20 Vrijdag April 1925 TE WYÏSfMETE ^wv- 0e Spaesisehe Versten Otiifsehland betaalt De toeloop In da FSeraüön -* van Zeebrugge Herstel- es fkhrvraagslak In kef Biississh snssrdensarshsl I XXIX* JAARGANG NUMMER 92 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst." Tel. 114 - DAGSIaAD È3 - CENTIEMEN WEKELIJKS Q.6Q Uitgever: J. Van Nüffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de U Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Lon dres E. C. i. mi i lm I .in 111 11 mil III iMmwrn H. Theotimui Zon op 4,52 oniler 6,47 §j -Eerste Kwartier den 23 'Ic Verliet Neer waasten en al die bude kennissen. Ik gaf den herder een feimen handdruk en nen be dank voor de goede ontvangst en eene verzekering voor de toekomst, dat ik het niet zoude vergeten en mijn bezoek zoude vernieuwen hij de eerste gelegenheid de beste. De kwestie was logement te vinden en Neerwaasten kon' rrie niét herber gen, daarmee trok'ik'op naar Wyt- schaete. eene goede uur' vandaar verwijderd, zoo zegde" men. Doch 't ging gelijk te Boe'regem ten tij de van Uilenspiegel, hoe meer ik het hertje van front en de in de communiqués beroemde ge meente Wytschaete naderde hoe verder ik er nog afbleef, zoo be weerden de enkele nachtwande laars die ik tegenkwam. Mijn ge leider .(zpnder leidsman kon ik er toch niet, geraken) was geen dwa zerik, maar een van die verfijnde Walenkoppen. die zijn streek kent en veel duitsch binst den oorlog bij zij ti patois aanleerde. Hij werd naar 't Geeraardsbergsche verzon den en verbannen door de bochen, vertelde hij.. Die leelijke bochen die hier alles verwoestten en ver pletterden De helft van de inwoners vlucht ten nahr 't Fransclie en Meessen en Wytsdhaete' tveken uit geheel en ganself n'aai' t Zuiden, langs den kant der' Engelsehen. We "trapten door want de don kerte van den avond was ingeval len en' slechts hier eri daar fonkel de eene sterre aan 't firmament. De •elektriekp lichtgevers van Fransen Kotnen verspreidden klaarte in de verte achter ons. We trokken 't zui den in. recht naaj Mejssen, de oude stad tfn.tijdq vjn.M.aria There.si a waar 7,s qer«s stiqlitte. de instelling of kosfsehool yopr officierendodi- ters, welk nu .te Lede-bij-Aalst, in het geyezea prachtig, pensiounaat der «.Petits Diséanx die naar iiun vadevland verhuisden, gehuis vest is. De baan,-wat hersteld, doch niet volkomen op haar beste, en reeds wederom van putten en leeg ten voorzien, gezien de trafiek van bouwmateriaal naar de verwoeste dorpen, klom meer en meer. We 'kwamen- aan- denwijk Garde Dieu -en staken de Staatsbaan Yper-ïtij sel over en betorten het iWytsehaetsehe grondgebied. Ja maar alhoewel, we. reeds een tijd lang doormarcheerden en kwamen we nog ter bestemming njet. 'i Was nu om doen om Me^ssendorp te be reiken. Die hoofdplaats des kan tons telde vroeger geen tweedui zend inwoners op hare kleine op pervlakte grond,die dicht gebauv.-d, geboekt stond als eene oudheid van Zuid-Vlaanderen. Al de bewoners waren en zijn er de twee vaderland - sche talen machtig, juist zooals te- Wytschaete en in andere dorpen van den omtrek. De oude kerk, thans tot poeder gemalen door de vierjarige beschie tingen, was een soort monument en geleek met het vermaard gesticht aan eene tempelierssterkte te mid den van de omgevende huizen die verscheidene straten vormden. Men trof er ook eene marktplaats aan. Twi e uren van Belle of Bailleul' in 't fransche, staan We hier zei mij de Pastoor, E. H. Egels, eene oude kennis, toen hij over twintig jaar onderpasterde te Wervick. Pas was hij uit zijne barak .naar eene nog al propere steenen woning, nevetis zijn voorloopige kerk staande, ver huisd. Overgelukkig me weer te zien in volle