Maandag 23 Juü Dinsdag 24 Juli 1923 BET SüHPDER&LEED iferisï. ¥r®®dvr®re®3tsela®el De nieuwe Italiaansche kies wet aangenomen Ulnssterle van Sp» P. T. T. en Z. Hst h@rste!vraags!uR 3e gszfnsvergoeding der ondsrwijzers Erg© fsvssgmiddeisnsnSisisn Breslau M Kalheliek Vlaamseh Kon gres ie Brugge Een entslag XXiX» JAARGANG NUMMER IS7 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. - Tel. Ui - 3=> 10 - CENTIEMEN - WEKELIJKS 0.60 - Uitgever: J. an Buffel-De Gbhm Pnbliciteit buiten bet Arr. AALST eljentochap Havre, Addf Moriaan. 18, te Brunei. - Place de la Bourse, 8,Parijs, - Bream's Buildings, 6, Londrre E. C. 4. H. Apollinaris Zon op 4.14 ondor 7,41 H. Christina Zon op 4,15 onder 7,40 Voile Maan den 27 God sclireef het kleed van Aaron Voor, als opperpriester, 't Was een gloriekleed wiens naam door God zelf werd verworven. Die naam is ook toepasselijk op het wonder- kleed. dat sedert 600 jaren liet Sieraad en de bescherming uit maakt aller Mariakinderen. Hier wil ik gewa.gen van den scapulier of van het bruin schouderkleed der Carmelusorde. Is het dus niet noo- dig en hoogst voordeelig dat we God voor zoo groot eene bermher- tigheid bedanken meer God be minnen door dat feestvieren van den H. Scapulier en 't dragen van dat kleed ons meer door God la ten geleiden onder die livrei der Koningin des hemels 0111 zoo tot de glorierijke onsterfelijkheid te ge raken. De geschiedenis van dat kleed is niet langdradig, 't Schijnt dat 11a de zending van den H. Geest, vele mannen door de Apostelen bekeerd naar den Carinelusberg zich bega ven om aldaar een heilig leven te leiden. Ze bouwden er later eene bidplaats Maria ter eere en van daar de titel der Broeders van O. L. Vrouw van den Carinelusberg. In de 13e eeuw bezochten twee engelsche edellieden het H. Land en ze leidden eenige Paters mee 0111 aldaar kloosters hunner orde te stichten. Gelukzalige Simon Stock, zoon van den landvoogd van Kent trad in hunne orde en na plechtige be lofte kwam hij naar Jerusalem later generaal der orde benoemd, stierf hij te Bordeaux, waar hij als een heilige geëerd en 'aanroepen werd. Op 16 Juli 1251, toeii hij in gebed verslonden was verscheen 'Maria hem, omringd van hemel- sehe geesten. In hare hand hield zij een scapulier of schouderkleed, waarvan een deel op den rug en 't voorste op de horst valt, zeggen de Ontvang mijn lieve zoon, dezen scapulier van uw Orden, als een teeken van mijn broederschap en van 't voorrecht welk ik voor u en voor de kinderen van den Car- melus bekomen heb. Alwit godvruchtig zal sterven, met den scapulier bekleed, zal van de eeu wige vlammen bevrijd zijn. Hij is een teeken van zaligheid, eene be waring in de gevaren, een pand van bijzondere vrede en bescher ming tot het einde der eeuwen. Paus Joannes XII zelf had ook eene verschijning, waarin Maria sprak Joannes, de hooge weer- digheid van plaatsvervanger van mijn goddelijken Zoon, welke gij bekleedt, zijt gij aan mij verschul digd een aangezien Ik u aan de listen uwer tegenstrevers heb ont trokken, vraag Ik u dat gij de orde van Carmel, welke mij ^altijd ge trouw is geweest, te bevestigen. En indien er onder de kloosterlingen of leden van hun broederschap, die uit deze wereld scheiden, gevonden worden wier zonden de straffen des Vagevuurs zouden verdiend hebben, zal Ik als hunne teedere Moeder, te midden van hen in Vagevuur dalen den Zaterdag na hunne dood en Ik zal dezen, die Ik daar vinden zal verlossen en hen geleiden op den H. Berg in het ge lukkig verblijf van 't eeuwig'le ven. Deze beloften werden echt ver klaard, ten eerste, door eene me nigte van Pauzen, zoo getuigt St. Alfonsus in zijn boek De Glorie van Maria ten tweede, -door duizende wonderen door den H Scapulier uitgewrocht ten derde, door de K. Kerk bij liet feestvie ren van den Scapulier. Indien we dus den Scapulier niet dragen,ont