Be bomaanslag ii bet RUniand Zaterdag Juli 1925 EI AANSLAfi VAN DUISBURG PestehssÉs Uil Slit Vatikaan ie zaak Steiamaun M hers?3tvra@gslak TsasM ¥213 den Sss-dlbsaw gesfaresifs Jasl H§23 Ba Paüsraüta mn den ¥zer BreigisBd ftbrelfc aaa DEVOLKSSTEM XXIX» JAARGANG NUMMER S54 Kortstraat, 9 en 21, Aalst. S- Tel. Mi T~» (T^-"F^T -IV T~> |0 CENTIEMEN WEKELIJKS O.SO Uitgever: J. Van Küffel-De Genet Agentschap ITavas, Adolf Maxlaan, IS, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Lon dres E. C. 4. II. Willibaldus Zon op 8,57 onder 7,54 Nieuwo Maan den 13 Publiciteit buiten, het Arr. AALST; K :ööo:- XI ET WERELDGEAVETEN KOMT IN OPSTAND. Het schijnt nu wel dat de mis dadigers, die in den trein de hom legden, die aan 10 onzer soldaten het leven heeft gekost, ditmaal verder getroffen hebben dan zij be doelden. Zij hebben gemeend dat zij met een massa-moord den bezetter zou den terroriseeren, en hebben niets anders bereikt, dan het wereldge weten in opstand te brengen. De gansche beschaafde wereld richt zich nu, niet alleen tegen de moordenaars, maar ook tegen de Duitsche regeering, dewelke zich verheugt en verblijdt over wat zij gelieft te noemen het lijdelijk verzet der bevolking en dat ei genlijk niets anders is dan de ge organiseerde sluipmoord. De misdaad van Duisburg heeft er den Paus toe genoopt door car- dinaal Gasparfi aan den nuncius te Berlijn, Mgr Pacelli, eene nota te doen sturen,'dié in haren officieelen tekst luidt Terwijl de Paus in zijnen brief tracht de mogendheden te bewegen tot eene minnelijke schikking en vraagt alles te schorsen wat zulke schikking in den weg zou kunnen staan, be- treur ik levendig te vernemen dat, opder dep dekmantel van lijdelijk verzet, daden van sabo- teerijig en andere wanbedrijven in de bezette gebieden worden gepleegd. De Paus gelast u krachtdadig op te treden bij de Duitsche re- geering, opdat zij eens en vooi* al, dit door den II. Vader ver- oordeeld misdadig verzet ook zou veroordeelen, Deze afkeuring door het hoog ste moreele gezag in de wereld, is in zulke bewoordingen opgesteld, dat men zeggen mag dat nooit de H. Stoel zoo uitdrukkelijk vertol king gegeven heeft aan een vonnis. Indien de Duitsche regeering geen gevolg geeft aan de wenken van den H. Stoel, kiest zij partij voor de moordenaars en-indien de Duitsche Katholieke bevolking door hare vertegenwoordigers in den Rijksdag, niet protesteert, keurt zij een regiem goed, dat ten strengste door den Vader der Ge- loovigen wordt afgekeurd, veroor deeld en gebrandmerkt, Rijk en bevolking in Duitsch- land stellen zich buiten de beschai- viijg, ook in de oogen van het Paus dom, hetwelk zich boven alle ge schillen plaatsen moet, doch van daag niet langer stilzwijgend wil de toezien. De misdaad heeft nog een ander gevolg gehad zij heeft het volks geweten in Engeland en ook in Amerika wakker geschud. Wij hebben reeds de Engelsche persstemmen doen kennen, waarin de afschuwelijke aanslag van Duisburg met verontwaardiging wordt aangeklaagd bij de openba re denkwijze. Wij zullen hier den korten in houd mededeelen van het hoofdar tikel in de Daily Telegraph om te doen uitschijnen welke in druk het nieuws der misdaad in Engeland heeft teweeg gebracht. Er hadden veel geisoleerde aan vallen op schildwachten en afzon derlijke personen plaats, schrijft het groote Londener blad, maar 'dit is de eerste georganiseerde poging om op groote schaal te vermoorden en dit in omstandigheden die het bestaan van eenigcrlei uitdaging Uitsluiten. Het is dus een brutale en afschuwelijke misdaad, waar van de