gezondheid wilde hij me kost wat kost op dear weg zetten, naar het einddoel van mijn uitstap en zander toeven liet ik mijn kame raad en leider uit Neerwaasten langs Waasten terug keeren en wij stapte met nieuwen moed de baan van Armentiers op naar Wytschae- te.We zaten nu te midden het front, daar waar de engelsehe en duitsche loopgraven jaren lang heen en weer liepen door weide, ianderijen, be bouwde gronden, 't Was reeds kwart na negen, en in den avond doorstappen is lastig en moeilijk dan bijzonder als men de streek niet kent. De huizen zijn alhier meest allen in opbouw en reeds een zeker aantal zijn bewoond. De be volking wordt op omtrent dezelfde van voor den oorlog gerekend. Oost-Vlaamsehe metsers en tim merlieden ontbreken hier niet, ook verscheidene kennissen uit 't Aal- itersche kwamen we 's anderdaags tegen en ze sloegen een koutert j e of wenschten ten minste eenen vrien delijken goeden dag mijnheer Eindelijk na dikwerf vragen en dobberen en misloopen landde ik op de hoogte, 84 meters boven den zeespiegel, en op de gewezen dorp plaats van 't lang betrachte Wyt schaete aan. Een oude vriend, die ik sinds een veertiental jaren niet meer had gezien, herkende terstond mijne wezenstrekken en de gast vrijheid werd me verleend. We klapten nog een gat in den nacht, want we hadden toch malkaar zoo veel te vertellen. De vlucht der dorpelingen van hier brachten we ook te berde en liet wedervaren binst den oorlog boeide malkaars aandacht. Vermoeid en afgemat van al dat wandelen, klimmen en kijken, vielen onze kijkers toe van zoo haast we in de lange pluimen lagen.... Des anderendaags was het Goe de Vrijdag. Zooals elk treffelijk man gingen wij ter kerke om de aanbidding te doen en den dienst bij te wonen. Hier op de heuvelachtige en door de Engelsdien ondermijnde! dorp plaats, waar over enkele we ken de keuken der pastorij instort te en de meid onder de puinen le vend begroef, verheft zich de voor loopige gemetselde lage kerk wiens dak op zekeren uehtend werd afge rukt en door den wind nevens het gebouw werd geworpen, 't Is puik die kerk, voor die 2600 weergekeer de zielen, en waar Pastoor Ver- seheure, voor den oorlog kapelaan dezer parochie, met zijn onderpas toor, een leeraar van I'operktghe dienst dn doen. (Armtierig zij, natuurlijk want versiersels en or nementen zoowel als beelden en ou de kerkartikelen ontbreken er nog. Treffend en ingetogen werden de zoogezegde Sehijnmis van Goede Vrijdag en de overige plechtighe den voltrokken. Prachtig de zang der jonge meisjes, zoo droevig doch zoo hemelschoon op dezen dag. Be- wonderingswaardig de godsvrucht van die pas ^weergekeerde vluch telingen uit 't Fransehe. Na de diensten zetten we ons op weg, om de bloote en thans naakte heuveltjes en de ijdeie ralleien van 't verwoeste dorp te bezoeken, wana men geen Struikgewas aantreft waar geen levend boompje opschiet en waar men buiten de opbouwers van huizen, pachthoeven en lande rijen, standvastig 'kinderen ont moet met den neus naar den grond gebogen die bezig zijn met oud be- roest ijzer te zoeken. Onder bet ploegen vindt men nog alle soorten van overblijfsels uit den wereldki ijg. De ovei'groote puiten door jnijnontploffingeu ge dolven zijn bezienswaardig en van verre staart de afgeknotte Kern melberg, ontbloot van al zijn ver sierend geboomte en gebladerte, u droevig doch fier en trotsek tegen. Immers de bochen bezetten nooit zijn groenen hoogverheven" top Een oogslag in 't voorbijgaan ge worpen op de plaats waar 'eens het heerenhuis van Dokter Van Egro stond en ons gehaast om 't tramme- ken niet te laten voorbijrijden en Vp« te bereiken wiens gehavende torens ons dezen morgen van verre toeriepen