Misdaad der Onschuldige Ir 1st feezésfc gebied SCHATKISTBONS 4 i2P,C. Vreeselijüt drama te Oostende Tramengeliik te Santheven EEN NIEUWE VERORDENING VAN GENERAAL DEGOUTTE Een Needbttige Vergissing Hst herstehraagstük 26 uur in een put Onbewaakte overwegen Erg verbrand Og verkeerde. ©©gesÉfsk afgsgign Da Mijnramp m EnggM Hevige brand Ie Antwerpen IéDRS Villi BRUSSEL WISSELKOERS ren of bij zal bewijzen en dit zou voor ons /and een soeiulo ramp zijn. l)o ïWtó^pij. ^an maar. gezond zijn mot vrije mannen, van yrije beroe pen en vrije vereenigingen. Het is nutteloos iiulp te verwachten van den staat, de middenstand zich zelf redden Dit wil nu niet. zeggen dat de mid denstand zijn deel niet zal hebben in de sociale tegemoetkomingen van wege den Staat. Dij hebt op uw congres bijzondere practisehe onderwerpen besproken. Men zegt dat de tegemoetkomingen vanwege den Staat niet- voldoende zijn Dat is maar al te waar. Ik kan u noch tans niet verzekeren dat de geldelijke steun zal vermeerderen. Wat ik u kan aanraden organiseert u, richt u in, en ge zult bevinden dat geldelijke tus- schonkomst vanwege de regeering een ondergeschikte zaak zullen worden. Dit wil echter niet zeggen dat ver beteringen. niet kunnen toegepast wor den. Hulpt wordt daarover verwacht vanwege de hier aanwezige volks verte, gen woordigers en senators. Gij hebt u ook bezig gehouden met de sekretariaten van den leertijd. Ik hoop dat wij reeds toekomende jaar met de herinrichting ervan zullen kunnen beginnen in den zin door het coDgres uitgesproken. De kwestie der kleine nijverheid is ook van het allerhoogste belang. Niet al les mag aan de groot-nijverheid gaan, maar door de verdeeling der elektrische drijfkracht moet worden gezorgd dat de kleine nijveraar in staat weze zijn wer king voort te zetten. Ook de goerlkoope burgershuizen zul len met een bijzondere aandacht door de leden der regeering worden onder zocht. Al deze medehulp is u verzekerd (levendige toejuichingen.) Do lieer minister spreekt vervolgens 'dezelfde rede in ;t fransch uit. -VVV— Een yreeselijk drama heeft Vrijdag- Jiamiddag de volkrijke wijk van 8as- 81 ijk ens bij Oostende in rep en roer gezet De genaamde Hoele, oud. 30 jaar, had ruzie gekregen met zijn vader en had op hem mei een geweer geschoten. Onmiddelijk daarna vluchtte hij het. ïand in. Burgers,, .geholpen door tien veldwachter, achtervolgden hem, doch de bandiet schoot op wie hem ook durf de naderen. De hulp (ter politie en der gendar merie werd iugeroepen, en een echte klopjacht' tfórd ingericht. Hoste, verborg aahter de Nükker- brug en schot maar altijd op de gondar- inen. Doze laatste antwoordde «3 plotse ling zag men lloste achterover stuiken en in het water vallen: Eenige minuten nadien werd zijn lijk opgevisckt. EEN VROUW DOODGEREDEN Vrijdagnamiddag «jebeurde op den weg van Santhoven-Heikant naar Pul- derbosch een erg tramongeluk. Om streeks 6 uur ging- de 86-jarige Cafch. Roelandts langs de tramlijn, toen zij door een tramrijtuig verrast en omge worpen werd. Men droeg de ongelukkige, in een naburige woning waar zij anderhalf uur nadien overleed. fn afwachting der schouwing werd het lijk van de oude vrouw, die geheel «Heen te Puldcrbosch woonde, naar het "doodenhuis der gemeente overgebracht. DE dcor Pierre DECCURCELLE 39* VERVOLG. Al wat maar