nrïïïT Zoodag 22 April Haandag 23 April 1923 DE OUDE KORLQÊEKAS De YzsrstlchtlHg De Sisfeiitssg vasi d® marken Se spelen te Blankenberg!:® en Dinsn! De paardenmarkt van Bsiscbe Het Hoogeseheelvraagsfnk De winner van bet miljoen Een üieuw bloedig nachtge vecht te Molheim barrikaden worden opge steld Verbod aan vreemdelingen neg onze halzen op te koopen De militaire pensioenen ie plechtigheid fe Zesbriagge Hst inlerisaïlenaal landouw- congres te Parijs Kerkstraat, 9 «n 21, Aalst. Tel. 114 3U_A.Gr- XXIX» JAARGANG! NUMMER 94 ET A T~> i O CENTIEMEN WEKELIJKS 0.60 Uitgever: J. Van Nuffel-De Gemot IVÜlllÜlKld^ «J OU A»A, nauoi. rn ■mi» - Publiciteit buiten het Arr. AALST e Agentschap Kayas, Adolf Maslaan, 18, te Brussel, Place d» la Boaree, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Lon drea E. C; 4. H. Soter Zon op 4.48 ondor 6,50 H. Gtorgiua Zon op 4,46 onder 6,51 Eerst. Kwartiw den 23 Ze staat daar in mijn werkplaats flie klok zouden de Hollanders zeggen. Ze komt van mijn groot moeders vader zaliger die eiken- fcoutenkas en al 't geen wat er in hangt gaat, roert en boert, Toen ik nog een knaap was, 't is meer dan vijftig jaar geleden, (we worden oud zonder het te weten) hingen de gewichten van 't uurwerk aan dik ke wollen koorden en werden ver zwaard door schillen lood om de sleet van de zwaarte in te winnen. Die voornoemde koorden werden in koperen kettingen gemoderni seerd ('t was deftiger en rijker, meende men) en 't werk der horlo ge zelf werd geremplaceerd of in 't echt vlaamsch gezegd, vervangen door een liedendaagschr mekaniek, misschien niet beter dat het oude. De koperen schild met de zinken romeinsche cijfers er op en de ver sieringen er rond bleven dezelfde van voorheen. De eikenkas insge lijks, stijl der 18e eeuw, is nog on veranderd, doch spijtig ggnoeg men heeft er een dikke laag vernis op gesmeerd. Op den kop van het drie meters hoog en slank oud meu bel ligt een in 't hout gesneden Turk te rooken. De oudheidliefhebbers zijn zot van dat postuur en bieden en bie den er bankbriefjes voor men kan niet meer... maar a ja, 't is een fa miliestuk zoo oud als de straat en dus... niet te koopen. Tegenwoor dig aan de deurkas heeft een Frari sche staf, wanneer hij het aftrek kende Duitsehe leger achtervolgde en alhier verbleef zijn oproepings schildje laten hangen, Een jacht- hoorntje geschilderd op donker groen.effenaf naar de natuur-,staat in 't eerste driehoekig vak in tweede groen op gelen grond prijkt het woord Popotte of eetmaal- uitnoodiging en van onder aan in gelijke groote goed te lezen hoofd letters geel op groen het gezagwek- kend woord Etat-Major doen u terstond verstaan dat het hier de eetplaats eens was der opperoffi- cieren van de poilus Op den rand van dat antiek en plechtig meubelstuk bewaart men al 't een en 't ander groot gebeden boek uit vorige eeuwen, waarmede de grootouders ter kerke gingen- om er gebruik van te maken en te bidden. In dien tijd was men bij ons vlaamsch volk nog door en door- godvruchtig en men sehaamde zich niet voor 't een of 't ander men schelijk opzicht dat u met dwaze uitpuilende en ongemanierde blik ken aanstaarde. De slag der horlo ge is een heel leven in de kamer en zelfs binnen huis. Hij herinnert aan de vervlogen jaren, zoowel als aan de tegenwoordige oogenblik- ken en aan de toekomst. Zoo- insgelijks de klok die de kwartieren, de halve uren en de uren luidruchtig uitbelt Ja het roept u toe, geheel dat boeltje, de tijd vliegt snel, gebruik hem wel. Houd u niet bezig met beuzelarijen of met niets doen, waardoor toch niemand voordeel krijgt en waar door ge veel slecht voorbeeld geeft. De uurtjes is 't kostelijkste dat we op aarde bezitten, daarmee