Jubelfeest van het Verhoud der KathcllekeV ereenigingen Kringen De Kruisdagen 8 Dinsdag Mei 1923 Vijftigste verjaring en vijftigste zittijd Rvs iaria Sal¥ TJr XXIX" JAARGANG NUMMER 137 Kerkstraat, en J, Aalst. Tel. 114 P AC3^J1..A-I> !0 CENTIEMEN WEKELIJKS C.SO Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt Püblicitert^ b^tm het^Arr. AALST Agentschap Havas, Adoif Maslaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londras E. C. 4. ÏÏ.Desiderus Zon op 4,20 onder 7,13 Nieuwe Maan den 15 Dit zijn vier dagen, te weten, de dag van de H. Marcus, en 'de Maandag, Dinsdag en Woensdag voor den feestdag van onzes Hoe ren Hemelvaart. De H. Kerk gebiedt oess deze dagen te vieren door eenige boet- plegingen," het zij met te vasten, het zij met vleesch te derven, vol gens de schikkingen van den Bis schop, die naar de omstandigheden van den tijd kunnen veranderen, zoodat tegenwoordig de kerkelijke overheid toelaat vleesch te eten op deze dagen. Daarenboven behooren wij op deze dagen onze gebeden te vereenigen met de smeekingen van onze Moeder de H. Kerk, wel ke voornamelijk strekken om de straffenaf te weren die wij door onze zonden verdiend hebben, en om God te bewegen dat hij de .vruchten der aarde wel zou doen gelukken, dat hij den vrede en de .eendracht onder de christenen zou geven, en andere weldaden, zooals in de Litanie .van alle Heiligen, die alsdan gezongen wordt begrepen zijn. Wij aanroepen al de Heiligen om door hunne voorspraak des te gemakkelijker verhoord te worden. Er wordt op- deze dagen eene boetprocessie gedaan, waarin het kruis der kerk, of de kruisen der kerken die-zich'te dien einde ver eenigen, worden rondgedragen. Van daar komt den naam van Kruisdagen t -In onze stréken .draagt de pastoor op den buiten en de eerste pftstöov in de stad eene re likwie' tart het ware H. Kruis waaraan' .Tésus stierf. Gedurende deze prócessien wordt de Litanie ,van alle Heiligen' gezongen. Het K-riiie is teeken van geloof Het Trruis is blijde een liefdebeê Het kruis rooft Satan zijnen roof. Het kruis geeft zegen, hope en vree. De oorsprong dezer - prócessien pioet men opsporen -en vinden in de godvruchtige betoogingen door .een heilige Bisschop in'het zuiden van Frankrijk, niet name Mamer- ,tus, op touw gezet. Deze kerkvoogd zag zijn bisdom door menigvuldige ongelukken en rampen over stroomd, en om den Heer door vu rige gebeden bennhertigheid af te smeeken, stelde hij door gansch zijn bisdom die prócessien op deze .dagen in. De groote voordeelen welke er uit voortsproten, waren oorzaak dat zij Welhaast alom na 'g o'gd en in algetnéen gebruik kwamen. Wij beliooren dus die prócessien piet groote godvruchtigheid en in getogenheid bij te wonen of als wij daartoe de gelegenheid niet hebben, ten minste ons inzicht en .onze gebeden te vereenigen met de geloovigen die ze bijwonen, Laat ons ook op die dagen de IL Mis hooren en vurige commu nies opofferen, want zoo zullen wij nieuwe verdiensten inoogsten en meewerken aan 't algemeen wtel- zi jn. Innig deelnemen aan het on bloedig Sacrificie van 't Kruis, zal ons leeren ons kruis niet te ont vluchten. Immers wij zoeken ons gemak, voldoening en vermaak en nochtans is er geen andere weg tot de zaligheid dan de weg van liet kruis. Christus zelf zegt ons Indien iemand mij wil navolgen, dat hij zich zelve verloochene, zijn kruis dagelijks opneine en mij volge. Hij zegt niet, dat hij vluchte maar dat hij het opneme, en dit dagelijks. Sommige willen nog wel eenig kruis dragen, maar niet het hunne, /-ij willen, bij voorbeeld, wel de moeite doen van een ander te be rispen zij willen wel het ambt van "pen ander bedienen, maar het hun ne daarlaten. Anderen willen wel een deel van het kruis dragen, maar