eonigazins tot droefheid stemmen kan, moet ge van haar verwijderen zoide hij. Beur haar zooveol mogelijk ep. Dat bevordert hare gezondheid. Hoezeer hare droefheid op dezen dag te rechtvaardigen is, loch bei.oort ge deze treurige herinnering van haar to verdrijven. De viering van Kerst mis heeft overigens een ernstig karakter genoeg om Madeleine, zonder gevaar voor baren toestand dc gedachte van het door haar geleden onherstelbaar verlies en het stille genoegen van een familiemaal te doen ver drop. Volgens de gewoonte van 'tland bleef mo:i tot middernacht bijeen en als het twaalf ure sloeg begaven kleinen en grooten rijken en armen, al de gasten en huisgenor- ten van 'l kasteel zich naar de kapel, om de mis bij te wonen, die door den priester van Ciiaru.erette werd opgedragen. Doktor Bonardel en Corvol trachtten met juffrouw Houlbrègue het gezelschap aange naam bezig te houden. De laatste had daartoe niets beters kunnen uitdenken dan den dokter op te winden, wiens kleine uitvallen den lachlust van Madeleine en de overige disch- genooten gaande maakte. Hij leidde het gesprek op een soort mag netiseur, hypnotiseur, welke door zijne proe ven voor eenige dagen in den grooten schouwburg te Vannes gegeven, ereheel de Generaal Degoutté, opperbevelhebber Van de bezettingstroepen, heeft eeji_j nieuwe verordening uitgevaardigd. De.' ze behelst, dat de ïntergeallieerde com missie voor de hoogovens en de mijnen het recht zal hebben, alle mijnen en induötrieele ondernemingen, met alle daarbij behooremïe terreinen en gebou wenmet inbegrip van de arbeiders woningen in bezit te nemen. Die mijnen zullen door de oommissie zelf of door concessionarissen ontgonnen kunnen worden. De koeten van ontginning en trans, port zullen komen voor rekening van de Duitsehe regeering. Een deel van de gewonnen brandstof kan de commissie vesrkoopen tegen van te voren, vastge stelde prijzen. Handelingen die strijdig zijn met de bevelen van de commissie zullen met boeten tot vijf miljard mark en gevan genisstraffen tot vijf jaar gestraft kun nen worden. Op dadeQ van sabotage staan gevan genisstraffen tot 20 jaar en boeten tot vijf miljard. Wanneer door daden van salotag mcnschen om het leven komen en in gevaar gerakenzal de doodstraf v;ordcn opgelegd of anders van 10 tot 20 jaar dwangarbeid. De handhaving van de maatregelen voor de veiligheid gaait van de Duitsehe overheid over op déf intergieal lieerde commissie. Daden die in strijd zijn met deze beschikking worden gestraft met vijf miljard en vijf jaar gevangenis. HET LIJDELIJK VERZET De bladen vernemen uit kringen van vakverenigingen en bedrijfsraden in liet Ruhrgebied, dat het lijdelijk verzet niet door een verordening, ook niet door een Engelsch, kan worden beëindigd. In het bijzonder het spoorwegperso neel verklaart, dat het in geen geval op de door de bezetting beheerde spoorwe gen dienst zal doen, ook niet* als de Duitsehe regeering het beveelt. Hefc zou zijn broeders in de gevangenis niet kun nen ontm-o^en, afe hty tegdn onvol doende waarborgen het tijdelijk verzet opgaf, 'V EEN MAN DRINKT KARBOLZUUR Jean Lamberty, gehuisvest in de ruc Pont de la Halle, te Vervierg, kwam van zijn werk terug toen hij op tafel een bierflesch Vond, waaruit hij een slok nam. Hij zakte schier onmiddelijk in een, ten prooi aan de hevigste pijnen. De flesch bevatte namelijk karbolzuur of phenol. De ongelukkige, wiens spijshuis gelieel verbrand was, bezweek weldra. .