18 Woensdag Juli 1925 Balasiirifk Beriehl örsteerp van wsï betreffende M provinciaal ess gemeente lijk. belastingwezen. EiiSfetljn vaEi het Weerkundig Snsliiuuf Landbouwbelangen Mussolini's politiek zegeviert in den Ministerraad Het drankverbod Kerkstraat, O on 21, Aalst. Tel. 114 X> XXIX'JAARGANG SS UMMI3R 183 10 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.60 Uitgever: J. Aan INcffel-De Gendt II. Camillia I Zon op 4,08 ander 7,46 Eerste Kwartier dea 20 Publiciteit buiten het Arr. AALST i: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, IS, te Brussel. Place de Ia Bourae, 8, Parijs, Ter gelegenheid van den Nationaleri feestdag zulten de bureelen van, De Volksstem op Zaterdag21 dezer den blijft verkeeven en dat de voor 1922 en 1923 goedgekeurde bijzondere maatregelen ontoereikend zullen zijn om het meerendeel ervan en lammin dnigeMen blijven en zal ons j aan sommige provinciën toe te la- o.-Jt,. 99 rifver m.et. verschil- ten hare begrooting in evenwicht te liouden. Diensvolgens, en ten einde het 22 dezer niet verschij Zaterdag fien. On s Zondagnummer zal morgen uitkomen. U"ij verzoeken dan ook beleefd de Heeren Notarissen, Deur- vaaniers. Bestuurders van verkoopm aan Eigenaars en Bestuurders van Ma gazijnen, enz., ons hunne aankondi gingen, voor dit nummer bestemd, zoo 'mogelijk één dag vroeger dan gewoon lijk tc laten geworden, Memorie van toelichting De geord.ende wetten van 29 Oc tober 1919 en van 3 Augustus 1920 betreffende de belastingen op de inkomsten, hebben aan de provin ciën en aan de gemeenten bepaalde aandeelen toegekend in de op brengst der cedulaire belastingen en artikel 83 dezer wetten bedong dat op den grondslag of op het be drag der gezegde cedulaire belas tingen of supertaks noch opcentie men ten bate van provincie of ge- soortgelijke belas- gelegd of geheven meente, noch tingen mogen worden. Daar nochtans bewuste aandee len voor bet meerendeel der ge meenten ontoereikend bevonden werden, week artikel 2 der wet van 16 Juli 1922 van vorenvermeld ar- artikel 83 voorloopig af door de re geering te machtigen aan de ge meenten toe laten, voor elk dei- dienstjaren 1922 en 1923, opcentie men of taksen te vestigen waarvan de aard en bet maximum bedrag hierna aangeduid zijn, 1. Opcentiemen op de grondbe lasting, 40 2. Opcentiemen op de belasting- op roerende zaken geheven van.de inkomsten der in Belgie aangewen de kapitalen, 50; 3. Opcentiemen op de bedrijfs belasting, op de winsten van de nijverheids-, bandels- of landbouw bedrijven en op de winsten van de vrije beroepen, van de bedieningen of ambten, alsmede van alle andere winstgevende betrekkingen dan voormelde bedrijven (ter uitslui ting van de in het buitenland of in de kolonie behaalde en belaste win sten), 50 4. Bijzondere taks op de jaar wedden, loonen en pensioenen der personen die het grondgebied der gemeente bewonen (beperkt tot het vierde der bedrijfsbelasting in ver band met deze inkomsten). Dezelfde bepaling machtigt daarenboven de provinciën, voor elk der beschouwde dienstjaren, ten hoogste 10 opcentiemen te ves tigen op de grondbelasting. Het meerendeel van de gemeen ten en sommige provinciën hebben van de haar vorenvermelde wet verleende machtiging tot heffing van taksen tot bet maximum be drag gebruik gemaakt. Daar de verrichtingen betreffende de zet ting der belastingen op de inkoms ten over 1922 nog niet gansch vol trokken zijn, is het niet mogelijk de opbrengst van de heffing van vorenbedoelde opcentiemen en tak sen te