vangen wij hem, want de eerste moest ons gewijd en opgelegd worden door een priester, die macht kreeg hem te geven. Dragen wij den Scapulier dag en nacht, in ziekte en gezondheid, in alle om standigheden van het leven, dan ook torschen wij hern zeker in 't uur der dood. Eene daartoe ge wijde medalie kan het bruin schou derkleed vervangen, nadat ditzelf de eens werd opgelegd. Die zijn Scapulier afliet of zijne medalie een zeker tijdje niet meer bij zich heeft moet 't een of 't an der 'weder aannemen want de be scherming van Maria, onze Moe der, hebben wij te noodig. Rekenen wij het ons een plicht en aanzien wij het als eene groote eer ons te bekleeden met het harnas van Car- meluskinderen en vergeten wij de tijdelijke, de stoffelijke, de geeste lijk en de eeuwige voordeelen niet die er aan vast zijn. Antwerpen 'bezit eene Christene Vak school A-oor Vroedvrouwen De schooi van het Moederhuis St. Anna-Maria. Zij werd in 1911 door Mgr Oleynhens ingericht, tot bestrijding der heden- daagsche kwaal die zoo zwaar op onze bevolking drukt, daar zij met ruim 40.000 jaarlijks onze Belgische geboor. ten reeds heeft verminderd.... Daar genieten de leerlingen niet al leen een volkomen onderwijs volgens het wettelijk programma, maar zij wor- de^ ook voorbeeldig geleid tot den da- gelijksche kamp tegen het néo-mal. thusianisme en de misdadige vruchtaf drijving. Liefdadigheid, en zelfopoffering, die- niet in 'boeken staan te lezen, worden daar met daden, dag en nacht door de schitterende voorbeelden der E. Zusters der Moederlijke Liefde geleerd. Volgens liet reglement worden slechts leerlingen van voorbeeldig gedrag aan genomen tot het irigangsexaam, welke jaarlijks den laatstcn Dinsdag vail de maand Augustus plaats heeft. Getuig schrift van den E. H. Pastoor, van den heer Burgemeester, geboorteakt, wordt daartoe geeischt. De candidafen moeten eene goede gezondheid genieten en hun ouderdom niet minder dan 18 jaar en niet meer dan 30 jaar zijn. De studiën duren 2 jaren, gedurende dewelke de leerlingen in het moeder huis verblijven. .Voor verdere inlichtingen wonde men zich ten bureele, 3, Hobokenstraal Antwerpen. De leerlingen worden verzocht zich zonder uitstel aan te bieden. Rome, 21 Juli. De Kamer heeft de bespreking beëindigd van de nieuwe kieswet. De tekst der Regeering werd met eenige onbeduidende wijzigingen goedgekeurd. Bij geheime stemming •bekwamen den volgenden uitslag op 346 stemmers 223 voor en 123 tegen. Deze uitslag werd uitbundig toege juicht. M. Mussolini heeft vervolgens mede gedeeld,dat de Kamer «sine die»uiteen- ging. Tot de leden richtte hij het ver zoek, dat zij in hun districten 'hun kie zers zouden geruststellen. Daarna kre gen de Commissie, welke het ontwerp bestudeerd heeft en de Voorzitter der Kamer, die de bespreking geleid hoeft een woord van dank, onder leveudi toejuichingen. De Voorzitter der Kamer dankte dan M. Mussolini en had een complimentje over voor de volksvertegenwoordigers en de verslaggevers der pers. Om 12 uur werd de zitting opgehe ven 'met geestdriftige kreten op Italië, den Koning en M. Mussolini. :oOo WEDSTRIJD VOOR HET BEGE VEN VAN BEDIENINGEN VAN TIJDELIJKE TELEFONISTE Een wedstrijd zal eerlang plaats heb ben voor het begeven van bedieningen van tijdelijke telefoniste te Brussel. De ze bedieningen zijn aan vrouwen voor behouden. De aanvragen dienen voor 4 Augustus 1923 gericht aan den Minis ter Aan Spoorwegen, Zeewezen, Poste rijen en Telegrafen. Vooraleer de 'aanvraag le doen, gelie ve men de berichten te raadplegen wel ke in do spoorwegstatien cn in do post en telegraafkantoren aangeplakt zijn. :oOo DE BRITSCHE NOTA VERZONDEN Zooals Le Matin van Parijs mede deelt, werden de Britsche memoranda 20 dezer aan de gezanten Aan Frank rijk, Belgie en Japan te Londen alsme de aan den gezant der Vereenigde Sla- ten medegedeeld. De