niet geheel. Alles is wel, als de kruisen maar naar hunnen zin zijn. Dit is eigenlijk niet zijn kruis dra gen maar zijnen zin volgen. Willen, wij dan voorgoed Chris tus navolgen, zooals oprechte chris tenen moeten, laat ons uit ter her- te, niet eens anders, maar ons ei gen kruis opnemen niet ten deele, maar geheel niet somtijds, maar dagelijks. Onze kruisen zijn de moeilijkhe den die besloten zijn in ons ambt, in onzen staat, in onzen stiel, in ons ambacht, enz., en die bekwaam zijn om ons de zonden te doen vluchten, onze kwade genegenhe den te breken, ons te doen voort gaan in de deugd, het zij dat zij ons overkomen door onzen even naaste, of door ons zelve, het zij dat wij die vrijwillig aannemen. In al le gevallen is het God alleen, die in zijne voorzienigheid over onze kruisen beschikt en ze ons toezendt (V ervolg) Her, wonderbeeld dei- grootste abdij van Brabant deefld-o gedurende ver scheidene eeuwen, in aMe lotgevallen van ons dierbaar vaderland, maar aan zijne voeten ontsproot immer eene bron van on uitputbare genaden. In 1580 word het Beeld door de beeld storm ers gebroken, in 1606 werd. liet hersteld en in 1621 werd het in de kerk geplaatst, om aan bet volk de gelegen hoid te geven hot Wonderbeeld te ver eeren. In 1624 stolde men don grooten jaarlij kuchen ommegang in. Op 't einde der XVIII eeuw werd het genoodzaakt eene schuilplaats te zoeken, om zich te onttrekken aan de alverniiélende hand der Fra-nscbe Ormven heling later weid het ter veroering uitgesteld in bet Moos tor te Dondormondé, alwaar de overgo blcvene monniken van Affliigem zie na 1830 voortoopig gevestigd" hadden eindelijk in 1808 werd het terugge bracht, naar de plaats door don groet dor Hoa*3%oningiii geheiligd, alwaar do moojrikm öedort 1870 teruggekeerd waren. Het i*,t<x dezer plaats dat Zijne Emi nentie. dè. Kardinaal Goosscns, bij de creet van* 14 Jti'li 1899 den zetel eearer broederschap hooft gevestigd onder den titel van Broederschap van O. L. Vrouw van Affligem dewélke als eer ste doelwit hooft, onder de goloovigon de' schoone devotie te behouden en des noods tic doen herleven, om de beelden der II. Maagd, die men op den weg ont moet, godvruchtig te groeten. Voorwaar geschikter oord kon men te dien einde niet aantreffen, aangezien het O. L. rouw boliefde aldaar te getuigen, hoe gevodlig zij is voor die blijken van kin derlijke liefde. Het zal dus dit jaar 25 jaren géteclen zijn dat het Wonderbeeld op zijnen ou den troon is teruggeplaatst en dat Zij hare overvloedige zegeningen over hare vereerders uitstrooit. Groot is dan ook se dert di.cin de toeloop naar het heiligdom van P' k- V. van Affligem. Van wijd en zijd komen er bedevaarten om voor Hare génadetroan hare hulp af te sme ken Toekomende Donderdag, O. H. He melvaart, is de dag waarop de Mariaver- eerders van Aalst hunne hulde aan O. L. Vrouw van Affligem brengen en Ma ria -naar het voorbeeld van den H. Ber- nardus minzaam gaan groeten, BEDEVAART DER STAD AALST NAAR O. L. VROUW VAN AFFLI GEM, OP DONDERDAG 11 MEI. De bedevaarders worden vriendelijk vferzocht te 3 1/2 ure samen te komen aan de grot van Mujlbeek, om vandaar gezamenlijk, al biddende en onder het zingen van Marialiodei'en, naar Haar heiligdom te trekken. Bij de aankomst in de Abdij plechtig Lof en sermoen. Te 6 1/2 ure zal er geluid worden, en zijn al de bodevaarden? verzocht in de keik te komen, om een laatste groet aan Maria te brengen alvorens naar huis te rug te keeren. Dozen voor wicn het lastig valt te voet terug tc koeren, kunnen den tram ne men t$ G u. 57. Zaterdag vierde het Verband der Katholieke Vereenigingen en Kringen de vijftigste verjaring van zijn stichting on hield bij de zelfde gedegenheid zijn 50en zittijd. De