ramen. Ongetwijfeld mag men daarvan eene aanzienlij ke opbrengst verho pen indien men in aanmerking neemt dat het dienstjaar 192i, vergeleken met bet vorige, reeds eene vermeerdering van 200 mil joen aanwijst, niettegenstaande dat de aanslagverrichtingen nog lang niet voltrokken zijn. Het kan nochtans niet geloochend wor den dat menige gemeente in eenen netelige» financieelen toestand opmaken der provincie- en ge- meentebegrootingen over 1924 - dewelke binnen de bij de wet vast gestelde tijdsbestekken moeten neergelegd en gestemd worden - niet te belemmeren, heeft de regee ring de eer een wetsontwerp voor te leggen waarvan artikel 1 ten doel heeft de bepalingen van arti kel 2 van vorenvermelde wet van 16 Juli 1922 met een jaar te verlen gen. Deze verlenging zal toelaten in de onmiddelijke behoeften te voorzien. Binnen enkele maanden zullen vasté aanwijzingen kunnen bekomen worden nopens de werke lijke opbrengst der opcentiemen over 1922 en alsdan zal bet moge lijk zijn definitieve maatregelen voor te stellen. Het ware nuttig te dier gele genheid eene vereenvoudiging van bestuurlijken aard te bewerkstelli gen door de koninklijke goedkeu ring niet meer te vereischen tot bet vestigen van gemeenteopcentiemen op vorenvermelde belastingen,wan neer hun aantal 25 niet te boven gaat. Terzake zou dé goedkeuring der bestendige deputatie volstaan, zooals zulks reeds toegelaten was bij art. 76, 5e der gemeentewet, ge wijzigd bij art. 2 der wet van 30 Juni 1865. Artikel 2 van het ontwerp heeft anderdeels ten doel twee andere vraagstukken op te lossen welke insgelijks het provinciaal Cn ge meentelij k belastingwezen aanbe langen. Artikel 14, 4e, der wet van 10 April 1841 voorzag namelijk in de uitgaven der buurtwegen door middel van bijzondere opcentie men op de hoofdsom der belastin gen, patent inbegrepen, gevestigd in de gemeenten wier gewone in komsten ontoereikend waren. Maar de wetgeving betreffende de belastingen op de inkomsten veroorlooft, zooals hiervoren voor zien wordt, enkel het tijdelijk ves tigen van opcentiemen, in beperkt getal, op sommige cedulaire belas tingen. Uit hoofde van hunne aanzien lijke behoeften, werden sommige gemeentebesturen genoopt in de kosten van onderhoud der buurtwe gen alsmede in de lastén veroor zaakt door de diensten behoorende bij de wegenis (bestrating, schoon making, verlichting der straten, riolen, enz.), te voorzien door mid del van bijzondere taksen welke zij over 't algemeen naar een der volgende grondslagen gevestigd hebben a) Strekkende meter of vierkan ten voorgevel b) Vierkante meter oppervlakte; c) Kubieke meter der eigendom men d) Strekkende meter voorgevel en aantal verdiepingen, voor de langs de openbare verkeerswegen gelegen eigendommen e) Strekkende meter der tegen de straat of andere verkeerswegen gelegen gronden. De reglementen betreffende deze aanslagen rangschikken de open bare verkeerswegen dikwijls in verschillende categorieën volgens hunne ligging óf de drukte van het verkeer overeenkomstig de terzake geldende bestuurlijke rechtspraak beperken zij bewuste taksen tot één tiende van het ka dastraal inkomen der gebruikte ei gendommen. De verdeeling der uitgaven van de -wegenis onder al de inwoners der gemeente, naar verhouding van het kadastraal inkomen der door hen bewoonde eigendommen, blijkt de meest billijke oplossing. an t oogenblik af dat zij op één tien de van vorenvermeld inkomen be perkt wordt, valt er ter zake geen misbruik te duchten- In dien zin is artikel 2 van het