slachtoffers jongens zijn, in de verste verte niet verantwoor delijk voor de politiek, die volgens heeren Duitschers het gebruik van dynamiet zou wettigen. Welke ook Jiun gedacht over die politiek zij, beschaafde menschen zullen over ganscli de wereld maar één gedacht hebben over die mon sterachtige daad, die hier in Enge land werd vernomen met afgrijzen en verontwaardiging tegenover de daders, met het diepste medegevoel tegenover de slachtoffers, Indien de Duitsche regeering naar de oogen der wereld wil kij ken, zal zij zich haasten ook hare afkeuring uit te spreken en for meel en luide een operatieplnn veroordeelen, hetwelk zulk een gruwel heeft kunnen doen ont staan. Tot hiertoe heeft de Rijks kanselier zich bepaald bij eenige kleurlooze volzinnen van verzet. Dit is echter onvoldoende de tijd is nu gekomen dat hij verder moet gaan, indien hij ten minste 't besef bezit dat de terroristen in het bezet gebied feitelijk meer oorlog tegen Duitschland zelf voe ren dan tegen de soldaten der be zettende landen. Dezelfde moordenaars toch', die onze soldaten om het leven brach ten, hebben, lang gecomplotteerd tegen het leven van de vooraan staande Staatsmannen van de Duitsche Republiek en tussclien hunne slachtoffers telt men de voornaamste figuren uit 'het nieu were Duitschland Erzberger en Rathenau, Indien werkelijk de Duitsche regeering geen uitstaans heeft met die misdadigersbende, en indien zij inderdaad het belang van het Rijk beoogt, dan moet het haar geen de minste moeite kosten om ten over staan der wereld hare afkeuring uit te spreken over zulk een daad als de afgrijselijke aanslag van Duisburg. Bij deze taal van het Cityblad is er niets bij te voegen zij geeft de gevoelens weer die de aanslag in alle landen verwekt heeft, Sommige Belgische socialisten hebben wel is waar een oogenblik getracht de zaak te vertroebelen en deze misdaad op den rug van het Nationalisme te schuiven Natio nalisme is overal slecht, redeneer den zij, en die van ons, die naar de Ruhrhezetting leidde, is even af keurenswaardig als die van de Duitschers, die rechistreeksch leidt naar den aanslag van Duisburg. In den Provincieraad van Bra bant heeft men socialisten zien wei geren zich aan te sluiten bij eene dagorde van protestatie tegen den moord op onze soldaten, Ze moeten echter voelen dat hun haring ditmaal niet braadt bij het publiek, want de toon is in hunne gazetten gevoelig veranderd. De voorzitter der Kamer, 51. Brunet staat ver boven kleinzielige berekeningen en zijne redevoering in de Kamer, waarin hij de nage dachtenis der slachtoffers huldig de, is die van iemand die voelt als een Belg en die spreekt als een Belg. Wanneer de wereld zich veree- nigt in hare afkeuring, laden voor al diegenen onder de Belgen, die zich afzijdig zouden houden, eene onuitwischbare schande op hen, en tegenoveT hunne houding stellen wij het schrijven van den Paus, de openbare denkwijze in de wereld en de redevoering van M. Brunet. (Einde Juni 1923 waren de aange slotenen ten geVlle van 105.523. Ge durende de maand beliepen de boekin gen op de rekeningen tot meer dan ne gen miljard twee honderd miljoen frank. Het totaal sedert 1 Januari laatstle den is fr. 48.385,3GS,073.37a KB PALANTIJNSCHE WACHT Sedert kommandant Tabanelli het bevel over de Palat-ij nsclie Wacht heeft aanvaard, is liet 'gebruik ingevoerd, om het feest van de ÏIH. Petrus en Paulus voor -het korps, den Zondag binnen het o'ktaaf te Heren. Daarom was het Zon dag feest in de Vatikaanscke tuinen, waar een groot aantal genobdigden en nieuwsgierigen