2 Woensdag Mei 1925 SOCIALE GENEESKUNDE Herstel- en Rshrvraagsiuk De 5Ce verjaring van Lecrdes-Dosfakker In den Ministerraad ¥s@r de bezoekers van Parijs Diocesane Bedevaart 1923 naar 0. L Vrouw van Leurdes (van 14 tot 22 Sepiember) Spaansch-Fransch insident De toonsbewegisg op bei speer Ds J@ann@ d'Arefessfen Orleans Bezoek fan den Rening van Spanje Onze Missionarissen DE VOLKSSTEM XXIX* JAARGANG NUMMER 102 - - Kerkstraat, O en 21, Aalst. Tel. 114 DAGBLAD i O CENTIEMEN WEKELIJKS O.GO Uitgever: J. Van Nvffel-Dk titaan I kwauierden T B. Anataslo» Publiciteit buiten het Arr, AAISÏ 6 Agentschap Havas, Adodl Maxlaan, 13, te BruseeL Place de la Beurse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Lon dres E, C. 4. OVER MICROBEN HUNNE ONTDEKKING EN PASTEUR (Vervolg) 't En duurde niet lang of Pas teur deed nQg eene ophefmakende ontdekking in 't jaar 1885 deed hij voor de eerste maal de inenting tegen de .razernij bij een kleinen Elzasser, die gebeten was geweest door een razenden hond het jon gentje wierd niet ziek dezelfde inenting werd gedaan bij een twee den patient, den jongen schaaps herder Jupille, hij wierd ook niet ziek. Die twee genezingen alsmede de inenting tegen de razernij, mie- ken grooten ophef, en zoodanig dat de Fransche Academie van Weten schappen 'van Parijs, het noodig achtte, - een gesticht op te richten voor de behandeling tegen de ra zernij liet'wierd 't gesticht Pas teur genoenld, waarin' men' algauw een dispensdriüm inrichtte voor behandeling 'tegen de razernij, een laboratöri'um voor opzoekingen te gen dé aanstekelijke ziekten en eene sdliobl'voor'höogere weten schappelijke studiën. Het is ons niet mogeEjk ons in te heelden Koe groot de faam van Pasteur Jrioesf zijn, en hoe zijn laboratorium en zijn'gesticht een aantrekkings-centrum wierd, in weinig tijd, voor de geleerden van alle landen en 'hoe professoren van de Iloqgeseholen er aan hielden te gaan werken, naaj- Parijs, onder de wetensqhafjj^elijke leiding van den grooteti Meester., Na enkele jaren had i'qstpur vele leerlingen ge vormd,die zijne, gedachten aan- IrkefVlen en hem genegen waren, en alzoo vormde hij eene school groote geleerden, wier opzoekingen be kroond zijn geweest door de ont dekking' der lnicrdbeh van vele ziek ten, die nu nog, en bgter, als de wa re oorzaken ervan erkend blijven, ik noem er terloops - eenige de wondbesmetting, de gasthuisverot- ting, kratanbedkoorts, de roos, de kroep, typhus, cholera, pest, me- laatséhheid, weerkeerende koorts, tering, Influenza, de klem, de ma laria, gele koorts, slaapziekte, enz. Zeker, het staat buiten twijfel dat Pasteur aanzien is als de ontdek ker der microben. Was hij genees heer Neen, hij was doctor in scheikundige wetenschappen en was leeraar in dat vak, opvolgent- lijk in de Hoogesdioien van Parijs, Strassburg en Rijssel' vooraleer voor goed naar Parijs terug te gaan. Hij was geboren te Dole, in Frankrijk, bij den Elzas, in 1822 en stierf te Parijs in 1895, in den ouderdom van 73 jaar. Het ware de moeite waard hier eens eene meer vólkomene beschrij ving te geven van dien grooten man, over zijn leven, zijn katholiek zijn en over zijne werken; later zal ik dat wel eens doen. Ziehier, om te eindigen, 'eene korte opsomming der bijzonderste ontdekkingen ten gevolge van de groote ontdekking van Pasteur. In 1879 de Gonokok of miero be van den druiper door Neisser, duitseh geleerde 1880 de microbe van den Typhus of Typhusbaeil door Eberth, duitseh geleerde In 1880 de microbe van den Typhus