Zondag 29 Jali Maandag 39 Jnii 1523 He Eogeisehe voorstellen tot een gemeenschappelijk antwoord ¥osr @sü@ heiligverklaring Voor ds poiitlecssmmissarisssn hi Osigs Se 2aak graft Faling der bank «Créi! ügrl- csle el Fsnsier iet tersteiwaags!?ik e ondirwsjiers km ilsn Onbskenden SsMaat aanranding van lea öiiifsskti zaakgelastigde Se Yzersfichtkg Otfüfl DE VOLKSSTE Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 i A fS-l XXIX» JAARGANG NUMMER 172 ïIjAD 10 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.60 Uitgever: J. Van Nüffbl-De Gendt publiciteit buiten het Arr. AALST s Agentschap Havas, Addlf Maxi aan, 13, te Brussel. Plaoe de U Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Lon dres E. C. 4. H. Martha Zon op 4.21 onder 7,33| H. Seraphinus i Zon op 4,22 onder 7,32j Laatste Kwartier den 4 °0P; Kr is reeds een aanzienlijk tijd verloop sinds de laatste voorstellen van Buitschland tot regeling van het schadevei'goedipgsvraagstuk.en toeh is de internationale -toestand nog geen stap verder, wijl er bij de geallieerden nog steeds ge zwoegd wordt om er een antwoord op te geven. Die slekkengang is nu juist wel geen teeken ten kwade. De spoed op grondslag van een afzonderlijk optreden der verbondenen, zou ie der kans tot een oplossing vergald hebben, en het is voorzeker daaraan te danken, dat ook over het Kanaal veel voor de Fransehe meening ge voeld wordt, dat een gemeenschap pelijk antwoord noodzakelijk is. Blaar daar ligt ook de knoop Parijs en Londen, hoe zij ook wen- sehen bevriend te blijven en iede- ren steen van aanstoot vermijden, beide zijn het niet eens over de richting welke in het gezamentlijk antwoord zal aangewezen worden. Er dient naar een terrein van toe nadering gezocht, en zulk een plan komt niet vanzelfs uit de lucht ge vallen. De Engelsche regeering heeft zich in de weer gesteld, voor kwam dusverre dat de bezetters ver der afzonderlijk hun gang gingen, en heeft na 't inwinnen van inlich tingen een ontwerp-antvvoord aan Duitschland kant en klaar. Sinds het begin dezer week is het ter stu die gelegd aan de Fransclie en Bel gische regeeringen, die langs diplo- matischen weg onderhandelen om hun houding tegenover dit ontwerp vast te stellen. De groote vraag hierbij blijft de mogelijkheid van een gemeen schappelijk antwoord aan Duitsch land, de eenigste oplossing die, zoo als we vroeger betoogd hebben,wat aarde aan den dijk kan brengen. Maar achter die vraag staat ook ongerept het vraagteeken. Er wordt zoo bitter weinig me degedeeld over den indruk welke uet Engelsch ontwerp en de talrij ke bijgaande documenten op de andere verbondenen maakte. Den kelijk moet die beoordeeling even geheim blijven als de inhoud zelf yan het Engelsch ontwerp-ant- woord, waarvan elke commentaar steeds omgeven is van zekere gis singen. En daaromtrent zal niet zoodra iets bepaald geweten zijn, al zou Londen wel laten verstaan hebben dat het verlangde ingelicht te wor den, alvorens zijne Kamers in va- cantie trokken. Edoch, voor Frank rijk en Belgie is het hier een kapi taalkwestie en zij kunnen in geen enkel geval aanvaarden dat hun recht op schadeloosstelling zou ge schonden worden door een onwillig Duitschland, dat niet enkel niet voldeed aan zijn verplichtingen, maar door zijn verweer tegen de bezetting ook aan het dwangmiddel tot betaling wilde ontsnappen. Er is een diepgegronde reden om het Engelsch plan naar belmo ren te onderzoeken, en van deze zij de zal wellicht de begeerte, 0111 eene verstandhouding met Engeland te verkrijgen, niet ontbreken, wat men ook Frankrijk wil ten laste leggen over een bepaald voorne men van voortgezette afzonderlij ke actie in het Ruhrgebied ten an dere, niemand kan den druk ont kennen welken de Belgische regee ring op den gang