ontwerp opgevat, hetwelk even eens beoogt het vraagstuk van de gemeentebelastingen op het vee te regelen. Daar deze belastingen geken merkt zijn door nadeelen, name lijk door het feit dat'zij de gemeen ten welke de zetel zijn van over verschillende gemeenten uitge strekte landbouwexploitaties bui tenmate bevoordeelen, lijkt bet te verkiezen ze te vervangen door eene bezondere taks -beperkt tot één twintigste van het kadastraal inko men op de gronden aange wend tot lajidbouw-, boscli- en moesteelt-exploitatie, alsook op di lust- of andere parken en tuinen waarvan de oppervlakte meer dan 10 aren bedraagt. De aanneming, ter zake, van eene geringere quotiteit dan die hierboven voorzien voor de ge bouwde eigendommen wordt ge rechtvaardigd 'door de bijzondere ligging van de meeste landbouw exploitaties welke, door hunne ver spreiding in het open veld, op ze keren afstand van de bebouwde ag glomeraties, veel minder dan deze laatste kunnen genieten van de ei genlijke stadsdiensten welke dik wijls zeer hooge uitgaven vergen (kosten van bestrating, van schoon maak en verlichting der straten, van onderhoud van riolen, enz.). Als gevolg van art. 2, voorziet art. 3 de afschaffing van de taksen op het vee met ingang van het dienstjaar 1923. Het hoeft geen betoog dat, zoo als in het verleden, het aanwenden van dit fiskaal middel enkel zou toegelaten worden wanneer de ge meenten het bewijs leveren van werkehjken geldnood en van de onmogelijkheid om zich voldoende inkomsten te verschaffen door de gewone belastingen en de opcentie men gevestigd op de hoofdsom de zer belastingen. Ook die opcentie men zullen dan nog afhankelijk gesteld worden van dringende be- grootingsbehoeften. 16 Juli, 's MEER TARWE Dat de landbouw de voornaamste tak as der Belgische nijverheid, blijkt uit de hiernavolgende beeeheuwngen Voor -het jaar 1912 vertegenwoordig, de de landbouw voortbrengst eene waar. de van 2. 293.099.060 fr. tegen 2 mil jard 2 miljoen fr. voor al de .groot nij verheden samen de melkvoortbrengst 400 miljoen fr. en de aardappelvoort- brengst 264 miljoen fr., tegen 110 mil joen fr. vor de kolenvoer! breng.st en 133' miljoen fr. veer de voortbrengsi de? smitovens. De invoer van broodgraan is de voor naamste oorzaah van den steeds dalen den koers van den Belgischen frank. Belgie brongt slechts voor 2-3 maanden broodgraan, veert Al het overige komt uit den vreemde. Bijgevolg dienen- wij al onze krachten in te spannen om on verwijld de irilandsche voortbrengst broodgraan te vermeerderen. In het. jaar 1912 verbouwdwe Belgie 160.5-26 hectaren tarwe. Konden wij, door veredeling van het gewas en door toepassing eener oordeel kundige bemes ting, zwavelzuren ammoniak, fosfaat- en potaschmest, de opbreuget met- slechts 500 fegr. per hectare verhoogen, een groote stap ware gedaan. Zulks zoude eene. meervoort-brrngst vertegen woordigen van 80.263.000 kgr., of 802.630 zakken van 100 kgr., 't zij--aan. slechts 50 fr. den zak, eene som van 40.131.500 fr. voor gansch Belgie Eene meeropbrengst van 500 kgr por Bulleiijn van Maandag morgens •Eene ruime denressiestrcek, waarvan het centrum is -gelegen in de buurt van Ysland, beïnvloedt het N. W. en het centrum van Europa. Secundaire minimas bevinden zich boven de Noordzee en Denemarken. Het oceanisch maximum blijft gele gen nabij "de Azoren. De invloed der depressie doet zich in onze gewesten gelden door matige Z.W winden, bewolkte lucht, regen, eene temperatuur van 16° en eene vochtig heid van 90°. De temperatuur Maandag morgen was 17° te Londen, 18° te Parijs en Ko penhagen, 16° te Brussel, 20° te- Stock holm, 23° te Warschau, 19° te Praag, 17° te Sofia, 22° te Madrid, 24° te Ro me en 27° te Athene. 