Dysenterie door Chantemesse, fransch geleerde en leerling van Pasteur In 1880 de microbe der hoender koorts door Laveran, fransch ge leerde en leerling van Pasteur In 1880 de microbe dr lioender- cbolera In 1880 de staphylokok door Pasteur gevonden in den etter van eene zeweer In 1880 de Streptokok, gevon den door Pasteur in het bloed van vrouwen aangetast van kraambed- koorts In 1881 de Pneumokok, gevon den door Pasteur en Boux in het speeksel van zieken aangedaan van longontsteking In 1881 de Bacil der Snotziekte, bij de paarden, door Bouchard ont dekt, ook leerling van Pasteur In 1882 de Bacil der Tering, ontdekt door Koch, duitseh geleer de In 1883 de bacil van de Kroep door Klebs en Loeff er, twee duit- sche geleerden In 1883 de microbe der Cholera of Choleravibroon door Koch In 1884 de microbe van de Klem, of Klembacil door Nicolaier, duitseh geleerde In 1886 de microbe der kersen- ziekte In 1890 de microbe der Influen za door Pfeiffer duitseh geleerde In 1890 de microbe der Me- laatscliheid door Hansen, duitseh geleerde In 1896 de bacillus fusiformu of microbe der gasthuisverotting In 1896 de bacil van het botulis- mus of worstvergiftiging door Dr. Fan Érmenghem van Gent In 1905 de microbe der Syphilis door Schaudinn, duitseh geleerde In 1906 de bacil van de Kinkhoest door Bordet en Gengouhooglee raars te Brussel, Deze lijst, die nog veel verlengd zou kunnen, yporden, bewijst reeds genoeg dat de ontdekkingen der microben zich opgevolgd hebben in heel korten tij O cu ze bewijst ouls dat ik groote redens had om u Pas teur te doen kennen in dit eerste ar tikel dat handelt over de microben; nu beb ik slechts over hunne ont dekking gesproken, maar in een aanstaand artikel zal ik handelen over -het leven der microben, over de microbedragers, over de micro- bedoodende stoffen en over kiem- vrijheid. Dr TEO VELLO, HET A. S. DUITSCHE AANBOD DE VERGADERING VAN DE VOORZITTERS DER DUITSCHE MINISTERRADEN De samenkomst van de voorzitters der ministerraden van de Duitsche Staten is tot heden. Dinsdag namiddag uitgesteld. De a Vorwartse schrijft naar aanlei ding daarvan, dat een nota in den nacht van Dinsdag gelijktijdig naar de kabi netten van Parijs, Londen, Brassed, Rome en Washington zal gezonden wor den Het besluit van M. Cuno tot Dinsdag de bepaaldelijke bijeenkomst met de Staten voorzitters uit te stellen, en het eenden der nota uit te stellen tot oogen- 'bldkkelijk na die bijeenkomst, is ge leund op het verlangen alle onbeudhei- donlheden te voorkomen. De laatste wijzigingen aan de voor stellen der Rajksregeering zullen in den loop dier bijeenkomst aangebracht wor den. WAT DE DUITSCHE NOTA ZAL VOORSTELLEN 30 MILLIARD GOUDMARK Ziehier volgens de correspondent van de a Daily News te Berlijn, de nieuwe Duitsche voorstellen 1. Een 6om van 30 milliard goudj mark als schadevergoeding 2. Indien de geallieerden op die ba- niet willen onderhandelen, dan is Duitschland bereid zich bij de eindbe slissing eener commissie waarin Duitschland vertegenwoordigd is neer te leggen. 