Se bomaanslag in let Rijnland 6 Vrijdag Juli 1925 ii GELUKKIGE LasisfStöiiwlseSaügeft V©ar ftijien Pius X iij d@ tang gevat 1 gtsiap va» fesl KaSssaser Het sshaadaal wan iassf Leugens in Guifsshe büasiei Ba schipbreuk van ds Trsmsa *- DE VOLKSSTEM XXIX» JAARGANG NUMMER 153 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 1~> A a Tl f O CENTIEMEN WEKELIJKS G.S9 Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arr, AALST: K Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, IS, te Brussel. Place de la Bourse, 8,Parijs, Bream's Buildings, 6, Lon dras E. C, 4, IT. Godelive I Zon op S,54 ouder 7.54 Nieuwe Maan den 13 Christene vrouw gedenk wel én herinner u dikwijls indien ge wilt gelukkig zijn en andere gelukkig maken, dat ge eene groote en ver hevene zending in den huiskring te vervullen hebt. Op u bijzonderlijk steunt de H. Kerk, op u rekent die goede Aioe der om de christelijke vernieuwing der familie te verzekeren of den ehristelijken huiskring te bewaren. Eerst en vooral, beste moeder, weeij christene voor u zelf want ge weet het, ge zijt er van overtuigd, ge hebt de godsdienst broodnoodig als liet licht uwer oogen, om uwe kroon van Koningin der familie in uw huisgezin te bewaren. Vergeet niet dat gij eene eerbiedweerdige en geëerde moet zijn. Herinner u den droeven toestand en de ver .worpene slavernij van uw geslacht vooraleer de H. Kerk en het christendom u verloste uit die treu rige banden. Wees indachtig dat tot op heden toe zulke toestanden nog bestaan bij de. onbeschaafde volkeren, die thans nog in de duis ternissen des doods gezeten zijn. Ge hebt de godsdienst noodig om uwé plichten wel. te verstaan en ze getrouw na te komen. Daartoe zijn moed en zelfopoffering van doen, en deze twee zaken vindt en put ge alleen in uwe religie. Ge verlangt de goddelijke zege ningen, over uw huisgezin te trek ken, ge begeert troost en bijstand van hierboven, want bij de men- sehen is dat toch niet te vinden ge snakt naar de opbeuring in moeilijke omstandigheden en daar om nog zult ge uwe oogen, uw hert, uw gebed ten hemel verheffen want ge rnoogt'uwe hoöp'stellen op de eeuwige beloften dié voor de edelmoedige zielen gedaan werden. Wees dus christene van een stuk. uit ganscher lierte, uit al uwe krachten, tot in 't diepste uwer ziel. Wees christene in uwe gevoelens in uw doen en laten, in uw werken, in uwe voorheelden thuis en elders Verdien den naam van christene door de beoefening van uw dage lij ksch en aandachtig bidden, on derhoud zooveel mogelijk het fami- liegebed of 't gemeenzaam bidden in den familiekring. Wees voor standster van liet heiligen van den dag des Heeren van het dikwijls belijden uwer onvolmaaktheden en fouten, van het vurig en veelvuldig communiceeren. Ten opzichte van uwe familie, duurbare vrouw en moeder, wees een schat, een voorbeeld van gods dienstigheid. Ge weet genoeg hoe ■het er uitziet in een huiskring, in een familie waar onverschilligheid in zake godsdienst heerscht. Ge weet zoowel als de onder vinding het leert dat een huishou den, eene haardstee, waar de gods dienst niet de eerste viool speelt, de opvoeding en de opleiding der kin deren mank gaat en op een groot hul zelfs voor wat het tijdelijk ge luk betreft, uitkomt. Hoe zou er geluk heerschen daar waar alles meewerkt en het zijne bijbrengt om tegen te werken wat God, de H. Kerk en de natuur zel ve willen, voorhouden en gebieden. Span dus al uwe krachten in om met groote liefde, met uiterste be leefdheid, doch zonder toegevend heid, met zuiver oordeel en gevoel, met takt en met manier van spre ken, van handelen en van. doen, te bewaren, te vermeerderen den godsdienstzin van uwe naaste ver wanten, van uwe bloedeigene kin deren, van uw duurbaren echtge noot en medehelper in die verhe vene taak, of misschien indien zij niet meedoen in godsdienstigheid, er goede of hetere christenen van te vormen. Een