0 In het Noorden, te Stockholm, was het dus vier graden warmer dan te Brussel, terwijl Madrid, Rome en Athe ne nu onze warmte- van verleden week hebben. Men voorspelde Maandag morgan Zwalkte gematigde wind Z. tot W.; bewolkte hemel, zacht weer, regen bij tusschenpoozen. STORMACHTIGE KAMERZITTING DIE MET EEN DAGORDE VAN VERTROUWEN EINDIGT Een Havas bericht uit Rome luidt In antwoord op al de redenaars die het ontwerp van kiesheryorming be streden, heeft M. Mussolini in de Ka mer een groote redevoering uitgespro ken. De vergadering werd door minstens 400 afgevaardigden bijgewoond. Zichwendende tot popolari verweet M. Mussolini hen onder meer het vol gende Uw medewerking is niet duidelijk meer zij bevat t-c veel dubbelzinnig heden om door de regcering -goed te kunnen beoordeeld,jvorden. Ik 'ben op -politiek. gebied gansch beginselvast ik veracht de kleine koopjes, (Zeer "goed"'Zeer goed Dc medewerking die gij voorstelt is mahshusiaansch. Het fascisme heeft het gezag in handen en zal het behoudenZiedaar de revolutie. Onze vaste wil is het be wind te bewaren (Zeer goed Zeer goed Ztich vervolgens tot de socialisten wenden riep hij uit Bestaat- er in Rusland een lie-id van vereenaging - Neen klonk liet uit talrijke monden. Bestaat er in Rusland een vrijheid der pers Neen antwoordde de vergadering. Bestaan er in Rusland andere vrijheden Neen luidde nogmaals het ant woord. M. Mussolini verklaarde verder »'Ik heb dc wet van den 8 urigen arbeidsdag bekrachtigd ik heb hie 'al gemeen stemrecht, bekrachtigd ik heb het bestuurlijk kiesrecht aan dc vrou wen toegekend. Geen enkele uitzonde ringswet werd uitgevaardigd. Maar ^de fascistische omwenteling heeft wol hei recht zich te verdedigen. Ik houdt er aan midden in het volk to leven, maar liet volk heeft mij nooit de vrijheid gevraagd het heeft .nooit geklaagd dat het geen vrijheid genoeg bezat. De oud-strijders zijn ook partij gangers der regcering. Men kan er niet aan denken de iedereen te bevredigen, maar onze macht ligt in het vertrouwen dat men ons schenkt. M. Mussolini beweerde voorts dat de arbeiders door de werkstakingen niets meer kunnen winnen en met verhef fing der stem riep hij uit De vrijheid ja, maar geen lineen- ce. (Toejuichingen). Men gaat niet langs verboden wegen. (Toejuieliin- gen.) Voortgaande "met krachtige stem, verklaarde spreker nog Uw toekomst hang af van de stem ming die gij gaat uitbrengen. Geeft aan het land den indruk niet dat de Kamer ver van het land af staat. Heden kunnen liet parlement en nozza aan. Al de Kamerleden wen- schen M. Mussolini geluk. De twee socialistische leiders Dara- gona en Béanchi omhelzen Mussolini. M. de Nicola, voorzitter der Kamer, doet hetzelfde. De regeering neemt de dagorde aan door volksvertegenwoordiger Larussa voorgestel d»en luidend als volgt Do Kamer, bevestigt haar vertrou wen in de regeering, keurt de princie pen der Ideevorming -goed, en gaat over tot de discussie der artikelen van jiefc ontwerp. M. Mussolini zegt dat hij aan deze stemming het karakter van vertrouwen in zijn politiek geeft. Men gaat over tot de stemming per naamafroepring. Het eerste gedeelte der dagorde Larussa, -vertrouwen stel lend in de regeering, wordt aangeno men met 303 stemmen tegen 140 en 7 onthoudingen. Het tweede gedeelte, aangaande de bespreking der