foestvergadering, die plaats heeft in den kring Union et Travail Brialmontstraat, wordt geopend door M Paul Sogers, Staatsminister, die voorzit omringd van MM. Tibbaut, onder-voor titter dor Kamer, Gilles de Pélichy en de Géradon, volksvertegenwoordigers. In de zaal afgevaardigden uit a hoeken van hot land. REDE VAN M. SEGERS M. Paul' Segers, na een hartelijke wel- komgroet aan de afgevaardigden gericht te iK.bben, geeft een geschiedkundig overzicht van liet bestaan van het Ver bond der Katholieke Klingen. Gesticht onder-de leuze Katholiek eerst en vooral koos het Verbond als zijn eersten voorzitter in 1868 senator Cannart d'IIamale hij werd opgevolgd door M. Beernaert, die maar 3 jaar voor zitter was, maar die de katholieke troe pen wist samen te scharen en tot den zege te leiden.' M. Beernaert liet zijn gezag over aan M. Woeste die gedurende 34 jaar aan it hoofd van het Verbond bleef tot 1919 M. Segers, onder daverende toe juichingen brengt eene diepe hulde aan den afgestorven leider. Geen vraagstuk was er dat niet door liet Veerbond, in die 50 jaren werkzaam heid, werd onderzocht, 't zij op politiek, op ekonomdsoh, op maatschappelijk ge bied het kiesrecht, het openbaar on derwijs, openbare of private liefdadig- lieid, het taal vraagstuk, het militair igstuk, kies vraagstukken, persbelan gen, oniz. enz. M. Segers herinnert, dat het le eon gres van Mecheicn. in 1863, een weusch uitbracht overalwaar het mogelijk was, katholieke kringen te stichten en de banden onder hen zoo nauw moge lijk te maken. Drio jaar later waren 40 kringen tot stand gekomen en 't jaar nadien werd liet Vierbond gesticht dat op 18 April 1869, te Meel telen zijn oereten zittijd hield. Hior werd de kiesstrijd gereed gemaakt en op 14 Juni en dan op 2 Augustus werd door het kdeskorps het juk van het liberaal docirinarisme afge schud. In 1S78 telde het verbond 73 krin gen in 1879 waren er ,89. Eerst in 1884 na den politieken triomf sloten de arron- dissementevereenigingen zich aan bij het Verbond. De spreker herinnert dan verder aan de opvolgentlijke zittingen van 1895 tot 1914. Dan kwam de oorlog. De vier groote verbonden die in den schoot der katholieke partij bestonden versmolten zich onder den naam van' Belgische Katholieke Unie Na eone nieuwe hulde gebracht te hebben aan M. Woeste, verklaart M. Se gers dat de actie van het Verbond kan samengevat worden in deze drie hoofd gedachten 1. Eenheid verwdzentlijken onder de katholieken en al wat ze kan scheiden uit den weg ruimen. 2. Do beginselen van geloof en chris telijke liefde dienen en verdedigen, evenals de grondgedachten die de basis der maatschappij, van het huisgezin, liet grondbezit, orde en sociale wreken zijn. 3. 'Zonder rust te strijden tegen de vijanden van de Kerk en der nationale instellingen. M. Segers besluit zijne rede met zij ne toehoorders tot den goeden strijd uit te noodigen. Hij drukt den wenscht uit dat het Verbond nog 50 jaar en meer zou lieven, vraagt dat het gètrouw blijve aan zich zelf, met dezelfde leuze Ka tholieken eerst en vooral M. Paul Sogers wordt geestdriftig toe gejuicht, ADRES AAN Z. H. DEN PAUS M. DE VOORZITTER geeft dan le zing van het volgende adres aan Z. H. den Paus Zoer Heilige Vader, Bonevens de tallooze bezwaren die de pauselijke waardigheid zoo geducht ma ken, zijn er ook volgens de getuigenis uwer Heilige Voorgangers, zekere ver sterkingen die den last komen verzach ten en onder dewelke de duurbaarste voor uw liarfc zeker is de openbare ©n plechtige bevestiging van de trouwe liefde die de christene wereld U toe draagt. Moge het zoo wezen, zeer Heilige Va der, -niet de betuiging tot dewélke het erbond der Katholieke VeiUenigingcn en Kringen, heden zooals telken