3. De Duitsdhe regiering is bereid de Steenkolenleveringen te vergemakkelij ken op een basis van privaat industrieel accoord aan ai de geallieerden, maar aan Frankrijk en aan Beiigie in het bijzon der Als waarborg voor de banken die de noodzakelijke internationale leening in- ridhten, zou de Rijksregeoring bereid zijn de Staatsspoorwegen te hypothekee ren 3. Belofte van de verzekering dat de begrooting binnen een bepaald tijd stip in evenwicht zal gebracht worden 6. Veiligheid aanbod van. een Rijn verbond, op voorwaarde dat Frankrijk elke gedachte van aanhechting ter zij Het blad voegt eer ï>q dat de waar- hoi'gstelMng van de Rijksspoorwegen door al <$e geallieerden vermoedelijk als een doorslaand bewijs van den goeden wil der Duiteche regeering om Europa van de nachtmerrie der schadevergoe ding te verlossen, zullen aanzien. ALLERLEI NIEUWS UIT HET EUHRGEBIED Een kenschetsend feit is heft niet stij gen dor levensprijzen als gevolg van de laatste markiüzakking. Daar de regee ring van Berfïjn de loonen niet ver hoogt, heeft het geschil op vele plaatsen een dreigend karakter aangenomen. Het bezetten van nieuwe mijnen te Dusseldorf geschiedde zonder inciden ten. Om de bezetting te voorkomen, heb ben de Dudtechere bun toevlucht geno men tot schaj nverkooping aan neutra len. Te Dusseldorf werden de winkels Alshoff die weigerden aan de Fran- schen te verkoopen, gesloten. De burgemeester van Marten werd aangehouden, daar de stad binnen het gesteld termijn een boete niet veref fende. T« Bochum hadden talrijke diefstal len gewqperderhand plaats. Twee pom piers werden door boosdoeners gedood. De gemeentelijke overheid vroeg om de pompiers te mogen wapenen. Twee Duitsohers die telefoondraden nabij Essen oversneden, werden door een patroelje verrast, maai- konden vluchten, GENT aan eens 'diepe wijrigfng ran den éco- nomischen. toestand. EEN ALGEMEENE STAKING IN "T VOORUITZICHT Zoodra 'dat de Beslissing van den mi nisterraad bekend gemaakt weid, ver gaderde het oomiteit van het Nationaal Öyndikaat om den toestand te bespre ken. A's men moet voortgaan op de ver klaringen van M. Renter, socialistisch senator- en lid van het Nationaal Syn- dikaat, dan mag men rich voor morgen aan een aigemeene staking verwachten. Een orde werd medegedeeld aan de 82 afdeelingen van het Syndikaat om oen bestendig comiteit, te stichten dat op de bevelen van het Syndikaat wach ten moet. - Brussel, 30 April. De ministers vergaderden Maandag namiddag onder voorzitterschap van M. Tbeunie. De raad hoeft het ontwerp tot Fransch-Belgische overeenkomst nopens Jiet toltarief onderzocht en heeft verder een reeks wetsontwerpen goedgekeurd, waaronder een wijziging van enkele schikkingen van de wet en de spaarkas en de uitgave van 1 millioen stukken van 2 fr. Verder hoeft de raad bestuurlijke aangelegenheden onderzocht. Kjk schrijn zal aange/boden worden. Na de gebruikelijke voorstellingen zullen de Vorsten zich terug naar de Suikerrui begeven, en aan boord van den torpedojager, die hen vervolgens stroomopwaarts en rond de haveninsteb hngen zal voeren. Op n. 23 der dokken zal het officieel bezoek ten einde zijn, en zullen de ko ninklijke gasten, in den hun voorbe houden trein stappen, welke zich aan de aanlegplaats op n. 23 za;l bei-inden. ue opening der grootsche juBèlfeèe^ ten, de H. Maagd van Lourdês-Oostae- ker /ter eere, had Zondagnamiddag plaats, en werden ingezet door een Gent- sche volksbod waart- naar Oostadker. Niettegenstaande ganseh den namid- ,g door, de regen onophoudend en overvloedig neerviel hadden talrijke scharen katholieke Gentenaars er aan gehouden hun dank en hulde aan O. L. Vrouw te Lourdee Ooetaaker te gaan betoogen. De versiering van het heiligdom was overprachüig en dwong eenieders bewon dering af. Ongelukkiglijk moest van deq^ stoet en het Poniifikaal lof in open lucht af gezien worden wegens het slechte weder. Rond 4 1/2 ure werd enkel een op tocht gevormd van lichtdragers, vooraf gegaan der Harmonie «Het Volk die het