Britsche regeeringspolitick stelde inderdaad vier teksten op 1° het ontwerp-antwoord aan Duit&ch- land 2° een brief aan de geallieerde, Fran- selie, Italiaansche, Belgische en Japan- scho regeeringen 3° oen afzonderlijk schrijven aan de Vereenigde Staten om ze dringend aan te zetten deel te nemen aan de regeling; 4° een memorandum aan de Britsche gezanten gericht om hun toe te. laten onderhandelingen te voeren. De tekst van. dit stuk zal gebeurlijk aan de be trokken regeeringen medegedeeld wor den. De hoofdzaak is hier natuurlijk 1' het ontwerp-antweord aan Duitschland en 2° de mantelnota aan de geallieer den. Te Parijs wordt niets omtrent de dracht dezer dokumenten medegedeeld. Men gaat zoo A*er te verklaren, dat men alle 'besprekingen tusschen Londen en Parijs zal schorsen indien er eene onbe. echeidenheid begaan wordt. Daarom geeft men noch indruk,noch commen taar. Alleen weet men, dat Poincaré oen A'rij lang onderhoud met den Britschen zaakgelastigde geliad heeft en dat met de Belgen overleg werd gepleegd, met het inzicht de Belgen te bewegen een gelijkluidend antwoord te Londen te verstrekken. We kunnen er hier alleen op wijzen, dat liet meer dan ónwaar schijnlijk is, dat de Franschen dit zul len bekomen, daar zich te Brussel door slaande invloeden doen gelden om vol strekt een apart antwoord te Londen 1c- geven. Anders handelen ware meer dan eene abdicatie van alle zelfstandigheid. Wjat is dan do dracht van dc Britscnc voorstellen V De Observer meent er den volgenden inhoud te kunnen van geAen 1. Ontiverjj.aniwoord. 1° Het aanbod de beslissing van eene interna tionale commissie te aanvaarden, wordt in princiep aangenomen 2° Het aanbod de spoorwegen, d-> eco nomische hypotheek en de douanen ais waarborgen te geven, wordt in aanmer king genomen, maar onder A'oorbehoud, dat men de mogelijke uitbreiding ervan onderzoekè. (Dit sluit blijkbaar aan bij de Belgisolie voorstellen) 3° De wenschclijkheid wordt in zeer voorzichtige bewoordingen geuit, dat Duitschland het lijdzaam verzet prijs- geve. 2. Brief aan de Geallieerd-en. Het recht van Frankrijk op het her stel wordt ten volle erkend 2° Vriendelijke raadgeAÜngen worden aan Frankrijk gegeven, om het regiem der Ruhrbcpettmg iet wijzigen, dit is onzichtbaar te maker. Groot-Brittannie is bereid te»! ge paste tijde het geheel der schulden on der Europcesche GeaHieerden te bespre ken. In een artikel wees The Times er insgelijks op, dat de tekst dezer twee- nota's aanzienlijk gewijzigd werd na een onderhoud Aran Baldwin met Lord Curzon, dat Donderdag plaats greep, en Reuter legt er den nadruk op, dat het weinig waarschijnlijk is, dat op deze nota's onverwijld een antwoord worde verstrekt. Hunne belangrijkheid is in derdaad van dien aard, dat ze eene wel overwogen en grondige studie noodza kelijk maken bij ieder der Geallieerden. Dii is een bescheiden verwittiging voor de Franschen, niet al te zeer hun ge voel, dat tot overhaaste besluiten aanlei ding kan geven, maar veeleer hun ver stand te raadplegen. Tegelijkertijd wijst men er te Londen nog even op, dat En geland het lijdzaam verzet in de Ruhr niet heelemaail afkeurt-. Deze stilzwij gendheid moet zoo uitgelegd worden, dat Engeland hier moeilijk spreken kan, omdat het nooit, zelfs niet in de geringste mate aan de Ruhronderne ming heeft deelgenomen. Tegelijkertijd zet men te Berlijn ii eene offieieuse nota uiteen, dat de re geering er in geene mate kan aan den ken d'o bevolking aan te zetten tot het staken van het lijdzaam verzet, zoolang ze geen waarborgen hééft gekregen wat- de' ontruiming der Ruhr binnen eer afzienbaren termijn betreft. Hot groote 'belang van dit alles is on betwistbaar, dat Engeland voor heel de wereld het vraagstuk van het herstel naast, aanduidingen voor een regeling heeft- gesteld, di'e toelaten tot een A-er ge lijk te geraken en