weinig moeite, een duchtige spoorslag, een te brengen offer en ge zult hier en hiernamaals mogen gelukkig heeterr TEELT DER RAAP Het is algemeen bekend dat de raap ibij de wintervoeding der huisdieren een voorname rol vervult. Deze plant werkt voordedlig op de, afscheiding der melk, en dient verder als maagvmsel even wel imoet de landbouwer waken geen te groote hoeveelheid toe te dienen wat wel eens gebeurt, als er overvloed is aan ra pen. Niettemin, is het de plicht der Ikweekers voor een goede opbrengst te zorgen. De raap komt gcwoon-Lijn als tweede vrucht, na garst of rogge, en benuttigd wel de voedstoffen door de vorige plant achter gelaten. Er valt evenwel te be merken dat deze onvoldoende zijn, en dat er, voor het zaaien, €£ii goede en doelmatigej bemesting 'dient toegepast. Daar de raap de versche stal-bemesting vreest, is het niet aan te raden deze meststof aan te wenden ten andere de landbouwers hebben gewoonlijk stal vet te te kort, en deze zal wel te pas komen voor de bemesting der wintergraange- waseen. De raap vraagt een tamelijke dosis stikstof, veel fosfoorzuur en een gematigde hoeveelheid potasch. 'Voor de stikstof raden wij het ge bruik van zwavelzuren ammoniak aan, voor het fosfoorzuur, superfosfaat, en voor de jiotasch sylviniet of cliloorpo. tasch. Daar in de maand Juli-Augustus de warmtegraad gewoonlijk Itoog is, g< beurt spoedig do salpeterzuurgisting van het zwavelzuur ammoniak als liet noodige vocht niet ontbreekt en daal de werking zacht en duurzaam is, levert deze stikstof de beste uitslagen. Het fos foorzuur van het superfosfaat doet ook spoedig zijn werking gevoelen. Derhalve raden wij aan per hectare te gebruiken 100 tot 150 kgr. zwavel zuur ammoniak. 300 tot 325 kgr. su perfosfaat en 1Ó0 tot 125 kgr. chloor- potasch of 400 kgr. sylviniet. Al deze meststoffen, zorgvuldig door een gemengd, worden door een lichte omploeging of een diepe egging, voor het zaaien ingedekt. DIXI. BIJ DIE GEKWETSTEN. 'De gezondheidstoestand der gekwet. sten van den aanslag te Ilochfeid is be vredigend. Alen had gemeld dat twee hunner aan hunne erge verwondingen gestorven zijn; dit nieuws is onjuist men bedoel de een soldaat .bij ongel tik gedood en een spoorarbeider in betzelfde gasthuis gestorven. B-ij den aanslag te Hoe.hfeSd werd geen enkc'l Duitechei- gewond, De schildwacht .bii de brug van Hoéhfeld is hij nacht door een revolver schot lichtaan bet hoofd gewond. 'Er zijn dadelijk zeer strenge maatregelen genomen. Het verkeer is nog meer 'be perkt. Uit het onderzoek in zake den aan slag zou -blijken, dat men twee Duit- schcrs met een handtaseh gezien heeft in den wagon, waar de hom ontploft is. Een der twee is aangehouden. Hij lieet Bomhard Borsch. ZIJN HET DE DADERS VAN DEN AANSLAG OP DEN TBEIN MET BELGISCHE VERLOLGANGEKS. Duisburg, 4 Juli. In den naebt van 2 op 3 Juli werden drie kerels aan gehouden die zouden deel genomen hebben aan den aanslag op den trein met Belgische verlofgangers. DE DUIT9CHE PERS OVER DEN AANSLAG OP DEN TREIN MET BELGISCHE VERLOLG'ANGERS. Parijs, 4 Juli. Niettegenstaande de Duitsohe bladen uit. het bezet gebied een krachtdadige mededeeüng moesten publiceeren aangaande den lboimaanalag op den trein met Belgische verlofgan gers, blijven zij voortgaan met te be weren dat het ongeluk gebeurde door do ontploffing van een gaizvergaarbak DE DUITSOHE PERS EN HET PAUSELIJK PROTEST Berlijn, 4 .Juli. De gematigde en katholieke 'bladen zeggen bijna niets omtrent bet protestschvijvcn van den Heiligen Vader tegen de aanslagen door Duitsehers in den Ruhr gepleegd. Dc bladen met vooruitstrevende ge dachten handelen juist andersom, De Bisschop van Trevisa heeft aan den Hoogw. Abt fleraani, postuiator in, de zaak der Zalig- en Heiligverklaring van Pius X, het volgende schrijven ge richt. Indien de wenscli van HH. EE. de Kardinalen voor de inleiding voor de zaak der Zalig- en