Middenstanders vereenigt U O Donderdag Oogst 1923 NA EEN CONGRES üimsterie Landsverdediging vatten, ten einde d@ fesgrafssüs van prsssdesi larilag Hst jterstelvraagshsk WederiamSseh ÜSakramsats- ksHUgresin II2S 1st its iliisfarraad He meenstoaüiig van de mtk Is stlerae president ¥ai3 Porriga! De vgrkeop van kantel 'm dsn Uainliamkl DE VOL XXIX' JAARGANG NUMMER 181- Korftstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 3Z>^k.Gr^ï_i^XD> 10 CENTIEM!! 11 WEKELIJKS 0.60 Uitgever: J. Var Nuffel-De Gendt }I. Romanus Zon op 4,36 onder 7,17 Nieuwe Maan den 11 Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. - Place de Ia Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Lon dres E. C. 4. De handeldrijvende en indus- trieele middenstand is zich thans bewust geworden van de noodzake lijkheid der samentrekking van de middenstandskradhten in een doel treffende organisatie. Dit is de eer ste indruk en niet de minst troost volle welken wij na het Nationaal Middehsfands-congres van Gent hebben* opgedaan. M. Van de Vyvere herinnerde terecht aan de pogingen welke tot nog toe werden gedaan om de klein handelaars en kleinnij veraars in syïidicatsn voor samenaankoop, kredietvereenigiugen, coöperatie ven enverzekeringsinrichtingen aaneen te sluiten, naar het voor beeld van den Belgischen Boeren bond. -Vele-werkers van het eerste uur hebben-er het bijltje bij neer gelegd. Anderen, die nu nog op de voorposten -staan, 'hebben oogen- blikken van moedeloosheid beleefd, en wij drukken met alle oprecht heid er over onze verwondering uit, dat de middenstand op dit uur nog onversaagde voormannen telt. De middenstander was wars van alle organisatie en' syndicalistisch streven, omdat hij steeds met de verkeerde opvatting heeft rondge- loopeh, dat hij er door een deel van zijn persoonlijke vrijheid prijs gaf. Men heeft hem herhaaldelijk gewezen op de machtige Midden- credietkas en de stevige inrichting voor samenaankoop van den Boe renbond. De groeiende arbeid^rs- coopèratieven "en de gèweldige con centratie van hef grootbedrijf - de hamer en het aanbeeld waartus- sehen kleinhandel en kleinnij ver heid dreigen te worden doodge drukt 'hebben onophoudend hun waarschuwende stem doen weer klinken. De campagne van de pers en het verzet van de openbare opi nie tegen de woekerprijzen be- doeld werden vooral de prijzen van den kleinhandel hadden haast- uitsluitend voor gevolg dat de mid denstander tegensputterde en foe terde ofwel eens zijn beklag maak te tegen een lotgenoot. De midden standers konden het evenwel niet brengen tot eene collectieve verde diging van hunne belangen. Het schouder-aan-schouder staan, ten einde het reusachtig offensief af te weren dat tegen hen was losgeko men. bleef geruimen tijd voor de middenstanders eene onmogelijk heid Hun scherpe broodnijd en wederzijdsdr Wantrouwen maak ten alle wapenen bot, die hun ter hand werden gesteld. Zij kloegen putten in den grond toen arbeiders hun coöperatieven begonnen te stichten, maar zij luis terden niet naar de stem van hen die hun zeiden Sticht ook coö peratieven En toen de Socia le Koopersbond zijne werking be gon, werd het klaaglied op een an deren toon voortgezet, terwijl nog maals degenen die een open oog hadden voor de middenstandsbe- laiigen, hun opbeurend toeriepen Laat de Koopersbond begaan, maar sticht uwe kassen voor sa menaankoop. Toont dat gij hande laars zijt en meer kunt dan de Koopersbond. En men is ver stomd over het feit dat de werk lust en offervaardigheid van den middenstander, en zijn onloochen bare handelszin, hem zoolang be let hebben de gewensc-hte gevol- trekkingen te maken uit een toe stand waarin zijn stand zich be