tevens de verschillen. de Europeeschc Geallieerden verplich ten ieder A-oor hunne verantwoordelij ke OA-Prtuiging uit- te komen. DE NOTA TE BRUSSEL. GUNSTIGE INDRUK De heeren Heyman, Poullet, Collier, Van Hoeek, Marck en Vérgels hébben Zaterdag is de Engelsche nota aan M. het volgend wetsvoorstel ingediend 1-ot 1. t J f7 nl «i d /J A TT"- - a it 1, a! j» r-rrvr* Al» rl -e)- Jaspar overhandigd. Zij viel midden in den nationalen feestdag en werd aan gebracht door een lid van het personeel van de Belgische legatie te Londen, die daarvoor speciaal te Brussel was geko men. MM. Jaspar en Theunis, bijge staan door hun oversten van het_ kabi net, hebben er onmiddelijk kennis van genomen. Èr heersckte een groote be drijvigheid op beide departementen. Het Engclsch document was verge zeld van een beleefden geleidbrief. He den, Maandag, zal het aan den rrjinis- teraad worden medegedeeld, die voor dit doel is bijeengeroepen. Het antwoord stelt de 'benoeming van een commissie van deskundigen voor, die de betaalkrachtigheid Aan Duitsch land zal vaststellen cn de middelen om tot een oplossing voor 'het herstel le ko men zal opsporen. De Engelsche regccring schijnt het lijdelijk verzet- in het algemeen geens zins te betreuren. Zij zou het tcrugkeeren tot do on zichtbare bezetting, 't is te zeggen het terugtrekken der troepen uit- dc arbeids- centra, op voorwaarde van zekere door Duitsehland tc geven ivaarborgen, voor stellen. Over den indruk, in regeeringskrin. gen door dit. stuk gewekt, wordt uit Brussel geseind dat deze tamelijk gun stig is in de eerste plaats hierom, dat er niets van een breuk tusschen de ge allieerden en Engeland heeft plaats ge vonden en dat integendeel de nota ue deur naar de onderhandelingen Avijd openlaat. Dat is het kapitale punt. Ongetwijfeld zijn er in de nota din gen, die moeilijk te aanvaarden zijn, maar besprekingen kunnen de scherpe hoeken wat afstompen. Men heeft alle hoop om het eens te W0'i'dcu over de es. lentieele kwestie. Daarom zullen de besprekingen met Engeland, Frankrijk cn .Italië in liet begin van de volgende week worden hervat. Gemeld wordt echter nog, dat er voorhands geen sprake is van een ont moeting tusschen vertegenwoordigers van die landen. Hoe dit ook zij. de indruk tc Brus sel is gunstig, hoofdzakelijk om deze re den, dat de besprekingen zullen worden hervat. wijziging der wet op het lager onder- wijs, luidende als volgt Eene gezinsvergoeding A-an gelijk be drag als die verleend .aan 's Rijks amb tenaren. Deze vergo'eding mag in geen geval minder bedragen dan ir. 182,50 voor elk minderjarig kind ten laste van de -gehuwde onderwijzers of onderwij zeressen. Door een enkele beslissing van den Ministerraad, zoo lozen wij in de memo rie van toelichting, kan de gezinsver goeding, toegekend aan het fctaatsperso- ncel, verhoogd worden, Er is éénc categorie van agenten, die de voordeelen van dezen maatregel niet kunnen genieten het zijn de onder wijzers. Inderdaad, het bedrag hunner gezinsvergoeding is door eene wet vast gesteld en kan dus allcen door eene wet veranderd worden. 't Is om in de toekomst toe tc laten dat de onderwijzers dezelfde gezinsver goeding zouden kunnen genieten als do andere openbare bedienden dat wij dit klein wetsvoorstel indienen, met de- vaste hoop 'dat de Kamer het gunstig zal onthalen. PLUNDERINGEN OP GROOTE SCHAAL.