- Lamberty woonde bij zijn ouders en was 55 jaar oud. l/'APITALfc.N leenen aan zijn l\ land is een vadi rlandschen plicht vervullen. SCHRIJFT DUS IN OP GEDISCONTEERD OP 6 MAANDEN DE HOUDING DER DUITSCHE SOCIALISTEN Over de kwestie van den lijdzamen tegenstand in het Roergebied, schrijft de Vorwarts De openbare dunk wij ze dient te' we. ten, dat heel Duitsehlwad niet ingeno. men is met hot lijdelijk verzet, dat kan ppliouden, zoodra men duidelijk zal we lt en dat Frankrijk bereid is het Roerge. bied te ontruimen in uitvoerbare voor twaarden. De onderhandelingen welke Frankrijk thans van de hand wijst, zou den juist deze voorwaarden moeten be. palen. De Duitsehe socialistische parlemen taire dienst, ziet in de dokumenten af gekondigd door het Belgisch gouverne ment eene basis voor onderhandelingen. Het blad zou willen, dat het Duitsch gouvernement rechtstreeksche onder handelingen aanvatte. Zoolang men M. Poincaré niet kan overtuigen dat hij aanhechtingeplannen koestert, zal het steeds toegelaten zijn te gclooven aan het welslagen dezer onderhandelingen. Een werkman in Kent,-Engeland, die op het terrein van het Chil ham-kasteel een onderzoek in een put wilde instel len, i6 door de duisternis en het wegzak ken van grond in den put terechtgeko men een val van 20 voet. Eerst eenigs- zins versuft, kwanl hij spoedig bij en begon met stukken hout en met behulp van zijn mes een trap te bouwen. Dc man had' echter geen hout genoeg om een trap tot den rand te krijgen, doch was zoo slim om de tieden beneden hem eruit te werken teneinde het hout voor een nieuwe trede boven hem aan te wenden. De man was bijna boven, toen een trede brak de onderzoeker viel op nieuw naar omlaag. Voor dien dag gaf hij den moed op. Den volgenden morgen weid hij door liet klokkengelui gewekt én poogde op-, nieuw door'roepen dé aandacht te trek ken. In de namiddag werd hijJ door zijn zwager ontdekt Naar aanleiding van de talrijke cn. gevallen aan onbewaakte overwegen heeft een volksvertegenwoordiger aan den minister van spoorwegen gevraagd of men geen voorzorgsmaatregelen zou kunnen nemen, bijv. door het verbete ren van hefc seinstelsel. Waarom wordt het naderen der trei nen niet aangekondigd door eene klok En zou alle gevaar niet verdwijnen door dat geluid te doen gepaard gaan met een lichtsein 1 Dergelijke maatregelen werden ook in andere landen genomen, o. a. in Amerika. stad in opschudding hadden gebracht. Zoodat hij niot aan hypnotisme gelooft? vroeg Madeleiue lachend. - God beware er me voor, lieve Ik ge loof niet meer aan het hypnotisme dan aan het nervoeismes, het Charentisme en al die zotte nieuwigheden op isme die zeer won- rlijk rijmen met oharlatinisme, banquisme, puppisme, en crétinisme. Dan is die Mercution, dokter, zei Cor vol, dien iedereen zien wilde. Behalve ik. Behalve gij, nu dat is mogelijk. Die Mercution, welke zoo'n verbazende uitwerk selen te weeg bracht, is dus naar uwe mea ning een Een goochelaar Ja, mijnheer, een goochelaar, maar e n modern goochelaar. Wat wilt ge daarmee zeggen Ik bedoel hervatte de brave man driftig dat uw Mercution, veertig jaar geleden de kermissen afreisde met eene rellende tei t waarbinnen een doodshoofd, eene