vindt. De middenstander heeft krediet noodig. Dat is een feit. Reeds in 1909 trachtte men de kredietver- leening aan den handeldrijvenden en industrieelen middenstand bij middel van een wetje te regelen Op dit oogenblik is een wetsvoor stel in de Kamer aanhangig ge maakt. Doch de middenstanders hebben nooit voldoende begrepen dat zij het noodige krediet in han den hebben, als zij maar de handen willen samenslaan. De Katholieke Landsbond van den middenstand bezit thans zijn eigen centrale mid- denstandsbank, welke vertakkin gen heeft over heel het Vlaamsche land. Daar ligt de weg naar de redding van den middenstand. Middenstanders, gaat hem dan ook op En gij die vrije mannen zijt en blijven wilt, en ware zelfstandig heid zoo hoogschat, houdt op uwe blikken steeds te richten naar Staatshulp en Staatssteun. Weest eerder een steun van den Staat en van de maatschappij door uw ei gen inrichtingen, M. Van de Vy vere zei dat de verzwakking van den handeldrijvenden en indu- strieele middenstand een sociale ramp zijn zou. Stellig. Doch daar om is noodig dat die stand, hetgeen hij dan ook kan, in zichzelf de kracht vinden om zijn bestaan te doen waarborgen. Staatshandel is uit den booze Overdreven Staats inmenging hebben de middenstan ders steeds hardnekkig bevochten. Mogen zij zich dan bezondigen aan hetzelfde kwaad en steeds de handen uitsteken naar de Staats kas - De Staat zal, zooals het zijn plicht is, bij middel van den Dienst van Ambachten en Neringen, die een grondige hervorming zal on dergaan, de actie van den midden stand beschermen, en alle loffelij ke initiatieven aanmoedigen. Maar als er een stand is die blijk geven moet van initiatief, dan is het wel de middenstand. Wij grondvesten dan ook op dit initiatief de hoop dat de midden standers zich zullen vereenigen, liefst in christelijke organisaties, omdat het ons standpunt blijft, dat de zedelijkheid van de economie niet kan gescheiden worden, en dat het behoud van de zedelijke en godsdienstige beginselen ook de hoofdfactor is voor het voorbestaan van een middenstand, die zijn maatschappelijke rol vervullen wil. In verband hiermede zouden wij 't een en 't ander-in 't midden kun nen brengen nopens het houden van een nationaal congres van den middestand, waar alle partijen, zelfs de socialistische vertegen woordigd waren, en waar dan ook geen woord is nodh mocht gerept worden over de zedelijkheids-be ginselen welke wij voorstaan. Wij wenschen slechts te verklaren dat wij niet gelooven kunnen in de rechtvaardigheid van onzijdige or ganisation Wij meenen dat onze katholieke beginselen in alle om standigheden moeten worden hoog gehouden. Maar als het Nationaal Congres van den Middenstand het laatste verzet tegen de organisatie van de middenstanders, bij de midden standers zelf heeft vermogen te breken, dan zouden wij ongelijk hebben, er niet over verheugd te zijn. En het staat vast dat die tegen stand gebroken is en dat er weldra geen onverschillige middenstan ders meer zullen gevonden worden. Over de andere kwestie praten wij later wel eens meer. groot aantal komnmmkanten te doen toestroomen tijdens het kongres Ook wees de Aartebisschop er op, dat de katholieken in Chicago alles behoo- ren te doen wat zij kunnen ter herber ging van de scharen vreemdelingen, die ter 'bijwoning van het kongres naar do stad Chicago stroomen. Oproeping tot den werkelijken dienst van de dienstplichtigen van 1923 die aangeduid werden voor de scholen voor reserve onderlmtenanten Be oproeping tot den werkelijken dienst in de Scholen voor reserve On derluitenanten, welke eerst vastgesteld was op 31 Augustus 1923, zal op de vol gende datums geschieden Op 15 September 1923, de scholen van de Artillerie, de Genie en het Ver- voerkorps Op 15 October 1923, de scholen van de Infanterie, de Ruiterij, de Beheer- en Gezondheidsdiensten. 