Heilig verklarin g van Paus Pius X, overal met grooten jubel is"vernomen, zeket- en voornamelijk is dit het geval geweest in hot bisdom van Trov.'sa, waar Piu> X hot eerste lcvens- Ib'bè aanschouwde, titer ook heeft Hij een gioot gedeelte vaq Zija leven door gebracht 'hier leeft nog voort de herin nering aan de voorbeelden van Zijn verheven priesterdeugden, nagelaten op zooveel ambten, waarin de Voorzienig heid Hean plaatste hier zijn nog ve len, die Hem langzaam hebben zien op klimmen tot de hoogste waardigheid in de Kerk, verhoogend door Zijn gezag en den glans van Zijn waardigheid, de schittering van Zijn nederigheid, Zijn zachtmoedigheid, Zijn liefde, Zijn ijver en offers. Zijn herinnering en naam roepen -bij ons en onze bevolking te voor schijn een visioen van een engel, van een heilige, een visioen dat prikkelt tot vroomheid, tot deugd en tot 'liefde voor onzen heiligen godsdienst. Ik, Bisschop, die met Pius X, lang durige en innige vriendschapsbetrek kingen heb gehad, het kapittel, dat ne gen jaren lang Hem heeft gekend als een eeibiedwaardigen en allerdierbaars- ten kolicga, openbaren uit Onzen naam en uit die van het seminarie, van de geestelijkheid, van geheel het volk van het bisdom, aan U, den vurigen wenscli van ons hart, dat namelijk op een dag, die naar wij hopen, niet lang meer zal uitblijven, officieel de buitengewone heiligheid van Pius X zal bekend ge maakt worden en wij Hem op de alta ren zullen kunneii vereeren tot glorie van God, tot steun en eer vön Zijne Kerk en tot het heil der zielen. Volksvertegenwoordiger Melckmans veroordeeld M de ondervoorzitter Van Nerom, de le kamer «ter burgerlijke rechtbank van Brussel voorzittend, heeft Wocns. dag uitspraak gedaan in het proces voor schadevergoeding, ingespannen door luitenant Wihnart. adjudant Tollen en den onderofficier Janssens tegen den so- cialistischen volksvertegenwoordiger Melckmans die, den 8 November 1922, in een rood blad e'en artikel liet ver schijnen, waarin hij op zijn manier een ongeval dat plaats vond in de kazerne van Etterbeek uiteen zette. M. Melckmans betichtte de officiers de oorzaak te zijn der dood van den ka nonnier Struclens, gestorven na van zijn paard gevallen te zijn. In werke lijkheid had Struelens slechts eene nier bij de inlijving hadden de ge- neesheeren dit gebrek niet bemerkr. Heft vonnis verklaart de aantijgin gen van M. Melckmans valsch en scha delijk de dader heeft zich, om ze te vespreiden, veriaten op herberg praat. Die vermetele beschuldigingen aan het adres van een officier, die zich binst den oorlog onderscheiden heeft, en van onderofficieren die oud-strijders zijn, treffen dezer militaire waardigheid. Hun klacht is gewettigd. Bijgevolg wordt de socialistische volksvertegen woordiger veroordeeld om het vonnis tc- laten verschijnen in vijf verschillende dagbladen naar keuze van de aanleg- ning te geven, dagelijks zijn broer in de gevangenis te Maïnz te bezoeken en voor de menschelij'ke wijze, waarop Paul Goenges in de gevangenis is be handeld De predikant voegde hieraan toe De veroordeelde heeft aan zijn vader en mij verklaard, dat hij schuldig is en gehageld heeft onder den invloed van een voormalig officier, die veel ouder is dan hij De dominé besloot Wjj betreuren deze droevige zaak, maar nogmaals wij zijn erkentelijk voor de loyale behan deling der Fransche officieren en wij danken hen hiervoor Parijs, 4 Juli. Deze nacht stelde eene Amerikaansclie dame in een Mu- sic-hall van Montmartre vast. dat haar handzakje verdwenen was. Daarin be vond zich volgens hare verklaring een paarlensnoer. cener waarde van 700.000 frank en andere .j uw celen voor ongeveer gelijke waarde. Korten tijd nadien be. merkte zij haar handzakje in de han. den eener toeschouwster, die zij aan pakte. Deze beweerde het verloren voorwerp jutist gevonden te hebben en dat zij het naar het politiebureel ging 