opgezette krokodil, eene tamme raaf en een ziekelijke nachtuil. Te midden van deze grootsche ver zameling vertelde hij, bijgestaan door 't een of ander schepsel, als buitengewoon verlichte somnambule vermomd, voor de bagatel van vijftig centiemen, het verlodene het tegen woordige en de toekomst van keuken- en kindermeiden. Maar nu is de goochelaar van gedachte veranderd en heoft een nieuw kleed aangetrokken. Hij heeft begrepen, dat deze tooncclschikking belachelijk, zijn duivelach tig toestel niet meer van onzen tijd is, en hij liet zo varen, In plaats van eene kermistent De apotheker Paul .Dcpoorter, uit de Brugstraat ie Izegeni, was in zijn keu- 'kon een ketel vet cn olie aan 't smelten. Plotseling ontplofte de ketel en het brandende vocht spatte op de meid, die met brandende kleeren, een toorts ge lijk, de straat opsnelde. De politieagent Ivo Mestdagb, die juist voorbijkwam, greep uit een aldaar staan don auto twee dekens,, waarin Hij het meisje wikkelde, en kon zoo de vlammen dooven. De agent snelde daarna naar de keu ken, waar een begin van brand was ont staan en kon ook daar snel het vuur bemeeeteren. De moedige agent werd (Licht aan handen en haar geschroeid. De meid liep over heel het lichaam ^brandwonden op. koos hij de planken van een schouwburg of de verhevenheid van eene vergaderzaal. Hij verwisselde den puntigen hoed en hel lange gevlamde kleed van zijne voorgangera met een zwart kostuum en witten das. En wat deze ten beste gaven voir vijftig centiemen, daarvoor laat hij zich tien fr. betalen Zie daar het verschil Omdat hij duurder is krijgt hij meer bezoek. Doch geloof me, hij schept denzelfden kost op, inct dit onder scheid, dat hij in plaats van den duivel te aanroepen, een personnage dat uit de mode is geraakt en in wien men niet meer gelooft, zich verschanst aohter de wetenschap,in wier naam men in onze dagen de monsterachtige lieden bij zulken laffen, schandelijken, ontee- renden scherts, zonder lachen kunneu tegen woordig zijn Maar, dokter, zei juffrouw Houlbrègue met doffe stem, hoe anders dan door eene onbekende macht veroorzaakt, verklaart gij het overheerschend, en onweerstaanbaar gevoel, dat bijvoorbeeld, zekere mannen op jo'nge dames uitoefenen... een gevoel, dat huu vroegeren afkeer van 't huwelijk doet wijken, zoodat ze, door eene onverklaarbare begoocheling meegesleept, bereid zijn om, na verschillende uitmuntende partijen te heb ben afgewezen, zich te laten trouwen door hem, die ze... hoe zal ik het zegge;.?... hypnotiseerde... De arme juffrouw Houlbrègue, die steeds vervolgd door hare huwelijksillasiea, zich verwonderde over het ges'adig zwijgen van haren gewaande verlieiite; Rad zich plotse ling diets gemaakt, dat de laatste bepaald Op hc(. tooneel van liet Princes Thea ter to Bradford heelt dezer dagen door ecu ongelukkig toeval de schijn plaats gemaakt voor de droeve werkelijkheid. De tooneelspc-ler Harold Oakley Evans had in het stuk The Way of an Eagle de rol van den held. II:j had ceil revolver bij zich, waarmee op zeker oo^enblik in de lucht moet wor den gescholen- Toen dat gebeuren moest, ging het wapen niet- af, doch wel geschiedde dat, toen Mr Evans even daarna toevallig den loop op zijn voet gericht hield. Hei buskruit maakte een gat in liet boven leer van den keurigen schoen van den held