jare in gelijke omstandigheid wil overgaan. Te Brussel vergaderd, in zijnen 50en zittijd en voor de 50e verjaring zijner stichting, knielt het Verbond in gedach te neder voor den troon van waar het Opperste Iïoofd van het Christendom do leiding uitoefent over het bestaan dat door de Voorzienigheid aan de Kerk voorgcschreven is. Het Verbond is fier en gélukkig U, Zeer Heilige Vader, sa men met de hernieuwing zijner vurigste wenschen voor een glorievol en "vrucht baar Pausschap, de verzekering te stu ren van zijne on verbreekbare verkleefd heid, alsook de herhaalde, en altoos op rechte betuiging van zijne gehechtheid aan do geloofsfeer, van zijne getrouw heid aan de Keik, van zijnen diepen eerbied voor Uwe Heiliglieid. Met oot moedigheid smeekt het Verbond om Uwen Vaderlijken zegen, die over zijne leden, zooals een wél doen de dauw dein overvloed zal doen nederdalen der guns ten die beloofd werden aan dezen die ze afvragen in do Hoop en in het Ge loof. Nubes plant ïnstum Er wordt ook besloten het volgend te legram aan Zijne Heiligheid te rich ten Het Verbond der Katholieke Veree nigingen en Kringen van Belgie verga-, derd in zijnen 50cn zittijd, biedt den Heiligen Vader de trouwe en eerbiedige hulde aan zijner 250 Vereenigingen en Kringen en smeekt om Zijnen Apostoli sch-en zegen. Het bureel stelt ook voor volgend te legram aan den Koning te richten Het Verbond der Katholieke Ver- ocnigmgen cn Kringen van Belgie, te Jru3¥' vergaderd ter gedegenheid van den oOon zittijd zijner werkzaam lieden en van de 50e verjaring zijnor instel ling, zendt de uitdrukking zijner be wondering en zijner dankbaarheid tot zijnen Vorst, zinnebeeld der krij'gsdeug- don en toonbeeld van het naleven der burgerplichten. Het Verbond legt aan den voet van den troon de hulde neder van zijnen diepen eerbied voor den Ko ning, do Koningin en de koninlijke fa- miiio,alsook de uitdrukking zijner vurig ste wenschen voor de gelukkige voort zetting van hunne geliefde vruchtbare en glorievolie regeering. VOOR ARMENIE M. BRIFAUT, volksvertegenwoordi ger geeft vervolgens lezing van eene mo tie met betrek op Armenie, waarin hij doet uitschijnen dat niettegenstaande de Araabsche, Mamelouksche. Turksche oyerwdldigingen, het zijn elhnisch type, zij,ni taal en zijn godsdienst liet ka tholiek geloof bewaarde. In 1895 besloot Said Pacha de Armo- naansehe kwestie uit den weg te maken met het volk te verdelgen cn in twee jaar werden 300.000 Armenianon ver moord. In enkele dagen was, Armenie in de slavernij geworpen. Degenen die aan de slavernij ontsnapten -werden in de kampen uitgemoord en hun licha men bij de betenhouwers opgehangen met het opschrift Vleesch. van Chris tenen Tegenover die Turken die met Duitschland verslagen werden, staan de 100.000 Armenianen die naast ons ston den in de oorlog en het Armeniaansch legioen dat 80 0/0 zijner troepen op ons front verloor. M. Brifaut legt over de kwestie de volgende dagorde neer Het Verbond der Katholieke Vor- etenigingen en Kringen, rekening hou dende met het zedelijk gezag dat Belgie, gansch de Wereld door gewonnen heeft door het feit van den oorlog, drukt den wcnsch uit, dat het Armeniaansche volk eindelijk zou gevrijwaard worden tegen algeheelö uitmoording. Eerw. pater RUTTEN steunt die mo tie van M. Brifaut met speciaal betrek op den erbarmelijken toestand der Ar meniaansche vrouwen M. Paul SEGERS. Wij zuilen aan do da.gorde van M. Brifaut een para graaf in dien zin toevoegen. M. MICHAUX vraagt dat tijdens le deren zittijd verslag uitgebracht worde ever de neergelegde wenschen.. umvrr-?iIPAU,T' LEROUX, HAR- ilICJS ILS en DUBOST nemen nog het woord nopens bestuurlijke punten waar na het woord gegeven wordt aan M. La* haye, sekreteris