Allerheiligste, van het kasteel naar de kerk begeleidden. Het H. Sakrament werd door Mgr Van Reckem gedragen. Rond 5 ure droeg Mgr Van Reckem Iret Poniifikaal Lof op in de kerk. De 'gunstig gekende Gentsche zang- vc-reaniging a Mariakring luisterde het lof door heerlijke zanguitvoeringen op. Z. E. H. kan Dr. Coppens hield, voor de zegening, een treffende getegen- heidsaanspraak over het Ave Maria», Na afloop der kerkelijke plechtig heid begaf het volk zich in schare, voorafgegaan door Monseigneur, naar de grot, ten einde openbaar hulde te gaan bieden aan de H. Moeder Gods, Het Syndioat d'initiative de Paris et du Departement do la Seine hoeft voor de tweede maal ziju Guide des Ho tels de Paris uitgeven. Deze is in drie talen Fransch, En- gelsch en Spa&nsch on wordt kosteloos gezonden aan al wie hem aanvraagt in den zetel van bet "Syndikaat, 4, rue Vol- ney, Paris, 2me. J.. - •Die gids geeft-inlicEilingen over 250 hotels en laat iedereen toe zijn. bud jet voor een verblijf te Parijs op' te maken. Van af 1 Mei richt hei- Syndicaat alle Cïageu wil iiudjioei'e ii Iu all local In, oii uei' de leiding van bekwame gidsen, die ie dereen toelaten een algemeen gedacht over Parijs te krijgen/ eer men de stad in bijzonderheden oOaaekt. onder de leiding van Z. D. H. Mgr. Seghera, Bisschop van Gent. Vlaamsclie en Fransche sermoenen.! Belgische rijtuigep met gang en W.C. Inschrijvingen worden aanvaard ten bureele van het blad. EEN FRANSCH KAMERLID UITGEWEZEN De h. Emmanuel Brousse, Fransdhi afgevaardige der Oostelijke-Pyreneen, oud-minist-er, had zich naar Barcelona begeven voor een plezierreis en om er enkelo Fransche werken te bezoeken, in gezelschap van den h. René Manant, eveneens Fransch kamerlid. Vrijdagavond werd door de Spaan- sche politie een uitdrijvingsbevel tegen hem uitgevaardigd. Niettegenstaande zijn protesten moeet hij met (ten eersten trein vertrekken. De h. Filippi, Fransch algemeen kon sul, heeft bij den burgerlijken gouver neur te Barcelona een protest ingediend. De h. Emmanuel Brousse verklaarde in de hoofdstad van Katalonie alleen met Franschen in aanraking geweest te zijn. In 1917 werd hij voor de eerste maal DE TELEFOONSTAKING IN DEN MINISTERRAAD In den ministerraad werd den toe stand besproken ontstaan door de sta king van het personeel van den telefoon dienst. De volgende beslissing werd des aan gaan de genomen. De bedreiging van het werk te staken aan de ijzerwegen, posten, telegrafen en telefonen, bedrei ging waaraan roods een begin van uit voering werd gegeven, laat aan de re geering niet tee op dit oogenbïik de easchen door de minister van spoorwe gen uiteengezet, te bespreken. Dozc eischen zijn in tegenstrijd met de algemeen o finantteelc politiek in de Kamer aangekondigd en door ham" goedgekeurd ter gelegenheid <fcr bespre king van verschillende fbegroofcmgen en. zijn ook tegenstrijdig met de overeen komst van 1921 die een nieuw onder zoek van den. loonwpeteK onderwent De feestelijkheden van de 494e verja ring der bevrijding van Orleans zijn Zondag begonnen met de herdenking ran Jeanne 'd'Arc's eerste intuede in de tad langs de Porie de Bourgogne, den avond van 29 April 1429. Het garnizoen nam aan <te feesten deel. Ten 8 ure 's avonds ging een tap toe uit. Deze vertrok van de Pont de Bourgogne en toog naar het Jeanne a'Arc-standbeeld der place du Mart-roi. Na een korte halt in de rue d<u Tam bour, voor het geschiedkundig huis der Annoneiade, waar Jeanne d'Arc werd geherbergd door Jacques Boucher, hove ling van