naar een verzoe nende regeling van het geschil met Engeland uitoefent. Zullen de Engelsche voorstellen nu geschikt blijven om verder in die richting te staren 1 Het ontwerp tot antwoord zou in beginsel de beslissing van een internationale commissie aanne men, gewag maken van de econo mische waarborgen tot vereffening der schulden zooals de Belgische studie die heeft vooruitgezet, en in zeer voorzichtige bewoordingen het stopzetten van het lijdelijk ver weer beteekenen meteen zou de bezetter zijn actie in het Ruhrge bied inkrimpen moeten, en wordt aan hem de verzekering gegeven dat het vraagstuk der intergeal- lieerde schulden naar waarde zou geschat worden. Bij dat alles is er werk op den winkel, en zullen onze Belgische en de Fransehe regeering heel omzich tig hun meening over de Engelsche voorstellen moeten bepalen. Wat echter nog hoop geeft op een gunstig verloop, is dat dit ont werp zeker in verhouding moet staan met de verklaringen welke de Engelsclie premier nog verleden week aflegde, om zijne verdere be moeiing met den internationalen toestand te wettigen. De Fransehe en Belgische regeeringén verzeke ren ons, zei Baldwin, dat hun eenig doelwit bij de bezetting steeds blijft het verzekeren van de beta ling der schadevergoeding als het zoo is, dan is het verschil tusschen ons er meer een van methode dan van doel. Engeland heeft dus ook tot doel Duitschland te doen betalen. Het 'Engelsche «Business-volk moet nu wel begrijpen dat Frank rijk en Belgie die met hun verwoes te gewesten en hun verwoeste nij verheid zitten, tot wier herstel zoo veel voorschotten moesten gedaan woi'den, dat onze landen al te-lang gedraald hebben met het laatste dwangmiddel, en dat ook nu de bezetting niet kan gestaakt worden op een ijdele belofte, Engeland mag gerust zijn bu- siness-belangen een nakijken, zoo het ook maar eens de onze wil wikken, en dat zal onze regeermg aan Londen wel laten weten. Dtft ook, te zeggen onze behoeften aan schadevergoeding, blijft hoofd zaak. :oqo: IZ. Era.- Kardinaal Mercier, in een schrijven gericht aan Z. Era. Kardinaal Merry del Val, tor gelegenheid der in. 'huldiging van liet Monument aan Pius X, die onlangs met, grooten luister in «St. 'Pielers, te Rome, plaats had, drukte den Tvenseh uit dat het oogenbük na kend zou zijn waarop deze doorluchtige Paus heilig zou kunnen genoemd wor den, in de volle heieokenis die de Kerk aan dit woord geven kan. De tien overlevende van de veertien Fransehe bisschoppen die, door Z. H. Pius X gewijd werden, hebben aan den Paus een adres gezonden, waarbij zij de zaligverklaring van Pius X vragen. In dit adros wordt 0. a. gezegd dat op 't oogenblik van de scheiding van Kerk en Staat, door zfjnon geest van geloof Paus Pius X de redder van de Kerk van Frankrijk was. De middenaf deeling der Kamer, be last met liet onderzoek van het wets- Tool's tel van M. Maenhaut, houdende wij.ziging der jaarwedden der commis sarissen en oiidercommissarissen van politie, heeft bij eenparigheid artikel 2 aangenomen, waarbij al de jaren bij de politie overgebracht, tellen voor de vast stelling der jaarwedden. Artikel 1 werd voorbehouden en zal na het verlof wor den onderzocht. Dit artikel bepaalt dat de commissarissen en adjunkt-commis- sarissen, om de twee jaren recht hebben op eene verhooging van wedde, terwijl thans do verhooging driejaarlijkse is. M. Berryer, minister van binnen- landsche zaken, is niet vijandig aan die verbetering. Het voorstel Maenhaut staat op de dagorde voor don zittijd van October. In Congo neemt het vervoer per kar cn per wagen eene groote uitbreiding. De negers hebben echter geen verstand van 'het maken van karren -of wagens. Er bestaan zeer goede vooruitzichten voor een knap en verstandig wagenma ker, bekwaam om