koopt men de gelukkige eeuwigheid. Ze voor liet goede te doen gebruiken is verstandig leven en gelukkig zijn hier,om later dat geluk te zien ver glorierijken en vereeuwigen. Dwa zen zijn het die het anders meenen en doen 1 Wanneer ik dien slag hoor slii geren en de klok aan 't bellen valt dan denk ik wel dikwijls aan het geen wat geheel dat spel meeleefde, meeleed, meeweendc, meefeestte.... en toch was bijvoorbeeld haar sla slingeren niet onregelmatig binst den oorlog, want ze stond op 't laat ste aan 't laatste front op dé Leie- boorden. Binst die schrikkelijke lange da gen en nog langere nachten, terwijl obussen ontploften, grenaten zoef den, moorddadige bommen heel wat helseh gedruisch maakten, bleef ons horlogekas ongedeerd en 't werk stak de wijzers vooruit en ze wezen de regelmatige stonden der beschieting aan, en ze maakten bekend dat de vrijwillige gevange nen van schrik, en gegronde vrees eens mochten uit den kelder komen om een luchtje te scheppen en te kijken wat er nog rechtstond hoven hun hoofd en daarnevens. Immer riep zij ons tegen, die eentoonige klok Wat God bewaart is wel bewaard 1 JOANNE Sj VA/V De Jaarlijlcsche bedevaart is Het t>e punt der Yzeretichlirig. Aan de boorden van dien besclieide- nen stroom, werd zulk een reuzenkamp, waarbij honderdduizenden levens ver zompen of versoheurd, met zulk een woede om liet wereldmeesterschap uit gevochten zijn er zooveel duizenden uit ons land van ons eigen volk blijven liggen, dat een '.bedevaart naar den ge- wijden grond van den Yzer, een terug- bezoek van dankbaarheid en ibalangstel- ling, geen pleit behoeft, maar zichzelf opdringt. Op 21 November 1915 schreven wij reeds in den Belgischen Standaard verschijnende in de Panne Niels leent zich beter dan het graf tot dankbare verheerlijking..... welke lioogö beteek'cnis krijgt niet in ons be vrijde Beflgie liet. graf van de gesneuvel de landsverdedigers, de laatste rustplaats van de onvermoeide strijders voor recht en vrijheid. In een 'land, waaivhefc volk zoo innig voélt.... en de ziel zoo gauw aan 't trillion'gaat... wordt onvermijde lijk de grafslede- onzer jongens door ver wanten en vrienden, kennissen en ka maraden, in zooveel bedevaartplaatsen herschapen. Men schreef voor korte dagen in dit zelfde iblad Rust zacht, mijn jongens, helden voor vrijheid on recht' We hebben voorgenomen uwe graven te verheerlij ken, we willen dat later, geslacht en na- eslacht.... in beevaart komen. Door de tijden heen zenden we het jongste volk tot u, rao les te nemen van offervaardigheid en vaderlandsliefde. Uw bloed diene tot- zaad en kiem van t nakende heldenvolk, uwer waar dig.... ÏUV. M. s. j. St. Jozefcollege Aalst. Berlijn, 20 April. De geweldige ineenstorting der .marken maakt de Duitsehe regeciing uiterst bezorgd. De invoer gaat beperkt worden en de par ticulieren zullen verplicht zijn dage- lijksch liun bedrag aan vreemde mun ten op te' geven. Woensdag voormiddag had in de hoofdstad een vergadering plaats, waar aan de hoeren Pauwels, burgemeester van Blanken berge en Bribosia, burge meester van Dinant. deelnamen. Waren verder aanwezig de heeren de Mont- pellier, Housiaux, Boveese en Ooueot, voüks vertegenwoordigers, terwijl hun collega's De Bruvn-e, Girs, Périquet on Boulogne zich hadden laten veront schuldigen. Het ging er over lïet wetsvoorstel Le- monnier, betreffende de speten en den weerslag in de verschillende steden van het land. De heer Pan wek 'bewées, dat bedoeld wetvoorstel uitviel ten gunstle van Spa en Oostende en ten nadeeïe van de ande re steden. Spreker wees op het Fransch stelsel en oordeelde dat de vergunningen slechts zouden moeten verleend worden aan de steden, die thans een gemeente lijk Casino bezitten. Dit word door den heer Brihosia bijgetreden. De heer BoVesse. volksvertegenwoor diger, verklaarde zich Iweid om in dien zin een amendement bij het wetsvoorstel Lemoniiier in te dienen. l>e heer Housiaux sloot zich daarbij aam, De paardenmarkt van Binche, heeft zooals alhijd, veel volk gelokt vooral kooplieden uit het Noorden van Frank rijk hebben een groot getal Schoon© trekpaarden aangekocht. De zware trekpaarden golden. 