en verzengde bovendien zijn voet, zoodafc hij hinkende het tooneel moest verlaten. Londen, 5 Oogst. Hartverscheu rende tooneel en grijpen nog eiken dag plaats'aan do mijn te Maltley, waar zich verleden week een geweldige ontplof fing voordeed. Men heeft inderdaad al dp dooden nog niet kunnen ophalen en honder den personen blijven, nabij dun put, op nieuws wachten. i Zekere Cham Fellow wekt vooral me delijden. Hij heeft zijn 15-jarig zoontje in de ramp yerlo-ren. De- arme "mail blijft den ingang vim den put'zitten in de hoop dat zijn kind zal te voor schijn komen. Ten gevolge van .de ramp heerscht er tveel ellende in de streek. Tal van mijn werkers -zijn werkeloos en verlaten de (streek om elders arbeid te zoeken. (Vrijdag avond rond kwaart voor elf ui'4 weerkonk in de Mamixstraat tel Antwerpen, plots het geroep van brand! brand! Het waren voorbijgangers die werkelijk brand hadden opgemerkt, in een achtergebouw uitgebroken. Enkele stonden waren voldoende om de geheel e buurt in rep cn roer te zet ten. Door eene onbekende oorzaak was "t vuur uitgebroken in een achtergebouw, gelegen ten einde eener koer van de ma gazijnen en stallingen van de vervoér- dorsfiyma Bolle-Vermeulen, gele/gen Marnixstraat, 25-27. De stalgaet dezer fimapdje in een der gebouwen reeds ter ruste lag, was door' het'geropp oyenépn^met; de gehuren op- geschrikt geworden. Ziende wat er gaande was, snelde hij met enkele goedwillige geburen en voorbijgangers^ naar liet brandende, ge bouw, waarvan Let. géheele .gelijkvloers, tot stalling diende van de paarden, (lie gevaar liepen in de" vlammen om te ko men. De acht paarden konden tijdig gered en in veiligheid gebracht worden. Inmiddels nam de brand eene onge wone uitbreiding, wat niet te verwonde ren was, daar de geheele bovenverdie ping' en ook de groot© zoldering opge vuld waren met hooi, 'strop en haver. De pompiers werden verwittigd cn toen deze ter plaatse kwamen, onder be. vel van -luitenant Poma, stond hefc ge heele -gebouw in lichtlaaie vlam on sloe gen do vla-mmen hoog boven hefc ge bouw uit. Flink aangevallen door de pompiers, was hefc vuur na een half uur werkens, geheel ingesloten. Het geheele gebouw met al wat het bevatte is uitgebrand. Mededediiigcn dcor da Banque Centrale de la Dendre van 6 Oogst BERICHT. De beursnoteringen zijn dasc, genomen om 2 ure, en kunnen met den officieelen siuitkoers versehiHen. Zij worden slechts inlichtend en niet oiBekel gegeven. Scbatkietbens aan 5 jaar 3 2 10 9 Binnenlandsche met premie Interpreriacie Kasbens Nalional© Herstelling. Belgische Rente 3 0/0 Mei-Notemb. Brussol 1922 Verwoeste Gewesten 4 0/0 193/ 5 0/0 1922 ij.' 5 ®/0 1923 Consoiidatieleening 6 0/0 .3 Groot Hertogdom Luxemburg 6 0/0 Société Générale, Kapitaal 4025 - Reserve 10800 Outremer 1487,50 Bruxellois, dividende827,50 Buénoe-Ayres, dividende. 95,00 Economiques 872,50 Rails Elecr., dividende 1850 An'glfiur 1660 Cockerill 1480 Esperanoe Longdoz 1850 Ougree-Marihaye 1923 Sambre-Moselle, gewone 3 3105 Boisd'Avroy Beeringen2075 Hasard Levant-Flénu 9350 Monceau-Fontaine. 10500 Asturienne2 1770 Corphalie Vieille Montagne 1900 Glacés Charleroi25050 Nationale 17900 Verreries Mariemont. u Val St. Lambert2462,50 Vtsdre4150 Tubize, privilégié© 750,50 Slé Gle Produits Chinuquos. 