mot zwarte werklie den om te gaan, cn zo te vormen, in Congo eene flinke betrekking te beko men, en wel in de gezonde streek van de Ituri, nabij de goudmijnen. De Staat zou zelfs geneigd zijn om tussclien te komen in het kapitaal noodig voor liet oprichten eener klein3 wagonmakerij. Dit zou, voor een zoon van een wa genmaker bijvoorbeeld, cone goede fegenheid zijn om jich in Congo te ves tigen.' STRAF GEWIJZIGD Op 25 Juli is voor den Oppersten Belgischen Krijgsraad te Aken, de re visie-behandeling begonnen van 't von nis tegen de drie Duitschers, die eenigen tijd geledén ter dood werden veroor deeld wegens den doodslag op luitenant Gr&ff. Een vierde was toen tot levens langen dwangarbeid veroordeeld. Als verdediger trad op Dr Grimm uit Essen. Als getuigen werden gehoord een drietal vroegere Schupo-beambten, die onmiddelijk nadat zij hunne verklarin gen hadden afgelegd, weer over de grens van het onbezette gebied werden ge bracht. De omgeving van het gerechtsgebouw was met het oog op eventueele demon straties door een sterke militaire macht, met machiengeweren, afgezet. Donderdag velde de Krijgsraad von nis in zake het revisie-proces. De uitspraak luidde als volgt- de straf dèr in eersten aanl% ter dood ver oordeelde drie gevangenen, Keiler, (Schultze en Ringenberg, werd gewijzigd in levenslangen dwangarbeid, terwijl de vierde, Lorheer, zijn straf veranderd zag van levenslangen dwangarbeid in 20 jaar' dwangarbeid. Voor de Handelsrechtbank van Gent werden Vrijdag morgend de debatten voortgezet over het failliet der Naarrt- looze Maatschappij Banque Crédit Agricole et Foncier deze week begon nen. De verdediging der beheerders be pleitten dat het 'belang der schuldci- schers vraagt dat het failliet zou worden ingetrokken. Zij hebben er op gewezen dat het gerecht slechte vier klachten, ontving tot liet failliet- "besluitend, ter wijl meer als honderd schuldeischers zich hebben aangesloten bij het Syndi- kaat dat beoogt de Bank weer normaal in gang te brengen. M. Seresia antwoordde en vroeg dat het tribunaal zijn besluit zou behouden. Op die vraag zal de Rechtbank in den loop der volgende week uitspraak doen. UIT DE ENGELSCHE BLADEN Verscheidene groote Londoner bla den .drukken de meening uit, dat eene afbreuk met Frankrijk, veel schadelij ker zou zijn voor Engeland,dan het ver liezen van een klient zooals Duitsch land. DE INTERGEALLIEERDE ONDERHANDELINGEN De Belgische gezant tc Londen, werd gisteren ontvangen door lord Curzon, minister van Buitenlandsche Zaken. Hel is nog niet vast geweten, wanneer de Belgische en Fransehe antwoorden aan het Engelsch gouvernement zullen overhandigd worden. Men venvacht ze evenwel in de eerste dagen der toeko mende week. Zulks zou inderdaad noo dig zijn, daar het Engelsch Parlement op het einde der week in verlof gaat, en het Engelsch gouvernement wcnscht dat de antwoord-nota?? in het Parlement zouden besproken worden. Volgens sommigen, die beweren goed ingelicht te zijn, had liet bezoek "van baron Moneheur, aan lord Curzon, al leen voor doel, den uitersten termijn le weten, waarop de antwoord-notas bij het- Engelsch gouvernement* zouden moeten besteld zijn. In sommige kringen, gekend om hunne tegenkanting aan de Fransehe politiek, meent men te kunnen verze- koren, dat de zienswijzen der Belgische t Het Ministerie van Koloniën, 20,cn Fransehe gouvernementen zeer ver- Naamschcstraat, zal gaarne nadere aan- schillend zijn. wijzigingen desaangaande verstrekken.! Het dient echter gezegd, dat die mid- dat, iudien de heer Charles dens hunne wenschen voor werkelijk heid aanzien. EEN FRANSCHE PERSSTEM Parijs, 27 Juli. Le Journal schrijft over de verstandhouding, die tusschen Brussel en Parijs werd bereikt betreffende de hoofdlijnen van het ant woord op de Britsolie nota Men kan er zich slechts over ver heugen, dat de zaken zoo spoedig wer den afgewikkeld. 