4500 tot 5500 fr. de gemiddelde werden ver kocht aan 3500 tot 4500 frank. De veulens van 1 tot 2 jaar werden ge middeld verkocht aan 1500 fr. De hoornbeesten, vooral de melkkoeien vonden grooten aftrok. Er werden er verkocht aan 1300 tot 2000 fr. en die van eerste hoedanigheid aan 2500 tot 3000 frank. De varkensmarkt was ook goed bezet. De muilezels igolden tot 1200 frank. IN DE SENAATSCOMMISSIE Vrijdag namiddag werd een vergade ring gehouden van de Senaatscommis sie Ibelast met het vinden van een oplos sing in het hoogesehoolvraagsfcuk. Minister Nolf woonde de vergadering bij en zette zijn standpunt uiteen deze uiteenzetting kwam feitelijk overeen met die vroeger door den minister voor de Kamer gegeven. De minister wil de Fransehe studen ten verplichten ongeveer een zesde der Vlaamsche loei-gangen, dus ongeveer GO uur, te vplgen het omgekeerde zou gel den voor de Vlaamsche studenten. Op deze uiteenzetting volgde een ge dachten wisseli lig, waarover het grootste 'geheim bewaard werd. De kommissie bedoot Dinsdag a.s. op nieuw bi j-oen te kOrnon, om 2 uur, om de zienswijze van "den minister andermaal te bespreken. - EEN GEWIJZIGD VOORSTEE BRAUN Senator Braun Heeft zijn vroeger in gediend voorstel betreffende het hoo- geschoolvraagstuk ©enigszins gewijzigd. Thans luidt liet als volgt Art. 1. Aan de Hoogeschool te Gent wordt liet onderwijs in h!et onder wijs in het Vlaamsch gegeven. Art. 2. Het gebruik van het VlaamscSh aan de Hoogeschool te Gent zal aanvangen mot ingang van het aca demisch jaar 1923-1924, met die leergan gen van het eerste studiejaar en zal trapsgewijze uitgebreid worden van jaar tot jaar. Art. 3. Evenwel worden de Fran sehe leergangen voortgegeven tot de Vlaamsche shidieeyMus volledig is, en vervolgens zoolang dat zij gevolgd wor den door een minimumaantal 'leerlingen van Belgische nationaliteit in het-be zit van een certifikaat of regelmatig di ploma van middelbare Studiën dit mi nimum moet gelijk zi jn aan het vierde van het volledig aantal leerlingen inge schreven in 1.922-1923 in de twee fatali teiten van Wijsbegeerte en Lebteren en in de rechtskundige saam, en wederke'e- rig in de twee wetenschappelijke en ge neeskundige fakulleiten saam. Indien dit minimum niet bereikt wordt, -begint de afschaffing mot de leer gangen van het eerste studiejaar van Wijsbegderte of van Wetenschappen zij breidt zich achtereenvolgens uit tot- de volgende studiejaren, zoodat de voort zetting en liet- voltooien van hun studies in het Fransch mogelijk is voor de leer lingen die met weifel agen een eerste examen in deze taal hebben afgelegd. Art-. 4. De studenten, hébben de keuz© tusschen de leergangen gegeven in 't "Vlaamsch en de leergangen gege ven in hét Fransch, zelfs voor het exa men. Art. 5. Hot onderwijs wordt in het Vlaamsoh en in het Fransdh gegeven in dfe scholen van Burgerlijke Bouwkun- en van Kunsten en Ambachten te Gent. Art. 6. De voorbereidende leergan gen tot het examen voor den graad van burgerlijk mijningenieur worden aan de Hoogeschool'te Gent ingericht en in 't Vlaamsch gegeven. Art-. 