aanwezig waren. Kort voor zes ure werd de Wacht in den hof van S. Damaso opgesteld om. voorafgegaifcB. door den tamboer, het vaandel en'thet muziekkorps zich naar de Vatikaanaehe tuinen te .begeven. Bij het heiligdom van Lourdes werd de wa penschouw gehouden daarna heeft de kapelaan van het korps de H. Mis op gedragen, waaronder hij eene toespraak hield; 'Later had de plechtige eedafleg ging plaats van de rekruten en het over reiken van de eeremedalies. Bij de plechtigheid waren tegenwoor dig de maestro di camera, Mgr Caccia Dominioni, de Pauselijke aalmoezenier, graaf Datti, adjudant van de Edel- waclit, kolonel Hirschbuhl, bevelhebber van de Zwiteerscbe Wacht, majoor De Mandate, bevelhebber van de .gendar merie. Het volk verspreidde zich na de feestelijkheid in de Vatikaansclie tui nen, terwijl het muziekkorps een uit gelezen program uitvoerde. VW Wij zegden dat nu het gordijn geval len was, maar.... men wil het terug op halen. Men -heeft bemerkt dat in het- ver brekingshof de advocaten van beide veroordeelden afwezig bleven. Men zegt nu dat die afwezigheid is toe te schrijven aan.... het ontdekken van nieuwe feiten. En de verdedigers zouden do hoop .hebben het- Hof op zijne beslissing te doen terug komen. Intusschen zal "Van den Wouwer eerstdaags naar Leuven worden overge bracht. Lucie MartK<wre zal hare straf te Ant werpen uitdoen. - ENGELAND WIL EIGEN. WEGEN OPGAAN Parijs, 5 Juli. Volgens de Engel sche bladen zijn do zienswijzen tus sclien Engeland en Frankrijk onver zoenbaar. 'Engeland zou slechts in het uiterste geval afzonderlijk optreden. Men, doet ook opmerken dat het Italias.nsche standpunt meer en meer het Engdsch standpunt nabij komt. DE TOESTAND DER BESPREKIN GEN DONDERDAG AVOND Londen, 5 Juli. In het Lagerhuis ondervraagd betrekkelijk de Brrtsche politiek inzake herstel en (bezetting van 'het Ruhrgebied, antwoordde M. Stan ley Baldwin, eerste minister Het zou ongewenscht zijn thans om het even welke verklaring te doen. Op de vraag of reeds een antwoord van de Fransche regeering toegekomen was, antwoordde hij 'Er zijn nu mondelingsche bespre kingen begonnen. M. Ramsay Mac Donald zegde nog Mag ti'k vragen of, in den hnidigen toestand, de eerste minister niet vergeet dat de tijd een zeer belangrijk factor is. M. Baldwin antwoordde Ik kan aan de Kamer de verzekering geven dat niemand het beter weet dan ik. DUITSCHE LOGENCAMPAGNE De Duxteehe pers, denkelijk door liet Rijk ingelicht, beweert dat de aanslag van Duitschburg, een louter verzinsel der Belgen, om niet te zeggen een las ter is, en dat men dood gewoon tegen over een ongeluk staat. Die zelfde bladen geven -geen bijzon derheden omtrent dc oorzaken en do bijzonderheden van de ramp, maar men sprc»kt over een granaat die zou ont ploft zijn en andere onwaarschijnlijk heden. Da eerste onderzoeksmaatregelen lo genstraffen at die verzinsels en be wij- z r. ten voile, dat men tegenover een voorbereiden aanslag staat. Inderdaad men Gelde vast 1. De springstof volgens de nagelaten sporen schijnt pitcrisch zuur te zijn j de lucht voor de vervaardiging van Duitsche springbussen 2. De scherven der bom waren in zink en doen denken aan de bom aard «Mo resnet». 