'Niete zou beter de overeenstemming van zienswijze te Pa rijs en te Brussel kunnen toelichten. Het standpunt, waarop zich de be zetters van de Roer hebben geplaatst, is dan ook zoo vast, dat geen enkel realis tisch staatsman er kon aan denken dit te verlaten 0111 proefnemingen te her nieuwen, die door al te lange ontgoo- schelingen zijn veroordeeld. Anderzijds laten de verbintenissen door Frankrijk en Belgie aangegaan be treffende de kapitulati© van Duitsch land en het ophouden van het lijdelijk verzet geen dubbelzinnigheid, toe. In deze voorwaarden was het gemakkelijk 'de voornaamste stellingen van het ant woord te bepalen U.» - Ancxt voor het toebrengen van slagen werd veroordeeld, de oneer voor hem liöhtfer 0111 dragen zal zijn dan de oneer, dewelke eeuwig zal blijven kleven op hen, die de misdaad van Hochfeld op hun geweten hebben. VOORSTEL TOT HET VERLEEN EX VAN EEN FAMILIETOESLAG AAN DE ONDERWIJZERS Brussel, 27 Juli. Minister Nolf heeft het voorstel van M. Hcyman aan genomen waarbij aan dc onderwijzers een familietbeslag verleend wordt. Het ontwerp zal in November be sproken worden en toegepast zijn met terugwerkende kracht. N/W Z. Exc. Micara, de nieuwe nuncius te Brussel heeft er aan gehouden dat een zijner eerste bezoeken in de hoofdstad zou zijn voor den Belgischen Onbeken den Soldaat, die rust aan den voet van de Kongreskolom. Vergezeld door Mgr Cieognani, auditor der nuneiatunr, heeft Mgr Micara er zich Vrijdag na middag, ten 4 1/2 ure, heen begeven. Hij knielde neer op den grafsteen en bleef er eenige oogenblikken in gebed. Wanneer de prelaat terug* opgestaan was, gaf Mgr Cieognani uitleg over het monument en de plaats, welke gekozen werd voor dit zoo roemrijk graf.Daarna vertrokken beiden per auto. Slechts een tiental personen waren getuigen van dit bezoek. j Maandag zal de heer Charles Met den Ancxt, oud-luitenant bij de grenadiers, te Brussel voor de rechtbank verschij nen, onder betichting den heer Roedi- ger, zaakgelastigde van Duitschland te Brussel, slagen te hebben toegebracht, Men weet dat de heer Met den Ancxt, daags na den aanslag te Hochfeld, waarbij elf Belgische soldaten gedood werden, den Duitsehen zaakgelastigde aan zijne deur afwachtte en hem eene afranseling toediende. Na het onderzoek ging onze minister van buitenlandsche zaken de heer Roe. diger verontschuldigingen aanbieden en werd besloten tot vervolging van den aanrander. Het is stellig dat de daad van den heer Met den Ancxt niet kan vrijgepleit worden.-Geen enkel burger heeft indi vidueel het recht over Duitschland of over welkdanigen Duitsehen burger eenige persoonlijke rechtspleging uil te oefenen. De regeering is daar om in ons aller naam te spreken,in ons aller naam récht te eischen, in ons aller naam rekeusehap te vragen en vergelding te eischen. Wanneer de regeering een Duitsehen zaakgelastigde te Brussel toelaat cn er kent, eischen dc diplomatieke overeen, komsten dat hij beschermd worde, en niemand mag die overeenkomsten schenden. Dit gezegd, willen wij verzachtende omstandigheden aannemen voor den heer Charles Met den Ancxt, die gehan deld heeft- onder den indruk der ver ontwaardiging, verwekt door den moord op onze soldaten in ;t bezet gebied en onder den indruk van de martelingen door zijne eigen familieloden tijdens de Duitscfee bezetting ondergaan. Zijn vader aangehouden voor mis daad van vaderlandsgezindhcid zijne zuster veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf voor dezelfde misdaad zijn broer voor liet loven ondermijnd door ontberingen tijdens zijne gevange nisstraf zijn jongste broeder aan die on tbori gen overl éden De betichte, vrijwilliger