7 Oogst. Over de be grafenis van president Harding zijn nog geen definitieve bestuiten getrof fen, want men weet- nog niet wat Mevr, Harding daarover zal bepalen. Men neemt aan, dat de president zal worden begraven naast zijn moeder en zijn zuster, op de gewone begraafplaats te Marion. Het is echter eveneens mogelijk, dat er te Marion een mausoleum voor Har ding wordt gebouwd, en dat het lijk voorloopig zal worden bijgezet in een grafkelder. Men verwacht, dat er voor de begra fenisplechtigheid te Marion op a.s. Vrij dag méér dan 100.000 bezoekers van buiten zullen komen. Heden komt de trein met het stof felijk overschot van den president te Washington aan morgen zal de kist op een praalbaar worden tentoongesteld onder den Kapitoolkoepel. Het Amerikaansche volk en de Ame- rikaansche regeering zijn zoozeer ver vuld met de begrafenisplechtigheid, dat in alle regeringskantoren het werk zoo goed als_ geheel st.il staat. Het nieuws, dat Woodrow Wilson aan de rouwplechtigheid te Washington op Woensdag zal deelnemen wordt beves tigd. Achter het lijk zullen zullen de- drie presidenten gaan te weten MM. Coolidge (onmiödelijk achter de fami lie) en Taffc en Wilson. Andere oud-pre sidenten zijn er niet meer in leven. IN HET ENGELSCH KABINET Be vergadering van het Engelseli ka binet .-welke Woensdag moest plaats hebben, is tot Donderdag verdaagd geworden Naar alle waarschijnlijkheid, zal het kabinet zich bezig houden, met 'het antwoord dat aan het Fransch gouver nement- zal gezonden worden betrekke lijk de Roer en de hexstelkwestie Men voorziet dat dit antwoord op liet einde der week zal gezonden worden. De Engelsche dokumenten zullc-n ■eerst todkomejodek frejek openbaar ge maakt worden. Ook wordt verzekerd, dat de Jap aa n - sche gezant te Londen aan den minis ter van Buitenlandsche Zaken een ant woord van zijn gouvernement overhan digde op het Engelsch antwoord-ont- werp aan Duitsehland. Dit antwoord zou nagenoeg met de Engelsche ziens wijze in zake herstel overeenstemmen. Dinsdag namiddag had de Engolsche minister van Buitenlandsche Zaken een onderhoud met den Italiaanschen ge zant. Wij hebben reeds melding gemaakt van de drukke toebereidselen, die er ge troffen worden voor het Wederlandsch Heilig Sakramentskongres dat in 19*26 in Chicago zal worden gehouden. De Aartsbisschop van Chicago, Mgr Mundelein, hoopt en verwacht, dat er op den openingsdag van het kongres den miljoen heilige kommunies z-uTLn ■worden uitgereikt. Zulk een aantal hei lige kommunies op één morgend, in één en dezelfde stad, zou een gebeurte nis zijn, welke wellicht nog nooit, in de geschiedenis der Kerk is voorgekomen. 2500 priesters zouden elk aan 400 per sonen de H. Kommunie uitreiken. Maar het is niet aan het getal, dat Mgr Mundelein de grootste waarde wil •hechten. Vooral de goede godvruchtige geest, waarin de voorbereiding geschiedt gaat den Aartsbisschop ter 'harte. Hij is reeds begonnen, het zaad te zaaien, dat vrucht zal dragen in een wondervol le betooging van katholieke godsvrucht, als het kongres zitting 'houdt. In een toespraak, gehouden tijdens J i. 1 1 1 i l VVitö (IV iLlULVtULlUXiiUC een pnratm-.TOteet, drong hijer, b.j.de Vmks|ouftTencie tn geestelijken op aan, het voorbereidings- twork onder hun parochianen reeds nuJ EEN KORTE MEDEDEELINTr Gisterochtend vergaderde do minis terraad onder voorzitterschap van den h. Theunis. Hij onderzócht den buiten- lancfechen toestand en verschillende loop en-de zaken. Aldus de korte ambtelijke