der 'katholieke vercc< inging van Luik, die spreekt over DE POLITIEKE INRICHTING DER VROUWEN Spreker na uiteengedaan te hebben' wat er onder dit opzicht in het arron dissement Luik gedaan werd, legt oil-* der andere volgende w-ensch neer Het Verbond uit den wcnsch Dat de politieke inrichting der ka* tholieke vrouwen zonder uitstel nonge vangen worde in al de arrondissemen ten, in al de catons, in al de gemeenten van het land. M. MICHAUX stelt voor hij dozrt wcnsch te voegen Het Verbond vraagt oat zij no gekozenen in Kamer ep Se naat. in do eerstkomede zittijd het vrou- wénstemrecht voor de provincie zouden doordrij ven en alzoo de plechtige belof te doen houden door de regeeriim aa^i de rechterzijde gedaan. Mej. VAN DEN PLAS geeft op hire beurt enkele wenken nopens de politie ke organisatie der vrouwen die bost tot stand zal komen door afzonderlijko ac tie, waarna overgegaan wordt tot de stemming over de wenschen neergelegd door M. Lalaye. Die wenschen met de wijzigingen voorgesteld door M. Lahaye en Mej. Vun den Plas, worden met alge moe no stem men aangenomen. M. Segers -brengt nog hulde aan MM. Dubost, de iSadeleer, Harmignies, Hob loputte, P. Rutten en de opgekomen volksvertegenwoordigers en de zitting wordt te vijf ure -geheven. DE TWEEDE DAG De tweede vergadering van het Vew 5ond der Katholieke Kringen en Ver* ccnigingen had plaats om 10 's morgens. Afgevaardigden waren uit al-Ie kanten van het land opgekomen. >Ook was de zaal proppcnsvol. Qp de eerste rangen tarijke leden van den Senaat en van de Kamer. Bij de opening der zitting wenscht M. Sogcra wolkom aan al de leden cn in 't bijzon-, der aan M. Do Brabander die voor de* o9e maal de zitting bijwoont (Toej.). Naast M. Segers nemen ook plaats 3 baron Ruzette, minister van landbouw en openbare werken Dubost, Rvok-% mans Imperiah, De Becker, Eemy, Dih pret, leden van den Senaat Tibbaut, Pn-mez, De Bue, de Géradon du Bua do Wamaffe, leden van de Kamer. DE TALRIJKE GEZINNEN M. do Géradon neemt dan het woord! om lezing to geven van zijn verslag over de talnjke gezinnen tegenover dé ad* mimstratie en dé wet. De spreker doet uitefchijnen dat de vermindering in de geboorten iedereen, moe.t verontrusten, die zich om de at<ns meen-e welvaart bekommert. M. de HERTOG D'URSEL' meent" dat aan do kroostrijke gezinnen ook een kiöjvoordeel zon moeten toegekend wor-. don. M. BREBOSIA ïs van gedacht dat een eivtek oerelceken zou moeten ver leend worden aan de hoofden van tal-i rijke gezinnen. Mej. I AN DEN PLAS meent inte gendeel dat in plaats van te zorgen voor een soort panache het. beter zou zijn voor meer stoffelijke voordeelen te zor gen. (Toej.) M. TIBBAUT brengt vervolgens hul de aan don terugkeer tot de katholieke politiek der rogeering en speciaal aan M. Moyersoen, minister van nijverheid on arbeid, die een einde gesteld heeft aan de verderfelijke politiek van dep socialist "VVautors. (Toej.) M. DE VOORZITTER geeft vervol gens lezing van telegrammen van ver ontschuldiging en gelukwenschen van MM. de Broquevilfe, senator Hessens, Paul Ilancquet, baron Aneion en Gilléa de Pelichy. DE SOVJETS en de KATHOLIEKEN M. BAELS k»t, in 't Vlaamsch, eene motie uiteen tegen dte schandige behan deling door de Sovjets van die katholie ke bisschoppen en priesters ten brengt hulde, onder andere aan Mgr Budkie- witz en Mgr Cidplak. (Toej.) Al de ka tholieken van de werdld en van Belgie moeten het eena zijn en zijn het eens om de houding der Sovjets aan den schandpaal te hechten. DE PARLEMENTAIRE TOESTAND M. du BUS de WARNAFFE geeft lezing van zijn verslag over den parle mentairen toestand. Hiermede wordt de algemeene be spreking geopend gyer den pariementej-

De Volksstem | 1923 | | pagina 1