890 Kassï P. B. 5 239 Katanga, Gewone8407,30 Union Minière, kapitaal Chaibon Liégoise Filat. Teintur. d'Aloet Filature du Canal 2505 TERMIJN. Barcelona Mexico Tanganika. Kaiping. Petroiiaa schroomvallig wezen moest en hij daarom den zoeten wensch, waarna ze reeds zoo lan gen tijd wachtte, niet in haar oor durfde te laten klinken. Zij moest dus den vreesachtige» geliefde aanmoedigen. En.dezen volzin onderlijnde ze met een vurigen oogslag. Op dezen rechtzinnige» oogslag beschouw de de beschroomde minnaar de verliefde met een gezicht, waarop zulke groole verbazing lag uitgedrukt, dat Madeleine zich geweld mo(et aandoen om niet ineen schalterlach uit te barsten. In de overmaat zijner verontwaardiging meende de dokter de onderwijzeres te ant woorden met eeu der steken boven water, welke hij altijd gereed had, toen.de bol ce- voordeur de komst van den bezoeker meldde. Nog iemand op dit uur Ga spoedig eens zien wat dat beteekeut, Góeland, zei Madeleine. Da oude kwartiermeester, die op dit ooge: - blik een post van portier waarnam, haasite zich te gehoorzamen. Even daarna binnenkomend, zeide hij Mejuffrouw, 't is een vriend, een goede vriend, wien gij zeker niet verwachttot, Mr Hardouin uit Bordeaux. Meester Hardouin In Bretanje riep Madeleine verwonderd. En 't jonge meisjo herinnerde zich aan stonds de treurige gebeurtenis, welke dien dag verjaarde, werd bleok en kon de tranen niet weerhouden, die in hare oogen opwel den. Parijs Lenden (pend slerl.) New-York (check) New-York (kabel) Keulen (mark) Amsterdam (gulden) Genève Mad: id Italië Stockholm. Christians Copenhagen Montreal Prague 414 tot 418 740 tot '715 142 tot 145 830 tot 850 XQS Officieel.. 125,225 tot 125,725 98.85 tol 99,35 21,645 tot 21,745 21.66 tot 21,76 0,00845 tot 0,001845 849, tot 859,— 389,— tot 393,— 303,50 tot 307,50 93,— tot 95,— 576,30 tot 580,50 350,25 tot 354,25 392,50 tot 396,50 21,05 tot 21,25 62,— tot 66,— Meester Hardouin vandaag 1 Wat mag d.it wezen Meester Ilardcuin was als voor drie jaren, n og steeds dezelfde vroolijke, flinke goedige manZijne knevels wpren witter, zijn gang was wat zwaarder geworden doch het met den onvermijdelijken gouden bril gewapend schrandere oog Weef jong. Madeleine stond op en snelde den grijsaard te gemoet om hem welkom te heeteii. Ook de dokter, die den notaris leerde kennen ter gelegenheid van zijn bezoeken op CharmeroUe tot de verheffen ing van den Kermadoc en later bij Claoron's dood, en in hem een verachter van den tegenwoordigen tijd en een sterk bewonderaar der gebruiken en gewoonten van 't verledens gevonden had drukte hem hartelijk de han den vroeg kern, vertrouwelijk naar de reden van zijn onver wachte komst in 't midden van den Winter naar een land, dat zoo ver van 't zijne ver wijderd lag. Alléén Corvol, die juist bezig was mot het '.das van den dokter vol te schenken, toen Goëland den notaris aanmeldde verliet hij zijne plaatst niet. Hij was als verpletterd. Des ondanks moest hij den vriendelijken goeden dag beantwoorden van den ambtenaar uit Bordeaux, welke naar aanleiding van 't vereffenen der zaken van den reeder waar bij Corvol hem zoo trouw ter zijde stond, voor zijn medewerker oprechte sympathie behouden had. 't Vreeselijk gevaar, dat de ellendeling geweken waande, noemde onbarmhartig weer op. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1923 | | pagina 2