7. De Regeering zal de maat regelen nemen, veréisclit tot vrijwaring der stoffelijke voordeden waarvan de lee varen cn docenten die thans aangesteld zijn genieten, in geval, -bij gebrek aan leerlingen, die leergangen niet langer gegeven zouden worden. Art. 8. Vrije leergangen in de twee talon worden ingericht zoowel te Gent als te Luik, dio voorbereiden tot de uitoefening van openbare ambten en vrije beroepen. Èen koninklijk besluit regelt de in richting van deze 'leergangen en vaagde examens die er uit voortspruiten, alsme de alle andere maatregelen tot toepas sing der huidige wet, M. BARDIAUX, VAN HOUDENG-GOEGNIES Wij hebiben meegedeeld dat het num mer, wdk het lot van een miljoen won bij de laatste trekking der eerste leening van de verwoeste gewesten, door de Na tionale Bank te La Louvière verkocht was. De gelukkige winner heeft zich thans kenbaar gemaakt. Het is M. Gu- staaf Bardiauz, nijveraax, 60 jaar, die een eigendom bewoont nabij de statie te Houdeng-G-oegnies. De nieuwe miljoen- na ir was reeds vermogend. 't Is de vierde maal dat het miljoen naar een inwoner van het Centrum gaait. HONDERDEN VUURSCHOTEN VIJF DOODEN EN 50 GEWONDEN Mubieirn, 20 April. Nieuw® on lusten hadden in den loop van den nacht tusschen agenten en werkloozen Brussfcfl, 20 April. Een wetsvoor stel werd op het bureel derKamer neer gelegd dat bepaalt dat aan vreemdelin gen het aankoopen van gebouwen slechts zal toegelaten worden voor zoo veel zij een toelating van verblijf in Belgie hebben. De bestendige kommissie van 's lands verdediging heeft- Vrijdag morgend het ontwerp onderzocht en aangenomen, waarbij de wet op de militaire pensioe nen en de wet betreffend de rente der frontstrepen gewijzigd worden. M. de Burlet is verslaggever benoemd. Naar men uit Londen meldt, zijn alle scliikkingen thans getroffen voor de plechtigheid, welke Maandag a.s. zal plaats hebben ter gelegenheid der over brenging van het stoffelijk overschot van 78 Belgische soldaten, die op Britsch grondgebied overleden en daar tijdelijk werden begraven, naar Zee- brugge. De Britsche kruiser Calliope is ter beschikking gesteld voor het vervoer der lijkon over het Kanaal. Het schip is Zaterdag te Dover aan gekomen. Geëscorteerd door vier torpe dojagers, is de Calliope naar Zee- brugge gevaren, waar hij dies middags te vier uur is aangekomen. De Britsche schepen voerden de Bel gische vlag en vanaf het oogenblik dat de öersto kist aan boord is gekomen tot dat de laatste het schip heeft verlaten, zal halfstop gevlagd worden. Vier mijlen voor Zeebrugge zijn de En.gelsche schepen begroet met 21 ka nonschoten, welke beantwoord werden door de Cai!Hop(e en salvo's wierden afgevuurd door de Lustbatterij geduren de den tijd, dat de kisten aan land wer den gébracht. TE BRUSSEL Ook is definitief besloten, dat de prins van Wales 27 April to Brussel zal aan komen, ten einde den 28 tegenwoordig te kunnen zijn bij de onthulling van het monument, dat door Engeland aan Bel gie is aangeboden als bewijs van dank baarheid voor hotgeen Belgie na bét sluiten van den wapenstilstand, voor de Engelsc-he krijgsgevangenen en gewon den heeft gedaan. De prins van Wales zal te Zoebrugge aankomen aan boord van een oorlog schip. Bij de onthulling van het gedenk, toeken zal koning Albert eone rede hou den. Het inrichtend komiteit -der Belgische medewerking heeft eene vergadering ge houden in '4 Ministerie van Landbouw om de laatste schikkingen te treffen aangaande 'bedoeld congres. Dit laatste zal vergaderen ten lokale der Sooiófcé des Agrioultours de Fran co 8, me d1' Atihcnes, van af Dinsdag 22en Mei. Het programma begrijpt talrijke zit tingen en uitstapjes waarvan sommige kosteloos voor de leden van hot congres. Op 24en zal men de teelten van de fir ma die Vilmorin, te Vorrières, 'bezoeken op 27cn de proefnemingen dor hoogere landbouwschool