mededee- ling. Wat het- onderzoek van den bult en- landseben toestand betreft, dat hoeft thans geen nadere omschrijving. Onder de loopende zaken was ook de kwestie van den middenstand begrepen. De h. Forfchomme woonde de verga dering bij. Hij werd door minister Theunis gelukgewenscht met zijn aan stelling. Gisteravond boden de ministers een avondmaal aan den h. Devèze aan, ter gelegenheid van dezes uittreden uit. het kabinet. WIAT ER DAGELIJKS ZOO AL AAN BILJETTEN GEDRUKT WORDT. TWEE MILJOEN MARK VOOR EEN DOLLAR De dollar, na in de Rerlijner beurs, officieel aan 1.654.000 mark gekvvo- teerd te zijn geweest, is Maandag avond, tot 2 miljoen gekomen. Terwijl in den laateben tijd alleen de steden in het bezette gebied noodgeld mochten drukken, is zulks thans door het rijksm-inisterie van financiën aap alle steden in Duitsehland toegestaan. Dit- staat in verband met de overgroo- te -behoefde aan kleingeld. De rijks- drukkerij legt zich namelijk, om snel ler op te schieten, vooral op den aan maak van groote stukken toe. In dit verband moet men overigens onder pas munt -biljetten van 100.000 mark ver staan. Deze worden nu. op 12 verschil lende particuliere drukkerijen gedrukt, die zich met niets anders bezighouden. Zij zenden de biljetten in goederenwa gens en vrachtauto's. Er worden dage lijks voor 700 miljard van deze biljet ten gedrukt. Maar dat is nog niet ge noeg, vandaar 'bovengenoemde 'machti ging aan de steden om noodgeld te drukken. Intusschen zal ook het 100.000 mark biljet spoedig zoo weinig waard zijn, dat het in het verkeer geen rol meer speelt. Men herinnert zich, dat in de eerste dagen van het biljet van 5 miljoen eeni- ge zwarigheid werd geopperd wegens de moeilijke inwisselbaarheid. Op deze be denkingen antwoordde toen een be stuurder van de Rijksbank, dat spoedig deze 5 miljoen markbiljetten zelf klein geld zouden worden. Zulks is nu reeds bijna het geval, nu 5 miljoen niet meer waard zijn dan 10 mark voor den oor- log. Men heeft natuurlijk geen tijd meer om zich over dit uiterlijk van de dage lijks verschijnende nieuwe sericn veel hoofdbrekers te maken, laat staan om ze in kleurendruk te- vervaardigen. De nieuwe biljetten die nog deze week in omloop zullen worden gebracht, n.I. van 10, 20 en 50 miljoen, zullen er dan ook juist zoo.uitzien als de biljetten van 1 en van 5 miljoen, namelijk als bedrukte velletjes blocnoten papier. Behalve de rijksarukkerij zijn er in het geheel 60 particuliere drukkerijen dag en nacht aan het drukken van bankbiljetten. In de laatste dagen van de vorige week had men de productie op 4 billioen per dag gebracht. Men hoopt nu, mede door de invoering van- nieuwe bankbiljetten van 50 miljoen, enz. van de week de productie nog dub- del zoo hoog te krijgen. Maandag zijn 5 'billioen mark papiergeld in omloop gebracht. Dinsdag was het reeds 6 bil lioen. Van Woensdag tot het einde van de week zullen dagelijks 8 bi-llioen mark nieuw papiergeld worden gedrukt. M. TEXEIRA GOMEZ M. Texeira Gomez is met 121 stem men President der Portugeesehe Repu bliek gekozen. De nieuwe president zal in October aanstaande in ambt treden. M. Texeira Gom'ez is een gekend diplomaat. Hij was de afgevaardigde van Portugal op bij den V EEN W1ETSONTWERP TOT REGE LING VAN DEN VERKOOP M. Moyersoen, Minister van Nijver heid en Arbeid, lieeft in deii Senaat een wetsontwerp ingediend tot regeling van den verkoop van kanten in den klein handel. Wij geven hier gansch de interessante Memorie van Toelichting De Belgische kantnijverheid stond sinds eeuwen op den voorrang. Door de wereldfaam van haar voortbrengselen is rij een der belangrijkste vakken van onze nijverheid geworden. Daarom dient zij op een bijzonder© manier beschermd tegen (Te practijke.i van sommige niet zeer eerlijke hande laars, die zonder aarzelen, onder de be naming van echte kant of van «met de hand gemaakte kant- een kant dur ven leveren, welke gedeeltelijk met do hand werd vervaardigd of langs mecha- nischen weg verkregen. 