Ik ben thans het beziens waard, Js ICODEEM. Het gemeentebestuur van Antwerpen is officieel verwittigd geworden dat de Spaanse! ie Vorsten de stad zullen be zoeken, Zaterdag 5 Mei 's namiddags. De Koning en de Koningin van Spanje zullen vergezeld zijn door de Belgische Vorsten. Zij zullen ontvan gen worden op liet stadhuis, in de groo te zaal Leys, alwaar redevoeringen zul len uitgesproken worden. De Vorsten1 zullen daarna een uitstapje doen op de Schelde, en zullen misschien ook nog oen 'bezoek brengen aan de Kathedraal en aan het Plan tij n-museum* DE MILLIOENEN VAN 5T BEL- GISCH VOORKEURRECHT Maandag 16 April was het de derde vervaldag voor de betaling door het Rbich aan Belgie van 50 miljoen goud mark, op afkorting van het Belgisch voorkeurrecht. 'Het Reich heeft tot die betaling wissels uitgegeven, welke door Nederlandsohe bankiers /verhandeld werden, zoodat de 50 miljoen aan Bel gie zijn uitbetaald geworden. Men zal zidh niet goed meer herinne ren hoe die Duitsche betalingen van ons voorkeurrecht in een steken. Ziehier den beknopten uitleg Het was bij een bijzonder akkoord tusschen de geallieerden en Duitsch land overeengekomen, dal hot Reich in 1922 eene som van 100 miljoen goud-mark in geld moest betalen, benevens eene aan vullende vergoeding in koopwaren. Dit akkoord was het uitvloeisel der menigvuldige conferenties (Londen, Brussel, Parijs, Cannes, Genua), die al len voor doel 'hadden 'het vraagstuk der herstellingen in zijn geheel eens en voor oed -op te lessen en die allen jammer lijk mislukt zijn, zoodat het- herstel- vraagstuk, -nog altijd op eene oplossing «wacht en de boadgenooten ten slotte verplicht geweest zijn de Ruhr te 'bezet ten, om de Duitschers, met het mes op de keel, tot toegeving te dwingen. In afwachting, echter kon het vraag stuk der herstellingen toch niet hele maal in den doofpot gestoken worden en werd de overeenkomst gesloten, welke wij hooger vermelden 100 miljoen voor 1922 te betalen als volgt 50 miljoen den 15 Augustus 1922 en 50 miljoen den 15 September 1922. Men zal nu wel denken dat Dui-tsoh- iland to.ch eindelijk die verplichting heeft nageleefd 1 Bijlange niet Duitschland betaal de geen duit en de vervaldagen van 15 Augustus en 15 September 1922 gingen ivoorbij zonder de minste betaling. Einde September liet Duitsdhland we ten dat 'het niet betalen kon en vroeg een moratorium of uitstel. Belgie, Duitschland en 'de herstelcom missie gingen weer aan 't onderhandelen on ten slotte kwam men tot de volgen de ojflossing Duiteohland moeqt in 1922 de volgende sommen betalen 50 miljoen op 15 Augustus 50 miljoen op 15 September 50 miljoen op 15 October 60 miljoen op 15 November 60 miljoen op 15 December samen 270 miljoen goud-mark, in plaats van 100 miljoen, doch met dit voordeel voor het Reich, da.t het tussohen elke betaling verscheidene maanden tijd mocht laten verloopen. Aldus worden nu in 1928 de hetalin gen verricht, die in 1922 moesten ge daan geweest zijn. Tot hiertoe heeft het Reich 150 miljoen betaald, 't is te zeg gen de vergoedingen van Augustus, Sep tember en October 192*2. Er blijft nog 120 miljoen te betalen, te weten 60 miljoen op 15 October 192S en 60 mil joen op 15 April 1924. Waarschijnlijk zal er van do twee talingen niets moer in huis komen, daar liet te voorzien is, dat de Ruhrbezetting intusschcn tot eeno algetneene oplossing- van het herstel vraagstuk zal^ geleid lieb ben en er een nieuw betalingsplan in voege zal worden gebracht. Men hoeft op tie merken, dat die 270 miljoen van het laatste thans -neg in Yoe ge zijnde akkoord aan Belgie alleen toe komen, zulks krachtens het ons toege kend voorkeurrecht vaö. 2 miljard, Die was Zatprdag