van Grignon, enz. Aan de pereonen wélke hunne deel neming, (25 fransehe franken) aan M. Sagnier, 18, me de Bellechaeso, Parijs, zuilen doen toekomen, zal het bepaald programma overgemaakt worden, der zittingenj uitstapjes en receptie^ Tegen het einde van den nanoen had den de werkloozen de wegen versperd, die toegang verleenden tot dc stad, der wijze dat niemand er meer binnen kon. De vervoertuigen weiden tegenge houden en omvergeworpen, waar ^achter de wtei'kloozen zich gewapend opstelden. Op het einde van den avond poogden do werkloozen het stadhuis te bestormen, waar een vijftigtal agenten verschoten zaten. De aanvallers gleden van deur tot deur, zich verschuilend. De meeste droegen revolvers en geweren, maar de munitie was zeldzaam. De agenten scho ten het eerst en weldra werd het geschut algemeen. De strijd duurde twee uren.;. Honderden schoten werden gelost, maar de wel verscholen agenten leden goem verliezen. De stakers telden een dood© en zeven gewonden. Te elf ure eindigdo het gevocht. Slechts uitzonderlijk knak de nog een afzonderlijk scliot. De werk loozen trokken rich naar hun barrika den terug. Bij het dagterieken, kregen 'de agen- ten versterkingen aan uit Oiberhausen en Duisburg. De betoogers trokk'on zich terug en te elf ure hoe rechte de rust. Patroéljes agenten doorliepen de stad. De handelaars heropenden hun winkels en het tramverkeer hernam. Men vindt geon sporen van ihet gevecht meer, op enkele ingebeukte deuren en ingcsila- geslagen vensters na. De meeste ruiten van het stadhuis zijn stuk. Op het laatste oogenblik meldde men dat er vijf dooden en vijftig gekwetsten bij de werkloozen zijn. De verliezen der policie zijn niet ge kend. De opstand was niet voorbereid, en ging spontaan van het misnoegd volk uit. Geen enkel oogenblik werden "de Fransehe au tos lastig gevallen. De Fransehe troepen moesten zich in den strijd niet mengen. LATERE BERICHTEN Ziehier de aanleiding van het ge vecht De politie deed des morgens een uit val uit het stadhuis en drong de ervoor samengeschoolde menigte terug. In het westen der stad evenwel werden groepen gevormd. Do algemeen e werkstaking door de communisten uitgeroepen sloeg niet al gemeen in. Twee tot drieduizend man plunder den. een wapenmagazijn en waren rond de zwarte vlag geschaard. Nadat zij aan het. stadhuis gekomen waren en zagen dat hun eischcn werden afgewezen, sloe gen zij de deur stuk, maar werden terug gedreven door de schoten der politie. Van toen af bleef liet stadhuis geblok keerd. 'Lnidens de laatste berichten zouden er acht dooden zijn. Talrijke stakers ver scholen zich in hot bosch van 'Essen. Men hield een veertigtal 'lieden aan met karabijnen gewapend, onder meer Max Kropp die ails leider aanzien wordt. Een ander leider werd neergeschoten omdat bij zich verdedigen wou. ZITTING VAN VRIJDAG 20 APR [IJ De zitting vangt aan om 2 ure onder voorzitterschap van M. BRUNET. BEGROOTING VAN BINNENLAND- SCHE ZAKEN EN VOLKSGEZOND^ HEID. De (bespreking dor begrootiug wordt voortgezet. M. BRANCQUAR.T vraagt dat, opdat de gemeenten uit hun oorlogsachulden geraken, alle gemeenten van 'het land er toe bijdragen om deze te vereffenen. M. UYTRÖBVER wenscht dat de be ruchte omzendbrief van M. Berryer, be treffende het verbod om leeningon aan te gaan, worde ingetrokfken en dat d« klachten ingediend door de gemeenten, alsmede de wenschcn door de schepenen van geldwezen uitgebracht, aan eoa flink onderzoek worden onderworpen. M. DE BKUYNE oefent kritiek uit op hot werk van het Albertfonds, waai> van de paviljoenon eöhte krotteq rijn. i AGENDA DER KAMER M. DE VOORZITTER stelt voor, Dinsdag a.s. de bespreking yaa de,

De Volksstem | 1923 | | pagina 1