3. De aard der schade doet veronder stellen dat- zulke bom gebruikt werd. 4. Het- belang der schade getuigt van het geweld der springstof. HET OPTREDEN VAN DEN H. VA DER TEGENOVER DE DUITSCHE GRUWELDADEN AL TE VEiEIL SCHIJNHEILIGHEID Rome, 5 Juli. M. von Bergen, Duitsch kanselier, bij het Vatikaan, verklaarde aan den Paus dat de Rijks- regcering de sabotage daden niet goed keurde, maar het yolksgemoed niet kon onderdrukken. Maar hij ging verder eri wees op de gruwel- en gewelddaden der Fransch Belgische troepen tegenover een on schuldige bevolking en drong er op aan dat- do Paus rechistreeksch Parijs en Brussel zoti verzoeken dat er een ein de komen zou aan hun gewelddaden Kan het schijnheiliger wezen iVan een anderen kant heeft M. Cu- no aan den nuntius geklaagd over het feit dat do pers kennis had gekregen van het telegram Gasparri voor dat dit met den Duitscheii kanselier het geval NIEUWE AANSLAGEN IN DE RUHR Duisburg, 5 Juli. Twee Duitschers hebben vuurschoten gelost op een sol daat die snelberichten naar het tele- graafbureel bracht. Te Essen -werden twee Fransche spoorwegbedienden bij nacht door een dertigtal Duitschers aangevallen. Zieli m gevaar voelend poogden de Fran- schen te vluchten na verscheidene vuur schoten in de lucht gelost te hebben. Een dezer Franschen gevallen zijn de werd hij. door een messteek in het hoofd gewand. Zijn toestand is zorg wekkend. HET LIJK VAN EEN DER MOOR DENAARS VAN DE BELGISCHE PATR'OELJIE TE MARL UÏT HEI WATER GEHAALD Uit de Lippé' is Thans 'het lijk op gehaald van den monteur Knecksrnan, een der beide moordenaars van de Bel gische patroclje te Marl. De zuster en de moeder van Knecks rnan, die sedert 16 dagen als gijzelaars gevangen gehouden waren, ziju in vrijheid gesteld. Burgemeester Ruhr en het raadslid Greve die ook ale gïj-zelaars genomen waren, blijven gevangen gehouden. De Belgische overheden hebben dc uitlevering verzocht van den tweeden- moordenaar, die zich te Munster bij de politie aangemeld heeft. Volgens de verslagen der Staatsland- bouwkund igen Weergesteldheid. In 't algemeen was 't weer overtrokken met herhaalde ma-ar weinig overvloedige regens. De koude Noord tn Wesfc-Noorder winden hebben merkelijk den groei inzonder heid eter lent^cuLburen, j^chtdruit ge steld. Op het einde der maand heeft men gebruik gemaakt van do eenige warme en zonnige dagen om te hooien en te schoffelen. Stand der culturen De graangewas sen hebben in '*-t algemeen een goed uit zicht. Op zekere plaatsen vreest men voor de goede bevruchting der rogge. Spelt en tarwe zijn met roest aangetast. De aardappelen waarvan de cultuur dit jaar verminderd is komen slcoht en on regelmatig uit. tengevolge van het koud en vochtig weer. Men meldt tamelijk veel -ledige plaatsen in de beplanting. In de slireek van Meehelon ie de oogst- van don AToegen aardappel rond den 20 Juni begonnen, de opbrengst is veel minder dan in een gewoon jaar. On middellijk na den oogst, wordt het land met beeten of rutabagas beplant. .Voor hetgeen de beeten «betreft i? hei hoog tijd warm en droog wtder te heb ben om het gewas vooruit te drijven en 'het wieden der velden, sterk met on kruid -bedekt, -mogelijk -te maken. Het vlas is in 't algemeen zeer schoonhet wordt op A*oet verkocht te gen 4000 a 4500 fr. per hectare de schoonste \"oldcn komen zelf tot 5500 a GOOO fr. DU erwten komen minder goed voop: en de boenen hebben veel door de koude geledon. Het voeder is overal in overvloed tot ■in deze laatste tijden is liet hooien las tig geweest ten gevolge van liet vochtig weer, en vclo landbouwers Robben hot maaien verdaagd Dc to velde staande voeders worden aan spotprijzen \Torkocht want de oogst is overvloedig en er is betrekkelijk weu nig vee. "Het handwerk 'blijf duur en wordt lastig aangewonnen, ook is de vraag na ie oogstmaclimes zeer groot (maaimaehi- nes. hooimachines, enz.) Veeuitbating Deze is in *t algemeen, bloeiend ten gOA'oIge van