artikels wordt aangeno men met 235 stemmen tegen 139 en 77 onthoudingen. Bij het verlaten van het Paleis dei- Natie, werd M. Mussolini, door eert groote massa volk van op de publieke plaatsen Montecitorio en Oolonna har telijk toegejuicht. client later M. Mussolini omhelst to yhebben. VVV DE DUURTETOESLAG VOOR DU STAATSAGENTEN WORDT VERDUBBELD Maandag namiddag vergaderde oen ministerraad, onder voorzitterschap van M. Thounis. De kommieie van de drie minister-, Theunis, Neujeau en Masson, welke do kwestie van de familievergocd-i-ng aan de staastagenten beeft ingestudeerd, is tot het besluit- gekomen dat de kinder toeslag zal verdubbeld worden, d. i. 1 fr. per dag en per kind. Op den wenscli van den Bond der Groote Gezinnen werd dus niet ingegaan, namelijk dat de kindertoeslag in verhouding tot het aantal kinderen zou verhoogen. De kwestie van verblijfsvergoeding bleef onaangeroerd. Volgens de aandui dingen vati minister Moyersoen, die medegedeeld heeft dat het indexcijfer op 15 Juli 423 punten over liet heele Rijk 'bereiken zal, wordt de duurtetoo- ilag op het einde der loopende maand met 3o.33 fr. verhoogd. Nópens de verhooging van den duur. tetoeslag per schijf van 20 punten van het indexcijfer, heeft de minister voor loopig geene beslissing getroffen en deze uitgesteld tot het indexcijfer dalen of stijgen zal. Het is evenwel reeds vastgesteld dat, I-moest het indexcijfer beneden 420 pun ten dalen, b.v. tot 415, de duurtetoeslag met het derde verminderd zou worden, wel eerder met een pourcentage dat nog niet is bepaald. DE BUITENLANDSCHE POLITIEK M. Jaspar gaf eene uiteenzetting over de buiten ba ndschc politiek. De indruk is dat noch Baldwin noch Poincaró scharven hebben 'gemaakt. Men wacht het Britech ontwerp van antwoord aan de Duitse he nota af. Bij ontvangst van' dit ontwerp zal de Belgische minister raad vergaderen. HAVENINRICHTING VAN ZEEBRUGGE M. Ruzefete heeft het ontwerp toege licht dp de herinrichting van de Maat schappij van de haven van Zee-brugge. Eene beslissing werd n-iet getroffen, wel zullen aan de Maatschappij enkele na dere inlichtingen worden gevraagd. DE PARLEMENTAIRE TOESTAND De ministerraad 'blijft op hefc stand punt staan dat de kwestien van de Vlaamsohe hoogesehool en de militairen diensttijd nog gedurende dezen zittijd zullen besproken worden, evenals de kwestie van de Lloyd Royal Beige. hectare is eerder gering opbrengsten van 4.000-4.596 en zelfs 5.000 kgr j het land zich met elkander verzoenen, bij de bespreking van het budjet vanmorgen zou het te laat zijn. Landbouw sprak de "Minister van 1.800 Bij het eindigen zijner gloedvolle kgr. werden reeds genoeg bekomen, I rede viel den minister-president een als waarneer de gemiddelde opbrengstschitterende ovatie toe. op verre na geene 3.000 kgr. bedraagt, aanhoudend Leve Muss Intensiever* fascisten heffen den lofzang VOOR EEN MILLIOEN DOLLAR BIER IN DE RIOOL Dc verbodsagenten van den Staat New-York goten eergisteren in de rio len van de voorstad Haarlem 4.500.000- liter bier, voortkomende van de brouwe rij Schwartz, die ten gevolge van hot verbod inzake dc alkooldranken, ver plicht was hare zaken stil té leggen. Dat- bier was een vooroorlogsche voor raad. De waarde ervan wordt geraamd op meer dan 1 miljoen dollars, zijnde, meer dan 20 miljoen frank. j Een belangrijke, politicmacht moest^ Iet volk riep I verzameld worden om het volk. dal hofc. issolini Dc uitstort-ingswerk -bii woonde, in bedwang Giovi-1 te houdc%

De Volksstem | 1923 | | pagina 1