op 17 jaren; krijgsgevangene in Duitschland ont snapt na vier vruchtelpoze pogingen vervoegt terug hel leger wordt lui te nant en ridder der Kroonorde mei cita tie aan de dagorde, nadat hij bij Tor hout eene Duiteehe artilleriestelling had ingenomen. Wij bekennen dat dit alles 'hem niet toeliet recht te spreken over den persoon van den heer Roediger maar de eene is opvliegender dan de andere, de cehe gaat onder scherpere herinneringen ge bukt dan de andere en hot is stellig Met den (Vervolg) Ons volk draagt in zijn diepe ziel groote en vele gaven. Heel zijn geschie denis is er een schitterend bewijs van. Nu nog ligt de grond van het Vlaamseh karakter daar rijker dan elders onder 'fc aanschijn des hemels, alhoewel' hij er wat verwilderd uitziet. Bij gelegenheid wezen wij erop, dat de Yzersticliing die rechtstreeks het goed der dooden, d.i. de lafenis der zielen, bedoelt, toch het welzijn der levenden niet uit .het oog verliest. Inderdaad, zij zoekt de ge-, breken van ons volk, die zij noodzake lijk op haren weg ontmoet, met kiesche hand te heelen en te verzorgen. Waarom zouden wij immers, uit ver- koerd begrepen nationalism, de oogen ■sluiten voor die gebreken, onder voor wendsel dat zij eerder don vorm raken dan den grond, het uitwendige dan het inwendige, de opvoeding dan het ziels eigen Ons volk, laat het ons eens goed •zeggen, gelijkt te veel aan een uitgesla pen straatjongengoed van harte, wak-* kere kop, flinke armen en boenen, maar toch een straatjongen. Meer dan eens was ik geneigd ons volk kortaf een wroctersvolk en een kermisvolk te noemen en dat met inachtneming dor verhoudingen voor al zijn standen. Framehen te aller tijden, schreef Cha teaubriand, zijn hovelingendm diplo matencn soldaten. Wat verschil van. maatschappelijke waarde Welnu de Yzerstichting doet bij ons'volk een beroep op zijn beste gevoe lens Kristélijke zin, eigenbeweging voor het goed, edele dankbaarheidten einde die te ontwikkelen. Zij zoekt het welsprekend ideaal der dooden boven de madelons en de orgelwijsjes in de ooren te doen klinken en onder de wapperen de vlag van dat ideaal, de. verspreide of uiteenïoopcnde benden onzer stamge- nooten tot één. volk te hervormen, (lat schouder agn schouder gesloten den heerlijken weg der Kris lelijke bescha ving opgaat/. De laatste gebeurtenissen tooien meer en meer, dat wij al te veel gebrek lijden aan samenhooriqhsid en ontwik kelden zin lichaam m staat van ont binding eenerzijds en onrijpe vrucht anderzijds. Zullen de nadenkende menschen ons begrijpen, wijl het nog tijd is, en in gaan op de wenken die de a Yzer stichting hun doet in naam der doo den en uit liefde voor do ^levenden, zoodat in der waarheid ons geliefde volle herworde wat liet eertijds was. M. Hoofdsekretariaat Yzerstichting Aalst,, n. 13, Brusselschestraat. ZITTINGEN van VRIJDAG 27 JULI Mor ge ndzitting. De zitting vangt aan om 10 ure, on der voorzitterschap van M. Pirmez, on., dervoorzitter. Na stemming der laatste artikelen van het wetsontwerp op het zegelrecht, vangt de Kamer dc -bespreking aan van het wetsontwerp, waarbij dc overeen komst wordt goedgekeurd tusschen de Lloyd Royal Bol go, de schuldeischers en zekere finaneieele inrichtingen. Eene lange bespreking ontslaat hier over, waaraan dc>el nemen, MM. Theu- nis, Strauss, Pecher, onz. De zitting wordt om 12 1/4 ure ge heven. - J Namiddagzitting De zitting vangt, aan om 2 ure onder voorzitterschap van M. Brunet. De Kamer zet het debat voort over het voorstel Nolf. betreffende de VLAAMSCHE HOOGESCHOOL Verscheidene lcdc-n voeren nog het woord voor of tegen het wetsontwerp Nolf cn het voorstel Matthiou betrek hebbende op liet referendum. Ten slotte wordt overgegaan tot de stemming.

De Volksstem | 1923 | | pagina 1