, ten gevolge van zijne gesprekken mot do politieke per sonaliteiten aldaar, hoeft opgedaan. indrukken, welke de Belgisch® regce- g door oen officieel Fransch coiamu- niquée roods kent, mede to deelon. In het Staatsblad van gisteren is het volgend Kon. besluit opgenomen Uit do ervaring is gebleken, dat het mengen van de voor liet- steenbokken ge bruikte brandstof met kalk ten gevolge heeft de met het bakken gepaard gaande bezwaren in ernstige mate te verminde ren en dat, rekening houdende met al de betrokken belangen, dus .ook voor het loopende jaar een nieuwe afwijking van de geldende voorschriften kan wor den verleend. Om deze reden mogen bij afwijking van de bepalingen van het Koninklijk besluit d.d. 1 Maart, 1914, de baksteen fabrikanten, ip 1923, de veldsfeenovcns aansteken van 1 Mei af onverminderd dc beperkingen, welke door de bevoeg de overheid daaromtrent kunnen wor den voorgeschreven bij de vergimnings- bes! uiten. Voor het aansteken van veldsteen- ovens wordt in alle geval geeischt dat- do voor het bakken te gebruiken brand stof zoo mot ongcbluscht kalkpoeder iu- nig worde vermengd dat het mengsel ten minste 4 t. li. kalkoxyde bevat. De regeeringsafgevaardigden bi j de Arbeidsinspectie hebbon liet. recht, ie al len tijde, monsters der gebruikte brand stof té nemen en die in bet laborato rium van den Medischen arbeidsdienst to laten ontleden. Brussel, 8 April* Do manifestatie, ingericht door de Nationale Federatie der gedeporteerden van Belgie, had dezen morgen zonder incidenten in de straten der hoofdstad plaats. Het doel der betooging was de aan dacht der regeering en der openbare machten op hun toestand te vestigen. 'Een dertig duizendtal betoogers meestal werklieden, vertrokken rond tien uren van de Rogierplaats, met vaandels en muziek. Vooraan do stoet werd oen doek ge dragen waarop geschreven stond Met ons weg te voeren beeft Duitschland on ze gezondheid en onzen haard verniëld. Wij vragen volledige herstelling en de straf voor de plichtigen Langs de Kruidtuinlei, de Koninklij kostraat, ging de stoet naar de Kongres- plaats waar, op het graf van den On bekenden Soldaat eene prachtige kroon neergelegd werd. M. Dohont, voorzitter van het Ver bond hield eene korte toespraak waarin hij, in naam der weggevoerden van Bel gie den Onbekenden Soldaat groette. Daarna defileerde de stoet voor het graf en vertrok langs de de Lignestraat naar 'liet midden van de stad waar hij uiteenging. Ondertusschen had zich eene afvaar diging naar het paleis begeven waar zij door Koning Al-bert ontvangen werd, De afvaardiging bestond uit MM. Do hont, voorzitter (Jumet), Levèque, alge meen sekretaris (Doornik), Oscar Door- naert, sok ret a ris voort het Vlaamsche land (Gent), Jadot (Gcmbloers)Spaens (Aalst), Diddens (Meubelen), Poschelle (Rijssel) en Chaune (Auvelais). M. Debont gaf lezing van het ver zoekschrift waarin hij, na Zijne Majes teit bedankt te hebben en liuldë ge bracht te hebben aan het Belgische le ger, breedvoerig den beklagcn-swaardi- gen toestand der weggevoerde blootleg de. Hij besloot met de volgende woorden: Hoeveel onzer weggevoerde burgers kwamen er ongedeerd uit de Duitscho gevangenissen terug Omtrent 4000 stiervpn in ballingschap of bij hun te rugkomst. Het Nationaal Verbond der wegge voerden kwam tot stand om aan de stof felijke herstelling te kunnen helpen van de slachtoffers der wegvoering. On ze oorste zorg gaat naar dezen die het verlies van een familielid betreuren, en moer special weduwen en weezen. Van hun steun beroofd vragen zij eene toe reikende tussckenkomst van den Staat om aan hun gezin de middelen van be staan te geven. Onze invalieden, voor immer be roofd van de mogelijkheid om in de be hoeften van hun gezin te voorzien, wachten ongeduldig op eene hulp die hun toekomst zal verzekeren. Ten slotte, wachten de slachtoffers der onmenschelijke behandelingen den dag af waarop de internationale recht vaardigheid do plichtigen naar hun ver dienste zal straffen^ Sire, Do Belgische weggevoerden, Vla mingen en Walen, vercenigd door de banden eener oprechte broederlijkheid, brengen vandaag aan Uwe Majesteit, het. pand hunner levendige erkentelijk heid en. hunner standvastige getrouw heid M. Doornaert sprak dan enkele woor den in 't