buitengewoon, alhoe wel er tal van genoodigden en abonne menten aanwezig waren. Voor Zondag wordt het getal op 20.000 bezoekers geschat, verdeeld als volgt 8000 met betaald© ingankaarten van 12,50 fr. 5000 die in groep kwa men en van de reductie genoten 7000 voor de abonnementen, genoodigden en vrijkaarten aan tentoonstellers, muzi kanten, enz. Maandag en ook Dinsdag was het be zoek weer buitengewoon. De kinderen der scholen bezoeken de tentoonstelling iedere dag, voor 10 ure. Een lofwaardig gedacht, onze jeugd daarvan te laten genieten, Z. Em. Cardinaal Mercier, vergezeld door Mgr Van Roey, vic.-.generaal heeft Dinsdag morgen de Floral ie bezocht. Zijne Em. werd verwelkomd door de leden van het inrichtingscomiteit, en heeft met de levendigste bewondering de bloemenparken bezichtigd. De inrichters werden door den Car dinaal vurig gduk gevvensclit. De lijken zullen op 23 April, te Do ver, ten 9 ure, op den kruiser Callio pe worden aan boord gebracht. Zij worden door de troepen geescorteerd en gevolgd door officieele afvaardigingen. Belgie zal vertegenwoordigd zijn door baron Moncheoir, Belgisch gezant, en Tallet, consul te Londen luitenant Coppens, Mgr Carton de Wiart en an dere voorname personen. De f ami lien der Bel gische vervoerden alsme'de de Belgische oud-sol daten die den omtrek van Dover bewonen, zijn bij de plechtigheid genoodigd. De lijkkisten worden op het dek ge plaatst en dé matrozen der Calliope vormen de eerewacht. Luitenant Schoofs is gelast de lijken te vergezellen naar Zeebrugge. De boot zal ten 10 ure in zee steken om rond 13 ure te Zeebrugge aan te komen. Bij de ontscheping zal elke minuut een kanonschot gelost worden. De godsdienstige plechtigheid, die in de kathedraal van Westminster moest plaats hebben, is afgezegd. TOENEMEND SUCCES DER KOLENOPEISCHINGEN EEN VERKLARING VAN M. LE TROCQUER Minister Le Troequer heeft na zijn bezoek aan de ko'len-laadötatie6 in liet Ruhrgehied aan de vertegenwoordigers der pers verklaard, dat de hoeveelheid, door de bezetting verkregen cokes, sinds Maart gestegen ia van 350 ton tot 7600 a 10.000 ton. Duitschland heeft 80 0/0 van zijn productie aan steenkool, ijzer en staal verloren. De bozettingsovTetrheden heb ben groote voorraden verzameld. De in genieurs kozen de gunstige putten uit, waar ze voor het beslissende moment de benoodigde cokes konden opslaan. De minister .besloot met te zeggen Deze resultaten zijn te danken aan de kunde van onze ingenieurs en de aktivi- teit en uitnemeuden .geest onder de Fransche en Belgsche spoorwegarbei ders. Ook M. De Lasteyrie lichtte de jour nalisten in, en wel over de verbetering in de inning der Kohlensteuer. M. Reibei, de minister voor de ver woeste gebieden, heeft een bezoek ge bracht aan de Palts, waar hij het hout uit d'e Duitsche bosschen dn oogen- schouw nam, dat voor den herbouw van Nooi'd4Frankrij k wordt verwerkt. BRUTALE BANKROOF Te Keulen is een brüstale bankover val geploegd in het gebouw Sternen- feld in de Hohestrasse. In den namiddag werd de bank opge beld door iemand, die vroeg, of er nog yreomd geld kon worden gewisseld. De ze vraag werd bevestigend beantwoord. Even later verschenen er twee man nen, die nadat zij een half uur met den kassier hadden staan spreken, dezen plotseling met een browning 'bedreigden en de bank binnen drongen. Zij forceer den de brandkast, na dat een der mo vers de tdefoon- en belgeleidingen had doorgesneden. Daarop konden zij zich met een buit van vijftien miljard mark wit de voeten maken. VALSCHE VEILIGHEIDSAGENTEN Essen, 18 April. De Fransch1© po- litiQ hield twee Duitechera £ana die 4ch voor agenten van de Fransche veilig heid deden doorgaan, en in die