'Wij vermelden om slechts enkele soorten op te noemen, de gedeeltelijk met de hand vervaardigde kanten, ook kant van Aalst genaamd, de kanten met mechanisch vervaardigde barden kant van Luxeuil genaamd, Prin ces Renaissance enz. en de na bootsingen van Kalos, Caudry. Nottin gham, Barmen, Flatten, enz., waarbij op een treffende manier een afbeelding wordt gegeven van onze prachtige kan ten, die door het puik onzer Belgische kantwerksters, gansch met de naald of de spillen worden vervaardigd. Ei- dient opgemerkt dat, zoo het va derschap -der benamingen Kanten van Valenciennes Kanten van Chantil- ly Kanten van Binche», Brugsche-, Parijsche-, -Kijsseischeu.Meclielschekant enz.; onbetwistbaar en van rechtswege mag worden toegepast op de echte kan ten, deze benamingen ook aaii de na bootsingen en de gedeeltelijk met de hand vervaardigde kanten mogen wor den gegeven, op voorwaarde evenwel dat zij a-oen- opschriften dragen zooals echte leant of niet de hand ge maakt of eender welke andere aan- prijzing of uitlegging, voordeel hebben de deze nabootsingen of gedeeltelijk mot- de hand gemaakte kanten voor echte kanten of geheel en gansch met de hancl afgewerkte kanten te doen doorgaan. Bij gebrek, aan een doeltreffende re geling is er voor onze kanipijverhc-id een toestand ontstaan, welke voor de fabricatie van de eebte kant de noodiot- tigste gevolgen na zich sleept, want de firma's en de eerlijke handelaars, die de echte kanten verkoopen, verliezen het vertrouwen bovendion wordt- aan den goeden naam van onze voortbreng selen onbetwistbaar afbreuk gedaan. Sedert jaren eischcn de fabrikanten van echte kant door hun syndicale ka mer» een doeltreffende beschermt ngs- wet, waarbij de echtheid van de met de band gemaakte kanten tegen de me chanische nabootsingen wordt gewaar borgd. Talrijke verslagen en onder andere een overzicht, met zonder reden beti teld De l'Action pénale en matièro de dentelles in 1910 tijdens het Inter nationaal congres van den huisarbeid, tc Brussel, verschenen, getuigen van deze voortdurende bezorgdheid. Tegenwoordig, met de merkwaardige verbeteringen aan de mechaniek aange bracht, gelijken sommige echte kanten zoodanig op de mechanische namaak sels, dat de deskundigen zelf zich som tijds van een draadteller of vergroo- tende fotoplaat moeten bedienen om een onderscheid te kunnen maken. Deze staat van zaken heeft op onze kant* nijverheid zulk een noodlottigen in, - vloed uitgeoefend, dat in zekere streken, waar voor don oorlog nog honderden, vrouwen en meisjes de Meehelsehe kant vervaardigden zooals te Turnhout bij. voorbeeld om van g«*n andere pbiatseii' te gewagen er zich thans nog slechts een goed honderdtal met dij» werk bezighoudt. Hieruit -blijkt genoeg, dat het een al lerdringendste noodzakelijkheid is, aan, de rechtmatige eischen van onze fabri kanten te voldoen, zoo men verlangt dat de nijverheid, waarop ons land niet en kel het recht maar ook do plicht heeft met fierheid neer te zien, voor den on dergang blijve behoed. Met dit doel heeft de Regeering hef onderhavig wetsontwerp ingediend, dab den verkoop van kanten regelt, zoodat aan de nijverheid van echte kant een doeltreffende bescherming wordt ver leend. Artikel 1 heeft betrekking op de kan ten die uitsluitend met de hand zijn af gemaakt. Artikel 2 heeft betrokking op do kan-

De Volksstem | 1923 | | pagina 1