den overvloed van groen voeder en der vaste prijzen voor al de landbouwproducten. Do vee-, varkens- en 'hoenderkweek breiden zich altijd uit. Het is noodig c melden dat velo kalveren vet ge maakt worden hetgeen cenigszins de herstelling ATan den veestapel belem merd. De biggen zijn 80 a 100 fr. per stuk af geslagen zoodat zekere tand bon- wem het getal kweekzeugen willen ver minderen. De peerdenliandel is bijzonderlijk be drijvig de vraag 'blijft goed en de prij zen hebben eene neiging tot- opslag. Frankrijk gaat met het grootste deel van onzo goede werkpaarden weg. Prijs der bijzonderste landbouwpro ducten Men noteert per 100 kgr. Tarwe 90 tot 100 fr. rogge 65 tot 70 fr. haver 83 tot 87 fr. paardeboonen 85 tot 90 fr. stroo 10 tot 25 fr. oude aardappelen 15 tot 30 fr.do nieuwe 50 tot 00 fr.stekelbessen 80 tot 100 fr. Boter 9 tot 11,50 fr. het kilo. Eieren 0,34 tot 0,40 fr het stuk. Melk 0,60 fr. de liter. Vee slachtvee 4,50 tot 5,50 fr. het kilo op voet vette kalveren 4,50 tot 550 fr. vette A'arkens 5 tot G fr.melk vee 1300 tot 3000 fr. per kop. Gpeenveulens 1.000 fr. die van 18 maanden 1800 fr. 30 maanden 3000 fr. trekpaarden 3500 tot 5000 fr. die een weergalooze nabootsing is van het front van het Belgisch leger, moet bezocht worden door aï degenen die den oorlog niet gezien hebben. REEDS 25.000 MAN IN STAKING. De Engelsche en bijzonder de Lon- densche huisvrouwen beginnen zich reeds ongerust te maken over de hooge- Te prijzen voor vleesch, groenten on •fruit, als gevolg van de bootwerkers- stakingen. Er is thans weliswaar nog geen ge brek aan levensmiddelen, doch dit zou togen het einde der week het geval kun nen zijn, indien de vele booten in de •Londensche havens nog moeten wach ten op lossing. De stakers zijn niet tot hervatting der werkzaamheden te bewegen en storen zich niet aan de gesloten overeenkomst, waarbij de loonen met 1 shilling per dag zouden worden A erlaagd. Het warme weer heeft een schadelij ken invloed op de lading van verschil lende booten, welke voor spoedig ver derf vatbare levensmiddelen inhouden. De poging om de stokers op grond daar- •vati te (bewegen weer aan liet werk ta gaan heeft volkomen fiasco geleden, al vermanen dc oudere leiders Oun»ter'or- ganisatics hen nog zoo zeer aan, om een eervol gesloten overeenkomst, ook eer vol gestand te deen. De jongere voor lichters echter zetten dc stakers steeds •meer tot \-olhouden aan en noemen da «gesloten overeenkomst van nul en goe- nerlei waarde. Het- aantal stakers in A'ersciiillende havenplaatsen heeft zich thans uitge breid tot 2-5.000, waarvan alleen in Londen 14.000. De vaste arbeiders van het Londensche Havenbestuur werken nog steeds, doch zij kunnen met hun kleine aantal (slechts 4500 man), de vele op lossing wachtende booten niet 'verwerken. De staking heeft zich thans, zooals 'gemeld, ook uitgebreid tot Tilbury; 'waar het werk nu ook al met een slak kengang ging. In de haven aldaar lig gen booten vleesch uit Australië. Dit vleesch is bevrozen en zal in dfe koelka- mers van de booten niet bederven. Doch de invloed doet zich dadelijk reeds gelden op de markt door de hoo- gere prijzen, waarvan, als gewoonlijk, liet armere volk de gebroken pollen zal moeten betalen. Dc stakers hebben thans ook pogingen aangewend om do sjouwerslieden uit het vleesch- en groen ten-transportbedrijf tot staken te bewegen welke pogingen echter nog zonder uitslag bleven. Te Liverpool en .Southampton gaat liet werk nog voort, hoewel ook in die havens loonsverlaging ia doorge-v .voord,

De Volksstem | 1923 | | pagina 1