Vlaamsch en maakte zich den tolk van de gevoelens der weggevoerden tegenover den Soeverein die na vier jaren oorlog het Recht wist te doen ze gevieren. Do Koning heeft in zijn antwoord zij ne gevoelens van grooto waardeering voor do gedeporteerden uitgedrukt en gezegd dat hunne beproevingen de ver ontwaardiging der gansche beschaafde wereld bobben uitgelokt. Do Koning beloofde dat hij de wen- sehon der gedeporteerden aan dë re geer ing zon overmaken. Koning Albert verzekerde dan de weggevoerden van zij no groote sympa thie en onderhield zich daarna met do leden der afvaardiging. Het gehoor liep kwaart over 12 uur ten einde. j huwelijk van prinses Yolands zal' «oor Mussolini, als ambtenaar van den.' burgerlijken stand en senator Tittifco als notaris van de kroon, worden Be sloten in grooten eenvoud, waarna in te genwoordigheid van meer dan 600 of ficieele Italiaansehe gasten en vele bui- - ''ertegenwoordigers het kcr- J huwelijk met groote praal zal plaats hebben. DAe.1?frtoS van de Abruzzen, die zich' in Afrika bevond, keert met den groot- sten spoed huiswaarts, ter bijwoning van het huwelijk en zal vermoedelijk op don morgen van' den huwelijksdag aankomen. De Koning heeft naar aanleiding vam het huwelijk zijner dochter een kapi-'. taal van 100.000 lire in titels gedeno- neerd waarvan de intresten elk jaar zul len besteed worden tot liet daarstellen' van de bruidschat ecner arme Romein-a sche. De Koning heeft aan het diploma tisch korps een galamaal aangeboden. Do hooge hofdignitarissen woonden het maal bij. MUSSOLINI EN DE HALSBAND DER ANNUNCIATA Rome, 8 April. De koning beeft aan Mussolini zijn verlangen to konnen gegeven hem mot den haleband der Annunciaia te vereeren, naar aanleiding van het huwelijk van prinses Yoianda. Daar liet aantal titularissen van dit or de beperkt is en slechts een balsband beschikbaar is en daar de koning ook M. Tittoni den .halsband schenken wil, besloot hij de aantalsbcpaling te wijzi- gen. M. Mussolini bedankte den koning en verzocht hem dit niet te doen. en" M. Tittoni met den halsband te vereeren. De koning prees ten zeerste dit edel ge baar hij vereerde M. Tittoni, zich voor behoudend bij de eerste gelegenheid dezelfde onderscheiding aan M. Musso lini te verleenen. De eerste Congresdag voor katholiek toon eel lakte een zoo talrijk als uitge lezen publiek. Na het heilig misoffer om 9 uur opgedragen in de kapel van hefc Sint-Lievensgesticht, vergaderden do congresleden in de foestzaal van het ge sticht. Aan hot bureel hadden plaats geno men de Z. E. Kan. Dr Coppens, bestuur der der Sociale Werken van het bisdom, de HH. C. Verniers en Vanderstraeten, gemeenteraadsleden de :E. H. De Crae- ne, en de H. Prosper Thuysbaert, schrij vers. De voorzitter, E. H. Kan. Dr COP PENS, zegt dit congres met vreugde en geestdrift te openen. Deze vreugde wordt ecnigszins gedempt door het afwezig zijn van den hoer A. Verwilghe, wiens zoon 'komt te overlijden. De spreker stelt voor hem een telegram van rouwbeUii-i ging te sturen. 4 Lieten zich o. m. verontschuldigen dei letterkundigen Scheltjes, Teirlmck, Fe-' lix Rutten, Putman. Ook minister' Moyersoen is door ambtsbezigheden be let. i Do heer Prosper THUYSBAERT,, provinciaal raadslid, komt hierop aan het woord om te handelen over too- neel en tooneolschikking Do vergadering drukt oök den wensch'i uit, om tor gelegenheid ecner volgende zitting, een opvoering in den zin door M., Thuysbaert voorgedragen te zion plaat^ hébben Eerwaarde brooder MED AR D, lie- stuurder van het St. Amandusgesticht,, spreekt, over Klassiek Toonoelwcrk. M. L. VAN DE PUTTE, leemar aan de Tooneelschool van Gent, handelt nog' over do mogelijkheden voor verlichting op het tooneel. M. H. VAN OVERBEKE, letterkun-, dige, spreekt over liet Nieuw reperto rium. De morgenzitting wordt daarop gelie- n. Te 2 1?4 uur wordt de namiddagzit- ting of feestzitting begonnen. In don namiddag werd bet woord ge oord door ©erw. -h. Floris PRIMS, over Volksontwikkclingsavon den door M» Henri GHEiON, Frankrijk, over La theatre de patronage de gelegenheids rede door zeer oerw. kanunnik DE BAETS en het slotwoord door den vqot^ zitter, zeer oerw h. Dr COPPENS. Minister Van de VjY«IQ woond$ dcz$ vergadering bij.

De Volksstem | 1923 | | pagina 1