'brengen. In liet politie-commissariaat stelde men vast dat het handzakje wel eemge juweelen inhield, maar niet het Daar- lensnoor. Een onderzoek werd ingesteld. VOOR DE RAADSKAMER. DE AANHOUDINGSMANDATEN BEKRACHTIGD Woensdag voormiddag, oan 11 uur, moesten de bestuurder Slegten en de onderwijzer De B., beiden voor de raadskamer verschijnen, welke de aan houdingsmandaten- ja dan neen te be krachtigen had. De beschuldigden verschenen. Eerst de onderwijzer Do B., die in het grijs gekleed was en er nog zeer jong uitziet. Dan M. Slegten, een bolhoed op het hoofd en een covcrcoat om het lijf. Hij heeft sloefen aan en steunt op een wan delstok. Zeer traagzaam vordert hij. De B. is reeds lang binnen als hij pas een paar meter verder is. Ëindeiiijk |vor- dwijnt hij in de deuropening uit het gezicht. Nu afgewacht wat hot resultaat zijn zal. M. Wildiere verdedigt den bestuur der der kostschool voor MM. Istas, rechter De C'ock, onderzoeksrechter, Boucqey, vertegenwoordiger van het openbaar ministerie, en Herremans, griffier. Om half twaalf zijn de beraad slagingen ten einde. De beschuldigden worden terug bui- tengebraebt. De aanhoudingsmandaten zijn bekrachtigd. De jonge onderwijzer kijkt onbeschaamd rond. Hij maakt oogcnblikkelijk den indruk van een on verschilligen type. Hij is geboeid. M. Slegten echter niet. Zij verdwijnen de zen koer in de deuropening, die naai de keldering leidt, vanwaar uit ze te rug .naar het gevang vervoerd wor den. Na de ter dood veroordeeling van den ingenieur der Badasche Anilin und So- «lafabrik Goerges schretasi dö Duit sohe bladen dat zijn bekentenis hem door mishandeling tijdens zijn verhoor was afgeperst. Deze beridhten zijn absoluut valsch en onjuist en enkele Duitsche bladen, met naime de -« Frankfurter Zeitung en de «Rbeinische Volszeitung» lieb- ben ze eveneens tegengesproken. Op 18 Juni vervoegde de vader van Goerges zich bij den afgevaardigde der Hooge In tergeallieerde Commissie te Ludwighafen en overhandigde dezen oen gratieverzoek ten behoeve van den veroordeelde. De vader va^ Goerges werd vergezeld door don predikant Forster uit Hundds- burg bij Maagdenburg, die uit eigen be weging do volgende verklaring afleg de Ik verzoek u uit naam van Goer ges Sr. en uit naam van mij zclven on zen dank te aanvaarde^ voor de welwil lende wijze, waarop om verzoek werd ontvangen om aan Hermann Goerges, broeder van den veroordeelde, yerguu- HET VERHAAL VAN DEN KA PITEIN. IN EENE OPEN BOOT IN ZEE GEDURENDE TWEE-EN-TWINTIG DAGEN. GiEiBREK AAN ETEN EN DRINK WATER. TWEE INDISCHE STOKERS AAN UITPUTTING BEZWEKEN. Met 'betrekking tot de schipbreuk van de Trevessa blijkt het vermoe den juist te zijn geweest, dat de gezag voerder van het yergaanc stoomschip met 17 andere schipbreukelingen ge- ruimen tijd op zee dobberde alvorens zij het eiland Rodriguez in den Indischcn Oceaan bereikten. Zij hielden het 22 dagen uit in een kleine reddingsrioep, waarmede zij een afstand van ongeveer 1300 mijlen aflegden. Het thans door Reutor ontvangen relaas van den gezag voerder, kapitein Foster, luidt als volgt: Tegen het middernachtelijk uur van den 3 Juni liep de Trevessa in een Zuid-Zuid-Westelijken storm een lek op. In weerwil yap het ijverig pompen der bemanning liep ruim 1 spoedig c ol. Huiizenhooge golven sloegen over hot schip, zooclat a'lle dekken worden over stroomd. De boot helde weldra sterk naar voren over. Na eenigen tijd liet was inmiddels 1 uur in <lcn morgen van 4 Juni geworden gelastte ik de sloe pen in gereedheid te brengen en uit. to zetten, terwijl, ik tevens reddingsgor dels aan de bemanning uitdeelde. Otn kwart over twee verliet ik heb schip, hetwelk toen reeds dermate gezonken was, dat de verschansing_van den voor steven met den zeespiegel gelijk lag. De discipline onder dc manschappen was onberispelijk ieder bewaarde zijn kalante. De boot zonk een half uur na dat wij haar hadden veriaten. Van te -voren had ik den marconist het S.O.S.