hoeda nigheid huiszoekingen bij Duitscherp' deden, de passen nadagen en hun slacht offers bedreigden om hen geld af ter persen. DE REIS VAN M. LE TROCQUER Dusseldorf, 18 April. MM. Le Troequer en de Lasteyrie verlieten Dus seldorf per auto naar Koblentz. Zij hiel-, dln zich te St. Gohar op om de loods- school te bezoeken. Te Koblentz ontbeten de beide minis ters bij M. Tirard en onderhandelden ook met M. den baron Rol in Jacque- myns. Beide ministers zullen te 17 ure naar Parijs weerkeeren. DERTIG MILLTOFN MARK IN BE SLAG GENOMEN Duisburg, 18 April. Ten gevolge der weigering van de stad Duisburg de boet van 75 miljoen mark te betalen, die haar opgelegd werden voor daden van sabotage op het grondgebied, der stad gepleegd, hebben de Belgische over heden tot een inbeslagname van dertig miljoen mark besloten. EEN GEHEIM TELEFOONNET ONTDEKT TE DUISBURG Duisburg, 18 April. Men had op gemerkt dat te Duisburg een geheim te lefoonnet bestond, dat nieuws aan de bladen mededeelde. De Belgische veiligheid stelde een on derzoek in en ontdekte dat de telefoon berichten van het stadhuis uitgingen. De Belgen hebben de telefoondraden van het stadhuis overgesneden. EEN PROTEST VAN DE RIJNLAN DCOMMÏSSTE Berlijn, 18 April. Prins Halzfeldt- Wildenburg heeft verzet aangoteekend tegen 't bevel der Rijnlandcommis. zijn post als rijkskommissaris neer te leg gen cn het Rijnland te verlaten. Hij zegt, dat de genoemde commissie hier omtrent niets heeft te bevolen, daar do goedkeuring op zijn benoeming is ver- Ieend door den gezantonraad. Hij zal protesteeren bij de rijksre- geering, bij de gezantschapsraad en bij de regeeringen te Londen, Parijs en ■Brussel. DE KERKELIJK!': VERVOLGINGEN Naar Verluidt is aan alle bisschoppen een rondschrijven gezonden betreffende de bijeenroeping van plaatselijke kerk vergadering, welke de afzetting en ex communicatie van den patriarch Tichon moeten eisehen. Tichon wordt daarin den vijand ge* noemd van de revolutie en van de sov jet-regeering, welke zoo heet het - bij de gratie Gods werd ingesteld. Het opp'ei-sto kerkbestuur verlangt een uitspraak over de volgende onder werpen 1. De kerkhervorming. 2. De socialistische revolutie. 3. De sovjet- regeering. 4. De patriarch Tichon. Het voornemen is alle geestelijken te ontslaan, die zich niet openlijk uit spreken voor de sovjet-regeering en Ten Tichon. De Moskousche vertegenwoordiger van liet Joodsche corresponden tidbureel schrijft, dat de actie tegen den Jood- schen godsdienst in Sovjet-Rusland steeds grootere afmetingen aanneemt. De anti-kerkelijke campagne, welke tot dusver onder de Joden te Moskou niet bestond, is thans aldaar begonnen. De Joodsche communistische arbeiders ei sehen, dat -hun Groote Synagoge van den OppeiTaibijn Mase zal worden over gedragen en zal worden veranderd in een arbeidersclub, zooals reeds te Minsk en in andere Russische steden geschied De campagne te Moskou is nog in haar eerste stadium on d© anti-gods dienstige elementen zijn niet talrijk. Niettemin doet het succes in andere steden bereikt te Moskou wel degelijk zijn terugslag voelen. Overal in den Kaukasus is in elke stad één synagoge gesloten. De gemeenteraad van Hommel beeft besloten den woningnood ©enigermate lenigen door één derde van alle sy nagogen on kerken tie dier stede» voor bewoning bescLibaar te stellen. Dien tengevolge zijn een en dertig kerken aldaar als woonhuizen aangewezen. Te Nikblajef heeft een groep Jood sche landarbeiders beslag gelegd op de synagoge en deze in een dub veran derd. Te Charkof is een beweging op touw: gezet om de regeerin» te bewegen da synagoge voor hetzelfde doel beschik^ baar $e stellen.

De Volksstem | 1923 | | pagina 1