— M-ILLIARDEN MARK SCHADE. MEER DAN HON DERD DOODEN EN GEKWET STEN. TWAALF HONDERD AANHOUDINGEN. VEIL SCHERPTE STAAT VAN BELEG. Te Breslau is liet Zaterdag namiddag, rend 3 uur, tut eeu lievig oproer geko men Groote groepen werktoozen eu stakers trokkendoor do stad, wierpen overal dc ruiten in, drongen de winkels binnen en plunderden deze. Ook velo voorzoover dezo zich gelijkvloer-s •"Zaterdag morgepd werd in de zaal van den Christen Werkliedenbond. te Brugge, liet Kongres van het Katholiek Vlaamsch Verbond geopend. Er waren ruim 500 afgevaardigden. Volksverte genwoordiger René De Bruyno was voorzitter, doch werd kort na de ope ning van het Kongres vervangen door M. Van Cauwelaert. Na den welkomgroet van M. Dc Brtiyne, werd de kwestie der Vervlaam- sehing der Gentsche Hoogesehool en de formuul Nolf -grondig besproken. Aan deze bespreking namen deel heeren Van Cauwelaert, Daok, Blavier, Poul let, Van Dieren, E. H. De Strooper, enz. Ten slotte werd bij rechtstaan en zit ten gestemd over de formuul Gent of niets Deze wordt met overgrootc meerderheid aangenomen. De formuul Nolf vereenigde slechts eeu onbedui dend getal bijtreders. Den tweeden dag werden bijzonder lijk de standsorganisatie en 'de Vlaam- sche volksbelangen besproken. Nadien had eene machtige betooging plaats welke ruim 10.000 man ycreenigd had. Op de groote Koerhalie had de slot. vergadering plaats. Mgr. Waffelnerf, •bisschop van Brugge, kwam er de beto gers groeten en zegenen. Nadien had een banket plaats, dat ruim 200 deelne mers telde. AAA- M. Frans Van Cauwelaert- heeft zijn ontslag gegeven ais voorzitter van dc Katholieke Vlaamsche Kamergroep. Dat ontslag, ri volgens de verklaring Aran M. Van Cauwelaert zelve, het ge volg van eene reeks feiten, waaruit hij op dit oogen'blik liet logisch gevolg moet trekken, namelijk dat- de meerder heid der groep, de gedachten van den voorzitter niet deelt De houding van M. Van Cauwelaer hangt samen met de stemming van 'net- (kygerhervormingsontwerpcn dc kwestie der laalrogoling in liet leger. eafé'j bevinden, wérden bestormd. Het in liet centrum der stad gelegen Savoy-HbteL werd door de volksmenigte leeggeplun derd. Ofschoon de overlieden wel onlusten verwachtten, kwam dit- oproer toch on- yerwacht. Het werd echter ten zeers to in de hand -gewerkt door het feit, dal be halve onder de werkloozen en stakers, ook onder een groot aantal uitgesloten arbeiders uit dc metaalnijverheid groote ontevreden heid! heerschtc. De opporpresident van Neder-Silezie heeft- over de stad Breslau en hét lands district Breslau den verscherpten staat van beleg afgekondigd. Vergaderingen onder den blooten hemel rijn tot nader order verboden Aan vergaderingen in gesloten lokalen moet 24 uur vooraf aangifte gedaan Avordcn. Overtreding dezer voorschriften wordt gestraft met gevangenisstraf van ten minste drie maanden of boete van ten minste 10 miljoèn mark. Voider heeft de politie te Breslau be vel gekregen met alle middelen tegen uitspattingen op te treden. Honderden personen zijn aangehouden en ver scheidene plunderaars zijn om het le ven gekomen. De séhade te Bred au bedraagt verscheidene milliarden mar. ken. Over de. bloedige onlusten le Breslau wordt nader geseind dat, belialve /.as dooden en een tiental levensgevaarlijke gewonden, er nog ongeA'eer 100 min of moer ernstig gekwetsten zijn. Zondag heersehte ér rust in de stad. Patrouilles der sehupo, gewapend met' karabijnen en handgranaten, trokken door de straten en verhinderden alk» nieuwe samenscholingen. Bijna allo Avinkels zijn gesloten. De «Igemeene Duitsche bond van vak vereen igingen heeft zich ter be schikking van de overheid gesteld om behulpzaam te zijn bij liet handhaven van de orde. Dc overheid heeft dit aan bod aanvaard. Vertegenwoordigers dei- arbeiders. voorzien van een witten band om den arm, loopen met dc politie me de. Bovendien heeft de politie aanzien lijke versterkingen uit Midden-Silezie ontvangen. Het was. voor dc- politie onmogelijk het oproer met den gewenschten sp.xH te onderdrukken, omdat het op allerlei verschillende punten der stad gelijktij dig loebrak. De dooden zijn gevallen bij de ver dediging van een confectiemagazijn door dc politie. Een betrekkelijk klcino troep had reeds vcrschi 1 lende confeetic- I magazijnen uitgeloofd cn rich voorriep

De Volksstem | 1923 | | pagina 1