- signaal laten seinen, met opgave van dof plaats waar wij ons bevonden. Van d<J Ramie en twee andere, onbekende booten werd het O. K.-signaal ontvan gen. O. K. waren in oud-Engedsdh •beginletters van de uitdrukking all correct het O—K.-signaal wil dus zoovedl .zeggen als in orde Ik kon echter niet verder antwoord wachten. Dc beide sloepen, welke dc ge- heele bemanning bevatten en waarvan een ouder bevel van den eersten stuur man stond, bleven den gelieelen nacht bij elkander. Na. een dag rondgedobberd té hebben, besloten wij koers te zetten naar het eiland Mauritius en gebruik te maken van dc windrichting en dc Wes telij ken ^stroom, ten einde de Zuid-Oos telijke handelsroute te naderen. Ia een sterken en toenemenden wind en woeste zee ging ik West-Noord-Wcst-waarts tot wij op 8 Juni des voormiddags 10 uur het anker moesten uitwerpen. Om half drie in den namiddag van den zelfden dag hesehen wij "do zeilen opnieuw, doch waren tegen 6 uur we der genoodzaakt de zeilen te strijken. Dc zee spookte geweldig, de nacht was peer donker en het stortregende. Wij konden de tweede sloep nog slechts auefc dc grootste moeite in 't zicht houden. Daar de sloep, waarop ik mij bevond, zich sneller voortbewoog, besloot ik dc 'andere voorloopjg aan haar lot over te daten cn koers te zetten naar het naa«t~ bijzijndc eiland Rodriguez, ten einde aldaar .hulp voor de andere sloep ie ha llen. De campassen konden niet gebruikt worden, -zoodat wij ons moesten richten naar de zon cn de sterren. Van te voren waren wij overeengekomen de Noorde lijke richting tc houden naar de Zuid- Oostelijke 'handelsroute, op 23 gr. 50' Zuiderbreedte cn daarop Westwaarts in dc- richting van de eilanden in den In- diirchon Oceaan. O'm 4 uur in den na middag van 9 Juni verloren wij de an dere sloep uit het oog. Op 10 Juni maakten wij goede vor deringen. Vanaf 11 Juni tot des namid dags half drie van 14 Juni was de zee kalm, maar daarna ontstond er weder een groote deining. Op 15 Juni srak er een hevige Zuid-Oostelij ken wind op. Vanaf dien dag tot aan onze aankomst op Rodriguez, elf dagen later, hadden wij zeer zwaar weder. Veel tijd ging verloren door averij aan den mast, aan het roer en aan andere doelen van do 'sloep. Op 24 Juni waren wij terugge dreven ot 19 gr. 1' Zuiderbreedte. Vanaf dat tijdstip tot in den namid dag van 26 Juni dreven wij terug naar 19 gr. 35' Zuiderbreedte. Des namid dags kwart voor drie kregen wij einde lijk Rodriguez in het zicht en des avonds 8 uur konden wij op dit eiland landen. De tucht onder 'de bemanning bleef gedurende al dien tijd uitstekend, of schoon de manschappen vee1! te lijden hadden wegens het gebrek aan drink water, waarvan elken dag slechts zeer kleine rantsoenen konden worden .uit gedeeld. Voorts kon slechts tweemaal per dag een scheepsbeschuit worden verstrekt, benevens een weinig gecon denseerde imelk. Ten gevolge van de» uitputting bezweken twee Indische sto kers alle overige manschappen waren bij aankomst op Rodriguez buitenge woon verzwakt. Zij herstelden echter weldra, dank zij de goede zorgen, welke de bewoners hun wijdden. In een telegram aan clc Daily Mail» deelt kapitein Foster nog het volgende mede Vanaf 10 Juni tot 15 Juni hadden wij op zee kalm en zeer warm weder. Wij beproefden onzen doret te tem peren door in zee te baden. Ook trach ten wij onze kelen vochtig te houden door op knoopeu te zuigen en zelfs op kleine stukjes steenkool. Sommige le den der bemanning, in mijn sloep dronken, ondanks mijn waarschuwing, zeewater, omdat zij den licvigen dorst niet langer konden verdragen, maar het gevolg er van was, dat hun lijden ver ergerde. Tot zoover liet verhaal van den ka pitein. Zooals men weet is intusschen lij ding ontvangen, dat ook de tweede sloep met schipbreukelingen veilig geland

De Volksstem | 1923 | | pagina 1