Karei VII, had er aan hot standbeeld eene schoone betooging plaats. De standaard van Jeanne d"Arc, om ringd door twintig jonge meisjes, werd voor het standbeeld gedragen, waar ook talrijke bloemengarven werden neerge legd. Den 8 Mei aanstaande zal er oen groo te geschiedkundige stoet uitgaan en zal het leger aan Jeanne d'Arc eene schit terende hitlde brengen. Generaal Gou- rand zal er aanwezig zijn. Op Zaterdag 5 Mei, wanneer de Ko ning van Spanje een bezoek zal bren gen aan de stad Antwerpen, auWen al leen de Suikerrui en de Groote Markt versierd worden, daar de stoet niet door de nwddenstaci trekt. Maar deze versie ring zal op grootsche wijze worden aan gelegd en uitgevoerd*. 3>e koninklijke trein, met den hoogen gast, onzen Vorst en gevolg, zal rechte streeks aankomen aan de Zuiderkaaien. Vandaar zulten de koningen insche pen aan boord van oen Belgischen tor pedojager, die de Vorstelijke bezoekers .stroomafwaarts zal voeren tot aan de Suikerrui, waar de officteele ontvangst door -het Stadsbestuur zal plaats heb ben. Naar afle waarschijnlijkheid zullen do koninklijke bezoekers zich te voet, ofwel in open rijtuigen naar het Stad huis bogoven, waar zij op prachtige wij- o zulten ontvangen worden, en waar hun een kunstadres, vervat in een kostq- omdat hij enkele persoonlijke vrienden telde onder Kafcalaansche afgevaardig den. Niets verrechtvaardig-t echter deza nieuwe uitzetting. Aan den h. Poincaré liet hij telegra fisch weten over dezen maatregel een interpellatie te zullen houden. W\ MISSIE VAN CHINA STERFGEVALLEN Een telegram uit China meldt het droevig nieuws fvan piet afsterven in .Mongolië van E. P. Arthur Dq Hase- leer, zendeling der Mission van Scheut. Gdboren te Sint- Pieters Leeuw (pro- vinoie Brabant) den 29 December 1877 trad hij in dé Missie-Congregatie van Schout den 8 September 1896, werd priester gewijd den 13 Juli 1902, en scheepte in naar Ohi-na den 15 Septem ber van 't zelfde jaar. De overledene bezweek aan de ziekte die zooveten onzer jonge missionarissen, in China wegmaait de Chineesche ty phus, 'waar tegen, tot nog toe, noch serum noch geneesmiddel bestand is. Zijne twintigjarige ondervinding in het missieleven liet veel hoop op den. heldhaftige zendeling ten bate der be- Keeringan in het heiligdom en der vol harding van zijne geliefde kristenen in. 't missiegebied, waar hij -werkzaam was d. i. Zuid-Weet Mongolië of Souci-Yuen, Honderd vijf en dertig missdonnaris- sen van Scheut zijn overleden, sedert het stichten der Congregatie, qp het mis sie veld in China. In dit getal zijn n»ieö begrepen degenen die, uit hoofde van dékte of terug geroepen om een ambt; te beldeeden in het hoofdbestuur der Congregatie, in Belgde overleden zijn. Ten huidige dage, volgens de statistie ken die wij vinden in het Missietijd- - schrift Missiën van Scheut zijn er in China 172 priestera Scheutisten, waarvan 140 van Belgischen oorsprong, en verdoold als volgt naar de provincie hunner herkomst West-Vlaanderen 44, Gost-Vlaande- ren 29, Brabant 28, Antwerpen 32, Limburg 10, Henegouwen 4, Namen 1, Luik 3, Luxemburg 1. (In het cijfer 172 rijn niet begrepea de 92 priesters van Ch'ineeochen oor sprong, die de mission narissen ter zijde staan en hunne geestelijke opvoeding ontvingen in de seminaries der Paters van Scheut in China. Zij maken geen deel der congregatie van Scheut, maar zijn rechtstreeks afhankelijk van de kerkelijke overheid der vicariaten of prefecturen.) Mogen pxenigv\.d^.'ge roepingen

De Volksstem | 1923 | | pagina 1